Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Irinoula86 είπε:

Αχ κοριτσι όντως ετσι ειναι! Την βοήθεια την είχα απο τη μαμά μου αλλά ο άντρας Μ είπε ότι αν συνεχίσω έτσι δεν θα μπορω έπειτα να αναλάβω την ευθυνη του παιδιου μόνη μου που η μαμά μου βοηθούσε σε όλα τα αλλά εκτός από το παιδι.... Εγώ έκανα και κάνω μόνο το παιδι... Συμπεριφέρθηκε με τέτοιο τρόπο που η μαμά Μ κατάλαβε τι γινόταν κ έφυγε γτ ένιωθε λίγο βάρος...δεν Μ είπε τπτ φυσικά αλλά το κατάλαβα... Και τώρα βοήθεια γιοκ..... Και δεν θέλω από κανέναν η αλήθεια ειναι! Μόνο τη μαμά Μ εμπιστευομαι.....ειμαι χάλια δυο μερες τώρα.... Νομίζω θα παθω τπτ ;πο το πολυ κλάμα...... Και δεν θέλω να κλαιωωω ωωω.... Ειδικά όταν;ν τον θηλαζω εκεί είναι που τον κοιτάζω και με πιανει πιο πολυ!!! 

Βλεπω λες ‘να αναλάβω την ευθύνη του παιδιού μόνη μου’. Αυτό είναι τόσο μα τόσο λάθος! Δεν το έκανες μόνη σου!

Αυτά που θα σου πω είναι καθαρά η γνώμη μου. Δεν ξέρω τι σχέσεις έχει ο άντρας σου με τη μητερα σου αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να μην τη θέλει. Πρέπει να κανεις μια καλή κουβεντα μαζί του. Εκείνος κάνει πράγματα με το παιδί η για το σπίτι; Αλλάζει πάνες; Ταΐζει; Κοιμίζει; Παίζει; Σκουπιζει; Σφουγγαρίζει; Μαγειρεύει; Αν όχι απαίτησε να τα κάνει αφού δε θέλει να σε βοηθήσει η μαμά σου. Που έτσι κι αλλιώς το μεγάλωμα του παιδιού και η διατήρηση του σπιτιου είναι δουλεια του ζευγαριού. Δυο ανθρώπων δηλαδή! Όχι μόνο της γυναίκας-μαμάς.

Συγνωμη αν είμαι κάπως απόλυτη. Αυτή είναι η γνώμη μου καθαρά. Δεν ξέρω πως είστε σαν άνθρωποι, σα ζευγάρι και σαν οικογένεια. Θεωρώ πως αν υπάρχει αγάπη όλο λύνονται με υπομονή, υποχωρήσεις απ όλες τις μεριές και προσπάθεια.

 

  • Μου αρέσει 5

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

1 ώρα πρίν, Anastasia05 είπε:

Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν??? Ειναι απίστευτο!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω...όσα μωράκια κοιμούνται 4-5 ώρες,πως τα αλλάζετε πάνα?? Δεν ξυπνάνε??

Εμένα απόψε κάπως κατάφερε μετά από πολύ φαι κ κοιμήθηκε 4 ώρες ,ξύπνησε κοιτάω πάνα κ ήταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ! 

Το πουλάκι μου λέω ούτε να κατουρήσει δεν είχε κουραγιο:mrgreen: ωστόσο για να απαντήσω καλύτερα στην ερώτηση σου,εγώ αν δε ξυπνούσε δεν θα τον άλλαζα γτ για να κοιμάται δεν τον ενοχλεί!

1 ώρα πρίν, Irinoula86 είπε:

Αχ κοριτσι όντως ετσι ειναι! Την βοήθεια την είχα απο τη μαμά μου αλλά ο άντρας Μ είπε ότι αν συνεχίσω έτσι δεν θα μπορω έπειτα να αναλάβω την ευθυνη του παιδιου μόνη μου που η μαμά μου βοηθούσε σε όλα τα αλλά εκτός από το παιδι.... Εγώ έκανα και κάνω μόνο το παιδι... Συμπεριφέρθηκε με τέτοιο τρόπο που η μαμά Μ κατάλαβε τι γινόταν κ έφυγε γτ ένιωθε λίγο βάρος...δεν Μ είπε τπτ φυσικά αλλά το κατάλαβα... Και τώρα βοήθεια γιοκ..... Και δεν θέλω από κανέναν η αλήθεια ειναι! Μόνο τη μαμά Μ εμπιστευομαι.....ειμαι χάλια δυο μερες τώρα.... Νομίζω θα παθω τπτ ;πο το πολυ κλάμα...... Και δεν θέλω να κλαιωωω ωωω.... Ειδικά όταν;ν τον θηλαζω εκεί είναι που τον κοιτάζω και με πιανει πιο πολυ!!! 

