Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Elenpap είπε:

Από τη μια ανυπομονώ για το μωράκι, από την άλλη λέω προετοιμάσου γτ σ περιμένει μεγάλη αλλαγή. Εσύ πώς το σκέφτεσαι;

Από την μία ανυπομονεις από την άλλη δεν ξέρεις τι σε περιμένει και πως να προετοιμαστείς ....αυτό το άγνωστο πιστεύω είναι που μας φοβίζει ...γιατί πραγματικά είναι κάτι που δεν μπορείς να έχεις ζήσει κάτι ανάλογο ... 

Και εγώ έτσι το σκέφτομαι ...θέλω και προσπαθώ να είμαι προετοιμασμένη για τα πάντα αλλά έτσι όπως με.κοβω δεν θα τα καταφέρω ...σίγουρα κάπου θα με πιάσει απροετοίμαστη η μπέμπα ... 

Έτσι είσαι και εσύ ? 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 14/4/2019 at 12:54 ΜΜ, Giosotpk είπε:

Δεν σβήνει αυτό από πάνω με τίποτα:evil:

Εγώ κοιτούσα για ψαλίδακι,νυχοκοπτη κτλ. Βρήκα ένα σετ της Avent με 19€. Έχει λιμες, ψαλίδακι, νυχοκοπτη, θερμόμετρο,ρινικο πουαρ(έτσι το γράφει) και χτένα και βούρτσα 19€. Έψαξα να τα βρω μεμονωμένα αλλά είδα ότι το κόστος ειναι το ίδιο. Επίσης θα πάρετε θερμόμετρο νερό ή δωμάτιου; 

Εμενα κορίτσια μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά πιο πολύ με απασχολεί πως και πότε θα αρχίσω να βγαίνω έξω από το σπίτι για ότι θέλω με το μωρο που θα θέλει να φάει και να αλλάξει συχνά; πχ λέω. Εντάξει έχω λίγα ρούχα για αρχή και μετά θα ψωνίσω. Πως θα το κάνω αυτό με το νινακι αγκαλιά; η θα το αφηνω να πετάγομαι μόνη; Και αν ξυπνάει και πεινάει; θα μένει το μωρό μου νηστικό για να ψωνίσω εγώ; Και οκ μετά το 3μηνο θα αφήνω γάλατακι να του δώσουν. Πριν το 3μηνο όμως; Καθόλου έξοδος;

Για την φροντίδα του δεν ανησυχώ τόσο. Η φύση μας είναι. Έπειτα μια μαμά, μια πεθερά, μια αδερφή θα υπάρχει γύρω μας να μας βοηθήσει. Δεν θα είμαστε μόνες. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ας  με βρει απροετοιμαστη, μν μ βρει παντού! :-P αστειεύομαι.

Όσο για τις εξόδους, με το που είδα το καρότσι, είπα στον άντρα μου, εγώ μόνη μ δεν θα πηγαίνω πουθενά. Γενικά μ φάνηκε, άντε να πάω μόνη μ κάπου με το καρότσι, δύσκολο. Αλλά με τον καιρό θα αποκτήσουμε άνεση. Αυτό π μ φαίνεται πιο δύσκολο είναι να πάω καπου μονη μ με το αυτοκίνητο μαζί με το μωρό, σχεδόν αδύνατο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Δεν σβήνει αυτό από πάνω με τίποτα:evil:

Εγώ κοιτούσα για ψαλίδακι,νυχοκοπτη κτλ. Βρήκα ένα σετ της Avent με 19€. Έχει λιμες, ψαλίδακι, νυχοκοπτη, θερμόμετρο,ρινικο πουαρ(έτσι το γράφει) και χτένα και βούρτσα 19€. Έψαξα να τα βρω μεμονωμένα αλλά είδα ότι το κόστος ειναι το ίδιο. Επίσης θα πάρετε θερμόμετρο νερό ή δωμάτιου; 

