Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Mariamaraki είπε:

Κορίτσια μου πολυλογουδικα !

 

Τελείωσα και Εγώ σήμερα με την δεύτερη καμπύλη περιμένω τα αποτελέσματα το απόγευμα!!

Αχ και εμένα με έχουν πιάσει τα αγχοι μου από χθες!! Αλλά είναι οι ορμόνες τι να κάνουμε....

Πραγματικά είναι πολύ συγκινητικό ξεκινήσαμε από τις χοριακες μας και τώρα μπήκαμε στον έβδομο είναι απίστευτο Πως περναει ο καιρός! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Εγώ είχα στο μυαλό μού να κάνω μεικτή διατροφή η να θηλάζω για μικρό χρονικό διάστημα όπως βγει .. πραγματικά γύρω μας είναι πολύ φανατισμενες κοπέλες. Πιστεύετε θα χρειαστεί νοσοκομειακό θήλαστρο η και το ηλεκτρικό medela κανει αυτο που χρειάζεται?  

Εγώ απλά έχω ακούσει ότι το ηλεκτρικό σιγαααα σιγααα κόβει τη ροή αντι να την αυξάνει ενώ με το νοσοκομειακό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα κ είναι κ πιο εύκολο λέει στη χρήση..

Αν σκοπεύεις να αντλήσεις για λίγο χρονικό διάστημα πχ 2-3 μήνες τότε για εμένα καλύτερα να νοικιάσεις παρά να αγοράσεις μαναρακι μου..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Εγώ απλά έχω ακούσει ότι το ηλεκτρικό σιγαααα σιγααα κόβει τη ροή αντι να την αυξάνει ενώ με το νοσοκομειακό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα κ είναι κ πιο εύκολο λέει στη χρήση..

Αν σκοπεύεις να αντλήσεις για λίγο χρονικό διάστημα πχ 2-3 μήνες τότε για εμένα καλύτερα να νοικιάσεις παρά να αγοράσεις μαναρακι μου..

Κατάλαβα!!! Τα έχω κάνει στο κεφάλι μου κουλουβαχατα με τον θηλασμό και την διατροφή με τόσα που ακούω συνέχεια.. θα ξεμπερδευτω στην πράξη όμως που θα πάει... λογικά αυτά στα λέει και η παιδίατρος για απορίες κλπ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariamaraki είπε:

Κατάλαβα!!! Τα έχω κάνει στο κεφάλι μου κουλουβαχατα με τον θηλασμό και την διατροφή με τόσα που ακούω συνέχεια.. θα ξεμπερδευτω στην πράξη όμως που θα πάει... λογικά αυτά στα λέει και η παιδίατρος για απορίες κλπ;

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι δεν γνωρίζουν καλά από θηλασμό..δεν είναι κ τόσο άμεσα οι δουλειά τους .στα λένε όμως οι μαίες είτε στο μαιευτήριο είτε αν πάρεις τηλ κ ρωτήσεις σε διάφορους οργανισμούς με μαίες που πολλοί είναι κ δωρεάν!

Πάτα στο γκουγκλ "μαίες Αθήνα" κ θα βγάλει διάφορα..

Όλες τα έχουμε κουλουβάχατα αλλά θα το βρούμε που θα πάει :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Το φίλτραρισμα πληροφοριων είναι σημαντικό αλλα συνάμα δύσκολο!

Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας..οεο :ph34r:

Αστα αυτό αναρωτιέμαι και εγώ κάποιες στιγμές.... 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasia05 είπε:

Πολλά τα άγχη στην αρχή μωρέ! Εντάξει προσέχουμε αλλά δεν θα τρελαθουμε κιολας! 

Εγώ το έκοψα κ το κράτησα κ μετά αφού γέννησα κ τώρα. Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει στο μελλον:tongue:

Μου έχει λείψει λίγο η αλήθεια είναι!

