Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Σπερες στα ομορφα κιντερ τις παρεας.Σημερα εχω υπερηχο με το γιατρο μου 9,30.θελω να ρωτησω βαρος και υψος.Να δουμε τι κανουμε βρε αδερφε...

πως ειμαστε εχουμε κανα νεακι?

Λοιπον χτες βραδυ μ εκοψε η κοιλια κοπελες,με τον ηλιθιο τον καιρο που εχουμε..πουντιασα φαινεται.Σημερα ξυπνησα καλα παραδοξως.Τοσο ηταν το κακο.Προσοχη προσοχη να ντυνεστε.Θα μου πειτε..στα Γιαννενα ειναι ετσι...με στο κατακαλοκαιρο.

Ειδατε τι γινεται στην Μανδρα ?Ποσο λυπαμαι αυτον τον κοσμο μες στη λασπουρα παλι.Εχουμε καμια φιλη κοντα εκει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , anemoni1989 είπε:

και αν ο παιδιατρος σου προτεινει frisolac, almiron ή καποια άλλη μάρκα? δεν είναι κρίμα να παει χαμένο??? φαρμακειο ανοιχτο θα βρεις ανα πασα ωρα και στιγμη για να αγοράσεις! Αποψη μου παντα!!

Σιγουρα , εχεις δικιο σε αυτο απλα λεω αυτη την μαρκα γτεχω διαβασει ειναι η πιο ανεκτη . 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ada32 είπε:

Σιγουρα , εχεις δικιο σε αυτο απλα λεω αυτη την μαρκα γτεχω διαβασει ειναι η πιο ανεκτη . 

ada θα παρεις γαλα απο τωρα??? παιδι μου σε εχει πιασει το καταναλωτικο σου χα χα χα !!! καλητερα να παρεις κατι για σενα παρα γαλατα για το μωρο καλε! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

ada θα παρεις γαλα απο τωρα??? παιδι μου σε εχει πιασει το καταναλωτικο σου χα χα χα !!! καλητερα να παρεις κατι για σενα παρα γαλατα για το μωρο καλε! 

οχι βρε απο το τωρα! αυτα πριν γεννησω!! κρεμες αφρολουτρα χαμομηλι κ τα σχετικα!!!! εδω δεν εχω παρει ρουχαλακια κ κουνια, γαλα  θα παρω?????????


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , ada32 είπε:

οχι βρε απο το τωρα! αυτα πριν γεννησω!! κρεμες αφρολουτρα χαμομηλι κ τα σχετικα!!!! εδω δεν εχω παρει ρουχαλακια κ κουνια, γαλα  θα παρω?????????

ααα οκ γιατι ετσι οπως ειπες κ μαρκα λεω παει το εχει παραγγειλει!!! μην ανχωνεσε γιατι κ εκει που θα γεννησεις αν χρειαστει θα σου δωσουν ξενο κ κανονικα δεν πρεπει να κανεις αλλαγες απαξ κ ξεκινησεις κατι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ ναι θα παρακολουθήσω στο ικα της περιοχής μου και στο νοσοκομείο που θα γεννήσω!!!

Κορίτσια σας διαβάζω και με αγχώσατε!!! Διαβάζω για ψώνια, κούνιες, βαλίτσα μαιευτηρίου.... Εγώ νιώθω λες και έχω άπειρο καιρό για να τα κάνω!!!! :shock:

Για κούνια δεν έχω κοιτάξει καν.... Δεν μπορώ να καταλάβω τί διαφορές μπορεί να έχουν μεταξύ τους.... Μόνο το στρώμα νομίζω ουσιαστικά θα διαφέρει που και πάλι άμα πάω σε ένα στρωματάδικο φαντάζομαι μας κατευθύνουν αυτοί σχετικά.... Οχι;

Ούτε εγώ ετοίμασα κάτι αλλά εγώ δεν θα τα παραγγείλω οπου θελουν χρόνο να παραδοθούν, θα τα πάρω ετοιμοπαραδοτα απο κατάστημα οπότε μπορώ να τα προμηθευτώ ανά πάσα στιγμη. Για το στρωματακι ναι θα σε κατευθύνουν εκει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elenaki5186 είπε:

Ούτε εγώ ετοίμασα κάτι αλλά εγώ δεν θα τα παραγγείλω οπου θελουν χρόνο να παραδοθούν, θα τα πάρω ετοιμοπαραδοτα απο κατάστημα οπότε μπορώ να τα προμηθευτώ ανά πάσα στιγμη. Για το στρωματακι ναι θα σε κατευθύνουν εκει.

