Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Ninamc είπε:

Αχ ο δικός μου είναι ακόμα μικρός.. Θέλει το καρότσι του. Ειδικά για χειμώνα. Τώρα ιδέα δεν έχω τι θα παρω. Θα παω να ρίξω μάτια τον αυγουστο... 

Σίγουρα θα βρεις παντού έχουν. Δες αυτό που έστειλα κ στην Χριστίνα πριν 

lionelo natt magnolia

οχι στο ροζουλι, έχει κι άλλα χρώματα. Mου άρεσε πολύ

 

Δεν ψάχνω ακόμη αλλά όταν πέσω σε κάτι ενδιαφέρον το αποθηκεύω σε ένα αρχειακι για μελλοντική χρήση!

 

Αποστειρωτη χρειαστηκατε?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

@Ninamc τώρα το tommee χρησιμοποιούμε αν και πίνει κ με καλαμάκι αλλα πρωί κ βράδυ που πίνουμε θέλουμε αγκαλίτσα για χουζουρεμα κ οι 2 μας!

Καροτσι κόψαμε πέρσυ το καλοκαίρι στα 1,5 αλλα για καφέ ή φαγητό το περναμε γτ δν στεκόταν ήσυχο σε καρέκλα(όχι πως στο καρότσι κάθονταν πολυ...). Είχα πάρει όμως από το 1ο καλοκαίρι 7μηνων, ένα μπαστούνι φτηνό 60€ το οποίο δν το λιπομουν πουθενά, κατεβαινε παραλία, το έπλενα με λάστιχο ,χύμα. Πάρε ένα μπαστούνι μέχρι 100-150€ γιατί δν θα το χρειαστείτε καιρό ακόμα, για καρέκλα θα υπάρχει, αυτούς τους μήνες κ μέχρι τον χειμώνα θα αλλάξει πολύ το παιδί, θα μεγαλώσει απότομα!

Τα μπιμπερό τα πλαστικά θα τα χρησιμοποιήσετε? Έχω κάτι γυάλινα nuk που δεν είχα χρησιμοποιήσει κ 2 που μου έδωσε ο γιατρός πάλι nuk, λέω να της βάλω αυτά κ 2 μαμ να πάρω. Τα πρώτα tommee k mam είναι πλαστικά κ λέω να τα πετάξω...τι λέτε?


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και αποσυειρωτη σίγουρα γιατί είναι μαρτύριο να βραζεις κάθε μέρα! Εγώ το έβαζα κάθε βράδυ με όλα τα μπιμπερό της ημέρας τα οποία είχα πλύνει απλά. Καμμία φορά έβαζα κα 2 με τα αξεσουάρ του θηλαστρου. 

Και ένα καλό θερμος, να χωράει 1 λίτρο, αυτά τα ανοξειδωτα για να βραζεις το πρωί στο κατσαρολάκι κ να τη βγαζεις μέχρι το άλλο πρωί.Δεν κάνει να το κρατάς παραπάνω το νερό κ βράσιμο νερό από βρύση όχι εμφιαλωμένο 7 λεπτά! Εγώ μετά το φιλτράρα  κ με βαμβάκι σε σουρωτηρακι αλλά δν είναι απαραίτητο, ο άντρας μ επέμενε. Και το κατσαρολάκι μαζεύει άλατα όποτε το ξαναγεμίζεις νερό κ βάζεις κ ξύδι μέσα κ πάνω στο κλειστό αλλά ζεστό μάτι κ λάμπει πάλι.

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

@Ninamc τώρα το tommee χρησιμοποιούμε αν και πίνει κ με καλαμάκι αλλα πρωί κ βράδυ που πίνουμε θέλουμε αγκαλίτσα για χουζουρεμα κ οι 2 μας!

Καροτσι κόψαμε πέρσυ το καλοκαίρι στα 1,5 αλλα για καφέ ή φαγητό το περναμε γτ δν στεκόταν ήσυχο σε καρέκλα(όχι πως στο καρότσι κάθονταν πολυ...). Είχα πάρει όμως από το 1ο καλοκαίρι 7μηνων, ένα μπαστούνι φτηνό 60€ το οποίο δν το λιπομουν πουθενά, κατεβαινε παραλία, το έπλενα με λάστιχο ,χύμα. Πάρε ένα μπαστούνι μέχρι 100-150€ γιατί δν θα το χρειαστείτε καιρό ακόμα, για καρέκλα θα υπάρχει, αυτούς τους μήνες κ μέχρι τον χειμώνα θα αλλάξει πολύ το παιδί, θα μεγαλώσει απότομα!

