Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλησπερα κορίτσια , να ρωτησω αν έχετε εμπειρία  ή καμια γνωστή που γέννησε ενώ νοσουσε με κοβιντ !  βγάζω ακόμα αχνο θετικό αλλά αύριο θα πάμε για καισαρική με αποφαση  του ιατρού! όπως καταλαβαίνετε  35+3 πρόωρο μωράκι και μαζί  το άγχος του κοβιντ …..  

      Με το καλό κορίτσι μου!

      Όλο αυτό το ταξίδι φτάνει στο τέλος του κ ξεκινά ένα εντελώς καινούργιο και συναρπαστικό😃το μωρό θα ναι όψιμα πρόωρο μην ανησυχείς. Κι ο κόβιντ δεν επηρεάζει, πέρασε.

      Απόλαυσε όσο μπορείς τις στιγμές και άσε στους γιατρούς τα υπόλοιπα!

      Περιμένουμε νέα σου🥰

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω, όσες μιλήσατε με τον παιδιατρο σας ή όσες έχετε και μεγαλύτερα παιδάκια, ποια είναι η γνώμη σας για το εμβόλιο της γαστρεντεριτιδας που κυκλοφορεί??? Εγώ στον Ιωάννη δεν το είχα κάνει, να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι το λόγο, αλλά τώρα επιμένει η γιατρός να το κανουμε... 

εμενα μου ειχε πει πως αν δεν δουλευω εγω κ γενικα αν δεν εχουμε κοσμο στο σπιτι να μην το κανω. επειδη εσυ εχεις κ αλλο παιδακι μεσα στο σπιτι κ φερνει ιωσεις καλο ειναι να το κανεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

εμενα μου ειχε πει πως αν δεν δουλευω εγω κ γενικα αν δεν εχουμε κοσμο στο σπιτι να μην το κανω. επειδη εσυ εχεις κ αλλο παιδακι μεσα στο σπιτι κ φερνει ιωσεις καλο ειναι να το κανεις. 

Ναι τείνω στο να το κάνουμε, απλά ήθελα να ακούσω γνώμες γιατί οι απόψεις διίστανται απ όσο ξέρω γι αυτό το εμβόλιο!!! Ευχαριστώ!!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Εμεις παμε για τα δυο πρωτα εμβολια στις 18 του μηνα. Το εμβολιο για την γαστρεντεριτθδα που λες ειναι ενα ποσιμο; θα το κανω τοτε κ σγω. Το ειχα κανει κ στον μεγαλο μου. Σημερα θα τηλ τη παιδίατρο για το θεμα της δυσκοιλιοτητας να συνεννοωθω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elise είπε:

@Cath3rine πως πατε με τα πονακια και τις σταγονες, υπηρξε βελτιωση ? δεν ξερω εαν αναφερθηκε στις προηγουμενες σελιδες δε μπηκα για μερικες μερες και γραφτηκαν πολλα αλλά δεν προλαβαινω να τα διαβασω ολα..

εμεις αυριο κλεινουμε 12 εβδ... σκεφτομαι να δοκιμασω να μη δωσω σταγονες τα απογευματακια,... θεωρητικα το συστημα ειναι ωριμο πλεον...

Καλημερα κορίτσι μου.. Τις δινω συστηματικά μια βδομαδα.. Εγω πιστεύω καναν δουλίτσα σε μας... Σταμάτησε εκείνο το πάρα πολυ το ζόρι.. Πλεον αερίζεται παρα πολυ κ καλα... Ομως κανα δυο μέρες του δινω σταγόνες κ μετά γάλα.. Κ βγάζει γουλιά μολις τελειώνει το φαγητό(πραγμα πρωτοφανές, φαγητό δεν βγάζει σχεδον ποτε ετσι)και τον καημενο δεν του πολύ αρέσει η γευση χαχαχααχα. 