Αυτό ακριβώς εχω σκεφτεί και εγω. Θα δω σαφως τι θελω απο πριν, θα εχω καταληξει, αλλα θα τα παρω τελευταία στιγμή. Θα στείλω δηλαδή να μου τα παρουν ή θα πεταχτω σε φαση βολτας αφου γεννησω! Μονο το καθισμα θα παρω νωρίς και ενα ρινγκ σλινγκ!!! 

1 ώρα πρίν, ada32 είπε:

Σιγουρα , εχεις δικιο σε αυτο απλα λεω αυτη την μαρκα γτεχω διαβασει ειναι η πιο ανεκτη . 

Ολα τα ιδια ειναι κοριτσι μ... Μετα απο τοσα χρόνια ενασχολησης με μωρα κατεληξα πως ειναι θεμα μωρου ποιο θα τ ταιριαξει και γιατρου για το ποιο θα προτεινει!! Πάρε ολα τα αλλα και γαλα και χαμομηλι βρίσκεται ανα πασα ώρα και στιγμή!! Που αχρειαστα να μας είναι δηλαδή!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ada32 είπε:

πως δεν κανει??? σε φυσιολ. κυησεις χωρις προβληματα βεβαια. οπως εγω μεχρι στιγμης που δν εχω κατι ,που μου λεει ο γιατρος οτι θελουμε επαφες σε ολη την εγκυμοσυνη γτ βοηθαει στον φυσιολ. τοκετο.

ακουμε συμβουλες για το τι να αγορασουμε για αρχη!  

οσο για την τσαντα , εγω για Σεπτεμβριο υπολογιζω που θα μπω στον μηνα μου. εξαλλου κ αν γινει κατι νωριτερα ,ολα τα μαγαζια ανοιχτα ειναι κ θα πανε να μου παρουν 2 πραγματα που θελω.. οποτε δεν ανησυχω.

στην ιδια φαση κ εγω !!! αν κ να σου πω την αληθεια , χθες μου λεει ενας συναδερφος οτι σε 3 μηνες  γεννας !! κ εκει συνειδητοποιησα οτι οντως εχουμε τελη ιουνιου οποτε τελη Σεπτεμβρη να μην γεννησω??? να ελευθερωθω λιγο νωριτερα!!! χαχαχαχ ΠΗΤ εχω 12/10. απλα ειμαι Θεσ/νικη κ δεν ανησυχω κ πολυ για τα πραγματα. γτ ρουχαλακια , μια βολτα να παω στα μαγαζια τον Αυγουστο κ θα τα παρω ολα . καροτσι εχω , αυγο για το αμαξι εχω.  κ περιμενω να δω για κουνια κ λικνο τι θα κανω. και ριλαξ. ε μετα τα πιο μικρα τυπου μπανακι  κ κουβερτουλες κτλ , θα μου τα παρει η μαμα οποτε δεν ανησυχω σε κατι(ηδη μου πηραν 2 κουβερτες! κ καποια ρουχαλακια) ..εχω κ τον αντρα μου που ειναι . ελευθ. επαγγελμ. οποτε οτι ωρα θελω τον στελνω στην αγορα να μου αγορασει οτι θελω. 

αρχικα για το μωρο θα παρω τον Αυγουστο -Σεπτεμβρη : 1 κουτι γαλα, πανες , κρεμα sudokream, ροφιμα χαμομηλι για κολικους,πιπιλα κ μπιμπερο εχω παρει !!!! αφρολουτρο , πουδρα...

και μια βολτα στα Jumbo , Orchestra , H &m kai Zara και θα εχω παρει ολα τα ρουχαλακια που θελω! 

επισης μου ειπαν να μην παρω πολυ μικρο μεγεθος στην αρχη και οχι πολλα γτ δεν ξερουμε ποσο θα γεννηθει.

για μενα(νυχτικια εχω αμανικη) χρειαζομαι μια ρομπα και θα παρω βρακακια μια χρησης σκεφτομαι , τι λετε? 

