Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, Mampa είπε:

@duchess.sunshine κοπέλα μου δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό. Δεν σου εξήγησαν τον λόγο που θα πρέπει να κάνεις καλλιέργεια;;

για να παρουν καλυτερο δειγμα... ετσι μου ειπε η κοπελα... οι εξετασεις ελεγαν οτι βρεθηκαν αλατα στα ουρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@duchess.sunshine τα άλατα ξέρω ότι προκαλούνται από κατανάλωση αλμυρών. Μήπως έφαγες ξηρούς καρπούς αυτές τις μέρες;;

@Sophiav εγώ είμαι 30+4 εβδομάδων. Είμαστε στα ίδια δηλαδή. Την Δευτέρα με είχαν πιάσει τέτοια πονακια. Η γιατρός μου είπε ότι η μήτρα κάνει προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Όταν σε πιάνουν να κάνεις ένα χλιαρό ντουζακι και να ξεκουράζεσαι. Εγώ παίρνω και 3 μαγνησια την ημέρα. Εσύ παίρνεις; Η γιατρός σου τι σου είπε;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Mampa είπε:

Χαχαχαχα..τι ωραία

Και εμένα οπότε ηρεμεί όλο με αγχωνει!! Ίσως τον αναστατώνει ποιος ξέρει.. έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους

Το ξερω ολες μας αγχωνομαστε οταν ηρεμουν,αλλα κι αυτα εχουν τις ορεξεις τους.Δοκιμασε πεπονι!!:mrgreen:

Τωρα αρχιζουν και να περιοριζονται οσο να ναι

πρίν από 7 λεπτά , Myrtw80 είπε:

Γεια σας κοριτσάκια κι από μένα. Ωραίες είναι οι ετοιμασίες οταν είσαι ήρεμη για να τις χαρείς. Εγώ δυστυχώς δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτή τη φάση. Ευτυχώς καρότσι θα μας δώσουν και θα πάρουμε ένα πορτ μπεμπέ να το το χρησιμοποιούμε για μεταφορά και να είναι και το πρώτο κρεβατάκι του μπέμπη. Εν τω μεταξύ την πάτησα απτη μόνη εξέταση που δεν περίμενα, την καμπύλη ζαχάρου. Τέλεια η τιμή της νηστείας, οριακή μετα από 1 ώρα, στα ύψη μετά από 2 ώρες. Έχω διαβήτη κύησης και να φανταστείτε ότι θεωρητικά δεν είχα προδιάθεση, ιστορικό διαβήτη δεν υπάρχει, γλυκά δεν έτρωγα ποτέ, η γλυκοζυλιωμένη ήταν τέλεια στο α τρίμηνο και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη λιποβαρής, τώρα έχω πάρει 5,5 κιλά στην 27η εβοδομάδα. Τι να πω συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες! Θα το περάσουμε κι αυτό το πακέτο με τη διατροφή και τις μετρήσεις. Ελπίζω να μη χρειαστώ και ινσουλίνη. Κατα τ' άλλα χαιδεύω τα καρουμπαλάκια που δημιουργεί το κεφαλάκι ή το ποπουλίνι του μικρού ποδοσφαιριστή μας!!!

Απ οτι καταλαβα δεν εχει σημασια η προδιαθεση απαραιτητα,κανε υπομονη μυρτω,κοντευουμε!!τα ζουζουνια μας,τι ωραια που ειναι οταν καταλαβαινεις στην παλαμη σου οτι κατι ακουμπας!εγω τοσες μερες νομιζα οτι χαιδευα κεφαλακι και τελικα ηταν ...πωπουδακι:D.το ειδαμε στον υπερηχο τη Δευτερα.

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@duchess.sunshine τα άλατα ξέρω ότι προκαλούνται από κατανάλωση αλμυρών. Μήπως έφαγες ξηρούς καρπούς αυτές τις μέρες;;

@Sophiav εγώ είμαι 30+4 εβδομάδων. Είμαστε στα ίδια δηλαδή. Την Δευτέρα με είχαν πιάσει τέτοια πονακια. Η γιατρός μου είπε ότι η μήτρα κάνει προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Όταν σε πιάνουν να κάνεις ένα χλιαρό ντουζακι και να ξεκουράζεσαι. Εγώ παίρνω και 3 μαγνησια την ημέρα. Εσύ παίρνεις; Η γιατρός σου τι σου είπε;;

