Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, ΚατεριναΣκ είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Προσπαθώ και εγώ να ασχολουμε όσο μπορώ μαζί της. Είναι δύσκολη και αυτή η ηλικία των 2.. έχω διαβάσει πολλά άρθρα  για γενικές συμπεριφορές για τα ξεσπάσματα κτλ που έχουν έτσι και αλλιώς σε αυτή τη ηλικία και με το μωρό τώρα ήρθε και έδεσε. Με στεναχωρεί λίγο που μου δείχνει ότι δεν με θέλει αλλά ξέρω ότι είναι αντίδραση και θα περάσει..

Εμένα ετυχως δεν ξυπνάει το βράδυ άμα κλαίει το μωρό. Και είναι απέναντι τα δωμάτια κοντά αλλά άμα κοιμηθεί αυτή δεν ξυπνάει εύκολα... Πω πω και μετά όταν ξυπνάει πας να την κοιμήσει πάλι??

Εσένα έκανε το αντίθετο ε? Κόλλησε πάνω σου..

Αχ δεν θέλω να της βάλω πάνα δεν ξέρω γιατί το θεωρώ πισωγυρισμα.. δεν ξέρω γιατί το βλέπω έτσι..  βεβαια υπάρχουν τώρα σιγά σιγά νύχτες συνεχόμενες που σηκώνεται και μας το λέει ότι θέλει τσίσα. Δηλαδή μέσα στη βδομάδα θα κάνει κάνα 2 φορές στο κρεβάτι. Ένα διάστημα έκανε κάθε νύχτα και 2 φορές μπορεί να τύχαινε.

Εσείς σε λίγο ξεκινάτε στέρεες τροφές ε?? Κάνα μήνα και?? Άντε άντε.. μήπως ηρεμήσεις λίγο.. εμένα δεν με κουράζει τόσο ο θηλασμός σαν θηλασμός πιο πολύ το ότι δεν κοιμάμαι καλά. Είμαι πολύ του ύπνου και ξαφνικά υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν 4 ώρες μόνο το 24 ωρο..

@Thaliamp πως τα πάς κορίτσι? Εσένα τώρα που πίνει μόνο ξένο πόσες ώρες σου κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ? 

Με παιδίατρο τι έκανες τελικά?? 

Ευτυχώς την κοιμίζει κ ο άντρας μου αν χρειαστεί, απλα έχει γκρίνια κ νεύρα την άλλη μέρα γιατί κοιμάται λιγότερο.. 
Πιστεύω κανεις πολύ καλά που δεν ξανα γυρνάς στην πάνα κ κανεις υπομονη! 
Κ εμένα πιο πολύ από όλα η αϋπνία με ενοχλεί, μόνο γι αυτό σκέφτομαι ότι θα δώσω ξενο κάποια στιγμή, απλα τώρα το παλεύω όσο αντέχω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, ΚατεριναΣκ είπε:

Ναι 5,5 είχαμε ξεκινήσει και εμείς κατευθείαν με φρούτα όχι ρυζαλευρο. Μου είπε όσα θηλάζουν συνήθως τους δίνουν κατευθείαν φρούτα.. εμείς σε 12 μέρες κλείνουμε 2 μήνες.. ποτε πέρασαν δεν έχω πάρει χαμπάρι αλήθεια...  Αχ και εγώ πολλές φορές θέλω να πάει η μικρή να μείνει για λίγο στην γιαγιά αλλά είμαι σίγουρη ότι όταν το κάνω για αρκετές μέρες δεν θα μπορώ:-P το θέλουμε το τρέξιμο μας τελικά... 

Πω πω και είστε και 4 μηνών και ;κιμά σου κοιμάται 3ωρα ε?? Υπομονή.. και ο μεγάλος έτσι έκανε???

Μπα,ο μεγάλος μόλις τελείωσαν οι κολικοί ηρέμησε πολύ και κοιμόταν αρκετά.Σε αυτό το μήνα ξεκίνησα και μεικτή και το βράδυ ξυπνούσε 2 φορές σε 9 ώρες.

