Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Α και εγω θα ξεκινησω απο βδομαδα το βαψιμο του δωματιου της μπεμπας και μετα θα πλυνω κ εγω τα ρουχαλακια!! Αχ πραγματικα κοντευουμε!!!!

Ποτε θα φτιαξετε βαλιτσα???

Είμαι στη 33η εβδομάδα και την έχω φτιάξει πριν δύο εβδομάδες περίπου γιατί ποτέ δε ξέρεις...! :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Κελυ 32 μου εγω θα την φτιαξω οταν παρω τα πραγματα!Ακομα δεν εχω παρει τιποτα ουτε για μενα ουτε για την μπεμπα εκτος απο κατι σεντονακια!Ειπα αφου εχω καιρο ακομα να ερθουν τα επιπλα, γιατι να τα παρω απο τωρα να εχω σκορπιες σακουλες απο δω κ απο κει?Ασε που δεν εχω ιδεα τι πρεπει να της παρω απο ρουχαλακια που θα ειναι καταχειμωνο!Νομιζω σαν πρωτο παιδακι θα χαλαστουν καποια παραπανω χρηματα σε πραγματα που δεν θα χρειαζοντε αλλα τι να κανουμε?

@athina_rain εσυ εισαι σουπερ!Εσυ που εχεις εμπειρια για πες μας τι εβαλες μεσα στην βαλιτσα του μαιευτηριου? κ τα ρουχαλακια τι νουμερο πρεπει να τα παρουμε γιατι ολοι μου λενε οτι μεγαλωνουν γρηγορα κ τα πολυ μικρα θα μου πανε χαμενα!Στα μεγαλυτερα ομως τι? θα ψαχνεις μωρο μεσα στα ρουχα?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

@Κελυ 32 μου εγω θα την φτιαξω οταν παρω τα πραγματα!Ακομα δεν εχω παρει τιποτα ουτε για μενα ουτε για την μπεμπα εκτος απο κατι σεντονακια!Ειπα αφου εχω καιρο ακομα να ερθουν τα επιπλα, γιατι να τα παρω απο τωρα να εχω σκορπιες σακουλες απο δω κ απο κει?Ασε που δεν εχω ιδεα τι πρεπει να της παρω απο ρουχαλακια που θα ειναι καταχειμωνο!Νομιζω σαν πρωτο παιδακι θα χαλαστουν καποια παραπανω χρηματα σε πραγματα που δεν θα χρειαζοντε αλλα τι να κανουμε?

@athina_rain εσυ εισαι σουπερ!Εσυ που εχεις εμπειρια για πες μας τι εβαλες μεσα στην βαλιτσα του μαιευτηριου? κ τα ρουχαλακια τι νουμερο πρεπει να τα παρουμε γιατι ολοι μου λενε οτι μεγαλωνουν γρηγορα κ τα πολυ μικρα θα μου πανε χαμενα!Στα μεγαλυτερα ομως τι? θα ψαχνεις μωρο μεσα στα ρουχα?

Κοίτα τώρα για τη πρώτη φορά που γέννησα σε ιδιωτική πριν 8 χρόνια να σε πω την αλήθεια ούτε θυμάμαι τι είχα μαζί μου αν και εκεί σε εφοδιάζουν για ότι θες (το ζητάς αλλά σου το χρεώνουν γιατί είναι εξτρά). Πριν τέσσερα χρόνια που γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου στο νοσοκομείο αυτή τη φορά, θυμάμαι είχα μαζί μου:

