Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

      μα έτσι κ αλλιώς θα σ κάνουν ανά κάποιες μέρες ! εγώ μόνο e2 lh και προγεστερονη εκανα  με την fsh δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γιατρός ! κ δεν ξέρω κ τι κάνει να σ πω την αλήθεια 

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      πρίν από 1 λεπτό , Σποράκι είπε:

      Να τις κάνεις δεύτερη μέρα του κυκλου αν στις ζητήσει ο γιατρός. Αλλιώς η γνώμη μου είναι μην ασχοληθείς, αγχωνόμαστε μόνες μας και δεν κάνει καλό!!!

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Vivi8 είπε:

Εγώ έχω τη νυφη μου κι την κολλητή μου που με τη βοήθεια του ξένου ρύθμισαν τον υπνο γι’αυτο προσπαθώ. Μου είπαν ότι με το ξένο σιγά σιγά οι 3 ωρες έγιναν 4, οι 4 έγιναν 5 και τελικά τα μωρά κοιμόντουσαν 7-8 ωρες. Προφανώς βαριέμαι μπουκαλια και αποστειρώσεις αλλά το χειρότερο είναι πως δυο φορές η μικρή το έβγαλε :unsure: Προς το παρόν ούτε σε εμενα έχει δουλεψει όπως σας είπα, πέρα από δυο 4ωρα. Φανταστείτε σήμερα το βράδυ ξυπνουσε ανα δυο ωρες σαν να κατάπιε ρολοι!!! Λέω όμως μέχρι να σαραντίσει σε 5 μερες να το κρατησω μπαααας και. Όσες συνεχίζετε το ξένο να μας δίνετε συνεχές feedback! Μπορεί να χρειάζεται χρόνο!
Να πω βέβαια κορίτσια πως πιο πολύ απ όλα βαριέμαι την άντληση!!!! Το χειρότερο μου..

Τελος πάντων, εύχομαι σύντομα να κοιμηθούμε καλύτερα κι εμείς και τα μωράκια μας!!

Και τα 2 τετράωρα δεν είναι κ λίγο! Ελπίζω για σένα να γίνουν επί καθημερινης βασεως από δω και πέρα! Εμένα 3-4 βραδιά τώρα το πάει όλο και καλύτερα αλλά τον κουράζω από το απόγευμα και μετά.

Πάντως στο πρώτο μου παιδί έδινα αποκλειστικά δικό μου αντλημενο τις πρώτες 40 μέρες και πάλι στο μήνα άρχισα να βλέπω διαφορά. Με έπεισε ο άντρας μου να κάνουμε δοκιμή μετά τις 40 μέρες με ξένο και κοιμήθηκε καλύτερα κ έφτασε το 8ωρο στο δίμηνο!  Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή ήταν έτοιμη για καλύτερες νύχτες! Όταν πήγε 3 μηνών μου το γύρισε σε θηλασμό αλλά το παιδί πλέον είχε μάθει να κοιμάται (το ένα μπουκάλι ξένο συνεχίστηκε κ τότε)

Η κουμπάρα μου που θηλαζε μονο ξυπνούσε κάθε τρεις κ λίγο μέχρι τα 2 που αποθηλασε... Αυτό δεν θα το άντεχα! Προτιμώ μπουκάλια, αντληση, αποστειρωση κ τα συναφη και να έχω μια ξεκούραστη μέρα για τα παιδιά μου παρά να κυκλοφορώ σαν το ζόμπι! Αν κ πιστεύω όλα αυτά είναι κ στο παιδί...


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, marianna1986 είπε:

Και τα 2 τετράωρα δεν είναι κ λίγο! Ελπίζω για σένα να γίνουν επί καθημερινης βασεως από δω και πέρα! Εμένα 3-4 βραδιά τώρα το πάει όλο και καλύτερα αλλά τον κουράζω από το απόγευμα και μετά.