Σήμερα εντωμεταξυ κοιμήθηκε μόνο 3 μισάωρα και για βράδυ πριν 10 λεπτά.και θηλάζει ανά 1,5 ώρα περίπου.Τα παιξα..Ελπίζω να κοιμηθεί καλύτερα το βράδυ.Καλα που ήρθε λίγο η νονά του και άδειασα το σαλονι για την ανακαίνιση.Ηθελε όλο αγκαλιά Ποιος ξέρει τη φάση περνάει...Καλά που έλεγα ότι θα ξεκουραστώ ...δέν το βλέπω...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Μπα,ο μεγάλος μόλις τελείωσαν οι κολικοί ηρέμησε πολύ και κοιμόταν αρκετά.Σε αυτό το μήνα ξεκίνησα και μεικτή και το βράδυ ξυπνούσε 2 φορές σε 9 ώρες.

Σήμερα εντωμεταξυ κοιμήθηκε μόνο 3 μισάωρα και για βράδυ πριν 10 λεπτά.και θηλάζει ανά 1,5 ώρα περίπου.Τα παιξα..Ελπίζω να κοιμηθεί καλύτερα το βράδυ.Καλα που ήρθε λίγο η νονά του και άδειασα το σαλονι για την ανακαίνιση.Ηθελε όλο αγκαλιά Ποιος ξέρει τη φάση περνάει...Καλά που έλεγα ότι θα ξεκουραστώ ...δέν το βλέπω...

Αχ αυτές οι φάσεις...

Αύριο ελπίζω να είναι πιο ήσυχος..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μας διαβαζουν και επειδη πολλες κοπελες που θηλαζουν εχουν γραψει για τα ξενυχτια τους, ηθελα να γραψω απλως οτι ειμαστε 6 εβδομαδων με αποκλειστικο θηλασμο και ξυπναει 2 φορες μονο τη νυχτα, στο δεκαωρο περιπου. Επισης τρωει αλλες 5-6 φορες μεσα στη μερα, που δεν ειναι κ τοσο ασχημα για θηλασμο. Για να μην αποθαρρυνονται οσες αποφασισαν να θηλασουν. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, SasT είπε:

Επειδη μας διαβαζουν και επειδη πολλες κοπελες που θηλαζουν εχουν γραψει για τα ξενυχτια τους, ηθελα να γραψω απλως οτι ειμαστε 6 εβδομαδων με αποκλειστικο θηλασμο και ξυπναει 2 φορες μονο τη νυχτα, στο δεκαωρο περιπου. Επισης τρωει αλλες 5-6 φορες μεσα στη μερα, που δεν ειναι κ τοσο ασχημα για θηλασμο. Για να μην αποθαρρυνονται οσες αποφασισαν να θηλασουν. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Καλημέρα.Μπραβο σας!Καθόλου άσχημα δεν είναι.Το αντίθετο.

Επίσης και πολλές δίνουν ξένο και τα μωράκια τους δεν κοιμούνται.Εννοειται κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Απλα λέμε τον πόνο μας.Αν και εμένα δεν με πειράζει τόσο το ξενύχτι όσο ότι όταν τρώει τόσο συχνά δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, εμένα για 4η μέρα κλαίει για δυο ώρες το βράδυ και δεν την ηρεμεί τίποτα, δε θέλει στηθος εκείνη την ώρα κ κοιμάται με λευκούς ήχους από την εξάντληση πιστεύω :( Κολικοι μου είπε ο παιδίατρος κ μας έδωσε σταγονιτσες να ξεκινήσουμε σήμερα. Έχει κ λίγη βλέννη στα κακακια επειδή έχω μεγάλη ροη. Καμία άλλη μανούλα έχει κολικούς; Τι κανετε; Ποσο λέτε να κρατήσει;  Η μεγάλη μου κόρη δεν ειχε..

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα.Μπραβο σας!Καθόλου άσχημα δεν είναι.Το αντίθετο.

Επίσης και πολλές δίνουν ξένο και τα μωράκια τους δεν κοιμούνται.Εννοειται κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Απλα λέμε τον πόνο μας.Αν και εμένα δεν με πειράζει τόσο το ξενύχτι όσο ότι όταν τρώει τόσο συχνά δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Κ εμένα έτσι μες στη μέρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο... Ξεκινήσαμε βόλτες τώρα και κοιμάται λίγο παραπάνω κ επίσης το μαρσιπο με βοηθάει γιατί κ εκεί κοιμάται κ έτσι θηλάζει λιγότερες φορές!

