Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, P.L.L. είπε:

@Renez κι εγώ έλεγα θα τους αντέξω τους πόνους αφού γενικά είμαι σκληρή κι έχω περάσει πολλούς (λόγω χειρουργείων) αλλά όταν είχαν γίνει οι έντονες συσπασεις κάθε ελάχιστα λεπτά παρακαλούσα να έρθουν για την επισκληρίδειο. Βέβαια δεν με έπιασε κι έτσι τα ενιωσα όλα. Για κανα δυο μέρες το σκεφτομουν κι έλεγα δεν κάνω αλλο παιδί γιατί με είχε σκίσει η μικρή μέχρι πάνω (φαντάσου είχα καθετήρα για λιγεσ Μέρες γιατί είχε σκίσει και την ουρήθρα) Μετά τα ξεχασα όλα τελείως. Είναι φοβερό πως συμβαίνει αυτό το πράγμα αλλά όντως τα ξεχνάς όλα. 

Να κάνω μια ερώτηση στις δεύτερομανουλες. Νιώθετε κι εσεις το μωρό σας πολύ χαμηλά σα να είναι έτοιμο να γεννηθεί η μόνο εγώ; Πονάω πολύ από Κατω κι έχω ένα «μπούκωμα». Σα να πάει να βγει το μωρό από τον κωλο (συγνώμη κιολας αλλά πρέπει να γίνω πολύ παραστατική).  Πήγα στον γιατρό και με βρήκε καλά και με τράχηλο  σουπερ. Αλλά λέει πρέπει να μη σηκώνω τη μικρή μου, η οποία παρεμπιπτόντως είναι 15 κιλά. Αλλά γίνεται να μην τη σηκώνω;;; Έχω γυναίκα και με βοηθάει το πρωί και το βράδυ έρχεται κι ο μπαμπας μας. Αλλα το απόγευμα ο κλήρος πέφτει σε εμενα. Πειν δυο εβδομαδες ήμουν μια χαρά. Μέσα στις τελευταίες αυτές δυο εβδομαδες μεγάλη διαφορα νιώθω. 

Όχι δεν το νιώθω αυτό που λες..

Περινεοτομη γιατί δεν σου έκανε?

Δύσκολα βρε κορίτσι..μακάρι τώρα να πάνε όλα καλα!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Οπότε γυρνάω στο plan A μου με επισκληριδιο χαχχαα κ όχι εγώ δεν αντέχω κ πολύ τον πόνο γενικά!! Απλά το σκεφτόμουν..ξέρεις πως περνάνε όλα από το μυαλό μας φίλη ..

Όσο για αυτό που ρώτησες παρότι δεν είμαι δευτεροτοκη θα σου πω πως είναι μέρες όπως εχθές κ σήμερα που τον νιώθω πολύ χαμηλά κ νιώθω πως μου πατάει κ την κύστη μου το οποίο με κάνει σαν να θέλω πιπι κ δε βγάζω τπτ σε σημείο ενοχλητικό κάποιες στιγμές σαν τσούξιμο μεσα μου κ όταν είναι εκεί χαμηλά νιώθω πως βαράει κ χαμηλά δλδ κάτω από τον αφαλο

..αλλά έχει ξανά γίνει κ μετά πάλι τον νιώθω πιο ψηλά να βαράει από αφαλό κ πάνω ..

Ναι αυτό με την καισαρική όλες μου το έχουν πει.. ειδικά λέει όταν στο τραβάνε νιώθουν ένα τράνταγμα γερό κ κουνιέται κ το κρεβάτι!!! Αουτς!!! Αλλά βέβαια δεν πονανε..

 

Εγώ λέω να του πω να μου κάνει ολική!!!! Χαχαχαχχαχ μη λιποθυμήσω από το φόβο δε ξέρω... εσυ να κανείς επισκληρίδειο κ να αφήσεις τις παλικαριές, θα εξουθενώθεις κ μετά θα πρέπει να φροντίζεις το μπεμπακι σου! 
Πάντως κ εγώ νιώθω εκεί χαμηλά ένα βάρος λες κ αν σφιχτω θα βγει το κεφάλι της μιας... 


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ λέω να του πω να μου κάνει ολική!!!! Χαχαχαχχαχ μη λιποθυμήσω από το φόβο δε ξέρω... εσυ να κανείς επισκληρίδειο κ να αφήσεις τις παλικαριές, θα εξουθενώθεις κ μετά θα πρέπει να φροντίζεις το μπεμπακι σου! 
Πάντως κ εγώ νιώθω εκεί χαμηλά ένα βάρος λες κ αν σφιχτω θα βγει το κεφάλι της μιας... 

