Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Τι κάνετε κοριτσουδια??

Λοιποοον!! Εμείς σήμερα έχουμε υπέρηχο ισχίων το μαναρακι μου,έχει κάνει κάποια άλλη?

Επίσης έκανα κ το εμβόλιο της γρίπης εγώ,μου το σύστησε ο παιδίατρος..το έχετε κάνει? Είχατε κάποια παρενέργεια? Τα κορίτσια  @EugenJen και @Jasmine@ είχαν κ οι δύο πόνο στο χέρι που το έκανα κ η Ευγενία γενικά ένιωσε αδιαθεσία τη πρώτη ημέρα..εγώ προς ώρας είμαι μια χαρά!

Σε ύπνο στα ίδια είμαστε 2.5-3 ώρες..

Χμμμ.. Α! Όσο για τον μάρσιπο που λετε κ εμείς mai Tai πήραμε κ έχει βολεψει πολύ! Το φοράει κ ο άντρας μου κανονικά μιας κ τα λουριά του είναι πολύ μακριά κ εφαρμόζουν κ σε εκείνον κ σε εμένα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Τι κάνετε κοριτσουδια??

Λοιποοον!! Εμείς σήμερα έχουμε υπέρηχο ισχίων το μαναρακι μου,έχει κάνει κάποια άλλη?

Επίσης έκανα κ το εμβόλιο της γρίπης εγώ,μου το σύστησε ο παιδίατρος..το έχετε κάνει? Είχατε κάποια παρενέργεια? Τα κορίτσια  @EugenJen και @Jasmine@ είχαν κ οι δύο πόνο στο χέρι που το έκανα κ η Ευγενία γενικά ένιωσε αδιαθεσία τη πρώτη ημέρα..εγώ προς ώρας είμαι μια χαρά!

Σε ύπνο στα ίδια είμαστε 2.5-3 ώρες..

Χμμμ.. Α! Όσο για τον μάρσιπο που λετε κ εμείς mai Tai πήραμε κ έχει βολεψει πολύ! Το φοράει κ ο άντρας μου κανονικά μιας κ τα λουριά του είναι πολύ μακριά κ εφαρμόζουν κ σε εκείνον κ σε εμένα.

Το έκανα 10 μέρες μετα τη γέννα το εμβολιο μιας και μου το σύστησε ο γυναικολόγος! Δεν είχα καμία παρενέργεια και ήταν η πρώτη φορά που το εκανα! Πόνο στο χέρι, στο σημείο που μου το έκαναν είχα όμως για μερικές μέρες!

Υπέρηχο ισχύων δεν έχουμε κάνει...

Πήγαμε παιδίατρο! Έχει βάλει 1.5 κιλό και 4 πόντους από την γέννηση! Τον άλλο μήνα πρώτο εμβόλιο...

  • Μου αρέσει 4

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Τι κάνετε κοριτσουδια??

Λοιποοον!! Εμείς σήμερα έχουμε υπέρηχο ισχίων το μαναρακι μου,έχει κάνει κάποια άλλη?

Επίσης έκανα κ το εμβόλιο της γρίπης εγώ,μου το σύστησε ο παιδίατρος..το έχετε κάνει? Είχατε κάποια παρενέργεια? Τα κορίτσια  @EugenJen και @Jasmine@ είχαν κ οι δύο πόνο στο χέρι που το έκανα κ η Ευγενία γενικά ένιωσε αδιαθεσία τη πρώτη ημέρα..εγώ προς ώρας είμαι μια χαρά!

Σε ύπνο στα ίδια είμαστε 2.5-3 ώρες..

Χμμμ.. Α! Όσο για τον μάρσιπο που λετε κ εμείς mai Tai πήραμε κ έχει βολεψει πολύ! Το φοράει κ ο άντρας μου κανονικά μιας κ τα λουριά του είναι πολύ μακριά κ εφαρμόζουν κ σε εκείνον κ σε εμένα.

