Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Εδω ειμαι κ γω...πηρα τελικα τον γιατρο για τον αιματοκριτη!Του φανηκαν καλα τα αποτελεσματα προς το παρον να μην ανησυχω αλλα μου εδωσε σιδηρο για να μην εχουμε κ αλλη πτωση...μεχρι τωρα επαιρνα μονο φυλικο

Αχ αστερακι τι καλα που το ακους...λογικα εμεις αργουμε ακομα!σνιφ

Βρε κοριτσια στον υπνο εχετε προβλημα?Εγω το βραδυ ενω νυσταζω πολυ αργω να βρω την σταση που με βολευει μεχρι να κοιμηθω!Απο δυσκοιλιοτητα πως πατε?Αυτο ξεχασα να το ρωτησω τον γιατρο κ τωρα με το σιδηρο θα χειροτερεψει η κατασταση ε?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Εδω ειμαι κ γω...πηρα τελικα τον γιατρο για τον αιματοκριτη!Του φανηκαν καλα τα αποτελεσματα προς το παρον να μην ανησυχω αλλα μου εδωσε σιδηρο για να μην εχουμε κ αλλη πτωση...μεχρι τωρα επαιρνα μονο φυλικο

Αχ αστερακι τι καλα που το ακους...λογικα εμεις αργουμε ακομα!σνιφ

Βρε κοριτσια στον υπνο εχετε προβλημα?Εγω το βραδυ ενω νυσταζω πολυ αργω να βρω την σταση που με βολευει μεχρι να κοιμηθω!Απο δυσκοιλιοτητα πως πατε?Αυτο ξεχασα να το ρωτησω τον γιατρο κ τωρα με το σιδηρο θα χειροτερεψει η κατασταση ε?

ααα άρα δεν επαιρνες μεχρι στιγμης σιδηρο ! εμ γι αυτο επεσε, αρα ναι καλα ειπε να το ξεκινησεις απο δω και περα ! εγώ δεν παιρνω αμιγώς σιδηρο -έπαιρνα στο παρελθον ομως gyno tardyferon δράμα η τουαλετα οντως- παιρνω omnibionta prenatal ειναι δυο χάπια, ενα απαλο ροζ και ενα διάφανο, σαν υγρο ειναι αυτο που εχει μεσα, και εχουνε απ ολα, σιδηρο ωμεγα 3 διαφορες βιταμινες κλπ. για την τουαλετα πηρα dulcosoft ποσιμο ειδικα κατασκευασμενο για εγκυους και κοπελες που θηλαζουνε, δε το πινω καθε μερα αλλα κανα 2 -ή 3 φορες σε καποιες περιπτωσεις- την εβδομαδα πινω. βοηθαει πολυ ! αμα περιμενα απο φρουτα, δημητριακα ολικης και διαφορα άλλα,... θα ξεχνουσα κατα που βρισκεται η τουαλετα :D

με τον υπνο βολεύομαι γενικα δεν εχω θεμα. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εβδομαδα εισαι ALEX?Μηπως αλλαζεις μηνα?Μηπως κουραστηκες λιγο?Αν συνεχισει παρε τον γιατρο σου να σε καθοδηγησει...μηπως χρειαζεται να παρεις λιγο προγεστερονη αν συνεχιστει!Μην αγχωνεσαι ξεκουρασου κ πες μας πως εισαι αυριο!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

@Κελυ 32Έχεις δίκιο. Απορώ γιατί λέγεται πρωινή ναυτία, αφού απο το απόγευμα και μετά.... Αν δεν έχεις υπερεμεση μετά τις 14-16 εβδομάδες συνήθως τα συμπτώματα υποχωρουν,αν και κάποιες φορές επανέρχονται προς το τέλος της εγκυμοσύνης.Λίγο υπομονή ακόμη.Ίσως σε βοηθήσει να μασας τσίχλα.     Εμένα πάλι με ταράζει στις κλωτσιές κάθε απόγευμα ή βράδυ που ξαπλώνω(και είναι ακόμη πολύ νωρίς, αφού έχω ΠΗΤ 27/11)

Παρατήρησα ότι οι μανουλες του Νοεμβρίου ή λιγομιλητες είμαστε ή πολυασχολες....εκτός αν είμαστε λίγες οσες γενναμε το Νοέμβριο. 

Κλωτσιες??? Απο τωρα??και εγω ΠΗΤ εχω 27.11.18..Δηλαδη ειμαι τριων μηνων..Δεν εχω νιωσει καποια κλωτσια ομως..χαχαχα!! Ναι ελα μου ντε ειμαστε μαλλον πολυασχολες..Και εγω δουλευω πολλες ωρες και ισα που προλαβαινω να μπω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ALEX210 είπε:

Καλησπέρα...Πώς είστε?Εγώ πριν λίγο στο σκούπισμα είχα υπολευκα υγρά μαζί με αχνό ροζ...έχει τύχει σε καμία..?

