Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα «φώτα» σας και την εμπειρία σας. Η μικρή μου εδώ και 10 περίπου μέρες έχει πολλή γκρίνια και κλαίει ειδικά τις απογευματινές ώρες (δεν έχει κάνει καμία από τις δύο κολικούς και είναι ήδη 2 μηνών). Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε τα ίδια και η μεγάλη. Τη νύχτα όμως ευτυχώς κοιμούνται. Πριν 3 μέρες κάναμε και το 1ο εμβόλιο και ο γιατρός τις βρήκε πολύ καλά σε ότι αφορά την ανάπτυξη τους. Παρόλα αυτά, η μικρή πάλι, είχε αρχίσει να μειώνει τον χρόνο παραμονής στο στήθος και βρέθηκε να ζυγίζει λιγότερο από τη μεγάλη όταν την προηγούμενη φορά που τις είχε δει ο παιδίατρος ήταν βαρύτερη. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να «μένει» λιγότερο στο στήθος και η μεγάλη. Τέλος, το χειρότερο. Μετά το εμβόλιο η μικρή πάντα δεν θέλει να φάει ούτε το συμπλήρωμα που είναι γάλα φόρμουλας. Κλαίει, τεντώνεται, μερικές φορές κάνει το κορμί της τόξο και δεν τρώει. Σήμερα και οι δύο δεν ήθελαν να φάνε. Δεν είχαμε πρόγραμμα. Όλη μέρα είχαν γρίνια και την περάσαμε είτε να προσπαθούμε να τις ταίσουμε, είτε να τις έχουμε αγκαλιά και να τις κουνάμε. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το εμβόλιο γιατί δεν έκαναν δέκατα. Μόνο υπνηλία είχαν το ίδιο απόγευμα και την επόμενη μέρα. Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία; Αν ναι, βρήκατε τι έφταιγε; Γενικά, πως το αντιμετωπίσατε; Θα ήθελα την εμπειρία σας πριν τηλεφωνήσω στον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα «φώτα» σας και την εμπειρία σας. Η μικρή μου εδώ και 10 περίπου μέρες έχει πολλή γκρίνια και κλαίει ειδικά τις απογευματινές ώρες (δεν έχει κάνει καμία από τις δύο κολικούς και είναι ήδη 2 μηνών). Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε τα ίδια και η μεγάλη. Τη νύχτα όμως ευτυχώς κοιμούνται. Πριν 3 μέρες κάναμε και το 1ο εμβόλιο και ο γιατρός τις βρήκε πολύ καλά σε ότι αφορά την ανάπτυξη τους. Παρόλα αυτά, η μικρή πάλι, είχε αρχίσει να μειώνει τον χρόνο παραμονής στο στήθος και βρέθηκε να ζυγίζει λιγότερο από τη μεγάλη όταν την προηγούμενη φορά που τις είχε δει ο παιδίατρος ήταν βαρύτερη. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να «μένει» λιγότερο στο στήθος και η μεγάλη. Τέλος, το χειρότερο. Μετά το εμβόλιο η μικρή πάντα δεν θέλει να φάει ούτε το συμπλήρωμα που είναι γάλα φόρμουλας. Κλαίει, τεντώνεται, μερικές φορές κάνει το κορμί της τόξο και δεν τρώει. Σήμερα και οι δύο δεν ήθελαν να φάνε. Δεν είχαμε πρόγραμμα. Όλη μέρα είχαν γρίνια και την περάσαμε είτε να προσπαθούμε να τις ταίσουμε, είτε να τις έχουμε αγκαλιά και να τις κουνάμε. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το εμβόλιο γιατί δεν έκαναν δέκατα. Μόνο υπνηλία είχαν το ίδιο απόγευμα και την επόμενη μέρα. Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία; Αν ναι, βρήκατε τι έφταιγε; Γενικά, πως το αντιμετωπίσατε; Θα ήθελα την εμπειρία σας πριν τηλεφωνήσω στον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ.

Άμα κάνει τόξο την ενοχλεί το γάλα ίσως έχει αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος ρώτησε τον παιδίατρο σου. Κουράγιο μανούλα εύχομαι. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Άμα κάνει τόξο την ενοχλεί το γάλα ίσως έχει αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος ρώτησε τον παιδίατρο σου. Κουράγιο μανούλα εύχομαι. 

@boukitsa123 καλημέρα. Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουν ξαφνικά αλλεργία στο γάλα γιατί μέχρι τώρα έτρωγαν κανονικά και βάρος πήραν. Τις βρήκε ακριβώς στο μέσο όρο.Πως είναι η δικιά σου;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για πείτε μου και εσείς την γνώμη σας, 17 ημερών τρώει δικό μου γάλα 100μλ αντλώ και της δίνω γιατί δεν κατάφερε να πιάσει στήθος. Μετά το τάισμα έχει μια νευρικότητα κουνάει και λυγίζει τα πόδια της προς την κοιλιά τγς και η κοιλιτσα της είναι σκληρή. Της κάνω μασαζ στην κοιλιά και ανακουφίζεται αν την βάλω στον ώμο μου. Αφού σταματήσει κοιμάται σαν πουλάκι. Ο παιδίατρος μου είπε τηλεφωνικά να κόψω τα γαλακτοκομικά αλλά το θεωρώ ακραίο χωρίς να την εξετάσει. Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία  η να μου πείτε τι να κάνω; Επίσης αερίζεται αρκετά αλλά δεν κάνει τόσο συχνά κακα πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, angel23 είπε:

@boukitsa123 καλημέρα. Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουν ξαφνικά αλλεργία στο γάλα γιατί μέχρι τώρα έτρωγαν κανονικά και βάρος πήραν. Τις βρήκε ακριβώς στο μέσο όρο.Πως είναι η δικιά σου;

Φυσικά η αλλεργία δεν φαίνεται όσο είναι πολύ μωρά στους 2 μήνες φαίνεται μου το έχουν επιβεβαίωσει 2 διαφορετικοί παιδίατροι. 

Κι εγώ μόλις γίνει 2 μηνών ίσως της δώσω υποαλλεργικό γάλα γτ κι εμένα μου πνίγεται και κάνει τόξα. Όχι σε όλο το γεύμα όμως. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Άμα κάνει τόξο την ενοχλεί το γάλα ίσως έχει αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος ρώτησε τον παιδίατρο σου. Κουράγιο μανούλα εύχομαι. 

Κι εμένα τα ίδια μου έκανε χθες το βράδυ, αλλά είχε περάσει μία ολόκληρη μέρα από το τελευταίο γεύμα με μπιμπερό. Μήπως "μυρίζουν" κολικοί τα συμπτώματα αυτά; Έφαγε και έκλαιγε γοερά από τη μία μέχρι τις τρεις το πρωί. Του χάιδευα την κοιλίτσα λίγο ηρεμούσε και ξανά μετά τα ίδια και δεν μπορούσε να ενεργηθεί, ούτε να βγάλει αέρια. Και σήμερα το πρωί ζοριζόταν περίπου μία ώρα μέχρι να ενεργηθεί, αλλά ευτυχώς δεν έκλαιγε. Το βραδινό κλάμα είναι λίγο τρομακτικό...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Κι εμένα τα ίδια μου έκανε χθες το βράδυ, αλλά είχε περάσει μία ολόκληρη μέρα από το τελευταίο γεύμα με μπιμπερό. Μήπως "μυρίζουν" κολικοί τα συμπτώματα αυτά; Έφαγε και έκλαιγε γοερά από τη μία μέχρι τις τρεις το πρωί. Του χάιδευα την κοιλίτσα λίγο ηρεμούσε και ξανά μετά τα ίδια και δεν μπορούσε να ενεργηθεί, ούτε να βγάλει αέρια. Και σήμερα το πρωί ζοριζόταν περίπου μία ώρα μέχρι να ενεργηθεί, αλλά ευτυχώς δεν έκλαιγε. Το βραδινό κλάμα είναι λίγο τρομακτικό...

Εμένα δεν διαρκούν τόσο πολύ ούτε το βραδυ την πιάνουν. Δεν έχουν στάνταρ ώρες έφαγε στις 11 κι το έκανε στο επόμενο γεύμα δεν το έκανε! Τι σου είπε ο παιδίατρος; Εμένα μου είπε να κόψω γαλακτοκομικά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

Εμένα δεν διαρκούν τόσο πολύ ούτε το βραδυ την πιάνουν. Δεν έχουν στάνταρ ώρες έφαγε στις 11 κι το έκανε στο επόμενο γεύμα δεν το έκανε! Τι σου είπε ο παιδίατρος; Εμένα μου είπε να κόψω γαλακτοκομικά 

Την Πέμπτη πάμε πρώτη φορά. Είναι άλλη μαμά που να έχει τέτοια έντονα συμπτώματα το μικρό; είναι απελπισία να σπαράζει και να μην ξέρεις πώς ηρεμεί...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Κι εμένα τα ίδια μου έκανε χθες το βράδυ, αλλά είχε περάσει μία ολόκληρη μέρα από το τελευταίο γεύμα με μπιμπερό. Μήπως "μυρίζουν" κολικοί τα συμπτώματα αυτά; Έφαγε και έκλαιγε γοερά από τη μία μέχρι τις τρεις το πρωί. Του χάιδευα την κοιλίτσα λίγο ηρεμούσε και ξανά μετά τα ίδια και δεν μπορούσε να ενεργηθεί, ούτε να βγάλει αέρια. Και σήμερα το πρωί ζοριζόταν περίπου μία ώρα μέχρι να ενεργηθεί, αλλά ευτυχώς δεν έκλαιγε. Το βραδινό κλάμα είναι λίγο τρομακτικό...

Να τον φασκιώνεις κορίτσι εμένα έτσι ξερνιέται την νύχτα αρκετά καλά. 

