Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Αχ πως να την κρατήσεις όρθια?? Όσο μπορώ σηκώνω το κεφάλι της .. Εγώ προς το παρόν χρησιμοποιώ τν καλαθουνα με βάση με ροδάκια κ συρταριερα  που έχει αλλαξιερα πάνω ( στον γιο μου δεν είχα κ τον άλλαζα στο κρεβάτι μέχρι 2 μηνών κ με έπιασε η μέση μου ..) . Τώρα την έχω κατά ευχαριστηθεί. (Λόγω χώρου δεν έχω βάλει την αλλαξιερα που έχει ξεχωριστή βάση ) . 

Ακριβώς έτσι είναι η δική μου.  Κάνει συνέχεια κακα σε όλες τις πάνες ..αχ εμείς πάθαμε σοβαρό έγκαυμα.   Είχε πληγές.. Τώρα μετά από 2 βδομάδες κ έχει ακόμα λίγες κοκκινιλες αλλά από χθες έχει πάλι πληγές πολύ κοντά στο πωπο  της , μάλλον λόγω ότι κάνει συνέχεια κακα κ είναι σαν νερό .   Το τι κρέμες έχω χρησιμοποιήσει δεν λέγεται.. sudocrem είναι για ελαφρύ κοκκίνισμα.  Τελικά κατέληξα σε  μελάνι άπο το φαρμακείο κ της βάζω αυτό + bepanthol η avene cicalfate (για εγκαύματα) ..βοηθάει πολύ αυτό που λες να τα αφήνουμε κ ξεσκέπαστα  ΑΛΛΑ η δικιά μου η κόρη δεν παίζεται!!  με έχει κατουρησρι κ Χεσει άπειρες φορές!! Μόλις τν καθαρίζω κ βάζω νέα πάνα, μου κάνει κακά κ πάνω κ στο χέρι μου ..!! Κ φτου απο την αρχή.!! Την κάνω μπάνιο κ κατουράει αμέσως μετά στην πετσέτα.  Όλα μούσκεμα ξανά.  

Εντωμεταξύ βρε κορίτσια όταν την αλλάζω παλεύω μαζί της , κουνάει συνέχεια τα πόδια κ τα βάζει κ στην πάνα κ μου λερώνει κάλτσες,πόδια.. κ να θέλω να την πλύνω με νερό σε κάθε αλλαγή , πραγματικά δεν γίνεται.. Επίσης πριν της βάλω κρεμα , την στεγνωνω με βαμβάκι . 

Δεν ξέρω αν φταιει κάτι στην διατροφή μου κ συγκαιεται ...

Όρθια με τίποτα.αλλα όσο πιο όρθια μπορώ προσπαθώ.βεβαια άλλο 2μιση κιλά που ήταν στην αρχή,άλλο 4και που είναι τώρα.

Εμάς αερίζεται και συνέχεια κορίτσια και μυρίζει άσχημα. Θα αρχίσω προβιοτικα από Δευτέρα και ελπίζω να ηρεμήσει λίγο το στομαχακι της 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Αχ πως να την κρατήσεις όρθια?? Όσο μπορώ σηκώνω το κεφάλι της .. Εγώ προς το παρόν χρησιμοποιώ τν καλαθουνα με βάση με ροδάκια κ συρταριερα  που έχει αλλαξιερα πάνω ( στον γιο μου δεν είχα κ τον άλλαζα στο κρεβάτι μέχρι 2 μηνών κ με έπιασε η μέση μου ..) . Τώρα την έχω κατά ευχαριστηθεί. (Λόγω χώρου δεν έχω βάλει την αλλαξιερα που έχει ξεχωριστή βάση ) . 

