Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Eirini_ka είπε:

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τις απαντήσεις!

@marillia πώς ακριβώς ξεπέρασες την υπερπαραγωγή και έντονη ροή; Έχω διαβάσει ότι πέραν του ότι μπορώ να βγάζω λίγο γάλα πριν ή κατά τη διάρκεια του γεύματος, να είμαι σε ανάκληση κάπως όταν θηλάζω και επίσης να δίνω από τον ένα μαστό για κάποια συνεχόμενα γεύματα.. βέβαια για το τελευταίο είμαστε 36 ημερών οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω από τώρα μην διακινδυνεύσω την παραγωγή μου.. εσύ έκανες τπτ από αυτά ή κάτι άλλο;

Το κακο είναι ότι τις τελευταίες μέρες τρώει λιγότερο αποτι με συνήθιζε με αποτέλεσμα να παθαίνω συμφόρηση.. εσείς τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις; Ή το βράδυ αν κοιμούνται κάποιες συνεχόμενες ώρες;  Το βγάζετε με χέρι;

Αρχικά έπαθα υπερπαραγωγη απο λαθος της πρωτησ παιδιατρου που μου είχε δωσει σκεύασμα βιταμίνες γτ συνεργαζόταν προφανως με αυτη την εταιρεια κ τις έκοψα!!θηλαστρο δν χρησιμοποιουσα πιστευω δινουμε λάθος εντολη κ παραγει πιο πολυ γαλα!!Δηλ οχι κ μωρο θηλασμο κ θηλαστρο!!Αν εβαζα εβαζα 1 φορα την μερα!!ο απιδιατρος μου ειχε πει να βγαζω 30μλ με το θηλαστρο πριν ταισω το μωρο αλλα δν το εκανα!!εδινα να τρωεει απ το ίδιο στηθος 2 γευματα!!πχ αριστερο 2 γευματα σερι μετα δεξι μαστο!!με χερι δν μπορεσα ποτε να βγαλω!!Στη υπεραπαραγωγη υπαρχουν συνηθως πρασινα κακα!!γτ το μωρο τρωει λίγο γαλα το πρωτο που ειναι πιο πολυ σαν νερακι να ξεδιψαει κ δν τρωει το επόμενο το λιπαρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, marillia είπε:

Αρχικά έπαθα υπερπαραγωγη απο λαθος της πρωτησ παιδιατρου που μου είχε δωσει σκεύασμα βιταμίνες γτ συνεργαζόταν προφανως με αυτη την εταιρεια κ τις έκοψα!!θηλαστρο δν χρησιμοποιουσα πιστευω δινουμε λάθος εντολη κ παραγει πιο πολυ γαλα!!Δηλ οχι κ μωρο θηλασμο κ θηλαστρο!!Αν εβαζα εβαζα 1 φορα την μερα!!ο απιδιατρος μου ειχε πει να βγαζω 30μλ με το θηλαστρο πριν ταισω το μωρο αλλα δν το εκανα!!εδινα να τρωεει απ το ίδιο στηθος 2 γευματα!!πχ αριστερο 2 γευματα σερι μετα δεξι μαστο!!με χερι δν μπορεσα ποτε να βγαλω!!Στη υπεραπαραγωγη υπαρχουν συνηθως πρασινα κακα!!γτ το μωρο τρωει λίγο γαλα το πρωτο που ειναι πιο πολυ σαν νερακι να ξεδιψαει κ δν τρωει το επόμενο το λιπαρο

Πράσινα κακακια δεν εχουμε, αλλά κιτρινοπράσινο κάποιες φορές και με λιγη βλέννα..

Θα το δοκιμάσω αν συνεχιστεί η τόση ροή, αφού 40ησω να δω πως θα παει..

Just now, Renez είπε:

Πόσες ώρες συνεχόμενες κοιμάται? Εμένα κοιμάται μέχρι 3 ωρες..τις πρώτες 3 εβδομαδες ψιλό υπέφερα μετά το 2 ωρο γτ είχα μάθει μες τη μέρα να τρώει ανά 1-1.5 ώρα..έπειτα το στήθος μου συνηθισε μάλλον κ το βράδυ στο 3ωρο και μεν γεμίζει κ σκληραίνει κάπως αλλά υποφερτα πλέον..

Εσένα σε πονάει δλδ το βράδυ?

Μέχρι πρότινος ανά μία με μιάμιση ώρα ξυπνούσε, χθες ας πούμε κοιμόταν σερί 4ωρο και το στηθος Μ πρήστηκε πολύ όχι όμως πόνο.. αυτό θέλω να αποφύγω μην πάθω πάλι καμία μαστίτιδα..

Αλήθεια το βράδυ τα μωράκια σας κλαινει, γκρινιαζουν για να φάνε; Εμένα βγάζει κάτι ήχους ή στριφογυρίζει το κεφάλι της.. αν όμως την αφήσω παραπάνω μπορεί κ να κοιμηθεί, δεν το έχω δοκιμάσει γιατί φοβάμαι ότι τότε το στήθος θα γίνει πέτρα..

Link to comment
Share on other sites

@Elinita εδώ είμαστε!! 11 μήνες σταθερά:)

πρίν από 16 λεπτά , Eirini_ka είπε:

Πράσινα κακακια δεν εχουμε, αλλά κιτρινοπράσινο κάποιες φορές και με λιγη βλέννα..