Σου είπα κ κάποια λογια ακόμη θα τα δεις..

Τώρα που διάβασα κ αυτό θα συμπληρώσω πως κατανοώ να νιώθει άβολα με τη μαμά σου κ να μη τη θέλει για αυτό στο χτύπησε το συναίσθημα ότι "δε θα μπορείς μονη με το παιδί".. η μόνη λύση για εμένα είναι η συζήτηση φίλη κ δεν είναι ουτοπική..

Καθίστε κάποια στιγμή που θα είστε ήρεμοι κ οι δύο κ μίλησε του. Ο άντρας σου είναι,εκείνος με την ωραία φωτογραφία του γάμου σας...ο ψηλός που σ αγαπάει..!! 

Άνοιξε του τη καρδιά σου,εξήγησε του πόσο πληγωμένη νιώθεις κ αντί να ζεις αυτές τις στιγμές με κούραση μεν αλλά ευτυχία είσαι στεναγχωρεμενο συνεχώς γτ δεν είστε μαζί καλά..ρώτησε τον τη πραγματική αιτία που δεν ήθελε τη μαμα σου κ προσπαθήστε να βρειτε μια μέση λύση μαζί! Πχ να έρχεται η μητέρα σου κάποιες ώρες αλλά όχι να κοιμάται εκεί ( αν μενει σχετικά κοντά κ είναι εφικτό!) Ή ίσως να έρχεται μια κοπέλα μια φορά την εβδομάδα για της δουλειές!

Λοιπόν,καθίστε μιλήστε κ όλα θα λυθούν,μόνο ΜΗΝ κάνεις το λάθος να το αφήσεις γτ θα διογκωθεί ενώ μπορεί πολύ πιο εύκολα να λυθεί!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, marianna1986 said:

Το έκανα 10 μέρες μετα τη γέννα το εμβολιο μιας και μου το σύστησε ο γυναικολόγος! Δεν είχα καμία παρενέργεια και ήταν η πρώτη φορά που το εκανα! Πόνο στο χέρι, στο σημείο που μου το έκαναν είχα όμως για μερικές μέρες!

Υπέρηχο ισχύων δεν έχουμε κάνει...

Πήγαμε παιδίατρο! Έχει βάλει 1.5 κιλό και 4 πόντους από την γέννηση! Τον άλλο μήνα πρώτο εμβόλιο...

Δε ξέρω γιατί, αλλά εδώ τα εμβόλια τα κάνουν αλλιώς... την πρώτη δόση για το εμβόλιο της ηπατίτιδας την κάνουν την πρώτη μέρα μόλις στο μαιευτήριο, μαζί με έναν αιματολογικό έλεγχο, ακόμα έναν γενικό/αιματολογικό έλεγχο στις 2 εβδομάδες και τον επόμενο έλεγχο μαζί με κάποια άλλα εμβόλια στο δίμηνο ακριβώς.

Τώρα για το εμβόλιο της γρίπης, εγώ γενικά είμαι κατά, όπως και για όλα τα εμβόλια που δεν είναι απολύτως απαραίτητα. Μία φορά πάντως που το έκανα υποχρεωτικά γιατί δούλευα σε νοσοκομείο, δε μπορώ να πω ότι με βοήθησε... θυμάμαι σίγουρα είχα αρρωστήσει μια-δυο φορές εκείνη τη χρονιά, ενώ συνήθως δεν αρρωσταίνω καθόλου. Όσο για παρενέργειες, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι με ενοχλούσε ελαφρώς το χέρι μου σε εκείνο το σημείο την υπόλοιπη μέρα, σαν να έχω μελανιά περίπου. 

 

3 hours ago, Anastasia05 said:

Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν??? Ειναι απίστευτο!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω...όσα μωράκια κοιμούνται 4-5 ώρες,πως τα αλλάζετε πάνα?? Δεν ξυπνάνε??

Εγώ του αλλάζω πάνα πάντα πριν τον θηλάσω, για να είναι καθαρός/στεγνός και άνετος όσο τρώει και γιατί μετά συνήθως τον παίρνει ο ύπνος και δε θέλω να τον ξυπνάω. Όταν ξυπνήσει, που το βράδυ μπορεί να είναι μετά από 4-5-6 ώρες, τον παίρνει ο άντρας μου συνήθως να τον αλλάξει (΄γιατί ξυπνάει πιο εύκολα από εμένα και είναι το μόνο που κάνει για το μωρό μέσα στη νύχτα έτσι κι αλλιώς), μου τον δίνει να τον θηλάσω και τον ξανα αφήνω να κοιμηθεί για λίγο ακόμα μέχρι να σηκωθούμε μια και καλή για το πρωί. Γενικά, επειδή συνήθως δυσκολεύεται να τον πάρει ο ύπνος και δε θέλω να το διακινδυνεύσω, δεν τον έχω ξυπνήσει ποτέ ούτε για να τον ταίσω ούτε για να τον αλλάξω... δε χρειάστηκε κιόλας. 

