Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

1 hour ago, Christinα είπε:

Τωρα που χαλαρωσα λιγο θα σας πω!  τα ξξημερώματα που ξυπνησε η μπεμπα να φάει οταν τη πήρα αγκαλιά ειχε σαλακια πολλα κι άρχισε να πνιγεται...τα χρειάστηκα...σας εχει τυχει τπττετοιο? Φοβήθηκα κ απο τοτε δν την αφηνω απο τα ματια μ! Ειδα στο ίντερνετ οτι ισως ειναι κ δοντακια,οχι οτι θα βγουν αλλα αρχιζουν μερικες φορες νωρις ή ισως ιωσουλα αλλα δν εχει τπτ αλλο το παιδι! Εγω σκεφτηκα οτι πεινουσε πολυ κ ειχε εγκρίνει σαλιο. Τι λετε?

Αυτό είναι Χριστίνα μου κ ο γιατρός μου είπε ότι από τώρα αρχιζοθν σάλια κ φουσκωμένα ούλα κ τα πρώτα δόντια συνήθως από 4ο έως 7ο..Και εμένα εδώ κ 4-5 μέρες βάζει το χέρι μέσα κ βγάζει πολλά σαλακια κ το βράδυ τον έχω ακούσει μια δυο φορές να κάνει σαν να πνίγεται με τα σάλια,πετάγομαι τον κοιτάω αλλά το διαχειρίζεται..

Κ που είμαστε ακόμη με τα δόντια!!

Just now, Annou είπε:

Kalispera manoules!Emeis eimaste stin fasi alamatos 5i evdomada k einai ligo duskola!Anyway tha perasei..Apo pote na xekinisw na tin vazw broumita?To Kefalaki tis pantws olo to Sikwnei k to krataei olo k pio polu orthio.Kai pote tha arxisei na mas antilamvanetai?Ap’oti katalavainw pantws den estiazei akoma teleia!!Axxx sas akouw pou lete k gia tous ixous pou vgazoun k ta gelakia k anupomonw toso polu!!!Ma pote xekinane?

Εμένα να χαμογελάει συνειδητά ξεκίνησε περίπου 7η εβδομάδα.. όσο για ήχους γλώσσα δε βάζει πλέον!! 

Μπρούμυτα από νεογέννητα βρε τα βάζουμε ...εγώ το ξεχνάω γμτ κάθε μέρα αλλά όποτε το θυμηθώ τον αφήνω!! Μια χαρά το πάει σαν χελωνακι κάνει χαχαχα

5η εβδομάδα είστε ε?? Κάθεται φρόνιμη όσο είναι ξύπνια? Σε ριλαξ πχ κτλ?

Just now, elenioz είπε:

Εμείς μετά από αυτό το άλμα ξεκίνησε κ τα γέλια και τους ήχους. Και να κοιτάει τα πάντα γύρω της. Θα δεις σίγουρα διάφορα φίλη! 

@Eva137 Αχχχ κ εμείς πάνω σε αυτό το άλμα είμαστε κ σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εμένα θέλει όλοι μέρα στήθος.... Τα έχω δει όλα. Σήμερα ξύπνησε κ θηλαζαμε 3 ώρες σερί (χωρίς σταματημό αφού έλεγα θα σκάσει η κοιλιά της) κοιμήθηκε καμία ώρα κ μετά ξανά επί 4 ώρες. Μόλις την έβγαζα χαλασμός.... Τα είδα όλα! Το ποσό πονάνε οι θηλές μου δεν λέγεται... Αφού πήρα κ τον γιατρό λέω δεν είναι νορμάλ όλο αυτό. Και γελούσε ο άνθρωπός. Καλό μας κουράγιο θα περάσει κ αυτό :-) 

Αχχχχ φίλη υπομονή!!

Πάντως αλήθεια είναι μετά από κάθε άλμα μας ανταμοιβουν με κάτι καινούργιο:x

Κορίτσια ποτέ θα γυρίσετε στη δουλειά? 

Just now, Vivi8 είπε:

Εδώ και δέκα μέρες έχει κι εμενα πολλά σαλακια! Αφού όταν την κρατάω μπρούμυτα και κάνουμε βόλτες στο σαλόνι που την ηρεμεί πολύ όταν γκρινιάζει, πέφτουν τα σάλια κάτω :rolleyes: 

Προετοιμασια για δόντια είναι αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα έρθουν άμεσα! Έτσι διάβασα στα μαμαδογκρουπ στο φβ.

