Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, marioula1234 είπε:

Καλέ ναι επιτρέπεται ενώ θηλάζεις αφού υπάρχει κ κλίσμα γλυκερίνης για βρέφη! Εσύ πάρε υπόθετο όχι κλίσμα.. Θα με θυμηθείς! ❤️ 

Μπορεί να σου φανεί ή σας φανεί αστείο, αλλά αυτό με την τουαλέτα είναι χειρότερο και από γέννα. Και εγώ έχω ράμματα από μπροστά μέχρι πίσω στο περίνεο, γιατί σκίστηκα ακανόνιστα.

Πάει ο άντρας μου να πάρει το υπόθετο τώρα.

Και να σε ρωτήσω, μετά το ξαναχρησιμοποίησες; Ή λειτούργησε καλά το έντερο; Λέω μη συνηθίσει ο οργανισμός στα υπόθετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Κοριτσια εμενα σημερα ο μπεμπης ειναι πολυ ανησυχος, δε φτανει που δε κοιμομαστε τα βραδια δε κοιμαται ολη μερα! Ουτε στο καροτσι που τον εβγαλα εξω, γκρινια κ κλαμα αφου εβγαλε δακρυ! Μια στο γυρισμο κ μια τωρα που πηγα να τον πλυνω κ να τον αλλαξω! Κλεινουν τα ματια του κ δε κοιμαται πανω απο 10 λεπτα, επισης ολο βυζι ηθελε ολη μερα, λεω κανει να πινει τοσο γαλα;; επειδη μου εβγαλε το πρωι απο τη μυτη γαλα παρολο που δεν ειχε πιει πολυ η παιδιατρος μου προτεινε χαμομηλι αν γκρινιαζει στη 1 ωρα που εχει φαει κ οτι οι αναγωγες ειναι φυσιολογικες αν τρωει λαιμαργα κ πολυ..δε ξερω.. αυτο με το κλαμα με εχει αγχωσει δε μου το χε ξανακαμει ουτε με τους κολικους. Εκτος αν ειναι τοσο κουρασμενος που ξεσπαει ετσι. Ευσι μου ερχεται να του δωσω πιπιλα αν συνεχιστει η γκρινια, η παιδιατρος συστηνει μετα τις 40, εμεις κλεινουμε την κυριακη αλλα ειπε δε πειραζει κ οτι εχει εδραιωθει ο θηλασμος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

 ❤️

Θες να θηλάσεις αποκλειστικά αγάπη; αν ναι δίνε λιγότερο ξένο.. Βαζε το νινι περισσότερο στι στήθος έστω κ με ψευδοθηλες όταν νιώσεις έτοιμη τις βγάζεις κ αυτές... ❤️

Ναι θελω να θηλασω  αποκλειστικά. Απλα ακομα εχω πρωτογαλα... Κ ο μπεμπουλης ειναι θρεμενος... 

Κορίτσια ειναι γενικευμενο το φαινόμενο σήμερα. Απο τις 2μιση ξυπνιος κ κοιμηθηκε κατα τις 9.πολλη γκρίνια. 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Jennak83 είπε:

Κοριτσια εμενα σημερα ο μπεμπης ειναι πολυ ανησυχος, δε φτανει που δε κοιμομαστε τα βραδια δε κοιμαται ολη μερα! Ουτε στο καροτσι που τον εβγαλα εξω, γκρινια κ κλαμα αφου εβγαλε δακρυ! Μια στο γυρισμο κ μια τωρα που πηγα να τον πλυνω κ να τον αλλαξω! Κλεινουν τα ματια του κ δε κοιμαται πανω απο 10 λεπτα, επισης ολο βυζι ηθελε ολη μερα, λεω κανει να πινει τοσο γαλα;; επειδη μου εβγαλε το πρωι απο τη μυτη γαλα παρολο που δεν ειχε πιει πολυ η παιδιατρος μου προτεινε χαμομηλι αν γκρινιαζει στη 1 ωρα που εχει φαει κ οτι οι αναγωγες ειναι φυσιολογικες αν τρωει λαιμαργα κ πολυ..δε ξερω.. αυτο με το κλαμα με εχει αγχωσει δε μου το χε ξανακαμει ουτε με τους κολικους. Εκτος αν ειναι τοσο κουρασμενος που ξεσπαει ετσι. Ευσι μου ερχεται να του δωσω πιπιλα αν συνεχιστει η γκρινια, η παιδιατρος συστηνει μετα τις 40, εμεις κλεινουμε την κυριακη αλλα ειπε δε πειραζει κ οτι εχει εδραιωθει ο θηλασμος.

