Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, winspert είπε:

Να σε ρωτησω κ εγω κατι;;; Επειδη βαζω το θηλαστρο για ερεθισμο των θηλων κ δημιουργια συσπασεων, θελω να ξερω αν η χοάνη εχει το σωστό μεγεθος. Οταν λειτουργει, η θηλη δεν ακουμπαει πουθενα αλλα η θηλεα αλως ακουμπαει στο θηλαστρο... Κ εσενα ετσι γινεται; Κ οποια αλλη κοπελα χρησιμοποιεί θηλαστρο ας μου 

Εχεις μεγαλο στηθος γενικα? Μηπως θελεις μεγαλυτερη? Εμενα δεν ακουμπουσε παντως ουτρ η θηλη ουτε η θηλεα αλως


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Κοριτσια καλησπερα να ρωτησω κατι τα μωρακια σας πως τα βαζετε για υπνο το βραδυ ανασκελα η πλαι?Εχω το νου μου συνεχεια μην γυρισει με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι και εχω εξαντληθει

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Το νοικιάζεις αγάπη μου ❤️ και για πες πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να αντλείς αφού τάσεις το μωρό; πριν; 

Να σου πω παλι για μενα γιατι δεν ξερω ποτε ειναι η σωστη ωρα...εγω επειδη το εβαζα μονο στο ενα στηθος, μετα το εβγαζα απο το αλλο...το εκανα συνηθως μετα γιατι με τη θηλαστικη κινηση ενεργοποιουνταν και το αλλο. Ειχα δυο στανταρ ωρες μες στη μερα και αντλουσα, μεσημερι και βραδυ...αυτα ξαναγεμιζαν ωσπου να ερθει η ωρα να ξαναφαει...γενικα ειχα πολυ γαλα. Αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο, απλα αυτο με βολεψε...

Just now, Dwro είπε:

Κοριτσια καλησπερα να ρωτησω κατι τα μωρακια σας πως τα βαζετε για υπνο το βραδυ ανασκελα η πλαι?Εχω το νου μου συνεχεια μην γυρισει με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι και εχω εξαντληθει

Μεχρι να μπορουν να γυρισουν μονα τους...αποκλειστικα και μονο ανασκελα!

  • Ευχαριστώ 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Κοριτσια καλησπερα να ρωτησω κατι τα μωρακια σας πως τα βαζετε για υπνο το βραδυ ανασκελα η πλαι?Εχω το νου μου συνεχεια μην γυρισει με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι και εχω εξαντληθει

Οι οδηγίες λένε ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι ώστε να βγάλει το γάλα αν είναι να βγάλει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Να σου πω παλι για μενα γιατι δεν ξερω ποτε ειναι η σωστη ωρα...εγω επειδη το εβαζα μονο στο ενα στηθος, μετα το εβγαζα απο το αλλο...το εκανα συνηθως μετα γιατι με τη θηλαστικη κινηση ενεργοποιουνταν και το αλλο. Ειχα δυο στανταρ ωρες μες στη μερα και αντλουσα, μεσημερι και βραδυ...αυτα ξαναγεμιζαν ωσπου να ερθει η ωρα να ξαναφαει...γενικα ειχα πολυ γαλα. Αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο, απλα αυτο με βολεψε...

Έβαζες μόνο στο ένα στήθος το μωρό εννοείς; κ στο άλλο το θηλαστρο; δεν κατάλαβα βρε αγάπη 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marioula1234 είπε:

❤️

Αγάπη μου συγνώμη αν σε μπέρδεψα ίσως εγώ να κατάλαβα λάθος αλλά μ πάλι δεν ξέρω σίγουρα ψάξε το λίγο στο γκουγκλ η ρώτα το γιατρό σου όταν ξανά πας

Μη ζητας συγγνώμη κοριτσακι μου... Σε ευχαριστώ πολυ που ασχοληθηκες... 

Just now, tsilona είπε:

Απτην πρώτη θυμάμαι που αντλούσα ότι η σωστή χοάνη αγκαλιάζει την αλω.οχι να περισσεύει άλως,όχι να περισσεύει στήθος.

 

Εμενα το φαρδυ μερος ακουμπαει εννοείται πιο εξω απο τη θηλαια αλω. Απλα εκει που το ρουφαει που ειναι το στενο μερος ρουφαει τη θηλη κ λιγη απο την αλω... 

Just now, Evangeliaa είπε:

Εχεις μεγαλο στηθος γενικα? Μηπως θελεις μεγαλυτερη? Εμενα δεν ακουμπουσε παντως ουτρ η θηλη ουτε η θηλεα αλως

Οχι δεν έχω τοσο μεγαλο στηθος. Στο στενο μερος της χοανης εμπαινε μονο η θηλη; Αφου το ρουφαει το στηθος, δεν μπαινει κ η θηλαια αλως;;; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Κ γω αυτο ηθελα να ρωτησω!

Σωστα τα λες, δεν ακουμπαει η θηλη πουθενα..

