Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κοίτα κάπως έτσι ήμουν κι εγώ αλλά εμένα ήταν και το έντερο χάλια... Οπότε ποναγα σε ένα σύνολο οργάνων να το πούμε έτσι που σαν να ήταν ένας πόνος μιας που είναι στο ίδιο σημείο.... Μετά τα ράμματα ομολογουμένως άλλη αίσθηση... Μη σου πω βασικά ότι και πριν τα βγάλω 7-8 μέρες μετά τη γέννα δηλαδή ήμουν ήδη πιο καλά. 5η μερα εγώ πήγαινα γενικά σαν πάπια απ' τον πόνο όχι μόνο όταν ήθελα πιπι χαχαχα

 

Just now, tsilona είπε:

Ωραία το υποψιάστηκα.μολις τα βγάλεις θα δεις μεγάλη διαφορά.ετσι ήμουν κ γω στη μεγάλη μου.οταν τα βγαλα στανιαρα

Οποτε λιγες μερες ακομα κορίτσια μέχρι να αιστανθω λιγο καλυτερα. Κουνιουνται ολα μεσα μου... Πιανω κενο αερος... Χαχαχα... Σαν παπιτσα μαμασιτα μου, οπως τα λες. Κ σκυφτη παπιτσα. Εμενα την Κυριακή πριν φυγω μου ξαναεκαναν κλυσμα κ ενιωσα καλύτερα. Εχθες κ σημερα ευτυχως πηγα με μεγαλη ευκολία κ βασικα σημερα κ 2 φορες. Αλλα οπως προειπα πινω σιγουρα πολλα λιτρα νερο την ημερα... Πολλα όμως... Χαχαχα 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

1 hour ago, Farmakotriftena said:

@Clue Ναι με σύμβουλο θηλασμού ακολουθώ όλα αυτά που κάνω. Μου είπε πως στη φάση τώρα που είμαστε πρέπει να κρατάμε  την προλακτινη στα ύψη αφού το μωρό ακόμα τεμπελιαζει. κινδυνεύω να χάσω την παραγωγή μου Αλλιώς. Θεωρεί πως όσο κοντεύουμε τα 3 κιλα το μωρό θα αλλάξει και θα είναι μετά πολύ εύκολο να κόψουμε το συμπλήρωμα. Όσο για το συμπλήρωμα σταμάτησα να της δίνω με σύριγγα καθώς πιστεύω το μωρό είχε πάθει σύγχυση (Ναι ναι με την σύριγγα!!) Και της δίνω με ειδική θηλη της medela και πίνει μια χαρά και από το στήθος και από το ειδικό μπουκάλι που κι εκει δυσκολεύεται.

Είναι πολύ μπέρδεμα η κατάσταση σε μένα. Εγώ είμαι στα όρια της εξαντλησης με τοσςς αντλησεις την ημερα και φοβαμαι πως δεν θα τα καταφερω ατο τέλος. Οτι το μωρο δεν θα φτιάξει..

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο. Εγώ τα είχα φτύσει και χωρίς να έχω άλλα 2 παιδιά! Πραγματικά μπράβο σου!!! Προσπάθησέ το όσο μπορείς αλλά δεν πειράζει κι αν δε γίνει. Τι νόημα θα έχει αν δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τα παιδάκια σου καθόλου?

Just now, winspert said:

Αρχικα το ξερω γιατι τραβαω κ με το θηλαστρο κ βγαινει πλεον ευκολα κ επειτα βλεπω γαλα στα χειλακια του μπεμπη, πανω στην ψευδοθηλη κ οταν τη βγαζω τρεχει κιολας λιγο... 

Κοριτσια, οσες κανατε καισαρικη, εκτος απο την τομη που ποναει, υποφερω αν περασει ωρα που δεν εχω ουρησει, αν φαω λιγο παραπανω κ δεν μπορω να ισιωσω το κορμι μου. Περπαταω σκυφτη. Ειναι φυσιολογικό; Το εχετε παθει κ εσεις; Πινω υπερβολικα πολυ νερο, δλδ μιλαμε για λιτρα καθε μερα κ θελω συνέχεια τουαλετα. Κ αν αργησω καταλαβαινω οτι πιεζεται η μητρα κ δεν μπορω να κουνηθω απο τους πονους. Μονο με ζωνη κ σφιχτα ειμαι καλυτερα λιγο... 

Δεν έκανα καισαρική και τα ράμματα από κάτω είναι απορροφήσιμα. Όμως έχω κάνει χειρουργεία στο παρελθόν και πάντα όταν έχεις ράμματα σκύβεις προς εκείνο το μέρος για να μην σε τραβάνε και πονέσεις. Είχα κάνει στο λαιμό στο πλάι και έγερνα 10 μέρες από τη μία πλευρά. Όταν τα βγάζεις νιώθεις μια ...απελευθέρωση θα την πω!

