Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, marioula1234 είπε:
7 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Βρηκα ευκαιρια να μπω λιγακι να σας πω τα νεα μας...Ειμαστε στο σπιτακι μας απο χθες! Ο μικρουλης χρειαστηκε να μεινει 1 μερα στη λαμπα αλλα ευτυχως επεσε ο ικτερος και μπορεσαμε και φυγαμε. Αυριο θα παμε για μια επαναληπτικη εξετασουλα κι ευχομαι να εχει πεσει τελειως πλεον!Προς το παρον πρεπει να θηλαζουμε καθε 2 ωρες (οχι οτι τις φτανουμε πολλες φορες βεβαια, αφου ζηταει πιο πριν συνηθως) για να ειμαστε σιγουροι οτι ενυδατωνεται επαρκως. Τη μερα που ηταν στη λαμπα πηρε και συμπληρωμα για να βοηθησουμε την κατασταση αλλα γενικα εχουμε καταφερει τον αποκλειστικο θηλασμο μεχρι στιγμης...ποτε δε φανταζομουν οτι θα μπορουσα να ασχολουμαι τοσες ωρες με τα βυζια μου...ζεστες κομπρεσες, μασαζ, θηλασμος και παλι απο την αρχη...μεχρι και λαχανοφυλλα εβαλα στο μαιευτηριο για ανακουφιση...χαχαχα (η εικονα ηταν αστεια η αληθεια ειναι αλλα εγινε δουλιτσα)!Τωρα μολις τον θηλασα και κοιμηθηκε οποτε πεφτω τρεχοντας κι εγω για υπνο!!Σας φιλω και μολις βρω περισσοτερο χρονο θα μπω να  διαβασω αναλυτικα και τα δικα σας νεα...

 

Read more  

Πήγατε σπιτάκι σας τελεια αγάπη μου ❤️ μπράβο σας για το θηλάσμο!!! Για πες τα λαχανοφυλα κάνουν δουλειά; εννοείται πως όταν κοιμάται το μπεμπακια κοιμάσαι κ εσύ ❤️❤️

Ναι, εννοειται!!Αυτο προσπαθω αν και υπαρχουν κι αλλα που πρεπει να γινουν...Χθες, ας πουμε, εκμεταλλευτηκα επιτελους εναν υπνο για να λουστω που ειχα τοσες μερες και να κανω ενα πιο ανθρωπινο μπανιο...

Τα λαχανοφυλλα τα εβαλα την 4η μερα στο μαιευτηριο που το στηθος μου ειχε γινει τουμπανο και με εκαιγε και πραγματικα με ανακουφισαν. Τωρα δεν εχω τετοιο θεμα γιατι ο μπεμπης τρωει συνεχεια και μου το αποσυμφορει. Μονο μερικες φορες γεμιζει πολυ και σκληραινει, οποτε το ριχνω στις ζεστες κομπρεσες και στο μασαζ.

Ευτυχως, μεχρι στιγμης τα εχουμε καταφερει και νομιζω οτι παμε καλα αφου χθες που τον ειδε η παιδιατρος εχει ανακτησει το βαρος γεννησης...

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, katerinaki 86 είπε:

Ναι, εννοειται!!Αυτο προσπαθω αν και υπαρχουν κι αλλα που πρεπει να γινουν...Χθες, ας πουμε, εκμεταλλευτηκα επιτελους εναν υπνο για να λουστω που ειχα τοσες μερες και να κανω ενα πιο ανθρωπινο μπανιο...

Τα λαχανοφυλλα τα εβαλα την 4η μερα στο μαιευτηριο που το στηθος μου ειχε γινει τουμπανο και με εκαιγε και πραγματικα με ανακουφισαν. Τωρα δεν εχω τετοιο θεμα γιατι ο μπεμπης τρωει συνεχεια και μου το αποσυμφορει. Μονο μερικες φορες γεμιζει πολυ και σκληραινει, οποτε το ριχνω στις ζεστες κομπρεσες και στο μασαζ.

Ευτυχως, μεχρι στιγμης τα εχουμε καταφερει και νομιζω οτι παμε καλα αφου χθες που τον ειδε η παιδιατρος εχει ανακτησει το βαρος γεννησης...