Λοιπον για ιδιωτικα ξερω να σας πω, στο δημοσιο χρειαζονται εξτρα πραγματακια:

 νυχτικα 2-3.

Βρακακια κανονικα κ σερβιετες, θα σας δωσουν εκει τα μιας χρησης

αφρολουτρο/σαμπουαν

μια αλλαξια του μικρου

Αυτα ειχα χρειαστει απ´οσο θυμαμαι, ολα τα αλλα απλα τα εκανα μια βολτα μεχρι το μαιευτηριο.

Γενικα καλα κανεις, παρε μπουκαλι, πιπιλα μπουκαλιου κ γαλατακι ρωτα τον γιατρο ποιο θε σου προτεινει οσο θα εισαι μαιευτηριο κ στειλε καποιον να σου παρει. Αποστειρωτη μην ξεχασεις. Αχρειαστα να ειναι ολα, ο θηλασμος θελει υπομονη αλλα κ η μαμα ηρεμια...

Γαλα εμεις πηραμε πιο μετα στους 8 μηνες κατσικισιο βρεφικο. Οταν γεννηθηκε ηπιε για καμια 20αρια μερες καποιο αλλο, τα βραδια για να κοιμαμαι κανα 4ωρο.

Χαμομηλακι για κολοικους δε χρησιμοποιησα μου εδειξε η χρυση μ μαια μασαζακι σε κοιλιτσα κ πατουσικες κ τη βγαζαμε ετσι σχεδον ανωδυνα. 

Επισης η σουντοκρεμ ειναι λιγο στοκος, δες κ την αντιστοιχη της φρεζιντερμ

Ψαλιδακι κ ψευτογαντακια θα χρειαστουμε επισης για μωρα. Ο μεγαλος εμενα ολο γρατζουναγε το προσωπακι του στην αρχη. 

Ο,τι αλλο θυμηθω θα σας πω

Αχ κοριτσια τι τελεια που αρχισαμε να σκεφτομαστε τις πρωτες μερες!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπερα! Εγω γέννησα 40+4, όποτε χωρίς να θέλω να σας στενοχωρήσω, μη βιάζεστε! Κι εγω βιαζόμουν αλλα ο μικρός καθολου! Πλέον ειμαστε 2 μηνών κ θηλάζω αποκλειστικά! Κορίτσια, θηλάστε! Κι εγω νόμιζα οτι δεν θα τα καταφέρω και δεν ήμουν και τρομερή φαν, αλλα έγινα! Αν θέλετε να πληροφορηθείτε μπείτε στο γκρουπ του Facebook  Αττική: εθελοντική ομαδα υποστήριξης θηλασμού. Μπείτε και διαβάστε τα αρχεία απο τωρα! Έτσι ειχα κανει εγω και ήμουν προετοιμασμένη κ ετοιμοπόλεμη! Στην αρχή με τις ορμόνες θα τα βρείτε λιγο σκούρα αλλα θα σας πω το εξης: κοιμάμαι κάθε βραδυ ως τις 12 το πρωι. Το μωρό κοιμάται δίπλα μου, θηλάζει και κοιμάται ξανά! Ουτε σηκώνομαι να φτιαχνω γάλα, ουτε τον κουνάω να κοιμηθεί, ουτε αποστειρώνω... πολυ λιγότερη η κούραση λοιπόν! Δεν το αλλάζω με τιποτα! 

Το χαμομήλι για κολικούς δεν επιτρέπεται, μπορει να πυροδοτήσει αλλεργίες ως βότανο (σύμφωνα με τον ΠΟΥ). Με κλεισμένα τα 2 έτη το εισάγεις. Επίσης, ακομη και το κουτί γράφει οτι ειναι για μωρα άνω των 6 μηνών και Τίγκα στη ζάχαρη! 

Για το μαιευτήριο πάρτε 3-4 αλλαξιές πιτζάμες. Ιδρώνεις πολυ λόγω ορμονων! Εγω άλλαζα συνεχεια φανελάκια! 