1) πάνες και μωρομάντηλα για το μωρό μιας που το άλλαζα κι εγώ γιατί το είχα συνεχώς δίπλα μου
2) παντόφλες μιας χρήσης για το μπάνιο (αυτές οι λευκές του ξενοδοχείου)
3) ένα μικρό αφρόλουτρο και σφουγγαράκι για το σώμα γιατί θα κάνεις κανα δυο φορές μπάνιο εκεί μέχρι να φύγεις (εκτός μαλλιά φυσικά, σιγά μη έλουζα και μαλλιά! - μη ξεχάσετε λαστιχάκι για τα μαλλιά αν είναι μακριά)
4) κρέμα για τις θηλές (βοηθάνε πολύ!)
5) εσώρουχα μιας χρήσης
5) πάνες λοχείας
6) επιθέματα στήθους
7) πετσέτα για το μπάνιο -προσώπου και κανένα σαπουνάκι προσώπου για πλύσιμο
8 ) χαρτί υγείας (ειδικά στο νοσοκομείο χρειάζεται)
9) μια σακούλα νάυλον για τα άπλυτα
10) ένα σεντονάκι αδιάβροχο για να ακουμπάτε το μωρό όταν το βάζετε στο κρεβάτι να το αλλάξετε (να μην ακουμπάει στα σεντόνια που κοιμάστε ή που κάθετε ο καθένας επισκέπτης)
11) δύο νυχτικιές και καλτσάκια για τα πόδια (εγώ προσωπικά επειδή δεν είμαι ''των νυχτικών'' πήρα μαζί μου δυο απλά αθλητικά φορεματάκια με κουμπάκια μπροστά για το θηλασμό)
12) σουτιέν θηλασμού (αυτή τη φορά όμως δεν αγόρασα γιατί έχω αθλητικά μπουστάκια και θα βολευτώ με αυτά μια χαρά είναι) 
13) φορμακι μωρού (για 0 μηνών) που θα χρειαστεί μόνο για την έξοδο (μέσα φορμάκι στυλ φανελάκι κοντό και απο πάνω το κανονικο του φορμάκι - ειδικά τώρα χειμώνα θα χρειαστεί και μπουφανάκι (ή χοντρή φόρμα εξόδου) - καλτσάκια - σκουφάκι και μη ξεχάσετε αυτά τα μικρά γαντάκια για τα χεράκια του γιατί θα γραντζουνάει συνέχεια το προσωπάκι του με τα νύχια)
14) και τέλος η καλαθούνα που θα φέρει στο τέλος ο μπαμπάς για την έξοδο (και μέσα ένα σεντονάκι από κάτω και φυσικά τώρα που έρχεται ο χειμώνας κουβερτούλα ζεστή από πάνω)

Κινητό, φορτιστή, βιβλιάριο υγείας (για την εισαγωγή μαζί με τις εξετάσεις σας) κτλ. αυτά πιστεύω... ελπίζω να έγινα κάπως κατατοπιστική...! χεχε!!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Είμαι στη 33η εβδομάδα και την έχω φτιάξει πριν δύο εβδομάδες περίπου γιατί ποτέ δε ξέρεις...! :) 

Ααα μπραβο!!!!! Εσυ εισαι σουπερ!

πρίν από 50 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

@Κελυ 32 μου εγω θα την φτιαξω οταν παρω τα πραγματα!Ακομα δεν εχω παρει τιποτα ουτε για μενα ουτε για την μπεμπα εκτος απο κατι σεντονακια!Ειπα αφου εχω καιρο ακομα να ερθουν τα επιπλα, γιατι να τα παρω απο τωρα να εχω σκορπιες σακουλες απο δω κ απο κει?Ασε που δεν εχω ιδεα τι πρεπει να της παρω απο ρουχαλακια που θα ειναι καταχειμωνο!Νομιζω σαν πρωτο παιδακι θα χαλαστουν καποια παραπανω χρηματα σε πραγματα που δεν θα χρειαζοντε αλλα τι να κανουμε?

@athina_rain εσυ εισαι σουπερ!Εσυ που εχεις εμπειρια για πες μας τι εβαλες μεσα στην βαλιτσα του μαιευτηριου? κ τα ρουχαλακια τι νουμερο πρεπει να τα παρουμε γιατι ολοι μου λενε οτι μεγαλωνουν γρηγορα κ τα πολυ μικρα θα μου πανε χαμενα!Στα μεγαλυτερα ομως τι? θα ψαχνεις μωρο μεσα στα ρουχα?

Καλα κανεις!! Θα τα παρεις τωρα σιγα σιγα! Εγω πηρα τα περισσοτερα 3-6 γιατι κ εμενα με εχουν πρηξει οτι μεγαλωνουν γρηγορα κλπ...Αλλα πηρα και λιγα 0-3 για να τα φορεσει αμεσως τον πρωτο καιρο..

Να σ πω την αληθεια και εγω πηρα ισως καποια περιττα πραγματα αλλα χαλαλι! Πρωτο μας παιδακι ειναι!!!

