Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 53 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Εγω πλεον προσπαθω να μην δινω τοση σημασια στις μετρησεις!!! Καταλαβα οτι αδικα μας αγχωνουν οι γιατροι!!! Σημασια εχει να ειναι υγιη τα μωρακια μας!!!

Εχεις δικιο κοπελα μου...κ οι 2 γιατροι μου ειπαν οτι ειναι ολα μια χαρα τρεφεται σωστα κ ειναι μεσα στα φισιολ.ορια απλα προς τα κατω!Δεν προκειτε να ξανα αγχωθω!Ετσι για την ιστορια ο γιατρος μου σημερα την εβγαλε 2200!

 

10 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Kαλημέρα σε όλες! Πώς είστε; Εγώ, αν θυμάστε, έχω 3-4 γιατρούς που με παρακολουθούν λόγω εξωσωματικής, οπότε τους ρωτάω όλους την ίδια απορία και αναγκαστικά βγάζω το μέσο όρο! Ρώτησα, λοιπόν, κι εγώ για το βάρος και τις αποκλίσεις που υπάρχουν από γιατρό σε γιατρό και μου είπε ο ένας πως όσο προχωράει η εγκυμοσύνη και στριμώχνεται το παιδί στη μήτρα, οι μετρήσεις θα έχουν και μεγαλύτερη απόκλιση από υπέρηχο σε υπέρηχο, ακόμα και από τον ίδιο γιατρό, οπότε ψυχραιμία. Αυτό στο οποίο μπερδεύτηκα, ήταν όσον αφορά το αντιγριπικό εμβόλιο. 'Αλλος λέει να το κάνω, άλλος ότι είναι στην κρίση μου αν θα το κάνω ή όχι. Βγάζετε εσείς άκρη; Καλά, ας μη μιλήσω κι εγώ για την ΠΗΤ. 'Εχω 2 διαφορετικές, 27/11 και 3/12 αλλά με βλέπω για καισαρική νωρίτερα λόγω της εξωσωματικής. Επομένως, με το που θα μπει ο Νοέμβρης, όλες στο ίδιο καζάνι θα βράζουμε!

Κοριτσι σημερα ρωτησα κ γω τον γιατρο μου για το αντιγριπικο εμβολιο κ μου ειπε οτι τωρα πλεον ειναι ανωφελο να το κανω εγω αλλα ολοι οι υπολοιποι που θα ερθουν σε επαφη με μενα κ με το μωρο πρεπει να το κανουν!Εννοειτε βεβαια μου ειπε οτι μεχρι να γεννησεις δεν θα χρεισημοποιεις ΜΜΜ κ γενικα κλειστους χωρους με πολυ κοσμο!

Οι υπολοιπες εγκυουλες πως ειστε?

  • Μου αρέσει 1

L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια!!! Πήγα κι εγώ την Πέμπτη στον γιατρό, όλα καλά μου ειπε, έχει πάρει θέση και ηταν 2200 (33εβδομάδες και 2 μέρες). Μου είπε πως στις μετρήσεις του βγαίνει μία εβδομάδα μεγαλύτερη αλλα αυτό δεν σημαίνει πως θα γεννήσω νωρίτερα Απλως φαίνεται λίγο πιο ανεπτυγμένη. Τον ρώτησα κι εγω για το εμβολιο της γρίπης και μου είπε όχι, αλλά όχι σαν να ειπναι κάτι κακό απλώς οτι δεν χρειάζεται. Επόμενο ραντεβού έχω στις 16/10 για να ξεκινήσουμε non stress. Αυτά απο εμένα.

Α ξεκίνησα και μαθήματα ανωδυνου τοκετού στο νοσοκομείο (αν και με καισαρική με βλεπω λόγω μυωπίας) και είναι πολύ ωραία και ενδιαφέροντα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Parisa είπε:

Γειά σας κορίτσια!!! Πήγα κι εγώ την Πέμπτη στον γιατρό, όλα καλά μου ειπε, έχει πάρει θέση και ηταν 2200 (33εβδομάδες και 2 μέρες). Μου είπε πως στις μετρήσεις του βγαίνει μία εβδομάδα μεγαλύτερη αλλα αυτό δεν σημαίνει πως θα γεννήσω νωρίτερα Απλως φαίνεται λίγο πιο ανεπτυγμένη. Τον ρώτησα κι εγω για το εμβολιο της γρίπης και μου είπε όχι, αλλά όχι σαν να ειπναι κάτι κακό απλώς οτι δεν χρειάζεται. Επόμενο ραντεβού έχω στις 16/10 για να ξεκινήσουμε non stress. Αυτά απο εμένα.