Θα το δοκιμάσω αν συνεχιστεί η τόση ροή, αφού 40ησω να δω πως θα παει..

Μέχρι πρότινος ανά μία με μιάμιση ώρα ξυπνούσε, χθες ας πούμε κοιμόταν σερί 4ωρο και το στηθος Μ πρήστηκε πολύ όχι όμως πόνο.. αυτό θέλω να αποφύγω μην πάθω πάλι καμία μαστίτιδα..

Αλήθεια το βράδυ τα μωράκια σας κλαινει, γκρινιαζουν για να φάνε; Εμένα βγάζει κάτι ήχους ή στριφογυρίζει το κεφάλι της.. αν όμως την αφήσω παραπάνω μπορεί κ να κοιμηθεί, δεν το έχω δοκιμάσει γιατί φοβάμαι ότι τότε το στήθος θα γίνει πέτρα..

Εγώ τον προλαβαίνω στη γκρίνια οπότε δεν κλαίει..

Κάτι χαράματα που είμαι πτώμα κ εγώ βάζω ένα κουκλάκι με μουσική που του αρέσει,δινω τη πιπίλα του κ κερδίζω ένα 30'. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου, ελπίζω να είστε καλά όλες κ τα μωράκια σας!vivi περαστικά εύχομαι, όλα θα πάνε καλά...

πως είστε; Τι κάνουν τα μπεμπε σας; Εμείς κοιμηθήκαμε ένα βράδυ 8ωρες η μια κ 7 η άλλη! Συνήθως πάντως το βράδυ είναι πάνω από 4 ώρες.... έχω ελπίδα!

  • Μου αρέσει 6

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

@Elinita εδώ είμαστε!! 11 μήνες σταθερά:)

Εγώ τον προλαβαίνω στη γκρίνια οπότε δεν κλαίει..

Κάτι χαράματα που είμαι πτώμα κ εγώ βάζω ένα κουκλάκι με μουσική που του αρέσει,δινω τη πιπίλα του κ κερδίζω ένα 30'. 

Ευχαριστώ πολυ για το ταγκ!! Το έψαχνα ποσο καιρό το γκρουπ και δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου το εβγαζε. :)

καλησπέρα λοιπον σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες. Εμεις γεννηθήκαμε 14 του μήνα, κοριτσάκι :x

Έχουμε παλινδρονηση, σύμφωνα με τον υπέρηχο μεσαίου βαθμου και γενικα το ρέψιμο και ο ύπνος ειναι λιγο ζόρι. Αλλα γενικα ειναι πολυ ήσυχη η μπέμπα μου. Τι κάνουν τα δικά σας τα μωρακια;

  • Μου αρέσει 2

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

14 hours ago, Vivi8 said:

Ο άντρας μου βγήκε αρνητικός!! Κι εδώ είναι το παράδοξο καθώς είναι κάθε μέρα έξω ενώ εγώ από τότε που γέννησα πρέπει να έχω βγει 3-4 φορές και με μεγάλη προσοχή.
 

Δεν έχουμε κάποιο υποκείμενο νόσημα και από συμπτώματα έχω πυρετό (δέκατα από χτες) και βήχα. Κυκλοφορούμε στο σπίτι με μάσκα, κοιμηθήκαμε σε ξεχωρίστε δωμάτια, εγώ με το μωρό.

Μίλησα με δυο παιδιάτρους, η μια είπε θηλάζω κανονικά, η άλλη η δική μου πρότεινε δειλά να δώσω ξένο γιατί είναι λέει ακόμα αχαρτογράφητα νερά.. δεν έχουν πολλές έρευνες για το αν μεταδίδεται ο ιος μέσω του γάλατος. Πήρα στο κέντρο θηλασμού του Έλενα που είναι το μεγαλύτερο στην Ελλάδα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος από το γάλα και να προσέχω πολύ την επαφή με το παιδί γιατί εκεί είναι ο κίνδυνος.
 

Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ γιατί κοιτούσα πως αναπνέει το παιδί καθώς δεν ξέρω πως μοιαζει η δύσπνοια στα μωρά. Επίσης αν θυμάστε εμενα η μπεμπα μου θέλει συνέχεια αγκαλιά οπότε επειδή δε μπορώ να κοιμηθώ με τη μάσκα, την κοιμίζω, τη βάζω στο λίκνο, μετά από μισή ώρα ξυπνάει και πάμε πάλι από την αρχή! 
 

Ελπιζω να το περάσουμε αναίμακτα. Κυρίως για το μωράκι μου φοβάμαι! 