E κ εμενα λίγο η αλήθεια ειναι.....μερικές φορές το κοιταζω και το λιγουρευομαι.... ειδικά καάτι βράδυα εστω με μπυρα free....πωωωωωωωωωωω

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Jasmine@ είπε:

Κ εγώ δε μπορώ να μην είμαι βαμμένη νιώθω άρρωστη!!!  
Η μια η κουμπαρα μου θήλασε 3 μήνες, θήλαζε το παιδί κ έκλαιγε. Δεν της άρεσε να θηλάζει δε μπορούσε καθόλου!

Εγώ τώρα δεν βάφομαι γιατί εργάζομαι από το σπίτι. Όταν βγαίνω όμως το βάζω το ρουζάκι, μασκαρα, κραγιονακι χαχα

Κι εγώ έτσι ήμουν. Δεν μ'άρεσε καθόλου... Μη μας λυπαστε όμως... Αρκεί να το καταλάβει η γυναίκα και να συνέλθει. 

Καμιά φορά όση στήριξη και να έχεις.. Δεν αρκεί. Εγώ είχα πολυ στήριξη μα θεωρουσα ότι θα με πουν κακή μάνα αν δώσω ξένο.. Είχα στο μυαλό μου ότι και αυτές οι φανατικες . Όποτε ένα τσικ είναι όλα κορίτσια. Ευχομαι να μη τυχει σε καμία σας αυτό. Γι αυτό μην κρίνετε την επιλογή μου να δώσω ξένο.. Κανείς δεν ξέρει τι τραβάει η λεχώνας. Εκτός από την ίδια τη λεχώνας. Και το ίδιο ισχυει και για τους τρόπους γέννας και για όλα στη ζωή

Ο καθένας ας κρίνει τον εαυτό του. 

πρίν από 43 λεπτά , Renez είπε:

Οοοοχι σιγά μη χάσει την Μεξικανό οίκογενεια σας :P 

Εκτός αν τη δελεασω με κάνα μπουριτο χαχχα

Χαχαχαχ ευχαροστωβπολυ παντως... Και κοίτα να ξεκουράζεσαι και λίγο γιατί έρχονται τα ξενυχτια και πρεπει να σαι ΔΥΔΥνατη στη για το μωράκι σας

Επεξεργάστηκαν by Ninamc
  • Μου αρέσει 5

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Jasmine@ είπε:

Άντε Καλε εδώ καπνίζουν μέχρι τον 9ο άλλες κ τα παιδιά τους είναι μια χαρά! 

Je t’aime!!! 
πραγματικά νομίζω ο καιρός μετά τον 4ο έχει περάσει σα νεράκι!

Εμένα μου είπε μια γνωστή μου έγκυος πριν 10 μερες βασικά μου έκανε παρατήρηση γιατί βαφομαι κ δεν κάνει καλό! Κ μόνη της είπε ότι το προηγούμενο βράδυ είχε κάνει τσιγαρο.... 

δεν κοιτάει ο καθένας την καμπούρα του, ψάχνουμε να κατηγορήσουμε κάποιον άλλο για να λυτρωθούμε από τύψεις!

ακριβως αυτό/.......

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Christinα είπε:

Καλά τα λες,μια χαρά! Έτσι με το χάπι Ε? Θα δούμε...Πάνω από όλα η ψυχολογία αγάπη κ εγώ θηλαζα στα γρήγορα πριν φύγω, δν έβγαινε κ τίποτα κ έκλαιγα κ μετά μου γύρισε κ λέω δν θα αρρωστήσω! Όλοι μου έλεγαν να το κόψω εγώ επέμεινα, είχα στήριξη ευτυχώς!

Απαντησα πιο πανω για το θέμα στήριξης... 

Το να κλαις ένα ολόκληρο τρίμηνο. Δεν το λέω και φυσιολογικό. Για μένα παντα μιλάω.. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι κάτι δεν παει καλα. Έδωσα ξένο και ησυχάσαμε. 

Βρήκα ξανά τον εαυτό μου. Εγώ με τον θηλασμό χάνω τον εαυτό μου. 

Δεν σκοπεύω να ξανά χάσω πολυτιμες στιγμές με το μωρό μου λόγω θλίψης η στεναχωριας... 

Just now, Irinoula86 είπε:

ακριβως αυτό/.......

Αχ πες τα πες τα πες τα... 

