Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, EugenJen είπε:

Aυτό ακριβώς!!!

και το χειρότερο είναι οτι παραπονιούνται ξερω γω γιατί τις κρίνουν που θηλάζουν δημόσια  ή θηλάζουν τα παιδιά τους μέχρι 4 χρονών (δικαιωμα τους δεν το κατακρινω) αλλά αυτές κράζουν χειρότερα όσες μανουλες δεν θηλάζουν , ή σταματανε τον θηλασμό!!

 

@Anastasia05 μώρε και εγώ για την αναζήτηση στα αρχεία τα κρατάω, λέω μπας και κάποια στιγμή μου φανουν χρησιμα , η ανασφάλεια της ασχετοσύνης... 

Καλά κανεις κ διαβαζεις αρχεία, στο τι λένε μη δινεις τοση σημασία! ;)

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Οκ λοιπόν,ακούς @EugenJen μπήκαμε στον 7οοοοο μπήκαμε στη τελική ευθειααααα:D

Σκατενιες συγκρίνουμε ώρες ώρες μαζί σας..με όλες σας..

Ξεκινήσαμε με το να λέμε χοριακες και...

Πφφφ 

Ααααα πια θα μου στείλει να δω το παιδί της σε πμ??θα έχει κ τη τύχη να δει τον ποσοντουχο μου μετά χαχαχα απαλ θέλω να δω κ αλλά "συνομήλικα " του..:)

Εγώ δεν έχω φωτογραφίες με πρόσωπο!:( έχω όμως με μουτζα από την αυχενική!!! Χαχαχχααχ 
επισης είδα ότι έχουν φτιαχτεί μανούλες Μαρτίου 2021 κ σκεφτομουν πως πέρασε ο καιρός τόσο γρήγορα!

Just now, EugenJen είπε:

Να σου πω εμένα η μάνα ανακάλυψε οτι ήταν εγκυος σε εμενα σχεδόν στον 5ο γιατί έιχε λίγο αιματακι και θεωρούσε οτι περνάει προωρη εμμηνοπαυση, οπότε καπνιζε, επινε και όλα τα συναφη , δεν με θήλασε γιατί δεν έτρωγα και της πέτρωσε το στήθος τι έπαθα?? βγήκα μια ΘΕΑ!! λίγο κουνημένη  μεν αλλά ΘΕΑ!!χαχαχα:lol:

καλή επιτυχία στον γιατρόοοο περιμένουμε νεαααααααα

Καταλαβαινετε λοιπόν πως θα βγουν τα παιδιά αν δε θηλάζουμε! Θα ζητάνε την αρτα με τα Γιάννενα... κ χρυσές κουρτίνες!

  • Χαχα 4

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Jasmine@ αχαχα πολυ κλαμα ειδικά σε αυτές τις ομάδες που μετράνε την ηλικία με τους μηνες:D πόσο κάψιμο! Θυμάμαι πια παρόμοια περίπτωση όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο έγραψε μια πως πρέπει να αποθηλασει γιατί την πήραν αναπληρώτρια μακριά και θα άφηνε το μωρό της στον άντρα της για να φύγει κ της είπαν μερικές να αρνηθεί τη θεση. Ευτυχώς βγήκε μια και τις εκραξε γιατί αλλιώς θα το είχα κάνει εγώ.

@Renez τι εννοείς με το πμ;

Εγώ για να μην μπερδευομαι με τους μηνες και τις εβδομάδες λέω πως αλλάζω μήνα κάθε 10 του μηνός επειδη έχω Πητ 10/10


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@Jasmine@ αχαχα πολυ κλαμα ειδικά σε αυτές τις ομάδες που μετράνε την ηλικία με τους μηνες:D πόσο κάψιμο! Θυμάμαι πια παρόμοια περίπτωση όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο έγραψε μια πως πρέπει να αποθηλασει γιατί την πήραν αναπληρώτρια μακριά και θα άφηνε το μωρό της στον άντρα της για να φύγει κ της είπαν μερικές να αρνηθεί τη θεση. Ευτυχώς βγήκε μια και τις εκραξε γιατί αλλιώς θα το είχα κάνει εγώ.