Τα μπιμπερό τα πλαστικά θα τα χρησιμοποιήσετε? Έχω κάτι γυάλινα nuk που δεν είχα χρησιμοποιήσει κ 2 που μου έδωσε ο γιατρός πάλι nuk, λέω να της βάλω αυτά κ 2 μαμ να πάρω. Τα πρώτα tommee k mam είναι πλαστικά κ λέω να τα πετάξω...τι λέτε?

Δεν ξέρω καθόλου,όσα έχω είναι γυάλινα όμως.

Ποιον αποστειρωτη εχεις??

Just now, Renez είπε:

Κοριτσιααάαα εσείς οι ήδη μάνες...οσες γεννησατε φυσιολογικα κάνατε επισκληριδιο?

Ναι!! 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anastasia05 είπε:

Δεν ξέρω καθόλου,όσα έχω είναι γυάλινα όμως.

Ποιον αποστειρωτη εχεις??

Ναι!! 

Και..? Αξίζει? Ή ήταν ως εκεί υποφερτοι οι πόνοι?

Γαμωτο ενώ έχω πει να κάνω,τώρα που σκέφτομαι όλο κ πιο πολύ για τη γέννα κτλ σκέφτομαι διάφορα..δε ξέρω..πχ αν για εμένα είναι υποφερτός ο πόνος γτ να κάνω? Αλλά θα πρέπει να το ξέρει ο γιατρός μου από πριν για να έχει μιλήσει με αναισθησιολογο λογικά.. κ αν έρθει κ τον πακετωσω τελευταία στιγμή? Ή αν δεν έρθει κ εν τέλη πονάω πολύ κ θέλω τι θα κάνω..?

Πφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

@Anastasia05 tommee tippee τα είχα όλα παραγγείλει από Amazon, από εδώ είχα πάρει τα ίδια από koudoun1$τρ@ για τον ανιψιό αλλά πιο τσιμπημενα. Όλα καλά είναι αυτά ατμο κάνουν δν είναι σπουδαίο. 

@Renez κ.τ με επισκληριδιο. Αντέχεις χωρίς??? Κοίτα εγώ μια χαρά παρουσα ήμουν μόνο που δν ένοιωθα τν πόνο, δεν σε ζαλίζει, το μυαλό λειτουργεί μια χαρά!

Just now, Renez είπε:

Και..? Αξίζει? Ή ήταν ως εκεί υποφερτοι οι πόνοι?

Γαμωτο ενώ έχω πει να κάνω,τώρα που σκέφτομαι όλο κ πιο πολύ για τη γέννα κτλ σκέφτομαι διάφορα..δε ξέρω..πχ αν για εμένα είναι υποφερτός ο πόνος γτ να κάνω? Αλλά θα πρέπει να το ξέρει ο γιατρός μου από πριν για να έχει μιλήσει με αναισθησιολογο λογικά.. κ αν έρθει κ τον πακετωσω τελευταία στιγμή? Ή αν δεν έρθει κ εν τέλη πονάω πολύ κ θέλω τι θα κάνω..?

Πφφφφφ

Μαρί αρετή sorry κιόλας αλλά τι να αντέχεις??? Αν είναι κ μεγαλ ο το παιδί όπως φαίνεται και ανοίξεις εκεί κάτω...τι θα αντέξεις??? Δεν ξέρω ίσως εμένα μου φαίνεται απαπαπαπα 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

@Anastasia05 tommee tippee τα είχα όλα παραγγείλει από Amazon, από εδώ είχα πάρει τα ίδια από koudoun1$τρ@ για τον ανιψιό αλλά πιο τσιμπημενα. Όλα καλά είναι αυτά ατμο κάνουν δν είναι σπουδαίο. 

@Renez κ.τ με επισκληριδιο. Αντέχεις χωρίς??? Κοίτα εγώ μια χαρά παρουσα ήμουν μόνο που δν ένοιωθα τν πόνο, δεν σε ζαλίζει, το μυαλό λειτουργεί μια χαρά!

Αυτό δεν ξέρω αν θα αντέχω..

Σε παλιότερο ραντεβού που με είχε ρωτήσει ο γιατρός είχα πει πως θέλω σίγουρα..τώρα το σκέφτομαι..είναι κ η πρώτη μου γέννα κ δεν έχω ιδέα τι πόνο θα νιώθω κ αν θα αντέξω ή όχι..

