Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 21 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σε ευχαριστουμε πολύ!!

      Tι χοριακη ειχες μετα την αχνη γραμμη? Μακάρι 🙏

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Στην πρώτη πράγματι το αισθανομαστε πιο αργά(περίπου 18-20 εβδ.), αλλά θεωρούσα ότι σε όλες τις επόμενες το νιώθουμε γύρω στις 14-16εβδ. Τελικά τίποτα δεν είναι δεδομένο και σταθερό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετά την αυχενικη η γιατρός μου είπε πως θα τα ξαναπούμε υπερηχογραφικα σε ένα μήνα.... Μπρρρρ ένα μήνα; Θα είμαι 18 εβδομάδων τότε με το καλό... Πως θα περάσει σκέφτομαι ο καιρός χωρίς συμπτώματα κ χωρίς να νιώθω το νινί!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μαρουλάκι,όλα θα είναι τέλεια!  Ευτυχώς βοηθάει ο καλός καιρός. Αν είσαι συνέχεια απασχολημενη με κάτι ούτε θα καταλάβεις πώς περνάνε οι μέρες. Στον ελεύθερο χρόνο κάνε βολτίτσες... 

@elise σ' ευχαριστώ που με πρόσθεσες στη λίστα. Τώρα το πρόσεξα. Το φύλο δεν θα το δούμε από επιλογή. Σε όλα τα παιδιά το μάθαμε μόλις γεννιόταν! Και τα 3 είναι αγόρια. Μας αρέσει πολύ να υπάρχει αυτή η έκπληξη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ Μαρουλακι ποσο σε καταλαβαινω...εγω μετα την αυχενικη πηγα στον γιατρο τις 15 του μηνα κ φευγοντας του λεω τα λεμε σε 15 μερες...δεν του αφησα περιθωριο να αντιδρασει!Αν κ πλεον μετα την αυχενικη ενας μηνας ειναι το σωστο αλλα εμενα το σκατουλακι μας ειχε πλατη κ θα εσκαγα 1 μηνα για να δω αν ειναι ολα καλα κ αν ειναι φυσιολογικο να στριφογυρναει ετσι!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από πού είσαστε; Έχετε αποφασίσει πού θα γεννήσετε;

Εγώ από Χαλκιδικη, αλλά ο γιατρός μου είναι στη Θεσσαλονίκη. Είναι ο μόνος γυναικολογος που έχω πάει, οπότε σε όλα τα παιδιά είχα τον ίδιο. Συνεργάζεται με όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια της πόλης.Δε θέλω να αλλάξω γιατρό,διαφορετικά θα πήγαινα σε δημόσιο. Μετά από 3 τοκετούς φυσιολογικά κατάλαβα ότι κατά 90% τουλάχιστον γενναμε μόνες μας,με σωστή προετοιμασία βέβαια(μαθήματα διαχείρισης ωδινων-αναπνοες).Οι γιατροί χρειάζονται κατά την εξωθηση στο Φ.Τ. αλλά και σε επείγουσες περιπτώσεις για καισαρική (που δεν θα έπρεπε να ξεπερνάνε το 15%)Δυστυχώς δεν μένω Θεσσαλονίκη γιατί θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να γεννησω στο σπίτι! Με γιατρο βέβαια... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/5/2018 at 11:56 ΠΜ, ALEX210 είπε:

Καλημέρα Σας!!Τι κάνετε?Πριν 3 εβδομάδες έκανα Αυχενική όλα καλά!Πρόβλεψη τι είναι δεν είχαμε λογο υπέρ κινητικότητας..Σήμερα 15+3εβδ.άπο τό 2 τρίμηνο έχω πολύ ναυτία,ζαλάδα έξω με ήλιο πεθαίνω τι θα συμβεί όλο το καλοκαίρι δε ξέρω..χθες πονο στη μέση φοβήθηκα έκανα υπέρηχο δεν έχω συσπάσεις..Κ σήμερα καουρα μέχρι το λαιμό..Κατά τα άλλα καλά!α!θα γεννήσω στο Αλεξάνδρας!