Α ξεκίνησα και μαθήματα ανωδυνου τοκετού στο νοσοκομείο (αν και με καισαρική με βλεπω λόγω μυωπίας) και είναι πολύ ωραία και ενδιαφέροντα! 

Μπραβο μια χαρα στα κιλα της εσενα!!! Κσι εγω απο βδομαδα εχω ραντεβου...Και εγω λεω να ξεκινησω μαθηματα ανωδυνου...Λενε οτι βοηθανε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

εμεις 10/10 επομενο ραντεβου για υπερηχο και μετρησεις, θα ειμαι 34+6... αντε να δουμε..

οσο για το αντιγριπικο μου το εκανε προχτές 34 εβδ. μου ειπε οτι μεταξύ 33ης και 35ης εβδ γινεται. και αυτο για να παρει τα αντισωματα ο μπεμπης κυριως, κανονικα αυτο το εμβολιο γινεται λιγο ποιο μετα. επισης θα το κανει και ο αντρας μου αλλα λιγο ποιο μετα και γενικα οσοι θα ειναι αρκετα κοντα πρεπει και αυτοι, γονεις /πεθερικα δλδ

εντωμεταξυ τα χτυπηματα του μπεμπη ενω τις τελευταιες μερες ητανε λιγο ποιο ηπια, και γενικα ητανε καπως ποιο ησυχος, απο εχτες με εχει ταραξει ! ειναι πολυ δραστηριος ! και γενικα ανταποκρινεται πολυ αμα τον πειραζω και εγω, πιεζω μαλακά δλδ σημεία στην κοιλια, πλακα εχει. χτες το βραδυ για ακομα μια φορα που πηγαμε για υπνο πρεπει να ειχε λοξυγγα παλι :D

διάβασα στο ιντερνετ οτι μεταξύ 35ης και 37ης εβδ κανουνε εξεταση για β-αιμολυτικό στρεπτόκοκκο ομάδας Β (GBS), κολπικη εξεταση. παιρνουνε δειγμα με μπετονετα αν δε κανω λαθος. η οικογεν γιατρος μου ειπε οτι την τεταρτη στο ραντεβου που θα παμε οτι θα κανουνε αυτη την εξεταση... εσας σας ειπανε τιποτα, κανονισατε κατι ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , elise είπε:

εμεις 10/10 επομενο ραντεβου για υπερηχο και μετρησεις, θα ειμαι 34+6... αντε να δουμε..

οσο για το αντιγριπικο μου το εκανε προχτές 34 εβδ. μου ειπε οτι μεταξύ 33ης και 35ης εβδ γινεται. και αυτο για να παρει τα αντισωματα ο μπεμπης κυριως, κανονικα αυτο το εμβολιο γινεται λιγο ποιο μετα. επισης θα το κανει και ο αντρας μου αλλα λιγο ποιο μετα και γενικα οσοι θα ειναι αρκετα κοντα πρεπει και αυτοι, γονεις /πεθερικα δλδ

εντωμεταξυ τα χτυπηματα του μπεμπη ενω τις τελευταιες μερες ητανε λιγο ποιο ηπια, και γενικα ητανε καπως ποιο ησυχος, απο εχτες με εχει ταραξει ! ειναι πολυ δραστηριος ! και γενικα ανταποκρινεται πολυ αμα τον πειραζω και εγω, πιεζω μαλακά δλδ σημεία στην κοιλια, πλακα εχει. χτες το βραδυ για ακομα μια φορα που πηγαμε για υπνο πρεπει να ειχε λοξυγγα παλι :D

διάβασα στο ιντερνετ οτι μεταξύ 35ης και 37ης εβδ κανουνε εξεταση για β-αιμολυτικό στρεπτόκοκκο ομάδας Β (GBS), κολπικη εξεταση. παιρνουνε δειγμα με μπετονετα αν δε κανω λαθος. η οικογεν γιατρος μου ειπε οτι την τεταρτη στο ραντεβου που θα παω οτι θα κανουνε αυτη την εξεταση... εσας σας ειπανε τιποτα, κανονισατε κατι ?

Καλησπερα!!! Θα ρωτησω και εγω για το εμβολιο! Οσο για την εξεταση που λες δεν μ εχει πει ακομα κατι αλλα και εγω ξερω οτι γινεται...Οποτε ολες θα την κανουμε αργα η γρηγορα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elise την κολπική εξέταση που λες, θα την κάνω στις 33-34 εβδομάδες και είναι για να ελέγξει ο γιατρός πως δεν έχουμε κανένα μικρόβιο που θα επηρεάσει το μωρό στο φυσιολογικό τοκετό.

