Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλημέρα καλημέρα!!! @Villi μου καλή επιτυχία σήμερα. Με το καλό να υποδεχθείς τα μωράκια σου και με το καλό να γυρίσετε σπίτι. Όταν μπορέσεις γράψε μας να μας πεις!!! Είναι η στιγμή σου γλυκιά μου! Και όλα θα πάνε καλά!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

19 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Εσύ όμως μου είπες ότι παίρνεις έτσι κι αλλιώς μαγνήσιο, ε; 

Κρατάω μικρό καλάθι Βιβακι μου γιατί έχω πάθει κι έχω μάθει... Βασικά ούτε καν καλάθι δεν είναι! Ένα μπολάκι κρατάω! Χαχαχαχαχα

Ναι παιρνω παντα αλλα οχι καθημερινα γιατι ξεχνουσα. Και τωρα ξεχναω χαχαχα.

Οχι καλαθι να κρατησεις! Ας ειναι μικρο αλλα να,ειναι καλαθι!!!

18 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Τσα!!! Σας έπιασα σουσουραδιτσες μου!! @Villi κορίτσι μου αγαπημένο. Παμε δυνατά τα τα τα να υποδεχθούμε τα μωράκια μας!! Να είσαι ήρεμη και σίγουρη. Είναι η στιγμή σου. Τι ώρα αύριο;; Για να συντονιστούμε όλες για οοοομμ και ντελαπογκο!! Σε αγαπώ πολύ το ξέρεις και η σκέψη μου θα είναι δίπλα σου για να μη νιώθεις μόνη. @marina_86 θηρίο μου γιουπιιιιι καθαρό το τεστ!!! έτοιμη και ξεσκονισμενη από παντού!!! Καλή αρχή!!! Με κέφι, χαρά και ντελαπογκο!!! Ας είναι μικρό το καλαθάκι που κρατάς λογικό μετά τα χαστούκια και τις ανάποδιες. Θέλω να είσαι χεσμενη από προσμονή και όχι από φοβο. Πάμε δυνατά!!!

@vik80 και εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό που σου είπε ο χαλαρός ελπίζω ο επόμενος κύκλος να πάει καλύτερα. Έχε του εμπιστοσύνη. Άλλοι ίσως προχωρούσαν σε ετ για να αρπάξουν το χρήμα. Είσαι και είμαι στα καλύτερα χέρια!!! @Viv37 κράτα γερά συμπεθέρα λίγο έμεινε και θα ξεκινήσει το ομορφότερο ταξίδι της ζωής σου. Ανυπομονωω να δω χοριακαρα τεράστια και να προετοιμάζεται και επισήμως το συμπεθεριο. @Neli83 διδυμομανουλα μου τα διδυμακια τι κάνουν;; Κουνιούνται λίγο ε;; Παλικάρι είσαι που κουβαλάς 2 ζωουλες μέσα σου

Τα νέα μου...βασικά δεν έχω νέα!!! Έκλεισα στο Έλενα για εξετάσεις αρχικά και μετά βλέπουμε. Για την ώρα φαγητό, βόλτες και αντρουλης!! Σας φιλώ όλες!!!

 

Συμπεθερα οπως τα ειπες λιγες μερουλες μεινανε! Δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα βεβαια αλλα θα ξερουμε τη Δευτερα! Ας μη στεναχωριεμαι απο τωρα χωρις λογο. Αντε κ εσυ να κανεις τις εξετασεις στο Ελενα να προετοιμαστεις και να προχωρησεις κ εσυ να ειμαστε εγκυουλες μαζι! Μεχρι τοτε καλα κανεις και απολαμβανεις τον αντρουλη σου και τις βολτες σου και ελπιζω οντως να απολαμβανεις και το φαγητο και να μπαινει κανενα κιλακι♥️

17 ώρες πρίν, Xristina xristina είπε:

Γειά σας κοριτσια σε όλεσ τις κοπελες που μου στέλνουν μνμ και όχι, η χοριακη μ η δεύτερη ειναι5403. 1

Τι χοριακαρα ειναι αυτη κοριτσακι μου;;; Μπραβο σου!!!!!!!!!! 100% διδυμακια λοιπον!! Βεγκαλικα και ντελαπονγκο για παρτη σου!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολυ χαρα μας εδωσες να ξερεις!!!!!!!♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

 

