Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Christinα είπε:

@elenioz Ναι τώρα στα 3 άρχισε να μπαίνει μέσα ο αφαλος. Να ρωτήσεις τον παιδίατρο σας Μήπως πάει για ομφαλοκηλη. Τις περισσότερες φορές μπαίνει μέσα μόνο του μετά τα 3 ,4 χρόνια. Μόνο αν είναι πολύ έξω ανησυχούμε.  Οπότε δν έχεις θέμα πιστεύω!

Με το εμβόλιο καλά έκανες αφού είσαι σπίτι. Οσοι κυκλοφορούμε τρυπιομαστε.

@Renez ο αντρουλης μ είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων όποτε καθημερινά μπαίνει σε σπίτια κ επιχειρήσεις. Εμείς όπως και να το κάνουμε είμαστε όλοι "επικίνδυνοι ", εγώ αύριο πάω φροντιστήριο, κ η μαμά μ που θα με βοηθάει κάποιες μέρες δουλεύει σε σούπερ μάρκετ!!! Μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!

Πολλοί δεν προσέχουν.. πλέον πιστεύω όμως ότι θα προσέχουν περισσότερο.

Εγώ που θα πάω στο νοσοκομείο δεν ανησυχώ τόσο επειδή θα πάω σε κλειστό τμήμα κ θα είμαι με τη στολή μου,τις μασκουλες μου,τα παπούτσια μου ,τα σκουφάκια μου,τα γαντακια μου. Πιστεύεις ότι νιώθω εκεί περισσότερο ασφαλής απ' ότι, για παράδειγμα, σε κάποιο κατάστημα?? Γιατί στο νοσοκομείο προσέχω παντού, στο σούπερ μάρκετ από που να πρωτοφυλαχτω???

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Ο δικός μου δουλεύει κανονικα από το σπίτι. Έχει πάει βέβαια κ από εκεί για δουλειά όλο αυτό το διάστημα κατά καιρούς.Θα συνεχίσει να πηγαίνει λίγες φορές κάθε μήνα.

Στο γραφείο του δεν έρχεται σε επαφή με πολύ κόσμο,το γραφείο όμως βρίσκεται σε ένα από τα μεγαλύτερα κτίρια της Αθήνας οπότε θέλει προσοχή...

 

Οπότε ναι όσο δουλεύει από το σπίτι είστε μια χαρά ,εντάξει φαντάζομαι θα έχει μάθει να προσέχει κ ο ίδιος όταν είναι στο γραφείο..

Τους κάνανε τεστ κ από τη δουλειά?

Just now, elenioz είπε:

Καλά έκανες! Γτ θα έρθεις κ εσύ πιθανόν σε επαφή μετά, οποτε να είσαι καλυμμένη από αυτο.

Εμένα δουλεύει σε μια εταιρεία που κατασκευάζουν κυρίως μεταλλικές & γυάλινες κατασκευές.  Το καλό είναι ότι βρίσκεται συνήθως σε εξωτερικούς χώρους. Και κρατάνε φουλ αποστάσεις. Αλλά θέλει πάλι μια προσοχή. 

Και εμένα ποτέ δεν με είχε πονέσει το χέρι ή κάτι. Να ανησυχούμε;! :ph34r::P 

@Anastasia05 Χαχαα αγάπες μου! Νμζ στα αγοράκια είναι λίγο πιο δύσκολο με τα τσισάκια τους. 

Καλεεεε εμείς είμαστε νιάτα για αυτό :mrgreen:

Just now, Christinα είπε:

@elenioz Ναι τώρα στα 3 άρχισε να μπαίνει μέσα ο αφαλος. Να ρωτήσεις τον παιδίατρο σας Μήπως πάει για ομφαλοκηλη. Τις περισσότερες φορές μπαίνει μέσα μόνο του μετά τα 3 ,4 χρόνια. Μόνο αν είναι πολύ έξω ανησυχούμε.  Οπότε δν έχεις θέμα πιστεύω!

Με το εμβόλιο καλά έκανες αφού είσαι σπίτι. Οσοι κυκλοφορούμε τρυπιομαστε.

@Renez ο αντρουλης μ είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων όποτε καθημερινά μπαίνει σε σπίτια κ επιχειρήσεις. Εμείς όπως και να το κάνουμε είμαστε όλοι "επικίνδυνοι ", εγώ αύριο πάω φροντιστήριο, κ η μαμά μ που θα με βοηθάει κάποιες μέρες δουλεύει σε σούπερ μάρκετ!!! Μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!