Όσο για το αντιγριπικό εμβόλιο, τελικά πάλι ο καθένας λέει τα δικά του. Εμένα μου είπαν πως το κάνουμε κυρίως για εμάς, όχι τόσο για το μωρό, γιατί θα γεννήσουμε μέσα στο χειμώνα με όλες τις ιώσεις που είναι σε έξαρση ως το Μάρτιο και γιατί μετά τη γέννα θα έχουμε εξασθενημένο ανοσοποιητικό. Ειδικά όσες επιστρέψουν σύντομα στη δουλειά τους, νομίζω πως είναι απολύτως αναγκαίο.


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!! Μαμα Οκτωβρίου εδω!!! 

Η κολπικη καλλιέργεια  γίνεται με στυλεο προς το τελος της κυησης, ωστε αν υπάρχει καποιο μικροβιο να πάρουμε την κατάλληλη αντιβιωση ως τον τοκετο και να μην κολλησει κάτι το μωρο μας! 

Η κολπικη εξεταση γίνεται με τα δάχτυλα του γιατρου προς το τέλος για να ελεγξει τον τραχηλο μας και να δει αν εχει κατεβει το μωρο αρκετά! Δεν πονας, αλλα ειναι ενοχλητικό! 

Το αντιγριππικο δεν είναι για τις ιωσεις, είναι για τον ιο της γριππης! Και παλι ειναι προαιρετικό! Εγω πχ δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν θα το κάνω ούτε τωρα!! 

Ελπιζω να βοηθησα!! Με το καλο τα μωρακια σας!! Καλες και ευκολες γεννες να έχουμε ολες μας!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 σ'ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις! Το θέμα με το αντιγριπικό εμβόλιο και το εμβόλιο του κοκκύτη είναι ότι ο καθένας λέει τα δικά του και σαστίζεις λίγο. Πχ γιατρός νοσοκομείου και φαρμακοποιός μού είπαν να το κάνω οπωσδήποτε λόγω της έξαρσης και του πεσμένου ανοσοποιητικού μας, ενώ ο ιδιώτης γιατρός ήταν πιο χαλαρός. Μάλλον έχει να κάνει με το δείγμα που βλέπει ο καθένας καθημερινά. 

Άσχετο, εσύ, αν θυμάμαι καλά, σκοπεύεις να γεννήσεις στο Αλεξάνδρα, ε; Έχεις καλές συστάσεις από άλλους; Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να μας πεις την εμπειρία σου!


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, VictorVictoria είπε:

@anemoni1989 σ'ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις! Το θέμα με το αντιγριπικό εμβόλιο και το εμβόλιο του κοκκύτη είναι ότι ο καθένας λέει τα δικά του και σαστίζεις λίγο. Πχ γιατρός νοσοκομείου και φαρμακοποιός μού είπαν να το κάνω οπωσδήποτε λόγω της έξαρσης και του πεσμένου ανοσοποιητικού μας, ενώ ο ιδιώτης γιατρός ήταν πιο χαλαρός. Μάλλον έχει να κάνει με το δείγμα που βλέπει ο καθένας καθημερινά. 

Άσχετο, εσύ, αν θυμάμαι καλά, σκοπεύεις να γεννήσεις στο Αλεξάνδρα, ε; Έχεις καλές συστάσεις από άλλους; Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να μας πεις την εμπειρία σου!

Ναι σ Αλεξάνδρας θα γεννήσω... Εχουν γεννησει γνωστες μου εκει... Οκ, ιδιωτικο δεν ειναι αλλα εγω εμπιστεύομαι τα δημόσια νοσοκομεία περισσότερο από τα ιδιωτικά και για αυτο το επελεξα! Το προσωπικό είναι πολύ καλό, η ξενοδοχειακη υποδομη φτωχη... Εξαρτάται τι αποζητας... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 εγώ προσωπικά αποζητώ 1) την ασφάλεια ότι, για οτιδήποτε χρειαστεί, υπάρχει η υποδομή και 2) την παροχή βοήθειας πχ στο θηλασμό από ανθρώπους που ξέρουν και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Επειδή μένω εκτός Αθηνών, ζυγίζω όλες μου τις επιλογές από όλες τις απόψεις αλλά κυρίως με αυτά τα 2 κριτήρια.


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , VictorVictoria είπε:

@anemoni1989 εγώ προσωπικά αποζητώ 1) την ασφάλεια ότι, για οτιδήποτε χρειαστεί, υπάρχει η υποδομή και 2) την παροχή βοήθειας πχ στο θηλασμό από ανθρώπους που ξέρουν και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Επειδή μένω εκτός Αθηνών, ζυγίζω όλες μου τις επιλογές από όλες τις απόψεις αλλά κυρίως με αυτά τα 2 κριτήρια.