Το έχει ανακτήσει ήδη; ωωω είστε σούπερ! ❤️ 

  • Μου αρέσει 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Αντε ρε συ μια χαρά δλδ το ζύγισμα στη ζυγαριά ε; χαχαχα τελειαααα σήμερα έχουμε κ εμείς παιδίατρο θα σας πω το βάρος της το απόγευμα ❤️ τέλειο το βάρος σας! Είδες που αγχωνοσουν; συνεχίζεις λοιπόν αποκλειστικο θηλασμο ποσο τέλεια!!! ❤️ Πολύ συχνά κάνει κακάκια η μικρή σου κάνει κ μένα αλλά όχι τόσο συχνά... Πολύ συχνά έκανε ο μικρός μου μέχρι κ πριν μισό χρόνο αλλά ανακαλύψαμε πως έχει δυσανεξία στη λακτόζη! Γμτ μα γτ δε φαίνεται η φώτο;;; την έβαλα στο προφίλ μου λοιπόν να τη δείτε ❤️

Αν κ η φατσουλα δε φαίνεται γτ είναι τα γράμματα μπροστά,πεθαιιιιινωωωωω!!! Τέλεια φωτο!!!!

  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Αντε ρε συ μια χαρά δλδ το ζύγισμα στη ζυγαριά ε; χαχαχα τελειαααα σήμερα έχουμε κ εμείς παιδίατρο θα σας πω το βάρος της το απόγευμα ❤️ τέλειο το βάρος σας! Είδες που αγχωνοσουν; συνεχίζεις λοιπόν αποκλειστικο θηλασμο ποσο τέλεια!!! ❤️ Πολύ συχνά κάνει κακάκια η μικρή σου κάνει κ μένα αλλά όχι τόσο συχνά... Πολύ συχνά έκανε ο μικρός μου μέχρι κ πριν μισό χρόνο αλλά ανακαλύψαμε πως έχει δυσανεξία στη λακτόζη! Γμτ μα γτ δε φαίνεται η φώτο;;; την έβαλα στο προφίλ μου λοιπόν να τη δείτε ❤️

Τι πλάσμααααα Θεέ μου!!! Θα τη δαγκώσω τη μικρή σου φίλη μου! Είναι θεααααααααααα ❤ Θα την κάνω νύφη μου :P

  • Ευχαριστώ 1

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Ναι δυστυχως θελει 15 μερες.Τι θα τρωω ασε ειναι πολυ μετρημενα πραγματα σχεδον ολα εχουν γαλα μεσα.

Περαστικα σας κοριτσι μου και εγω εχω απελπιστει ποναει και δεν ξερω τι να τον κανω.Το φαγητο ειναι πικρα αφησαν ελαχιστα πραγματα να τρωω

Ναι ρουθουνισμα το ειπε ο παιδιατρος εγω στην αρχη νομιζα δεν μπορει να αναπνευσει οτι ειναι αρρωστος

Εμενα απο το πολυ σφιξιμο νομιζω οτι εχει βραχνιασει η φωνη του! Σημερα ειναι καλυτερα απο κολικους, ειχε το πρωι εντονους πονους 7 με 11, τωρα εχει ηρεμησει εκανε κ κακα αθορυβα φανατσου, τωρα σφιγγεται που κ που για αερια..τι να πω..μακαρι να περασουν συντομα ρε γμτ! Δεν αντεχεται να τα ακους να υποφερουν μας ετυχε κ το αλλο εμας, χαλια ημουν ψυχολογικα να κλαιω συνεχεια ηθελα, αλλα ελπιζω να γλυτωσουμε τη βροχιολιτιδα αυριο εχουμε γιατρο το απογευμα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Penny... είπε:

Ναι εγω οσες το μωρό κοιμηθηκε σήμερα κοιμηθηκα και εγω ελπιζω νσ εχω δυνάμεις για αυριο εσυ πως είσαι;

Το βραδυ ηταν σχετικα ησυχο, τον πηρα κ πανω μου κ κοιμηθηκαμε μαζι..απο κολικους πρωτη φορα που ειναι καλυτερα, σημερα ειναι καλα απο τις 7 ως τις 11 υπεφερε, εχουμε κ την ιωση εμεις να αντιμετωπισουμε αστα

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Αν κ η φατσουλα δε φαίνεται γτ είναι τα γράμματα μπροστά,πεθαιιιιινωωωωω!!! Τέλεια φωτο!!!!