Εγώ γενικά είμαι ξάπλα με συσπάσεις 1,5. μήνα τώρα. Κ μένα για συσπάσεις μου είπε. Απλά δεν νιώθω πέτρωμα ταυτόχρονα, μόνο τα πονακια που κρατούν όλη μέρα. Παιρνω και εγώ μαγνησιο. Έχω το φόβο του πρόωρου και μάλλον τα παίρνω όλα υπερβολικά σοβαρά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, duchess.sunshine είπε:

για να παρουν καλυτερο δειγμα... ετσι μου ειπε η κοπελα... οι εξετασεις ελεγαν οτι βρεθηκαν αλατα στα ουρα...

Κοριτσακι μου δεν μου εχει τυχει για την ωρα.με το γιατρο μιλησες ή θα κανεις την επαναληψη και μετα?

Just now, Sophiav είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στην 30η εβδομάδα. Έχω πόνους περιόδους κατά καιρούς έντονους. Αντιμετωπίζει καμία το ίδιο; 

Σοφια μου δεν εχω πονακια ακομα,ισως γιατι παιρνω μαγνησιο απο 23 εβδομαδων.πιστευω ομως οτι θα χω κι εγω σιγα σιγα γιατι αρχιζουν οι προπαρασκευαστηκες,30 εβδομαδων κι εγω σημερα.

@Katerina88 τι κανεις?βγηκαν οι εξετασεις?

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Απ οτι καταλαβα δεν εχει σημασια η προδιαθεση απαραιτητα,κανε υπομονη μυρτω,κοντευουμε!!τα ζουζουνια μας,τι ωραια που ειναι οταν καταλαβαινεις στην παλαμη σου οτι κατι ακουμπας!εγω τοσες μερες νομιζα οτι χαιδευα κεφαλακι και τελικα ηταν ...πωπουδακι:D.το ειδαμε στον υπερηχο τη Δευτερα.

χαχαχα κι εγώ τον ρωταω, μπεμπουλίνι τι πιάνω πωπουδάκι ή κεφαλάκι?!!! Πρέπει να βρούμε σύστημα επικοινωνίας :D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Myrtw80 είπε:

Γεια σας κοριτσάκια κι από μένα. Ωραίες είναι οι ετοιμασίες οταν είσαι ήρεμη για να τις χαρείς. Εγώ δυστυχώς δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτή τη φάση. Ευτυχώς καρότσι θα μας δώσουν και θα πάρουμε ένα πορτ μπεμπέ να το το χρησιμοποιούμε για μεταφορά και να είναι και το πρώτο κρεβατάκι του μπέμπη. Εν τω μεταξύ την πάτησα απτη μόνη εξέταση που δεν περίμενα, την καμπύλη ζαχάρου. Τέλεια η τιμή της νηστείας, οριακή μετα από 1 ώρα, στα ύψη μετά από 2 ώρες. Έχω διαβήτη κύησης και να φανταστείτε ότι θεωρητικά δεν είχα προδιάθεση, ιστορικό διαβήτη δεν υπάρχει, γλυκά δεν έτρωγα ποτέ, η γλυκοζυλιωμένη ήταν τέλεια στο α τρίμηνο και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη λιποβαρής, τώρα έχω πάρει 5,5 κιλά στην 27η εβοδομάδα. Τι να πω συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες! Θα το περάσουμε κι αυτό το πακέτο με τη διατροφή και τις μετρήσεις. Ελπίζω να μη χρειαστώ και ινσουλίνη. Κατα τ' άλλα χαιδεύω τα καρουμπαλάκια που δημιουργεί το κεφαλάκι ή το ποπουλίνι του μικρού ποδοσφαιριστή μας!!!

Καλησπέρα Μυρτώ εχω και εγω διαβήτη κυησης πριν μια βδομάδα και κάτι πνεκανα την καμπύλη το είδα! Πήγα σε Ενδοκρινολογο αλλα μου εχει δώσει προς το παρών διατροφή μηπως και αποφυγουμε την ινσουλίνη!! Δεν είναι πάντως κατι ανησυχητικό αν είναι ελεγχόμενο!! Αρκεί να κάνουμε αυτά μας λένε οι γιατροί μας! :)

και αν χρειαστεί ινσουλίνη θα την κάνουμε και αυτήν! Όλα καλά εύχομαι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελένη Ταφ1993 είπε:

Καλησπέρα Μυρτώ εχω και εγω διαβήτη κυησης πριν μια βδομάδα και κάτι πνεκανα την καμπύλη το είδα! Πήγα σε Ενδοκρινολογο αλλα μου εχει δώσει προς το παρών διατροφή μηπως και αποφυγουμε την ινσουλίνη!! Δεν είναι πάντως κατι ανησυχητικό αν είναι ελεγχόμενο!! Αρκεί να κάνουμε αυτά μας λένε οι γιατροί μας! :)

και αν χρειαστεί ινσουλίνη θα την κάνουμε και αυτήν! Όλα καλά εύχομαι! 