μπραβο !!! συνέχεια ομορφα νέα μαθαινουμε ! αυχενικες με καλα αποτελεσματα ! αλλα εσενα τα συμπτώματα τωρα ξεκινησανε ? πώς ησουνε στο 1ο τριμηνο ? βεβαια καθε εγκυμοσυνη και καθε γυναικα ειναι μοναδικη, δεν ειναι 100% στανταρ για ολες... ευχομαι και ελπιζω να υποχωρησουνε ολα αυτα και να περασει ηρεμα το καλοκαιρακι ! να μας λες πως τα πας οποτε εχεις χρονο !

17 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

Κορίτσια, εγώ σε όλες τις εγκυμοσύνες παρόλο που κάνω πολλές φορές εμετο τη μέρα, μέχρι την ώρα του τοκετου βάζω αρκετά κιλά(15-18). Ξεκινάω πάντα από 50. Μέσα σε μια εβδομάδα απι τη γέννα τα χάνω και μου μένουν 2-3 μέχρι να σταματήσω το θηλασμό (δηλαδή μεσο όρο 2 χρόνια μετά).   Πάντα η εγκυμοσύνη μου φαίνεται από την 4η εβδομάδα γιατί δεν έχω καθόλου κοιλιά και η διαφορά γίνεται αμεσως αντιληπτή... Στην αρχή λόγω υπερεμεσης έφτασα δυστυχώς 46-47 κιλά(έκανα εμετο ακόμη και μια γουλιά νερό και ήμουν με ορούς και zofron,γιατί τα primperan και τα vomex δε με έπιαναν).Τώρα είμαι 53.    Από ρούχα ό,τι βολεύει την καθεμία. Καλύτερα εγκυμοσύνης που είναι πιο άνετα. Φορμες χωρίς στενό λάστιχο,φούστες με το ειδικό  λάστιχο εγκυμοσυνης, φορέματα... Ζώνη εγκυμοσύνης δεν έβαλα ποτέ ούτε μετά τη γέννα.Ο γιατρός μου λέει να μη φοράμε γιατί ατονούν  οι μύες της κοιλιάς.                                                 Α! Κάτι άλλο. Έχει νιώσει καμιά σας το μωρό;  Στο πρώτο το κατάλαβα 18 εβδ.,τα άλλα 2 μόλις έκλεισα τις 14 και τώρα μετά τις 12!!! Αλλά όχι κάθε μέρα. Συνήθως το βράδυ μόλις ξαπλώνω!!! Αυτή τη στιγμή το νιώθω πιο έντονα. Δεν είναι από το έντερο, γιατί είναι πολύ συγκεκριμένη η αίσθηση. 

αστερακι κορμαρα !! μπραβο ! πιστευω οτι ειναι και λιγο θεμα σκαρί και μεταβολισμου φανταζομαι ! ισως θα προσεχεις κιολας ή οχι ? ξερω φιλη ιδια περιπτωση με σενα, πολυ αδυνατη χωρις να κανει ποτε τιποτα, ειναι ο μεταβολισμος της ! τυχερηηη εχεχεχ βεβαια το σημαντικο ειναι υγιής μαμαδες με υγιή παιδακια ολα τ αλλα διορθωνται !! κιλα κ τετοια δλδ 

εγω 15εβδ σημερα και δεν εχω νοιωσει κατι ακομα,... πρωτο παιδακι συνεπως απ οτι ακουω και διαβαζω.. κατα την 18η μαλλον.. 

εγώ μενω εξωτερικο συνεπως σε νοσοκομειο εδω, ειναι 20 λεπτα αποσταση απο το σπιτι. 