Ακριβώς έτσι είναι η δική μου.  Κάνει συνέχεια κακα σε όλες τις πάνες ..αχ εμείς πάθαμε σοβαρό έγκαυμα.   Είχε πληγές.. Τώρα μετά από 2 βδομάδες κ έχει ακόμα λίγες κοκκινιλες αλλά από χθες έχει πάλι πληγές πολύ κοντά στο πωπο  της , μάλλον λόγω ότι κάνει συνέχεια κακα κ είναι σαν νερό .   Το τι κρέμες έχω χρησιμοποιήσει δεν λέγεται.. sudocrem είναι για ελαφρύ κοκκίνισμα.  Τελικά κατέληξα σε  μελάνι άπο το φαρμακείο κ της βάζω αυτό + bepanthol η avene cicalfate (για εγκαύματα) ..βοηθάει πολύ αυτό που λες να τα αφήνουμε κ ξεσκέπαστα  ΑΛΛΑ η δικιά μου η κόρη δεν παίζεται!!  με έχει κατουρησρι κ Χεσει άπειρες φορές!! Μόλις τν καθαρίζω κ βάζω νέα πάνα, μου κάνει κακά κ πάνω κ στο χέρι μου ..!! Κ φτου απο την αρχή.!! Την κάνω μπάνιο κ κατουράει αμέσως μετά στην πετσέτα.  Όλα μούσκεμα ξανά.  

Εντωμεταξύ βρε κορίτσια όταν την αλλάζω παλεύω μαζί της , κουνάει συνέχεια τα πόδια κ τα βάζει κ στην πάνα κ μου λερώνει κάλτσες,πόδια.. κ να θέλω να την πλύνω με νερό σε κάθε αλλαγή , πραγματικά δεν γίνεται.. Επίσης πριν της βάλω κρεμα , την στεγνωνω με βαμβάκι . 

Δεν ξέρω αν φταιει κάτι στην διατροφή μου κ συγκαιεται ...

Καλημέρα! Η πρώτη μου κόρη είχε συγκαει πολύ κ είχα δοκιμάσει τα πάντα! Τελικά το μελάνι μας έσωσε κ όσο μπορούσαμε ανοιχτό το παμπερς. Μπορείς να πάρεις υποσεντονα από το σούπερ μιας χρήσεως κ να το έχεις στρωμένο όπου την βάζεις κ μετά να το πετάς κατευθείαν να μη σου λερώνει τα πάντα. 
Όσο για την αλλαγή πάνας κ εμείς παλεύουμε να ξέρεις! 

Αχ κορίτσια εμένα εμφάνισε κ λίγο αιμα στα κακακια, ίσως αλλεργία είπε ο παιδίατρος κ αν το ξανακάνει να κόψω γαλακτοκομικά. Έχει συμβεί σε καμία σας;;;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημέρα! Ναι κ εμένα γενικά ο θηλασμός μου φαίνεται εύκολος κ με το δεύτερο μωρό . Κ μάλιστα εμένα είναι 2.5 εβδομάδων κ τν νύχτα κοιμάται κ αυτή 4-5 ώρες σερι. Κ οι θηλασμού δεν κρατάνε πολύ αλλα έχω πολύ γάλα κ μάλλον χορταίνει .

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Εγώ δεν προλαβαίνω να μπω καν έδω με τον μεγάλο.  Έχει γίνει πολύ ζηλιάρης κ θέλει να παίζουμε συνέχεια... Η μπέμπα είναι βολική , την μέρα ξυπνάει, Πίνει 15 λεπτά κ κοιμάται.  Το βράδυ από τις 9.30 με 1.30 κλαίει λίγο κ θέλει να κοιμηθεί πάνω μου.. Μετά κοιμάται 4-5 ώρες σερί.  Δεν την ξυπνάω εννοείται το βράδυ.απλα όταν θήλαζρι μετά από λίγο σαν να πνίγεται..  λέτε να έχω πολύ γάλα ? Το κάνει κάποιο μωράκι που θηλαζει? Επίσης κάνει συνέχεια κακα από λίγο κ υδαρη. Είναι ακόμα κόκκινος ο ποπος της .. συγκαμα είχε πάθει κ από το νοσοκομείο αλλά βελτιώθηκε. Αλλά ακόμα δν λέει να της περάσει εντελώς 

Μαλλον εχεις πολυ γαλα η κατεβαινει πολυ γρηγορα, συνηθως αυτα συμβαινουν μαζι. Εμενα επισης πνιγεται οταν κατα βαθος δε θελει να φαει αλλα να πιπιλισει κ δεν περιμενει πως θα του ρθει γαλα, πχ οταν θελει πιπιλισμα γτ ποναει η κοιλια του η νυσταζει.