Τα ιδια περναμε απο χθες στις 7 ξεκινησε να κλαιει ολη νυχτα και σημερα ολη μερα.Πηρα τον παιδιατρο μας συστησε να τον δει ενας παιδογαστρεντερολογος που ειδικευεται στους κολικους.Κλεισαμε ραντεβου αυριο.Μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικο να κλαιει κ μερα κ νυχτα.Αγχωθηκα η αληθεια ειναι.Μα φοβηθηκα μην παθει τιποτα απο το πολυ κλαμα.Ουφ τωρα παλι βραδυ θα μας θερισει.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Τα ιδια περναμε απο χθες στις 7 ξεκινησε να κλαιει ολη νυχτα και σημερα ολη μερα.Πηρα τον παιδιατρο μας συστησε να τον δει ενας παιδογαστρεντερολογος που ειδικευεται στους κολικους.Κλεισαμε ραντεβου αυριο.Μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικο να κλαιει κ μερα κ νυχτα.Αγχωθηκα η αληθεια ειναι.Μα φοβηθηκα μην παθει τιποτα απο το πολυ κλαμα.Ουφ τωρα παλι βραδυ θα μας θερισει.

Ποπο ρε συ, δεν αντεχεται το κλαμα ειναι πολυ αγχωτικο ολο αυτο, εμας μας εγραψε εναν υπερυχο ανω κοιλιας μαζι με τον υπερυχο ισχιων..καλο κουραγιο κ αποψε, εμενα σφιγγεται ηδη μες τον υπνο του, φωναζει βασικα οχι απλα σφιγγεται..ελπιζω να μη ξεκινησει κλαμα μονο. Τωρα το φυσιολογικο ειναι σχετικο, εμενα πχ μου ειπε οτι γινεται να σφιγγεται ολη μερα, ουτε τοσο νωρις ειναι συνηθες να εχουν κολικους αλλα συμβαινει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Σήμερα τρελή γκρινια κ μεις! Σεληνιαστηκαν όλα;;

Μάλλον γιατί κι εμένα δε ξέρει τι θέλει... Ψάχνει να φάει της δίνω το αφήνει τη πιάνω να ρεφτει πριν τη σηκώσω ξανά θέλει μετά νυστάζει κοιμάται ξυπνάει πιπιλα και όλο αυτό ένας φαύλος κύκλος και η μεγάλη να έχει φρικαρει σήμερα μόνο γκρινια πφφφφ 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Farmakotriftena said:

@Clue σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου! Αναμένω κι εγώ να γίνει αυτο. Να έρθει η μέρα που το μωρό θα θηλάσει κανονικά. Εμένα στήθος πιάνει τέλεια. Θηλαστικες κινήσεις δεν κάνει και αυτό όχι λόγω παθολογίας αλλά λόγω βαρεμαρας ίσως;;, ειλικρινά δεν ξέρω. Κοιμάται κατευθείαν. Σήμερα είπα κι εγώ να δοκιμάσω το skin to skin . Κάνουμε βέβαια και κάθε βράδυ μαζί μπάνιο αλλά γενικότερα δεν βλέπω καμία διαφορά. Σήμερα είμαστε 20 ημερών. Το βάρος της γέννησης το έπιασε χθες. Άργησε πολύ. Δε βάζει βάρος και δυστυχώς έχω αύξηση το συμπλήρωμα αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω αφυδάτωση. 

Μακάρι να φτιάξει σύντομα όλο αυτό γιατί τα έχω παίξει και με τις αντλήσεις.