 

@Irinoula86 μου, τα κορίτσια ήδη σου είπαν κάποια πράγματα και θα συμφωνήσω κι εγώ. Είναι που είναι μια φορτισμένη συναισθηματικά περίοδος αυτή για όλες τις μανούλες, είναι σημαντικό να υπάρχει στήριξη, βοήθεια και κατανόηση. Ο άντρας σου, όπως και πολλοί άλλοι άντρες, ίσως να μην αντιλαμβάνεται πόσο δύσκολη είναι η θέση σου, πόσο απαιτητικό το πρόγραμμά σου και πόση στεναχώρια σου προκαλεί αυτή η κατάσταση. Πρέπει να συζητήσετε, να του εξηγήσεις ότι δε μπορείς να φροντίζεις το μωρό και το σπίτι μόνη σου (και δε θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς γιατί είναι και δικά του, και το παιδί και το σπίτι). Τώρα αν το πρόγραμμά του δεν του επιτρέπει να ασχοληθεί με μωρό/σπίτι σ'αυτή τη φάση, τουλάχιστον θα έπρεπε να σε ενθαρρύνει να δεχτείς βοήθεια είτε από την μαμά σου είτε από κάποια οικιακή βοηθό (αν δε θέλει πεθερικά στο σπίτι του). Πρέπει λίγο να μπει στη θέση σου για να σε καταλάβει.

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν??? Ειναι απίστευτο!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω...όσα μωράκια κοιμούνται 4-5 ώρες,πως τα αλλάζετε πάνα?? Δεν ξυπνάνε??

Τον αλλάζω κάθε φορά που ξυπνάει. Τη νύχτα που ξυπνάει κ θέλει γαλα, κοιμάται ξανά αμέσως κ εκεί αλλάζω πολύ γρήγορα κ με μεγάλη προσοχή αφού δώσω το γάλα... Κ να ξυπνήσει λίγο θα ξανακοιμηθεί με λίγο γαλατάκι ακόμα!

  • Ευχαριστώ 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Τον αλλάζω κάθε φορά που ξυπνάει. Τη νύχτα που ξυπνάει κ θέλει γαλα, κοιμάται ξανά αμέσως κ εκεί αλλάζω πολύ γρήγορα κ με μεγάλη προσοχή αφού δώσω το γάλα... Κ να ξυπνήσει λίγο θα ξανακοιμηθεί με λίγο γαλατάκι ακόμα!

Αργεί να μου ξυπνήσει αλλά μετά αργεί κ να κοιμηθει:mellow: τον αλλάζω κ μετά θηλάζω....θηλάζω...

 Λέω να ξεκινήσω αντλήσεις.... Στην ίδια άντληση κάνουμε κι από τα δυο στήθη 15' το καθενα? Ή η κάθε άντληση είναι από το ένα στήθος κ διαρκεί 15'??


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Irinoula86 είπε:

Ααααα τέλεια!!!! Έτσι θα είναι!!!! 

Κορίτσια έχω παρατηρησει στο κεφαλακι όταν τον κάνω μπάνιο έχει κάτι ασπραδακια!!!! Να είναι ξηροδερμια??? Να είναι αρχή νινιδας????? Τι να κάνω??? Το έχει κάποια άλλη?? 

Επίσης ρε κορίτσια πως μεγαλώνουν έτσι??? Φοβάμαι ότι περνουν οι μέρες και μεγαλώνει απότομα και δεν τον ευχαριστιέμαι..... Κοιτάζω τις φωτο πριν 20 μέρες που γεννήθηκε και είναι άλλο παιδακι τώρα..... Πόσο γρήγορα αλλάζουν!!! Και εν τω μεταξυ 2 μέρες τώρα τον κοιτάζω κ όλο κλαίω.....!!!!! Και με τον άντρα Μ δεν είμαστε κ πολυ καλα!!!! Εκεί να δείτε κλάμα!!!!! Τεσπα....... Θα τα ξεπεράσουμε όλα!!!! 