Μάλιστα μια ομορφιά κ εσείς!! Κ εμείς κάπως έτσι φίλη..εγώ κ ο άντρας μου στο μαγαζί κ η μαμά μου δουλεύει σε νοσοκομείο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Οπότε ναι όσο δουλεύει από το σπίτι είστε μια χαρά ,εντάξει φαντάζομαι θα έχει μάθει να προσέχει κ ο ίδιος όταν είναι στο γραφείο..

Τους κάνανε τεστ κ από τη δουλειά?

Καλεεεε εμείς είμαστε νιάτα για αυτό :mrgreen:

Μάλιστα μια ομορφιά κ εσείς!! Κ εμείς κάπως έτσι φίλη..εγώ κ ο άντρας μου στο μαγαζί κ η μαμά μου δουλεύει σε νοσοκομείο..

Όχι δεν έκανε στη δουλειά. Έχει κάνει μόνο μια φορά πριν γεννήσω.

Προσέχει παρα πολύ βεβαια, όπως κι εγω.

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Και μενα ο γυναικολόγος και ο παιδίατρος δε μου ειπαν να κάνω το εμβόλιο της γρίπης, θα ρωτήσω ομως το αν και δε βγαίνω και τα μαθήματα θα τα κανω διαδίκτυακα! 

Εμείς αίσιως ειμαστε 11 ημερών. Προχθές ηρθεο παιδίατρος για να τον ζυγίσει και έβαλε σε 1εβμ 200gr δηλ οσα έχασε.. Πάμε για τα αλλα 200..απλά σήμερα αποφάσισα να μη το ξύπναω ανα 2ωρο γιατί τον αναστάτωνω. Θα περιμένω το 3 ώρο.. Χθες ηταν αϋπνος από το πρωί και είπα δε γίνεται και ο ύπνος προσφέρει κατι στα μωρά. Και γω τον αλλάζω οταν ξυπνάει γιατι μεταωαν κοιμηθεί δε θέλω να τον αναστάτωνω! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Και μενα ο γυναικολόγος και ο παιδίατρος δε μου ειπαν να κάνω το εμβόλιο της γρίπης, θα ρωτήσω ομως το αν και δε βγαίνω και τα μαθήματα θα τα κανω διαδίκτυακα! 

Εμείς αίσιως ειμαστε 11 ημερών. Προχθές ηρθεο παιδίατρος για να τον ζυγίσει και έβαλε σε 1εβμ 200gr δηλ οσα έχασε.. Πάμε για τα αλλα 200..απλά σήμερα αποφάσισα να μη το ξύπναω ανα 2ωρο γιατί τον αναστάτωνω. Θα περιμένω το 3 ώρο.. Χθες ηταν αϋπνος από το πρωί και είπα δε γίνεται και ο ύπνος προσφέρει κατι στα μωρά. Και γω τον αλλάζω οταν ξυπνάει γιατι μεταωαν κοιμηθεί δε θέλω να τον αναστάτωνω! 

Εννοείται πως προσφέρει!! Παράγεται κατά τη διάρκεια του κ η αυξητική ορμόνη που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη των οστών κ γενικά την ανάπτυξη τους!!

Κ ανά 3 ωρο μια χαρά είναι!! Εμείς 40ντιζουμε τη Παρασκευή πρώτα ο Θεός:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Εννοείται πως προσφέρει!! Παράγεται κατά τη διάρκεια του κ η αυξητική ορμόνη που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη των οστών κ γενικά την ανάπτυξη τους!!

Κ ανά 3 ωρο μια χαρά είναι!! Εμείς 40ντιζουμε τη Παρασκευή πρώτα ο Θεός:x

Ωχ και το ξέχασει ως επιχείρημα.. Μη βγει κοντό σα τη μαμα του:P. Αντε με το καλο!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς σαραντιζουμε την Παρασκευή!!!

Σημερα είναι η Τρίτη μέρα που η μικρή είναι λίγο δυσκοιλια για τα δεδομένα της. Συνήθως τα έκανε 5-6 φορές τη μέρα, μπορεί και παραπάνω. Εχτές και προχτές μόνο 2 φορές και σήμερα προς το παρόν καμία. Η γιατρός λέει αφού είναι κίτρινα και νερουλά και αφού τρώει κανονικά το παιδί να μην ανησυχώ αλλά ζορίζεται το καημένο πολύ και γκρινιάζει και κλαίει συνέχεια.

