Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια έχω αγχωθεί πάλι. Είμαι στην 10η εβδομαδα. Είχα υπέρηχο πριν 10 μέρες ήταν όλα καλά βέβαια ο γιατρός μου είπε πως το ένα έμβρυο είναι χαμηλά στη μήτρα και θα έχω αιμορραγία καθώς θα δημιουργείται η τροφοβλαστη. Εγω αίμα από τότε δεν έχω δει και αγχώνομαι λέω λες να εχει γίνει κάνα κακό. Στο μεταξύ τα συμπτώματα πηγαινοέρχονται περα από το στήθος που είναι σταθερά πρησμένο και πονάει μόνιμα. Η κοιλιά μου μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει..αναγούλες μια μέρα έχω μια όχι και τόσο. τώρα έχω αυχενική 23/5 αλλά λέω να παω αύριο στο νοσοκομείο για έναν υπέρηχο να μου φύγουν οι σκέψεις..

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

γεια σου μαντη μην ανχωνεσε δεν ειναι ραμματα που τα κοβουν ειναι εσωτερικα που φευγουν μονα τους η τομη ειναι σαν γρατσουνιτσα πραγματικα. εγω τριτη μερα που μου αλλαξαν τις γαζες δεν την διεκρινα καθολου. την δευτερη μερα περπατουσα με λιγο δυσκολια κ την τριτη μερα περπατουσα κανονικα. πονο ειχα μονο το πρωτο βραδυ ενταξει ποναγε για ενα βραδυ οντως πολυ.

Ουφ ευτυχώς δεν θελω ράμματα που να πρεπει να παω να τα βγαλω μετα... ενα βραδυ σιγουρα αντέχουμε και δύο!!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , sweet mommy είπε:

Πολύ σωστά τα λες Φαιη για τη βοήθεια και τον πρώτο καιρό. Ποιες 3 ώρες..εγώ 2 κοιμόμουν θυμάμαι οοοολη μέρα! Το μωρό κοιμόταν μόνο πάνω μου...τώρα στην μπέμπα έχω πείσει τον εαυτό μου ότι θα είναι ήσυχη και θα κοιμάται περισσότερο στο λίκνο της... και ...και...και... ( όνειρα ε?)

Όσον αφορά τη βοήθεια..θα πάρει άδεια η μητέρα μου καμιά 10ρια μέρες...όσο θαμαι στο νοσοκομείο θα μένει σπίτι μας με τον μικρό μου! Θα ρχεται πρωινά μαζί του στο νοσοκομείο να με βλέπει (θα τη φέρνει ο άντρας μου). Μετά που θα βγω..πιστεύω να κάτσει 3-4 μέρες ακόμη και θα φύγει για το σπίτι της. Όποτε θα χει ρεπό ή χρόνο κανένα απόγευμα θα ρχεται για βοήθεια. Δουλειές τις ξεχνάμε... ας βάζει κανενα πλυντήριο ο σύζυγος. Σίδερο μόνο τα μωρουδιακά (ευτυχώς έχω αρκετά ώστε να βγαζω τη βδομάδα). Φαγητό...αναγκαστικά γιατί πρέπει να τρώει ο γιος μου που είναι στη μετάβαση από τ αλεσμένα σε κανονικό φαγητό. Κάποια κοπέλα είπε για μπιφτέκια στην κατάψυξη. Ωραία ιδέα!  Προτείνω μακαρόνια με κιμά..γρήγορο φαγητό. Κρέας στο φούρνο με πατατούλες. Και άμα χάσουμεκαι κανένα γραμμάριο..δεν έγινε και κάτι! τρώμε και τοστ μια μέρα..ή παραγγέλνουμε ένα κοτόπουλο- 2 καλαμάκια!

Τυχερές όποιες  έχουν έτοιμο αυτό το πιάτο φαγητό... είναι μαρτύριο το τι θα φτιάξεις κάθε μέρα μ ένα μωρό στο στήθος και ένα να σε κρατάει απ τη γάμπα!

Εγώ έκανα την καισαρική 10 το πρωί και τ απόγευμα της ίδια μέρας σηκώθηκα-με πόνο βέβαια! Κοιμόμουν ελάχιστα..αφού είχα το μωρό δίπλα συνέχεια να κλαίει ανά 1-2 ώρες. Ευτυχώς βοηθούσαν οι μαίες..το παίρναν για άλλαγμα ή τάισμα..ή απλά για να το ηρεμήσουν . Πολύ άσχημο να  μην μπορείς να κινηθεις και να πιάσεις το μωρό σου! Εγώ στενοχωριόμουν πολύ θυμάμαι.. 4 βράδια μου φάνηκαν αιώνες! Τώρα ξέρω ότι κάθε μέρα είσαι και καλύτερα...την πέμπτη μέρα περπατάς πολύ καλά...και τη 10η από την καισαρική που πας να βγάλεις τα ράμματα είσαι τελείως καλά! 