17 ώρες πρίν, Xristina xristina είπε:

Δεν μου έχει πει ακόμα κάτι Γι δυδυμα απλά τηβ δετευρα 9 του μήνα θα πάω πάλι για 3η χοριακη, λέτε να ναι διδυμακια; 

Δεν το πιστεύω λέτε να νΙ δίδυμα κορίτσια; ο γιατροσ μου δεν μου είπε ακόμα κάτι αλλά ον ως είναι ικανοποιημένος, και πολύ μαλιστα Παρ πολύ ίσως θέλει να το σιγουρεψει; δεν ξέρω κι εγώ, 

Πόσο πολύ το θέλω να είναι διδυμακια

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτο ειναι διδυμα κοριτσακι μου! Ειναι τεραστοες οι χοριακες σου!! Και η πρωτη και η δευτερη!!

 

16 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Απογοητευτηκσ στην αρχή αλλά αν το καλοσκεφτείς μπορεί να έχει μια βάση. Μου έκανε εντύπωση ότι καθησε αρκετή ώρα και μου έδειχνε την οθόνη και μου εξηγούσε. Κανεις ποτε δεν το έχει κάνει αυτό. Μακάρι να βελτιωθεί. Είπε ότι είναι αισιόδοξος. Εσύ πότε και πως σκεφτεσαι να προχωρήσεις; συγγνώμη κορίτσι μου αν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο. Προσπαθώ και μπαίνω και διαβάζω όσο πιο συχνά γίνεται αλλά τα γεγονότα και οι ιστορίες πάντα με προλαβαίνουν. Άκουσα και το άλλο το κορίτσι μας και πήγα και πήρα τις βιταμινουλες που μου είπε...

Έκλεισα και εγώ στο Έλενα Τετάρτη 11 μαιου στις 9.00, αντε να δούμε τι θα βγει και από εκεί. Δεν ξέρω καν αν θα ασχοληθούν γιατί εγώ μόνο μια αποβολή έχω. Αλλά δεν πειράζει θα κανω την προσπάθεια μου. Εύχομαι και στο κορίτσι μας να είναι η τυχερή της ετ αύριο, θεέ μου μακάρι.

Ολα θα πανε καλα κοριτσι μου. Κατι ξερει ο γιατρος που ειναι αισιοδοξος! Και δεν ειναι κανενας που κυνηγαει τα λεφτα ο συγκεκριμενος να πεις οτι θα σε τρελλανει στις ετ ετσι χωρις να το πιστευει. Θα κανει οτι χρειαζεσαι για να γινεις μανουλα

 

15 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Βιλη μου! Καλά το θυμάσαι!

Θα τα καταφέρεις και με τα δυο μαζι, θα δεις, το δικο σου θα σου δινει δυναμη για τον μπαμπά. Τι να κανουμε μας έτυχαν ολα μαζί...

Να πάνε όλα καλά σου ευχομαι και με την ετ και με το χειρουργείο.

Αύριο δεν ειναι η ετ; σου στελνω πολυ δύναμη και θετικη ενέργεια!

Φιλη μου εσυ τι κανεις; πως εισαι; εεις αρχισειβνα το νιωθεις κι εσυ;

Μαγνησιο παιρνεις αναβραζων ή χαπι;

Εμενα δεν μου εχει δωσει ακόμα...να ανησυχω; χεχεε

Καλά είμαι Βιβη μου, μου περασαν και οι ανακατωσουρες και νιωθω καλά... Το μόνο που δεν περναει είναι το άγχος μην τυχόν συμβει κατι στα ξαφνικα...αν και έχω πολυ λιγοτερο απο πριν αλλά καποιες στιγμες σου έρχεται, ειδικα αν εχει περασει καιρος απο τον τελευταιο υπερηχο... 

Εσύ πως είσαι;

Νομιζω οτι το αγχος θα μας φυγει μονο οταν παρουμε τα νινακια μας αγκαλια. Ειναι φυσικο μετα απο τοση προσπαθεια και κοπο κοριτσακι μου. Ομως ολα θα πανε καλα! Τα δυσκολα περασαν! 