σε εμενα δεν ετυχε αλλα εχω διαβασει οτι ειναι φυσιολογικο, 

Ακριβώς όπως στο εσωτερικό του στόματος και της μύτης μας, έτσι και στο εσωτερικό του κόλπου, υπάρχει βλεννογόνος μεμβράνη που δεν είναι άλλες από τις κολπικές εκκρίσεις. Αυτές παράγονται από τον οργανισμό ώστε να εξασφαλίζεται η υγρασία και η καθαριότητα του κόλπου.

Η βλέννα αυτή, που δημιουργείται στον κόλπο κατά την εγκυμοσύνη, προστατεύει το μωρό από μολύνσεις κατά την ανάπτυξή του.

Αυτές οι ανάλαφρες, γαλακτερές εκκρίσεις έχουν συνήθως ήπια οσμή και είναι διαφανείς, αν και εκτός σώματος μπορεί να πάρουν ένα υπόλευκο χρώμα (καταλήγοντας στο εσώρουχο ή κατά το σκούπισμα, στο χαρτί).

επισης μεχρι να γεννησουμε αυτο θα συμβαινει παρα πολυ συχνα άλλες φορες περισσοτερο υγρο και αλλες λιγοτερο. 

φυσικα εαν αυτο συνοδευτει απο φαγουρα, τσουξιμο, αιμα, πονο, τοτε σιγουρα θα πρεπει να ελεγχτει περαιτερω απο γιατρό !


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elise είπε:

σε εμενα δεν ετυχε αλλα εχω διαβασει οτι ειναι φυσιολογικο, 

Ακριβώς όπως στο εσωτερικό του στόματος και της μύτης μας, έτσι και στο εσωτερικό του κόλπου, υπάρχει βλεννογόνος μεμβράνη που δεν είναι άλλες από τις κολπικές εκκρίσεις. Αυτές παράγονται από τον οργανισμό ώστε να εξασφαλίζεται η υγρασία και η καθαριότητα του κόλπου.

Η βλέννα αυτή, που δημιουργείται στον κόλπο κατά την εγκυμοσύνη, προστατεύει το μωρό από μολύνσεις κατά την ανάπτυξή του.

Αυτές οι ανάλαφρες, γαλακτερές εκκρίσεις έχουν συνήθως ήπια οσμή και είναι διαφανείς, αν και εκτός σώματος μπορεί να πάρουν ένα υπόλευκο χρώμα (καταλήγοντας στο εσώρουχο ή κατά το σκούπισμα, στο χαρτί).

επισης μεχρι να γεννησουμε αυτο θα συμβαινει παρα πολυ συχνα άλλες φορες περισσοτερο υγρο και αλλες λιγοτερο. 

φυσικα εαν αυτο συνοδευτει απο φαγουρα, τσουξιμο, αιμα, πονο, τοτε σιγουρα θα πρεπει να ελεγχτει περαιτερω απο γιατρό !

Καλημέρα!Ευχαριστώ για την απάντηση..Δυστυχώς συνεχίζονται τα υγρά μ αίμα..περιμένω να ξημερώσει να κάνω υπέρηχο.  Μένω επαρχία Κ ο γιατρός αθηνα..Κ από εκεί θ εξαρτηθεί αν θα φύγω για Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Απι 40 αιματοκριτη πριν την εγκυμοσύνη έπεσε στο 34. Σίδηρο δεν μου έδωσε ακόμη γιατί επιδεινωνει τον εμετο. Για τη δυσκοιλιοτητα μου είχε πει υποθετα γλυκερινης(για να μην πάρω κάτι από το στόμα και δεν το κρατήσω...). Τώρα που τρωω κανονικά βελτιώθηκε η κατάσταση. Βοηθάνε τα φρούτα(σε μένα τα ροδάκινα ιδιαίτερα),δημητριακά ολικής,αρκετά υγρά και να κινουμαστε.     @ALEX210συμφωνώ με όσα έγραψε η @elise.Επίσης μπορεί να οφείλεται σε μικρο τραυματισμο μετά από την επαφή.Δεν ακούγεται ανησυχητικό. Αν όμως εξακολουθεί, μην το αμελησεις και να μιλήσεις με τον γιατρό σου μήπως είναι ορμονικο ή κάτι γυναικολογικο(ίσως κάποια φλεγμονη). 