Απο χτες ήρθαμε στη μάνα μου οποτε θα τον ξαναδωσω τωρα να δω.. Στηβ παιδίατρο που το είπα.. Με είπε τωρα πλεον ειναι πιο, ώριμο.. Αντε να ζορίζεται κανα μηνα το πολυ, ακομα.  Μακαρι.. Παντως μ έσωσες με τις σταγόνες!!!! 

 

19 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

Καλημερααα!!! Εμείς έχουμε θέμα δυσκοιλιοτητας, πίνουμε πλέον το novalac it και στρωσαμε σχεδόν αμέσως!!!

 

Κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο εμείς σήμερα!!!! Είχε κι ένα μικρο θεματακια η μικρή με το πιπι της, είχε κλείσει και το άνοιξε με μλατονετα και ξυλοκαινη η γιατρός!! 5,500κιλα η μικρή 5 ο μικρός!!! 

Καλημέρα φιλενάδα.... Για εμβόλιο γαστραντεριτιδας δεν ξερω αλλα μου πρότεινε η παιδίατρος να κάνω το εμβόλιο της γρίπης.. Εσεις το κάνατε;; 

Πόνεσε η μικρουλα σου στο άνοιγμα;; μπραβο τα πουλακια μ.. Κι εμενα 4600έγινε κ είμαστε 43 ημερών..

αααχχχ ηρθα στη μαμα μ για λίγες μέρες με τον μικρό κ χτεε κοιμήθηκαααααααα.... !!!!μαγικό πραγμα! "!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!!!

Κ μεις μολις γυρισαμε απο παιδιατρο. Ο μικρος 4800!!! Μιλαμε ειναι σουπερ μιας και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2750!!! 

Εμας μας ειπε να το κανουμε της γαστρεντεριτιδας και θα το κανουμε. Τελος του μηνα θα το κανουμε μαζι με το πρωτο μας εμβολιο του κοκκυτη. 

Επισης μας ειπε πως δεν εχει κολικους και πιθανοτατα δεν θα κανει αν συνεχισω κ γω να προσεχω λιγο τη διατροφη μου!!! Βλεπει επισης καθαρα στα 2 μετρα το πουλακι μου και ειναι ενα ομορφο μικρο μοσχαρακι!!! Χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!!!

Κ μεις μολις γυρισαμε απο παιδιατρο. Ο μικρος 4800!!! Μιλαμε ειναι σουπερ μιας και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2750!!! 

Εμας μας ειπε να το κανουμε της γαστρεντεριτιδας και θα το κανουμε. Τελος του μηνα θα το κανουμε μαζι με το πρωτο μας εμβολιο του κοκκυτη. 

Επισης μας ειπε πως δεν εχει κολικους και πιθανοτατα δεν θα κανει αν συνεχισω κ γω να προσεχω λιγο τη διατροφη μου!!! Βλεπει επισης καθαρα στα 2 μετρα το πουλακι μου και ειναι ενα ομορφο μικρο μοσχαρακι!!! Χαχαχα

Φτου φτου το παιδι ολοκληρος αντρας να τον χαιρεσε. Μια χαρα που δεν εχετε κολικους!! 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Alex. Arap είπε:

Φτου φτου το παιδι ολοκληρος αντρας να τον χαιρεσε. Μια χαρα που δεν εχετε κολικους!! 

Καλημερα κοριτσι! Καλο μηνα!! Ευχαριστω πολυ γλυκουλα μου! Τι κανετε εσυ και η κορακλα σου?


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσι! Καλο μηνα!! Ευχαριστω πολυ γλυκουλα μου! Τι κανετε εσυ και η κορακλα σου?

Καλο μηνα το ξεχασα. Μια χαρα παιζει στο παρκο και εγω προσπαθω να βγαλω τους λεκεδες απο τα φρουτα γιατι οταν τρωμε γινομαστε γουρουνες!!! 

