Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Dwro είπε:

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις.Η μαια λεει μακρια απο ξενο γαλα αλλο μονο θηλασμο και ολα θα πανε καλα.Λεει οσο εχει πανες ειμαστε οκ.Ο γιατρος λεει δωσε παλι πταγματικα πελαγωσα.Το μωρο κοιμαται ολη μερα σχεδον.Θηλαζω ανα 1.5 η ωρα απλα τρωει λιγο γιατι κοιματα στην θηλη μετα.Εχει πολυ υπνηλια μου φαινεται.Ελπιζω να μην ανεβει αλλο κ μου τον παρουν

Αγάπη μου δώσε στο παιδί στήθος . Έχει υπνηλία λόγω ικτερου, κάθε μιάμιση ώρα είναι σούπερ να θηλάζει προσπάθησε να το ξυπνάς όταν πάει να το πάρει ο ύπνος για να πίνει πάρα πάνω.. Μην στεναχωριέσαι γτ επηρεάζει την παραγωγή όλα καλά θα πάνε θα δεις ❤️

Just now, tsilona είπε:

Εμείς σήμερα βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα μωράκια μου.η μεγαλη μου πολύ καμάρι

Ωωω τελειαααα φαντάζομαι την μεγάλη σου χαρά που θα έκανε!!! Δεν μας είπες πως τα πάνε οι δυο τους; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Dwro είπε:

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις.Η μαια λεει μακρια απο ξενο γαλα αλλο μονο θηλασμο και ολα θα πανε καλα.Λεει οσο εχει πανες ειμαστε οκ.Ο γιατρος λεει δωσε παλι πταγματικα πελαγωσα.Το μωρο κοιμαται ολη μερα σχεδον.Θηλαζω ανα 1.5 η ωρα απλα τρωει λιγο γιατι κοιματα στην θηλη μετα.Εχει πολυ υπνηλια μου φαινεται.Ελπιζω να μην ανεβει αλλο κ μου τον παρουν

Κ μενα εκανε ικτερο αφου βγηκαμε, γιατι βγηκαμε μετα απο 1 μερα. Οταν βγηκαμε δεν ειχαμε καθολου, στον επανελεγχο ομως ειχαμε 11.5. Η παιδιατρος μου ειπε θηλασμο φουλ κ να μην ανησυχω. Το μωρο οταν εχει ικτερο κοιμαται κ δε ξυπναει με τπτ, τι μπανιο το καναμε τπτ! Πρεπει ομως να το ξυπνας οπωσδηποτε καθε 2 ωρες να το θηλαζεις, βρεχτο κ λιγο μονο ετσι μπορει  να ξυπνησουν..και θελει υπομονη. Εμεις μια εβδομαδα μετα τπυ ξανακαναμε κ ηταν 10 ο ικτερος, γενικα αργει να φυγει ακομα κ τωρα στο προσωπακι του μου φαινεται λιγο κιτρινος..φως, θηλασμος και υπομονη..σε καταλαβαινω κ γω ημουν πολυ στενοχωρημενη ειδικα οσο δε ξυπναγε, αλλα θα περασει..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Δόξα το Θεό πολύ καλά τα πάνε τα μωρά!

Για τον ίκτερο επειδή τον φοβόμουν κ γω τις 2 μέρες που μουν μεσα έκανα μεικτή διατροφη.την έβαζα από 15' στο  κάθε στήθος να δώσει ερέθισμα κ μετά μπουκάλι.μετρουσα πάνες από τσισα κ κακά.απτην 3η μέρα κ μετά ήρθε μπόλικο το γαλατάκι κ δε χρειάστηκε άλλο ξένο.αλλα θέλει να πίνει για να κατουράει κ να κάνει κακα.η κοπέλα από δίπλα μου,πρωτομανουλα, της έλεγα να του δώσει μπουκάλι κ ήταν κάθετη ότι δε θελει. γέννησε 4 το πρωί κ το μωρό δεν ήπιε έως το απόγευμα μπουκάλι.το βάζε στο στήθος.ομως ούτε να πιάνει μπορούσε λόγω θηλών ,αλλα ούτε είχε κατέβει το γαλα.ηταν κ 4300 το παιδί της!!! Τελικά το βαλαν στη λάμπα,του δωσαν ξενο ,κ εκείνη έκανε αντλήσεις για να κατεβάσει.ολα καλά!!!