Μη στεναχωριέσαι κοπέλα μου, δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά! Περαστικά να είναι και γρήγορα, με μόνο αυτά τα ήπια συμπτώματα που έχεις. Είναι πράγματι περίεργο που το κόλλησες εσύ και όχι ο άντρας σου, αλλά μπορεί να έφερε κάποιος από εσάς τα μικρόβια από έξω και ίσως το δικό σου ανοσοποιητικό να ήταν λίγο πιο αδύναμο και να εκδηλώθηκε μόνο σε σένα. Αναγκαστικά θα προσέχεις τώρα για δυο εβδομάδες, όσο δύσκολο και αν είναι μέσα στο ίδιο σου το σπίτι, και όλα θα πάνε καλά. Για το θηλασμό, κι εγώ ξέρω ότι όταν είναι άρρωστη η μητέρα πρέπει να συνεχίζει να θηλάζει κανονικά γιατί όχι απλά δεν κάνει κακό στο παιδί αλλά του παρέχει και αντισώματα εναντίον της ασθένειας. Θυμάμαι κι εγώ πέρσι τα Χριστούγεννα που ήμουν Ελλάδα, όλη η οικογένειά μου είχαμε αρρωστήσει, τα χάλια μας είχαμε όλοι για εβδομάδες, συμπεριλαμβανομένης της αδερφής μου που θήλαζε το 2 μηνών μωρό της, και το μωρό ήταν το μόνο που δεν αρρώστησε καθόλου (και μέναμε στο ίδιο σπίτι)! Όταν το είπαμε στον παιδίατρο που τον πήγαμε για εμβόλιο μας είπε ότι ο μόνος λόγος που δεν αρρώστησε είναι που έπαιρνε τα αντισώματα της μαμάς του μέσω θηλασμού. Βέβαια ο συγκεκριμένος κορωνοϊός είναι αχαρτογράφητα νερά όπως λες κι εσύ, αλλά το λογικό είναι να ισχύει ότι ισχύει και σε άλλες ιώσεις. Βέβαια καλά έκανες και ρώτησες και τους γιατρούς σας.

 

10 hours ago, Eirini_ka said:

Καλημέρα μανουλες! Έχω καιρό να γραψω, σας διαβάζω οπότε έχω χρόνο! Συγχαρητήρια σε όσες γέννησαν πρόσφατα!

@Renez μου και @Vivi8 μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.. @Vivi8 περαστικά κορίτσι μου, όλα να πάνε καλά..

Η μικρή μου κορίτσια εδώ και καιρό μου κάνει εμετουλιδες και σε συνδυασμό με την εντονη γκρίνια που παθαίνει πολλές φορές όταν τη θηλάζω και με τα τεντώματα που κανει και την ανησυχία επίσης που έχει όταν κοιμάται μου πε ο γιατρός ότι μάλλον είναι γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (ΓΟΠ).. έχω καταστεναχωρηθει γτ μου είπε αν γίνει οισοφαγίτιδα θα ναι δύσκολα τα πράγματα.. Μ πε να κάνω κ για αρχή αποχή από γαλακτοκομικά μήπως υπάρχει κ κάποια αλλεργία.. 

Το θέμα είναι ότι παρατηρώ στον εαυτό Μ ότι μαλλον εχω υπερπαραγωγή ή ακόμα και έντονο αντανακλαστικο ροής και η καημενουλα μήπως τα παθαίνει όλα αυτά από αυτό και όχι από ΓΟΠ.. δεν ξέρω πραγματικά.. ειδικά τις τελευταίες μέρες μετά από λίγα λεπτα  στο στήθος πνίγεται, βήχει και σπαραζει στο κλαμα κ δείχνει ότι δεν το θελει.. δεν ξερω τι να κάνω.. βγάζω κάποιες φορές το γάλα με το χέρι να μην της έρθει μαζεμενο αλλά κ παλι..μετά από κάθε θηλασμό θα πρέπει να την ρευω (αν ρευτει) και να την κρατάω όρθια κανένα 20λεπτο 30λεπρο γιατί αν την ξαπλώσω απευθείας βαρυγκομαει, δείχνει σαν να πνίγεται και μου κάνει εμετο.. σίγουρα 5 γουλιες/εμετό έχουμε μέσα στη μερα, μπορεί κ παραπάνω και σε άσχετη ώρα από το φαγητό..

Εσάς κορίτσια μου σας κάνουν γουλιες καθημερινά; Μετά το φαγητό τα κρατάτε τα παιδάκια σας όρθια ή ξαπλώνουν απευθείας χωρίς πρόβλημα;

Επισης από συμπληρώματα πέρα από βιταμίνη d σας είπε ο γιατρός για συμπληρωμα σιδήρου;

Και ο μπέμπης μου βγάζει γουλιές μετά από τα περισσότερα γεύματα (μπορεί και 1 ώρα μετά), απλά συνήθως είναι μια μικρή αθόρυβη γουλίτσα. Του φοράω και μια σαλιάρα ώστε να μη λερώνεται όσο γίνεται. Καμία φορά, αλλά πολύ σπάνια, μπορεί να βγάλει παραπάνω ποσότητα, και να εξφεντονιστεί σαν συντριβανάκι, όπως μου έκανε χθες το βράδυ γύρω στις 4:30 που ξυπνήσαμε και τον θήλαζα... μου ήρθανε όλα πάνω στο μπλουζάκι μου και έψαχνα άλλο μπλουζάκι θηλασμού για να αλλάξω εκείνη την ώρα. Γενικά, κι εγώ κάνω ό,τι μπορώ.: τον θηλάζω αποκλειστικά, πάντα τον κρατάω ψιλοόρθιο για τουλάχιστον 20 λεπτά μετά από κάθε γεύμα και το κρεβατάκι του έχει μια ελαφριά ανάκλιση. Το μόνο που δε μπορώ να κάνω είναι να τον σταματάω κατά τη διάρκεια του θηλασμού για να ρεύεται, και αυτό γιατί αν του πάρω το στήθος εκείνη την ώρα χτυπιέται, τσιρίζει και κλαίει... τί να πω, είναι λαίμαργος από ότι φαίνεται! Από ότι έχω ακούσει τα περισσότερα μωρά σε αυτή την ηλικία βγάζουν γουλίτσες και δεν είναι ανησυχητικό, εκτός αν βέβαια γυρίσει σε εμετούς και αυτό σαμποτάρει τη διατροφή και την ανάπτυξή τους. Λένε ότι περνάει μετά από το πρώτο 3μηνο. Βέβαια θα ρωτήσω και τον παιδίατρο όταν πάμε να τον δει πάλι σε ένα μήνα.