Για το συγκαμα να σου πω, οσο πιο συχνα μπορεις αλλαγμα. Τα ξερεις κ εσυ που εισαι εμπειρη μαμα. Να στεγνωνει το μωρο καλα και μετα μια πολυ παχια στρωση κρεμας. παρε μια που να κανει κολλωδες και παχυ στρωμα οχι ενυδατωση, αυτες που ειναι ετσι ειναι για παρεδειγμα η σουντοκρεμ και η νιβεα για αλλαγη πανας , η φρεζυντερμ πχ ειναι πιο λεπτορρευστη και φευγει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Renez είπε:

Καλημέρα Άντα μου!!

Λένε πως μπορεί να τους προκαλέσει συγκαμα τα μπαχαρικα,τα καυτερά φαγητά κ τα οξινα λαχανικά/ φρούτα όπως ντομάτα, λεμόνι,πορτοκάλι..

Καλημέρα! Δεν τρώω τίποτα απο Όλα αυτά προς το παρόν.  Να δω πως θα πάει κ μάλλον θα αλλάξω την διατροφή μου..

 

Just now, Elen_2 είπε:

Όρθια με τίποτα.αλλα όσο πιο όρθια μπορώ προσπαθώ.βεβαια άλλο 2μιση κιλά που ήταν στην αρχή,άλλο 4και που είναι τώρα.

Εμάς αερίζεται και συνέχεια κορίτσια και μυρίζει άσχημα. Θα αρχίσω προβιοτικα από Δευτέρα και ελπίζω να ηρεμήσει λίγο το στομαχακι της 

Εγώ χθες που ζυγιστηκα μαζί της στην ζυγαριά μου ήταν 4100 αλλά στο περίπου πιστεύω είναι . Εμένα Ναι αρχίσε να πιάνεται λίγο ο ώμος μου αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.. που να φτάσει 6 μηνών που θα είναι 7-8 κιλά..

Κ εμείς έχουμε πολλά αέρια ειδικά το βράδυ.  Υποφέρει η καημενουλα ..

Just now, SasT είπε:

Μαλλον εχεις πολυ γαλα η κατεβαινει πολυ γρηγορα, συνηθως αυτα συμβαινουν μαζι. Εμενα επισης πνιγεται οταν κατα βαθος δε θελει να φαει αλλα να πιπιλισει κ δεν περιμενει πως θα του ρθει γαλα, πχ οταν θελει πιπιλισμα γτ ποναει η κοιλια του η νυσταζει.

Για το συγκαμα να σου πω, οσο πιο συχνα μπορεις αλλαγμα. Τα ξερεις κ εσυ που εισαι εμπειρη μαμα. Να στεγνωνει το μωρο καλα και μετα μια πολυ παχια στρωση κρεμας. παρε μια που να κανει κολλωδες και παχυ στρωμα οχι ενυδατωση, αυτες που ειναι ετσι ειναι για παρεδειγμα η σουντοκρεμ και η νιβεα για αλλαγη πανας , η φρεζυντερμ πχ ειναι πιο λεπτορρευστη και φευγει.

 Έχεις δίκιο ! Δεν το είχα σκεφτεί να κατεβαίνει γρήγορα , Ναι αυτό είναι Αφού μετά από λίγο ηρεμει κ θηλάζει καλύτερα .

Αχ άσε τώρα μόνο το μελάνι μας σώζει μέχρι να κλείσουν οι πληγές. Έχει ανοίξει το σένα της. Sudocrem είναι για αλλαγή πάνας Όχι για πληγές..  να σου πω την αλήθεια μπορεί να είμαι δευτερομανουλα αλλά τελικά με τον γιο μου δεν κατάλαβα ότι μεγάλωσα μωρό μέχρι 1 έτους. Απλά θηλαζε όλη μέρα, κοιμόταν νύχτα, έκανε κακα 1 φορά την μέρα ! Δεν είχα ούτε πληγωμένες  θηλές ούτε συγκαμα ουτε κολικούς,ΤΙΠΟΤΑ!!Τώρα έχω ακριβώς τα αντίθετα.. Είναι λες κ είμαι  πρώτη φορά μαμά!


