Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , λιλιτο είπε:

Λοιπόν ,γύρισα από το γιατρό. Εχω 2εκ.διαστολη και ολη μέρα σήμερα πόνους περιόδου και δυνατους πόνους στη μέση . Το κεφάλι του μωρού είναι πολύ κάτω στη λεκάνη, δεν μπόρεσε να πάρει μέτρηση. Αύριο το πρωί μπαίνω για πρόκληση στις 8,αν και ο γιατρός ήθελε να περιμένει κι άλλο. Έχω κουραστεί όμως πολύ. Πρώτα είπε θα μου βάλει ένα υπόθετο και αν δεν ξεκινήσει θα βαλει τεχνητούς πόνους. Ειμαι μέσα στο άγχος, από τη μια θέλω πάρα πολύ να γεννήσω και από την άλλη φοβάμαι πάρα πολύ.... Α και μου ειπε ότι πιθανότατα θα γεννήσω το απόγευμα...Καμία συμβουλή???

Να είσαι όσο πιο χαλαρή μπορείς και να δώσεις ένα σβουριχτο φιλί από την κάθε μια μας στο νινι σου και σε εσένα! 

πρίν από 39 λεπτά , sweet mommy είπε:

και μενα θα ρθουν γονεις, πεθερικα κ αδερφια εκεινη τη μερα που θα γενναω...για μετα δεν εχω ανθρωπο! οπως λες κ συ...η μανα μου που θα θελε..θα χει τον γιο μου να φυλαει. εσενα τουλαχιστον θα πηγαινει σχολειο...θα μπορει να ναι μαζι σου τα πρωινα! μετα καμια φιλη ισως...κ ο αντρας σου οταν σχολαει κ επειτα. οι δυο πρωτες μερες ειναι οι δυσκολες.θα περασουν!

πεφτει κ σαβ/κο 15/16 που μολις θα χεις γεννησει ρε γαμωτο! δεν εχεις καμια αδερφη η κουνιαδα να κρατησει 2 μερες τον μεγαλο για να ναι η μανα σου μαζι σου?

 

Το σκ δεν με πειράζει, το Πέμπτη- Παρασκευή με προβληματίζει γιατι υπάρχει περίπτωση να μπούμε Πέμπτη!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Καλα, μην το λες το αποκλείεται... Μόνο η μάνα μου είναι εύκαιρη και κάποιος πρέπει να αναλάβει το παιδί!

 

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη... Ο άντρας σου;  Γιατί δεν θα έρθει μαζί σου; 

@λιλιτο με ένα πόνο κορίτσι μου!  Εύχομαι να τελειώσει πιο γρήγορα από το απόγευμα. Μόλις μπορέσεις γράψε μας! :x


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Να πω καλημερα τετοια ωρα;;;;; παλι αυπνιες λοιπον χθες το βραδυ για ένα 20λεπτο πονος μεσης κ πονοι περιοδου περιμενα να δω πως θα εξεληχθει αφου σκεφτηκα να μπω για μπανιο να ειμαι ετοιμη για παν ενδεχονενο ευτυχος μετα απο 20 25 λεπτα μου περασε την δευτερα εω γιατρο ελπιζω να προλαβω να παω να κλεισω κ την 38η ...


...:-D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Να πω καλημερα τετοια ωρα;;;;; παλι αυπνιες λοιπον χθες το βραδυ για ένα 20λεπτο πονος μεσης κ πονοι περιοδου περιμενα να δω πως θα εξεληχθει αφου σκεφτηκα να μπω για μπανιο να ειμαι ετοιμη για παν ενδεχονενο ευτυχος μετα απο 20 25 λεπτα μου περασε την δευτερα εω γιατρο ελπιζω να προλαβω να παω να κλεισω κ την 38η ...

Καλημέρα κοριτσακι! Πώς είσαι τώρα; Και εγώ ελάχιστα κοιμήθηκα είχα καούρα και τάση για εμετό! 

@λιλιτο με ένα πόνο ρε κοριτσάρα! Περιμένουμε νέα σου!!!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Καλημέρα κοριτσακι! Πώς είσαι τώρα; Και εγώ ελάχιστα κοιμήθηκα είχα καούρα και τάση για εμετό! 

@λιλιτο με ένα πόνο ρε κοριτσάρα! Περιμένουμε νέα σου!!!

Εχω τσιμπηματα πονακια αλλα δν εχουν συχνοτητα απλα παρακολουθωωωω!!!!


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@λιλιτο με το καλό κορίτσι μου ,μ ένα πόνο περιμένουμε νέα σου!