Νταξει στη καισαρική έννοειται επιβάλλεται είναι χειρουργείο ολόκληρο κ σίγουρα 10000 φορές η επισκληριδιος εκεί αντί ολικής αναισθησίας γτ είσαι παρούσα κ βλέπεις αμέσως το μωρό:wub: δε τκ συζητάω..

Τώρα στον φτ δε ξέρω γμτ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Και..? Αξίζει? Ή ήταν ως εκεί υποφερτοι οι πόνοι?

Γαμωτο ενώ έχω πει να κάνω,τώρα που σκέφτομαι όλο κ πιο πολύ για τη γέννα κτλ σκέφτομαι διάφορα..δε ξέρω..πχ αν για εμένα είναι υποφερτός ο πόνος γτ να κάνω? Αλλά θα πρέπει να το ξέρει ο γιατρός μου από πριν για να έχει μιλήσει με αναισθησιολογο λογικά.. κ αν έρθει κ τον πακετωσω τελευταία στιγμή? Ή αν δεν έρθει κ εν τέλη πονάω πολύ κ θέλω τι θα κάνω..?

Πφφφφφ

καθόλου υποφερτος.. ήμουν πολύ κουρασμένη κ δεν βοηθούσε καθολου. Να φταιει η πρόκληση?? Δεν ξερω..

Δεν μου έκανε μεγάλη δόση γιατί στην αρχή δεν ενιωθα τίποτα για να σπρώξω σωστα. Πέρασε αρκετά η αναισθησια Οπότε ενιωθα κ πόνεσα κ έσπρωξα κ σωστα!

 

Πρέπει να έχει προχωρήσει όμως η διαστολή λιγάκι γιατί υπάρχει περίπτωση αν κάνεις επισκληριδιο νωρίς να καθυστερήσει ην διαστολη

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

καθόλου υποφερτος.. ήμουν πολύ κουρασμένη κ δεν βοηθούσε καθολου. Να φταιει η πρόκληση?? Δεν ξερω..

Δεν μου έκανε μεγάλη δόση γιατί στην αρχή δεν ενιωθα τίποτα για να σπρώξω σωστα. Πέρασε αρκετά η αναισθησια Οπότε ενιωθα κ πόνεσα κ έσπρωξα κ σωστα!

 

Πρέπει να έχει προχωρήσει όμως η διαστολή λιγάκι γιατί υπάρχει περίπτωση αν κάνεις επισκληριδιο νωρίς να καθυστερήσει ην διαστολη

 

Ναι έτσι διάβασα κ εγώ..λέει να είναι ήδη 4-5η διαστολή κ μετά..ε φαντάζομαι αυτό θα τα ξέρει κ ο αναισθησιολογος να το υπολογίσει!!

Είναι κ αυτό..πόσο κουρασμένες θα είμαστε..αχχχχ τι τραβαμεεε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Ναι έτσι διάβασα κ εγώ..λέει να είναι ήδη 4-5η διαστολή κ μετά..ε φαντάζομαι αυτό θα τα ξέρει κ ο αναισθησιολογος να το υπολογίσει!!

Είναι κ αυτό..πόσο κουρασμένες θα είμαστε..αχχχχ τι τραβαμεεε

Δεν είχα κοιμηθεί όλο το βράδυ γιατί μια κοπέλα που γεννούσε παραδίπλα πολλές ώρες, φώναζε πολύ κ δεν έκλεισα μάτι!

  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Renez κι εγώ έλεγα θα τους αντέξω τους πόνους αφού γενικά είμαι σκληρή κι έχω περάσει πολλούς (λόγω χειρουργείων) αλλά όταν είχαν γίνει οι έντονες συσπασεις κάθε ελάχιστα λεπτά παρακαλούσα να έρθουν για την επισκληρίδειο. Βέβαια δεν με έπιασε κι έτσι τα ενιωσα όλα. Για κανα δυο μέρες το σκεφτομουν κι έλεγα δεν κάνω αλλο παιδί γιατί με είχε σκίσει η μικρή μέχρι πάνω (φαντάσου είχα καθετήρα για λιγεσ Μέρες γιατί είχε σκίσει και την ουρήθρα) Μετά τα ξεχασα όλα τελείως. Είναι φοβερό πως συμβαίνει αυτό το πράγμα αλλά όντως τα ξεχνάς όλα. 