Γιατί κορίτσι μου τέτοια ηττοπάθεια; Φυσικά και θα τα καταφέρεις κ μόνη σου! Λοιπόν επειδή κ εμένα ο άντρας μου μαλλον έχει κόλλημα και δεν θέλει άλλα άτομα στο σπίτι, του προκαλούν υπερένταση (είναι ήδη αγχωμενος  με το νεογέννητο όπως κ εγώ), μια φορά ήρθε η μαμά μου στην αρχή και τσακωθηκαμε 2 φορές... Κ την έδιωξα γιατί τσακώθηκα κ Μ αυτή!

Δεν ξέρω τα ωράρια του άντρα σου αλλά πρέπει να συζητήσετε να σε βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού ή να κρατάει το παιδί να τις κάνεις εσύ οπότε είναι σπίτι... Επειδή με τις δουλειές του σπιτιού οι άντρες δεν το έχουν, πιθανόν να πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι δεν θα έχεις βοήθεια από πουθενά οπότε από το να τσακώνεστε καλυτερα να κάνεις ότι μπορείς μόνη σου. Όταν ταιζεις το παιδί και το έχεις αλλάξει βάλτο στο ριλαξ (εγώ έχω καρέκλακι φαγητου-ριλαξ και οπότε αρχίζει να γκρινιάζει το κουνάω με το πόδι) και κάνε καμία γρήγορη δουλειά πχ άπλωσε ένα πλυντήριο, σιδερωσε κάνα ρούχο, πλύνε κάνα πιατο... Επίσης, ένα μάρσιπο θα σε σώσει γιατί θα κοιμάται εκεί μέσα. Στις βαριές δουλειές πχ σκουπισμα, σφουγγάρισμα θα πρέπει ή να τις κάνει ο άντρας σου ή να κρατάει το παιδί να τις κάνεις εσύ. Για τις πολύ βαριές δουλειές αν δεν προλαβαίνεις πάρε γυναίκα μια-δυο φορές το μήνα!

Πάντως όσο μεγαλώνει το μωρό θα είναι πιο εύκολο και θα κάθεται κ περισσότερο μόνο του, θα κοιμαται κ καλύτερα και θα χαλαρώσετε!

Just now, Anastasia05 είπε:

Αργεί να μου ξυπνήσει αλλά μετά αργεί κ να κοιμηθει:mellow: τον αλλάζω κ μετά θηλάζω....θηλάζω...

 Λέω να ξεκινήσω αντλήσεις.... Στην ίδια άντληση κάνουμε κι από τα δυο στήθη 15' το καθενα? Ή η κάθε άντληση είναι από το ένα στήθος κ διαρκεί 15'??

Ναι 15 λεπτά από το καθένα! Εγώ κάνω το εξής αν θέλω να βγάλω πιο πολύ... 10 λεπτά το πρώτο, 10 λεπτά το δεύτερο... Μετά ξαναγυρίζω στο πρώτο κάνω αλλά 5 λεπτά και τελειώνω με το δεύτερο αλλά 5 λεπτά και τέλος! Θες να κάνεις τράπεζα;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Γιατί κορίτσι μου τέτοια ηττοπάθεια; Φυσικά και θα τα καταφέρεις κ μόνη σου! Λοιπόν επειδή κ εμένα ο άντρας μου μαλλον έχει κόλλημα και δεν θέλει άλλα άτομα στο σπίτι, του προκαλούν υπερένταση (είναι ήδη αγχωμενος  με το νεογέννητο όπως κ εγώ), μια φορά ήρθε η μαμά μου στην αρχή και τσακωθηκαμε 2 φορές... Κ την έδιωξα γιατί τσακώθηκα κ Μ αυτή!

Δεν ξέρω τα ωράρια του άντρα σου αλλά πρέπει να συζητήσετε να σε βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού ή να κρατάει το παιδί να τις κάνεις εσύ οπότε είναι σπίτι... Επειδή με τις δουλειές του σπιτιού οι άντρες δεν το έχουν, πιθανόν να πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι δεν θα έχεις βοήθεια από πουθενά οπότε από το να τσακώνεστε καλυτερα να κάνεις ότι μπορείς μόνη σου. Όταν ταιζεις το παιδί και το έχεις αλλάξει βάλτο στο ριλαξ (εγώ έχω καρέκλακι φαγητου-ριλαξ και οπότε αρχίζει να γκρινιάζει το κουνάω με το πόδι) και κάνε καμία γρήγορη δουλειά πχ άπλωσε ένα πλυντήριο, σιδερωσε κάνα ρούχο, πλύνε κάνα πιατο... Επίσης, ένα μάρσιπο θα σε σώσει γιατί θα κοιμάται εκεί μέσα. Στις βαριές δουλειές πχ σκουπισμα, σφουγγάρισμα θα πρέπει ή να τις κάνει ο άντρας σου ή να κρατάει το παιδί να τις κάνεις εσύ. Για τις πολύ βαριές δουλειές αν δεν προλαβαίνεις πάρε γυναίκα μια-δυο φορές το μήνα!