Εμενα κορίτσια μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά πιο πολύ με απασχολεί πως και πότε θα αρχίσω να βγαίνω έξω από το σπίτι για ότι θέλω με το μωρο που θα θέλει να φάει και να αλλάξει συχνά; πχ λέω. Εντάξει έχω λίγα ρούχα για αρχή και μετά θα ψωνίσω. Πως θα το κάνω αυτό με το νινακι αγκαλιά; η θα το αφηνω να πετάγομαι μόνη; Και αν ξυπνάει και πεινάει; θα μένει το μωρό μου νηστικό για να ψωνίσω εγώ; Και οκ μετά το 3μηνο θα αφήνω γάλατακι να του δώσουν. Πριν το 3μηνο όμως; Καθόλου έξοδος;

Για την φροντίδα του δεν ανησυχώ τόσο. Η φύση μας είναι. Έπειτα μια μαμά, μια πεθερά, μια αδερφή θα υπάρχει γύρω μας να μας βοηθήσει. Δεν θα είμαστε μόνες. 

Όχι δεν ακούγεται καθόλου χαζό αυτό που λες ....

Αλλά πιστεύω πως μετά της 40 μέρες δεν θα υπάρχει πρόβλημα στις εξόδους ... Μπορείς να πηγαίνεις για ψώνια με το καρότσι και το μωράκι μέσα ... Όταν πεινάει θα βρίσκεις ένα σημείο να κάθεσαι και να το ταιζεις και για να το αλλάζεις στην ανάγκη μέσα στο καρότσι ... 

Από το να το αφήσεις μόνο του κάπου και να έχεις το άγχος μην ξυπνήσει μην σε χρειάζεται καλύτερα να το πάρεις μαζί σου ... 

Μέχρι να το μάθουμε θα δυσκολευτουμε αρκετά έως πολύ μετά πιστεύω θα το ξέρουμε καλύτερα και από τον εαυτό μας και έτσι δεν θα μας απασχολεί ούτε τι θέλει αλλά ούτε και η βόλτα ...

Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά και εννοείς ότι δεν θα έχεις καθόλου χρόνο να βγαίνεις από το σπίτι μόνη σου ... 

Εντωμεταξυ τι ωραία που τα λέω όλα αλλά εγώ η ίδια δεν τα λέω στον εαυτό μου αγχώνομαι ακριβώς για ότι λέτε και εσείς ... 

Όσο αφορά το θερμόμετρο εγώ πήρα νερού δωματίου είχα από πριν ... Θα πάρω και θερμόμετρο μετώπου πιστεύω είναι καλύτερα η αυτά που είναι πιπίλα αλλά ήθελα να ρωτήσω τον παιδίατρο πρώτα τώρα το θυμήθηκα ... 

@Elenpap γιατί σου φαίνεται δύσκολη η βόλτα με το καρότσι ? 

Καλά με το αμάξι όντως έχεις δίκιο θα είναι πολύ δύσκολο μόνες μας ...δεν πιστεύω τα πρώτα χρόνια να το κάνω ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giosotpk said:

Όχι δεν ακούγεται καθόλου χαζό αυτό που λες ....

Αλλά πιστεύω πως μετά της 40 μέρες δεν θα υπάρχει πρόβλημα στις εξόδους ... Μπορείς να πηγαίνεις για ψώνια με το καρότσι και το μωράκι μέσα ... Όταν πεινάει θα βρίσκεις ένα σημείο να κάθεσαι και να το ταιζεις και για να το αλλάζεις στην ανάγκη μέσα στο καρότσι ... 

Από το να το αφήσεις μόνο του κάπου και να έχεις το άγχος μην ξυπνήσει μην σε χρειάζεται καλύτερα να το πάρεις μαζί σου ... 

Μέχρι να το μάθουμε θα δυσκολευτουμε αρκετά έως πολύ μετά πιστεύω θα το ξέρουμε καλύτερα και από τον εαυτό μας και έτσι δεν θα μας απασχολεί ούτε τι θέλει αλλά ούτε και η βόλτα ...

Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά και εννοείς ότι δεν θα έχεις καθόλου χρόνο να βγαίνεις από το σπίτι μόνη σου ... 