Κ σενα αγαπη μου; κ μεις υποφερουμε απο πολυ νωρις ρε γμτ..οταν ειναι ξυπνιος ολο σφιγγεται κ εχει δυναμωσει κ η φωνη τωρα κ γινεται χαμουλης! Σημερα δε κοιμοταν κ καθολου ολη μερα, μετα τις 5.30 1 ωρα κ τωρα λιγο αλλα μπορει να πεταγεται να σφιγγεται κ να συνεχιζει τον υπνο του! Πολυ εχω στενοχωρηθει με αυτο το πραγμα, Τριτη εχουμε παιδιατρο. 

Ποση ωρα κρατανε οι κολικοι εσενα αγάπη;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, marioula1234 said:

Κορίτσια όσες θηλάζετε νιώθετε κ εσείς κάποιο στήθος πιο παραγωγικό; 

Ναι. Εμένα το αριστερό βγάζει πιο πολύ από το δεξί στο θήλαστρο. 3 μςρες πριν γινόταν το ανάποδο. Δεν ξέρω τι γίνεται... στην αίσθηση όμως το ίδιο γεμάτα τα νιώθω.

20 minutes ago, winspert said:

Να σε ρωτησω κ εγω κατι;;; Επειδη βαζω το θηλαστρο για ερεθισμο των θηλων κ δημιουργια συσπασεων, θελω να ξερω αν η χοάνη εχει το σωστό μεγεθος. Οταν λειτουργει, η θηλη δεν ακουμπαει πουθενα αλλα η θηλεα αλως ακουμπαει στο θηλαστρο... Κ εσενα ετσι γινεται; Κ οποια αλλη κοπελα χρησιμοποιεί θηλαστρο ας μου πει... 

Εγώ βάζω το νοσοκομειακό symphony της medela. Κι εμένα η θηλή δεν ακουμπάει στην αρχή. Η άλως όμως όπως ρουφιέται μπαίνει λίγο μέσα και ακουμπάει στα τοιχώματα. Αν ήταν πιο μικρή η χοάνη θα ακούμπαγε η θηλή στα πλάγια κι αν ήταν πιο μεγάλη (που το δοκίμασα) δεν ρουφάει το ίδιο καλά. Οπότε νομίζω είμαστε το ίδιο και λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον έχεις τη σωστή χοάνη.

Έχουν αλλάξει τελείως οι θηλές μου... Έχω πάθει σοκ!!

Να σας ρωτήσω. Θυμάμαι από παλιά ότι κάποιες είχατε βγάλει αιμορροίδες. Πόσο καιρό κάνουν να φύγουν? Και τα ράμματα να επουλωθούν? Έβγαλα μία αιμορροΐδα κατά τη διάρκεια του τοκετού από το σφίξιμο και έχω και τα ράμματα. Τώρα αρχίζω να είμαι λίγο καλύτερα που είμαι στις 10 μέρες! Απλά ειδικά για την αιμορροΐδα δε βλέπω βελτίωση...

Σήμερα έπιασα το μωράκι μου και το γύρισα ενώ ήταν μέσα στη θερμοκοιτίδα! Χεσμένη επάνω μου ήμουν για το πως θα την πιάσω! Ανυπομονώ να την πάρω αγκαλίτσα...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Ναι. Εμένα το αριστερό βγάζει πιο πολύ από το δεξί στο θήλαστρο. 3 μςρες πριν γινόταν το ανάποδο. Δεν ξέρω τι γίνεται... στην αίσθηση όμως το ίδιο γεμάτα τα νιώθω.

Εγώ βάζω το νοσοκομειακό symphony της medela. Κι εμένα η θηλή δεν ακουμπάει στην αρχή. Η άλως όμως όπως ρουφιέται μπαίνει λίγο μέσα και ακουμπάει στα τοιχώματα. Αν ήταν πιο μικρή η χοάνη θα ακούμπαγε η θηλή στα πλάγια κι αν ήταν πιο μεγάλη (που το δοκίμασα) δεν ρουφάει το ίδιο καλά. Οπότε νομίζω είμαστε το ίδιο και λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον έχεις τη σωστή χοάνη.

Έχουν αλλάξει τελείως οι θηλές μου... Έχω πάθει σοκ!!

Να σας ρωτήσω. Θυμάμαι από παλιά ότι κάποιες είχατε βγάλει αιμορροίδες. Πόσο καιρό κάνουν να φύγουν? Και τα ράμματα να επουλωθούν? Έβγαλα μία αιμορροΐδα κατά τη διάρκεια του τοκετού από το σφίξιμο και έχω και τα ράμματα. Τώρα αρχίζω να είμαι λίγο καλύτερα που είμαι στις 10 μέρες! Απλά ειδικά για την αιμορροΐδα δε βλέπω βελτίωση...

Σήμερα έπιασα το μωράκι μου και το γύρισα ενώ ήταν μέσα στη θερμοκοιτίδα! Χεσμένη επάνω μου ήμουν για το πως θα την πιάσω! Ανυπομονώ να την πάρω αγκαλίτσα...