Ξανά μπες να δεις φάτσα ☺ χαχα

Just now, tsilona είπε:

Εσας σας είπαν οι παιδίατροι για σταγόνες βιταμίνης d ε;;

Ναι εμεις πινουμε

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Τι πλάσμααααα Θεέ μου!!! Θα τη δαγκώσω τη μικρή σου φίλη μου! Είναι θεααααααααααα ❤ Θα την κάνω νύφη μου :P

Να την κάνεις νύφη σου γιατί όχι χαχαχ

Just now, Jennak83 είπε:

Εμενα απο το πολυ σφιξιμο νομιζω οτι εχει βραχνιασει η φωνη του! Σημερα ειναι καλυτερα απο κολικους, ειχε το πρωι εντονους πονους 7 με 11, τωρα εχει ηρεμησει εκανε κ κακα αθορυβα φανατσου, τωρα σφιγγεται που κ που για αερια..τι να πω..μακαρι να περασουν συντομα ρε γμτ! Δεν αντεχεται να τα ακους να υποφερουν μας ετυχε κ το αλλο εμας, χαλια ημουν ψυχολογικα να κλαιω συνεχεια ηθελα, αλλα ελπιζω να γλυτωσουμε τη βροχιολιτιδα αυριο εχουμε γιατρο το απογευμα.

Πω πω το καημένο μου! Περιμένουμε νέα απο παιδίατρο γλυκιά μου

  • Ευχαριστώ 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

@marioula1234 τι γλυκούλα και ομορφούλα η μικρή σου!!!! ❤

Just now, tsilona είπε:

Εσας σας είπαν οι παιδίατροι για σταγόνες βιταμίνης d ε;;

Εμένα ναι μου είπαν κάθε μέρα να δίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tsilona said:

Εσας σας είπαν οι παιδίατροι για σταγόνες βιταμίνης d ε;;

Κι εγώ της δίνω και παίρνω κι εγώ σε χάπι αλλά μου είπε σήμερα η παιδίατρος όταν κάνω εξετάσεις να δω αν είναι οκ η d μου μήπως παίρνω μόνο εγώ και κόψουμε τις σταγόνες της μικρής.

@marioula1234 τέλεια η μπουμπού. Και ο φιόγκος εξαιρετικός!!! Έχετε άλλο χρώμα για κάθε μέρα???


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Εσας σας είπαν οι παιδίατροι για σταγόνες βιταμίνης d ε;;

Ναι κοριτσακι μου κ εμεις πινουμε d3...

Κορίτσια, ο θηλασμος παει πολυ καλα. Εχω ηδη μειώσει κ του δινω ελάχιστα γεύματα ξενο κ τα στηθη μου εχουν αρχίσει κ τρεχουν. Οταν δινω το ενα τρέχει το αλλο. Τωρα το μονο που μένει είναι να κόψουμε τις ψευδοθηλες κ καποια στιγμη το αλμιρον 1 που πίνουμε. Εμενα καθε φορα που κάνει κακα, κανει κ πορδιτσες μαζι κ σφιγγεται κ μας ακούει η γειτονιά, χαχαχα.... Οπως κ οταν ρευεται.... Χαχαχα 

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Clue είπε:

Πωπω κορίτσια.. Πόσο χαζή είμαι??? Μπορώ ακόμα να ρίξω την ευθύνη στο μωρό ή μόνο στην εγκυμοσύνη πιάνει η δικαιολογία???

Σας ευχαριστώ όλες πάντως για τις ευχές!!!

Πωπω καλά κουράγια... Η πειθαρχία στη διατροφή γενικά είναι δύσκολη, πόσο μάλλον όταν έχεις ελάχιστες επιλογές! Συγχαρητήρια πάντως που το παλεύεις και πολλή πολλή υπομονή εύχομαι! Να σκέφτεσαι το μωράκι σου και θα τα καταφέρεις!Ελπίζω να μην κρατήσει πάρα πολύ...