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Renez είπε:

Χωρίς ριλαξ,λίκνο κ μπανάκι σίγουρα δε θα μπορούσα εγώ..

στο ριλαξ κάθεται ή κοιμάται οοολη τη μέρα κ τον έχω δίπλα μου είτε κάνω δουλειές είτε μπάνιο κτλ..

 το μπανάκι το χρειάζομαι οπωσδήποτε εγώ γιατί έχω ντουζιέρα οπότε με βολεύει πολύ στη βάση του γιατί ούτε σκύβω ούτε τίποτε..

Κ το λίκνο με βολεύει γιατί είναι κολλημένο με το κρεβάτι απλώνω απλά το χέρι μου αν γκρινιαξει κ ησυχάζει επίσης έχω σκοπό να τον έχω εκεί μέχρι 5-6 μηνών οπότε προς το παρόν εγώ δεν έχω πάρει κούνια πχ..γιατί κ λίκνο κ κούνια σίγουρα δεν χρειάζονται μαζί!!

Αποστειρωτη τον χρησιμοποιω να είμαι ειλικρινής αλλά αν δεν ήταν δώρο δε θα έπαιρνα..θα βολευομουν με βράσιμο στη κατσαρόλα..όσο για το καρότσι μόνη μου δε με βολεύει κ εγώ το μάρσιπο χρησιμοποιω αλλά με τον άντρα μου κ τα σκυλιά όταν βγαίνουμε όλοι μαζί είναι πιο άνετα με το καρότσι ..

Χμμμ τι άλλο..?! Κρέμες του μωρού δεν χρησιμοποιω εν τέλη γιατί βάζω παντού κεραλοιφη..τσάμπα λεφτά αν κ οι περισσότερες είναι δώρα..θα τις φοράει η μανούλα χαχαχα

Δε μου έρχεται κάτι άλλο..νομίζω βέβαια είναι υποκειμενικό αυτό..πχ εγώ μαξιλάρι θηλασμού δεν έχω κ ενώ θηλάζω βολευομαι με τα μαξιλάρια καναπέ..

 

Ναι γι αυτό το ρώτησα γιατί είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα στο λικνο πχ δεν κάθεται ούτε λεπτό αν και το έχω δίπλα στο κρεβάτι και ανοιχτό σαν να κοιμόμαστε μαζί. Το μπανάκι το χρησιμοποιούμε αλλά θα μπορούσα και διαφορετικά.και την αλαξιερα αλλά και στο κρεβάτι θα την άλλαζα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elen_2 είπε:

Ναι γι αυτό το ρώτησα γιατί είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα στο λικνο πχ δεν κάθεται ούτε λεπτό αν και το έχω δίπλα στο κρεβάτι και ανοιχτό σαν να κοιμόμαστε μαζί. Το μπανάκι το χρησιμοποιούμε αλλά θα μπορούσα και διαφορετικά.και την αλαξιερα αλλά και στο κρεβάτι θα την άλλαζα. 

Ααααα να ας πούμε αλλαξιερα δε πήρα..ναι έχεις δίκιο μια χαρά βολεύει στο κρεβάτι ή στον καναπέ,εκεί τον αλλάζω!!

Στο λίκνο όχι ε..? Κ που την κοιμίζεις μαζί σας στο κρεβάτι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ααααα να ας πούμε αλλαξιερα δε πήρα..ναι έχεις δίκιο μια χαρά βολεύει στο κρεβάτι ή στον καναπέ,εκεί τον αλλάζω!!

Στο λίκνο όχι ε..? Κ που την κοιμίζεις μαζί σας στο κρεβάτι?