 

2 hours ago, Eirini_ka said:

Πράσινα κακακια δεν εχουμε, αλλά κιτρινοπράσινο κάποιες φορές και με λιγη βλέννα..

Θα το δοκιμάσω αν συνεχιστεί η τόση ροή, αφού 40ησω να δω πως θα παει..

Μέχρι πρότινος ανά μία με μιάμιση ώρα ξυπνούσε, χθες ας πούμε κοιμόταν σερί 4ωρο και το στηθος Μ πρήστηκε πολύ όχι όμως πόνο.. αυτό θέλω να αποφύγω μην πάθω πάλι καμία μαστίτιδα..

Αλήθεια το βράδυ τα μωράκια σας κλαινει, γκρινιαζουν για να φάνε; Εμένα βγάζει κάτι ήχους ή στριφογυρίζει το κεφάλι της.. αν όμως την αφήσω παραπάνω μπορεί κ να κοιμηθεί, δεν το έχω δοκιμάσει γιατί φοβάμαι ότι τότε το στήθος θα γίνει πέτρα..

Το βράδυ και ο δικός μου βγάζει ήχους ανά διαστήματα, σαν να ζορίζεται, και μπορεί να κουνάει κεφάλι-χέρια-πόδια που και που. Αν όμως δεν κλάψει τον αφήνω και του περνάει από μόνο του. Νομίζω ότι απλά τον πιάνουν πονάκια στην κοιλιά/έντερο, γιατί συνήθως θα τον ακούσω να αερίζεται για παράδειγμα και αμέσως σταματάει. Όταν πεινάει το καταλαβαίνω γιατί αρχίζει να κουνάει το κεφάλι του δεξιά-αριστερά, να δαγκώνει τα χέρια του και να κλαίει... ε, τότε σηκώνομαι κι εγώ, του αλλάζουμε την πάνα και τον θηλάζω μέχρι να τον ξαναπάρει ο ύπνος. Τώρα πλέον, συνήθως κοιμάται 4-5 ώρες συνεχόμενα, μέχρι να ξαναξυπνήσει για το επόμενο γεύμα.

 

Just now, Elinita said:

Ευχαριστώ πολυ για το ταγκ!! Το έψαχνα ποσο καιρό το γκρουπ και δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου το εβγαζε. :)

καλησπέρα λοιπον σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες. Εμεις γεννηθήκαμε 14 του μήνα, κοριτσάκι :x

Έχουμε παλινδρονηση, σύμφωνα με τον υπέρηχο μεσαίου βαθμου και γενικα το ρέψιμο και ο ύπνος ειναι λιγο ζόρι. Αλλα γενικα ειναι πολυ ήσυχη η μπέμπα μου. Τι κάνουν τα δικά σας τα μωρακια;

Καλώς μας ήρθες! Δεν το ήξερα ότι φαίνεται από τον υπέρηχο αν έχει παλινδρόμηση το μωρό. Τί ακριβώς κοιτάνε, τον οισοφάγο ας πούμε?

Και ο δικός μου ο μπέμπης είναι ήσυχος, δε μπορώ να πω, εκτός από όταν έχει πονάκια φυσικά. Τί να κάνεις, μωράκια είναι και έχουν κι αυτά τα ζόρια τους!

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eva137 said:

 

Μη στεναχωριέσαι κοπέλα μου, δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά! Περαστικά να είναι και γρήγορα, με μόνο αυτά τα ήπια συμπτώματα που έχεις. Είναι πράγματι περίεργο που το κόλλησες εσύ και όχι ο άντρας σου, αλλά μπορεί να έφερε κάποιος από εσάς τα μικρόβια από έξω και ίσως το δικό σου ανοσοποιητικό να ήταν λίγο πιο αδύναμο και να εκδηλώθηκε μόνο σε σένα. Αναγκαστικά θα προσέχεις τώρα για δυο εβδομάδες, όσο δύσκολο και αν είναι μέσα στο ίδιο σου το σπίτι, και όλα θα πάνε καλά. Για το θηλασμό, κι εγώ ξέρω ότι όταν είναι άρρωστη η μητέρα πρέπει να συνεχίζει να θηλάζει κανονικά γιατί όχι απλά δεν κάνει κακό στο παιδί αλλά του παρέχει και αντισώματα εναντίον της ασθένειας. Θυμάμαι κι εγώ πέρσι τα Χριστούγεννα που ήμουν Ελλάδα, όλη η οικογένειά μου είχαμε αρρωστήσει, τα χάλια μας είχαμε όλοι για εβδομάδες, συμπεριλαμβανομένης της αδερφής μου που θήλαζε το 2 μηνών μωρό της, και το μωρό ήταν το μόνο που δεν αρρώστησε καθόλου (και μέναμε στο ίδιο σπίτι)! Όταν το είπαμε στον παιδίατρο που τον πήγαμε για εμβόλιο μας είπε ότι ο μόνος λόγος που δεν αρρώστησε είναι που έπαιρνε τα αντισώματα της μαμάς του μέσω θηλασμού. Βέβαια ο συγκεκριμένος κορωνοϊός είναι αχαρτογράφητα νερά όπως λες κι εσύ, αλλά το λογικό είναι να ισχύει ότι ισχύει και σε άλλες ιώσεις. Βέβαια καλά έκανες και ρώτησες και τους γιατρούς σας.