Σημερα είπα στην γιατρό ότι έχει να ενεργηθεί τρεις μέρες μου είπε να μην ανησυχώ αφού δε ζοριζεται αλλά μετά της είπα ότι όταν έχει αέρια κάποιες φορές ζορίζεται και κλαίει και μου άλλαξε τη φόρμουλα (δίνω 1-2 φορές τη μέρα) και πήρα αντί για almiron το frezylac gold. Έχω δει τι γράφετε Γι αυτό αλλά αφού μου το έδωσε η γιατρος είπα να το δοκιμάσω για να δω πως θα πάει με το εντερο της. Στεναχωρήθηκα λίγο γιατί το είχαμε βολευτεί το almiron και ξέρω πως είναι πολύ καλό γάλα. Θα δούμε..

Όντως για το αλμιρον λένε τα καλύτερα αλλά ότι έγινε μια φορά αυτό με τον frezylac δε σημαίνει πως όλες οι παρτίδες θα είναι κακές..

Ίσα ίσα πιστεύω πλέον θα τα προσέχουν δίπλα!  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Αυτό είναι Χριστίνα μου κ ο γιατρός μου είπε ότι από τώρα αρχιζοθν σάλια κ φουσκωμένα ούλα κ τα πρώτα δόντια συνήθως από 4ο έως 7ο..Και εμένα εδώ κ 4-5 μέρες βάζει το χέρι μέσα κ βγάζει πολλά σαλακια κ το βράδυ τον έχω ακούσει μια δυο φορές να κάνει σαν να πνίγεται με τα σάλια,πετάγομαι τον κοιτάω αλλά το διαχειρίζεται..

Κ που είμαστε ακόμη με τα δόντια!!

Εμένα να χαμογελάει συνειδητά ξεκίνησε περίπου 7η εβδομάδα.. όσο για ήχους γλώσσα δε βάζει πλέον!! 

Μπρούμυτα από νεογέννητα βρε τα βάζουμε ...εγώ το ξεχνάω γμτ κάθε μέρα αλλά όποτε το θυμηθώ τον αφήνω!! Μια χαρά το πάει σαν χελωνακι κάνει χαχαχα

5η εβδομάδα είστε ε?? Κάθεται φρόνιμη όσο είναι ξύπνια? Σε ριλαξ πχ κτλ?

Αχχχχ φίλη υπομονή!!

Πάντως αλήθεια είναι μετά από κάθε άλμα μας ανταμοιβουν με κάτι καινούργιο:x

Κορίτσια ποτέ θα γυρίσετε στη δουλειά? 

Όντως για το αλμιρον λένε τα καλύτερα αλλά ότι έγινε μια φορά αυτό με τον frezylac δε σημαίνει πως όλες οι παρτίδες θα είναι κακές..

Ίσα ίσα πιστεύω πλέον θα τα προσέχουν δίπλα!  

19/12 ξεκινάω εγώ! Εσύ θα καθίσεις ένα χρόνο θυμάμαι?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Den kathetai katholou isuxi!Vasika thelei mono agkalia.Elaxista kathetai na araxei moni tis xwris klama.K ama tin valw broumita xesikwnei oli tin geitonia.Gi’auto rwtisa apo pote na tin valw mipws twra den kanei..Emeis twra eimaste 5 evdomadwn..Kuriaki sarantizoume @Renez

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

19/12 ξεκινάω εγώ! Εσύ θα καθίσεις ένα χρόνο θυμάμαι?

Γενικώς και μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα μπει σχολεία αλλαααα σήμερα πήγα 5 ωρίτσες στη δουλειά κ ο άντρας μου ήρθε με τον μικρό σπίτι..το συζητήσαμε εχθές επειδή εκείνος στεναγχωριεται που δε βλέπει πολύ το παιδί κ εγώ φρθκαρω που έχω 4 μήνες να δουλέψω κ είπαμε 3 φορές την εβδομάδα να πηγαίνω 11-4 που κλείνουμε κ ο άντρας μου να μένει με τον μπέμπη.

Κοριτσιαααα πόσο μου είχε λείψει η δουλειά δε νιώθετε!

Θα σου κάνει τόσο καλό κ εσένα θα δεις..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annou είπε:

Den kathetai katholou isuxi!Vasika thelei mono agkalia.Elaxista kathetai na araxei moni tis xwris klama.K ama tin valw broumita xesikwnei oli tin geitonia.Gi’auto rwtisa apo pote na tin valw mipws twra den kanei..Emeis twra eimaste 5 evdomadwn..Kuriaki sarantizoume @Renez

Να τη βάζεις κάθε μέρα οοοσο αντέξει ,1' ένα λεπτό σιγά σιγά θα μάθει..προσπάθησε να το κάνεις την πιο ήρεμη στιγμή της..ίσως μετά το μπάνιο όπως βάζετε τις κρεμουλες κ κάνετε μασαζακι (αν της αρέσει κ κάθεται βέβαια) να τη γυρίσεις κ λίγο μπρούμυτα κ παράλληλα να της τρίβεις τη πλατουλα...