Ναι αν και δε θέλω καθόλου γιατί φοβάμαι. Όταν την πάρει ο ύπνος την μεταφέρουμε αλλά ξυπναει σαν να την χτυπάει ρεύμα τις περισσότερες φορές!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen_2 είπε:

Ναι αν και δε θέλω καθόλου γιατί φοβάμαι. Όταν την πάρει ο ύπνος την μεταφέρουμε αλλά ξυπναει σαν να την χτυπάει ρεύμα τις περισσότερες φορές!

Ναι αυτό το κάνουν από τα αντανακλαστικά τους που πετάγονται χερακια/ποδαράκια κ τα ξυπνάνε..

Κ εγώ τον έχω πάρει στο κρεβάτι κάποιες φορές στο ττελευταίο βραδυνο τάισμα που λέω εγώ στις 6 περίπου γτ βαριέμαι να τον νανουριζω κ να τον βάλω στο λίκνο γτ κοιμάται απευθείας αλλά ομολογώ τότε φεύγει κ ο άντρας μου για δουλειά οπότε είμαστε άνετοι στο κρεβάτι αλλιώς δυστυχώς ή ευτυχώς δε χωράμε.. ακομη κ έτσι φίλη καλό είναι το λίκνο γτ δεν έχω τον φόβο μη φύγει από το κρεβάτι..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναι αυτό το κάνουν από τα αντανακλαστικά τους που πετάγονται χερακια/ποδαράκια κ τα ξυπνάνε..

Κ εγώ τον έχω πάρει στο κρεβάτι κάποιες φορές στο ττελευταίο βραδυνο τάισμα που λέω εγώ στις 6 περίπου γτ βαριέμαι να τον νανουριζω κ να τον βάλω στο λίκνο γτ κοιμάται απευθείας αλλά ομολογώ τότε φεύγει κ ο άντρας μου για δουλειά οπότε είμαστε άνετοι στο κρεβάτι αλλιώς δυστυχώς ή ευτυχώς δε χωράμε.. ακομη κ έτσι φίλη καλό είναι το λίκνο γτ δεν έχω τον φόβο μη φύγει από το κρεβάτι..

Ναι χρησιμεύει σαν προστατευτικό και σε εμάς. Γενικά όλα όσα είπα τα χρησιμοποιώ.απλα όσο ήμουν έγκυος έλεγα να τα πάρουμε όλα,και αν κάτι λείπει τι θα κάνουμε ενώ τώρα βλέπω πως πρακτικά αυτά τα 2 ο μάρσιπος και το μαξιλάρι μου είναι απαραίτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen_2 είπε:

Ναι χρησιμεύει σαν προστατευτικό και σε εμάς. Γενικά όλα όσα είπα τα χρησιμοποιώ.απλα όσο ήμουν έγκυος έλεγα να τα πάρουμε όλα,και αν κάτι λείπει τι θα κάνουμε ενώ τώρα βλέπω πως πρακτικά αυτά τα 2 ο μάρσιπος και το μαξιλάρι μου είναι απαραίτητα. 

Το μαξιλάρι αλήθεια είναι ίσως με βόλευε κ εμένα αλλά το είχα θεωρήσει περιττο έξοδο κ εντάξει τα βγάζω κ με τα μαξιλάρια του καναπέ αλλά ίσως ήταν καλύτερα με το "ειδικό.." έχεις αυτό το μακρύ ή το μισοφέγγαρο που είναι πιο σκληρό? Ποιας μάρκας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Elen_2 είπε:

Ναι γι αυτό το ρώτησα γιατί είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα στο λικνο πχ δεν κάθεται ούτε λεπτό αν και το έχω δίπλα στο κρεβάτι και ανοιχτό σαν να κοιμόμαστε μαζί. Το μπανάκι το χρησιμοποιούμε αλλά θα μπορούσα και διαφορετικά.και την αλαξιερα αλλά και στο κρεβάτι θα την άλλαζα. 

Εμένα κοιμάται στην καλαθουνα! Εσένα που κοιμάται μέρα κ νύχτα? Επίσης μην τν άλλαζεις συνέχεια στο κρεβάτι γτ θα πιαστεί η μέση σου.. Όσο για το μπανάκι , θεωρώ πως χρειάζεται αλλιώς που θα το κάνεις μπάνιο ? 