Ναι κορίτσι μου ευχαριστώ, έχεις δίκιο. Κι εγώ θα κλείσω ραντεβού να μου δώσει αρχικά διατροφή και μετά βλέπουμε... Θα το αντιμετωπίσουμε, σιγά μην κολλήσουμε σε αυτό τώρα! Όλα καλά θα πάνε για όλες μας:)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mar.da είπε:

Κοριτσακι μου δεν μου εχει τυχει για την ωρα.με το γιατρο μιλησες ή θα κανεις την επαναληψη και μετα?

Σοφια μου δεν εχω πονακια ακομα,ισως γιατι παιρνω μαγνησιο απο 23 εβδομαδων.πιστευω ομως οτι θα χω κι εγω σιγα σιγα γιατι αρχιζουν οι προπαρασκευαστηκες,30 εβδομαδων κι εγω σημερα.

@Katerina88 τι κανεις?βγηκαν οι εξετασεις?

Έλα κοριτσακι μου!!Αντί να ανεβαίνουν οι τιμές του σακχάρου ήταν αρκετά χαμηλά, ακόμα είναι, φόβομουν μην πάθω υπογλυκαιμια γιατί πέφτουν οι παλμοί του μωρού λένε με την υπογλυκαιμια.τελικα προχθές μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε να σταματήσω τη διατροφή κ να τρώω ελεύθερα απλά με προσοχή μην πάω στο άλλο άκρο.οι εξετάσεις μου όλες βγήκαν πολύ καλές μου είπε απλά ενώ τρώω κανονικά θα συνεχίσω τις μετρήσεις για να δούμε πως πάω κ αν θα χρειαστεί να κάνω ξανά καμπύλη στις 32 εβδομάδες.τωρα τη Δευτέρα θα στείλω μετρησεις και την τρίτη έχω γυναικολόγο να δούμε κ το αμνιακό.πως είσαι εσύ?? 

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Sophiav ο γιατρός τι σου είπε για τα πονακια; Θα τα έχεις στο εξής;

Και εγώ φαντάζομαι ότι στο εξής προετοιμάζεται η μήτρα.

Παίρνεις κάποιο χάπι για τις συσπάσεις;

Για τις συσπασεις παίρνω glopir. Μου είπε σ ένα βαθμό είναι φυσιολογικά. Τα πολύ έντονα δε θέλουμε για να μην μικρύνει ο τράχηλος απότομα. Έχεις κ συ συσπάσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Που και που σκληραίνει η κοιλιά μου, αλλά η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στο εξής. Μόνο μαγνήσιο παίρνω από την αρχή βέβαια. Πάντως όταν σου δημιουργείται κάποια απορία να παίρνεις τον γιατρό σου ώστε να σε κατευθύνει σωστά. Πόσα γραμμάρια είναι το μωράκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Που και που σκληραίνει η κοιλιά μου, αλλά η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στο εξής. Μόνο μαγνήσιο παίρνω από την αρχή βέβαια. Πάντως όταν σου δημιουργείται κάποια απορία να παίρνεις τον γιατρό σου ώστε να σε κατευθύνει σωστά. Πόσα γραμμάρια είναι το μωράκι σου;

Την παίρνω τη γιατρό μου κ όλο μου λέει υπομονή. Τι να πω. Στις 29 εβδομάδες ήταν 1500 ο δικός μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Sophiav εγώ βέβαια μια φορά έκανα και καρδιοτοκογραφο γιατί είχα τέτοια πονακια, αλλά έδειξε φυσιολογικο αριθμό συσπάσεων για τον μήνα.

Να κάνεις υπομονή, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;; Ότι μας πουν οι γιατροί

Έχεις όλη την ημέρα είπες πονακια;;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...