Το εμβόλιο το έκανα κι εγώ μετά τη γέννα. Μου είπαν όχι αυγό και σοκολάτα για 1-2 μέρες (παράξενο). Εμένα πριστηκε λίγο και κοκκίνησε την επόμενη μέρα αλλά πέρασε αμέσως. Όταν το ακουμπούσα ένιωθα λίγο πόνο! Τον υπέρηχο τον σύστησε ο παιδίατρος; Εγώ είχα κάνει στο μαιευτήριο ένα πακέτο εξετάσεων που είχε μέσα και ισχια αλλά όχι υπέρηχο νομίζω. Αύριο θα πάρω τον φακελο της μικρής από το Ρέα.

Εχτες κοιμηθήκαμε για πρώτη φορά σχεδόν 5.5 ώρες!!!  :wub: Μακάρι να μην ήταν τυχαιο αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου!!

  • Μου αρέσει 4

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια μου! Τώρα ησύχασε λίγο η μικρή και κοιμήθηκε και μπήκα να σας διαβάσω. 

@Renez Και εμάς μας είχαν πει από το νοσοκομείο να το κάνουμε επειδή γεννήθηκε ισχιακιά. Αλλά ακόμα δεν έχουμε πάει. Το εμβόλιο εγώ δεν θα το κάνω. Αλλά δύο χρονιές για τον παιδικό που το είχα κάνει, δεν είχα κάποιο θέμα. 

Πως είστε με το μαγαζί τώρα με τα νέα μέτρα; 

Για τον αφαλό που λέτε. Εγώ δεν ήξερα ότι πρέπει και όταν πέσει να συνεχίσουμε λίγες μέρες να βάζουμε οινόπνευμα. Και μετά μια μέρα πήγα να την αλλάξω και την είδα μέσα στο αίμα εκεί. Έφαγα την τρομάρα της ζωής μου. Αλλά ευτυχώς δεν συνεχίστηκε. Κ μας είπε ο παιδίατρος να να βάζω δύο φορές την ημέρα μέχρι να μας ξανά δει. 

@marianna1986 Μεγαλώνει ο μπόμπιρας!!! 

@OctoberMom Να σας ζήσει! Καλότυχη και γερή να είναι η μπουμπού. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Renez κι εγω το έκανα το εμβόλιο, το κάνω τα τελευταία 3 χρόνια.  Πονάει 2 μέρες λιγάκι το μπράτσο αλλά τπτ σπουδαίο! Γενικά δεν αρρωσταίνω καθόλου από παιδί ίσως λίγο μπούκωμα αλλά από τότε που κάνω το εμβόλιο δεν παθαίνω τπτ κι είμαι μέσα στα παιδιά κ τις ιώσεις. Από άλλους έχω ακούσει ότι δν έχουν δει διάφορα. 

@marianna1986 θηριακι μοσχοαναθρεμενο..αχαχαχα να τον χαίρεσαι!

@elenioz κι εγώ δν θυμόμουν κ δν έβαλα τπτ στον αφαλό αλλά ευτυχώς δν είχαμε παρατράγουδα. Εν τω μεταξύ έχει πολύ ωραίο αφαλακι ενώ του αγοριού μ ήταν πεταχτο κ τώρα μπαίνει μέσα σιγά σιγά.

Υπέρηχο κι εγώ δν έχω κάνει σε κανένα παιδί ίσως λόγω κ.τ ?


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τον υπέρηχο μου είπαν να τον κάνω προληπτικά..εντάξει όπως κ να χει είναι μια χαρά το αντράκι μου οπότε όλα καλά!!

Για το εμβόλιο ρωτάω κορίτσια μου γτ ομολογώ είμαι από εκείνους που είναι κατά των εμβολίων(έχω να κάνω κυριολεκτικά από το δημοτικό..) κ υπερ των φυσικών μέτρων προστασίας (άσκηση κ διατροφή) αλλά εφόσον μου είπαν για το παιδί δε το σκέφτηκα καν! Εσύ @elenioz γιατί δε θα το κάνεις φετος με το μωρό? Όσο για το μαγαζί δε θα κλείσουμε ξανά καθώς έχουμε ντελιβερι οπότε θα κάνουμε τη προσευχή μας να μη κλεισουν τα εμπορικά μαγαζιά που έχουμε πελάτες..(ευχαριστώ που ρωτας:x)!!