Εγώ  κορίτσια είμαι λίγο σκασμενη που το κορίτσι μου έρχεται με οπίσθια ινιακη προβολή,ήθελα και θέλω να γεννήσω φυσιολογικά,θέλω τον σύντροφό μου μαζί και να έχω τον έλεγχο του κορμιού μου.Έχω ξεκινήσει και κάνω κάποιες ασκήσεις μήπως και γυρίσει αλλά σε τόσο προχωρημένη εβδομάδα είναι δύσκολο.Ήθελα να ρωτήσω εσάς που τα μωρά είναι με σωστή θέση δηλαδή κεφαλικα και με το πρόσωπο στην πλάτη πού νιώθετε τις κλωτσιές?Εγώ μάλιστα ήμουν χαρούμενη που πήρε θέση νωρίς με το κεφάλι προς τα κάτω και που βλέπω την κοιλιά μου να κάνει τρελά βουναλακια και κλωτσιες πάνω από τον αφαλό και δεν μου κοψε να ρωτήσω αν το κεφάλι βλέπει σωστά(οχι πώς με ειχε ενημερωσει και κανείς....)

Οπότε δεν κάνω ασκήσεις εμπεδωσης γιατι θα εμπεδωθεί λάθος ,μονο ασκήσεις ειδικες μηπως γυρίσει,είμαι ήδη 39 εβδομάδων και βλέπω τον τοκετό που ονειρεύομαι να κάνει φτερά.

Από την άλλη λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει αλλά λίγο με πειράζει γιατί ο τοκετός σε κάποιες από εμάς συμβαίνει μια φορά και θεωρώ πως αφορά και τους δύο,είναι η μεγαλύτερη στιγμή στη ζωή ενός ζευγαριού και εφόσον δεν συντρέχει σοβαρός ιατρικός λόγος γιατί να τη χάσω απο ελλιπή ενημέρωση?Αν είχα αρχίσει ασκήσεις νωρίτερα ίσως είχε γυρίσει...


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2018 at 11:40 PM, 2angels said:

Ευχαριστούμε κοριτσάκι γλυκό! Με το καλό και το δικό σου μωράκι! :x

Κάπως καλύτερα ναι, ζέστη και ορθοστασία δεν βοηθούν... ευχαριστώ πολύ που ρωτάς!

Παρασκευή πάω και καρδιολόγο και τέλος. Εσείς πήγατε όλες;

Γιατι να παμε καρδιολογο?

2 hours ago, Marmat said:

@λιλιτο με το καλό κορίτσι μου ,μ ένα πόνο περιμένουμε νέα σου!

Εγώ  κορίτσια είμαι λίγο σκασμενη που το κορίτσι μου έρχεται με οπίσθια ινιακη προβολή,ήθελα και θέλω να γεννήσω φυσιολογικά,θέλω τον σύντροφό μου μαζί και να έχω τον έλεγχο του κορμιού μου.Έχω ξεκινήσει και κάνω κάποιες ασκήσεις μήπως και γυρίσει αλλά σε τόσο προχωρημένη εβδομάδα είναι δύσκολο.Ήθελα να ρωτήσω εσάς που τα μωρά είναι με σωστή θέση δηλαδή κεφαλικα και με το πρόσωπο στην πλάτη πού νιώθετε τις κλωτσιές?Εγώ μάλιστα ήμουν χαρούμενη που πήρε θέση νωρίς με το κεφάλι προς τα κάτω και που βλέπω την κοιλιά μου να κάνει τρελά βουναλακια και κλωτσιες πάνω από τον αφαλό και δεν μου κοψε να ρωτήσω αν το κεφάλι βλέπει σωστά(οχι πώς με ειχε ενημερωσει και κανείς....)

Οπότε δεν κάνω ασκήσεις εμπεδωσης γιατι θα εμπεδωθεί λάθος ,μονο ασκήσεις ειδικες μηπως γυρίσει,είμαι ήδη 39 εβδομάδων και βλέπω τον τοκετό που ονειρεύομαι να κάνει φτερά.

Από την άλλη λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει αλλά λίγο με πειράζει γιατί ο τοκετός σε κάποιες από εμάς συμβαίνει μια φορά και θεωρώ πως αφορά και τους δύο,είναι η μεγαλύτερη στιγμή στη ζωή ενός ζευγαριού και εφόσον δεν συντρέχει σοβαρός ιατρικός λόγος γιατί να τη χάσω απο ελλιπή ενημέρωση?Αν είχα αρχίσει ασκήσεις νωρίτερα ίσως είχε γυρίσει...