@Nektaritsaki @Μαρουλακι εμενα απο την αυχενικη που ητανε 13η εβδ μου βαλανε ραντεβου για την 20η σχεδον πλεον επειδη ολα ειναι ενταξει και τελεια και δε χρειαζεται κατι στο ενδιαμεσο, αρχες ιουνη μονο στην οικογενειακη γιατρο για εναν ελεγχο, ουρα, καρδια και κατι αλλο αλλα όχι υπερηχο. εμεις ομως κλεισαμε εναν υπερηχο ηδη αρχες ιουνη περιπου 16 και μισο εβδ γιατι δε μπορω να περιμενω τοσο πολυ χωρις να δω το νινι ! 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καλό μεταβολισμό από μικρή. Τρωω αρκετά μεγάλες ποσότητες κάθε 2-3 ώρες,γιατί πειναω και ζαλιζομαι χωρίς φαγητό.Είμαι και πολύ των γλυκών. Όλα αυτά όμως όταν δεν είμαι έγκυος. Στην εγκυμοσύνη αφήστε το...Σαν να μη λειτουργεί τίποτα σωστά από το γαστρεντερικο μου σύστημα. Βραχυκυκλωμα...    @elise Εκεί που βρίσκεσαι τι ισχύει με την παραμονή στο νοσοκομείο μετά τον τοκετό;  Μετά από φυσιολογική γέννα,πόσο μένεις μέσα;Ρωτάω γιατί εγώ βγαίνω στις 2 μέρες με άδεια του γιατρού(δεν μου αρέσει η ιδέα της νοσηλείας,όταν δεν υπάρχει ιατρική ένδειξη)και θα ήθελα και νωρίτερα αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... Νομίζω μόνο στη Βιοκλινικη (πρώην Γαληνος) επιτρέπεται αποχώρηση στη 1 μέρα. Θα με ενδιέφερε να γνωρίζω τι γίνεται έξω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , asteraki82 είπε:

Έχω πολύ καλό μεταβολισμό από μικρή. Τρωω αρκετά μεγάλες ποσότητες κάθε 2-3 ώρες,γιατί πειναω και ζαλιζομαι χωρίς φαγητό.Είμαι και πολύ των γλυκών. Όλα αυτά όμως όταν δεν είμαι έγκυος. Στην εγκυμοσύνη αφήστε το...Σαν να μη λειτουργεί τίποτα σωστά από το γαστρεντερικο μου σύστημα. Βραχυκυκλωμα...    @elise Εκεί που βρίσκεσαι τι ισχύει με την παραμονή στο νοσοκομείο μετά τον τοκετό;  Μετά από φυσιολογική γέννα,πόσο μένεις μέσα;Ρωτάω γιατί εγώ βγαίνω στις 2 μέρες με άδεια του γιατρού(δεν μου αρέσει η ιδέα της νοσηλείας,όταν δεν υπάρχει ιατρική ένδειξη)και θα ήθελα και νωρίτερα αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... Νομίζω μόνο στη Βιοκλινικη (πρώην Γαληνος) επιτρέπεται αποχώρηση στη 1 μέρα. Θα με ενδιέφερε να γνωρίζω τι γίνεται έξω...

ειναι το πρωτο μου παιδακι συνεπως δεν εχω προσωπικη εμπειρια γεννας αλλα θα πω 1-2 πραματα που γνωριζω. εδώ περα δεν κανουνε περιττά πραματα καθολου, θεωρω οτι δουλευουνε καθαρά πρακτικά, εφοσον δεν συντρέχει ένδειξη κινδυνου φανταζομαι ά ν ε τ α δινουνε άδεια εξοδου ! επισης εαν για καποιο λογο δεν συμφωνουνε δε σε κρατανε με το ζορι, θα εξηγησουνε /αποδειξουνε το λογο που προτεινουνε παραπανω νοσηλεια αλλα αμα καποια δε θελει να μεινει παρ ολ αυτα, απλα υπογραφει οτι η ευθυνη δεν ειναι δικη τους για οτι συμβει εφοσον προτεινανε την λιγο παραπανω νοσηλεια και σε αφηνουνε, γενικα δεν ειναι πιεστικοι, υπερβολικοι και δεν κανουνε πραματα χωρις προφανή λογο. αυτο διαπιστωσα με την μεχρι τωρα εμπειρια της εγκυμοσυνης. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ, είσαι πολύ τυχερή!  Κανονικά έτσι έπρεπε να αντιμετωπιζεται κι εδώ η εγκυμοσύνη. Σαν ένα φυσιολογικό γεγονός και όχι σαν ασθένεια. Δε μιλάω για ειδικές περιπτώσεις, αλλά για τις περισσότερες. Νομίζω ότι γινόμαστε άβουλες και παθητικές ενώ η φύση μας έχει προικισει με δύναμη και ικανότητα να γεννήσουμε.Έχουμε χάσει την αυτοπεποίθησή μας( μας έχουν δημιουργήσει αυτή την αίσθηση).