Για το μωρό αρχικά χρειάζεσαι πολλα εσώρουχα! 10 σιγουρα! Εκτός αν βάζεις συνεχεια πλυντηριο! (Τα λερώνουν με γουλιες, σάλια, διαρροες Πάνας). Εγω σε μια μερα χαλαω απο 1-4. Απλά για αρχή πάρτε 5 για να είστε σίγουρες για το νούμερο. Αν πάρετε απο H&M, πάρτε το 56. Οχι το 50 (50=50 πόντοι). Εγω τα βολεύτηκα πολυ. Τελειο ύφασμα, ομορφα κ στυλατα. Οσο για τα ρουχα, εμένα δε με βόλεψε το ποδαράκι μεσα αλλα το μπλούζα παντελονι, γιατι έπρεπε να βγάζω όλο το φορμακι για να πλύνω το μωρό στην αλλαγη πανας. Επίσης, πάνες αγκαλιάς. Για να αγκαλιάσετε ή να ακουμπάτε το μωρό στο κρεβατι σας πχ. Πάρτε 5 επίσης. 

Οσο για τα είδη βρεφαναπτυξης, για αρχή θέλετε το αυγο για το αμάξι-προσοχή, μονο αυγο! Αυτα που λενε 0-36 δεν κάνουν!  Αν θέλετε να βρείτε το κατάλληλο, μπείτε στην ομάδα παιδί και οδική ασφάλεια στο φέισμπουκ να διαβάσετε ποια καθίσματα έχουν καλή βαθμολογία στα σουηδικά κρας τεστ. Επίσης, καροτσι! Μπορει να το κουνησετε να κοιμηθει εκεί πχ. Εγω πηρα λικνο που μπαίνει κολλητά στο κρεβατι αλλα τελικά το χρησιμοποιώ λιγο. Κοιμάται στο κρεβατι μου! Χαχα! (Ναι, θα φυγει όταν παει φαντάρος Χαχαχα). Γενικά τα βρέφη θέλουν να σε νιώθουν για να κοιμούνται ήσυχα. Νομίζουν οτι ειναι ακομη στην κοιλιά. Θα μπορούσατε αν εχετε κουράγιο να το μεταφέρετε στο λικνο αφού κοιμηθεί αλλα προσωπικά εχω ήδη κοιμηθεί! :-P Την κουνια αν θέλετε πάρτε τη αργότερα. Εγω πηρα αλλα ακομη ειναι αχρησιμοποίητη. Μια λύση ειναι να πάρετε μονο κουνια για κολλητά στο κρεβατι σας (κατεβάζοντας το κάγκελο πχ). Η αλλαξιερα με βόλεψε πολυ γιατι αλλάζεις πολλες πάνες στην αρχή. Ρηλαξ χρειάζεστε μετα το μήνα. Μπανακι να πάρετε (λεκάνη) εξαρχης για να πλένετε το μωρό. 

Αααα να προσθέσω οτι τα είδη περιποίησης τύπου σαμπουάν κ κρέμες να τα πάρετε απο ον-λάιν φαρμακεία. Συγκρίνετε τιμες στο Σκρουτζ. Φτιάξτε 2-3 καλάθια και δείτε ποιο βγαίνει πιο φθηνά! Μιλάμε για τουλάχιστον -30%!

Θελετε:

-Λανολινη (της medela) για τις θηλές αν θηλασετε 

-Επιθέματα στήθους 

-Αποστειρωμενες γάζες (για τον αφαλό) και καθαρό οινόπνευμα (αυτο δεν το βρίσκεις ον-λάιν) 

-αφρόλουτρο-σαμπουάν

-κρέμα αλλαγής πάνας (αρχικά πηρα φρεζιντερμ και μετα weleda). Η 2η καλύτερη για το κοκκίνισμα στον ποπο!

-πάνες (βάζουν τα μάρκετ συνεχεια -50%). Νούμερο 1 (1-2 πακέτα γιατι μετα πας στο νούμερο 2)

-σετ με ψαλιδάκι και χτένες (μπορείτε να το πάρετε κ λιγο πιο Μετα αλλα γιατι να ξαναπληρωνετε μεταφορικά στο ον-λάιν φαρμακείο; άσε που με τετοια παραγγελία στα στέλνουν δωρεάν) 

-φυσιολογικό ορό για τη μύτη και αποφρακτηρα μύτης (ρουφας τις μυξες να βγουν) και ανταλλακτικά ( υπάρχουν πολλες εταιρείες)-> δεν τα ειχα πάρει απο την αρχή ον-λάιν με μισή τιμή και μετα τα χρυσοπληρώσαμε απο κανονικό φαρμακειο!