  • Χαχα 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Cath3rine είπε:

Καλημερα κορίτσι μου.. Τις δινω συστηματικά μια βδομαδα.. Εγω πιστεύω καναν δουλίτσα σε μας... Σταμάτησε εκείνο το πάρα πολυ το ζόρι.. Πλεον αερίζεται παρα πολυ κ καλα... Ομως κανα δυο μέρες του δινω σταγόνες κ μετά γάλα.. Κ βγάζει γουλιά μολις τελειώνει το φαγητό(πραγμα πρωτοφανές, φαγητό δεν βγάζει σχεδον ποτε ετσι)και τον καημενο δεν του πολύ αρέσει η γευση χαχαχααχα. 

Απο χτες ήρθαμε στη μάνα μου οποτε θα τον ξαναδωσω τωρα να δω.. Στηβ παιδίατρο που το είπα.. Με είπε τωρα πλεον ειναι πιο, ώριμο.. Αντε να ζορίζεται κανα μηνα το πολυ, ακομα.  Μακαρι.. Παντως μ έσωσες με τις σταγόνες!!!! 

 

μπραβο πολυ χαιρομαι !! αυτο κανουνε οι σταγονες ουσιαστικα, συγκεντρωνουνε τον αερα ο οποιος αποβαλλεται ολος πολυ πιο ευκολα καθως αεριζονται αντι να μενει στο εντερακι και να πονανε ! προσωπικα πιστευω οτι στα περισσοτερα μωρακια λειτουργουνε .. αλλα οπως βεβαια σε ολα τα πραματα, ετσι και σ αυτο υπαρχουνε και οι εξαιρεσεις ! εμεις εχει κανα 2 βδομαδες που δινω μονο μεσημερακι/απογευματακι, στις .."επιμαχες" ωρες δλδ, αλλα το σταματαω και αυτο σιγα σιγα... 12 εβδ αυριο... δευτερα παμε και για τα 2α εμβολια :) την πρωτη φορα ητανε δυο εμβολια -1 σε καθε μπουτακι- και 1 ποσιμο... συνολο 3 ! 

ποσο ειστε τωρα ακριβως ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sun38mam είπε:

Καλημερα κοριτσια. Εμεις παμε για τα δυο πρωτα εμβολια στις 18 του μηνα. Το εμβολιο για την γαστρεντεριτθδα που λες ειναι ενα ποσιμο; θα το κανω τοτε κ σγω. Το ειχα κανει κ στον μεγαλο μου. Σημερα θα τηλ τη παιδίατρο για το θεμα της δυσκοιλιοτητας να συνεννοωθω.

Ναι το πόσιμο λέω.. Στον μεγάλο είχες τίποτα παρενέργειες, θυμάσαι?? 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Cath3rine οταν λες οτι του εδωσες σταγονες πριν το γαλα και εβγαλε γουλιά στο τελος, εννοεις οτι πριν τις εβαζες μεσα στο γαλα ? 

γιατι εαν λειτουργουσανε και ετσι, μες το γαλα δλδ, συνεχισε να το κανεις ετσι τοτε αφου αναγουλιαζει και δε του αρεσει... αλλα αν νομιζεις οτι λειτουργει καλυτερα δινοντας σταγονες λιγο πριν το γαλα... ενταξει το να βγαζει γουλιά στο τελος δεν ειναι τοσο σοβαρο... γενικα τα μωρα το κανουνε αυτο με ή χωρις σταγονες... και ο δικος μας βγαζει γιουλιές καμια φορα.. ειναι και αυτο μερος του ανωριμου συστηματος,.. δεν εχουνε την "ταπα" που απομονωνει το στομαχι ακομα..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elise είπε:

μπραβο πολυ χαιρομαι !! αυτο κανουνε οι σταγονες ουσιαστικα, συγκεντρωνουνε τον αερα ο οποιος αποβαλλεται ολος πολυ πιο ευκολα καθως αεριζονται αντι να μενει στο εντερακι και να πονανε ! προσωπικα πιστευω οτι στα περισσοτερα μωρακια λειτουργουνε .. αλλα οπως βεβαια σε ολα τα πραματα, ετσι και σ αυτο υπαρχουνε και οι εξαιρεσεις ! εμεις εχει κανα 2 βδομαδες που δινω μονο μεσημερακι/απογευματακι, στις .."επιμαχες" ωρες δλδ, αλλα το σταματαω και αυτο σιγα σιγα... 12 εβδ αυριο... δευτερα παμε και για τα 2α εμβολια :) την πρωτη φορα ητανε δυο εμβολια -1 σε καθε μπουτακι- και 1 ποσιμο... συνολο 3 ! 