Εμενα κοριτσια παλι σημερα ειναι πετρα η κοιλια!!! Απο το μεσημερι και μετα νιωθω απιστευτη δυσφορια οταν ειμαι ορθια..Μολις ξαπλωσω ως δια μαγειας γινεται μαλακη! Εχω κουραστει γιατι δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Απο συμπτωματα πως τα πατε;;; εγω με το που μπηκα στον 8ο μηνα ξεκινησαν καποιες εκτακτες συστολες (χωρις ταχυκαρδια). Ειδικα δε οταν τρωω εχω αρκετες κατα τη χωνεψη. Εσεις εχετε κατι παρομοιο; αισθανεστε εντονα καμια φορα τους χτυπους σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/9/2018 at 6:38 ΜΜ, Κελυ 32 είπε:

Εμενα κοριτσια παλι σημερα ειναι πετρα η κοιλια!!! Απο το μεσημερι και μετα νιωθω απιστευτη δυσφορια οταν ειμαι ορθια..Μολις ξαπλωσω ως δια μαγειας γινεται μαλακη! Εχω κουραστει γιατι δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο!

και εμένα άμα στέκομαι όρθια ειδικά και για κάποια ώρα, η κοιλιά μου γινεται σκληρή αλλά νομιζω οτι εχει να κανει με τη... βαρύτητα. όλα τείνουνε προς τα κάτω και η κοιλιά τσιτώνει. εμένα δε με ανησυχησε αυτο καθόλου,.. γιατί οταν κάθομαι ή ξαπλώνω στα πλάγια ειδικά, τοτε ολα ειναι νορμάλ και η κοιλιά μαλακή... φυσικά ειδικός δεν ειμαι λέω τί νομιζω... εαν νομίζεις οτι ειναι κάτι ανησυχητικό παρε ενα τηλέφωνο τον γιατρό για σίγουρα ! και πες μας και εμάς τι θα σου πει :)

On 22/9/2018 at 9:45 ΜΜ, athina_rain είπε:

Απο συμπτωματα πως τα πατε;;; εγω με το που μπηκα στον 8ο μηνα ξεκινησαν καποιες εκτακτες συστολες (χωρις ταχυκαρδια). Ειδικα δε οταν τρωω εχω αρκετες κατα τη χωνεψη. Εσεις εχετε κατι παρομοιο; αισθανεστε εντονα καμια φορα τους χτυπους σας; 

εγώ ταχυκαρδια δεν ενοιωσα ποτέ, ούτε ένοιωσα εντονους του χτύπους μου, αλλα καποιες φορές οταν σηκωνομαι νοιωθω τα κόκκαλα χαμηλά -γοφοι- και πλατη χαμηλά ελαφρύ πονο, σαν πιάσιμο ενα πραμα.... βρε κοριτσια,... ανοιγουνε τα κοκκαλα μηπως για να διευκολυνθεί ο τοκετός ? μη γελάσετε άμα ειπα βλακεία, πρωτάρα και άσχετη ειμαι :rolleyes:

32 + 4 ξημερώνει και ούτε εγώ εφτιαξα βαλίτσα.... αλλά έχω τα παντα. ρουχάκια για το μπέμπη εχω απ ολα τα πάντα, παμπερς, πηρα ρουχα και για εμενα, ενα μακρύ αθλητικο φουστανάκι για τη γέννα, -σαν πολύ μακρύ t shirt ειναι- και για μετά πήρα φορμες με μπουφανάκι με φερμουαρ για ευκολία με το θηλασμό, να ανοιγει, καινουργια εσώρουχα... μενει να πλύνω τα δικά μου και να τα βάλω στην τσαντα με του μπεμπη που ειναι ολα πλυμενα. για να τον παρουμε απο το νοσοκομειο εχουμε ηδη το κάθισμα αυτοκινητου -αυγό/χούφτα καπως ετσι το λένε- το οποιο ητανε σετ με το καροτσι.