 Χαιρομαι που νιωθεις καλυτερα. Ποτε εχεις παλι υπερηχο να το δεις να ηρεμησεις λιγακι; 

Εγω καλα ειμαι. Στην αναμονη για χοριακη. Τη Δευτερα θα ξερουμε

13 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Σε καταλαβαίνω που πας μεζεμενη  αλλά  όπως και να είσαι πριν σημασία έχει πως θα είσαι εκείνη τη στιγμή . Είναι μοναδική και είναι η στιγμή σας..Εγώ να φανταστείς πριν τη τελευταία ετ 'μαλωνα'με μια φιλη μου στις πόσες δοτριες θα σταματήσω..Ήδη είχα όχι μόνο σίγουρη την αποτυχια,αλλά είχα πάει στη μεθεπόμενη δοτρια..Εκεινη τη στιγμή όμως ένιωσα ότι ήμουν μόνο εγώ και το μωρό μου ..Ο γιατρός ούτε υπήρχε..Σχεδόν δεν του μίλησα .Μια φράση του είπα..Εκείνη τη στιγμή να τα ξεχάσεις όλα!

Σκεφτόμουν σήμερα μου φαίνεται τόσο περίεργο που δεν ψαχνω σε ξένα σάιτ κλπ για νέες ιδέες,βιταμινες κλπ.Σχεδον μου 'λειπει:! Όπως οι φυλακισμένοι που παθαίνουν ιδρυματισμο..

Συνεχισε να τα ψαχνεις για μας Αννουλα! Χαχαχα! Ετσι κι αλλιως εισαι αστειρευτη πηγη γνωσεων και αισιοδοξιας για το υπεροχο γκρουπακι μας! Δωσε ενα ρουφηχτο φιλι στο μικρακι σου απ ολες μας! ♥️♥️♥️

12 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Περιμενα να περασει λιγος ακομα καιρος για να σας πω τα ευχαριστα κ το  οτι η εγκυμοσυνη μου παει καλα,αλλα εμεινα με την χαρα κ αυτη την φορα.9η εβδομαδα σημερα κ αφου ολα δειχναν καλα σημερα στον υπερηχο δεν ακουσαμε καρδουλα κ η αναπτυξη ειχε μεινει μια εβδομαδα πισω...δεν ξερω κοριτσια τι να πω..απο εβδομαδα παω για αποξυση...τι αλλο να περιμενω...

Ομορφια μου λυπαμαι οσο δε φανταζεσαι γι αυτην τη εξελιξη.Ξεσπασε τωρα, παρε το χρονο σου να γιατρευτει η ψυχουλα σου και προχωρα μπροστα οταν θα εισαι ετοιμη. Ευχομαι να βρεθει ο λογος που συνεβη αυτο και την επομενη φορα να φτασει μεχρι το τελος η εγκυμοσυνη σου και να ξεμπερδεψες με τις στεναχωριες μετα απο αυτο. Σ' αγαπαμε πολυ. Σου στελνω μια τεραστια αγκαλια και αν θελεις να μιλησεις ξερεις οτι ειμαστε εδω για σενα

 

12 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Λυπαμαι παρά πολύ να μη σου δώσει ο θεός όσα μπορείς να αντέξεις λέει μια φράση , να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω , εγω ακριβώς 9 εβδ έκανα την απόξεση , σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά , θα έρθει το μωράκι κορίτσι μου είμαι αισιόδοξη 

Τα περασες κ εσυ κοριτσακι μου. Ποσο δυσκολο θα σου ειναι να το ξαναζεις τωρα που το ακους. Αχ βρε κοριτσια μου να μας ακουσει η Παναγιτσα και να μας βοηθησει ολες να γινουμε μανουλες χωρις αλλες αναποδιες!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω ολες για τα μνμ αγαπης κ  συμπαραστασης...γραφω εδω οτι με ρωτησατε για να μην απαντω ξεχωριστα...

Εχθες ειχα υπερηχο 9η εβδομαδα ακριβως.κ διαπιστωσαμε οτι δεν χτυπουσε η καρδουλα..κ ειχε μεινει σε αναπτυξη στην 8η! 7η εβδομαδα ειχα κανει υπερηχο κ ολα ηταν εξαιρετικα...αυριο παω για αποξυση κ φυσικα καρυοτυπο εμβρυου..επειδη ειναι 2η φορα που το παθαινω ειχα παει κ σε αιματολογο..στην Σα...Ζωη...οσοι γνωριζουν απο θεσ/κη.τα περιεργα της θρομβοφιλιας που εγω ειχα διαπιστωσει στις απαντησεις ,δεν σημαιναν ττπ για την αιματολογο...δεν οφειλονται σε αποβολες μ ειχε πει..κ ηταν φυσιολογικα...τωρα αναλογως κ παλι τον καρυοτυπο θα πραξω και αναλογα...δεν ξερω ομως τι αλλο θα πρέπει να κανω...