Πάντως στο πρώτο μου παιδί έδινα αποκλειστικά δικό μου αντλημενο τις πρώτες 40 μέρες και πάλι στο μήνα άρχισα να βλέπω διαφορά. Με έπεισε ο άντρας μου να κάνουμε δοκιμή μετά τις 40 μέρες με ξένο και κοιμήθηκε καλύτερα κ έφτασε το 8ωρο στο δίμηνο!  Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή ήταν έτοιμη για καλύτερες νύχτες! Όταν πήγε 3 μηνών μου το γύρισε σε θηλασμό αλλά το παιδί πλέον είχε μάθει να κοιμάται (το ένα μπουκάλι ξένο συνεχίστηκε κ τότε)

Η κουμπάρα μου που θηλαζε μονο ξυπνούσε κάθε τρεις κ λίγο μέχρι τα 2 που αποθηλασε... Αυτό δεν θα το άντεχα! Προτιμώ μπουκάλια, αντληση, αποστειρωση κ τα συναφη και να έχω μια ξεκούραστη μέρα για τα παιδιά μου παρά να κυκλοφορώ σαν το ζόμπι! Αν κ πιστεύω όλα αυτά είναι κ στο παιδί...

Προσπαθώ κι εγώ να την κουράζω από τις 7-8 και μετά. Φαντασου εχτές είχε κοιμηθεί ελάχιστα όλη μέρα και επειδή είχαμε το ατύχημα που έβγαλε το ξένο γάλα σχεδόν όλο και είχε γκρίνια, κοιμήθηκε 1 το βράδυ! Παρόλα αυτά πάλι ξυπνούσε ανα δυο ώρες! Κουτουλαγε βέβαια το κακόμοιρο και κοιμόταν πάνω στο στήθος μετά από ένα τεταρτο αλλά ξυπνούσε! Ίσως πεινούσε επειδή έβγαλε το γαλατάκι!

Ετσι κι αλλιώς έχω αποφασίσει πως αν βγω έξω με το μωρό βόλτα η αν το αφήσω για πολύ λίγο στη μητερα μου, θα του δώσω ξένο. Η άντληση με κουράζει και μετά την άντληση το στήθος είναι εντελώς άδειο και έχω θέμα με τα επόμενα γεύματα. Οποτε το ξένο είναι μέσα στο προγραμμα όπως και να έχει!

Μαριαννα και σε σένα εύχομαι να συνεχιστεί η πρόοδος στον νυχτερινό ύπνο! Τι να κάνουμε; Είναι νυχτερίδες τα μωρακια!

Ηρθε και το βιβλίο μου! Λέγεται ‘Τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας’. Για όσες διαβάζουν, θα σας πω εντυπώσεις όταν προλάβω να το διαβασω λίγο.


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Και τα 2 τετράωρα δεν είναι κ λίγο! Ελπίζω για σένα να γίνουν επί καθημερινης βασεως από δω και πέρα! Εμένα 3-4 βραδιά τώρα το πάει όλο και καλύτερα αλλά τον κουράζω από το απόγευμα και μετά.

Πάντως στο πρώτο μου παιδί έδινα αποκλειστικά δικό μου αντλημενο τις πρώτες 40 μέρες και πάλι στο μήνα άρχισα να βλέπω διαφορά. Με έπεισε ο άντρας μου να κάνουμε δοκιμή μετά τις 40 μέρες με ξένο και κοιμήθηκε καλύτερα κ έφτασε το 8ωρο στο δίμηνο!  Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή ήταν έτοιμη για καλύτερες νύχτες! Όταν πήγε 3 μηνών μου το γύρισε σε θηλασμό αλλά το παιδί πλέον είχε μάθει να κοιμάται (το ένα μπουκάλι ξένο συνεχίστηκε κ τότε)

Η κουμπάρα μου που θηλαζε μονο ξυπνούσε κάθε τρεις κ λίγο μέχρι τα 2 που αποθηλασε... Αυτό δεν θα το άντεχα! Προτιμώ μπουκάλια, αντληση, αποστειρωση κ τα συναφη και να έχω μια ξεκούραστη μέρα για τα παιδιά μου παρά να κυκλοφορώ σαν το ζόμπι! Αν κ πιστεύω όλα αυτά είναι κ στο παιδί...

Ακριβώς! Είναι στο παιδί!