@Nektaritsakiστον ύπνο να δοκιμάσεις στο πλάι, γιατί ανάσκελα δυσκολεύει την αναπνοή μας και τη μέση.Επισης, όταν προχωράει η εγκυμοσύνη οι γιατροί συστήνουν να την αποφεύγουμε γιατί πιεζονται τα αιμοφορα αγγεία και περιορίζεται η κυκλοφορία του αίματος και η παροχή οξυγόνου προς το έμβρυο. Όταν είχα κάνει σεμινάρια στο Ιπποκρατειο, οι μαιες πρότειναν να βάζουμε μαξιλάρι κάτω από τα πόδια μας όταν κοιμομαστε στο πλάι. Με βολεψε πολύ,αν και αντί για μαξιλάρι χρησιμοποιώ συνήθως τον άντρα μου,όπου ανεβάζω το ένα πόδι...!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες να χουμε ένα όμορφο σκ! 

Σήμερα μπήκα στη 14η εβδομάδα αισίως δηλαδή στο 2ο τρίμηνο.. Τι παράξενη αίσθηση ρε κορίτσια... Ωστόσο είναι αυτό το πιο περίεργο.. Να μη νιώθεις έγκυος! Κοιλιά γιοκ ακόμη εμετοι γιοκ... Αφού υπάρχουν στιγμές που το ξεχνάω. Εσείς πως περνάτε αυτή τη φάση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα εγκυουλες μου...

Μαρουλακι εχουμε μια βδομαδα διαφορα εγω σημερα μπηκα 15η!Κ ουτε κ γω ειχα κανενα συμπτωμα απο την αρχη εκτος απο κατι πονακια χαμιλα!Μονο η κοιλια μου πλεον φαινεται κ μου θυμιζει οτι ειμαι εγκυος α κ ο αντρας μου που τρεχει απο πισω μου κ φωναζει "μη" κ "προσεχε"!Ευτυχως δουλευει πολλες ωρες αλλιως θα γενναγα στην φυλακη στανταρ...χιχιχι

Αστερακι ετσι κ αλλιως μονο στο πλαι μπορω κ μονο αριστερα αλλα οπως ξαπλωνω με πιανει λιγο ταχυκαρδια κ στρυφογυρναω μεχρι να ηρεμησω...μου περναει μετα απο λιγο αλλα ειναι πολυ ασχημο συναισθημα!

Αλεξ πες μας τι σου ειπε ο γιατρος οταν μπορεσεις...

  • Χαχα 1

L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Μαρουλακινα απολαύσεις αυτή την όμορφη περιοδο της ζωης σου. Μην ανησυχείς, δε θα αργήσει να φανει η κοιλίτσα... Ειδικά αν είναι το πρώτο σου μωρό οι μύες είναι πιο σφιχτοι και καθυστερεί λίγο. Εγω ενώ πριν μείνω έγκυος δεν είχα καθόλου κοιλιά, αυτή τη στιγμή είναι σαν να βρισκομαι στον 5 μηνα!Φούσκωσε απότομα.Μάλλον έχει ξεχειλώσει από τις προηγούμενες εγκυμοσύνες...ίσως γι'αυτο να αισθάνθηκα νωρίς τις εμβρυικες κινήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Απο τα ξημερώματα σταμάτησε το αίμα..Πήγα εδώ στην επαρχία που είμαι στην γιατρό που έχω Κ εδώ..όλα καλά από μωρό,αμνιακό υγρό..πλακούντας χαμηλός Αλλά όχι ανησυχητικό...Και μια μικρή αποκόλληση Αλλά οκ..μου μέτρησε τον τράχηλο την είδα κουλ..Τηλ στον γιατρό στην αθηνα Κ του λέω το μήκος του τραχήλου 18 χιλιοστά Κ έπαθε σοκ!!λογο απόστασης δεν θέλει να κάνω ταξίδι να το ρισκάρω επειδή είχα αίμα απόψε να περάσουν 3 μερες Κ μετά να ανέβω για περίδεση..η προσωρινή οδηγία ουτροτζεσταν Κ μια κολπική κρέμα..Και ξάπλα..

Link to comment
Share on other sites

Εσεις ρε κοριτσια ειστε μάστερ στο θεμα εγκυμοσυνη, τί σημαινει τραχηλος 18 εκατοστα ή περίδεση και ενα καρο άλλα που διαβαζω αριστερα δεξια, μιλαμε δεν εχω ιδεα ! χαχαχ

 

@ALEX210 ολα καλα θα πανε, ακολουθησε τη συμβουλη του γιατρου προς το παρον, αλλά θα δωσω και μια προσωπικη συμβουλη στην οποια φυσικά δεν εισαι υποχρεωμενη να τηρησεις,... εαν δεις αφυσικη ποσοτητα αίμα να τρέχει ή να μη σταματαει πχ, -χτυπα ξυλο θεος φυλάξοι-,  μην παρεις πρωτα τηλ ή περιμενεις γιατρο να σου πει ελα, πηγαινε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ! και παρε τηλ μεσα απο το αμαξι !