 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Chrussa1982 είπε:

Βίλι;; Βιλακι;; Όλα καλά;

 

πρίν από 49 λεπτά , Fili είπε:

@Villi μου; πως εισια; 

Καλα ειμαι κορίτσια. Σε εννέα μέρες δεν ξέρω πως θα είμαι χαχαχαχα

Λοιπον τελείωσα στη μια, ολα καλα, γύρισα σπίτι σε δέκα λεπτά και η γαϊδούρα κοιμόμουν μέχρι τώρα.
15/5 η χοριακή κοριτσάκια, άντε να δούμε τι θα δούμε. Την άλλη Κυριακή . 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Villi είπε:

 

Καλα ειμαι κορίτσια. Σε εννέα μέρες δεν ξέρω πως θα είμαι χαχαχαχα

Λοιπον τελείωσα στη μια, ολα καλα, γύρισα σπίτι σε δέκα λεπτά και η γαϊδούρα κοιμόμουν μέχρι τώρα.
15/5 η χοριακή κοριτσάκια, άντε να δούμε τι θα δούμε. Την άλλη Κυριακή . 

Μπράβο βιλακι μου με το καλό να γατζωθουν και να στεριώσουν!! Σε 9 μέρες θα είσαι επισήμως εγκυουλα!! Τι σου είπε ο γιατρός; Τι βλαστοκυστες βάλατε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Μπράβο βιλακι μου με το καλό να γατζωθουν και να στεριώσουν!! Σε 9 μέρες θα είσαι επισήμως εγκυουλα!! Τι σου είπε ο γιατρός; Τι βλαστοκυστες βάλατε;

Για τις βλαστοκυστες ο  εμβρυολογος μου είπε,  ο γιατρός δεν ειπε κατι. By the way δεν τον χώνεψα τον εμβρυολογο, πολυ βλάκας. Τριαντ…ου κάπως έτσι. Τεσπα ηταν 4ΑΒ και 3ΑΑ μη με ρωτάς τι σημαίνει, δεν ξέρω, πρώτη φορα βάζω βλαστοκύστες και τον εμβρυολογο που τον ρώτησα μάλλον βαριόταν να απαντήσει,  το μόνο που είπε είμαστε ευχαριστημένοι, έχουν πολύ καλές πιθανότητες. 

Περί ορέξεως Χρυσά μου, μονο ο θεός και η χοριακη ξέρουν. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Villi said:

 

Καλα ειμαι κορίτσια. Σε εννέα μέρες δεν ξέρω πως θα είμαι χαχαχαχα

Λοιπον τελείωσα στη μια, ολα καλα, γύρισα σπίτι σε δέκα λεπτά και η γαϊδούρα κοιμόμουν μέχρι τώρα.
15/5 η χοριακή κοριτσάκια, άντε να δούμε τι θα δούμε. Την άλλη Κυριακή . 

Με μια τεραστια χοριακη και να κλαίς από χαρά!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Villi είπε:

Για τις βλαστοκυστες ο  εμβρυολογος μου είπε,  ο γιατρός δεν ειπε κατι. By the way δεν τον χώνεψα τον εμβρυολογο, πολυ βλάκας. Τριαντ…ου κάπως έτσι. Τεσπα ηταν 4ΑΒ και 3ΑΑ μη με ρωτάς τι σημαίνει, δεν ξέρω, πρώτη φορα βάζω βλαστοκύστες και τον εμβρυολογο που τον ρώτησα μάλλον βαριόταν να απαντήσει,  το μόνο που είπε είμαστε ευχαριστημένοι, έχουν πολύ καλές πιθανότητες. 

Περί ορέξεως Χρυσά μου, μονο ο θεός και η χοριακη ξέρουν. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές❤️❤️❤️

Μια χαρα οι βλαστοκυστες σου μια μεγάλη χοριακη εύχομαι 

ηρεμια και ομμμμμ τωρα 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστω ολες για τα μνμ αγαπης κ  συμπαραστασης...γραφω εδω οτι με ρωτησατε για να μην απαντω ξεχωριστα...