Ψυχή μου ακόμα δεν την έχεις αγκαλιάσει ε; υπομονή λίγο ακόμα έμεινε ❤️

  • Μου αρέσει 2

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Μπορείς να τα βάψεις αγάπη μου κανονικά! Ωχου μωρέ το μικρούλι περαστικά! Μασαζακι στην κοιλιτσα κ πολλές πολλές αγκαλίτσες ❤️

Πω πω βρε κορίτσια ταλαιπωρία τα ζουζούνια με τους κολικούς... Είχε η ανηψια μου κ είχε αγοράσει η αδερφή μ ειδικό λαδάκι για κολικούς ειδικό αφρόλουτρο ειδικό τζελ... Κ πάλι πόναγε η καημένουλα μας

Αγάπη μου συγνώμη αν σε μπέρδεψα ίσως εγώ να κατάλαβα λάθος αλλά μ πάλι δεν ξέρω σίγουρα ψάξε το λίγο στο γκουγκλ η ρώτα το γιατρό σου όταν ξανά πας

Αστα πολυ ταλαιοωρια γι αυτα κ στενοχωρια για μας. Κ γω 2 εχω δοκιμασει biogaia κ τωρα infacolic, δε βλεπω να κανουν δουλεια. Εν τω μεταξυ ακομα κ οταν κανει κακα συνεχιζει μετα απο λιγοβνα σφιγγεται αντι νσ ανακουφιστει..

 

Just now, Penny... είπε:

Ποση ωρα κρατανε οι κολικοι εσενα αγάπη;

Εμενα ειναι παραξενη περιπτωση δεν ειναι συγκεκριμενες ωρες, απλα σφιγγεται συνεχεια σλλα δε ξεραινεται στο κλαμα σπανια θα κλαψει, κατακκονιζει απο το σφιξιμο..μες τη μερα απειρες φορες ας πουμε θα σφιχτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Jennak83 είπε:

Αστα πολυ ταλαιοωρια γι αυτα κ στενοχωρια για μας. Κ γω 2 εχω δοκιμασει biogaia κ τωρα infacolic, δε βλεπω να κανουν δουλεια. Εν τω μεταξυ ακομα κ οταν κανει κακα συνεχιζει μετα απο λιγοβνα σφιγγεται αντι νσ ανακουφιστει..

 

Εμενα ειναι παραξενη περιπτωση δεν ειναι συγκεκριμενες ωρες, απλα σφιγγεται συνεχεια σλλα δε ξεραινεται στο κλαμα σπανια θα κλαψει, κατακκονιζει απο το σφιξιμο..μες τη μερα απειρες φορες ας πουμε θα σφιχτει.

Αμάν .. αυτό είναι κολλικοι; Γιατί το είχε και η πρώτη αλλά η παιδίατρος (όπως και τώρα) μου είπε ότι δεν είναι κολλικοι.... Το κάνει και η δικιά μου αυτό. Σφίγγεται όλη μέρα και αρκετές φορές γκρινιάζει κιόλας αλλά όχι να φρικαρει που να λες κολλικοι είναι.... Τη κλασσική γκρινιτσα


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marioula1234 είπε:

Έβαζες μόνο στο ένα στήθος το μωρό εννοείς; κ στο άλλο το θηλαστρο; δεν κατάλαβα βρε αγάπη 

Ναι το εβαζα στο ενα και το αδειαζε...δεν το εβαζα και στα δυο σε ενα του γευμα.

πρίν από 9 λεπτά , winspert είπε:

Μη ζητας συγγνώμη κοριτσακι μου... Σε ευχαριστώ πολυ που ασχοληθηκες... 

Εμενα το φαρδυ μερος ακουμπαει εννοείται πιο εξω απο τη θηλαια αλω. Απλα εκει που το ρουφαει που ειναι το στενο μερος ρουφαει τη θηλη κ λιγη απο την αλω... 

Οχι δεν έχω τοσο μεγαλο στηθος. Στο στενο μερος της χοανης εμπαινε μονο η θηλη; Αφου το ρουφαει το στηθος, δεν μπαινει κ η θηλαια αλως;;; 

Τωρα αμα σου πω οτι μπερδευτηκα...ισως δεν θυμαμαι καλα...οι οδηγιες δεν λενε κατι?


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αμάν .. αυτό είναι κολλικοι; Γιατί το είχε και η πρώτη αλλά η παιδίατρος (όπως και τώρα) μου είπε ότι δεν είναι κολλικοι.... Το κάνει και η δικιά μου αυτό. Σφίγγεται όλη μέρα και αρκετές φορές γκρινιάζει κιόλας αλλά όχι να φρικαρει που να λες κολλικοι είναι.... Τη κλασσική γκρινιτσα

Σφιγγεται κ φαινεται ομως οτι θελει κακα να κανει ή εχει αερια κ δε μπορει ο καημενος..δεν ειναι σκετη γκρινια χωρις λογω δηλ, αμα δεν εχει σφιξιματα καθεται μισ χαρα αν κ αποψε εχω γκρινια κ πολυ βυζι, ανα μισαωρο, δε βλεπω παλι υπνο! Τοσο γαλα απορω που το βαζει μια σταλια παιδι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...