Είναι φουλ κουραστικό αυτό με στήθος-αντλήσεις-σκόνη-αποστείρωση κλπ. Μήπως πρέπει να μιλήσεις με κάποιον (παιδίατρο ή σύμβουλο) για να κάνεις σταδιακά μείωση είτε του αντλημένου είτε της σκόνης. Ενδεχομένως ένας λόγος που τεμπελιάζει είναι γιατί ξέρει ότι θα φάει μετά. Είναι πιο δύσκολο το στήθος. Ή ίσως σταδιακά να αυξάνεις το χρόνο που κάνεις για να της δώσει το συμπλήρωμα, οπότε να πρέπει να δουλέψει λίγο παραπάνω... Τα λέω αυτά εντελώς θεωρητικά. Είναι αυτό που σκεφτόμουν να κάνω εγώ. Απλά μάλλον ήμουν τυχερή και η μικρή έπιασε πιο γρήγορα το τι πρέπει να κάνει. Μπορεί να βοήθησε που σταμάτησα την άντληση. Την τελευταία άντληση που έκανα δεν της την έδωσα καν. Βέβαια όλα αυτά θα δείξει την Πέμπτη αν τα έκανα καλώς ή όχι. Πάντως θεωρώ πως από τη στιγμή που το μωρό κοιμάται 2 με 2.5 ώρες, δεν κλαίει ιδιαίτερα και φαίνεται ικανοποιημένο πως δεν θα έχουμε θέμα. Εύχομαι γρήγορα να τα κατεφέρετε κι εσείς αφού αυτό θέλεις!

7 hours ago, winspert said:

Γεια σας μανουλες κ μελλοντικές μανουλες... Δευτερη μερα στο σπιτι μας... Τι υπεροχο συναίσθημα ρε κοριτσια... Τι πλασματακια ειναι αυτα;;;; Ειμαι ερωτευμενη με το γιο μου... Τον κοιταω κ δεν το πιστεύω!!!! Λοιπόν κ εμεις κανουμε μικτη διατροφή γιατί στο νοσοκομειο μετα απο την καισαρικη ημουν σε κακο χαλι οποτε δωσανε ξενο. Μέχρι εχθες ειχα απογοητευτεί οτι ποτε δεν θα ερθει το γαλα μου. Απο το βραδυ ομως εχω ξεκινησει με τη σειρα:ζεστα επιθεματα γιατι καταλαβαινα πετρωματακια, πολυ μασαζ, μπεμπουλη επανω να ρουφηξει κ τελος θηλαστρο. Κ για πρωτη φορα μεσα στο θηλαστρο ειδα ενα υπεροχο κιτρινο υγρο που σιγα σιγα αλλαζει κ λιγο... Κοντεψα να κλαψω απο τη χαρα μου. Σημερα σηκωθηκα με λιγο περισσότερο πετρωμα αλλα πλακωθηκα παλι σ αυτα που σας ειπα κ παμε καλυτερα... Πιστευω κ ελπιζω κ ευχομαι να τα καταφερω... Ευτυχως ο αντρας μου εχει αναλαβει τον μπεμπουλη μας αποκλειστικά οταν εγω δεν μπορω ή ποναω... Εχει χαζεψει μαζι του... Εχει παρει κ μια εβδομάδα αδεια οποτε ολα καλα. Κ σε λιγο περιμένω τη μανα μου για μαγειρεμα κ να μου φέρει τα ρουχα που επλυνε εχθες... Δοξα τω θεω ολα πανε καλα. Ευτυχώς που εχω βοηθεια ηιατι ειναι δυσκολο με την τομη. Ουτε να παω τουαλετα μονη δεν μπορω. Δεν μπορώ να σκυψω καθόλου... Θα περασει βεβαια... Πολλα φιλια απο εμενα κ τον μπεμπουλη μου!!!!! 

Εγώ τα είχα βάλει τα κλάματα όταν έβγαλα τα πρώτα ml στο θήλαστρο και ήταν μόλις 10! Όταν μου είπαν ότι θα πάνε στο μωρό έβαλα τα κλάματα! 