Εντωμεταξυ τι ωραία που τα λέω όλα αλλά εγώ η ίδια δεν τα λέω στον εαυτό μου αγχώνομαι ακριβώς για ότι λέτε και εσείς ... 

Όσο αφορά το θερμόμετρο εγώ πήρα νερού δωματίου είχα από πριν ... Θα πάρω και θερμόμετρο μετώπου πιστεύω είναι καλύτερα η αυτά που είναι πιπίλα αλλά ήθελα να ρωτήσω τον παιδίατρο πρώτα τώρα το θυμήθηκα ... 

@Elenpap γιατί σου φαίνεται δύσκολη η βόλτα με το καρότσι ? 

Καλά με το αμάξι όντως έχεις δίκιο θα είναι πολύ δύσκολο μόνες μας ...δεν πιστεύω τα πρώτα χρόνια να το κάνω ... 

Μ φάνηκε δύσκολο αλλά νομίζω οτι είναι ο φόβος του καινούριου. Νομίζω μετά απο μερικές φορές, θα γίνει εύκολο. :)

Κορίτσια εσείς π αγοράσατε μπιμπερό κ πιπίλες, ποιες μάρκες προτιμήσατε;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για πειτε αληθεια τι μπιμπερο....εγω εκανα αποκλειστικο θηλασμο στο πρωτο και δεν εχω ιδεα απο μπιμπερο.

Εκανα μια μικρη ερευνα και ειπα να παρω Avent Natural γυαλινα εννοειται γιατι εχουν βραβευτει ....

διαβασα επισης οτι και τα  Bebe comfort ειναι πολυ καλα .

Εννοειται anti-colic γιατι ποτε δεν ξερεις...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, eleniko79 είπε:

Κοριτσια για πειτε αληθεια τι μπιμπερο....εγω εκανα αποκλειστικο θηλασμο στο πρωτο και δεν εχω ιδεα απο μπιμπερο.

Εκανα μια μικρη ερευνα και ειπα να παρω Avent Natural γυαλινα εννοειται γιατι εχουν βραβευτει ....

διαβασα επισης οτι και τα  Bebe comfort ειναι πολυ καλα .

Εννοειται anti-colic γιατι ποτε δεν ξερεις...

Τα avent τα γυάλινα πήρα κ ένα της nuk. Πιπίλες της nuk. 

Κ γω θέλω να θηλάσω αλλά πιστεύω ότι κάπου θα χρησιμεύσουν κ τα μπιμπερο.

  • Μου αρέσει 2

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, eleniko79 είπε:

Κοριτσια για πειτε αληθεια τι μπιμπερο....εγω εκανα αποκλειστικο θηλασμο στο πρωτο και δεν εχω ιδεα απο μπιμπερο.

Εκανα μια μικρη ερευνα και ειπα να παρω Avent Natural γυαλινα εννοειται γιατι εχουν βραβευτει ....

διαβασα επισης οτι και τα  Bebe comfort ειναι πολυ καλα .

Εννοειται anti-colic γιατι ποτε δεν ξερεις...

Κ γω αβεντ γυαλινα!απλα δεν ξερω ποσα να παρω αρχικα θελω να θηλασω.σκεφτηκα δυο μικρα δυο μεγαλα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να βγω για τα βασικά το είπα. Κυρίως να πάω να ψωνίσω κάτι. Μην έχω το άγχος ότι αν κάτι θέλω πως θα καταφέρω να το πάρω μόνη μου. Όχι για βόλτα. Εκεί εντάξει θα φροντίσω να πάμε κάπου που να υπάρχει χώρος να αλλάξει και φυσικά να έχω παρέα. 

Εγώ πήρα ένα μεγάλο και ένα μικρό της chicco. Με πιπίλα που να μοιάζει με το μητρικό στήθος. Δεν ξέρω αν αυτά είναι για τους κολικούς. Όπως και να έχει 2 μπιμπερό καλά είναι να υπάρχουν. Πιπιλες δεν πήρα καθόλου. Θα ήθελα αν τα καταφέρω να μην του δώσω καθόλου. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό αυτό βέβαια. 