ποσο ειστε τωρα ακριβως ?

Είμαστε 43 ημερών και 4600γρ.. ΑΣΕ κ σημερα τον έδωσα σταγόνες κ πρωτη φορα έκλαιγε κ παραπονιόταν κ έδειχνε να πονάει.. Αεριστηκε βέβαια αλλα πρώτη φορά με τοσο ζόρι. Οπότε δεν τ ξαναδίνω να τσεκάρω κ αν όντως είναι απο αυτό!!!!! 

Αχχχ 20 Φεβρουαρίου μας είπε να πάμε για το εμβόλιο. Τι μας περιμένει!!! ::;";!;!!"

3 ώρες πρίν, elise είπε:

@Cath3rine οταν λες οτι του εδωσες σταγονες πριν το γαλα και εβγαλε γουλιά στο τελος, εννοεις οτι πριν τις εβαζες μεσα στο γαλα ? 

γιατι εαν λειτουργουσανε και ετσι, μες το γαλα δλδ, συνεχισε να το κανεις ετσι τοτε αφου αναγουλιαζει και δε του αρεσει... αλλα αν νομιζεις οτι λειτουργει καλυτερα δινοντας σταγονες λιγο πριν το γαλα... ενταξει το να βγαζει γουλιά στο τελος δεν ειναι τοσο σοβαρο... γενικα τα μωρα το κανουνε αυτο με ή χωρις σταγονες... και ο δικος μας βγαζει γιουλιές καμια φορα.. ειναι και αυτο μερος του ανωριμου συστηματος,.. δεν εχουνε την "ταπα" που απομονωνει το στομαχι ακομα..

Γενικα δν μ βγαζει γουλιές γι΄αυτό κ με φάνηκε περίεργο.. Κ πριν ετσι το δινα . Πεινούσε έδινα σταγόνες κ έδινα γάλα να ξεγελάστει.. Ενω το ίδιο έκανα μου το έβγαζε αυτές τις δύο μέρες. ... ΑΣΕ που ρεύεται κ μυρίζει infacolic χ:χ:χαχαχαχαχαχα  προς το παρόν θα τις σταματήσω!! Ειναι καλα τώρα.. Οκ ζορίζεται λιγο καμια σχεση με το πριν! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

Ναι το πόσιμο λέω.. Στον μεγάλο είχες τίποτα παρενέργειες, θυμάσαι?? 

Οχι δεν ειχα τιποτα.

9 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!!!

Κ μεις μολις γυρισαμε απο παιδιατρο. Ο μικρος 4800!!! Μιλαμε ειναι σουπερ μιας και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2750!!! 

Εμας μας ειπε να το κανουμε της γαστρεντεριτιδας και θα το κανουμε. Τελος του μηνα θα το κανουμε μαζι με το πρωτο μας εμβολιο του κοκκυτη. 

Επισης μας ειπε πως δεν εχει κολικους και πιθανοτατα δεν θα κανει αν συνεχισω κ γω να προσεχω λιγο τη διατροφη μου!!! Βλεπει επισης καθαρα στα 2 μετρα το πουλακι μου και ειναι ενα ομορφο μικρο μοσχαρακι!!! Χαχαχα

Απο τη διατροφη σου τι προσεχεις με τους κολικους;;;; σημερα εμεις ειμαστε στα μεγαλα μας. Το τι τραβαω!!!