Νομίζω πολλά παιδάκια παθαίνουν ίκτερο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dwro είπε:

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις.Η μαια λεει μακρια απο ξενο γαλα αλλο μονο θηλασμο και ολα θα πανε καλα.Λεει οσο εχει πανες ειμαστε οκ.Ο γιατρος λεει δωσε παλι πταγματικα πελαγωσα.Το μωρο κοιμαται ολη μερα σχεδον.Θηλαζω ανα 1.5 η ωρα απλα τρωει λιγο γιατι κοιματα στην θηλη μετα.Εχει πολυ υπνηλια μου φαινεται.Ελπιζω να μην ανεβει αλλο κ μου τον παρουν

Θα ακους εναν....τον παιδίατρο! Διαλεξε εναν που εμπιστευεσαι, που ταιριάζει στα θελω σου και προχωρα...και μην ακους κανεναν αλλο...(για τη διατροφη μιλαω παντα) γιατι τωρα ειναι το γαλα, αυριο οι κρεμες και η στερεα

πρίν από 52 λεπτά , tsilona είπε:

Εμείς σήμερα βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα μωράκια μου.η μεγαλη μου πολύ καμάρι

Αααα γρήγορα γρηγορα....προσεχε μη σου κρυωσει. Ειναι μικρούλα ακομα...

  • Ευχαριστώ 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/10/2019 at 12:13 ΜΜ, winspert είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα... Οοοοχι, δε  γενναω... Μαλλον ψευδης συναγερμός ή προειδοποίηση... Ηρθε κ με ειδε η μαια μου το πρωι. Οι παλμοι καλοι κ υγρα δεν ειχα αλλα... Μου ειπε να παρω κ το γυναικολογο μου να του το αναφέρω για να ειναι ενημερος... Αυτα... 

Γεια σε ολες κορίτσια μου να ξςρετε σας διαβαζω εχει κολλησει σε παράθεση παλι 

  • Μου αρέσει 4

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marioula1234 είπε:

Κορίτσια όσες θηλάζετε νιώθετε κ εσείς κάποιο στήθος πιο παραγωγικό; 

Κι εγώ που δεν θηλάζω αποκλειστικά νιώθω το αριστερό τούμπανο σε σχέση με το άλλο.... Έχω παρατηρήσει ότι είναι αίσθηση μόνο γιατί με το θηλαστρο τουλάχιστον έχουν ίδια σχεδόν ποσότητα


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κι εγώ που δεν θηλάζω αποκλειστικά νιώθω το αριστερό τούμπανο σε σχέση με το άλλο.... Έχω παρατηρήσει ότι είναι αίσθηση μόνο γιατί με το θηλαστρο τουλάχιστον έχουν ίδια σχεδόν ποσότητα

Και μένα το αριστερό είναι το τούμπανο... Κ στο γιο μου το ίδιο αλλά στο γιο μ έφταιγα... Θυμάμαι με βόλευε το αριστερό κ τον έβαζα εκεί πιο συχνά... Τώρα προσπαθώ να μην αδικώ κάποιο στήθος χαχαχ

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κι εγώ που δεν θηλάζω αποκλειστικά νιώθω το αριστερό τούμπανο σε σχέση με το άλλο.... Έχω παρατηρήσει ότι είναι αίσθηση μόνο γιατί με το θηλαστρο τουλάχιστον έχουν ίδια σχεδόν ποσότητα

Αγάπη για πες μου λίγο νοσοκομειακο θηλαστρο έχεις; 

Θέλω να αγοράσω ένα θηλαστρο να ξεκινήσω να καταψυχω γάλα για να έχω σε περίπτωση που χρειαστεί να αφήσω την μπέμπα στη μαμά μου να πεταχτώ κάπου βρε παιδί μου... Εννοείται δεν θα πάρω χειροκίνητο.. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο; 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κι εγώ που δεν θηλάζω αποκλειστικά νιώθω το αριστερό τούμπανο σε σχέση με το άλλο.... Έχω παρατηρήσει ότι είναι αίσθηση μόνο γιατί με το θηλαστρο τουλάχιστον έχουν ίδια σχεδόν ποσότητα

Να σε ρωτησω κ εγω κατι;;; Επειδη βαζω το θηλαστρο για ερεθισμο των θηλων κ δημιουργια συσπασεων, θελω να ξερω αν η χοάνη εχει το σωστό μεγεθος. Οταν λειτουργει, η θηλη δεν ακουμπαει πουθενα αλλα η θηλεα αλως ακουμπαει στο θηλαστρο... Κ εσενα ετσι γινεται; Κ οποια αλλη κοπελα χρησιμοποιεί θηλαστρο ας μου πει... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...