Κάνε ότι σε ευχαριστεί και μην έχεις τυψεις.. 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariamaraki είπε:

Κορίτσια μου πολυλογουδικα !

 

Τελείωσα και Εγώ σήμερα με την δεύτερη καμπύλη περιμένω τα αποτελέσματα το απόγευμα!!

Αχ και εμένα με έχουν πιάσει τα αγχοι μου από χθες!! Αλλά είναι οι ορμόνες τι να κάνουμε....

Πραγματικά είναι πολύ συγκινητικό ξεκινήσαμε από τις χοριακες μας και τώρα μπήκαμε στον έβδομο είναι απίστευτο Πως περναει ο καιρός! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Εγώ είχα στο μυαλό μού να κάνω μεικτή διατροφή η να θηλάζω για μικρό χρονικό διάστημα όπως βγει .. πραγματικά γύρω μας είναι πολύ φανατισμενες κοπέλες. Πιστεύετε θα χρειαστεί νοσοκομειακό θήλαστρο η και το ηλεκτρικό medela κανει αυτο που χρειάζεται?  

Έχεις δίκιο! Κι εγω το ίδιο σκεφτομουν κ τελικά πήρα το medela swing. Νομίζω ότι το νοσοκομειακό είναι πιο αποτελεσματικό αλλά θα πάρεις τα δικά σου ανταλλακτικά, μόνο το μηχανηματακι θα σου στείλουν ! Νομιζω γύρω στα 30€ το μήνα. Για 3-4 μήνες βολεύτηκα αλλά πρέπει να το βάζεις και το μωρό, αυτό από μόνο του δν θα αυξήσει το γάλα.

Εγώ έβγαζα για ένα γεύμα όσο θα λείπω κ για να μν πάθω τπτ στη δουλειά. Ο σο ήμουν σπίτι το έβαζα κι ας έδινα μπιμπερό μετά. Βασικά επειδή δεν τν καλυπτα και για να μαζευτεί γάλα, έδινα 1 ζιζι ,1 μπιμπερό εναλλάξ κ το βράδυ μόνο ζιζι νομίζω. Όμως το έβαζα 10 λεπτά στο κάθε στήθος για να παράγει κάθε φορά.

Κι όταν θηλαζεις ,συγκεκριμένη ώρα το αφήνεις,αν θυμάμαι καλά 1 τέταρτο στο κάθε ζιζι ,κοιτάς ρολόι ,γτ μαθαίνουν να το έχουν για πιπίλα κ παίζουν, ότι είναι να φάει το έχει φάει στο τέταρτο. Στις ομάδες με μαιες τα είχα διαβάσει αυτά, δν είμαι ειδικός ούτε ξέρω αν το έκανα καλά γτ γάλα πολύ δν είχα!

Τα κόλπα και τν χρόνο θα τα δεις στη πράξη ανάλογα το μωρό κ τη παραγωγή σου!

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι δεν γνωρίζουν καλά από θηλασμό..δεν είναι κ τόσο άμεσα οι δουλειά τους .στα λένε όμως οι μαίες είτε στο μαιευτήριο είτε αν πάρεις τηλ κ ρωτήσεις σε διάφορους οργανισμούς με μαίες που πολλοί είναι κ δωρεάν!

Πάτα στο γκουγκλ "μαίες Αθήνα" κ θα βγάλει διάφορα..

Όλες τα έχουμε κουλουβάχατα αλλά θα το βρούμε που θα πάει :D

 

Εγώ έψαξα κ βρήκα παιδίατρο φιλική με τον θηλασμό. Που σημαίνει ότι δεν έβρισκε αφορμή να μου πει να το κόψω.  Πολύ συζητήσιμη και υποστηρικτική στον θηλασμό.