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , elise είπε:

και εμένα άμα στέκομαι όρθια ειδικά και για κάποια ώρα, η κοιλιά μου γινεται σκληρή αλλά νομιζω οτι εχει να κανει με τη... βαρύτητα. όλα τείνουνε προς τα κάτω και η κοιλιά τσιτώνει. εμένα δε με ανησυχησε αυτο καθόλου,.. γιατί οταν κάθομαι ή ξαπλώνω στα πλάγια ειδικά, τοτε ολα ειναι νορμάλ και η κοιλιά μαλακή... φυσικά ειδικός δεν ειμαι λέω τί νομιζω... εαν νομίζεις οτι ειναι κάτι ανησυχητικό παρε ενα τηλέφωνο τον γιατρό για σίγουρα ! και πες μας και εμάς τι θα σου πει :)

εγώ ταχυκαρδια δεν ενοιωσα ποτέ, ούτε ένοιωσα εντονους του χτύπους μου, αλλα καποιες φορές οταν σηκωνομαι νοιωθω τα κόκκαλα χαμηλά -γοφοι- και πλατη χαμηλά ελαφρύ πονο, σαν πιάσιμο ενα πραμα.... βρε κοριτσια,... ανοιγουνε τα κοκκαλα μηπως για να διευκολυνθεί ο τοκετός ? μη γελάσετε άμα ειπα βλακεία, πρωτάρα και άσχετη ειμαι :rolleyes:

Και εγω ακριβως αυτο εχω παρατηρήσει..οτι μολις ξαπλωσω η κοιλια ειναι παλι μαλακη..Πολυ περιεργο..Θα ρωτησω τον γιατρο την Τριτη που θα παω μετα το ντοπλερ και θα σας πω τι μ ειπε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς παίρνετε ασβέστιο?
Εγώ έχει κανα δυο βδομάδες που το σταμάτησα γιατί με αηδιάζει!! ΈΚανα εξετάσεις για ασβέστιο και έχω πάρα πολύ καλό οπότε ποιος ο λόγος να το παίρνω εφόσον πίνω και πολύ γάλα και γαλακτοκομικά γενικά?!!! Προτιμώ να πίνω τρία ποτήρια γάλα τη μέρα παρά αυτή την αηδία  το αναβράζον που λιώνει στο νερό!!!

Link to comment
Share on other sites

@athina_rain σευχαριστω πολυ για τα πραγματα της βαλιτσας!Με βοηθησες πολυ προσωπικα!Οι συστολες τι ειναι?Αν ειναι η ταχυχακαρδια που τη νιωθεις σε ολο το σωμα περιπου εχω κ γω κυριως οταν ειμαι πολυ ωρα ξαπλωμενη ανασκελα!Δεν ηξερα καν οτι ειναι συμπτωμα κ δεν το αναφερα καν στον γιατρο μου!Να ανησυχω?Ασβεστιο μου ειχε γραψει η γιατρος που μου εκανε αυχενικη ηταν σαν καραμελες με γευση λεμονι αλλα ο γιατρος μου μου ειπε να μην τις παρω γιατι ειναι προτιμοτερο να πινω γαλα τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα!

@Κελυ 32 μου αυριο θα πας στον γιατρο οποτε πες μας τι σε ειπε!

@elise μου αυτο το πιασιμο το εχω κ γω κ ρωτησα κ τον γιατρο κ ειναι ακριβως αυτο που ειπες δεν λες καθολου βλακειες!

 

  • Μου αρέσει 1

L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

@athina_rain σευχαριστω πολυ για τα πραγματα της βαλιτσας!Με βοηθησες πολυ προσωπικα!Οι συστολες τι ειναι?Αν ειναι η ταχυχακαρδια που τη νιωθεις σε ολο το σωμα περιπου εχω κ γω κυριως οταν ειμαι πολυ ωρα ξαπλωμενη ανασκελα!Δεν ηξερα καν οτι ειναι συμπτωμα κ δεν το αναφερα καν στον γιατρο μου!Να ανησυχω?Ασβεστιο μου ειχε γραψει η γιατρος που μου εκανε αυχενικη ηταν σαν καραμελες με γευση λεμονι αλλα ο γιατρος μου μου ειπε να μην τις παρω γιατι ειναι προτιμοτερο να πινω γαλα τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα!

@Κελυ 32 μου αυριο θα πας στον γιατρο οποτε πες μας τι σε ειπε!

@elise μου αυτο το πιασιμο το εχω κ γω κ ρωτησα κ τον γιατρο κ ειναι ακριβως αυτο που ειπες δεν λες καθολου βλακειες!