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

Αχ, είσαι πολύ τυχερή!  Κανονικά έτσι έπρεπε να αντιμετωπιζεται κι εδώ η εγκυμοσύνη. Σαν ένα φυσιολογικό γεγονός και όχι σαν ασθένεια. Δε μιλάω για ειδικές περιπτώσεις, αλλά για τις περισσότερες. Νομίζω ότι γινόμαστε άβουλες και παθητικές ενώ η φύση μας έχει προικισει με δύναμη και ικανότητα να γεννήσουμε.Έχουμε χάσει την αυτοπεποίθησή μας( μας έχουν δημιουργήσει αυτή την αίσθηση).

εδω οντως ετσι ειναι ! πηγα εκανα τις εξετασεις ολες βγηκανε οοολα τα αποτελεσματα καλα μου δωσανε βιταμινες στην αρχη φυλλικο και απο τον 3ο μηνα και μετα 2 χαπια που εχουνε λιγο απ ολα σχεδον, ωμεγα 3 σιδηρο βιταμινες φυλλικό, κ.α. προνατάλ λεει απ εξω το κουτι και αυτο. κατα τ αλλα καμια "ειδικη" συμβουλη και σε καμια περιπτωση αντιμετωπιση σαν να ειμαι .. άρρωστη. πολύ κουλ γενικά και οπως ειπα και παραπανω, τα απολυτως απαραιτητα, τιποτα περιττό. 

τι κανετε κοριτσια σημερα ησυχια βλεπω ! πως ειστε πως νοιωθετε πως προχωραει η μερα σας ! επιτελους σ/κ ε?? χιχιι


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας εγκυουλες μου...

Εγω μενω Αθηνα κ προς το παρον λεω οτι θα γεννησω στο ΡΕΑ...τωρα αν αλλαξει κατι μεχρι το τελος δεν ξερω!

Βρε κοριτσια εκανα γενικη αιματος χθες κ ο αιματοκριτης μου επεσε πολυ λιγο κατω απο το φυσιολογικο!Στην πρωτη γενικη που εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης ηταν 39.1 κ τωρα ειναι 36.9 με φυιολ.τιμες 37.0-47.0 Στον γιατρο θα παω αρχες Ιουνη...λετε να ανησυχησω κ να τον παρω τηλ?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Γεια σας εγκυουλες μου...

Εγω μενω Αθηνα κ προς το παρον λεω οτι θα γεννησω στο ΡΕΑ...τωρα αν αλλαξει κατι μεχρι το τελος δεν ξερω!

Βρε κοριτσια εκανα γενικη αιματος χθες κ ο αιματοκριτης μου επεσε πολυ λιγο κατω απο το φυσιολογικο!Στην πρωτη γενικη που εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης ηταν 39.1 κ τωρα ειναι 36.9 με φυιολ.τιμες 37.0-47.0 Στον γιατρο θα παω αρχες Ιουνη...λετε να ανησυχησω κ να τον παρω τηλ?

τα νινάκια απορροφουνε τα παντα, σιδηρο βιταμινες, γι αυτο φανταζομαι παιρνεις συμπληρωματα ετσι ?? θεωρω οτι ενα τηλ ποτέ δεν βλάπτει !! να τον παρεις. και ενημερωσε και εμας ε ! ολα καλα ειναι παντως νομιζω οτι ειναι νορμαλ, ισως απλα σου αυξησει τη δόση.. ο γιατρος ξερει οσο να ναι καλυτερα 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και απο μενα! Ελπιζω να περασετε ολες ωραια το τριημερο! Βρε κοριτσια εγω εχω βαρεθει να εχω ναυτιες και εμετους..Ειδικα απο το απογευμα και μετα γινεται παρτυ..Επισης δεν μ αρεσει κανενα φαγητο..δεν εχω ορεξη..Ενω πριν την εγκυμοσυνη ετρωγα τα παντα..τωρα τιποτα..Με το ζορι! Εσεις πως ειστε?