Τελικά το μάτιασα το μωρό μου. Σήμερα από τις 4 το πρωί περίπου θέλει να θηλάσει ανά 1 με 1.5 ώρα. Δεν κλαίει παραπάνω. Απλά φαίνεται να πεινάει συνέχεια. Σκέφτηκα μήοως είναι άλμα ανάπτυξης αλλά είναι μόνο 2.5 εβδομάδων. Νομίζω το πρώτο άλμα είναι την 5η-7η εβδομάδα. Κι εμείς με βάση πητ είμαστε μείον 3!!!

Μετά σκέφτηκα ότι δεν της φτάνει το γάλα και κακώς το γύρισα σε αποκλειστικό θηλασμό και με πιάσανε οι τύψεις και τα κλάματα. Τελικά τη ζύγισα στην αυτοσχέδια ζυγαριά της κουζίνας. Την Πέμπτη που την πήραμε σπίτι ήταν 2230. Την Κυριακή στο ταψί ήταν 2300 και σήμερα 2400. Πήρε δλδ σε 5 μέρες 170 γραμμάρια που νομίζω ότι είναι εντάξει. Εσείς τι λέτε? Πόσο έχουν πάρει τα δικά σας μωράκια? Η παιδίατρος θα έρθει την Πέμπτη.

Νομίζω πως σήμερα τη βλέπω πιο ενεργή άρα γι αυτό χρειάζεται περισσότερο γάλα άρα περισσότερη ενέργεια... Παραμένω αγχωμένη όμως...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Αγαπη βλέπεις στην θηλη γάλα μέσα το ξέρω γιατί είχα και εγω

 

Just now, winspert είπε:

Αρχικα το ξερω γιατι τραβαω κ με το θηλαστρο κ βγαινει πλεον ευκολα κ επειτα βλεπω γαλα στα χειλακια του μπεμπη, πανω στην ψευδοθηλη κ οταν τη βγαζω τρεχει κιολας λιγο... 

Κοριτσια, οσες κανατε καισαρικη, εκτος απο την τομη που ποναει, υποφερω αν περασει ωρα που δεν εχω ουρησει, αν φαω λιγο παραπανω κ δεν μπορω να ισιωσω το κορμι μου. Περπαταω σκυφτη. Ειναι φυσιολογικό; Το εχετε παθει κ εσεις; Πινω υπερβολικα πολυ νερο, δλδ μιλαμε για λιτρα καθε μερα κ θελω συνέχεια τουαλετα. Κ αν αργησω καταλαβαινω οτι πιεζεται η μητρα κ δεν μπορω να κουνηθω απο τους πονους. Μονο με ζωνη κ σφιχτα ειμαι καλυτερα λιγο... 

Εγώ βλέπω μόνο κάτι σταγόνες. Μόνο μία φορά είδα πιο πολύ γάλα. Απλά φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται σωστά. Σήμερα τις δοκίμασα πρώτη φορά. Θα δω πως θα πάει.

@winspert κι εγώ που γέννησα φυσιολογικά σαν σκυφτή πάπια περπατούσα και ακόμα περπατάω, γιατί ακόμα έχω ράμματα. Να φανταστείς τις πρώτες 4 μέρες είχα και φοβερή δύσπνοια από το πολύ σκύψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Εγώ βλέπω μόνο κάτι σταγόνες. Μόνο μία φορά είδα πιο πολύ γάλα. Απλά φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται σωστά. Σήμερα τις δοκίμασα πρώτη φορά. Θα δω πως θα πάει.

@winspert κι εγώ που γέννησα φυσιολογικά σαν σκυφτή πάπια περπατούσα και ακόμα περπατάω, γιατί ακόμα έχω ράμματα. Να φανταστείς τις πρώτες 4 μέρες είχα και φοβερή δύσπνοια από το πολύ σκύψιμο.