5 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

Καλημέρα σε όλες να χουμε ένα όμορφο σκ! 

Σήμερα μπήκα στη 14η εβδομάδα αισίως δηλαδή στο 2ο τρίμηνο.. Τι παράξενη αίσθηση ρε κορίτσια... Ωστόσο είναι αυτό το πιο περίεργο.. Να μη νιώθεις έγκυος! Κοιλιά γιοκ ακόμη εμετοι γιοκ... Αφού υπάρχουν στιγμές που το ξεχνάω. Εσείς πως περνάτε αυτή τη φάση; 

καλημερα !! είσαι απο .."αυτές",... τις τυχερές χωρις συμπτώματα χεχεχεχ μια χαρα ειναι, εγώ άμα δεν ειχα συμπτωματα καθολου στο 1ο τριμηνο δε θα με πειραζε καθολου λολ 

εμενα απο κοιλια ξεπεταχτηκε ενα πρηξιματακι, το οποιο τα βραδυα ειναι ποιο εμφανες, λιγο η δραστηριοτητα, η βαρυτητα, τα πρωινα ομως ειναι μαζεμενη μεσα χεχεχε 

4 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

@Μαρουλακινα απολαύσεις αυτή την όμορφη περιοδο της ζωης σου. Μην ανησυχείς, δε θα αργήσει να φανει η κοιλίτσα... Ειδικά αν είναι το πρώτο σου μωρό οι μύες είναι πιο σφιχτοι και καθυστερεί λίγο. Εγω ενώ πριν μείνω έγκυος δεν είχα καθόλου κοιλιά, αυτή τη στιγμή είναι σαν να βρισκομαι στον 5 μηνα!Φούσκωσε απότομα.Μάλλον έχει ξεχειλώσει από τις προηγούμενες εγκυμοσύνες...ίσως γι'αυτο να αισθάνθηκα νωρίς τις εμβρυικες κινήσεις. 

εσυ @asteraki82 άστο,... οτι και να εχεις τωρα, θα γεννησεις και μαλιστα 4ο παιδι (!!!???) και μετα απο λιγο μοντέλο θα εισαι και παλι !! δοκιμασμενη !! χαχαχαχαχ -τα λεω γιατι ζηλευω λολ- (άκου τρώει και δε βαζει γραμμαριο τσ τσ τσ :D:D:D ) εμενα πρωτο παιδακι θα προσπαθησω για το καλυτερο αλλά φυσικά δεν εχω ιδέα πώς θα παει το ολο θεμα ! ελπιζω να επανελθω γρηγορα και ..... αναιμακτα χιχιχι


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείτε θα είμαι σε ετοιμότητα..έως ώρας καμία ενόχληση..Ούτε μέση..Ούτε κοιλιά τσιμπήματα..καθαρή από κάτω Αλλά ξάπλα...Μέχρι να πάω Αθήνα. 

9 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Καλημερα εγκυουλες μου...

Μαρουλακι εχουμε μια βδομαδα διαφορα εγω σημερα μπηκα 15η!Κ ουτε κ γω ειχα κανενα συμπτωμα απο την αρχη εκτος απο κατι πονακια χαμιλα!Μονο η κοιλια μου πλεον φαινεται κ μου θυμιζει οτι ειμαι εγκυος α κ ο αντρας μου που τρεχει απο πισω μου κ φωναζει "μη" κ "προσεχε"!Ευτυχως δουλευει πολλες ωρες αλλιως θα γενναγα στην φυλακη στανταρ...χιχιχι

Αστερακι ετσι κ αλλιως μονο στο πλαι μπορω κ μονο αριστερα αλλα οπως ξαπλωνω με πιανει λιγο ταχυκαρδια κ στρυφογυρναω μεχρι να ηρεμησω...μου περναει μετα απο λιγο αλλα ειναι πολυ ασχημο συναισθημα!

Αλεξ πες μας τι σου ειπε ο γιατρος οταν μπορεσεις...

Με το καλό το μωράκι σου !!έχεις αναφέρει τα πονακια στοκ γιατρό  συνήθως είναι η μήτρα που ανοίγει Αλλά μιλά του Μήπως σου προτείνει μαγνήσιο που βοηθάει προληπτικά για μη τυχόν συσπασουλες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...