Πάντως όσο μεγαλώνει το μωρό θα είναι πιο εύκολο και θα κάθεται κ περισσότερο μόνο του, θα κοιμαται κ καλύτερα και θα χαλαρώσετε!

Ναι 15 λεπτά από το καθένα! Εγώ κάνω το εξής αν θέλω να βγάλω πιο πολύ... 10 λεπτά το πρώτο, 10 λεπτά το δεύτερο... Μετά ξαναγυρίζω στο πρώτο κάνω αλλά 5 λεπτά και τελειώνω με το δεύτερο αλλά 5 λεπτά και τέλος! Θες να κάνεις τράπεζα;

Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω κι αυτό!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να κάνω αντλήσεις σιγά σιγά,χαλαρά κ να τα αποθηκεύω καταψυξη. Μέσα Δεκεμβρίου γυρίζω δουλειά. Θα αντλώ καθημερινα τότε κ θα τα βάζω ψυγείο για να τρωει την επόμενη μέρα κι όταν χρειάζεται περισσότερο θα έχω κ το γάλα στη καταψυξη. Κ όταν δεν δουλεύω θα θηλάζω φουλ.

Έτσι το σκέφτομαι...πως θα γίνει τελικά,θα το δουμε!:)

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω κι αυτό!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να κάνω αντλήσεις σιγά σιγά,χαλαρά κ να τα αποθηκεύω καταψυξη. Μέσα Δεκεμβρίου γυρίζω δουλειά. Θα αντλώ καθημερινα τότε κ θα τα βάζω ψυγείο για να τρωει την επόμενη μέρα κι όταν χρειάζεται περισσότερο θα έχω κ το γάλα στη καταψυξη. Κ όταν δεν δουλεύω θα θηλάζω φουλ.

Έτσι το σκέφτομαι...πως θα γίνει τελικά,θα το δουμε!:)

Ναι! Ξεκινά τότε! Καλύτερα όμως να πίνει από το φρέσκο.... Στην κατάψυξη αποκτά μια άσχημη γεύση, εμένα η δικια μου όταν ήταν μωρό δεν το έπινε και πέταξα πολλά σακουλακια:cry:

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Αργεί να μου ξυπνήσει αλλά μετά αργεί κ να κοιμηθει:mellow: τον αλλάζω κ μετά θηλάζω....θηλάζω...

 Λέω να ξεκινήσω αντλήσεις.... Στην ίδια άντληση κάνουμε κι από τα δυο στήθη 15' το καθενα? Ή η κάθε άντληση είναι από το ένα στήθος κ διαρκεί 15'??

Όπως θες..όταν κάνεις κ από τα δύο στήθη απλά αυξάνεις τη παραγωγή κ στα δύο..πάντως να μη ξεπερνάνε το 20' το κάθε στήθος..

Just now, marianna1986 είπε:

Ναι! Ξεκινά τότε! Καλύτερα όμως να πίνει από το φρέσκο.... Στην κατάψυξη αποκτά μια άσχημη γεύση, εμένα η δικια μου όταν ήταν μωρό δεν το έπινε και πέταξα πολλά σακουλακια:cry:

Μηπβς είχες κάνει κάτι λαθος στην αποθήκευση?

Ρωτάω για να μαθαίνω κ εγώ από τα λάθη άλλων..εμένα 2-3 φορές που του έχω ξεπαγωσει όταν πάμε βόλτα το πίνει ευχάριστα μπαμ μπαμ..

Κάτι που δεν ήξερα πχ για σωστή αποθήκευση είναι ότι πρέπει αφού το αντλήσουμε πρώτα να μπει ψυγείο κ αφού κρυώσει να το βάλουμε κατάψυξη κ όχι κατευθείαν κατάψυξη! Επίσης για να ξεπαγωσει το καλύτερο είναι φυσικά κ όχι με Μπεν Μαρί..επίσης ποτέ να μην παίρνει βραση γτ χάνει από τα θρεπτικά συστατικά του..αυτά ξέρω κ τα είχαν πει κ στην @EugenJen από το μαιευτήριο οι μαίες..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Renez είπε:

Εμένα για τον υπέρηχο μου είπαν να τον κάνω προληπτικά..εντάξει όπως κ να χει είναι μια χαρά το αντράκι μου οπότε όλα καλά!!