Γαμωτο όσο κ αν μ αρέσει που είναι μέσα μου το παιδάκι μου ανυπομονώ κ για την ώρα που θα νιώσω το σώμα μου ανάλαφρο ξανά..με τα τζινακια μου κ τον ύπνο μου μπρούμυτα...

Εντάξει λοιπόν,είπαμε, επισκληριδιος τσεκ:P

Εσύ μη διανοηθείς κ κάνεις ολική για να δεις τις κορακλες σου κ να τις αγκαλιάσεις αμέσως μόλις ξετσουμισουν :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Οπότε γυρνάω στο plan A μου με επισκληριδιο χαχχαα κ όχι εγώ δεν αντέχω κ πολύ τον πόνο γενικά!! Απλά το σκεφτόμουν..ξέρεις πως περνάνε όλα από το μυαλό μας φίλη ..

Όσο για αυτό που ρώτησες παρότι δεν είμαι δευτεροτοκη θα σου πω πως είναι μέρες όπως εχθές κ σήμερα που τον νιώθω πολύ χαμηλά κ νιώθω πως μου πατάει κ την κύστη μου το οποίο με κάνει σαν να θέλω πιπι κ δε βγάζω τπτ σε σημείο ενοχλητικό κάποιες στιγμές σαν τσούξιμο μεσα μου κ όταν είναι εκεί χαμηλά νιώθω πως βαράει κ χαμηλά δλδ κάτω από τον αφαλο

..αλλά έχει ξανά γίνει κ μετά πάλι τον νιώθω πιο ψηλά να βαράει από αφαλό κ πάνω ..

Ναι αυτό με την καισαρική όλες μου το έχουν πει.. ειδικά λέει όταν στο τραβάνε νιώθουν ένα τράνταγμα γερό κ κουνιέται κ το κρεβάτι!!! Αουτς!!! Αλλά βέβαια δεν πονανε..

 

Καααπως έτσι...δεν ένιωσα άνοιγμα ή ψαχουλεμα αλλά μια πίεση και ΝΑΙ το τράβηγμα όταν έβγαλαν το μωρό! Οκ δν είναι ανατριχιαστικό, ολόκληρο παιδί γενναμε ας νιώσουμε και κάτι! Να σας πω??? Εγώ έβλεπε από το φως κ τη ντουλάπα που καθρεφτιζονταν τα χέρια...αλλά δν είχα καλή οπτική γωνία...Αχαχαχαχα όχι δν είμαι φρικουλο κ είπα χριστινιω κοφτο μη σε πιάσει τπτ...Αχαχαχαχ 

Ρε συ εγώ την ολική τη φοβάμαι! @Jasmine@

  • Λυπημένη/-ος 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Οπότε γυρνάω στο plan A μου με επισκληριδιο χαχχαα κ όχι εγώ δεν αντέχω κ πολύ τον πόνο γενικά!! Απλά το σκεφτόμουν..ξέρεις πως περνάνε όλα από το μυαλό μας φίλη ..

Όσο για αυτό που ρώτησες παρότι δεν είμαι δευτεροτοκη θα σου πω πως είναι μέρες όπως εχθές κ σήμερα που τον νιώθω πολύ χαμηλά κ νιώθω πως μου πατάει κ την κύστη μου το οποίο με κάνει σαν να θέλω πιπι κ δε βγάζω τπτ σε σημείο ενοχλητικό κάποιες στιγμές σαν τσούξιμο μεσα μου κ όταν είναι εκεί χαμηλά νιώθω πως βαράει κ χαμηλά δλδ κάτω από τον αφαλο

..αλλά έχει ξανά γίνει κ μετά πάλι τον νιώθω πιο ψηλά να βαράει από αφαλό κ πάνω ..

Ναι αυτό με την καισαρική όλες μου το έχουν πει.. ειδικά λέει όταν στο τραβάνε νιώθουν ένα τράνταγμα γερό κ κουνιέται κ το κρεβάτι!!! Αουτς!!! Αλλά βέβαια δεν πονανε..

 

Μακάρι να μην είναι τίποτα και να είναι αυτό που νιώθεις κι εσυ. Εγώ όμως στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν όπως είμαι τώρα αφού είχα μπει στον μήνα μου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Γαμωτο όσο κ αν μ αρέσει που είναι μέσα μου το παιδάκι μου ανυπομονώ κ για την ώρα που θα νιώσω το σώμα μου ανάλαφρο ξανά..με τα τζινακια μου κ τον ύπνο μου μπρούμυτα...