Να κάνω μια ερώτηση στις δεύτερομανουλες. Νιώθετε κι εσεις το μωρό σας πολύ χαμηλά σα να είναι έτοιμο να γεννηθεί η μόνο εγώ; Πονάω πολύ από Κατω κι έχω ένα «μπούκωμα». Σα να πάει να βγει το μωρό από τον κωλο (συγνώμη κιολας αλλά πρέπει να γίνω πολύ παραστατική).  Πήγα στον γιατρό και με βρήκε καλά και με τράχηλο  σουπερ. Αλλά λέει πρέπει να μη σηκώνω τη μικρή μου, η οποία παρεμπιπτόντως είναι 15 κιλά. Αλλά γίνεται να μην τη σηκώνω;;; Έχω γυναίκα και με βοηθάει το πρωί και το βράδυ έρχεται κι ο μπαμπας μας. Αλλα το απόγευμα ο κλήρος πέφτει σε εμενα. Πειν δυο εβδομαδες ήμουν μια χαρά. Μέσα στις τελευταίες αυτές δυο εβδομαδες μεγάλη διαφορα νιώθω. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναι έτσι διάβασα κ εγώ..λέει να είναι ήδη 4-5η διαστολή κ μετά..ε φαντάζομαι αυτό θα τα ξέρει κ ο αναισθησιολογος να το υπολογίσει!!

Είναι κ αυτό..πόσο κουρασμένες θα είμαστε..αχχχχ τι τραβαμεεε

Χθες που είχα πάει για την καμπύλη συζητούσαμε διαφορά με τις κοπέλες που δούλευαν εκεί όταν δεν είχαν κόσμο... η μια μου είπε ότι είχε πονέσει αρκετά κ με την επισκληρίδειο! Κ η φίλη μου που γέννησε προχθές με καισαρική μου είπε ότι ήταν ανατριχιαστικό γιατί ένιωθες να σε ανοίγουν να σε σκαλίζουν απλά δεν πονουσες...

  • Λυπημένη/-ος 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

@Renez κι εγώ έλεγα θα τους αντέξω τους πόνους αφού γενικά είμαι σκληρή κι έχω περάσει πολλούς (λόγω χειρουργείων) αλλά όταν είχαν γίνει οι έντονες συσπασεις κάθε ελάχιστα λεπτά παρακαλούσα να έρθουν για την επισκληρίδειο. Βέβαια δεν με έπιασε κι έτσι τα ενιωσα όλα. Για κανα δυο μέρες το σκεφτομουν κι έλεγα δεν κάνω αλλο παιδί γιατί με είχε σκίσει η μικρή μέχρι πάνω (φαντάσου είχα καθετήρα για λιγεσ Μέρες γιατί είχε σκίσει και την ουρήθρα) Μετά τα ξεχασα όλα τελείως. Είναι φοβερό πως συμβαίνει αυτό το πράγμα αλλά όντως τα ξεχνάς όλα. 

Να κάνω μια ερώτηση στις δεύτερομανουλες. Νιώθετε κι εσεις το μωρό σας πολύ χαμηλά σα να είναι έτοιμο να γεννηθεί η μόνο εγώ; Πονάω πολύ από Κατω κι έχω ένα «μπούκωμα». Σα να πάει να βγει το μωρό από τον κωλο (συγνώμη κιολας αλλά πρέπει να γίνω πολύ παραστατική).  Πήγα στον γιατρό και με βρήκε καλά και με τράχηλο  σουπερ. Αλλά λέει πρέπει να μη σηκώνω τη μικρή μου, η οποία παρεμπιπτόντως είναι 15 κιλά. Αλλά γίνεται να μην τη σηκώνω;;; Έχω γυναίκα και με βοηθάει το πρωί και το βράδυ έρχεται κι ο μπαμπας μας. Αλλα το απόγευμα ο κλήρος πέφτει σε εμενα. Πειν δυο εβδομαδες ήμουν μια χαρά. Μέσα στις τελευταίες αυτές δυο εβδομαδες μεγάλη διαφορα νιώθω. 

Οπότε γυρνάω στο plan A μου με επισκληριδιο χαχχαα κ όχι εγώ δεν αντέχω κ πολύ τον πόνο γενικά!! Απλά το σκεφτόμουν..ξέρεις πως περνάνε όλα από το μυαλό μας φίλη ..