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2020 at 1:30 ΜΜ, ΚατεριναΣκ είπε:

Μέχρι να πάει 40 ημερών ξύπναγε το βράδυ ανά 2 ώρες.. τώρα αρχίζει και μου κάνει κάτι 3ωρα 4ωρα και 5 ώρα πιο σπάνια τα 5ωρα.. αλλά τουλάχιστον κοιμάμαι παραπάνω. Επίσης δεν μου κοιμάται με τίποτα ανάσκελα. Τον ανακτεβει το πολύ γάλα που πίνει του έρχεται αναγουλα δεν ξέρω κάτι τον ενοχλεί έτσι και μόλις τον έβαλα μπρούμυτα ξαφνικά ηρεμεί και κοιμάται αρκετα... 

Ααα τέλεια.. αφού σου κάνει εννοείται να παραμείνεις στην παιδίατρο που σου είπε η γιατρός σού.. εμένα αυτή που μου είχε συστήσει η γιατρός μου δεν μου έκανε καθόλου. 

Ούτε εμένα θέλει ανάσκελα τον βάζω πλάι....έχει κ γοπ κ μάλλον του ανεβαίνει το γάλα... εντωμεταξυ χτες μου γύρισε μπρούμυτα μόνος του!!!! φοβάμαι ομως να τον βάλω να κοιμηθεί έτσι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Χρςιαζομαι την βοήθεια σας και πάλι.Ειμαστε 47 ημερών και δίνω μόνο ξένο γάλα.Εχουμε θέμα με το ρέψιμο μετά το φαγητο.Τι σας έχει πει ο παιδίατρος για αυτό το πράγμα;;Είναι υποχρεωτικό;εγώ την κρατάω 20 λεπτά ορθια και αν δεν ρευτει την βάζω στο πλάι να κοιμηθει.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Καταλαβα...απλά σκέφτομαι ποση ωρα κανει να μείνουν τα μπουκαλάκια με το ελάχιστο νερό μέσα;;;σου είπε η παιδιατρος;;;εγώ άλλαξα παιδιατρο γιατί μας έλεγε ότι να ναι με τον αφαλό του μωρου που είχαμε ένα θεματακι.... Οποτε δεν ξέρω τι ίσχυε από όλα αυτά που μας είχε πει...Κ τωρα εχω μαζέψει απορίες για την επόμενη φορά που θα μιλήσουμε.... 

Αχ μπράβο σου με δυο μωρά!!!! 

Δε χαίρεσαι που κοιμάται 5 ώρες;;;;Η παιδιατρος τι λεει;ρώτησες;;και εμάς την ίδια ώρα κλαίει κ δεν κάθεται μόνος του... Αγκαλιά θέλει, αλλιώς Βαλάντωνει στο κλάμα.... 

Αυτό δεν το ξέρω...αλλά σιγά πόσες ώρες να μείνουν????η αποστείρωση κρατάει έτσι κ αλλιώς 24 ώρες!!!

Just now, merl30 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Χρςιαζομαι την βοήθεια σας και πάλι.Ειμαστε 47 ημερών και δίνω μόνο ξένο γάλα.Εχουμε θέμα με το ρέψιμο μετά το φαγητο.Τι σας έχει πει ο παιδίατρος για αυτό το πράγμα;;Είναι υποχρεωτικό;εγώ την κρατάω 20 λεπτά ορθια και αν δεν ρευτει την βάζω στο πλάι να κοιμηθει.

Γεια σου κορίτσι μου...δεν σου ρευεται???με το ξένο είναι υποχρεωτικό....αν θηλάζεις ξέρω πως δεν είναι...εγώ τον κρατάω αν δεν ρευτει μέχρι κ μισάωρο....κ μετά τον βάζω κ εγώ πλάι.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Αυτό δεν το ξέρω...αλλά σιγά πόσες ώρες να μείνουν????η αποστείρωση κρατάει έτσι κ αλλιώς 24 ώρες!!!

Γεια σου κορίτσι μου...δεν σου ρευεται???με το ξένο είναι υποχρεωτικό....αν θηλάζεις ξέρω πως δεν είναι...εγώ τον κρατάω αν δεν ρευτει μέχρι κ μισάωρο....κ μετά τον βάζω κ εγώ πλάι.....