Θυμισε μου ποτε γεννησες... Εχω παθει αλτσχαιμερ... Εγω μεχρι να βγω απο το νοσοκομείο ειχα δει μονο σταγονα επανω στο στηθος. Απο την Κυριακή που βγηκαμε, με συνεχεις αντλησεις, θηλασμο, ξενο παράλληλα, μασαζ, ζεστα επιθεματα πετρωματα κ πολλη υπομονή, εφτασα σημερα να τρεχει κ γαλα οταν θηλαζω... Ειναι φοβερο. Την Κυριακή το μεσημερι λεγαμε με τον αντρα μου μηπως το χασαμε το παιχνιδι επειδη δεν εβαζα τακτικα τον μπεμπουλη στο νοσοκομειο γιατι ποναγα κ τριτη βραδυ αποψε ειμαι πολυ χαρούμενη... Θελει πολλη προσπάθεια παντως.... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Θυμισε μου ποτε γεννησες... Εχω παθει αλτσχαιμερ... Εγω μεχρι να βγω απο το νοσοκομείο ειχα δει μονο σταγονα επανω στο στηθος. Απο την Κυριακή που βγηκαμε, με συνεχεις αντλησεις, θηλασμο, ξενο παράλληλα, μασαζ, ζεστα επιθεματα πετρωματα κ πολλη υπομονή, εφτασα σημερα να τρεχει κ γαλα οταν θηλαζω... Ειναι φοβερο. Την Κυριακή το μεσημερι λεγαμε με τον αντρα μου μηπως το χασαμε το παιχνιδι επειδη δεν εβαζα τακτικα τον μπεμπουλη στο νοσοκομειο γιατι ποναγα κ τριτη βραδυ αποψε ειμαι πολυ χαρούμενη... Θελει πολλη προσπάθεια παντως.... 

Γέννησα στις 8 Οκτωβρίου. Δύο μέρες πριν από σένα. 

Εμένα πάει μόλις νοσηλεύτηκε, γιατί ανέβηκε ο ίκτερος :( Θα τον κρατήσουν 2 μέρες. Είναι ο άντρας μου στο νοσοκομείο. Οπότε πάει πάλι ο θηλασμός.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Nikoleta... είπε:

Γέννησα στις 8 Οκτωβρίου. Δύο μέρες πριν από σένα. 

Εμένα πάει μόλις νοσηλεύτηκε, γιατί ανέβηκε ο ίκτερος :( Θα τον κρατήσουν 2 μέρες. Είναι ο άντρας μου στο νοσοκομείο. Οπότε πάει πάλι ο θηλασμός.

Άσε το θηλασμό στην άκρη , το παλεύεις μετα.. σημασία έχει να πέσει ο ίκτερος τωρα


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Γέννησα στις 8 Οκτωβρίου. Δύο μέρες πριν από σένα. 

Εμένα πάει μόλις νοσηλεύτηκε, γιατί ανέβηκε ο ίκτερος :( Θα τον κρατήσουν 2 μέρες. Είναι ο άντρας μου στο νοσοκομείο. Οπότε πάει πάλι ο θηλασμός.

Κοριτσακι μου, θα περασει γρήγορα. Κ θα γυρίσει το παιδακι σου γρηγορα σπιτι. Εν τω μεταξύ εσυ συνεχισε αντλησεις αν θες να συνεχισεις το θηλασμο. Τίποτα δεν τελείωσε... Ολα καλα θα πανε. Να φύγει κ ο παλιοικτερος κ ολα καλα. Κ εμεις βγηκαμε απο το νοσοκομείο με 13,9. Έχουμε την έννοια μας... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Κορίτσια εχω στενοχωρηθεί πολυ βλέπω ότι δεν έχω γάλα δυστηχως ηθελα νσ δωσω και αλλο στο μικρό μου αλλα δεν γίνεται

Μην στεναχωριεσαι το μωρακι σου οπως και τοσα αλλα(μαζι κ το δικο μ)μεγαλωσαν κ με σκονη!!!! Τα σημαντικα ειναι αλλου πιστεψε με το θεμα ειναι να ειναι γερο! Τωρα το εκτιμησα π περναμε ζορια!!! ΥΓΕΙΑ κ μονο να εχουν τα μωρακια ολα τα αλλα ειτε ετσι ειτε αλλιως θα γινουν!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Μην στεναχωριεσαι το μωρακι σου οπως και τοσα αλλα(μαζι κ το δικο μ)μεγαλωσαν κ με σκονη!!!! Τα σημαντικα ειναι αλλου πιστεψε με το θεμα ειναι να ειναι γερο! Τωρα το εκτιμησα π περναμε ζορια!!! ΥΓΕΙΑ κ μονο να εχουν τα μωρακια ολα τα αλλα ειτε ετσι ειτε αλλιως θα γινουν!