Επίσης μέχρι τώρα την ζύγιζα κάθε τρεις μέρες και έπαιρνε 100-130 γρ και σήμερα τη ζύγισα και.... τιποτα! Τα ίδια! Ευτυχώς την Δευτέρα έχουμε παιδίατρο και ελπίζω όλα να είναι καλά. Εσάς ποια η γνώμη σας; Να ανησυχήσω; Βγήκαμε από το μαιευτήριο 2.600 (γεννήθηκε 2.870) και τώρα είμαστε 3.970.


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Κι εμείς σαραντιζουμε την Παρασκευή!!!

Σημερα είναι η Τρίτη μέρα που η μικρή είναι λίγο δυσκοιλια για τα δεδομένα της. Συνήθως τα έκανε 5-6 φορές τη μέρα, μπορεί και παραπάνω. Εχτές και προχτές μόνο 2 φορές και σήμερα προς το παρόν καμία. Η γιατρός λέει αφού είναι κίτρινα και νερουλά και αφού τρώει κανονικά το παιδί να μην ανησυχώ αλλά ζορίζεται το καημένο πολύ και γκρινιάζει και κλαίει συνέχεια.

Επίσης μέχρι τώρα την ζύγιζα κάθε τρεις μέρες και έπαιρνε 100-130 γρ και σήμερα τη ζύγισα και.... τιποτα! Τα ίδια! Ευτυχώς την Δευτέρα έχουμε παιδίατρο και ελπίζω όλα να είναι καλά. Εσάς ποια η γνώμη σας; Να ανησυχήσω; Βγήκαμε από το μαιευτήριο 2.600 (γεννήθηκε 2.870) και τώρα είμαστε 3.970.

Καλέ έχετε πάρει 1.300 σε ένα μήνα δλδ παρά πολύ καλά φίλη μου,γτ να ανησυχείς? Εμείς που είμαστε ίδια ηλικία έχουμε πάρει 1.100 με θηλασμό κ 1 φορά το βράδυ συμπληρωμα..εσύ θύμισε μου θηλάζεις? Πάντως μεγαλώνοντας βρε φτιάχνει το εντερακι κ μπορεί να κάνουν λιγότερες κενώσεις..

Επίσης αν δεν έχει σκληρά κακά κ πάνω από 3 μέρες να κάνει δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα απλά κάποιο από τα γνωστά εντερικά τους που ευελπιστώ σύντομα να περάσει..

Κ εμένα από εχθές το βράδυ άρχισε πάλι λίγα πινάκια η ψυχή μου ενώ είχαν φύγει μια εβδομάδα με τα προβιοτικα..ελπίζω να περάσουν σύντομα..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλέ έχετε πάρει 1.300 σε ένα μήνα δλδ παρά πολύ καλά φίλη μου,γτ να ανησυχείς? Εμείς που είμαστε ίδια ηλικία έχουμε πάρει 1.100 με θηλασμό κ 1 φορά το βράδυ συμπληρωμα..εσύ θύμισε μου θηλάζεις? Πάντως μεγαλώνοντας βρε φτιάχνει το εντερακι κ μπορεί να κάνουν λιγότερες κενώσεις..

Επίσης αν δεν έχει σκληρά κακά κ πάνω από 3 μέρες να κάνει δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα απλά κάποιο από τα γνωστά εντερικά τους που ευελπιστώ σύντομα να περάσει..

Κ εμένα από εχθές το βράδυ άρχισε πάλι λίγα πινάκια η ψυχή μου ενώ είχαν φύγει μια εβδομάδα με τα προβιοτικα..ελπίζω να περάσουν σύντομα..

 

Κι εγώ θηλάζω και δίνω μόνο το βράδυ ένα γεύμα ξένο. Απλά αγχώνομαι γιατί εμένα ήταν ήδη μικρούλα. Εσένα αν θυμάμαι καλά το αγοράκι σου γεννήθηκε πάνω από 3 κιλά. Τέλος πάντων κλασικά ανησυχώ με το παραμικρό! Θα δούμε την Δευτέρα. Εύχομαι να είναι παροδικά τα πονάκια σας αλλά αν συνεχιστούν να πάρεις τον γιατρό μήπως έχει να σου προτείνει και κάτι άλλο. Εγώ ξεκίνησα με προβιοτικά αλλά δεν είδα διαφορά και τότε μου έδωσε το infacolic που έσωσε την κατάσταση. Τώρα βλεπουμε πως θα πάει..

Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω πως είναι στο παιδί αν θα πιάσουν όλα αυτά και επίσης ότι αν είναι να κάνει τον κύκλο του θα τον κάνει! Η γιατρός μου σύστησε και την αλοιφή της φρεζιντερμ για τους κολικούς. Θα την πάρω αφού μου την πρότεινε και μιας και αραίωσαν οι κενώσεις και ζορίζεται αλλά δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι.. Μήπως να δοκιμάσεις κι εσύ;


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

Κορίτσια αν κάποια ξέρει ας απαντήσει. Εγώ που γέννησα 2 εβδομάδες νωρίτερα,με την άδεια λοχείας τι γίνεται? Αλλάζει?

Κι εγώ γέννησα δυο εβδομάδες νωρίτερα αλλά δε μου είπαν κάτι από τη δουλεια ότι αλλάζει. Είναι λογικό αν σκεφτείς ότι και η άδεια εγκυμοσύνης σου τελείωσε δυο εβδομάδες νωρίτερα απ’οτι ήταν υπολογισμένο με βάση την ΠΗΤ, οπότε είναι μία ή άλλη.

  • Ευχαριστώ 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Κορίτσια αν κάποια ξέρει ας απαντήσει. Εγώ που γέννησα 2 εβδομάδες νωρίτερα,με την άδεια λοχείας τι γίνεται? Αλλάζει?

Οι 63 μέρες της άδειαε λοχειας είναι συν τις 2εβδ από την άδεια κυησης. Επειδή γέννησες νωρίτερα οι μερες π σου περισσεύαν μεταφέρονται! Έτσι ξέρω! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Κι εγώ γέννησα δυο εβδομάδες νωρίτερα αλλά δε μου είπαν κάτι από τη δουλεια ότι αλλάζει. Είναι λογικό αν σκεφτείς ότι και η άδεια εγκυμοσύνης σου τελείωσε δυο εβδομάδες νωρίτερα απ’οτι ήταν υπολογισμένο με βάση την ΠΗΤ, οπότε είναι μία ή άλλη.

Κι εγώ έτσι ακριβώς το σκέφτηκα. Θα μιλήσω κ μαζί τους καλού κακού! Ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Κι εγώ θηλάζω και δίνω μόνο το βράδυ ένα γεύμα ξένο. Απλά αγχώνομαι γιατί εμένα ήταν ήδη μικρούλα. Εσένα αν θυμάμαι καλά το αγοράκι σου γεννήθηκε πάνω από 3 κιλά. Τέλος πάντων κλασικά ανησυχώ με το παραμικρό! Θα δούμε την Δευτέρα. Εύχομαι να είναι παροδικά τα πονάκια σας αλλά αν συνεχιστούν να πάρεις τον γιατρό μήπως έχει να σου προτείνει και κάτι άλλο. Εγώ ξεκίνησα με προβιοτικά αλλά δεν είδα διαφορά και τότε μου έδωσε το infacolic που έσωσε την κατάσταση. Τώρα βλεπουμε πως θα πάει..

Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω πως είναι στο παιδί αν θα πιάσουν όλα αυτά και επίσης ότι αν είναι να κάνει τον κύκλο του θα τον κάνει! Η γιατρός μου σύστησε και την αλοιφή της φρεζιντερμ για τους κολικούς. Θα την πάρω αφού μου την πρότεινε και μιας και αραίωσαν οι κενώσεις και ζορίζεται αλλά δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι.. Μήπως να δοκιμάσεις κι εσύ;

Κοίτα με τα προβιοτικα του είχε περάσει,τώρα δε ξέρω αν φταίει ότι εχθές του άλλαξα γάλα κ έδωσα αλλο το βράδυ..ίσως μέχρι να το συνηθίσει τον έπιασε η κοιλίτσα του..θα το παρακολουθήσω 2-3 μέρες κ θα δούμε..

Ναι εμενα γεννήθηκε 3450..βγήκαμε 3280 κ τώρα είναι 4370..

Ρε συ ο φαρμακοποιός μας μας είπε ότι δεν λεει αυτή η κρέμα κ το καλύτερο ειναξ μασαζακι κ ασκησουλες κολικών που του κάνω έτσι κ αλλιώς..

Το infacolic έκανε δουλίτσα ε? Το έχω στα υπ όψιν απλά επειδή είναι φάρμακο θα το πάρω μόνο σε έκτακτη ανάγκη που βλέπω να δυσφορεί πράγματικα..

Πάντως στο ότι είναι στο παιδί έχεις απόλυτο δίκιο πιστεύω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Οι 63 μέρες της άδειαε λοχειας είναι συν τις 2εβδ από την άδεια κυησης. Επειδή γέννησες νωρίτερα οι μερες π σου περισσεύαν μεταφέρονται! Έτσι ξέρω! 

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...