Εχθες ειχα υπερηχο 9η εβδομαδα ακριβως.κ διαπιστωσαμε οτι δεν χτυπουσε η καρδουλα..κ ειχε μεινει σε αναπτυξη στην 8η! 7η εβδομαδα ειχα κανει υπερηχο κ ολα ηταν εξαιρετικα...αυριο παω για αποξυση κ φυσικα καρυοτυπο εμβρυου..επειδη ειναι 2η φορα που το παθαινω ειχα παει κ σε αιματολογο..στην Σα...Ζωη...οσοι γνωριζουν απο θεσ/κη.τα περιεργα της θρομβοφιλιας που εγω ειχα διαπιστωσει στις απαντησεις ,δεν σημαιναν ττπ για την αιματολογο...δεν οφειλονται σε αποβολες μ ειχε πει..κ ηταν φυσιολογικα...τωρα αναλογως κ παλι τον καρυοτυπο θα πραξω και αναλογα...δεν ξερω ομως τι αλλο θα πρέπει να κανω...

 

Αγαπημένη μου ,,,μεγάλη αγκαλιά και αγάπη,,, να είσαι δυνατή για σένα και υγιής. Όλα βήμα βήμα θα έρθουν πιο σωστά και μόνιμα την επόμενη. Οι σκέψεις μας είναι μαζί σου !!!

2 ώρες πρίν, Villi είπε:

 

Καλα ειμαι κορίτσια. Σε εννέα μέρες δεν ξέρω πως θα είμαι χαχαχαχα

Λοιπον τελείωσα στη μια, ολα καλα, γύρισα σπίτι σε δέκα λεπτά και η γαϊδούρα κοιμόμουν μέχρι τώρα.
15/5 η χοριακή κοριτσάκια, άντε να δούμε τι θα δούμε. Την άλλη Κυριακή . 

Καλώς τα δέχτηκες ,,,,με μια υπέροχη χοριακη μαναρακι μου τώρα!!!!!! Καλά έκανες και κοιμόσουν ,,, χρειάζονται ξεκούραση και ηρεμία,,, και τα μωρά και εσύ.

1 ώρα πρίν, Villi είπε:

Για τις βλαστοκυστες ο  εμβρυολογος μου είπε,  ο γιατρός δεν ειπε κατι. By the way δεν τον χώνεψα τον εμβρυολογο, πολυ βλάκας. Τριαντ…ου κάπως έτσι. Τεσπα ηταν 4ΑΒ και 3ΑΑ μη με ρωτάς τι σημαίνει, δεν ξέρω, πρώτη φορα βάζω βλαστοκύστες και τον εμβρυολογο που τον ρώτησα μάλλον βαριόταν να απαντήσει,  το μόνο που είπε είμαστε ευχαριστημένοι, έχουν πολύ καλές πιθανότητες. 

Περί ορέξεως Χρυσά μου, μονο ο θεός και η χοριακη ξέρουν. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές❤️❤️❤️

Άψογες είναι οι Βλαστοκυστες,,,χεστους όλους και οοοοομμμμμμμμμμμ !!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Villi είπε:

Για τις βλαστοκυστες ο  εμβρυολογος μου είπε,  ο γιατρός δεν ειπε κατι. By the way δεν τον χώνεψα τον εμβρυολογο, πολυ βλάκας. Τριαντ…ου κάπως έτσι. Τεσπα ηταν 4ΑΒ και 3ΑΑ μη με ρωτάς τι σημαίνει, δεν ξέρω, πρώτη φορα βάζω βλαστοκύστες και τον εμβρυολογο που τον ρώτησα μάλλον βαριόταν να απαντήσει,  το μόνο που είπε είμαστε ευχαριστημένοι, έχουν πολύ καλές πιθανότητες. 

Περί ορέξεως Χρυσά μου, μονο ο θεός και η χοριακη ξέρουν. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές❤️❤️❤️

Και εγώ ότι έμαθα από τον εμβρυολογο. Εμείς βάλαμε 2 4ΑΒ που μου είπαν ότι είναι άριστες. Ο Τριαν....μου είναι κορυφαίος εμβρυολογος απο όσο ξέρω!! Εύχομαι η Παναγία μας να σε σκεπάσει με αγάπη και να γίνει το δικό σου θαυματακι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...