Εντάξει λοιπόν,είπαμε, επισκληριδιος τσεκ:P

Εσύ μη διανοηθείς κ κάνεις ολική για να δεις τις κορακλες σου κ να τις αγκαλιάσεις αμέσως μόλις ξετσουμισουν :x

Δε ξέρω θα ρωτήσω το γιατρό.... το μόνο που μου έχει ξεκαθαρίσει είναι ότι θα κάνουμε καισαρική! Εγώ ρε να σου πω την αλήθεια φοβάμαι... θέλω να τις κρατησω στην ασφάλεια της κοιλιτσας μου για πάντα!

Just now, Christinα είπε:

Καααπως έτσι...δεν ένιωσα άνοιγμα ή ψαχουλεμα αλλά μια πίεση και ΝΑΙ το τράβηγμα όταν έβγαλαν το μωρό! Οκ δν είναι ανατριχιαστικό, ολόκληρο παιδί γενναμε ας νιώσουμε και κάτι! Να σας πω??? Εγώ έβλεπε από το φως κ τη ντουλάπα που καθρεφτιζονταν τα χέρια...αλλά δν είχα καλή οπτική γωνία...Αχαχαχαχα όχι δν είμαι φρικουλο κ είπα χριστινιω κοφτο μη σε πιάσει τπτ...Αχαχαχαχ 

Ρε συ εγώ την ολική τη φοβάμαι!

Σκέψου εν τω μεταξύ ότι έχω παρακολουθήσει χειρουργεία κ δεν είχα κανένα θέμα... τώρα κ μόνο στην ιδέα ότι θα με ανοίξουν μ θα ακούω τα πάντα θέλω να λιποθυμήσω!


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Δε ξέρω θα ρωτήσω το γιατρό.... το μόνο που μου έχει ξεκαθαρίσει είναι ότι θα κάνουμε καισαρική! Εγώ ρε να σου πω την αλήθεια φοβάμαι... θέλω να τις κρατησω στην ασφάλεια της κοιλιτσας μου για πάντα!

Σε λίγο που θα είσαι τσίτα δν θα θες...πίστεψέ με θα ανυπομονεί να βγουν, να δεις ότι είναι καλά κ να ανασάνεις βαθιά!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Καααπως έτσι...δεν ένιωσα άνοιγμα ή ψαχουλεμα αλλά μια πίεση και ΝΑΙ το τράβηγμα όταν έβγαλαν το μωρό! Οκ δν είναι ανατριχιαστικό, ολόκληρο παιδί γενναμε ας νιώσουμε και κάτι! Να σας πω??? Εγώ έβλεπε από το φως κ τη ντουλάπα που καθρεφτιζονταν τα χέρια...αλλά δν είχα καλή οπτική γωνία...Αχαχαχαχα όχι δν είμαι φρικουλο κ είπα χριστινιω κοφτο μη σε πιάσει τπτ...Αχαχαχαχ 

Ρε συ εγώ την ολική τη φοβάμαι!

Ιιιιιι οι καλά που δεν είχες οπτική γωνία!!! Τρελοκόριτσο!!

@P.L.L. ποτέ έχεις ξανά υπέρηχο?? Να πεις στον γιατρό τους φόβους κ τις σκέψεις σου..

@Jasmine@ χαχαχα ώρες ώρες γινεσαι κ εσύ γλυκουλινι.. άντε!! Παιδί μου άσε να βγουν τα μπουμπούκια σου να τα χαρείς να είστε τρεις οι μουρλες στο σπίτι να τρελαίνεται τον μπαμπά:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Μακάρι να μην είναι τίποτα και να είναι αυτό που νιώθεις κι εσυ. Εγώ όμως στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν όπως είμαι τώρα αφού είχα μπει στον μήνα μου! 

Για να σου είπε ο γιατρός ότι είσαι οκ μην ανησυχείς, ίσως η θέση του παιδιού σου προκαλεί αυτή την αίσθηση! Ξεκουράσου όμως!