@Renez τι εννοείς με το πμ;

Εγώ για να μην μπερδευομαι με τους μηνες και τις εβδομάδες λέω πως αλλάζω μήνα κάθε 10 του μηνός επειδη έχω Πητ 10/10

Χαχαχαχχαχαχα  εγώ πολύ γελάω με κάτι τέτοια!! ρε πήρες τα αποτελέσματα της καμπύλης;


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Καλημέρα σε όλη την ομάδα, σε δέκα μερες επιστρέφω στην εργασία μου και θέλω να από θηλάσω χωρίς να πάρω το χάπι. Πως θα το κάνω; Μειώνοντας τα γεύματα; Κ αν ναι όταν πρηζεται το στήθος το αποσυμφόριζω με το χέρι;;;; ( μια συχνή ερώτηση)

αστροπελεκι1: ο θηλασμός είναι δώρο, μη το στερείς από το παιδί σου!

φωτεινος παντογνωστης1: τα μωρά πρέπει να πίνουν ανθρώπινο γάλα όχι αγελαδινό! 
αστεοπελεκι2: να πάρεις θήλαστρο να αντλείς στο γραφείο!

καλυτερη μάνα της χρονιάς: εγώ θήλασα το γιο μου48 μήνες κ είμαι πολύ περήφανη που τα κατάφερα! 
απαντηση στην ερώτηση: καμία 

Να μου ζήσεις κορίτσι μου που με ένα πχ. Μας δείχνεις ακριβώς το ποσο κουκουρουκου είμαστε οι άνθρωποι..... 

Ευγε... Θα παμε μπροστά σαν χώρα με κάτι τετοιες

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marti είπε:

Πρώτο εγγόνι τι να πεις.. Αστο τον τρελο στη τρελα του.. Εγω αύριο εχω ραντεβου με το γιατρό! Για να δουμε! 

 

Αναφορικά τώρα με το θηλασμο, τα μαμαδογκρουπ, τον καθε φανατισμενο που θεωρεί ότι είναι καλύτερος κλπ.. Γελάω εγω.. Πρωτον με το χαμηλό το επίπεδο... :P

Η καθε μια από εμας ειναι ξεχωριστη, εχει αλλες εμπειρίες, ψυχοσύνθεση, συνθήκες, ορμονες κλπ κλπ και αναλογως πράττει! Γνώμη μ.. Στις ευαίσθητες μας στιγμές να αποφεύγουμε να πλέκουμε σενάρια με το τι διαβάσαμε σε ενα σαιτ και να γεμίζουμε η όχι με ενοχές άσκοπα.. Μπορούμε και χωρίς τα σαιτ να εχουμε ενοχες:P.. 

Εμενα η μαμα μου δε με θήλασε γιατί οι θήλες ηταν μικρές, γιατί δεν ήταν της μοδας γιατι δεν προσπαθησε, γιατί ήθελε να καπνίσει γιατι γιατί γιατι... Δεν έπαθα κτ ούτε στο γνωστικό μ τομεα ουτε στο σωματικό (νταξει λιγο μπασμενο βγηκα) 

Οποια θέλει το κάνει για οσο θέλει! 

Ετσι πες τα χρυσόστομη... Οποία μπορεί και θέλει μαγκιά της  και μπράβο της.. 

Οποία θέλει να δώσει ξένο ας με σκοτώσετε χαχαχαχαχα

Σταυρωστε μας εμάς με το αγελαδινό... Μαγκια μας και μας όμως... 

Λέω αέρα να βγάλουμε κ μεις τα απωθημένα μας στη φόρα χαχαχαχα όπως κάνουν αυτές καθημερινά και τρελαίνουν κάθε νέο κορίτσι που γίνεται μανουλα.. Και όχι τίποτα άλλο.. Εσείς τα φιλτράρετε και τα διαχωρίσετε στο μυαλό σας.. 

Σκεφτειυε όλες εκείνες ποθ τα ακουν και τα ασπάζονται.. Πόσο κριμα

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Κάπνιζα σαν φουγάρο(κατά καιρούς!) Το εκοψα κι εγώ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος...