Εγώ στον γιο μου χρησιμοποίησα κ το ριλαξ  πολύ αλλά τώρα δεν μπορώ γτ φοβάμαι τον μεγάλο Μήπως πάει κ τη κουνήσει..

Just now, Renez είπε:

Το μαξιλάρι αλήθεια είναι ίσως με βόλευε κ εμένα αλλά το είχα θεωρήσει περιττο έξοδο κ εντάξει τα βγάζω κ με τα μαξιλάρια του καναπέ αλλά ίσως ήταν καλύτερα με το "ειδικό.." έχεις αυτό το μακρύ ή το μισοφέγγαρο που είναι πιο σκληρό? Ποιας μάρκας?

 Εγώ πάντως που έχω το μισοφέγγαρο δεν με βόλεψε γτ έχω μεγάλο στήθος κ 1.60 υψος κ με το μαξιλάρι το μωρό ανέβαινε  πολύ ψηλά , Πιο πάνω από το στήθος, χαχαχα κ δεν με βόλεψε.  Το χρησιμοποίησα αργότερα για να κάθεται το μωρό!

@Elen_2 κ εγώ στο πρώτο ήθελα  να έχω τα πάντα  πριν γεννήσω αλλά τελικά χρησιμοποίησα έλαχιστα στην αρχή!(Πόρτ μπεμπέ κ βάση,ριλαξ,αυγό για το αμάξι κ βάση,μπανάκι κ αποστείρωτη,2 μπιμπερό, αλλαξιερα φουσκωτβ από το ικεα. Μετά το 2 μηνο τα υπόλοιπα:κρεβάτι,μουσικό  παιχνίδι που γυρίζει πάνω από την κούνια, κούνια με μπαταρίες, καρότσι κτλ 

Εγώ έχω από θέμα με τα ρούχα. ευτυχώς Εγώ τα φορμακια που αγόρασα είναι για 6 μηνών γτ τα 3 είναι ίσα ίσα κ δεν μπορεί να τεντωθεί η καημένη.. εσάς πόσα εκ είναι τα δικά σας? Εμένα γεννήθηκε 49 εκ κ βγήκανε από το νοσοκομείο 53 εκ. .. μου έφεραν χθες ένα φορμακι 0-3 κ θα πάω να το αλλάξω  γτ δεν της κάνει ... αμάν αυτά τα νούμερα, τα κάνουν τόσο μικρά,κ το δικό μου το μωρό είναι στα φυσιολογικα..δλδ για μωράκια που γεννιούνται μεγάλα τι θα πάρουν οι μαμάδες.. 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Εμένα κοιμάται στην καλαθουνα! Εσένα που κοιμάται μέρα κ νύχτα? Επίσης μην τν άλλαζεις συνέχεια στο κρεβάτι γτ θα πιαστεί η μέση σου.. Όσο για το μπανάκι , θεωρώ πως χρειάζεται αλλιώς που θα το κάνεις μπάνιο ? 

Εγώ στον γιο μου χρησιμοποίησα κ το ριλαξ  πολύ αλλά τώρα δεν μπορώ γτ φοβάμαι τον μεγάλο Μήπως πάει κ τη κουνήσει..

 Εγώ πάντως που έχω το μισοφέγγαρο δεν με βόλεψε γτ έχω μεγάλο στήθος κ 1.60 υψος κ με το μαξιλάρι το μωρό ανέβαινε  πολύ ψηλά , Πιο πάνω από το στήθος, χαχαχα κ δεν με βόλεψε.  Το χρησιμοποίησα αργότερα για να κάθεται το μωρό!