Εμένα κ ο πρώτος μου κ αυτός κοιμούνται καλά τη νύχτα. Αποκλειστικο θηλασμό κ οι δύο. 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς έχουμε αρχίσει και το χάνουμε λίγο. Ενώ φαίνεται ότι έχω φουλ γάλα η μικρή τρώει τουλάχιστον για 45 λεπτά τη φορά και με το που τη βγάζω πάλι κλαίει και βάζει τα χέρια στο στόμα και πλανταζει οπότε δίνη και συμπλήρωμα ή αντλημενο ή ξένο. Μέχρι χτες έδινα μόνο το βράδυ φόρμουλα και μου κοιμόταν ένα 4 Ώρο σερί. Σήμερα αγανακτισα και της έδωσα και το πρωί συμπλήρωμα... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν χορταινει ενώ ρουφάει στο στήθος και μετά τα σημάδια που δείχνει είναι ξεκάθαρα πείνας... Έχω φρικαρει με θηλασμους ώρας και αντλήσεις και αποστηρωσεις κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς έχουμε αρχίσει και το χάνουμε λίγο. Ενώ φαίνεται ότι έχω φουλ γάλα η μικρή τρώει τουλάχιστον για 45 λεπτά τη φορά και με το που τη βγάζω πάλι κλαίει και βάζει τα χέρια στο στόμα και πλανταζει οπότε δίνη και συμπλήρωμα ή αντλημενο ή ξένο. Μέχρι χτες έδινα μόνο το βράδυ φόρμουλα και μου κοιμόταν ένα 4 Ώρο σερί. Σήμερα αγανακτισα και της έδωσα και το πρωί συμπλήρωμα... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν χορταινει ενώ ρουφάει στο στήθος και μετά τα σημάδια που δείχνει είναι ξεκάθαρα πείνας... Έχω φρικαρει με θηλασμους ώρας και αντλήσεις και αποστηρωσεις κτλ 

Ίσως απλά χρησιμοποιεί το στήθος για παρηγοριά η για πιπίλα! Δινεις πιπίλα; Έχει πονάκια; Όταν έχουν πονάκια ηρεμούν με το στήθος! Ίσως να μην είναι πεινα! 

Κι εμενα πολλές φορές ενώ είναι φαγωμένη γκρινιάζει και ηρεμεί μόνο στο στήθος. Είναι πολύ κουραστικό όντως! Δε νομίζω όμως ότι είναι γιατί δε χορταίνει. Είναι πολύ λαίμαργα. Άσε που παίρνει πολύ βάρος.. Καλό θα ήταν να το αναφέρεις στον παιδίατρο.

  • Μου αρέσει 2

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vivi8 είπε:

Ίσως απλά χρησιμοποιεί το στήθος για παρηγοριά η για πιπίλα! Δινεις πιπίλα; Έχει πονάκια; Όταν έχουν πονάκια ηρεμούν με το στήθος! Ίσως να μην είναι πεινα! 

Κι εμενα πολλές φορές ενώ είναι φαγωμένη γκρινιάζει και ηρεμεί μόνο στο στήθος. Είναι πολύ κουραστικό όντως! Δε νομίζω όμως ότι είναι γιατί δε χορταίνει. Είναι πολύ λαίμαργα. Άσε που παίρνει πολύ βάρος.. Καλό θα ήταν να το αναφέρεις στον παιδίατρο.

Όπως τα λες είναι..δεν είναι ότι δεν χορταινουν. Απλά θέλουν το στήθος για παρηγοριά..

@LadyP λογικό είναι να πελαγωνεις,όπως όλες μας. Τίποτα δεν είναι εύκολο..ούτε ο θηλασμός,ούτε οι αποστειρωσεις ούτε τίποτα ..

το θέμα είναι να διαλέξεις οτι ταιριάζει σε σένα κ το μωρό καλυτερα

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια αν ήθελε παρηγοριά ή απλά αγκαλιά θα έτρωγε τα χέρια της? Γι αυτό εχω μπερδευτεί! Και δεν κοιμάται η καημένη ενώ με το συμπλήρωμα μετά το θηλασμό κοιμάται κατευθείαν! Πραγματικά έχω μπερδευτεί νιώθω ότι αν δεν της δώσω συμπλήρωμα δεν θα αφήσει όλη μέρα το στήθος και δεν θα κοιμηθεί η καημένη! Όχι δεν δίνω πιπίλα δεν τη θέλει! Ιδανικά θα ήθελα να κρατήσω μόνο τον θηλασμό αλλά η μικρή δεν με βοηθάει! Και βάρος παίρνει και πολλές πάνες έχουμε και με κακά και με τσισα αλλά όλο φαίνεται ότι πεινάει! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anastasia05 είπε:

Έχει πάρει,το καταλαβαίνω κι εγώ. Δεν έχω ζυγαριά σπιτι.Θα πάμε γιατρό μέσα στην εβδομαδα να δούμε αν έχει περάσει το βάρος της γέννησης κ τα +200 να μην αγχώνομαι για το βράδυ. 