 

Και ο μπέμπης μου βγάζει γουλιές μετά από τα περισσότερα γεύματα (μπορεί και 1 ώρα μετά), απλά συνήθως είναι μια μικρή αθόρυβη γουλίτσα. Του φοράω και μια σαλιάρα ώστε να μη λερώνεται όσο γίνεται. Καμία φορά, αλλά πολύ σπάνια, μπορεί να βγάλει παραπάνω ποσότητα, και να εξφεντονιστεί σαν συντριβανάκι, όπως μου έκανε χθες το βράδυ γύρω στις 4:30 που ξυπνήσαμε και τον θήλαζα... μου ήρθανε όλα πάνω στο μπλουζάκι μου και έψαχνα άλλο μπλουζάκι θηλασμού για να αλλάξω εκείνη την ώρα. Γενικά, κι εγώ κάνω ό,τι μπορώ.: τον θηλάζω αποκλειστικά, πάντα τον κρατάω ψιλοόρθιο για τουλάχιστον 20 λεπτά μετά από κάθε γεύμα και το κρεβατάκι του έχει μια ελαφριά ανάκλιση. Το μόνο που δε μπορώ να κάνω είναι να τον σταματάω κατά τη διάρκεια του θηλασμού για να ρεύεται, και αυτό γιατί αν του πάρω το στήθος εκείνη την ώρα χτυπιέται, τσιρίζει και κλαίει... τί να πω, είναι λαίμαργος από ότι φαίνεται! Από ότι έχω ακούσει τα περισσότερα μωρά σε αυτή την ηλικία βγάζουν γουλίτσες και δεν είναι ανησυχητικό, εκτός αν βέβαια γυρίσει σε εμετούς και αυτό σαμποτάρει τη διατροφή και την ανάπτυξή τους. Λένε ότι περνάει μετά από το πρώτο 3μηνο. Βέβαια θα ρωτήσω και τον παιδίατρο όταν πάμε να τον δει πάλι σε ένα μήνα.

 

Το βράδυ και ο δικός μου βγάζει ήχους ανά διαστήματα, σαν να ζορίζεται, και μπορεί να κουνάει κεφάλι-χέρια-πόδια που και που. Αν όμως δεν κλάψει τον αφήνω και του περνάει από μόνο του. Νομίζω ότι απλά τον πιάνουν πονάκια στην κοιλιά/έντερο, γιατί συνήθως θα τον ακούσω να αερίζεται για παράδειγμα και αμέσως σταματάει. Όταν πεινάει το καταλαβαίνω γιατί αρχίζει να κουνάει το κεφάλι του δεξιά-αριστερά, να δαγκώνει τα χέρια του και να κλαίει... ε, τότε σηκώνομαι κι εγώ, του αλλάζουμε την πάνα και τον θηλάζω μέχρι να τον ξαναπάρει ο ύπνος. Τώρα πλέον, συνήθως κοιμάται 4-5 ώρες συνεχόμενα, μέχρι να ξαναξυπνήσει για το επόμενο γεύμα.

 

Καλώς μας ήρθες! Δεν το ήξερα ότι φαίνεται από τον υπέρηχο αν έχει παλινδρόμηση το μωρό. Τί ακριβώς κοιτάνε, τον οισοφάγο ας πούμε?

Και ο δικός μου ο μπέμπης είναι ήσυχος, δε μπορώ να πω, εκτός από όταν έχει πονάκια φυσικά. Τί να κάνεις, μωράκια είναι και έχουν κι αυτά τα ζόρια τους!

Λέγεται διάβαση οισοφάγου στομάχου αν θυμάμαι καλά, και κοιτάει η γιατρός σε ένα διάστημα πχ 20 λεπτά ποσες φορές παλινδρομει το γαλα. Εμας σε 25 λεπτά ειδε 4-5 παλινδρομησεις που είναι στα όρια ήπιας με μεσαίου βαθμου. Αλλα από όσο ξέρω δεν θεωρείται και πολυ αξιόπιστη μέθοδος.... εμένα δεν με απασχολούν τόσο οι γουλιτσες όσο το ότι την βλέπω να ζορίζεται πολυ μετα το φαι, όταν την σηκώνω να ρευτει. Ελπίζω όπως λες να περάσει σύντομα.

Να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σ Εύα!!