 

@Nektaritsaki χαίρομαι που βοήθησα με τη βαλίτσα! Σημείωσε και οδοντόκρεμα οδοντόβουρτσα γιατί ξέχασα να τα προσθέσω!!! Οι έκτακτες συστολές της καρδιάς είναι όταν νιώθεις έντονο ένα χτύπο της καρδιάς (οχι απαραίτητα ταχυκαρδία) ο οποίος προηγείται του κανονικού παλμού και μετά νιώθεις ένα δυνατό γδουπ χτύπο και μετά πάλι συνεχίζονται οι χτύποι κανονικά. Αυτό μπορεί να γίνει είτε μεμονωμένα είτε συνεχόμενα. Εγώ τελευταία το νιώθω αρκετά ειδικά αν φάω πολύ ή αν κουραστώ. Δε συνοδεύονται από ταχυπαλμια.. κάτι σαν αρρυθμία.. Ετσι το νιώθεις κι εσύ? :) Νομίζω επειδή φτάνουμε προς το τέλος της εγκυμοσύνης το σώμα έχει λίγο κουραστεί και η καρδιά λειτουργεί πιο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Κορίτσια εσείς παίρνετε ασβέστιο?
Εγώ έχει κανα δυο βδομάδες που το σταμάτησα γιατί με αηδιάζει!! ΈΚανα εξετάσεις για ασβέστιο και έχω πάρα πολύ καλό οπότε ποιος ο λόγος να το παίρνω εφόσον πίνω και πολύ γάλα και γαλακτοκομικά γενικά?!!! Προτιμώ να πίνω τρία ποτήρια γάλα τη μέρα παρά αυτή την αηδία  το αναβράζον που λιώνει στο νερό!!!

αν σου πώ ότι δεν πήρα ποτέ ασβέστιο; οι τιμές μου είναι πολύ υψηλές και τρώω κάθε μέρα γάλα,  γιαούρτια,  γραβιερες, ταχινι...φυσικά με την έγκριση του γιατρού πάντα.. 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

@athina_rain σευχαριστω πολυ για τα πραγματα της βαλιτσας!Με βοηθησες πολυ προσωπικα!Οι συστολες τι ειναι?Αν ειναι η ταχυχακαρδια που τη νιωθεις σε ολο το σωμα περιπου εχω κ γω κυριως οταν ειμαι πολυ ωρα ξαπλωμενη ανασκελα!Δεν ηξερα καν οτι ειναι συμπτωμα κ δεν το αναφερα καν στον γιατρο μου!Να ανησυχω?Ασβεστιο μου ειχε γραψει η γιατρος που μου εκανε αυχενικη ηταν σαν καραμελες με γευση λεμονι αλλα ο γιατρος μου μου ειπε να μην τις παρω γιατι ειναι προτιμοτερο να πινω γαλα τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα!

@Κελυ 32 μου αυριο θα πας στον γιατρο οποτε πες μας τι σε ειπε!

@elise μου αυτο το πιασιμο το εχω κ γω κ ρωτησα κ τον γιατρο κ ειναι ακριβως αυτο που ειπες δεν λες καθολου βλακειες!

 

Ναι φυσικα κοριτσια! Αυριο εχω ντοπλερ και μετα γυναικολογο!!! Θα σας ενημερωσω για ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Κορίτσια εσείς παίρνετε ασβέστιο?
Εγώ έχει κανα δυο βδομάδες που το σταμάτησα γιατί με αηδιάζει!! ΈΚανα εξετάσεις για ασβέστιο και έχω πάρα πολύ καλό οπότε ποιος ο λόγος να το παίρνω εφόσον πίνω και πολύ γάλα και γαλακτοκομικά γενικά?!!! Προτιμώ να πίνω τρία ποτήρια γάλα τη μέρα παρά αυτή την αηδία  το αναβράζον που λιώνει στο νερό!!!

εγώ δεν πηρα ασβέστιο καθολου σε ολη την εγκυμοσυνη,... στην αρχή επαιρνα φυλλικο οξυ, μετα το σταματησα και ξεκινησα -και μεχρι το τελος δλδ θα τα παιρνω- ω 3 και ενα ροζ χάπι που ειναι λιγο απ ολες τις βιταμινες, και πριν 2,5 εβδομαδες ξεκινησα σιδηρο tardyferon. συνολικά δλδ 3 την ημέρα παιρνω. αυτα...