@Elen_2 κ εγώ στο πρώτο ήθελα  να έχω τα πάντα  πριν γεννήσω αλλά τελικά χρησιμοποίησα έλαχιστα στην αρχή!(Πόρτ μπεμπέ κ βάση,ριλαξ,αυγό για το αμάξι κ βάση,μπανάκι κ αποστείρωτη,2 μπιμπερό, αλλαξιερα φουσκωτβ από το ικεα. Μετά το 2 μηνο τα υπόλοιπα:κρεβάτι,μουσικό  παιχνίδι που γυρίζει πάνω από την κούνια, κούνια με μπαταρίες, καρότσι κτλ 

Εγώ έχω από θέμα με τα ρούχα. ευτυχώς Εγώ τα φορμακια που αγόρασα είναι για 6 μηνών γτ τα 3 είναι ίσα ίσα κ δεν μπορεί να τεντωθεί η καημένη.. εσάς πόσα εκ είναι τα δικά σας? Εμένα γεννήθηκε 49 εκ κ βγήκανε από το νοσοκομείο 53 εκ. .. μου έφεραν χθες ένα φορμακι 0-3 κ θα πάω να το αλλάξω  γτ δεν της κάνει ... αμάν αυτά τα νούμερα, τα κάνουν τόσο μικρά,κ το δικό μου το μωρό είναι στα φυσιολογικα..δλδ για μωράκια που γεννιούνται μεγάλα τι θα πάρουν οι μαμάδες.. 

Ουαου για 6μηνων ε? Πόσα κιλά είναι τώρα?

Εμένα γεννήθηκε 53εκ κ προχθές που είχαμε παιδίατρο έφτασε 55.5..

Βέβαια εγώ τα φορμακια του τα έχω σχεδον όλα από hnm και Mothercare και λένε μέχρι 62εκ όχι με τον μήνα..οπότε είμαστε οκ ακόμη..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Renez είπε:

Το μαξιλάρι αλήθεια είναι ίσως με βόλευε κ εμένα αλλά το είχα θεωρήσει περιττο έξοδο κ εντάξει τα βγάζω κ με τα μαξιλάρια του καναπέ αλλά ίσως ήταν καλύτερα με το "ειδικό.." έχεις αυτό το μακρύ ή το μισοφέγγαρο που είναι πιο σκληρό? Ποιας μάρκας?

Μάρκα αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω γιατί είναι το μωράκι πάνω και έχω αλλάξει μαξιλαροθήκη.ειναι σαν μισοφέγγαρο σκληρό. 

Just now, ada32 είπε:

Εμένα κοιμάται στην καλαθουνα! Εσένα που κοιμάται μέρα κ νύχτα? Επίσης μην τν άλλαζεις συνέχεια στο κρεβάτι γτ θα πιαστεί η μέση σου.. Όσο για το μπανάκι , θεωρώ πως χρειάζεται αλλιώς που θα το κάνεις μπάνιο ? 

Εγώ στον γιο μου χρησιμοποίησα κ το ριλαξ  πολύ αλλά τώρα δεν μπορώ γτ φοβάμαι τον μεγάλο Μήπως πάει κ τη κουνήσει..

 Εγώ πάντως που έχω το μισοφέγγαρο δεν με βόλεψε γτ έχω μεγάλο στήθος κ 1.60 υψος κ με το μαξιλάρι το μωρό ανέβαινε  πολύ ψηλά , Πιο πάνω από το στήθος, χαχαχα κ δεν με βόλεψε.  Το χρησιμοποίησα αργότερα για να κάθεται το μωρό!

@Elen_2 κ εγώ στο πρώτο ήθελα  να έχω τα πάντα  πριν γεννήσω αλλά τελικά χρησιμοποίησα έλαχιστα στην αρχή!(Πόρτ μπεμπέ κ βάση,ριλαξ,αυγό για το αμάξι κ βάση,μπανάκι κ αποστείρωτη,2 μπιμπερό, αλλαξιερα φουσκωτβ από το ικεα. Μετά το 2 μηνο τα υπόλοιπα:κρεβάτι,μουσικό  παιχνίδι που γυρίζει πάνω από την κούνια, κούνια με μπαταρίες, καρότσι κτλ 

Εγώ έχω από θέμα με τα ρούχα. ευτυχώς Εγώ τα φορμακια που αγόρασα είναι για 6 μηνών γτ τα 3 είναι ίσα ίσα κ δεν μπορεί να τεντωθεί η καημένη.. εσάς πόσα εκ είναι τα δικά σας? Εμένα γεννήθηκε 49 εκ κ βγήκανε από το νοσοκομείο 53 εκ. .. μου έφεραν χθες ένα φορμακι 0-3 κ θα πάω να το αλλάξω  γτ δεν της κάνει ... αμάν αυτά τα νούμερα, τα κάνουν τόσο μικρά,κ το δικό μου το μωρό είναι στα φυσιολογικα..δλδ για μωράκια που γεννιούνται μεγάλα τι θα πάρουν οι μαμάδες.. 