-βρεφικό απορρυπαντικό ρούχων (μπορείτε κ απο μάρκετ)

Επίσης, αν θέλετε να πάρετε μπιμπερο κ πιπίλες (λίγα γιατι ίσως να μην τα χρειαστείτε) πάρτε τα επίσης με αυτο τον τροπο, πολυ πιο φθηνά! 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Nenitaki88 είπε:

Κορίτσια Καλησπερα! Εγω γέννησα 40+4, όποτε χωρίς να θέλω να σας στενοχωρήσω, μη βιάζεστε! Κι εγω βιαζόμουν αλλα ο μικρός καθολου! Πλέον ειμαστε 2 μηνών κ θηλάζω αποκλειστικά! Κορίτσια, θηλάστε! Κι εγω νόμιζα οτι δεν θα τα καταφέρω και δεν ήμουν και τρομερή φαν, αλλα έγινα! Αν θέλετε να πληροφορηθείτε μπείτε στο γκρουπ του Facebook  Αττική: εθελοντική ομαδα υποστήριξης θηλασμού. Μπείτε και διαβάστε τα αρχεία απο τωρα! Έτσι ειχα κανει εγω και ήμουν προετοιμασμένη κ ετοιμοπόλεμη! Στην αρχή με τις ορμόνες θα τα βρείτε λιγο σκούρα αλλα θα σας πω το εξης: κοιμάμαι κάθε βραδυ ως τις 12 το πρωι. Το μωρό κοιμάται δίπλα μου, θηλάζει και κοιμάται ξανά! Ουτε σηκώνομαι να φτιαχνω γάλα, ουτε τον κουνάω να κοιμηθεί, ουτε αποστειρώνω... πολυ λιγότερη η κούραση λοιπόν! Δεν το αλλάζω με τιποτα! 

Το χαμομήλι για κολικούς δεν επιτρέπεται, μπορει να πυροδοτήσει αλλεργίες ως βότανο (σύμφωνα με τον ΠΟΥ). Με κλεισμένα τα 2 έτη το εισάγεις. Επίσης, ακομη και το κουτί γράφει οτι ειναι για μωρα άνω των 6 μηνών και Τίγκα στη ζάχαρη! 

Για το μαιευτήριο πάρτε 3-4 αλλαξιές πιτζάμες. Ιδρώνεις πολυ λόγω ορμονων! Εγω άλλαζα συνεχεια φανελάκια! 

Για το μωρό αρχικά χρειάζεσαι πολλα εσώρουχα! 10 σιγουρα! Εκτός αν βάζεις συνεχεια πλυντηριο! (Τα λερώνουν με γουλιες, σάλια, διαρροες Πάνας). Εγω σε μια μερα χαλαω απο 1-4. Απλά για αρχή πάρτε 5 για να είστε σίγουρες για το νούμερο. Αν πάρετε απο H&M, πάρτε το 56. Οχι το 50 (50=50 πόντοι). Εγω τα βολεύτηκα πολυ. Τελειο ύφασμα, ομορφα κ στυλατα. Οσο για τα ρουχα, εμένα δε με βόλεψε το ποδαράκι μεσα αλλα το μπλούζα παντελονι, γιατι έπρεπε να βγάζω όλο το φορμακι για να πλύνω το μωρό στην αλλαγη πανας. Επίσης, πάνες αγκαλιάς. Για να αγκαλιάσετε ή να ακουμπάτε το μωρό στο κρεβατι σας πχ. Πάρτε 5 επίσης. 