Την πρώτη φορά που ήρθε σπίτι μιλήσαμε αρκετή ώρα για θηλασμό(τα περισσότερα τα ήξερα από τα μαθήματα) 

@Mariamaraki

Just now, Christinα είπε:

Έχεις δίκιο! Κι εγω το ίδιο σκεφτομουν κ τελικά πήρα το medela swing. Νομίζω ότι το νοσοκομειακό είναι πιο αποτελεσματικό αλλά θα πάρεις τα δικά σου ανταλλακτικά, μόνο το μηχανηματακι θα σου στείλουν ! Νομιζω γύρω στα 30€ το μήνα. Για 3-4 μήνες βολεύτηκα αλλά πρέπει να το βάζεις και το μωρό, αυτό από μόνο του δν θα αυξήσει το γάλα.

Εγώ έβγαζα για ένα γεύμα όσο θα λείπω κ για να μν πάθω τπτ στη δουλειά. Ο σο ήμουν σπίτι το έβαζα κι ας έδινα μπιμπερό μετά. Βασικά επειδή δεν τν καλυπτα και για να μαζευτεί γάλα, έδινα 1 ζιζι ,1 μπιμπερό εναλλάξ κ το βράδυ μόνο ζιζι νομίζω. Όμως το έβαζα 10 λεπτά στο κάθε στήθος για να παράγει κάθε φορά.

Κι όταν θηλαζεις ,συγκεκριμένη ώρα το αφήνεις,αν θυμάμαι καλά 1 τέταρτο στο κάθε ζιζι ,κοιτάς ρολόι ,γτ μαθαίνουν να το έχουν για πιπίλα κ παίζουν, ότι είναι να φάει το έχει φάει στο τέταρτο. Στις ομάδες με μαιες τα είχα διαβάσει αυτά, δν είμαι ειδικός ούτε ξέρω αν το έκανα καλά γτ γάλα πολύ δν είχα!

Τα κόλπα και τν χρόνο θα τα δεις στη πράξη ανάλογα το μωρό κ τη παραγωγή σου!

Εσυ που έκανες μεικτή.. τι μπιμπερο σε βόλεψε? Με τον μεγάλο δε το πάλεψα πολύ με μπιμπερο κ όσο δοκιμάσαμε αναγουλιαζε κ δεν έπινε γουλια.

 

 

Ααααα ξέχασα! Οι μαίες του ορόφου που είχα γεννήσει μου είχανε δώσει κ τηλέφωνο για ότι χρειαστώ με το μωρό κ τον θηλασμό κ τις είχα πάρει 3-4 φορές κ πραγματικά είχανε βοηθήσει!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

 

Εγώ έψαξα κ βρήκα παιδίατρο φιλική με τον θηλασμό. Που σημαίνει ότι δεν έβρισκε αφορμή να μου πει να το κόψω.  Πολύ συζητήσιμη και υποστηρικτική στον θηλασμό.

Την πρώτη φορά που ήρθε σπίτι μιλήσαμε αρκετή ώρα για θηλασμό(τα περισσότερα τα ήξερα από τα μαθήματα) 

@Mariamaraki

Εσυ που έκανες μεικτή.. τι μπιμπερο σε βόλεψε? Με τον μεγάλο δε το πάλεψα πολύ με μπιμπερο κ όσο δοκιμάσαμε αναγουλιαζε κ δεν έπινε γουλια.

Πεταγομαο γιατί του χα δώσει και εγώ μπιμπερό.. Εμείς από την αρχή πινουμε με αβεν κλασσικ η νατουραλ

Τα νατουραλ ενδείκνυνται για μικτή διατροφή καθώς οι θηλες μοιάζουν με του στήθους. Όμως έχω ακουσει πολυ καλα λόγια για μιμιτζουμι μπιπμερο

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

 

Εγώ έψαξα κ βρήκα παιδίατρο φιλική με τον θηλασμό. Που σημαίνει ότι δεν έβρισκε αφορμή να μου πει να το κόψω.  Πολύ συζητήσιμη και υποστηρικτική στον θηλασμό.

Την πρώτη φορά που ήρθε σπίτι μιλήσαμε αρκετή ώρα για θηλασμό(τα περισσότερα τα ήξερα από τα μαθήματα) 

@Mariamaraki

Εσυ που έκανες μεικτή.. τι μπιμπερο σε βόλεψε? Με τον μεγάλο δε το πάλεψα πολύ με μπιμπερο κ όσο δοκιμάσαμε αναγουλιαζε κ δεν έπινε γουλια.