Όσο για αυτό που ρώτησες παρότι δεν είμαι δευτεροτοκη θα σου πω πως είναι μέρες όπως εχθές κ σήμερα που τον νιώθω πολύ χαμηλά κ νιώθω πως μου πατάει κ την κύστη μου το οποίο με κάνει σαν να θέλω πιπι κ δε βγάζω τπτ σε σημείο ενοχλητικό κάποιες στιγμές σαν τσούξιμο μεσα μου κ όταν είναι εκεί χαμηλά νιώθω πως βαράει κ χαμηλά δλδ κάτω από τον αφαλο

..αλλά έχει ξανά γίνει κ μετά πάλι τον νιώθω πιο ψηλά να βαράει από αφαλό κ πάνω ..

Just now, Jasmine@ είπε:

Χθες που είχα πάει για την καμπύλη συζητούσαμε διαφορά με τις κοπέλες που δούλευαν εκεί όταν δεν είχαν κόσμο... η μια μου είπε ότι είχε πονέσει αρκετά κ με την επισκληρίδειο! Κ η φίλη μου που γέννησε προχθές με καισαρική μου είπε ότι ήταν ανατριχιαστικό γιατί ένιωθες να σε ανοίγουν να σε σκαλίζουν απλά δεν πονουσες...

Ναι αυτό με την καισαρική όλες μου το έχουν πει.. ειδικά λέει όταν στο τραβάνε νιώθουν ένα τράνταγμα γερό κ κουνιέται κ το κρεβάτι!!! Αουτς!!! Αλλά βέβαια δεν πονανε..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

@Renez κι εγώ έλεγα θα τους αντέξω τους πόνους αφού γενικά είμαι σκληρή κι έχω περάσει πολλούς (λόγω χειρουργείων) αλλά όταν είχαν γίνει οι έντονες συσπασεις κάθε ελάχιστα λεπτά παρακαλούσα να έρθουν για την επισκληρίδειο. Βέβαια δεν με έπιασε κι έτσι τα ενιωσα όλα. Για κανα δυο μέρες το σκεφτομουν κι έλεγα δεν κάνω αλλο παιδί γιατί με είχε σκίσει η μικρή μέχρι πάνω (φαντάσου είχα καθετήρα για λιγεσ Μέρες γιατί είχε σκίσει και την ουρήθρα) Μετά τα ξεχασα όλα τελείως. Είναι φοβερό πως συμβαίνει αυτό το πράγμα αλλά όντως τα ξεχνάς όλα. 

Να κάνω μια ερώτηση στις δεύτερομανουλες. Νιώθετε κι εσεις το μωρό σας πολύ χαμηλά σα να είναι έτοιμο να γεννηθεί η μόνο εγώ; Πονάω πολύ από Κατω κι έχω ένα «μπούκωμα». Σα να πάει να βγει το μωρό από τον κωλο (συγνώμη κιολας αλλά πρέπει να γίνω πολύ παραστατική).  Πήγα στον γιατρό και με βρήκε καλά και με τράχηλο  σουπερ. Αλλά λέει πρέπει να μη σηκώνω τη μικρή μου, η οποία παρεμπιπτόντως είναι 15 κιλά. Αλλά γίνεται να μην τη σηκώνω;;; Έχω γυναίκα και με βοηθάει το πρωί και το βράδυ έρχεται κι ο μπαμπας μας. Αλλα το απόγευμα ο κλήρος πέφτει σε εμενα. Πειν δυο εβδομαδες ήμουν μια χαρά. Μέσα στις τελευταίες αυτές δυο εβδομαδες μεγάλη διαφορα νιώθω. 

Όταν έχω κουραστεί νοιώθω αυτό το μπούκωμα που λες. Βρε άνθρωπε κι εσύ μν το σηκώνεις πολυ το παιδί! Πόσο είναι? Εμένα 2,5 κ 15 κιλά κ το σηκώνω τύπου καθιστή στο κρεββάτι για να τν βάλω να τν αλλάξω όταν βιάζομαι ή όταν κάνει μπάνιο που τν κρατάω λίγο να σκαρφαλώσει στη μπανιέρα να βγει μη γλιστρήσει. Αφού έχεις κι άνθρωπο στο σπίτι χαλάρωσε, θα κάθεσε κυρία στο μπαλκόνι και θα κουτσομπολευεις μου έλεγε εμένα ο γιατρός στην αρχή...αυτό κανε...αχαχαχαχ


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...