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Ευχαριστώ πολυ για το ταγκ!! Το έψαχνα ποσο καιρό το γκρουπ και δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου το εβγαζε. :)

καλησπέρα λοιπον σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες. Εμεις γεννηθήκαμε 14 του μήνα, κοριτσάκι :x

Έχουμε παλινδρονηση, σύμφωνα με τον υπέρηχο μεσαίου βαθμου και γενικα το ρέψιμο και ο ύπνος ειναι λιγο ζόρι. Αλλα γενικα ειναι πολυ ήσυχη η μπέμπα μου. Τι κάνουν τα δικά σας τα μωρακια;

Καλημέρα κορίτσι μου!! Κρίμα που δεν είσαι από την αρχή στη παρέα μας,είχαμε πολύ πλάκα!!:mrgreen: ειδικά στη πρώτη καραντίνα που ήμασταν μέσα όλες δώσαμε πόνο χαχαχα,πλάκα πλάκα θυμάστε κορίτσια???

Λέω "είχαμε" γτ τώρα μας παρασύρει λίγο η κούραση κ ο ανύπαρκτος χρόνος αλλαααα εδώ είμαστε όλες μια δυο φορές τη μέρα για ότι χρειαστούμε!

Κοίτα κ εμένα επειδή θηλάζει κατά κύριο λόγο δεν ρευεται πάντα οσο κ αν προσπαθώ κ απλά τον ξαπλωνω μετα ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι μου έχει πει ο γιατρός..το βράδυ δίνω ξένο 1-2 γεύματα ως συμπληρωμα μπας κ κοιμηθεί παραπάνω αν κ δε πολύ πιάνει τελος παντων κ σε αυτό συνήθως ρευεται. 

Γουλιτσες μου έχει βγάλει ακριβώς 3 φορές! Τις 2 από το ξένο..βέβαια μόνο μια ήταν "μπόλικη" εχθές το βράδυ καλή ώρα που δεν το είχε ρευτει κ μετά είδα βρεγμένο το φορμακι του σε σημείο που τον άλλαξα!! Οι προηγούμενες 2 ήταν ίσα που έτρεξε στα χειλάκια του..

Πως ήταν η γέννα σου? Κατά τ αλλά είσαι οκ με μωρό/θηλασμό/ύπνο κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita said:

Λέγεται διάβαση οισοφάγου στομάχου αν θυμάμαι καλά, και κοιτάει η γιατρός σε ένα διάστημα πχ 20 λεπτά ποσες φορές παλινδρομει το γαλα. Εμας σε 25 λεπτά ειδε 4-5 παλινδρομησεις που είναι στα όρια ήπιας με μεσαίου βαθμου. Αλλα από όσο ξέρω δεν θεωρείται και πολυ αξιόπιστη μέθοδος.... εμένα δεν με απασχολούν τόσο οι γουλιτσες όσο το ότι την βλέπω να ζορίζεται πολυ μετα το φαι, όταν την σηκώνω να ρευτει. Ελπίζω όπως λες να περάσει σύντομα.

Να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σ Εύα!!

Κατάλαβα... ας ελπίσουμε να περάσει σύντομα και να μην ταλαιπωρηθούν πολύ ακόμα τα παιδάκια μας! Κι εσύ να χαίρεσαι την μπεμπούλα σου!:wub:

Just now, Renez said:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Κρίμα που δεν είσαι από την αρχή στη παρέα μας,είχαμε πολύ πλάκα!!:mrgreen: ειδικά στη πρώτη καραντίνα που ήμασταν μέσα όλες δώσαμε πόνο χαχαχα,πλάκα πλάκα θυμάστε κορίτσια???

Λέω "είχαμε" γτ τώρα μας παρασύρει λίγο η κούραση κ ο ανύπαρκτος χρόνος αλλαααα εδώ είμαστε όλες μια δυο φορές τη μέρα για ότι χρειαστούμε!

Κοίτα κ εμένα επειδή θηλάζει κατά κύριο λόγο δεν ρευεται πάντα οσο κ αν προσπαθώ κ απλά τον ξαπλωνω μετα ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι μου έχει πει ο γιατρός..το βράδυ δίνω ξένο 1-2 γεύματα ως συμπληρωμα μπας κ κοιμηθεί παραπάνω αν κ δε πολύ πιάνει τελος παντων κ σε αυτό συνήθως ρευεται. 

Γουλιτσες μου έχει βγάλει ακριβώς 3 φορές! Τις 2 από το ξένο..βέβαια μόνο μια ήταν "μπόλικη" εχθές το βράδυ καλή ώρα που δεν το είχε ρευτει κ μετά είδα βρεγμένο το φορμακι του σε σημείο που τον άλλαξα!! Οι προηγούμενες 2 ήταν ίσα που έτρεξε στα χειλάκια του..

Πως ήταν η γέννα σου? Κατά τ αλλά είσαι οκ με μωρό/θηλασμό/ύπνο κτλ?

Χαχα, θυμάμαι, όλη μέρα μέσα είμασταν τότε! Και πιο ορεξάτες για συζητήσεις και πλάκα βέβαια! Τώρα όσο να ναι μας τρώνε τον χρόνο τα μωράκια μας... πραγματικά πώς περνάνε οι ώρες και φεύγει η μέρα δεν το καταλαβαίνω!


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Κρίμα που δεν είσαι από την αρχή στη παρέα μας,είχαμε πολύ πλάκα!!:mrgreen: ειδικά στη πρώτη καραντίνα που ήμασταν μέσα όλες δώσαμε πόνο χαχαχα,πλάκα πλάκα θυμάστε κορίτσια???

Λέω "είχαμε" γτ τώρα μας παρασύρει λίγο η κούραση κ ο ανύπαρκτος χρόνος αλλαααα εδώ είμαστε όλες μια δυο φορές τη μέρα για ότι χρειαστούμε!