 

βρε κορίτσια απο κουραση πώς πάτε ?? απογευματάκια συχνά -πυκνά παιρνω εναν υπνακο, σημερα κοιμηθηκα απο τις 5,30 μεχρι τις 8 σχεδον το απογευμα, ενοιωθα πτώμα!! που δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο δλδ,... ενα μαγειρεμα και μαζεμα λιγο την κουζινα... οσο για το σπιτι έρχεται κοπέλα 4 ώρες καθε βδομαδα και κανει ενα καθαρισμα το σπιτι μπάνια / σκουπισμα/ σφουγγαρισμα /ξεσκονισμα / αλλαγμα σεντονια κλπ.... πριν 3 εβδομαδες ξεκινησε, αυριο ειναι η 4η φορά που θα ρθει... δεν πηγαινε αλλο, ξεκινουσα ηλεκτρική και την παρατουσα στη μεση δε μπορουσα καθολου... εσεις πως ειστε ?

πρίν από 34 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Ναι φυσικα κοριτσια! Αυριο εχω ντοπλερ και μετα γυναικολογο!!! Θα σας ενημερωσω για ολα!!!

ανυπομονούμε για τα νέα σου τα οποια ολα καλα θα ειναι φυσικά ! :)

3 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

 

@elise μου αυτο το πιασιμο το εχω κ γω κ ρωτησα κ τον γιατρο κ ειναι ακριβως αυτο που ειπες δεν λες καθολου βλακειες!

 

εντωμεταξύ δε συμβαινει καθε μέρα !! αν παρατήρησα σωστά, ανα 2ημερο περιπου... και κυριως οταν παω να σηκωθω απο καρεκλα/καναπε....

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

@Nektaritsaki χαίρομαι που βοήθησα με τη βαλίτσα! Σημείωσε και οδοντόκρεμα οδοντόβουρτσα γιατί ξέχασα να τα προσθέσω!!! Οι έκτακτες συστολές της καρδιάς είναι όταν νιώθεις έντονο ένα χτύπο της καρδιάς (οχι απαραίτητα ταχυκαρδία) ο οποίος προηγείται του κανονικού παλμού και μετά νιώθεις ένα δυνατό γδουπ χτύπο και μετά πάλι συνεχίζονται οι χτύποι κανονικά. Αυτό μπορεί να γίνει είτε μεμονωμένα είτε συνεχόμενα. Εγώ τελευταία το νιώθω αρκετά ειδικά αν φάω πολύ ή αν κουραστώ. Δε συνοδεύονται από ταχυπαλμια.. κάτι σαν αρρυθμία.. Ετσι το νιώθεις κι εσύ? :) Νομίζω επειδή φτάνουμε προς το τέλος της εγκυμοσύνης το σώμα έχει λίγο κουραστεί και η καρδιά λειτουργεί πιο γρήγορα!

Ναι μαλλον εχεις δικιο...απο τοτε που μπηκα στον 8ο αρχισαν ολα τα περιεργα!Αλλα οχι αυτο που νιωθω δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες!Εγω νιωθω την καρδια μου να χτυπαει γρηγορα κ τη νιωθω σα να χτυπαει απο την κοιλια!

@elise μου οσο για την κουραση εγω δεν κανω τιποτα κ κουραζομαι!Απο το σαλονι στο δωματιο να περπατησω πλεον κουραζομαι!Που θα φτασει αυτη η κατασταση δεν ξερω!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

@athina_rain εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα με τις έκτακτες... βέβαια δεν μου ξεκίνησαν λόγω εγκυμοσύνης της είχα πάντα. Πριν έναν χρόνο έκανα πλήρη καρδιολογικό έλεγχο λόγω των έκτακτων και πράγματι κάνω πολλές μέσα στην ημέρα αλλά κατάλαβα πως μου τις δημιουργεί το τσάι κυρίως το πράσινο, ο καφές και η κόκα κόλα και κάποιες φορές και το άγχος. Όταν τις ξανα έπαθα στην εγκυμοσύνη ο καρδιολόγος μου είπε να μιλήσω με τον γιατρό μου για να μου δωσει μαγνήσιο και απο τότε είμαι πολύ καλύτερα. Βέβαια παίρνω ένα μαγνήσιο αρκετά ενισχυμένο (300mg το πρωί και άλλα τόσα το βράδυ) αλλά νιώθω πως με χαλαρώνει πολύ.

εμένα κορίτσια ο γιατρός μου μου είπε πως δεν δίνει ποτέ ασβέστιο Γιατι κάνει συσπάσεις η μήτρα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...