Οσο για τα είδη βρεφαναπτυξης, για αρχή θέλετε το αυγο για το αμάξι-προσοχή, μονο αυγο! Αυτα που λενε 0-36 δεν κάνουν!  Αν θέλετε να βρείτε το κατάλληλο, μπείτε στην ομάδα παιδί και οδική ασφάλεια στο φέισμπουκ να διαβάσετε ποια καθίσματα έχουν καλή βαθμολογία στα σουηδικά κρας τεστ. Επίσης, καροτσι! Μπορει να το κουνησετε να κοιμηθει εκεί πχ. Εγω πηρα λικνο που μπαίνει κολλητά στο κρεβατι αλλα τελικά το χρησιμοποιώ λιγο. Κοιμάται στο κρεβατι μου! Χαχα! (Ναι, θα φυγει όταν παει φαντάρος Χαχαχα). Γενικά τα βρέφη θέλουν να σε νιώθουν για να κοιμούνται ήσυχα. Νομίζουν οτι ειναι ακομη στην κοιλιά. Θα μπορούσατε αν εχετε κουράγιο να το μεταφέρετε στο λικνο αφού κοιμηθεί αλλα προσωπικά εχω ήδη κοιμηθεί! :-P Την κουνια αν θέλετε πάρτε τη αργότερα. Εγω πηρα αλλα ακομη ειναι αχρησιμοποίητη. Μια λύση ειναι να πάρετε μονο κουνια για κολλητά στο κρεβατι σας (κατεβάζοντας το κάγκελο πχ). Η αλλαξιερα με βόλεψε πολυ γιατι αλλάζεις πολλες πάνες στην αρχή. Ρηλαξ χρειάζεστε μετα το μήνα. Μπανακι να πάρετε (λεκάνη) εξαρχης για να πλένετε το μωρό. 

Αααα να προσθέσω οτι τα είδη περιποίησης τύπου σαμπουάν κ κρέμες να τα πάρετε απο ον-λάιν φαρμακεία. Συγκρίνετε τιμες στο Σκρουτζ. Φτιάξτε 2-3 καλάθια και δείτε ποιο βγαίνει πιο φθηνά! Μιλάμε για τουλάχιστον -30%!

Θελετε:

-Λανολινη (της medela) για τις θηλές αν θηλασετε 

-Επιθέματα στήθους 

-Αποστειρωμενες γάζες (για τον αφαλό) και καθαρό οινόπνευμα (αυτο δεν το βρίσκεις ον-λάιν) 

-αφρόλουτρο-σαμπουάν

-κρέμα αλλαγής πάνας (αρχικά πηρα φρεζιντερμ και μετα weleda). Η 2η καλύτερη για το κοκκίνισμα στον ποπο!

-πάνες (βάζουν τα μάρκετ συνεχεια -50%). Νούμερο 1 (1-2 πακέτα γιατι μετα πας στο νούμερο 2)

-σετ με ψαλιδάκι και χτένες (μπορείτε να το πάρετε κ λιγο πιο Μετα αλλα γιατι να ξαναπληρωνετε μεταφορικά στο ον-λάιν φαρμακείο; άσε που με τετοια παραγγελία στα στέλνουν δωρεάν) 

-φυσιολογικό ορό για τη μύτη και αποφρακτηρα μύτης (ρουφας τις μυξες να βγουν) και ανταλλακτικά ( υπάρχουν πολλες εταιρείες)-> δεν τα ειχα πάρει απο την αρχή ον-λάιν με μισή τιμή και μετα τα χρυσοπληρώσαμε απο κανονικό φαρμακειο!

-βρεφικό απορρυπαντικό ρούχων (μπορείτε κ απο μάρκετ)

Επίσης, αν θέλετε να πάρετε μπιμπερο κ πιπίλες (λίγα γιατι ίσως να μην τα χρειαστείτε) πάρτε τα επίσης με αυτο τον τροπο, πολυ πιο φθηνά! 

Καλημερα κοριτσια!

Η νεα μανουλα μας κατατοπισε πληρως. Ναι αυτα ειχα χρειαστει κι εγω τον πρωτο καιρο (τιποτα δε θυμαμαι).

Να σου ζησει το μπεμπακι σ, με το καλο και τα δικα μας!

ΥΓ ΛΑΝΟΛΙΝΗ ναι..... το μονο που με ανακουφιζε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! 

@Nenitaki88 ευχαριστούμε πολύ για τις τόσο πολλές και λεπτομερείς πληροφορίες .

@ναντια δε πολύ ευχάριστα τα νέα σου !