Για το εμβόλιο ρωτάω κορίτσια μου γτ ομολογώ είμαι από εκείνους που είναι κατά των εμβολίων(έχω να κάνω κυριολεκτικά από το δημοτικό..) κ υπερ των φυσικών μέτρων προστασίας (άσκηση κ διατροφή) αλλά εφόσον μου είπαν για το παιδί δε το σκέφτηκα καν! Εσύ @elenioz γιατί δε θα το κάνεις φετος με το μωρό? Όσο για το μαγαζί δε θα κλείσουμε ξανά καθώς έχουμε ντελιβερι οπότε θα κάνουμε τη προσευχή μας να μη κλεισουν τα εμπορικά μαγαζιά που έχουμε πελάτες..(ευχαριστώ που ρωτας:x)!!

@marianna1986 αντρακλας το μωράκι σου το όμορφο μωρεεε!! Εμένα έχει πάρει 1κιλο κ κάτι γραμμάρια από τη μέρα που ήρθαμε σπίτι(το πάω βάση των κιλών που βγήκε από το μαιευτήριο κ όχι που γεννήθηκε..) γεννηθηκε 3450 και βγήκε 3280..τώρα είμαστε 4370.. κ μέχρι πριν 2 εβδομαδες ήταν +2.5 εκατοστά λογικά θα έχει πάρει κι άλλο βάση τα φορμακια του:D

 

 

Όχι το συζήτησα με τον γιατρό κ δεν θα το κάνω. Από την στιγμή που φέτος τον χειμώνα θα είμαι σπίτι αποκλειστικά (δεν θα έρθω σε επαφή με παιδιά ή γενικά κόσμο) Δεν υπάρχει λόγος. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι είμαι νεότατη αν προσέχω κ τον εαυτό μου κ από την στιγμή που δεν θα δουλεύω δεν το έχω ανάγκη. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.  

Μακάρι κορίτσι μου να μην έχουμε άλλα μέτρα κ να κυλήσουν οι δουλειές ομαλά. 

@Anastasia05 Και εγώ την αλλάζω πάντα πριν φάμε για αν την πάρει ο ύπνος να μην είναι λερωμένη. Πάντως αν έχει κάνει κ την ενοχλούν δεν μένει ξύπνια. Αλλιώς αν κοιμάται ήσυχα δεν την ενοχλώ.  

@Christinα Και εμάς πεταχτούλης είναι ο αφαλός. Δεν τον λες πράγματι κ πολύ όμορφο :mrgreen: Αλλά μας είπε ο γιατρός ότι μεγαλώνοντας θα στρώσει. Εσάς τώρα άρχισε να μπαίνει μέσα; 

@Irinoula86 Συμφωνω με τα κορίτσια. Συζήτηση λύνει τα πάντα ;-)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 είπε:

Ναι! Ξεκινά τότε! Καλύτερα όμως να πίνει από το φρέσκο.... Στην κατάψυξη αποκτά μια άσχημη γεύση, εμένα η δικια μου όταν ήταν μωρό δεν το έπινε και πέταξα πολλά σακουλακια:cry:

Γι'αυτό θέλω να αντλώ της επόμενης μέρας όταν δουλεύω! Για να μπαίνουν μόνο ψυγείο.

Ότι μείνει καταψυξη θα το δώσω σε κρέμα,όπως στον πρώτο μου γιο!:)

Just now, Renez είπε:

Όπως θες..όταν κάνεις κ από τα δύο στήθη απλά αυξάνεις τη παραγωγή κ στα δύο..πάντως να μη ξεπερνάνε το 20' το κάθε στήθος..

Μηπβς είχες κάνει κάτι λαθος στην αποθήκευση?

Ρωτάω για να μαθαίνω κ εγώ από τα λάθη άλλων..εμένα 2-3 φορές που του έχω ξεπαγωσει όταν πάμε βόλτα το πίνει ευχάριστα μπαμ μπαμ..

Κάτι που δεν ήξερα πχ για σωστή αποθήκευση είναι ότι πρέπει αφού το αντλήσουμε πρώτα να μπει ψυγείο κ αφού κρυώσει να το βάλουμε κατάψυξη κ όχι κατευθείαν κατάψυξη! Επίσης για να ξεπαγωσει το καλύτερο είναι φυσικά κ όχι με Μπεν Μαρί..επίσης ποτέ να μην παίρνει βραση γτ χάνει από τα θρεπτικά συστατικά του..αυτά ξέρω κ τα είχαν πει κ στην @EugenJen από το μαιευτήριο οι μαίες..

 

Ναι, να γίνεται ομαλά η αλλαγη θερμοκρασίας. Όπως κ ξεπαγωμα,πρώτα ψυγείο κ μετά εκτος. Επίσης από τα σακουλάκια να αφαιρουμαι όλο τον αέρα.:)

Αφού έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου,πως το ζεσταίνεις μετά?