Άντε με το καλό κ αυτό το μωράκι μας!! Επιτρέπεται να τη πάτε εκκλησία ή όχι..?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Γενικώς και μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα μπει σχολεία αλλαααα σήμερα πήγα 5 ωρίτσες στη δουλειά κ ο άντρας μου ήρθε με τον μικρό σπίτι..το συζητήσαμε εχθές επειδή εκείνος στεναγχωριεται που δε βλέπει πολύ το παιδί κ εγώ φρθκαρω που έχω 4 μήνες να δουλέψω κ είπαμε 3 φορές την εβδομάδα να πηγαίνω 11-4 που κλείνουμε κ ο άντρας μου να μένει με τον μπέμπη.

Κοριτσιαααα πόσο μου είχε λείψει η δουλειά δε νιώθετε!

Θα σου κάνει τόσο καλό κ εσένα θα δεις..

Έχω να δουλέψω από το 2018!!! Δεν έχω κάτσει ποτέ ξανά τόσο πολύ! Είμαι σίγουρη ότι θα μου κάνει καλό κ ανυπομονώ!!!

Ωραία τα κανονισατε , μπράβο!! Win win!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2020 at 9:59 ΜΜ, Renez είπε:

Εμμμ κοριτσακια Άντα μου,απαιτητικες από μικρές είμαστε οι κυουριες:P

Εμένα γενικά τρώει 6-7 γεύματα το 24ωρο..3 με μπιμπερο (μεσημέρι κ τα 2 βραδυνα) κ 4 θηλασμους..βέβαια κ πριν από κάθε μπιμπερό προσφέρω στήθος..πάνω κάτω τρώει 7:30-10:30-1:30-5:30-9:30-3:30 κ ίσως 5:30..

Βέβαια έχουμε αποκλείσεις +-30' κάθε φορά αλλά κάπως έτσι κινούμαστε στο φαγητό..εσείς??

Συμφωνώ με τα κορίτσια να μην την ξυπνάς για φαγητό! Για να κοιμάται περισσότερο σημαίνει πως πλέον χορταινει κ πιο πολύ!!

Κ εμένα εδώ κ μια εβδομάδα δόξα τον Θεό κοιμάται 5 ώρες το λιγότερο!!

Εγώ σαν "πρόγραμμα" έχω αυτό που ανέφερα παραπάνω βέβαια το έχει διαμορφώσει σιγά σιγά μόνος του ο μικρός. Οπότε κ εσύ ακολούθησε προς το παρόν τις ορέξεις του κ θα βρείτε το μπουσουλα σας..

Απ' ότι καταλαβαινω τώρα αρχίζουν όλα να έχουν καλύτερο ύπνο κ πρόγραμμα γενικώς..

Αχ άσε.. εμένα θηλσζει μόνο στις ώρες 8.00- 11.30-13.30 -15:00 - 18.30- 20:30 23:30 - 01:00- 02 :30 . Την νύχτα κοιμάται 5 -6 ώρες σερί! 

Τώρα που έγινε 2 μηνών θα δεις διάφορα στην ύπνο του! Θα είναι πιο ήσυχος να ξερεις κ εσύ θα ξεκουραστείς  !

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα! 

Σήμερα έχουμε γιατρό και πρώτο εμβόλιο! Για να δουμε πως θα το πάρει...

 

Άντε καλεεεε όλα καλά πάνε!!

Αφού η γουρλο ομαδα μας συνεχίζει δυναμικά την τύχη της κ στα μωράκια μας!! Ποιες έχουμε κάνει ήδη? Πάντως ο δικός μου κ οι 3 των κοριτσιών ( @Jasmine@ @EugenJen ) ήταν μια χαρά!!

Να μας στείλεις να μας πεις!!

ΥΓ: εγώ τον είχα αγκαλίτσα όταν του το έκανε κ μόλις άρχισε να κλαιει(την ώρα τον τσίμπησε) αμέσως τον παρηγορήσα κ ηρέμησε εύκολα..ίσως βοηθάει να νιωθει ασφαλεια η αγκαλιά για αυτό το λέω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ada32 είπε:

Αχ άσε.. εμένα θηλσζει μόνο στις ώρες 8.00- 11.30-13.30 -15:00 - 18.30- 20:30 23:30 - 01:00- 02 :30 . Την νύχτα κοιμάται 5 -6 ώρες σερί! 

Τώρα που έγινε 2 μηνών θα δεις διάφορα στην ύπνο του! Θα είναι πιο ήσυχος να ξερεις κ εσύ θα ξεκουραστείς  !