πρίν από 4 λεπτά , Sun38mam είπε:

Οχι δεν ειχα τιποτα.

Απο τη διατροφη σου τι προσεχεις με τους κολικους;;;; σημερα εμεις ειμαστε στα μεγαλα μας. Το τι τραβαω!!!

Εγω σημερα κοριτσια εδωσα τις σταγονες biogaia αυτες μου ειπε η παιδιατρος. Ειναι προβιοτικα. Αλλα κ παλι τα ιδια. Καμμια διαφορα. Μηπως γινινται χειροτερα με τις σταγονες;;; δεν ξερω πια τι αλλο να της κανω! Βαζω κ το τζελ αλκα κ παλι....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sun38mam είπε:

Οχι δεν ειχα τιποτα.

Απο τη διατροφη σου τι προσεχεις με τους κολικους;;;; σημερα εμεις ειμαστε στα μεγαλα μας. Το τι τραβαω!!!

Εγω σημερα κοριτσια εδωσα τις σταγονες biogaia αυτες μου ειπε η παιδιατρος. Ειναι προβιοτικα. Αλλα κ παλι τα ιδια. Καμμια διαφορα. Μηπως γινινται χειροτερα με τις σταγονες;;; δεν ξερω πια τι αλλο να της κανω! Βαζω κ το τζελ αλκα κ παλι....

Μου χε πει εξαρχης ο παιδιατρος να προσεξω τη διατροφη μου προληπτικα για να μην εχουμε κολικους. Δεν τρωω οσπρια ουτε πρασινα λαχανικα. Εχω περιορισει τα γαλακτοκομικα και την σοκολατα και δεν βαζω μπαχαρικα στο φαγητο. Επισης δεν τρωω πικαντικα, πιτσες, και οτιδηποτε μπορει να εχει εντονες γευσεις. Οχι πολλα πορτοκαλια οχι λεμονι. Δεν ξερω βεβαια αν βοηθησαν αυτα ή αν ειναι στο παιδι, αλλα μεχρι στιγμης δεν μου εχει κανει κολικους. Εσενα υποφερει η μικρη σου? Κραταει ωρα οποτε την πιανει?? 

Μασαζακι?? Λευκοι ηχοι? Ουτε αυτα κανουν κατι?


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , nanoula90 είπε:

Μου χε πει εξαρχης ο παιδιατρος να προσεξω τη διατροφη μου προληπτικα για να μην εχουμε κολικους. Δεν τρωω οσπρια ουτε πρασινα λαχανικα. Εχω περιορισει τα γαλακτοκομικα και την σοκολατα και δεν βαζω μπαχαρικα στο φαγητο. Επισης δεν τρωω πικαντικα, πιτσες, και οτιδηποτε μπορει να εχει εντονες γευσεις. Οχι πολλα πορτοκαλια οχι λεμονι. Δεν ξερω βεβαια αν βοηθησαν αυτα ή αν ειναι στο παιδι, αλλα μεχρι στιγμης δεν μου εχει κανει κολικους. Εσενα υποφερει η μικρη σου? Κραταει ωρα οποτε την πιανει?? 

Μασαζακι?? Λευκοι ηχοι? Ουτε αυτα κανουν κατι?

Υποφερει παρα πολυ. Απο το βραδυ κοιμαται μιση ωρα κ ξυπναει κ κλαιει. Εβαζα το βραδυ τον απορροφητηρα της εκανα μασαζ με τζελ κ απο σημερα της εδωσα τις σταγονες  biogaia. Εβγαζε αερια το απογευμα κ εκλαιγε γοερα. Στενοχωριεμαι παρα πολύ που τη βλεπω να υποφερει τοσο. Αυτος ειναι κ ενας λογος που καθομαι σπιτι κοντα της κ δεν εχω βγει εξω. Εχω απελπιστει.. Η δικη μου κουραση κ αυπνια δεν περιγραφεται αλλα σημασια εχει να ειναι εκεινη καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...