Κοίτα κ εμένα επειδή θηλάζει κατά κύριο λόγο δεν ρευεται πάντα οσο κ αν προσπαθώ κ απλά τον ξαπλωνω μετα ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι μου έχει πει ο γιατρός..το βράδυ δίνω ξένο 1-2 γεύματα ως συμπληρωμα μπας κ κοιμηθεί παραπάνω αν κ δε πολύ πιάνει τελος παντων κ σε αυτό συνήθως ρευεται. 

Γουλιτσες μου έχει βγάλει ακριβώς 3 φορές! Τις 2 από το ξένο..βέβαια μόνο μια ήταν "μπόλικη" εχθές το βράδυ καλή ώρα που δεν το είχε ρευτει κ μετά είδα βρεγμένο το φορμακι του σε σημείο που τον άλλαξα!! Οι προηγούμενες 2 ήταν ίσα που έτρεξε στα χειλάκια του..

Πως ήταν η γέννα σου? Κατά τ αλλά είσαι οκ με μωρό/θηλασμό/ύπνο κτλ?

Καλημερα Renez!! Εμείς δυστυχώς έχουμε λίγο πιο έντονο πρόβλημα με την παλινδρομηση, ίσως έχουν αρχίσει κ εντερικα πονακια και ζορίζεται πολυ μετα το φαι, φαίνεται δηλαδή να δυσφορει για λίγη ώρα ακομα και αν ρευτει, αλλά υπομονή από ότι λέει ο παιδίατρος θα στρώσει από μόνο του.  

 

Ναι κριμα που δεν σας πρόλαβα από την αρχή! Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ :-D

 

Η γέννα μου ήταν πολύ καλή, για πρώτο παιδί κιόλας φτου φτου η γιατρός μου είπε ότι πήγε πάρα πολύ καλά. Με τα ράμματα μετα ζορίστηκα λίγο, αλλά τώρα έχει τεράστια βελτίωση. Ο θηλασμος πάει επίσης πολύ καλά. Μέχρι τις πρώτες 20 μερες που ζυγιστηκαμε είχε πάρει 600γρ, ο γιατρος ενθουστιαστηκε. Τωρα ο ύπνος εντάξει... χάχα! Η αλήθεια είναι ότι είναι με τις μερες τις. Προχθές μας άφησε να κοιμηθούμε 2 4ωρα την νύχτα. Χτες δεν ήταν τόσο γενναιόδωρη.

 

Εσεις; πως ήταν η γεννα; πρώτο παιδι;

  • Χαχα 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου.. σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω.. Γενικά δεν έχω και πολλά να πω, δυσκολεύομαι πάρα πολύ με το μωρό... Δεν έχω αρκετό γάλα οπότε αναγκαστικά δίνω ξένο σε κάθε γεύμα σχεδόν. Ακόμα δεν έχω αναρρώσει από την ταλαιπωρία της καισαρικής κ γενικά η ψυχολογία μου δεν είναι καλή. Υπομονή θα κάνω για να περάσει ο καιρός κ να στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο ρε φίλη @Eva137..

Αφού από τη μια με ζώνουν τα φίδια στη σκέψη πως θα αρχίσω δουλειά κ δεν θα είμαι μαζί του συνεχώς από την άλλη νομίζω πως θα ξερουτινιασω κάπως..

Πάντως σίγουρα στην αρχή μια καταθλιψαρα θα τη πάθω γμτ μου..εσείς πώς σκέφτεστε την επιστροφή σας στη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S said:

Καλημέρα κορίτσια μου.. σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω.. Γενικά δεν έχω και πολλά να πω, δυσκολεύομαι πάρα πολύ με το μωρό... Δεν έχω αρκετό γάλα οπότε αναγκαστικά δίνω ξένο σε κάθε γεύμα σχεδόν. Ακόμα δεν έχω αναρρώσει από την ταλαιπωρία της καισαρικής κ γενικά η ψυχολογία μου δεν είναι καλή. Υπομονή θα κάνω για να περάσει ο καιρός κ να στρώσει...

Υπομονή!!! Και μην στεναχωριέσαι για το γαλα! Δίνεις οσο έχεις και αν θέλεις φυσικά. Μην το αφήσεις αυτο να σου χαλάσει την ψυχολογια και τον πρωτο καιρό με το μωρακι σ! Εύχομαι να αναρρώσεις γρήγορα :-D

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita είπε:

Καλημερα Renez!! Εμείς δυστυχώς έχουμε λίγο πιο έντονο πρόβλημα με την παλινδρομηση, ίσως έχουν αρχίσει κ εντερικα πονακια και ζορίζεται πολυ μετα το φαι, φαίνεται δηλαδή να δυσφορει για λίγη ώρα ακομα και αν ρευτει, αλλά υπομονή από ότι λέει ο παιδίατρος θα στρώσει από μόνο του.  