Μετά τα ξεχνάς όλα αυτά και κοιτάς μόνο το μωράκι που κοιμάται στην αγκαλιά σου γαλήνιο!

Ραχιαια έκανες? Την πρώτη μέρα πως είναι τα μωράκια συνήθως ήσυχα?? Θα το βάλουν στη μενν εμένα για 24ωρη παρακολούθηση και σκέφτομαι πολύ τη πρώτη μέρα και τον θηλασμό.. 

Σίγουρα είναι ζόρι να χεις δύο παιδάκια αλλά θα τα καταφέρετε εσείς που έχετε και 2.. ότι μπορείτε να κάνετε εννοείτε άλλωστε και εγώ σαν πρώτη φορά μανούλα ότι προλαβαίνω και μπορώ βέβαια ένα φαί θα το κάνω να υπάρχει..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Just now, 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

Νωρίς δεν είναι ανά πας στιγμή μπορεί να βγει το μικρούλι σου.. μη τρομάζεις.. να το παρακολουθείς όπως είπε ο γιατρός..Όλα θα πάνε καλά..

πρίν από 4 λεπτά , Marmat είπε:

Εμένα η μητέρα μου θα βοηθήσει με ενα πιάτο φαΐ έστω μέρα παρά μέρα,που είναι το μόνο που θέλω.Ο άντρας μου θα πάρει 2 βδομάδες άδεια γιατί δεν πήρε καθόλου καλοκαίρι και δόξα το Θεό είναι χρυσοχερης και σκούπα βάζει και πλυντήριο και ό,τι χρειαστει.Πιστεύω θα τα πάμε καλουτσικα αν και ενα γατακι είχα μαζέψει που ήθελε τάισμα ανά δύο ώρες κι έβαζα ξυπνητήρι τη νύχτα και τη δεύτερη νύχτα έπεσα από το κρεββάτι από τη νυστα!:shock:

Θέλω να αποφύγω την καισαρική όσο γίνεται για να γλιτωσω το μαχαίρι,την μετεγχειρητικη ανάρρωση-πόνο,το πρήξιμο,το οτι δεν θα μπορέσω να γυμναστω στο 40μερο κλπ και κάνω ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό το κεφάλι του προς την πλάτη μου,αλλιώς είναι αναγκαία λύση.Λογω μυωπίας ο γιατρός δεν θέλει έναν πολύωρο,εργωδη,οδυνηρό τοκετό,ούτε κι εγώ και δυστυχώς με οπίσθια ινιακη προβολή αυτο συμβαίνει,και ζορίζεται πολύ το μωρό οπότε αν γυρίσει γύρισε αλλιώς θα κάνουμε καισαρική,δε ρισκάρω με τίποτα την υγεία της μικρής.

Προσπαθώ να σκέφτομαι το θετικό του να μπω κυρία,χτενισμενη,χαλαρή και να μην πονέσω κατα τη διάρκεια τουλάχιστον και το μωρό να βγει ξεκούραστο με κεφαλακι κανονικο κι οχι πεπόνι αργιτικο για να παρηγοριεμαι!

Έτσι είναι κοπέλα μου να βγει καλά το μωράκι μας και εμείς βέβαια από όλο αυτό.. Και εγώ θα μπορούσα να επιμείνω για φυσιολογικό τοκετό αλλά καλύτερα έτσι να μη ζοριστώ με το αυτοανοσο που έχω..

Όλα θα πάνε καλά μη το σκέφτεσαι.

Και εγώ βέβαια γι'αυτό το λόγο ήθελα να την αποφύγω κυρίως για το μετά πως θα μαι..Αλλά δεν πειράζει!


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

μην ανχωνεσε νωρις δεν ειναι παρακολουθησε τα πονακια κ αν δεν νιωθεις σιγουρη πηγαινε στο νοσοκομειο να σε δουν αν δεν εχει ιατρειο ο γιατρος. μην ανχωνεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

Νομιζω ετοιμάζεται η μπεμπουλα σου! Καθόλου νωρις δεν ειναι απ τη στιγμή που εχεις μπει στο μηνα σου! Και απ οτι ξερω μπορει να γεννήσεις και μετα απο 1 εβδομαδα ισως και παραπανω!!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

Πρίν δυο βδομάδες ένα κομμάτι αλλά ήταν διάφανο χωρίς αίμα.και ξαναείδα πριν 3 μέρες πάλι διάφανο.  Εφόσον είσαι στο μήνα σου όχι δεν είναι νωρίς. Αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα ξεκινήσει ο τοκετός, μπορει απλά να ξεκίνησε η διαστολή..έτσι κι αλλιώς το μωράκι σου είναι μια χαρά σε βάρος και δεν θα έχει θέμα ακόμα και τώρα να γεννηθεί.

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

Όχι κοριτσακι μου νωρίς δεν είναι,προφανώς σιγά σιγά ετοιμάζεσαι!

