Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Εύχομαι να έχουμε και οι δυο θετικά αποτελέσματα 🥰Εσύ έβαλες ένα η δύο? Σκέφτεσαι να κάνεις κάνα τεστ από αύριο ή θα περιμένεις τη χοριακη?

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Ele@n είπε:

Εσείς έχετε υγρά στο εσώρουχο; Είναι τώρα μία εβδομάδα που κάποιες ώρες το σερβιετάκι έχει κίτρινα μπεζ ανοιχτό καφέ υγρά σαν να είμαι άπλυτη.:twisted: Μα, τι είναι πάλι αυτό; Και εξέταση ούρων έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν οκ. 

Έχω αρκετά από την αρχή της εγκυμοσύνης αλλά είναι άσπρα. Μήπως να ρωτήσεις το γιατρό?

Just now, TheMiracle είπε:

Κοριτσια και εγώ έχω πόνους περιόδου 2-3 φορές την ημέρα αλλά όχι συσπάσεις όπως τις περιγραφετε (δηλ. Να πετρωνει η μήτρα). Επίσης νιώθω συνέχεια βάρος κάτω πολύ χαμηλά σαν να κ ειναι ετοιμη να βγει ενα πραγμα! Συχνοουρία δεν το συζητώ καν εχω πάει σε αλλο επίπεδο!!!! Το βραδυ πάω 6-7 φορές! Και κάθε μισαωρο μέσα στη μέρα! Σταγόνες βγαζω κάποιες φορες για να καταλάβετε αλλά πάλι νιωθω συνέχεια ότι κατουριεμαι!!! Το κεφάλι της ειναι πολύ χαμηλά κ όταν κινείται νιωθω ότι θα μου φύγουν :razz:

Χαλάλι της όμως!!! Την περιμένουμε πως και πώς!!!!!!! Την Πέμπτη γίνομαι 37 εβδ.! Λέτε να έρθει πριν τα Χριστούγεννα; :)

Α εσύ είσαι πιο μπροστά. Μπορεί να σας κάνει καμία έκπληξη να έρθει σαν Χριστουγεννιάτικο δωράκι. Το καλύτερο δώρο. Με το καλό

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Εσείς έχετε υγρά στο εσώρουχο; Είναι τώρα μία εβδομάδα που κάποιες ώρες το σερβιετάκι έχει κίτρινα μπεζ ανοιχτό καφέ υγρά σαν να είμαι άπλυτη.:twisted: Μα, τι είναι πάλι αυτό; Και εξέταση ούρων έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν οκ. 

Και εγω έχω υγρά αλλά είναι ασπρα ή κιτρινοασπρα. Καφέ υγρά μου ειπαν ότι ισως εμφανιστούν μαζί με ροζ βλεννη όταν κοντευουμε να γεννήσουμε. Τι λένε οι έμπειρες;; γιατι εγώ ειμαι πρωτάρα!!!

2 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα! Εγώ έχω συσπάσεις καθημερινές ειδικά το βράδυ και ενίοτε πόνους περιόδου.. καούρες, πόνο στη μέση, συχνοουρια, όλα τα καλά! Κ εγώ έχω υγρό αν τα πατήσω,πιστεύω όλα αυτά είναι φυσιολογικά;

Ναι όλα φυσιολογικά ειναι! Και εγω καούρες το βραδυ ειδικά!! Από το στήθος τιποτα ακόμη δεν βγαινει εμένα...μόνο σκούρυνε κ μεγάλωσε η θηλή!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@TheMiracle, καλέ εσείς κοντεύετε!!! Χριστουγεννιάτικο δώρο μυρίζομαι!!! Με το καλό! Άντε να αρχίσουν τα γεννητούρια... εγώ θα ρίξω την αυλαία στο τέλος...

@katerina04, ναι θα τον ρωτήσω. 

 

  • Μου αρέσει 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Εγώ φαγούρα δεν έχω άλλα τα νιώθω βαριά ήταν που ήταν απόγιναν αν τα πατήσω βγάζουν και υγρό κιόλας και δεν θέλω να θηλάσω καθόλου γτ θα πονάω θα κάνει σιντριβάνι θα γεμίζει θα βρέχω όλο το σπίτι και μόνο που τα σκέφτομαι με πιάνει πανικός αλλά επειδή έχω τύψεις λέω να της δίνω το πρωί λίγο δικό μου έτσι να πάρει κάτι εσένα βγάζουν υγρό; Έχεις μικρό ή μεγάλο στήθος; Σκέφτεσαι να θηλάσεις; 