Το μπανάκι χρησιμοποιώ. Αλλά 2 φίλες μου τα κάνουν μπάνιο σε βρύση. Οπότε φαντάζομαι δεν είναι και απαραίτητο. Κοιμάται πάνω μου, πάνω στο μπαμπά της,στο μαξιλάρι της, στο κρεβάτι μας, στον καναπέ. Παντού εκτός από το λίκνο της βασικά.

Ούτε εμας κάνουν τα φορμακια 0-3. Μας κάνουν βασικά αλλά τόσο οριακά που τα πόδια της δεν τα έχει τελείως τεντωμένα.

 

Και γεννήθηκε και 2500. Οπότε δε ξέρω σε τι μέγεθος μωρού απευθυνονται. :P

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε??,εμενα χθες μου επεσαν τα ραμματα υστερα απο 36 ημερες...και τα λοχεια συνεχιζουν..τελικα αυτες που λενε οτι πονας πιο πολυ μετα παρα στην γεννα ισχυει..ουτε να καθησω δεν μπορω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Elen_2 είπε:

Μάρκα αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω γιατί είναι το μωράκι πάνω και έχω αλλάξει μαξιλαροθήκη.ειναι σαν μισοφέγγαρο σκληρό. 

Το μπανάκι χρησιμοποιώ. Αλλά 2 φίλες μου τα κάνουν μπάνιο σε βρύση. Οπότε φαντάζομαι δεν είναι και απαραίτητο. Κοιμάται πάνω μου, πάνω στο μπαμπά της,στο μαξιλάρι της, στο κρεβάτι μας, στον καναπέ. Παντού εκτός από το λίκνο της βασικά.

Ούτε εμας κάνουν τα φορμακια 0-3. Μας κάνουν βασικά αλλά τόσο οριακά που τα πόδια της δεν τα έχει τελείως τεντωμένα.

 

Και γεννήθηκε και 2500. Οπότε δε ξέρω σε τι μέγεθος μωρού απευθυνονται. :P

 

 

Όσο.μεγαλωνει όμως φίλη δε θα μπορούν στη βρύση..κ δε θα χωράει κ θα είναι πολύ βαρύ το μωρό για να το κρατάνε..επίσης στο μπανάκι απασχολείται καλύτερα κ χαλαρώνει..εγώ ήδη τον αφήνω 15' γτ του αρέσει να του ρίχνω ζεστό νεράκι με μια κούπα κ να τραγουδάμε (-ω):P

Οπότε πιστεύω πως θα κάνει κ εκείνο την απόσβεση του !!

πρίν από 9 λεπτά , Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε??,εμενα χθες μου επεσαν τα ραμματα υστερα απο 36 ημερες...και τα λοχεια συνεχιζουν..τελικα αυτες που λενε οτι πονας πιο πολυ μετα παρα στην γεννα ισχυει..ουτε να καθησω δεν μπορω..

Καλησπέρα Φώφη μου..36 ημέρες μετά έφυγαν ρε..??? Κ είχα απορεία..αυριο πάω να με δει κ γιατρός..έχει πέσει το ένα αλλά έχω άλλα δύο..ρε συ να σε ρωτήσω? Από κάτω όπως σε εραψαν τώρα που απορροφήθηκαν τα ράμματα έχει μείνει σαν πετσακι να κρέμεται λίγο? 

Γιατί εγώ κάπως έτσι το βλέπω..σαν να έχουν ράψει ας πούμε τα δύο πετσακια που κόπηκαν δεξιά κ αριστερά κ τώρα στη μέση κρέμεται λίγο δε ξέρω πως να το περιγράψω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...