Just now, elenioz είπε:

Όχι το συζήτησα με τον γιατρό κ δεν θα το κάνω. Από την στιγμή που φέτος τον χειμώνα θα είμαι σπίτι αποκλειστικά (δεν θα έρθω σε επαφή με παιδιά ή γενικά κόσμο) Δεν υπάρχει λόγος. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι είμαι νεότατη αν προσέχω κ τον εαυτό μου κ από την στιγμή που δεν θα δουλεύω δεν το έχω ανάγκη. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.  

Μακάρι κορίτσι μου να μην έχουμε άλλα μέτρα κ να κυλήσουν οι δουλειές ομαλά. 

@Anastasia05 Και εγώ την αλλάζω πάντα πριν φάμε για αν την πάρει ο ύπνος να μην είναι λερωμένη. Πάντως αν έχει κάνει κ την ενοχλούν δεν μένει ξύπνια. Αλλιώς αν κοιμάται ήσυχα δεν την ενοχλώ.  

@Christinα Και εμάς πεταχτούλης είναι ο αφαλός. Δεν τον λες πράγματι κ πολύ όμορφο :mrgreen: Αλλά μας είπε ο γιατρός ότι μεγαλώνοντας θα στρώσει. Εσάς τώρα άρχισε να μπαίνει μέσα; 

@Irinoula86 Συμφωνω με τα κορίτσια. Συζήτηση λύνει τα πάντα ;-)

Εμένα είναι κατρουλιτσος, πολλα τσισα,οπότε δεν με παίρνει να τον αφήνω..

2-3 φορές έχει ξυπνήσει με πολύ κλάμα κ είχε όλη η πλάτη τσισα! Οπότε είμαι σε εγρήγορση με τον μικρό μου. Κ με τον μεγαλο κι αυτός κατρουλιτσος:lol:

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Όχι το συζήτησα με τον γιατρό κ δεν θα το κάνω. Από την στιγμή που φέτος τον χειμώνα θα είμαι σπίτι αποκλειστικά (δεν θα έρθω σε επαφή με παιδιά ή γενικά κόσμο) Δεν υπάρχει λόγος. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι είμαι νεότατη αν προσέχω κ τον εαυτό μου κ από την στιγμή που δεν θα δουλεύω δεν το έχω ανάγκη. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.  

Μακάρι κορίτσι μου να μην έχουμε άλλα μέτρα κ να κυλήσουν οι δουλειές ομαλά. 

@Anastasia05 Και εγώ την αλλάζω πάντα πριν φάμε για αν την πάρει ο ύπνος να μην είναι λερωμένη. Πάντως αν έχει κάνει κ την ενοχλούν δεν μένει ξύπνια. Αλλιώς αν κοιμάται ήσυχα δεν την ενοχλώ.  

@Christinα Και εμάς πεταχτούλης είναι ο αφαλός. Δεν τον λες πράγματι κ πολύ όμορφο :mrgreen: Αλλά μας είπε ο γιατρός ότι μεγαλώνοντας θα στρώσει. Εσάς τώρα άρχισε να μπαίνει μέσα; 

@Irinoula86 Συμφωνω με τα κορίτσια. Συζήτηση λύνει τα πάντα ;-)

Εγώ θα πάω στο μαγαζί από Γενάρη κ δουλεύει κ ο άντρας μου με κόσμο εκεί κ αυτός ήταν ένας παράγοντας που με παρακίνησε..τεσπα,τώρα έγινε,ευελπιστώ να είναι για το καλύτερο! Παρεμπιπτόντως πάντως δεν είχα ούτε πόνο στο χέρι εν τέλη ούτε τίποτε..έτσι για το review:P

Ο άντρας σου τη δουλειά κάνει αγάπη? Έτσι για τη κουβέντα..

Γενικά οι άντρες σας..σας επηρεάζει ο ιός?

Just now, Anastasia05 είπε:

Γι'αυτό θέλω να αντλώ της επόμενης μέρας όταν δουλεύω! Για να μπαίνουν μόνο ψυγείο.

Ότι μείνει καταψυξη θα το δώσω σε κρέμα,όπως στον πρώτο μου γιο!:)

Ναι, να γίνεται ομαλά η αλλαγη θερμοκρασίας. Όπως κ ξεπαγωμα,πρώτα ψυγείο κ μετά εκτος. Επίσης από τα σακουλάκια να αφαιρουμαι όλο τον αέρα.:)

Αφού έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου,πως το ζεσταίνεις μετά?

Εμένα είναι κατρουλιτσος, πολλα τσισα,οπότε δεν με παίρνει να τον αφήνω..