Συσπασεις ποιες κάνετε; Για σηκώστε χεράκι μην είμαι μοναχούλα :x

Εμενα ηδη σταζει στο μπανιο. Μικρα ειναι μωρε. Τουλαχιστον τωρα φαινονται που πριστηκαν. Ναι θελω γιατι στην πρωτη δεν τα καταφερα και καθομαι ετσι κι αλλιως ενα χρονο αρα εχω χρονο και διαθεση 

πρίν από 39 λεπτά , Ele@n είπε:

Εσείς έχετε υγρά στο εσώρουχο; Είναι τώρα μία εβδομάδα που κάποιες ώρες το σερβιετάκι έχει κίτρινα μπεζ ανοιχτό καφέ υγρά σαν να είμαι άπλυτη.:twisted: Μα, τι είναι πάλι αυτό; Και εξέταση ούρων έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν οκ. 

Εγω λεω να ενημερωσεις τον γιατρο σου μπας ξαι χρειαστει να κανεις καλλιέργεια. Μου θυμιζει κολπιτιδα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Για ποια συντριβάνια μιλάς; τι έννοιες θα βρεχεις όλο το σπίτι;;;;:confused: αυτό είναι ο θηλασμος;;; συσπάσεις ακόμα δεν έχω καταλάβει αν κάνω...

Ο θηλασμός είναι επίπονος για την γυναίκα το σώμα της εξαντλείται ακόμα γιατί συνεχίζει να ταΐζει έναν άνθρωπο πέραν αυτής επίσης όταν κάνει σιντριβάνι στάζει σαν πίδακας το γάλα και εκείνη την ώρα νιώθεις σαν σουβλιές στο βυζί και φυσικά γεμίζουν πετσέτες σεντόνια πυτζάμες όλο νυστάζεις και πεινάς εγώ όσο θήλαζα από την πείνα έβαλα κιλά δεν έχασα και σε αγχώνουν οι φανατικές του θηλασμού όχι πιπίλα όχι μπουκάλι δώσε βυζί συνέχεια να εδραιωθεί ο θηλασμός και καταλήγεις ένα ζόμπι όρθιο με πόδια :( Άσε που το μητρικό είναι εύπεπτο και πεινάνε συνέχεια συν του ότι το ρουφηγμα του βυζιού τα κουράζει περισσότερο και άρα τρώνε λιγότερο άρα ξυπνάνε πιο γρήγορα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Κι εγω είχα ιχμοριτιδα είχα γεμίσει πυον μέσα στην μύτη και πήρα αντιβίωση άστα χεστα :(

Σήμερα ξύπνησα με πονόλαιμο ελπίζω να μου περάσει αλλά αυτά τα κόκαλα ρε παιδιά με σφάζουν αντε να μπω 36η τουλάχιστον να μην χρειαστεί μονάδα και να γεννήσω πχ 

@Ele@nκαούρες είχα και στις άλλες εγκυμοσύνες πιο έντονες μάλιστα :(

Όσες γεννάτε εντός των προσεχών εβδομάδων δεν γεννάτε και για μένα :x

Σε καταλαβαίνω πολύ εμένα σε ολη την εγκυμοσύνη πονάνε τα πάντα και οι εμετοί ακόμα κρατούν. Άντε να συμπληρώσεις τις 36 και μετά δε σε νοιάζει τίποτα. Εγώ πάντως που γενναω την Τρίτη με έχει πιάσει τρελό άγχος και αγωνία. Ασε που βλεπω συνέχεια εφιάλτες

9 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Κι εγω ολο σκεφτομαι να φτασω 36 και μετα λευτερια! Ειλικρινα δεν αντεχω αλλο. 

Ρε κοριτσια σορρυ κιολας, αλλα καινε και φαγουριζουν και τα δικα σας στηθη?

Εμένα καίνε με φαγουριζουν και πονάνε.

1 ώρα πρίν, TheMiracle είπε:

Κοριτσια και εγώ έχω πόνους περιόδου 2-3 φορές την ημέρα αλλά όχι συσπάσεις όπως τις περιγραφετε (δηλ. Να πετρωνει η μήτρα). Επίσης νιώθω συνέχεια βάρος κάτω πολύ χαμηλά σαν να κ ειναι ετοιμη να βγει ενα πραγμα! Συχνοουρία δεν το συζητώ καν εχω πάει σε αλλο επίπεδο!!!! Το βραδυ πάω 6-7 φορές! Και κάθε μισαωρο μέσα στη μέρα! Σταγόνες βγαζω κάποιες φορες για να καταλάβετε αλλά πάλι νιωθω συνέχεια ότι κατουριεμαι!!! Το κεφάλι της ειναι πολύ χαμηλά κ όταν κινείται νιωθω ότι θα μου φύγουν :razz:

Χαλάλι της όμως!!! Την περιμένουμε πως και πώς!!!!!!! Την Πέμπτη γίνομαι 37 εβδ.! Λέτε να έρθει πριν τα Χριστούγεννα; :)

Μπορεί να σας έρθει δωράκι για τα Χριστούγεννα. Κι εγώ επειδή με πατάει με τα ποδια του η συχνοουρια έχει χτυπήσει κόκκινο τουλάχιστον 7-8 φορες ξυπνάω το βράδυ και ασε που κια μια γουλια νερο.να πιω νιώθω ότι κρατιέμαι:).

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Ο θηλασμός είναι επίπονος για την γυναίκα το σώμα της εξαντλείται ακόμα γιατί συνεχίζει να ταΐζει έναν άνθρωπο πέραν αυτής επίσης όταν κάνει σιντριβάνι στάζει σαν πίδακας το γάλα και εκείνη την ώρα νιώθεις σαν σουβλιές στο βυζί και φυσικά γεμίζουν πετσέτες σεντόνια πυτζάμες όλο νυστάζεις και πεινάς εγώ όσο θήλαζα από την πείνα έβαλα κιλά δεν έχασα και σε αγχώνουν οι φανατικές του θηλασμού όχι πιπίλα όχι μπουκάλι δώσε βυζί συνέχεια να εδραιωθεί ο θηλασμός και καταλήγεις ένα ζόμπι όρθιο με πόδια :( Άσε που το μητρικό είναι εύπεπτο και πεινάνε συνέχεια συν του ότι το ρουφηγμα του βυζιού τα κουράζει περισσότερο και άρα τρώνε λιγότερο άρα ξυπνάνε πιο γρήγορα. 

αχ αυτά γιατί δεν τα λέει κάποιος να τα ξέρουμε κι εμείς. Και πώς γίνεται να δίνεις μία φορά τη μέρα δικό σου και τα υπόλοιπα γεύματα μπιμπερό; πώς μπορείς να βγάλεις το υπόλοιπο γάλα για να μην μένει στο στήθος;

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

αχ αυτά γιατί δεν τα λέει κάποιος να τα ξέρουμε κι εμείς. Και πώς γίνεται να δίνεις μία φορά τη μέρα δικό σου και τα υπόλοιπα γεύματα μπιμπερό; πώς μπορείς να βγάλεις το υπόλοιπο γάλα για να μην μένει στο στήθος;

Με θήλαστρο ή με το χέρι με το χέρι βέβαια ένιωθα αγελάδα και κάθε φορά που το έκανα ποτάμι τα δάκρυα έβγαζα 200μλ κάθε στήθος και γέμιζα τα σακουλάκια της Medela που είναι για φύλαξη μητρικού ε αυτά γιατί να τα πούνε για να χαλάσουν το όνειρο του υπέροχου θηλασμού εδώ δεν λένε ότι το να είσαι γονιός είναι ένα μόνιμο άγχος και μια συνεχής ενοχή ότι Α θα μπορούσα να το κάνω αυτό καλύτερα :( Φυσικά αν δεν έχεις άλλο παιδί και θες να ζήσεις την εμπειρία του θηλασμού και να περιμένεις να εδραιωθεί δικαίωμα σου να το κάνεις εμένα πάντως έως ότου αποθήλασα το στήθος ήταν πάντα γεμάτο και ενίοτε έκανε και σιντριβάνι πιο μικρό από τις πρώτες 40 μέρες αλλά έκανε και μετά τον χρόνο θυμάμαι 

  • Λυπημένη/-ος 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι δικαίωμα του καθενός. Εγώ αυτή τη στιγμή που το λέμε δεν είμαι και τόσο υπέρ ή φανατική. Ο λόγος είναι ότι μετά από τόσο ζόρι που έχω περάσει εδώ και ενάμιση χρόνο με τα θέματα που προηγήθηκαν, θα ήθελα να κάνω κάτι εύκολα. Άσε που γυρνάω στη δουλειά μετά από 15 μέρες οπότε ούτως ή άλλως θα πάρει και ξένο γάλα. Προφανώς και δεν αμφισβητώ την αξία του, αλλά...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Σίγουρα είναι δικαίωμα του καθενός. Εγώ αυτή τη στιγμή που το λέμε δεν είμαι και τόσο υπέρ ή φανατική. Ο λόγος είναι ότι μετά από τόσο ζόρι που έχω περάσει εδώ και ενάμιση χρόνο με τα θέματα που προηγήθηκαν, θα ήθελα να κάνω κάτι εύκολα. Άσε που γυρνάω στη δουλειά μετά από 15 μέρες οπότε ούτως ή άλλως θα πάρει και ξένο γάλα. Προφανώς και δεν αμφισβητώ την αξία του, αλλά...