  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Όταν έχω κουραστεί νοιώθω αυτό το μπούκωμα που λες. Βρε άνθρωπε κι εσύ μν το σηκώνεις πολυ το παιδί! Πόσο είναι? Εμένα 2,5 κ 15 κιλά κ το σηκώνω τύπου καθιστή στο κρεββάτι για να τν βάλω να τν αλλάξω όταν βιάζομαι ή όταν κάνει μπάνιο που τν κρατάω λίγο να σκαρφαλώσει στη μπανιέρα να βγει μη γλιστρήσει. Αφού έχεις κι άνθρωπο στο σπίτι χαλάρωσε, θα κάθεσε κυρία στο μπαλκόνι και θα κουτσομπολευεις μου έλεγε εμένα ο γιατρός στην αρχή...αυτό κανε...αχαχαχαχ

Ε καποιες στιγμές πρέπει να τη σηκωσω. Πχ όταν τη βγάζω από την κούνια η από το καρεκλάκι φαγητού η από το αυτοκίνητο κτλ. Εμενα είναι μόλις 19 μηνών. Όταν ξεκουράζομαι παντως για καμία δυο μέρες μετά είμαι οκ. Όταν είμαι αρκετή ώρα όρθια η περπατήσω η σηκωσω βάρος τότε το νιώθω. Και παίρνει καποιες μέρες ξεκουρασης πάλι για να περάσει. 

Εννοείται ότι όταν είναι η γυναίκα εδώ είμαι σαν τον βούδα. Είναι πολύ καλή και με προσεχει και έχουμε δημιουργήσει και μια πιο φιλική σχέση. Σήμερα παράγγειλα καφέ και της έλεγα: τάδε τρέχα ήρθε ο καφές μου, πλήρωσε, φερε τον καφέ (ξάπλα στον καναπέ εγώ) και μέχρι και το καλαμάκι μου άνοιξε το έβαλε. Αφού γελούσαμε με την σκηνή. Για βίντεο ήμουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Christinα είπε:

Σε λίγο που θα είσαι τσίτα δν θα θες...πίστεψέ με θα ανυπομονεί να βγουν, να δεις ότι είναι καλά κ να αναλάβεις βαθιά!

 

Just now, Renez είπε:

Ιιιιιι οι καλά που δεν είχες οπτική γωνία!!! Τρελοκόριτσο!!

@P.L.L. ποτέ έχεις ξανά υπέρηχο?? Να πεις στον γιατρό τους φόβους κ τις σκέψεις σου..

@Jasmine@ χαχαχα ώρες ώρες γινεσαι κ εσύ γλυκουλινι.. άντε!! Παιδί μου άσε να βγουν τα μπουμπούκια σου να τα χαρείς να είστε τρεις οι μουρλες στο σπίτι να τρελαίνεται τον μπαμπά:D

Εννοείται ότι θέλω να τα δω να τα πιάσω να τα μυρίζω να τα αγκαλιάσω... αλλά ρε κορίτσια όλες αυτές οι αλλαγές που έρχονται στη ζωή μου με έχουν κατά αγχώσει! Είναι κάτι το άγνωστο δε ξέρω πως να το εξηγήσω..
 

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Όχι δεν το νιώθω αυτό που λες..

Περινεοτομη γιατί δεν σου έκανε?

Δύσκολα βρε κορίτσι..μακάρι τώρα να πάνε όλα καλα!

Δεν προλάβαινε να κανει πολλά. Άπαξ και έσπασαν τα νερά και μπήκα στο τελευταίο στάδιο το μωρό ερχόταν πολύ γρήγορα! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα θηλασμός και θηλαστρο έχω αρκετή εμπειρία μιας και χρησιμοποιησα θηλαστρο αποκλειστικά τους τρεις πρώτους μήνες... Πολυ κλαμα και απελπισία τον πρώτο καιρο που την έβαζα στήθος και αυτή ήθελε το μπουκάλι... Τεσπά είχα αγορασει το ameda lactaline, δεν είναι νοσοκομειακό αλλά μια χαρά την εκανα τη δουλειά μου και δεν μου μείωσε την παραγωγή. Ένα βράδυ γύρω στους τρεις μήνες είχαμε πάει σε μια ταβέρνα και δεν είχα πάρει γάλα μαζί μου και η μικρή άρχισε να κλαιει. Πήγα στο αμαξι και θήλασε πρώτη φορά κανονικά! Από τότε δεν ξαναεδωσα αντλημενο! Αν και τώρα θα το πάω με αντλήσεις μέχρι τον έκτο μηνα και μετά ξένο. Δεν θελω να ξαναθηλασω.

Για την επισκληριδιο είμαι φαν και δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσω να πονάω έτσι όπως πονουσα μέχρι η διαστολή να πάει στο 5... Αλλά υπάρχουν κοπέλες που είναι ανεκτικές στον πόνο...