 

πρίν από 2 λεπτά , λιλιτο είπε:

Πρίν δυο βδομάδες ένα κομμάτι αλλά ήταν διάφανο χωρίς αίμα.και ξαναείδα πριν 3 μέρες πάλι διάφανο.  Εφόσον είσαι στο μήνα σου όχι δεν είναι νωρίς. Αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα ξεκινήσει ο τοκετός, μπορει απλά να ξεκίνησε η διαστολή..έτσι κι αλλιώς το μωράκι σου είναι μια χαρά σε βάρος και δεν θα έχει θέμα ακόμα και τώρα να γεννηθεί.

Συμφωνώ!Με το καλό!


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , λιλιτο είπε:

Πρίν δυο βδομάδες ένα κομμάτι αλλά ήταν διάφανο χωρίς αίμα.και ξαναείδα πριν 3 μέρες πάλι διάφανο.  Εφόσον είσαι στο μήνα σου όχι δεν είναι νωρίς. Αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα ξεκινήσει ο τοκετός, μπορει απλά να ξεκίνησε η διαστολή..έτσι κι αλλιώς το μωράκι σου είναι μια χαρά σε βάρος και δεν θα έχει θέμα ακόμα και τώρα να γεννηθεί.

Διάφανο προς κίτρινο, πολύ όμως..... Ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσι μου! :wub:

@Marmat θα σε φωνάξω για συμπαράσταση! Χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

Ουφ ευτυχώς δεν θελω ράμματα που να πρεπει να παω να τα βγαλω μετα... ενα βραδυ σιγουρα αντέχουμε και δύο!!!!

Εγώ είχα σαν 2 κουμπάκια δεξιά και αριστερά της τομής και πήγα στις 12 μέρες και το έβγαλα... Ένα μεγάλο ράμμα ηταν αλλά δεν κατάλαβα τίποτα!

1 ώρα πρίν, 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

Δεν είναι νωρίς κοριτσακι μου, μην φοβάσαι! Αύριο κλείνεις 37 βδομάδες αν θυμάμαι καλά! Η βλέννη μπορεί να σημαίνει ότι θες από κάποιες ώρες μέχρι και 2 βδομάδες μέχρι τον τοκετό. Τι φοβάσαι;;;;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, 2angels είπε:

Κορίτσια...... έβγαλα μεγάλη ποσότητα βλέννης .   Φοβήθηκα πολύ, μη ρωτήσετε γιατι. Έχω  μικρά πονακια περιοδου. Ο γιατρός είπε να το παρακολουθώ και αν δω αίμα η υγρά να τον ξαναπαρω. Φοβήθηκα. Δεν είναι νωρίς,ε;

@λιλιτο ; Πριν πόσο καιρό σου έφυγε η βλέννη;

Εμενα μου ειπε ο γιατρος αν δω βλεννα σε λιγες ωρες μια δυο μερες ξεκιναει ο τεκετος... σε ποια εβδομαδα εισαι;


...:-D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ είχα σαν 2 κουμπάκια δεξιά και αριστερά της τομής και πήγα στις 12 μέρες και το έβγαλα... Ένα μεγάλο ράμμα ηταν αλλά δεν κατάλαβα τίποτα!

Δεν είναι νωρίς κοριτσακι μου, μην φοβάσαι! Αύριο κλείνεις 37 βδομάδες αν θυμάμαι καλά! Η βλέννη μπορεί να σημαίνει ότι θες από κάποιες ώρες μέχρι και 2 βδομάδες μέχρι τον τοκετό. Τι φοβάσαι;;;

 

πρίν από 54 λεπτά , ναντια δε είπε:

Εμενα μου ειπε ο γιατρος αν δω βλεννα σε λιγες ωρες μια δυο μερες ξεκιναει ο τεκετος... σε ποια εβδομαδα εισαι;

Παρασκευή , ακριβώς 37. Φοβάμαι... Τι ακριβώς φοβάμαι δεν μπορώ να προσδιορίσω. Να φτάσω γρήγορα; Να πάνε όλα καλά; Πάντως δεν φοβάμαι τον τοκετό.... Ένα άγχος απροσδιόριστο μέχρι στιγμής.


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , 2angels είπε:

 

Παρασκευή , ακριβώς 37. Φοβάμαι... Τι ακριβώς φοβάμαι δεν μπορώ να προσδιορίσω. Να φτάσω γρήγορα; Να πάνε όλα καλά; Πάντως δεν φοβάμαι τον τοκετό.... Ένα άγχος απροσδιόριστο μέχρι στιγμής.

Έχεις πονακια τώρα; Πως νιώθεις;


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Έχεις πονακια τώρα; Πως νιώθεις;

Έχω ψιλοπονακια , τίποτα το ιδιαίτερο, ομως. μπορεί να είναι και το έντερο μου. Βλέννη έχω ανά διαστήματα αλλά λίγη σχετικά με αυτή που είχα το μεσημέρι. Θα δείξει... 

Εσείς τι κάνετε;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...