Το ξερω ρε αγάπη απλα στεναχωρηθηκα τελος πάντων το θεκα είναι τώρα να μιλησω με τον γιατρο μου και να μου δωσει κατι για να κοπει το γαλα το εχω ερωτηση ρε κορίτσια το βραδυ ο μικρός ητανε ησυχος και κοιμηθηκε αρκετα αλλα τωρα την ημερα τον βαζω στην κούνια και δεν κοιμάται γκρινιαζει δεν δειχνει να πονάει τι ειναι τωρα αυτο γιατί κάνει ετσι τα εχω παίξει δεν ξερω τι θελει προσπαθώ να καταλαβω


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Penny... είπε:

Το ξερω ρε αγάπη απλα στεναχωρηθηκα τελος πάντων το θεκα είναι τώρα να μιλησω με τον γιατρο μου και να μου δωσει κατι για να κοπει το γαλα το εχω ερωτηση ρε κορίτσια το βραδυ ο μικρός ητανε ησυχος και κοιμηθηκε αρκετα αλλα τωρα την ημερα τον βαζω στην κούνια και δεν κοιμάται γκρινιαζει δεν δειχνει να πονάει τι ειναι τωρα αυτο γιατί κάνει ετσι τα εχω παίξει δεν ξερω τι θελει προσπαθώ να καταλαβω

Δεν ειναι κατι γενικα τα μωρακια νιωθουν ανασφαλεια αν δκεφτεις οτι 9μηνες ηταν μεσα στην ασφαλεια στον χωρο του μονο αυτο ηξερε για σπιτι του την κοιλιτσα σου! Κ τωρα πρεπει να εγκληματιστει με τα νεα δεδομενα την αλλαγη θερμοκρασιας το οτι πρεπει να ζητησει για να φαει κανει κακα του κ πρεπει να το αλλαξεις κλπ.....θα συνηθισει σιγα σιγα στον εξω κοσμο!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Penny... είπε:

Βγαζεις γαλα αλήθεια αγαπη με τοσες αντλησεις ;

Ναι!! Κ φαντάσου η σύμβουλος μου είπε ότι πιθανότατα δε θα βγάζω γάλα με τόσες αντλήσεις απλά θέλουμε να παίρνουμε το ερέθισμα. Έχω όμως κ ωριαίες οταν κάνω ώστε 20μλ τα βγάζω.

@Penny... Είναι σιγουρο οτι δεν έχεις; απο που το καταλαβαίνεις;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Κορίτσια εχω στενοχωρηθεί πολυ βλέπω ότι δεν έχω γάλα δυστηχως ηθελα νσ δωσω και αλλο στο μικρό μου αλλα δεν γίνεται

Μάτια μου όμορφα κι εγώ πήρα χάπι για να μου κοπεί και έκλαψα και ενοχές ένιωσα αλλά τελικά έχω ένα γιο 3 ετών που με λατρεύει και τον λατρεύω έχε το μωρό σου αγκαλιά και δεν πειράζει να δίνεις με μπιμπερό δεν είμαστε κακές μάνες τα δύσκολα πίστεψε με όπως η είπε και η βαλεντίνα δεν είναι το πως θα τα ταισουμε απόλαυσε τις μέρες σας μαζί γιατί δεν θα είναι ποτέ ξανά τόσο μωράκι κι εγώ σαν κι εσένα νόμιζα πως ο θηλασμός είναι το πιο σημαντικό και έχασα τον εαυτό μου πάρε το αγκαλίτσα κι εσύ και όλα τα κορίτσια που δεν θηλάζετε :) Είσαι υπέροχη και μπράβο σου για όσο προσπάθησες ή όσο νιώθεις ότι θες να προσπαθήσεις και 1 ώρα θηλασμού είναι κερδισμένη δεν έχει σημασία το ποσό θα θηλάσουν 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Το ξερω ρε αγάπη απλα στεναχωρηθηκα τελος πάντων το θεκα είναι τώρα να μιλησω με τον γιατρο μου και να μου δωσει κατι για να κοπει το γαλα το εχω ερωτηση ρε κορίτσια το βραδυ ο μικρός ητανε ησυχος και κοιμηθηκε αρκετα αλλα τωρα την ημερα τον βαζω στην κούνια και δεν κοιμάται γκρινιαζει δεν δειχνει να πονάει τι ειναι τωρα αυτο γιατί κάνει ετσι τα εχω παίξει δεν ξερω τι θελει προσπαθώ να καταλαβω

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλα αν δ εχεις γαλα γτ να παρεις χάπι να κοπει; 

Δ θα πάθεις κτ αν εχει μείνει ελάχιστο, από αυτά που γράφεις δ βλέπω ότι θα πρηστεί η θα τρέχει γαλα, η να χρειαστεί να το κόψεις σταδιακα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Penny μου μήπως πεινάει;

Όσο για τον θηλασμό κι εγώ ελάχιστα θήλασα τον Νικόλα μου κ πάντα μαζί με συμπλήρωμα ξένο.

Μια χαρά μεγαλώνουν κ αυτά που θήλασαν λίγο ή καθόλου. Λογικό να αισθάνεσαι τύψεις όμως δεν είναι πανακειος κ ο θηλασμός. Όσο μπορεί η κάθε μανούλα κι αν μπορεί. 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...