2-3 φορές έχει ξυπνήσει με πολύ κλάμα κ είχε όλη η πλάτη τσισα! Οπότε είμαι σε εγρήγορση με τον μικρό μου. Κ με τον μεγαλο κι αυτός κατρουλιτσος:lol:

Εγώ το βάζω λίγο σε ένα μπολακι με ζεστό νερό..

Όχι όμως σε δοχείο που βράζει όπως το Μπεν Μαρί κατάλαβες?

Κ του το δίνω χλιαρό ούτως ή άλλως δε το πίνει ζεστό πολύ γτ δεν θέλω να έχει διαφορά από του στήθους κ μπερδευτεί με κ του στήθους μας δεν είναι πολύ ζεστό αν δεις..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Εγώ θα πάω στο μαγαζί από Γενάρη κ δουλεύει κ ο άντρας μου με κόσμο εκεί κ αυτός ήταν ένας παράγοντας που με παρακίνησε..τεσπα,τώρα έγινε,ευελπιστώ να είναι για το καλύτερο! Παρεμπιπτόντως πάντως δεν είχα ούτε πόνο στο χέρι εν τέλη ούτε τίποτε..έτσι για το review:P

Ο άντρας σου τη δουλειά κάνει αγάπη? Έτσι για τη κουβέντα..

Γενικά οι άντρες σας..σας επηρεάζει ο ιός?

Ο δικός μου δουλεύει κανονικα από το σπίτι. Έχει πάει βέβαια κ από εκεί για δουλειά όλο αυτό το διάστημα κατά καιρούς.Θα συνεχίσει να πηγαίνει λίγες φορές κάθε μήνα.

Στο γραφείο του δεν έρχεται σε επαφή με πολύ κόσμο,το γραφείο όμως βρίσκεται σε ένα από τα μεγαλύτερα κτίρια της Αθήνας οπότε θέλει προσοχή...

 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Εγώ θα πάω στο μαγαζί από Γενάρη κ δουλεύει κ ο άντρας μου με κόσμο εκεί κ αυτός ήταν ένας παράγοντας που με παρακίνησε..τεσπα,τώρα έγινε,ευελπιστώ να είναι για το καλύτερο! Παρεμπιπτόντως πάντως δεν είχα ούτε πόνο στο χέρι εν τέλη ούτε τίποτε..έτσι για το review:P

Ο άντρας σου τη δουλειά κάνει αγάπη? Έτσι για τη κουβέντα..

Γενικά οι άντρες σας..σας επηρεάζει ο ιός?

Εγώ το βάζω λίγο σε ένα μπολακι με ζεστό νερό..

Όχι όμως σε δοχείο που βράζει όπως το Μπεν Μαρί κατάλαβες?

Κ του το δίνω χλιαρό ούτως ή άλλως δε το πίνει ζεστό πολύ γτ δεν θέλω να έχει διαφορά από του στήθους κ μπερδευτεί με κ του στήθους μας δεν είναι πολύ ζεστό αν δεις..

Καλά έκανες! Γτ θα έρθεις κ εσύ πιθανόν σε επαφή μετά, οποτε να είσαι καλυμμένη από αυτο.

Εμένα δουλεύει σε μια εταιρεία που κατασκευάζουν κυρίως μεταλλικές & γυάλινες κατασκευές.  Το καλό είναι ότι βρίσκεται συνήθως σε εξωτερικούς χώρους. Και κρατάνε φουλ αποστάσεις. Αλλά θέλει πάλι μια προσοχή. 

Και εμένα ποτέ δεν με είχε πονέσει το χέρι ή κάτι. Να ανησυχούμε;! :ph34r::P 

@Anastasia05 Χαχαα αγάπες μου! Νμζ στα αγοράκια είναι λίγο πιο δύσκολο με τα τσισάκια τους. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@elenioz Ναι τώρα στα 3 άρχισε να μπαίνει μέσα ο αφαλος. Να ρωτήσεις τον παιδίατρο σας Μήπως πάει για ομφαλοκηλη. Τις περισσότερες φορές μπαίνει μέσα μόνο του μετά τα 3 ,4 χρόνια. Μόνο αν είναι πολύ έξω ανησυχούμε.  Οπότε δν έχεις θέμα πιστεύω!

Με το εμβόλιο καλά έκανες αφού είσαι σπίτι. Οσοι κυκλοφορούμε τρυπιομαστε.

@Renez ο αντρουλης μ είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων όποτε καθημερινά μπαίνει σε σπίτια κ επιχειρήσεις. Εμείς όπως και να το κάνουμε είμαστε όλοι "επικίνδυνοι ", εγώ αύριο πάω φροντιστήριο, κ η μαμά μ που θα με βοηθάει κάποιες μέρες δουλεύει σε σούπερ μάρκετ!!! Μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!

  • Μου αρέσει 3

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...