Πιπίλα θερμόμετρο. Τέλειο!!! Δεν το είχα δει. Καλά εμάς τα μωράκια μας δεν θα αρρωστήσουν σύντομα, εύχομαι. Θα είναι καλοκαίρι. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Να βγω για τα βασικά το είπα. Κυρίως να πάω να ψωνίσω κάτι. Μην έχω το άγχος ότι αν κάτι θέλω πως θα καταφέρω να το πάρω μόνη μου. Όχι για βόλτα. Εκεί εντάξει θα φροντίσω να πάμε κάπου που να υπάρχει χώρος να αλλάξει και φυσικά να έχω παρέα. 

Εγώ πήρα ένα μεγάλο και ένα μικρό της chicco. Με πιπίλα που να μοιάζει με το μητρικό στήθος. Δεν ξέρω αν αυτά είναι για τους κολικούς. Όπως και να έχει 2 μπιμπερό καλά είναι να υπάρχουν. Πιπιλες δεν πήρα καθόλου. Θα ήθελα αν τα καταφέρω να μην του δώσω καθόλου. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό αυτό βέβαια. 

Πιπίλα θερμόμετρο. Τέλειο!!! Δεν το είχα δει. Καλά εμάς τα μωράκια μας δεν θα αρρωστήσουν σύντομα, εύχομαι. Θα είναι καλοκαίρι. 

Αααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς ...πιστεύω πως θα μπορέσουμε να είμαστε ανεξάρτητες και με τα μικρουλια μας... Πιστεύω θα μπορείς να πεταχτεί να κάνεις τα ψώνια σου ... Θα βάλουμε και τους άντρες μας στην ζωή του μωρού ... 

Εγώ την Πέμπτη θα πάω σε μάθημα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού θα ρωτήσω εκεί για τα μπιμπερα και της πιπίλες να δω τι θα μου πουν πόσα χρειαζόμαστε και τα σχετικά ...και θα σας πω ... 

Ναι το θερμόμετρο είναι πολύ τέλειο αν μου δώσει το οκ ο παιδίατρος αυτό θα πάρω ... Και εγώ δεν πιστεύω να αρρωστήσουν γρήγορα τα μωράκια μας μέχρι το χειμώνα θα έχουν. Κάνει και το πρώτο τους εμβόλιο και θα έχουν μεγαλώσει οπότε θα είμαστε εντάξει ... 

 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! πως ειστε σημερα? εγω ματι δεν εκλεισα το βραδυ. ειχα κοψει και εφαγα φραουλες και ανανα και ολη νυχτα  ειχα τρομερο πονο στο στομαχι και εμετους. τα ειδα ολα. σημερα λεω να φαω αρκετα ελαφρια να ηρεμησει το στομαχι μου και να κατσω στο κρεβατι. πω πω φοβηθηκα τοσο πολυ. 

 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

καλημερα κοριτσια! πως ειστε σημερα? εγω ματι δεν εκλεισα το βραδυ. ειχα κοψει και εφαγα φραουλες και ανανα και ολη νυχτα  ειχα τρομερο πονο στο στομαχι και εμετους. τα ειδα ολα. σημερα λεω να φαω αρκετα ελαφρια να ηρεμησει το στομαχι μου και να κατσω στο κρεβατι. πω πω φοβηθηκα τοσο πολυ. 

 

Πωωω ρε κοριτσι μου!!περαστικα!!κοιμησου τωρα λιγακι να ξεκουραστεις!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

καλημερα κοριτσια! πως ειστε σημερα? εγω ματι δεν εκλεισα το βραδυ. ειχα κοψει και εφαγα φραουλες και ανανα και ολη νυχτα  ειχα τρομερο πονο στο στομαχι και εμετους. τα ειδα ολα. σημερα λεω να φαω αρκετα ελαφρια να ηρεμησει το στομαχι μου και να κατσω στο κρεβατι. πω πω φοβηθηκα τοσο πολυ. 

 

Καλημέρααααα ....περαστικααα...κάτσε ξεκουράσου σήμερα και κοιμήσου όσο μπορείς ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...