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32Έχεις δίκιο. Απορώ γιατί λέγεται πρωινή ναυτία, αφού απο το απόγευμα και μετά.... Αν δεν έχεις υπερεμεση μετά τις 14-16 εβδομάδες συνήθως τα συμπτώματα υποχωρουν,αν και κάποιες φορές επανέρχονται προς το τέλος της εγκυμοσύνης.Λίγο υπομονή ακόμη.Ίσως σε βοηθήσει να μασας τσίχλα.     Εμένα πάλι με ταράζει στις κλωτσιές κάθε απόγευμα ή βράδυ που ξαπλώνω(και είναι ακόμη πολύ νωρίς, αφού έχω ΠΗΤ 27/11)

Παρατήρησα ότι οι μανουλες του Νοεμβρίου ή λιγομιλητες είμαστε ή πολυασχολες....εκτός αν είμαστε λίγες οσες γενναμε το Νοέμβριο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Γεια σας κοριτσια και απο μενα! Ελπιζω να περασετε ολες ωραια το τριημερο! Βρε κοριτσια εγω εχω βαρεθει να εχω ναυτιες και εμετους..Ειδικα απο το απογευμα και μετα γινεται παρτυ..Επισης δεν μ αρεσει κανενα φαγητο..δεν εχω ορεξη..Ενω πριν την εγκυμοσυνη ετρωγα τα παντα..τωρα τιποτα..Με το ζορι! Εσεις πως ειστε?

θεωρητικα θα πρεπει θεωρω σιγα σιγα να υποχωρουνε ολα αυτα απο δω και περα ! καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις και οτι σ εχει κουρασει ολο αυτο ! εγω παλι εμετους δεν ειχα αλλά αυτή την αηδία.... το ανακάτωμα... την ανορεξια...δεν αντεχα να μυριζω τιποτα, ολο μπλιαξ και μπλιαξ ! αλλα απο 12η εβδ και μετα ειδικα οταν εκλεισα 13η ενα 90% ολων αυτων σταματησε ! προσδοκώ και ελπιζω και σε εσενα σιγα σιγα,....

1 ώρα πρίν, asteraki82 είπε:

  Εμένα πάλι με ταράζει στις κλωτσιές κάθε απόγευμα ή βράδυ που ξαπλώνω(και είναι ακόμη πολύ νωρίς, αφού έχω ΠΗΤ 27/11)

Παρατήρησα ότι οι μανουλες του Νοεμβρίου ή λιγομιλητες είμαστε ή πολυασχολες....εκτός αν είμαστε λίγες οσες γενναμε το Νοέμβριο. 

πολυ περιεργο μου ακουγεται πωπω.... εγώ πητ 15/11 και δεν νοιωθω τιποτα... αλλα 4ο παιδι,... άλλη φάση χιχιιχ ξερω οτι μετα το 1ο οι κινησεις γινονται αντιληπτες πολυ νωριτερα απ οτι στο 1ο παιδακι ! 

κ γω το παρατηρησα για το λιγομιλητες,... που ειστε βρε εγκυουλες οι υπολοιπες, ελατε να μας πειτε τα νεα σας ! εγω βεβαια εχω παρατηρησει οτι σε αλλους μηνες/ενοτητες αντιμετωπιζουνε και πολλα θεματα ! εμεις του νοεβριου ειμαστε σε καλη φαση γενικα νομιζω, δεν εχουμε ιδιαιτερα προβληματα να μοιραστουμε χεχεχ ας μοιραζομαστε τα ευχαριστα καλε, ελατε να τα πουμε και οι υπολοιπες :grin:

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...