@marianna1986 αντρακλας το μωράκι σου το όμορφο μωρεεε!! Εμένα έχει πάρει 1κιλο κ κάτι γραμμάρια από τη μέρα που ήρθαμε σπίτι(το πάω βάση των κιλών που βγήκε από το μαιευτήριο κ όχι που γεννήθηκε..) γεννηθηκε 3450 και βγήκε 3280..τώρα είμαστε 4370.. κ μέχρι πριν 2 εβδομαδες ήταν +2.5 εκατοστά λογικά θα έχει πάρει κι άλλο βάση τα φορμακια του:D

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Renez είπε:

Τι κάνετε κοριτσουδια??

Λοιποοον!! Εμείς σήμερα έχουμε υπέρηχο ισχίων το μαναρακι μου,έχει κάνει κάποια άλλη?

Επίσης έκανα κ το εμβόλιο της γρίπης εγώ,μου το σύστησε ο παιδίατρος..το έχετε κάνει? Είχατε κάποια παρενέργεια? Τα κορίτσια  @EugenJen και @Jasmine@ είχαν κ οι δύο πόνο στο χέρι που το έκανα κ η Ευγενία γενικά ένιωσε αδιαθεσία τη πρώτη ημέρα..εγώ προς ώρας είμαι μια χαρά!

Σε ύπνο στα ίδια είμαστε 2.5-3 ώρες..

Χμμμ.. Α! Όσο για τον μάρσιπο που λετε κ εμείς mai Tai πήραμε κ έχει βολεψει πολύ! Το φοράει κ ο άντρας μου κανονικά μιας κ τα λουριά του είναι πολύ μακριά κ εφαρμόζουν κ σε εκείνον κ σε εμένα.

Καλησπερα!!!! Λοιπον κ εμένα η παιδιατρος Μ είπε να το κανω το εμβόλιο..... Ακομη δεν το έχω κάνει... Μέσα στον Νοέμβριο μου είπε..... Όντως έχει πονο? 

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλέ,λίγο πονάει 2 μέρες,σαν χτύπημα μαζί με πιάσιμο. 

Όπως μου είπε κ ο φαρμακοποιός όταν πήγα να το κανω, πάρε ανάσα,δεν πονάς εσύ ε? Εσύ είσαι μάνα είσαι θηριο:P κάπως έτσι:lol:

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Άντε καλέ,λίγο πονάει 2 μέρες,σαν χτύπημα μαζί με πιάσιμο. 

Όπως μου είπε κ ο φαρμακοποιός όταν πήγα να το κανω, πάρε ανάσα,δεν πονάς εσύ ε? Εσύ είσαι μάνα είσαι θηριο:P κάπως έτσι:lol:

 

Ααααα τέλεια!!!! Έτσι θα είναι!!!! 

Κορίτσια έχω παρατηρησει στο κεφαλακι όταν τον κάνω μπάνιο έχει κάτι ασπραδακια!!!! Να είναι ξηροδερμια??? Να είναι αρχή νινιδας????? Τι να κάνω??? Το έχει κάποια άλλη?? 

Επίσης ρε κορίτσια πως μεγαλώνουν έτσι??? Φοβάμαι ότι περνουν οι μέρες και μεγαλώνει απότομα και δεν τον ευχαριστιέμαι..... Κοιτάζω τις φωτο πριν 20 μέρες που γεννήθηκε και είναι άλλο παιδακι τώρα..... Πόσο γρήγορα αλλάζουν!!! Και εν τω μεταξυ 2 μέρες τώρα τον κοιτάζω κ όλο κλαίω.....!!!!! Και με τον άντρα Μ δεν είμαστε κ πολυ καλα!!!! Εκεί να δείτε κλάμα!!!!! Τεσπα....... Θα τα ξεπεράσουμε όλα!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Irinoula86 είπε:

Ααααα τέλεια!!!! Έτσι θα είναι!!!! 