Είχα πάρει σετ όλα tommee tippee με θηλες 1,2,3 αλλά στην αρχή πνιγόταν  κ με τη μικρή γτ ήταν πολύ λαιμαργο. Με βόλεψαν πολύ τα mam anti colic, κ τώρα λέω να τα ξαναπάρω. Μετά τν μήνα έτρωγε με όλα τα μπιμπερό.

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Είχα πάρει σετ όλα tommee tippee με θηλες 1,2,3 αλλά στην αρχή πνιγόταν  κ με τη μικρή γτ ήταν πολύ λαιμαργο. Με βόλεψαν πολύ τα mam anti colic, κ τώρα λέω να τα ξαναπάρω. Μετά τν μήνα έτρωγε με όλα τα μπιμπερό.

Αχ εμένα ακόμα με αβεντ. 

Και έχω παρει 20 μπιμπερό. Χαχα θα τα λιώσει το δευτερο ευτυχώς.. Να σε ρωτησω κατι.. Εγώ τι καρότσι να παρω για το γιο που περπαταει? Να παρω ενα απλό που κλείνει σαν ομπρέλα/μπαστουνι? 

Δεν ξέρω. Εσυ τι θα χρησιμοποιείς στον γιο η δεν κάθεται καρότσι? 

@Anastasia05 πες μου κι εσυ υυ


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ninamc είπε:

Πεταγομαο γιατί του χα δώσει και εγώ μπιμπερό.. Εμείς από την αρχή πινουμε με αβεν κλασσικ η νατουραλ

Τα νατουραλ ενδείκνυνται για μικτή διατροφή καθώς οι θηλες μοιάζουν με του στήθους. Όμως έχω ακουσει πολυ καλα λόγια για μιμιτζουμι μπιπμερο

Οκ τα βρήκα κ τα έβαλα στα αγαπημένα:mrgreen:

Just now, Christinα είπε:

Είχα πάρει σετ όλα tommee tippee με θηλες 1,2,3 αλλά στην αρχή πνιγόταν  κ με τη μικρή γτ ήταν πολύ λαιμαργο. Με βόλεψαν πολύ τα mam anti colic, κ τώρα λέω να τα ξαναπάρω. Μετά τν μήνα έτρωγε με όλα τα μπιμπερό.

Τα βρήκα κι αυτά!

Εγώ έχω κάτι νουκ αχρησιμοποίητα και θα τα δοκιμάσω.. και αυτά που είπατε κι ότι βολεψει!

Just now, Ninamc είπε:

Αχ εμένα ακόμα με αβεντ. 

Και έχω παρει 20 μπιμπερό. Χαχα θα τα λιώσει το δευτερο ευτυχώς.. Να σε ρωτησω κατι.. Εγώ τι καρότσι να παρω για το γιο που περπαταει? Να παρω ενα απλό που κλείνει σαν ομπρέλα/μπαστουνι? 

Δεν ξέρω. Εσυ τι θα χρησιμοποιείς στον γιο η δεν κάθεται καρότσι? 

@Anastasia05 πες μου κι εσυ υυ

Δεν νομίζω να πάρω άλλο καρότσι, θα το δω βέβαια πως θα πάει.. αν πάρω θα είναι αυτό που λες, τελείως απλό που κλείνει σαν ομπρέλα

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Οκ τα βρήκα κ τα έβαλα στα αγαπημένα:mrgreen:

Τα βρήκα κι αυτά!

Εγώ έχω κάτι νουκ αχρησιμοποίητα και θα τα δοκιμάσω.. και αυτά που είπατε κι ότι βολεψει!

Δεν νομίζω να πάρω άλλο καρότσι, θα το δω βέβαια πως θα πάει.. αν πάρω θα είναι αυτό που λες, τελείως απλό που κλείνει σαν ομπρέλα

 

Αχ ο δικός μου είναι ακόμα μικρός.. Θέλει το καρότσι του. Ειδικά για χειμώνα. Τώρα ιδέα δεν έχω τι θα παρω. Θα παω να ρίξω μάτια τον αυγουστο... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...