Έχει μακρύνει κιόλας:D

Κ χθες που έλεγα δεν θα τον ξυπνήσω,έπρεπε να τον αλλάξω οπότε ξύπνησε έτσι κ αλλιώς:lol:

Με κολικούς ταλαιπωρείται κ ο δικός μου , δεν του δίνω όμως κάτι.

Εσείς πώς πάτε με τον προσοντουχο?

Πολύ καλά το αγοράκι μου δόξα τον Θεό!! Είχαμε πονακια κ του δίνω προβιοτικα εδώ κ μια εβδομάδα κ εγώ έχω δει διαφορά ευτυχώς!

Εμένα σου έχω πει βέβαια ξυπνητήρι ο τύπος μόνος του στις 2.5 με 3 ώρες.. ευελπιστω μεγαλώνοντας να κοιμάται πιο πολύ :rolleyes:

Ο αδερφούλης του πως είναι όσο περνάει ο καιρός?

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Βρε κορίτσια αν ήθελε παρηγοριά ή απλά αγκαλιά θα έτρωγε τα χέρια της? Γι αυτό εχω μπερδευτεί! Και δεν κοιμάται η καημένη ενώ με το συμπλήρωμα μετά το θηλασμό κοιμάται κατευθείαν! Πραγματικά έχω μπερδευτεί νιώθω ότι αν δεν της δώσω συμπλήρωμα δεν θα αφήσει όλη μέρα το στήθος και δεν θα κοιμηθεί η καημένη! Όχι δεν δίνω πιπίλα δεν τη θέλει! Ιδανικά θα ήθελα να κρατήσω μόνο τον θηλασμό αλλά η μικρή δεν με βοηθάει! Και βάρος παίρνει και πολλές πάνες έχουμε και με κακά και με τσισα αλλά όλο φαίνεται ότι πεινάει! 

Κοριτσι μου καλησπερα. Το οτι τρωει τα χερια δεν ειναι απαραιτητα σημαδι πεινας. Μονο σου κριτηριο για το αν τρωει ειναι το να βρεχει πανες και να παιρνει βαρος. Επισης το μωρο σου ειναι πολυ μικρο.Ειναι λογικο να κανετε μαραθωνιους θηλασμους τους πρωτους 2 3 μηνες...μπορει να θελει επι ωρες συνεχεια να ειναι εκει. Ειναι η μονη του ασφαλεια και παρηγορια..ο κοσμος του ολος. Σου μιλαω με μια μπουμπου 7μιση μηνων, που ποτε δεν πηρε μπιμπερο (σκεψου οτι και μετα τους 6μηνες που ξεκινησε νερο, το πινει σε ποτηρακι) ουτε πιπιλα. Το μωρο το πρωτο 3μηνο ηταν κυριολεκτικα ολη μερα πανω μου και τη νυχτα πανω απο 45λ σερι δεν ειχα κοιμηθει ποτε. Θα σου πω απλα οτι τυχαινε μεχρι και τουαλετα να πηγαινω ενω θηλαζε. Μετα αρχισε να τρωει ανα 45λεπτα με 1 ή και 1μιση ωρα. Πλεον τον τελευταιο μηνα το χει παει στο 2ωρο (αν κι εχουν μπει κι οι στερεες) και το βραδυ πολλες φορες χανω ακομα το μετρημα. Εντωμεταξυ περιττο να πω οτι ηταν κι ειναι μωρο σουμο οπως λενε οι φιλες μου, εκτοξευμενο στις κοκκινες ανωτερες καμπυλες βαρους και υψους, θελω να πω οτι γενικα ειχε μεγαλες διατροφικες απαιτησεις. Μην πανικοβαλεσαι με τους χρονους, το κλαμα, τους μικρους υπνους, τα χερια κλπ και μην νομιζεις οτι ολα ειναι απο πεινα. Δωσε της οσο χρονο χρειαζεται στο στηθος κι ολα θα πανε καλα. Καλη επιτυχια.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βοήθεια και ο άντρας δουλεύει 12 ώρα οπότε μου είναι πολύ δύσκολο αυτό το πρόγραμμα δεν προλαβαίνω να φάω να πιω ένα καφέ ή να κάνω μπάνιο... Έχω παραγγείλει και εργονομικό μαρσιπο που θα έρθει την επόμενη εβδομάδα και ελπίζω λίγο να καθεται εκεί έστω να κάνω καμιά δουλειά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Πολύ καλά το αγοράκι μου δόξα τον Θεό!! Είχαμε πονακια κ του δίνω προβιοτικα εδώ κ μια εβδομάδα κ εγώ έχω δει διαφορά ευτυχώς!