 

Ναι κριμα που δεν σας πρόλαβα από την αρχή! Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ :-D

 

Η γέννα μου ήταν πολύ καλή, για πρώτο παιδί κιόλας φτου φτου η γιατρός μου είπε ότι πήγε πάρα πολύ καλά. Με τα ράμματα μετα ζορίστηκα λίγο, αλλά τώρα έχει τεράστια βελτίωση. Ο θηλασμος πάει επίσης πολύ καλά. Μέχρι τις πρώτες 20 μερες που ζυγιστηκαμε είχε πάρει 600γρ, ο γιατρος ενθουστιαστηκε. Τωρα ο ύπνος εντάξει... χάχα! Η αλήθεια είναι ότι είναι με τις μερες τις. Προχθές μας άφησε να κοιμηθούμε 2 4ωρα την νύχτα. Χτες δεν ήταν τόσο γενναιόδωρη.

 

Εσεις; πως ήταν η γεννα; πρώτο παιδι;

Λίγο επεισοδιακή η γέννα μου διότι ενώ ήθελα φυσιολογικο τοκετό αλλά με επισκληριδιο φυσικα δεν μπορούσαν λέει να βρουν σωστό μεσοσπονδύλιο χώρο να την κάνουν (παρά τα 14 απιρυχημτ τρυπήματα τους:evil:!!) Κ εν τέλη γέμισα τελείως φυσικά..βέβαια μετά την εμπειρία μου,παρά τον πόνο που όντως είναι πολύ δυνατός,θα το έκανα ξανά έτσι!

Ναιιι ο πρώτος μου..έρωτας είναι τα άτιμα ε???

Εσύ κοριτσάκι εχεις απ'.οτι κατάλαβα οπότε ένας άλλος λόγος που κόλλας στην ομάδα μας γτ είναι κοριτσοομαδα ως επί το πλείστον! Έπρεπε να την μετανομασω σε "Ροζ Οκτώβρη" τελικα:mrgreen:

Όσο για τον ύπνο εμένα το βράδυ ξυπνάει στο φορές στις 3 ώρες περίπου κ μετά τα χαράματα από τις 6 μου κάνει κάτι 1.5 ώρα ως τις 9 περίπου που σηκωνόμαστε..φυσικά κ αυτά που σου λέω με εξαιρεσεις αναλόγως τα κέφια του!!

Αθήνα μένεις? Που γεννησες?.σε ρωτάω να σε γνωρίσουμε..θα σου ανεβάσω κ το πινακακι μας να δεις κ εσύ για εμάς..

Just now, Aurora S είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω.. Γενικά δεν έχω και πολλά να πω, δυσκολεύομαι πάρα πολύ με το μωρό... Δεν έχω αρκετό γάλα οπότε αναγκαστικά δίνω ξένο σε κάθε γεύμα σχεδόν. Ακόμα δεν έχω αναρρώσει από την ταλαιπωρία της καισαρικής κ γενικά η ψυχολογία μου δεν είναι καλή. Υπομονή θα κάνω για να περάσει ο καιρός κ να στρώσει...

Καλέ πως δεν έχεις να πεις πολλά λοιπόν???

Τώρα είναι που πρέπει να μας τα πεις όλα να τα βγάζεις από μέσα σου γτ θα δεις πως δεν είσαι ούτε η μόνη ούτε μόνη σε όλα αυτά!!

Ειδικά με τον δεύτερο εγκλεισμό πιστεύω έπεσε κ άλλο πολλών η ψυχολογία..εγώ πχ που είχα μάθει κ έβγαινα συχνά με το μωρό κ μας έκανε πολύ καλό τώρα ξενέρωσα..βέβαια κ πάλι θα βγαίνουμε απλά πιο ησυχα:mrgreen:

Θύμισε μου ποτέ γεννησες? Ρωτάω γτ σε ταλαιπωρεί τόσο η τομή..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Και εγώ το ίδιο ρε φίλη @Eva137..

Αφού από τη μια με ζώνουν τα φίδια στη σκέψη πως θα αρχίσω δουλειά κ δεν θα είμαι μαζί του συνεχώς από την άλλη νομίζω πως θα ξερουτινιασω κάπως..

Πάντως σίγουρα στην αρχή μια καταθλιψαρα θα τη πάθω γμτ μου..εσείς πώς σκέφτεστε την επιστροφή σας στη δουλειά?

Αχ αυτή η δουλειά!! Ακόμη κ η παιδιατρος που της είπα θα πάω δουλειά στους 2,5 μήνες μου είπε 'να πάτε να πάτε .' τόσο πολύ θέλω να δουλέψω που ακόμη κι εκείνη τι έχει καταλάβει από διαφορςς συζητήσεις,2 χρόνια τωρα!

Τα παιδακια μου θα είναι σε καλά χερια όσο δουλεύω,οπότε δεν ανησυχώ γι αυτο... Για άλλα ανησυχώ εγώ..

Καλημέρα! Σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να πάρω μέρος σε συζήτηση! Από την ώρα που θα ξυπνήσουν μέχρι να κοιμηθούν,τρέχω λιγάκι! Όταν κοιμηθούν το βράδυ,ασχολούμαι κι εγώ με κάτι που με ευχαριστεί!:)

Από ύπνο πάμε πολύ καλά! Χθες κοιμήθηκε ένα 6 ωρο,μουρμουρισε λίγο,τον άλλαξα κ τον τάισα κ μετά κοιμήθηκε αμέσως άλλες 3,5 ώρες! Μου ξυπνάει όμως κ τον μεγάλο κ μετά κυνηγάω κι εκείνον να κοιμηθεί λίγο ακόμη! Δεν τα καταφέρνω πάντα:lol:

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...