Κορίτσια έχω παρατηρησει στο κεφαλακι όταν τον κάνω μπάνιο έχει κάτι ασπραδακια!!!! Να είναι ξηροδερμια??? Να είναι αρχή νινιδας????? Τι να κάνω??? Το έχει κάποια άλλη?? 

Επίσης ρε κορίτσια πως μεγαλώνουν έτσι??? Φοβάμαι ότι περνουν οι μέρες και μεγαλώνει απότομα και δεν τον ευχαριστιέμαι..... Κοιτάζω τις φωτο πριν 20 μέρες που γεννήθηκε και είναι άλλο παιδακι τώρα..... Πόσο γρήγορα αλλάζουν!!! Και εν τω μεταξυ 2 μέρες τώρα τον κοιτάζω κ όλο κλαίω.....!!!!! Και με τον άντρα Μ δεν είμαστε κ πολυ καλα!!!! Εκεί να δείτε κλάμα!!!!! Τεσπα....... Θα τα ξεπεράσουμε όλα!!!! 

Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν??? Ειναι απίστευτο!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω...όσα μωράκια κοιμούνται 4-5 ώρες,πως τα αλλάζετε πάνα?? Δεν ξυπνάνε??


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν??? Ειναι απίστευτο!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω...όσα μωράκια κοιμούνται 4-5 ώρες,πως τα αλλάζετε πάνα?? Δεν ξυπνάνε??

Εμείς δεν έχουμε φτασει ακομα τόσες ώρες υπνο οπότε δεν μπορώ να σ απαντήσω σε αυτό.... Τον αλλαζω κάθε φορά που ξυπνάει....... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν??? Ειναι απίστευτο!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω...όσα μωράκια κοιμούνται 4-5 ώρες,πως τα αλλάζετε πάνα?? Δεν ξυπνάνε??

Εγώ την αλλάζω όταν ξυπνήσει!! 
 

@Irinoula86 Σε καταλαβαίνω αλήθεια! Κάνε υπομονή! Η λοχεία είναι δύσκολη για όλους και εννοείται πιο πολύ για τις μαμάδες! Θέλει σθένος και να προσπαθείς να σκέφτεσαι θετικά για να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου. Υπάρχει εξάντληση και νευρα! Προσπάθησε να ‘εκμεταλλευτείς’ όση βοήθεια μπορείς να πάρεις από τους δικούς σου ανθρώπους. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Εγώ την αλλάζω όταν ξυπνήσει!! 
 

@Irinoula86 Σε καταλαβαίνω αλήθεια! Κάνε υπομονή! Η λοχεία είναι δύσκολη για όλους και εννοείται πιο πολύ για τις μαμάδες! Θέλει σθένος και να προσπαθείς να σκέφτεσαι θετικά για να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου. Υπάρχει εξάντληση και νευρα! Προσπάθησε να ‘εκμεταλλευτείς’ όση βοήθεια μπορείς να πάρεις από τους δικούς σου ανθρώπους. 

Αχ κοριτσι όντως ετσι ειναι! Την βοήθεια την είχα απο τη μαμά μου αλλά ο άντρας Μ είπε ότι αν συνεχίσω έτσι δεν θα μπορω έπειτα να αναλάβω την ευθυνη του παιδιου μόνη μου που η μαμά μου βοηθούσε σε όλα τα αλλά εκτός από το παιδι.... Εγώ έκανα και κάνω μόνο το παιδι... Συμπεριφέρθηκε με τέτοιο τρόπο που η μαμά Μ κατάλαβε τι γινόταν κ έφυγε γτ ένιωθε λίγο βάρος...δεν Μ είπε τπτ φυσικά αλλά το κατάλαβα... Και τώρα βοήθεια γιοκ..... Και δεν θέλω από κανέναν η αλήθεια ειναι! Μόνο τη μαμά Μ εμπιστευομαι.....ειμαι χάλια δυο μερες τώρα.... Νομίζω θα παθω τπτ ;πο το πολυ κλάμα...... Και δεν θέλω να κλαιωωω ωωω.... Ειδικά όταν;ν τον θηλαζω εκεί είναι που τον κοιτάζω και με πιανει πιο πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

Ααααα τέλεια!!!! Έτσι θα είναι!!!! 