Επειδή κι εγώ βγήκα και θα βγω γρήγορα έδινα και στήθος και ξένο στην αρχη. Δε θα σου πω ψέματα είναι πολύ δύσκολο πράγμα ο θηλασμός. Βλέποντας και κάνοντας θα δεις στην πορεία πώς θα πάει. Θα κάνεις αυτό που νιώθεις και έχεις ανάγκη εσύ χωρίς να ακούς κανέναν. Εγώ στην αρχή έλεγα θα δώσω λίγο όσο αντέξω και κατέληξα να θηλάζω τη μικρή μου σχεδόν 2 χρόνια. Τωρα το μπεμπη όπως βολεψει θα δω στην πορεία.  Θα δεις πως θα σε βολεψει κι εσενα. Πάνω απ' όλα ειναι η δική σου ψυχική υγεία και διάθεση. Το μωράκι σου θα μεγαλώσει ότι γάλα κι αν δώσεις μην αγχώνεσαι για αυτό

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευτυχώς ο άντρας μου με καταλαβαίνει. Αυτό θα ήταν και για μένα το ιδανικό, να δίνω και ξένο και όσο μπορώ δικό μου. Πάντως από τώρα σκέφτομαι πώς θα αντιμετωπίσω όσους θα συμβουλεύουν για αποκλειστικό θηλασμό...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ευτυχώς ο άντρας μου με καταλαβαίνει. Αυτό θα ήταν και για μένα το ιδανικό, να δίνω και ξένο και όσο μπορώ δικό μου. Πάντως από τώρα σκέφτομαι πώς θα αντιμετωπίσω όσους θα συμβουλεύουν για αποκλειστικό θηλασμό...

Δε θα ακούς κανέναν. Δεν γίνεται να τρέχεις στα μαθήματα και να πρέπει να αφήνεις και δικό σου γάλα. Θα σε φάει το άγχος και στο τέλος θα σου κοπεί τελείως. Πολλά μωρά δέχονται και τα δυο χωρίς κανένα πρόβλημα.  Γενικά θα ακούς πολλά όχι μόνο για το θηλασμό αλλά για όλα. Μετά με το φαγητό να δεις. Τώρα είναι της μόδας η υγιεινή διατροφή στα μωρά και τα φαγοπυρα και κινόα έχουν πάρει φωτιά χαχα. Μην τολμήσεις και πεις ότι δίνεις κατι άλλο την πάτησες. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Δε θα ακούς κανέναν. Δεν γίνεται να τρέχεις στα μαθήματα και να πρέπει να αφήνεις και δικό σου γάλα. Θα σε φάει το άγχος και στο τέλος θα σου κοπεί τελείως. Πολλά μωρά δέχονται και τα δυο χωρίς κανένα πρόβλημα.  Γενικά θα ακούς πολλά όχι μόνο για το θηλασμό αλλά για όλα. Μετά με το φαγητό να δεις. Τώρα είναι της μόδας η υγιεινή διατροφή στα μωρά και τα φαγοπυρα και κινόα έχουν πάρει φωτιά χαχα. Μην τολμήσεις και πεις ότι δίνεις κατι άλλο την πάτησες. 

Πες με παλιομοδίτισσα.... αλλά δεν ξέρω τι εστί φαγόπυρο!!!! χαχαχα.... Ναι, το ξέρω ότι θα ακούσω πολλά και πρέπει σιγα σιγά να το δουλέψω το κομμάτι αυτό γιατί δεν γίνεται να γίνω λάστιχο... 

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσες είναι να γεννήσετε το πρώτο παιδί, θα πάρει άδεια ο σύζυγός σας ή θα έχετε κάποιον δίπλα σας μην τυχόν και σπάσουν τα νερά και είστε μόνες; 

Η οικογένειά μου μένει στο εξωτερικό και ο άντρας μου δουλεύει βάρδιες (μένω κάτι 24ωρα μόνη) και φοβάμαι λίγο.. λέμε να βάλει άδεια 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ και ο Θεός βοηθός. 

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ειναι πολυ δυσκολο κομματι ο θηλασμός, αλλα ουτε το θηλαστρο ειναι λυση. Θα προσπαηησω και οτι γινει. Βασικα θελω μικτη διατροφη. Το βραδυ μπουκαλι και την μερα θηλασμο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...