Δεν μου ρεύεται πάντα. Ή αν ρευτεί ρεύεται από μέσα της και δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση.εγώ με το που τελειώσουμε την γυρνάω μία αριστερά μία δεξιά τη σηκώνω ψηλά την κουνάω πάρα πολύ και μετά την βάζω στον ωμο μου αλλά και πάλι υπάρχουν φορές που δεν ρεύεται. Δεν ξέρω πως τρώτε εσείς αλλά εμείς τώρα τρώμε συνολικά περίπου 120ml. Περίπου στα 70 ml θα κάνουμε μία παύση για να ρευτουμε και να συνεχίσουμε.Ε την δεύτερη φορά δεν θα ρευτεί για τα υπόλοιπα. Αυτό είναι που με αγχώνει και την κρατάω 15 λεπτά περίπου με 20 λεπτά όρθια και μετά τη βάζω και εγώ στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, merl30 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Χρςιαζομαι την βοήθεια σας και πάλι.Ειμαστε 47 ημερών και δίνω μόνο ξένο γάλα.Εχουμε θέμα με το ρέψιμο μετά το φαγητο.Τι σας έχει πει ο παιδίατρος για αυτό το πράγμα;;Είναι υποχρεωτικό;εγώ την κρατάω 20 λεπτά ορθια και αν δεν ρευτει την βάζω στο πλάι να κοιμηθει.

Θα μπορούσες να δοκιμαστεί να τη ρεψεις κ καθιστή πιάνει πολλές φορες! Δες στο γιουτιουμπ βίντεο Μ "τρόπους ρεψιματος νεογέννητου" !

Κ εμένα είναι δύσκολος στο ρεψιμο..ειδικά από το δικό μου όταν θηλάζω συνήθως δεν ρευεται..το βράδυ του δίνω συμπληρωμα κ παλι ο άτιμος δύσκολα μου ρευεται..ο παιδίατρος μου είχε πει αν δεν ρευτει να τον βάζω ανάσκελα αλλά με το κεφαλάκι του στο πλάι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Θα μπορούσες να δοκιμαστεί να τη ρεψεις κ καθιστή πιάνει πολλές φορες! Δες στο γιουτιουμπ βίντεο Μ "τρόπους ρεψιματος νεογέννητου" !

Κ εμένα είναι δύσκολος στο ρεψιμο..ειδικά από το δικό μου όταν θηλάζω συνήθως δεν ρευεται..το βράδυ του δίνω συμπληρωμα κ παλι ο άτιμος δύσκολα μου ρευεται..ο παιδίατρος μου είχε πει αν δεν ρευτει να τον βάζω ανάσκελα αλλά με το κεφαλάκι του στο πλάι..

Όταν λες καθιστη,εννοείς να κάθεται στα πόδια μου και να γέρνει μπροστά;;;;Και εμένα η παιδίατρος μου είπε στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Όταν λες καθιστη,εννοείς να κάθεται στα πόδια μου και να γέρνει μπροστά;;;;Και εμένα η παιδίατρος μου είπε στο πλάι.

Κάθεται στα πόδια σου κ εχει.ευθεια τη πλατουλα όσο μπορεί,το κρατάς από το σαγονακι του κάπως απαλά..με τον αντίχειρα κ τον παράμεσο σου..κ το χτυπάς πάλι απαλά στη πλατουλα..

https://youtu.be/W8yvnhWdyAs

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Όταν λες καθιστη,εννοείς να κάθεται στα πόδια μου και να γέρνει μπροστά;;;;Και εμένα η παιδίατρος μου είπε στο πλάι.

Κάθεται στα πόδια σου κ εχει.ευθεια τη πλατουλα όσο μπορεί,το κρατάς από το σαγονακι του κάπως απαλά..με τον αντίχειρα κ τον παράμεσο σου..κ το χτυπάς πάλι απαλά στη πλατουλα..

θα σου στείλω μήνυμα γτ δε με αφήνει να δημοσιεύσβ ένα βιντεάκι..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιαα Καλησπερα,θεμα κιλων πως τα πατε; Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 55 κιλά και εφτασα περιπου 69-70 γεννησα πριν 3 εβδομαδες τώρα είμαι 63-64 η μπεμπα γεννηθηκε 3.330 στην ουσία δεν έχασα τίποτα... Και δεν τρώω πολύ να πεις ότι τρώω δεν έχω ούτε χρόνο με το μωρό αλλά ούτε και διάθεση,σήμερα πήγα για ψώνια γιατί δεν εχω τίποτα να βάλω που να μου κάνει και δεν βρήκα τίποτα που να μαρεσει  ουτε ενιωθα καλά μέσα στα ρουχα, η ψυχολογία ηταν που ήταν χαλια τώρα δεν νιώθω καλά ουτε με αυτό... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...