Επίσης πήρα νεράκι απιονισμένο σήμερα :)

Κορίτσια με βλέπουν στο δρόμο με το καρότσι των διδύμων και το σκαλί της μεγαλύτερης μου και μου δίνουν συγχαρητήρια και σταματάνε τα αμάξια να περάσουμε!!!! Παίζει να είμαι πιο ευτυχισμένη από ποτέ όμως σαν να βρήκα την Μπουκιτσα που πάντα έψαχνα!!!! Ότι σας μαυρίζει δώστε του χρώμα ;)

  • Μου αρέσει 6

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, boukitsa123 είπε:

Να τον φασκιώνεις κορίτσι εμένα έτσι ξερνιέται την νύχτα αρκετά καλά. 

Επίσης πήρα νεράκι απιονισμένο σήμερα :)

Ναι, τον τυλίγω ούτως ή άλλως με πανούλα ή κουβερτάκι μέσα από τα σκεπάσματα για να χουχουλιάζει... τον λυπάμαι τον έρμο, αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Έκοψα καφεϊνη και τσάι μέχρι να πάω στην παιδίατρο να δω τι θα μου πει και αυτή. Και όσο δεν τους ήθελα, τόσο μας βρήκαν νωρίς οι παλιοκολικοί. Κι εγώ είδα το θερμός της chicco και θα το παραγγείλω.  Τι πρόγραμμα έχει η μικρή σου το βράδυ;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ναι, τον τυλίγω ούτως ή άλλως με πανούλα ή κουβερτάκι μέσα από τα σκεπάσματα για να χουχουλιάζει... τον λυπάμαι τον έρμο, αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Έκοψα καφεϊνη και τσάι μέχρι να πάω στην παιδίατρο να δω τι θα μου πει και αυτή. Και όσο δεν τους ήθελα, τόσο μας βρήκαν νωρίς οι παλιοκολικοί. Κι εγώ είδα το θερμός της chicco και θα το παραγγείλω.  Τι πρόγραμμα έχει η μικρή σου το βράδυ;

Τρώει 10-11 μετά 12-1 και μετά στις 5-6 το πρωί 

Ευτυχώς πλέον πίνει 150 σχεδόν σε κάθε γεύμα. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Τρώει 10-11 μετά 12-1 και μετά στις 5-6 το πρωί 

Ευτυχώς πλέον πίνει 150 σχεδόν σε κάθε γεύμα. 

Μανάρι μου. Μπράβο της. Πες μας το κόλπο σου για αυτό το πρόγραμμααααααα!!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Κι εμένα τα ίδια μου έκανε χθες το βράδυ, αλλά είχε περάσει μία ολόκληρη μέρα από το τελευταίο γεύμα με μπιμπερό. Μήπως "μυρίζουν" κολικοί τα συμπτώματα αυτά; Έφαγε και έκλαιγε γοερά από τη μία μέχρι τις τρεις το πρωί. Του χάιδευα την κοιλίτσα λίγο ηρεμούσε και ξανά μετά τα ίδια και δεν μπορούσε να ενεργηθεί, ούτε να βγάλει αέρια. Και σήμερα το πρωί ζοριζόταν περίπου μία ώρα μέχρι να ενεργηθεί, αλλά ευτυχώς δεν έκλαιγε. Το βραδινό κλάμα είναι λίγο τρομακτικό...

Και εμένα τα ίδια έκανε και τα κάνει ακόμα και τώρα.. Μόνο για 4 με 5 μέρες είχε ηρεμήσει και δεν άλλαξα κάτι στην διατροφή μου.. Ευτυχώς που δεν κλαιει γοερά.. Ξέρω ότι δεν αντέχεται.. Περισσότερο γκρινιαζει. 

2 ώρες πρίν, Sofaki00 είπε:

Κορίτσια για πείτε μου και εσείς την γνώμη σας, 17 ημερών τρώει δικό μου γάλα 100μλ αντλώ και της δίνω γιατί δεν κατάφερε να πιάσει στήθος. Μετά το τάισμα έχει μια νευρικότητα κουνάει και λυγίζει τα πόδια της προς την κοιλιά τγς και η κοιλιτσα της είναι σκληρή. Της κάνω μασαζ στην κοιλιά και ανακουφίζεται αν την βάλω στον ώμο μου. Αφού σταματήσει κοιμάται σαν πουλάκι. Ο παιδίατρος μου είπε τηλεφωνικά να κόψω τα γαλακτοκομικά αλλά το θεωρώ ακραίο χωρίς να την εξετάσει. Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία  η να μου πείτε τι να κάνω; Επίσης αερίζεται αρκετά αλλά δεν κάνει τόσο συχνά κακα πλέον. 

Εμενα για τα γαλακτοκομικα μου είπε να μην τρώω αγελαδινης προέλευσης..Ετσι στα δημητριακα βάζω κατσικίσιο και σε τυρια τρώω ό, τι γίνεται με αιγοπροβειο γάλα.. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.. Γενικά όταν η κοιλίτσα ακουμπάει κάπου ανακουφιζονται.. Εγώ τον βάζω και μπρούμυτα με επίβλεψη πάντα.. Βοηθάει καμία φορά αν πιω εγώ κανένα τίλιο.. Κάτι άλλο δεν μπορω να σκεφτώ περα από τις πολλές αγκαλιές 

  • Μου αρέσει 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...