4 hours ago, winspert said:

Κορίτσια, οσες θηλαζετε, πετρωνει το στηθος καθολου; Κ εσεις τι κανετε; Γιατι οπως σας ξαναεγραψα τωρα κατεβαίνει το γαλα κ πονανε τα ζυζια.... Ειναι φυσιολογικό ή κανω κατι λαθος; 

Εγώ αυτό που νιώθω πολύ συχνά είναι σαν βελόνες στο στήθος. Από ότι έχω διαβάσει μάλλον είναι το αντανακλαστικό καθόδου το οποίο με πονάει αλλά ανεκτά. Το στήθος δεν έτυχε να πετρώσει αλλά έβγαζα πάντα με πρόγραμμα και έκανα συνέχεια μαλάξεις. Τώρα όποτε πίνει το μωρό το πιάνω να μην της κλείνει τη μύτη και κάνω και μαλάξεις ειδικά όταν πάει να την πάρει ο ύπνος. Έτσι ξαναρχίζει το ρούφηγμα αν έχει σταματήσει.

Το δικό μου μωράκι είναι πολύ καλό μέχρι τώρα. Είναι 17 ημερών αλλά κυριολεκτικά είναι μαμ κακά και νάνι. Μάλλον κακά-μαμ-νανι-κακά κλπ. Είναι που είναι πρόωρη λέτε κι έχουμε μέλλον ή να αισθανθώ τυχερή? Δεν περνάει πολύ χρόνο ξύπνια ακόμα...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Κοριτσια εμενα σημερα ο μπεμπης ειναι πολυ ανησυχος, δε φτανει που δε κοιμομαστε τα βραδια δε κοιμαται ολη μερα! Ουτε στο καροτσι που τον εβγαλα εξω, γκρινια κ κλαμα αφου εβγαλε δακρυ! Μια στο γυρισμο κ μια τωρα που πηγα να τον πλυνω κ να τον αλλαξω! Κλεινουν τα ματια του κ δε κοιμαται πανω απο 10 λεπτα, επισης ολο βυζι ηθελε ολη μερα, λεω κανει να πινει τοσο γαλα;; επειδη μου εβγαλε το πρωι απο τη μυτη γαλα παρολο που δεν ειχε πιει πολυ η παιδιατρος μου προτεινε χαμομηλι αν γκρινιαζει στη 1 ωρα που εχει φαει κ οτι οι αναγωγες ειναι φυσιολογικες αν τρωει λαιμαργα κ πολυ..δε ξερω.. αυτο με το κλαμα με εχει αγχωσει δε μου το χε ξανακαμει ουτε με τους κολικους. Εκτος αν ειναι τοσο κουρασμενος που ξεσπαει ετσι. Ευσι μου ερχεται να του δωσω πιπιλα αν συνεχιστει η γκρινια, η παιδιατρος συστηνει μετα τις 40, εμεις κλεινουμε την κυριακη αλλα ειπε δε πειραζει κ οτι εχει εδραιωθει ο θηλασμος.

Δώσε κορίτσι μου πιπίλα και κανένα γεύμα ξένο δεν χάθηκε ο κόσμος 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Αγωνιστικούς βυζοχαιρετισμους απτην Όμορφη συμπρωτεύουσα.

Μιλάμε κοιμάμαι ορθια την τύχη μου.

Καλημερα!!! Η κορη μ κανει παρεα στα δικα σας ξυπνια απο τις 6σημερα με περιμενε ορθια στο κρεβατι της κ με φωναζε απο το διπλα δωματιο!:mrgreen:

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κλεισαμε ρεκορ γκρινιας χθες απο τις 4 το μεσημερι μεχρι και το επομενο πρωι στις 4 εγω δεν ξερω αν ειναι κολικοι μαλλον ποναγε επειδή χθες ο γιατρός πάτησε τον έναν τον ορχει επειδη ειχε λίγο υγρο οπότε πόνεσε ε δεν νομίζω να αρεσε και πολυ να πατάν το πουλί του μωρου αλλα έπρεπε οι ωρες που κοιμηθηκα ας τον πουμε ύπνο ειναι 12:30 με 4 μετά 4:30 με 6 και μετά 6:30 με 8 ξυπναγε με βογκητα εγω ειχα εφιάλτες τον είχαμε αναμεσα στο κρεβατι μας

  • Λυπημένη/-ος 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Κορίτσια τα λοχεια πόσο κράτησαν; Μια κόβεται το αίμα,μια ξαναρχεται

Αγαπη καλημέρα. Την ιδια απορια ειχα κ εγω αν κ ειμαι φρεσκια. Δεν εχω τοσα πολλα κ οχι συνέχεια... Αλλα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικό!!!! 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...