Παντως πριν δε φανταζόμουν ότι η εγκυμοσύνη θα είχε τόση αγωνία ! Χτες όλη τη μέρα ήμουν στον αερα γιατί δεν ένιωθα   τον μικρό , ο οποίος συνήθως κάνει πολλές φορές την ημέρα την παρουσία του αισθητή . Ευτυχώς το βράδυ έκανε εμφάνιση , αλλά πιο ψηλά στην κοιλιά από ότι συνήθως. Ξέρω ότι είναι λογικό να μην είναι κάθε μέρα η ίδια , αλλά δεν μπορώ να μην αγχώνομαι . Λέω να πάω να χαζέψω τίποτα καρότσια για να χαλαρώσω λίγο και να μπω στο κλίμα . Έχει και μια υποψία ηλίου σήμερα , ευκαιρία !!

  • Μου αρέσει 3

CNqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nenitaki88 είπε:

Κορίτσια Καλησπερα! Εγω γέννησα 40+4, όποτε χωρίς να θέλω να σας στενοχωρήσω, μη βιάζεστε! Κι εγω βιαζόμουν αλλα ο μικρός καθολου! Πλέον ειμαστε 2 μηνών κ θηλάζω αποκλειστικά! Κορίτσια, θηλάστε! Κι εγω νόμιζα οτι δεν θα τα καταφέρω και δεν ήμουν και τρομερή φαν, αλλα έγινα! Αν θέλετε να πληροφορηθείτε μπείτε στο γκρουπ του Facebook  Αττική: εθελοντική ομαδα υποστήριξης θηλασμού. Μπείτε και διαβάστε τα αρχεία απο τωρα! Έτσι ειχα κανει εγω και ήμουν προετοιμασμένη κ ετοιμοπόλεμη! Στην αρχή με τις ορμόνες θα τα βρείτε λιγο σκούρα αλλα θα σας πω το εξης: κοιμάμαι κάθε βραδυ ως τις 12 το πρωι. Το μωρό κοιμάται δίπλα μου, θηλάζει και κοιμάται ξανά! Ουτε σηκώνομαι να φτιαχνω γάλα, ουτε τον κουνάω να κοιμηθεί, ουτε αποστειρώνω... πολυ λιγότερη η κούραση λοιπόν! Δεν το αλλάζω με τιποτα! 

Το χαμομήλι για κολικούς δεν επιτρέπεται, μπορει να πυροδοτήσει αλλεργίες ως βότανο (σύμφωνα με τον ΠΟΥ). Με κλεισμένα τα 2 έτη το εισάγεις. Επίσης, ακομη και το κουτί γράφει οτι ειναι για μωρα άνω των 6 μηνών και Τίγκα στη ζάχαρη! 

Για το μαιευτήριο πάρτε 3-4 αλλαξιές πιτζάμες. Ιδρώνεις πολυ λόγω ορμονων! Εγω άλλαζα συνεχεια φανελάκια! 

Για το μωρό αρχικά χρειάζεσαι πολλα εσώρουχα! 10 σιγουρα! Εκτός αν βάζεις συνεχεια πλυντηριο! (Τα λερώνουν με γουλιες, σάλια, διαρροες Πάνας). Εγω σε μια μερα χαλαω απο 1-4. Απλά για αρχή πάρτε 5 για να είστε σίγουρες για το νούμερο. Αν πάρετε απο H&M, πάρτε το 56. Οχι το 50 (50=50 πόντοι). Εγω τα βολεύτηκα πολυ. Τελειο ύφασμα, ομορφα κ στυλατα. Οσο για τα ρουχα, εμένα δε με βόλεψε το ποδαράκι μεσα αλλα το μπλούζα παντελονι, γιατι έπρεπε να βγάζω όλο το φορμακι για να πλύνω το μωρό στην αλλαγη πανας. Επίσης, πάνες αγκαλιάς. Για να αγκαλιάσετε ή να ακουμπάτε το μωρό στο κρεβατι σας πχ. Πάρτε 5 επίσης. 