Πιστευω πως ενα δημοσιο νοσοκομείο τοτε μπορεί να στα παρεχει!!! Προσωπικά και εγω τα ιδια αποζητω και για αυτό στραφηκα εκει! Μην ξεχνάμε αλλωστε, πως οτι στραβωσει στα ιδιωτικα, καταλήγει στα δημόσια για αντιμετώπιση!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Το αντιγριππικο δεν είναι για τις ιωσεις, είναι για τον ιο της γριππης! Και παλι ειναι προαιρετικό! Εγω πχ δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν θα το κάνω ούτε τωρα!! 

 

ουτε εγώ ειχα κανει ποτέ αυτο το εμβολιο, γενικα ειμαι ανθεκτική δεν αρρωσταινω καθολου ευκολα ουτε βαριά. και σιγουρα οκ ειναι και το lifestyle ισως, μπαινω πολυ σπάνια σε ΜΜΜ και δε δουλεύω πχ με παιδάκια ή σε νοσοκομειο... η γιατρός το προτεινε κατ εξαίρεση σ αυτή την περιπτωση για την ασφάλεια του μπέμπη και μόνο... οπως και του κοκκύτη για το μπεμπη εγινε, .... 

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

οτι στραβωσει στα ιδιωτικα, καταλήγει στα δημόσια για αντιμετώπιση!!! :)

αυτο ειναι αλήθεια, στα ιδιωτικά κοσμος πληρώνει ΜΟΝΟ για τις ξενοδοχειακες παροχές 5 αστερων και τα βασικά εφοσον ειναι ολα φυσιολογικά,.... γιατι κατα τ αλλα αμα συμβει κατι οπως πολυ σωστα ειπες, στα δημοσια τρεχουνε ..

10 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

@elise την κολπική εξέταση που λες, θα την κάνω στις 33-34 εβδομάδες και είναι για να ελέγξει ο γιατρός πως δεν έχουμε κανένα μικρόβιο που θα επηρεάσει το μωρό στο φυσιολογικό τοκετό.

 

εμένα λογικα τωρα την τεταρτη θα μου κανει την εξεταση που θα ειμαι 35εβδ..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 είχα την εντύπωση πως τα ιδιωτικά της Αθήνας πχ Ρέα, Λητώ, Ιασώ έχουν τις υποδομές για να αντεπεξέλθουν στις στραβές. Όχι;;; Και απ' όσο έχω ακούσει, έχουν και προσωπικό πρόθυμο να βοηθήσει σε ό,τι χρειαστείς. Στην επαρχία, πάντως, έχεις ένα ιδιωτικό-απλό ξενοδοχείο και ένα δημόσιο χωρίς νεογνολογική κλινική, με μια ΜΕΘ και πολλή σου. Στα χειρότερα σε στέλνουν στο κοντινότερο πλήρως εξοπλισμένο νοσοκομείο. 

@elise εσύ κανονικά θα την κάνεις, δεν ξέρω γιατί ο δικός μου βιάζεται. Πες μας εντυπώσεις την Τετάρτη!


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

 

@elise εσύ κανονικά θα την κάνεις, δεν ξέρω γιατί ο δικός μου βιάζεται. Πες μας εντυπώσεις την Τετάρτη!

ναι ναι εννοειτε τεταρτη θα σας ενημερωσω!


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Τι κάνετε;; διάβασα τα νέα σας και χαίρομαι που είστε όλες καλά και τα μωράκια σας!! 

Εγω βρίσκομαι στα ίδια, στο σπίτι με ξεκούραση φουλ δηλαδή, προγεστερονη και μαγνήσιο φυσικά!! Σήμερα 34+2 πήγα κι εγώ επιτέλους για ντοπλερ, όλα καλά με τη μπέμπα μου, μια χαρά οι μετρήσεις, ζυγίζει 2340γρ και μου είπε είναι απολύτως φυσιολογικό το βάρος της. Αυτό που με άγχωσε λίγο είναι ότι μου είπε απέξω απέξω να φτιάξω τη βαλίτσα μου λίγο σύντομα, μιας και έχει πάρει πολύ καλή θέση (είναι βιαστική η ζουζουνα μου, το δηλώνει επανειλημμένα!!)κάτι που με χαροποίησε κιόλας για το γεγονός μήπως μας βγει με φυσιολογικό τοκετό. Το κορυφαίο είναι ότι την είδαμε.. Είδαμε προσωπάκι.. Είναι απίστευτο συναίσθημα, απίστευτη εμπειρία!!! 

Κατά τα άλλα, έχω τους υπηρέτες μου εδώ και απλα δίνω οδηγίες χιχιχι. Ελπίζω να προλάβω!! 

Περιμένω νέα σας, φιλιά σε όλες!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...