@P.L.L. μερικές φορές νιώθω απλά κλωτσιές χαμηλά και μερικές χτυπάνε πάνω στην κύστη και είναι πολυ ενοχλητικό.

 


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ιιιιιι οι καλά που δεν είχες οπτική γωνία!!! Τρελοκόριτσο!!

@P.L.L. ποτέ έχεις ξανά υπέρηχο?? Να πεις στον γιατρό τους φόβους κ τις σκέψεις σου..

@Jasmine@ χαχαχα ώρες ώρες γινεσαι κ εσύ γλυκουλινι.. άντε!! Παιδί μου άσε να βγουν τα μπουμπούκια σου να τα χαρείς να είστε τρεις οι μουρλες στο σπίτι να τρελαίνεται τον μπαμπά:D

Πήγα εσπευσμένα και του ζήτησα υπέρηχο πριν μια εβδομάδα. Εκεί μου είπε τέρμα τα «βάρη» με το μωρό και ξεκούραση. Ξανά σε δυο εβδομαδες πάω. 

Just now, marianna1986 είπε:

Για το θέμα θηλασμός και θηλαστρο έχω αρκετή εμπειρία μιας και χρησιμοποιησα θηλαστρο αποκλειστικά τους τρεις πρώτους μήνες... Πολυ κλαμα και απελπισία τον πρώτο καιρο που την έβαζα στήθος και αυτή ήθελε το μπουκάλι... Τεσπά είχα αγορασει το ameda lactaline, δεν είναι νοσοκομειακό αλλά μια χαρά την εκανα τη δουλειά μου και δεν μου μείωσε την παραγωγή. Ένα βράδυ γύρω στους τρεις μήνες είχαμε πάει σε μια ταβέρνα και δεν είχα πάρει γάλα μαζί μου και η μικρή άρχισε να κλαιει. Πήγα στο αμαξι και θήλασε πρώτη φορά κανονικά! Από τότε δεν ξαναεδωσα αντλημενο! Αν και τώρα θα το πάω με αντλήσεις μέχρι τον έκτο μηνα και μετά ξένο. Δεν θελω να ξαναθηλασω.

Για την επισκληριδιο είμαι φαν και δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσω να πονάω έτσι όπως πονουσα μέχρι η διαστολή να πάει στο 5... Αλλά υπάρχουν κοπέλες που είναι ανεκτικές στον πόνο...

@P.L.L. μερικές φορές νιώθω απλά κλωτσιές χαμηλά και μερικές χτυπάνε πάνω στην κύστη και είναι πολυ ενοχλητικό.

 

Εγω τις νιώθω και προς των ποπό αυτές τις κλωτσιές. Κύστη και ποπό μου τα έχει ξεκάνει! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Ε καποιες στιγμές πρέπει να τη σηκωσω. Πχ όταν τη βγάζω από την κούνια η από το καρεκλάκι φαγητού η από το αυτοκίνητο κτλ. Εμενα είναι μόλις 19 μηνών. Όταν ξεκουράζομαι παντως για καμία δυο μέρες μετά είμαι οκ. Όταν είμαι αρκετή ώρα όρθια η περπατήσω η σηκωσω βάρος τότε το νιώθω. Και παίρνει καποιες μέρες ξεκουρασης πάλι για να περάσει. 

Εννοείται ότι όταν είναι η γυναίκα εδώ είμαι σαν τον βούδα. Είναι πολύ καλή και με προσεχει και έχουμε δημιουργήσει και μια πιο φιλική σχέση. Σήμερα παράγγειλα καφέ και της έλεγα: τάδε τρέχα ήρθε ο καφές μου, πλήρωσε, φερε τον καφέ (ξάπλα στον καναπέ εγώ) και μέχρι και το καλαμάκι μου άνοιξε το έβαλε. Αφού γελούσαμε με την σκηνή. Για βίντεο ήμουν. 

Ειναι μικρό το παιδί κι έχεις δίκιο! Καλέ μπαμπατσικο είναι! Φτου φτου! Αλλά προσπάθησε να το μάθεις να ανεβαίνει μόνο του στο κάθισμα του αυτοκινήτου κ να κρατάς το χεράκι, κ φαγητό στο τραπέζι κανονικά ή στον καναπέ ή πάρε μια πλαστική καρεκλιτσα παιδικη να κάθετε εκεί. Ψάξε λύσεις για να βοηθήσεις τν εαυτό σου . Το κάγκελο της κουνιας δεν βγαίνει??? Είδες από το βάρος είναι παιδάκι μου, άραξε, να ναι καλά η γυναίκα που σε βοηθάει!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...