Κανε ασκησεις, πολλα μωρακια γυρνανε εστω στο τελος! Σ εχει καθοδηγησει καποιος τι να κανεις κλπ? Επισης βαλε το μπαμπα να μιλαει κατω κατω η φορα μια μπαλιτσα-μενταγιον εγκυμοσυνης σαν ζωνη να πηγαινει παλι χαμηλα δλδ. Εμπεδωση μπορει να κανεις κ τη μερα του τοκετου, μη σε αγχωνει κ αυτο. 

Μπες και στο spinningbabies.com και συμβουλεψου. Δεν τελειωσε τπτ ακομα!

Κοριτσια μετα την ΠΗΤ για ποσο σας περιμενει ο γιατρος σας, εχετε συζητησει?

Συνηθως οι πρωτοτοκες πανε μεχρι 42 εβδομαδες, με παρακολουθηση βεβαια, γιατι οι πρωτες 2 που μετραμε ειναι λιγο εβδομαδες φαντασμα.


YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Freya_1981 είπε:

 

Κανε ασκησεις, πολλα μωρακια γυρνανε εστω στο τελος! Σ εχει καθοδηγησει καποιος τι να κανεις κλπ? Επισης βαλε το μπαμπα να μιλαει κατω κατω η φορα μια μπαλιτσα-μενταγιον εγκυμοσυνης σαν ζωνη να πηγαινει παλι χαμηλα δλδ. Εμπεδωση μπορει να κανεις κ τη μερα του τοκετου, μη σε αγχωνει κ αυτο. 

Μπες και στο spinningbabies.com και συμβουλεψου. Δεν τελειωσε τπτ ακομα!

Κοριτσια μετα την ΠΗΤ για ποσο σας περιμενει ο γιατρος σας, εχετε συζητησει?

Συνηθως οι πρωτοτοκες πανε μεχρι 42 εβδομαδες, με παρακολουθηση βεβαια, γιατι οι πρωτες 2 που μετραμε ειναι λιγο εβδομαδες φαντασμα.

Μπήκα στο spinning babies,έχω δει και τις ασκήσεις για posterior babies πώς να γυρίσουν και τις κάνω όσο μπορώ.Προσπαθώ μέχρι και αυθυποβολη να της κάνω πόσο καλύτερα θα νιώσει αν γυρίσει προς την πλάτη μου,ότι έτσι όπως είναι δεν είναι άνετα,να γυρίσει για να είναι χαρούμενη η μαμά κι άλλα τέτοια!:oops:

Θα δούμε τη Δευτέρα τι θα έχω καταφέρει.Όσο για την Πητ δε νομίζω να με περιμένει μετά το πέρας της ,δεν το έχω συζητήσει κιόλας γιατι έχω ασχημο ιστορικο και φοβάμαι μη συμβεί κάτι(πέρσυ που μπήκα για διακοπή σε μεγάλο μήνα οι μαιες για να με παρηγορησουν μου έλεγαν τραγικές ιστορίες για τελειομηνα,ούτε να τις αναφέρω δε θελω....)

Θα δούμε...θα κάνω ο,τι μπορώ από κει και πέρα το μωρό να είναι καλά.


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Freya_1981 είπε:

Συνηθως οι πρωτοτοκες πανε μεχρι 42 εβδομαδες, με παρακολουθηση βεβαια, γιατι οι πρωτες 2 που μετραμε ειναι λιγο εβδομαδες φαντασμα.

Μέχρι 42 βδομάδες με παρακολούθηση ειναι φυσιολογικό και συμφωνώ στο να περιμένεις για φυσιολογικό όσο πάει! Όταν είναι για καισαρική 38 βδομάδες βάζουν  όλοι οι γιατροί!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Μέχρι 42 βδομάδες με παρακολούθηση ειναι φυσιολογικό και συμφωνώ στο να περιμένεις για φυσιολογικό όσο πάει! Όταν είναι για καισαρική 38 βδομάδες βάζουν  όλοι οι γιατροί!

Εξαρτάται Φαίη μου το λόγο.Αν πρόκειται πχ για προεκλαμψια,διαβήτη κύησης ή κάποιο σοβαρό θέμα τροφοδοσίας μωρού ναι.Αλλιώς διάβαζα τελευταίες μελέτες που έδειξαν ότι έχει μεγάλη διαφορά η καθε εβδομάδα και ότι πλέον τελειομηνο θεωρείται 39 εβδομάδες.Αν δηλαδή πρόκειται για μια κύηση μη υψηλού κινδύνου απλά προγραμματισμενη καισαρική λόγω προηγηθεισας ή προτιμησης της εγκύου καλύτερα 39.