Οσο για τα είδη βρεφαναπτυξης, για αρχή θέλετε το αυγο για το αμάξι-προσοχή, μονο αυγο! Αυτα που λενε 0-36 δεν κάνουν!  Αν θέλετε να βρείτε το κατάλληλο, μπείτε στην ομάδα παιδί και οδική ασφάλεια στο φέισμπουκ να διαβάσετε ποια καθίσματα έχουν καλή βαθμολογία στα σουηδικά κρας τεστ. Επίσης, καροτσι! Μπορει να το κουνησετε να κοιμηθει εκεί πχ. Εγω πηρα λικνο που μπαίνει κολλητά στο κρεβατι αλλα τελικά το χρησιμοποιώ λιγο. Κοιμάται στο κρεβατι μου! Χαχα! (Ναι, θα φυγει όταν παει φαντάρος Χαχαχα). Γενικά τα βρέφη θέλουν να σε νιώθουν για να κοιμούνται ήσυχα. Νομίζουν οτι ειναι ακομη στην κοιλιά. Θα μπορούσατε αν εχετε κουράγιο να το μεταφέρετε στο λικνο αφού κοιμηθεί αλλα προσωπικά εχω ήδη κοιμηθεί! :-P Την κουνια αν θέλετε πάρτε τη αργότερα. Εγω πηρα αλλα ακομη ειναι αχρησιμοποίητη. Μια λύση ειναι να πάρετε μονο κουνια για κολλητά στο κρεβατι σας (κατεβάζοντας το κάγκελο πχ). Η αλλαξιερα με βόλεψε πολυ γιατι αλλάζεις πολλες πάνες στην αρχή. Ρηλαξ χρειάζεστε μετα το μήνα. Μπανακι να πάρετε (λεκάνη) εξαρχης για να πλένετε το μωρό. 

Αααα να προσθέσω οτι τα είδη περιποίησης τύπου σαμπουάν κ κρέμες να τα πάρετε απο ον-λάιν φαρμακεία. Συγκρίνετε τιμες στο Σκρουτζ. Φτιάξτε 2-3 καλάθια και δείτε ποιο βγαίνει πιο φθηνά! Μιλάμε για τουλάχιστον -30%!

Θελετε:

-Λανολινη (της medela) για τις θηλές αν θηλασετε 

-Επιθέματα στήθους 

-Αποστειρωμενες γάζες (για τον αφαλό) και καθαρό οινόπνευμα (αυτο δεν το βρίσκεις ον-λάιν) 

-αφρόλουτρο-σαμπουάν

-κρέμα αλλαγής πάνας (αρχικά πηρα φρεζιντερμ και μετα weleda). Η 2η καλύτερη για το κοκκίνισμα στον ποπο!

-πάνες (βάζουν τα μάρκετ συνεχεια -50%). Νούμερο 1 (1-2 πακέτα γιατι μετα πας στο νούμερο 2)

-σετ με ψαλιδάκι και χτένες (μπορείτε να το πάρετε κ λιγο πιο Μετα αλλα γιατι να ξαναπληρωνετε μεταφορικά στο ον-λάιν φαρμακείο; άσε που με τετοια παραγγελία στα στέλνουν δωρεάν) 

-φυσιολογικό ορό για τη μύτη και αποφρακτηρα μύτης (ρουφας τις μυξες να βγουν) και ανταλλακτικά ( υπάρχουν πολλες εταιρείες)-> δεν τα ειχα πάρει απο την αρχή ον-λάιν με μισή τιμή και μετα τα χρυσοπληρώσαμε απο κανονικό φαρμακειο!

-βρεφικό απορρυπαντικό ρούχων (μπορείτε κ απο μάρκετ)

Επίσης, αν θέλετε να πάρετε μπιμπερο κ πιπίλες (λίγα γιατι ίσως να μην τα χρειαστείτε) πάρτε τα επίσης με αυτο τον τροπο, πολυ πιο φθηνά! 

Καλημερα! τελειες οι πληροφοριες σου! κ εγω θα τα παραγγειλω online για αυτο θα κανω μια λιστα! ευχαριστουμε πολυ! 

αρα για λικνο καλυτερα γτ το κρεβατακι που να χωρεσει στην κρεβατοκαμαρα..

οσο για το θηλασμο ναι θ ατο προσπαθησω γτ ειναι ευκολια αλλα αν δω οτι εχω προβλημα δεν θα σκασω κιολας οπως διαβαζω καποιες που τα βαφουν μαυρα γτ δεν θηλαζουν κτλ.. μια χαρα μεγαλωνουν τα μωρα με τον εναν η τον αλλον τροπο .

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...