Νομίζω κι εγώ στους 3 μήνες βλέπουν λίγο καλύτερα. Αργεί να φτάσει το βλέμμα στο ταβάνι. Πιο πολύ στο κενό ίσως είναι. Στο μήνα αρχίζουν να εστιάζουν στα πρόσωπα κυρίως της μανούλας. Εμένα νομίζω πως αρχίζει να εστιάζει στο βυζί περισσότερο από το πρόσωπο...χαχαχα

Εσένα τραγουδάει κιόλας? Επηρεάστηκε από τα ποντιακά! Όπου να ναι θα σηκωθεί για το χορό!!!

 

Κι εμένα γουργουρίζει όλη την ώρα η κοιλίτσα και έχει και αέρια αλλά αν κλάψει θα είναι για λίγο. Κακά κάνει μουσταρδί σχεδόν σε κάθε αλλαγή! Μπορεί και 12 φορές τη μέρα! Με χέζει καμιά φορά και την ώρα της αλλαγής ή όταν την πλένω!

Δε φαίνεται η φωτο @marioula1234

 

Ήρθε η παιδίατρος σήμερα! 2430 με 2450 η μικρή! Πήρε σε μία εβδομάδα 200 με 220 γραμμάρια. Ενέκρινε και τη ζυγαριά της κουζίνας η παιδίατρος! Μάλιστα είπε ότι επειδή μετράει μικροποσότητες συνήθως παίζει να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια. Απλά θέλει φωτογραφία με το μωρό στο ταψί!!!χεχε

Κατά τα άλλα μια χαρά!Μου έφυγε και το άγχος. Μας είπε να την πλένουμε λιγότερο. Όχι σε κάθε αλλαγή που μας είχαν πει στο μαιευτήριο. Σαπουνάκι μόνο μια φορά τη μέρα αν θέλουμε κι ένα της welleda μας είπε που είναι απαλό. Μπάνιο ολόκληρη 1 με 2 φορές την εβδομάδα και σε φουλ ζεστό χώρο. Στις αλλαγές να την καθαρίζουμε με γάζες όχι αποστειρωμένες και αμυγδαλέλαιο. Σε 10 μέρες μας είπε να τη βάλουμε πάλι στο ταψί και θα τη δει σε 1 μήνα ξανά.

Μου είπε να μειώσω τα γαλακτοκομικά χωρίς να τα κόψω. Γάλα βάζω μόνο στον καφέ και να μην τρώω σε όλα τα γεύματα τυρί, γιαούρτι κλπ. Πχ αν φάω τοστ και το μεσημέρι παστίτσιο ας μη φάω άλλο μέσα στη μέρα. Χαλαρά πράγματα δηλαδή.

Πολύ χαίρομαι που τα πάει καλά το μπεμπάκι μου! Μας είπε βέβαια ότι έίναι τόσο ήρεμη και κοιμάται συνέχεια γιατί κανονικά θα ήταν ακόμα στην κοιλίτσα που θα έκανε μόνο αυτό. Αύριο κανονικά θα έκλεινα 37 εβδομάδες...

Αγαπη πρωτον χρόνια σου πολλα οτι επιθυμεις παντα με υγεια και ευτυχια κοιτα εγω ειμαι σιγουρη οτι το μωρό υποφερει απο κολικους σφιγγεται και κλαιει π χ σήμερα μου κοιμαται αλλα βογγαει στον ύπνο ενω επανω μου κοιμάται το παιδακι μου δεν ξερω ρε κορίτσια αφου τρωει πολυ καλα και λερωνει πολλες πανες εξετασεις κάναμε κατι παθολογικό δεν είναι οποτε ειναι κολικοι πρεπει να κανω υπομονή

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Penny ποιο γάλα πίνετε;

Το sanilac ρε αγάπη

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , marioula1234 είπε:

Ξανά μπες να δεις φάτσα ☺ χαχα

Ναι εμεις πινουμε

Να την κάνεις νύφη σου γιατί όχι χαχαχ

Πω πω το καημένο μου! Περιμένουμε νέα απο παιδίατρο γλυκιά μου

Κουκλακι η μικρουλα σου, μια γλυκα!

πρίν από 32 λεπτά , tsilona είπε:

Εσας σας είπαν οι παιδίατροι για σταγόνες βιταμίνης d ε;;

Ναι παιρνουμε κ μεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...