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Marmat είπε:

Εξαρτάται Φαίη μου το λόγο.Αν πρόκειται πχ για προεκλαμψια,διαβήτη κύησης ή κάποιο σοβαρό θέμα τροφοδοσίας μωρού ναι.Αλλιώς διάβαζα τελευταίες μελέτες που έδειξαν ότι έχει μεγάλη διαφορά η καθε εβδομάδα και ότι πλέον τελειομηνο θεωρείται 39 εβδομάδες.Αν δηλαδή πρόκειται για μια κύηση μη υψηλού κινδύνου απλά προγραμματισμενη καισαρική λόγω προηγηθεισας ή προτιμησης της εγκύου καλύτερα 39.

Ναι ε; Δεν το είχα ακούσει αυτό... Εγώ που έχω υπέρταση κυησης και προηγηθησα καισαρική 38 βδομάδες κανονίσαμε. 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν πήγαινα για φυσιολογικό όταν το είχα συζητήσει κιόλας μαζί της μου είπε στις 40 και θα με έβαζε με πρόκληση..Δεν περιμένει παραπάνω..κακο βέβαια αν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά τι να πεις..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Εγώ αν πήγαινα για φυσιολογικό όταν το είχα συζητήσει κιόλας μαζί της μου είπε στις 40 και θα με έβαζε με πρόκληση..Δεν περιμένει παραπάνω..κακο βέβαια αν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά τι να πεις..

Εμένα η νύφη μου γέννησε 41,3 επειδή η μπουμπού μας έβγαινε μικρότερη στον υπέρηχο και της έδωσε χρόνο! Απλά την έβλεπε ανά 3 μέρες μετά τις 40...


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα πήγα νοσοκομείο για την τελευταία εξέταση! Με βαλαν nst- η μικρή κοιμόταν του καλού καιρού...αφού μάλιστα διακόψαμε και με στείλαν να φάω κάτι γλυκό για να αρχίσει ν αντιδρά! 

Μου πε ξεκούραση το σ/κ μην έχουμε κανένα απρόοπτο γιατί έβλεπε κάτι πονάκια στη μήτρα (δε τα νιώθω...ίσως φταίει που πείραξα λίγο και τις ζώνες μήπως και βρω παλμό- ξέρω γω!)

Μου πήρανε αίμα..τ αποτελέσματα τη Δευτέρα πριν μπω στο χειρουργείο! Έδωσα και στην αιμοδοσία...θα χρειαστούν 2 φιαλες να δώσουν δικοί μου γιατί πάντα τις έχουν σε κάθε χειρουργείο εύκαιρες. Μιλήσαμε με τον αναισθησιολόγο (αυτός κι αν είναι απο το grays anatomy- με ρώταγε τι αναισθησία είχα κάνει και τι προτιμώ :shock: )

Μη τα πολυλογώ- πάω Δευτέρα νοσοκομείο  στις  7 το πρωί...με ετοιμάζουν και γύρω στις 9 ξεκινάμε !

Λιλιτο καλώς να δεχτείς την μπουμπούκα σου...μ εναν πόνο κορίτσι μου!!!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , sweet mommy είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα πήγα νοσοκομείο για την τελευταία εξέταση! Με βαλαν nst- η μικρή κοιμόταν του καλού καιρού...αφού μάλιστα διακόψαμε και με στείλαν να φάω κάτι γλυκό για να αρχίσει ν αντιδρά! 

Μου πε ξεκούραση το σ/κ μην έχουμε κανένα απρόοπτο γιατί έβλεπε κάτι πονάκια στη μήτρα (δε τα νιώθω...ίσως φταίει που πείραξα λίγο και τις ζώνες μήπως και βρω παλμό- ξέρω γω!)

Μου πήρανε αίμα..τ αποτελέσματα τη Δευτέρα πριν μπω στο χειρουργείο! Έδωσα και στην αιμοδοσία...θα χρειαστούν 2 φιαλες να δώσουν δικοί μου γιατί πάντα τις έχουν σε κάθε χειρουργείο εύκαιρες. Μιλήσαμε με τον αναισθησιολόγο (αυτός κι αν είναι απο το grays anatomy- με ρώταγε τι αναισθησία είχα κάνει και τι προτιμώ :shock: )

Μη τα πολυλογώ- πάω Δευτέρα νοσοκομείο  στις  7 το πρωί...με ετοιμάζουν και γύρω στις 9 ξεκινάμε !

Λιλιτο καλώς να δεχτείς την μπουμπούκα σου...μ εναν πόνο κορίτσι μου!!!

Ακριβώς τα ίδια και εμένα με τη διαφορά ότι θα πάω Πέμπτη πρωί  για τις εξετάσεις και αν δεν έχουν λέει κίνηση τα χειρουργεία θα με βάλει την ίδια μέρα αλλιως θα μείνω μέσα την Πέμπτη και θα μπω Παρασκευή πρωί!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...