Εμένα σου έχω πει βέβαια ξυπνητήρι ο τύπος μόνος του στις 2.5 με 3 ώρες.. ευελπιστω μεγαλώνοντας να κοιμάται πιο πολύ :rolleyes:

Ο αδερφούλης του πως είναι όσο περνάει ο καιρός?

Τέλεια! Όλο χαμόγελα κ χάδια! Ένας γλύκας κι αυτος!:wub:

Κι εμείς έχουμε πονακια αρκετά.. θα το συζητήσω κ με τη γιατρό αν είναι να έχει διαφορά να ξεκινήσουμε κι εμείς!

Μην αγχώνεστε κοριτσάρες με τον ύπνο. Θα έρθει κι αυτός σε άλλες πιο γρήγορα κ σε άλλες θα καθυστερήσει.:)

Συμφωνώ με τη παγωτουλα για τον θηλασμό.

Just now, LadyP είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βοήθεια και ο άντρας δουλεύει 12 ώρα οπότε μου είναι πολύ δύσκολο αυτό το πρόγραμμα δεν προλαβαίνω να φάω να πιω ένα καφέ ή να κάνω μπάνιο... Έχω παραγγείλει και εργονομικό μαρσιπο που θα έρθει την επόμενη εβδομάδα και ελπίζω λίγο να καθεται εκεί έστω να κάνω καμιά δουλειά!

Μάρσιπος,θα σε βοηθήσει πολύ! Αυτό θα σου έγραφα τώρα. 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... Επειδή δεν θυμάμαι... 

Έπεσε εκείνο το μαυρακι από τον ομφαλό μας... Βάζουμε απλά οινόπνευμα, όπως κάνουμε κάθε φορά η χρειάζεται κάτι άλλο? Να παρω τον παιδιατρο??? 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Κορίτσια... Επειδή δεν θυμάμαι... 

Έπεσε εκείνο το μαυρακι από τον ομφαλό μας... Βάζουμε απλά οινόπνευμα, όπως κάνουμε κάθε φορά η χρειάζεται κάτι άλλο? Να παρω τον παιδιατρο??? 

Απ’οσο ξέρω μόνο οινόπνευμα κι αυτό μέχρι να φύγουν όλα τα υπολείμματα του ομφάλιου. Μπράβο σας!! :wub:

  • Ευχαριστώ 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Απ’οσο ξέρω μόνο οινόπνευμα κι αυτό μέχρι να φύγουν όλα τα υπολείμματα του ομφάλιου. Μπράβο σας!! :wub:

Ευχαριστώ καλή μου!!!! Να ΣτΕ καλα!!! 

Το ζουζουνι σας καλα? 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Κορίτσια... Επειδή δεν θυμάμαι... 

Έπεσε εκείνο το μαυρακι από τον ομφαλό μας... Βάζουμε απλά οινόπνευμα, όπως κάνουμε κάθε φορά η χρειάζεται κάτι άλλο? Να παρω τον παιδιατρο??? 

Εμας μας είχε πει πως μόλις φύγουν όλα τα υπολείμματα του αφαλού μαυρακια κτλ συνεχίζω 5 μέρες οινόπνευμα ώστε να "δέσει" κ να ξεραθεί καλά καλά κ μετά τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...