Κορίτσια έχω παρατηρησει στο κεφαλακι όταν τον κάνω μπάνιο έχει κάτι ασπραδακια!!!! Να είναι ξηροδερμια??? Να είναι αρχή νινιδας????? Τι να κάνω??? Το έχει κάποια άλλη?? 

Επίσης ρε κορίτσια πως μεγαλώνουν έτσι??? Φοβάμαι ότι περνουν οι μέρες και μεγαλώνει απότομα και δεν τον ευχαριστιέμαι..... Κοιτάζω τις φωτο πριν 20 μέρες που γεννήθηκε και είναι άλλο παιδακι τώρα..... Πόσο γρήγορα αλλάζουν!!! Και εν τω μεταξυ 2 μέρες τώρα τον κοιτάζω κ όλο κλαίω.....!!!!! Και με τον άντρα Μ δεν είμαστε κ πολυ καλα!!!! Εκεί να δείτε κλάμα!!!!! Τεσπα....... Θα τα ξεπεράσουμε όλα!!!! 

Κι εμένα ξεφλουδιζει λίγο αλλά νομίζω είναι που μεγαλώνουν κι όχι ξηροδερμια.  Τις πρώτες μέρες δεν είχε στα χεράκια του εσάς? Εγώ θυμάμαι κ το πρώτο μ έτσι ήταν στην αρχή!

Είναι πολλές οι αλλαγές κορίτσι στη ζωή σας κ όσο κ να το ξέρατε θεωρητικά, στη πράξη θέλει χρόνο να εξοικειωθεί το μυαλό κ το σώμα με τη κούραση κ τις απαιτήσεις της καθημερινότητας με το παιδί. Υπομονή κ κατανόηση αμφότεροι, με αγάπη κ σεβασμό όλα λύνονται, θα βρείτε την ισορροπία σας, είναι λογικό! Έχεις δίκιο να θες βοήθεια μα Μήπως δν ένοιωθε άνετα στο σπίτι με τη μαμά σ ο άντρας σ? Πολλές οι αλλαγές κ για τους 2 ,συζήτηση καλοπροαίρετη Ειρήνη μ. Αχ αυτά τα κλάματα στον θηλασμό τα είχα στον πρωτο. Στιγμή χαλάρωσης κ συναισθηματικής φόρτισης ήταν κ ένοιωθα άσχημα να κλαίω πάνω από το παιδί. Πάρτο αλλιώς, ξεκόλλα το μυαλό!

Εμένα δν κοιμάται τόσες ώρες αλλά πάνα αλλάζω στο 3ωρο μετά από το γεύμα. Πολλές φορές κοιμάται λίγο λερωμένη γτ τα κάνει ενώ έχει ψιλοκοιμηθεί κ δεν τη ξεσηκώνω γτ κλαίει πολύ. Ευτυχώς δεν μου έχει συγκαει αλλά βάζω κ κρεμουλα σε κάθε αλλαγή. Είναι πολύ απαλή κ ήπια η κρεμουλα της weleda, όχι δραστική τύπου sudοcrem αλλά για πρόληψη μια χαρα. Σήμερα που είχα μάθημα ο άντρας μ τη τάισε κ του κοιμήθηκε χωρίς να την αλλάξει. Όταν βγήκα και τους βρήκα ,την έπλενε (1η φορά το πήρε αποφαση ο καημένος )γτ φοβήθηκε...χιχιχι ...παλι καλά η γλυκούλα δν είχε τπτ.

Α και κορίτσια όσες θέλετε να κάνετε το εμβόλιο να πείτε στον φαρμακοποιό να σας το κρατήσει γτ δν τα δίνουν. Δεν είναι άφθονα κ εμένα με το ζόρι μ το έδωσαν επειδή είχα συνταγή από τον γιατρό που έλεγε έγκυος παρόλο που το είχα παραγγείλει. 

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...