Εγώ πιστεύω πως η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται! Δλδ από τις 40 μέρες τα παιδιά που το χουν με τον ύπνο το δείχνουν. Εμένα γίνεται 2 μηνων σήμερα και από τις 11-9 που κοιμάται κάνει ακόμα 2 ξυπνήματα... Το πρώτο μπορεί να είναι στις 3 μπορεί κ στις 4 και κάποιες μέρες ήταν κ στις 5 αλλά δεν κράτησε πολυ η χαρά μου και έχει εδώ κ μερικές μέρες επιστρέψει στο 3-4

  • Λυπημένη/-ος 2

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , ada32 είπε:

Αχ άσε.. εμένα θηλσζει μόνο στις ώρες 8.00- 11.30-13.30 -15:00 - 18.30- 20:30 23:30 - 01:00- 02 :30 . Την νύχτα κοιμάται 5 -6 ώρες σερί! 

Τώρα που έγινε 2 μηνών θα δεις διάφορα στην ύπνο του! Θα είναι πιο ήσυχος να ξερεις κ εσύ θα ξεκουραστείς  

Κ εγώ πιστεύω φίλη πως σιγά σιγά ήδη φτιάχνει..να δούμε..

Εσείς πώς τα πήγατε με το πρώτο εμβολιακι??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Άντε καλεεεε όλα καλά πάνε!!

Αφού η γουρλο ομαδα μας συνεχίζει δυναμικά την τύχη της κ στα μωράκια μας!! Ποιες έχουμε κάνει ήδη? Πάντως ο δικός μου κ οι 3 των κοριτσιών ( @Jasmine@ @EugenJen ) ήταν μια χαρά!!

Να μας στείλεις να μας πεις!!

ΥΓ: εγώ τον είχα αγκαλίτσα όταν του το έκανε κ μόλις άρχισε να κλαιει(την ώρα τον τσίμπησε) αμέσως τον παρηγορήσα κ ηρέμησε εύκολα..ίσως βοηθάει να νιωθει ασφαλεια η αγκαλιά για αυτό το λέω..

Αυτό το τσιριχτο κλαματακι το θυμάμαι! Χεχε! Εννοείται θα σας πω!

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρομαι που το πήραν τόσο καλά τα μωρακια σας το εμβολιο! Εμεις έχουμε ραντεβού στις 14 για το πρώτο μας. Από ωράρια δυστυχώς δεν έχουμε καθόλου πρόγραμμα. Τρωει πολυ αστατα και κοιμαται κάποιες μέρες σερί 5 με 6 ωρες άλλες μόνο 3 το βράδυ οπότε μια χαιρόμαστε μια μας φεύγει η χαρά :-D ευτυχως βοηθαει λιγο η μαμα και βγαίνει κάπως η μέρα. Ηρθε επιτέλους και το στολιδι που της παρήγγειλα και το κρεμασα στο δεντρακι μας :)

  • Μου αρέσει 2

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Renez είπε:

Να τη βάζεις κάθε μέρα οοοσο αντέξει ,1' ένα λεπτό σιγά σιγά θα μάθει..προσπάθησε να το κάνεις την πιο ήρεμη στιγμή της..ίσως μετά το μπάνιο όπως βάζετε τις κρεμουλες κ κάνετε μασαζακι (αν της αρέσει κ κάθεται βέβαια) να τη γυρίσεις κ λίγο μπρούμυτα κ παράλληλα να της τρίβεις τη πλατουλα...

Άντε με το καλό κ αυτό το μωράκι μας!! Επιτρέπεται να τη πάτε εκκλησία ή όχι..?

Kalimera!!nai nai fusika tha tin paw.Na paroume tin euxoula mas,ok tha prosexoume me covid alla euxi sigoura!!Exoume k  enan katapliktiko pater.H ekklisia einai katw ap to spiti mou!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annou είπε:

Den kathetai katholou isuxi!Vasika thelei mono agkalia.Elaxista kathetai na araxei moni tis xwris klama.K ama tin valw broumita xesikwnei oli tin geitonia.Gi’auto rwtisa apo pote na tin valw mipws twra den kanei..Emeis twra eimaste 5 evdomadwn..Kuriaki sarantizoume @Renez

Καλημέρα!

Να τη βαζεις λιγακι και θα συνηθίσει! Πιάνονται απο τη ξαπλα και την αγκαλιά! Να της κανεις και λιγο γυμναστική να ξεπιανεται!πανω καρω χεράκια και στεαυρωμα ρα χερακια μπροστα απο το στηθος,μην φοβάσαι, τα ανακουφίζει πολυ! Και μπρούμυτα ενώνουμε στη πλατη αντίθετο χερακι κ ποδαράκι. 

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα! 

Σήμερα έχουμε γιατρό και πρώτο εμβόλιο! Για να δουμε πως θα το πάρει...

 

Μια χαρα θα παει,ενα τσιριχτο και τέλος ο γλύκας! Και αποψε θα κοιμηθεί σαν πουλάκι μανούλα μαλλον ειχε άγχος για το ραντεβού με τον γιατρο χιχιχιχι

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...