Μια εβδομάδα βέβαια πριν μάθω την πρώτη εγκυμοσύνη ειμασταν Μονεμβασιά και τα κρασάκια μας ήπιαμε , κ τα κοκτέιλ μας ήπιαμε κ κάτι μιντιουμ ψημένα φιλετακια τρώγαμε ,κ τα τσιγάρα μας κάναμε.. Έμαθα για εγκυμοσύνη κι έπαθα σοκ με όλα αυτά που έκανα πριν λίγες μέρες οπότε μετά όλα κομμενα

καλημέρα!!!! αχ κ εγω έτσι έκανα!!!! λες να έχουμε δημιουργήσει κανένα θέμα στο μωράκι μας? πολλές φορές το σκέφτομαι αυτό.... να φανταστείς εγω η χαζή..... έκανα το τέστ και στην ώρα που περίμενα έκανα τσιγάρο γτ σκεφτόμουν  ότι είναι το τελευταίο μου..... αυτό..... πειτε με ηλίθια χαζή και ότι άλλο θέλετε........

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλημέραα! 

@Renez Νομίζω σε καταλαβαίνουμε απόλυτα όλες! Θα σκέφτεσαι πως σήμερα κάνει μεγάλους υπέροχους υπνους :) Από αύριο σίγουρα θα επανέλθει στο ζωηρό εαυτό του. 

@EugenJen Μην κάθεσαι καλέ και νευριάζεις και σκας για τέτοια! Εσύ ως μανούλα θα δεις τι ταιριάζει και στους δύο σας και αναλογος θα πράξεις! Καλύτερα να κάνεις κάποια μαθήματα με την μαία και να την ρωτήσεις για όλα - όπως για την μικτή διατροφή κτλπ πάρα να μπαίνεις κ να διαβάζεις πράγματα (που μπορεί τα περισσότερα να είναι σωστά) αλλά με τον απόλυτο τρόπο τους να σε κατευθύνουν προς το αντίθετο. 

Αχχχ τι ωραία που είναι έτσι οι γονείς σας! Πάντα η αλήθεια είναι πως το πρώτο τους εγγονάκι έχει άλλη χάρη :grin:

Και μιας και λέμε τον πόνο μας ας πω και εγώ τον δικό μου ^_^ Πάντα είχα πονάκια σαν περιόδου τώρα τελευταία όμως κυρίως όταν θα περπατήσω λίγο ή κάνω καμιά δουλειά (μην φανταστείτε να πλύνω ας πούμε πιάτα) σκληραίνει σε υπερβολικό σημείο η κοιλιά και πονάω ΠΟΛΥ! Το συζήτησα με την γιατρό όπου μου αύξησε το μαγνήσιο κ μου είπε ότι παθαίνω συσπάσεις και δεν είναι καλό να έχω τόσο έντονες από τώρα. Και αν διαρκέσουν πάρα πάνω ώρα να την πάρω να την ενημερώσω. Ευτυχώς ως τώρα φεύγει σχετικά γρήγορα. Μετά ότι φάω πάλι φουσκώνει η κοιλιά μου, πονάει γτ νιώθω το έντερο και πολλές φορές είναι σαν να μην μπορώ να ανασανω. Και με έχει κουράσει αφάνταστα όλο αυτό. Νιώθω σαν μπαλόνι που φουσκώνει, σκληραίνει, ξεφουσκώνει και πονάει συνεχώς για διαφορετικούς λόγους.... 

Καλημερα κουκλα μου. Ευχομαι να πανε ολα καλα και με το μαγνήσιο να ηρεμήσεις.. 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Renez και εγώ σαν την @marianna1986 το υπολόγιζα τόσο και΄ρο βάσει ΠΗΤ λάθος το έκανα??οκ λεπόν μπήκαμε στον 7ο!! 

Χριστούλη μου πότε καλέ λέγαμε για τις χοριακές πότε ξημεροβραδιαζόμουν στην λεκάνη και τώρα έχω γίνει σαν την μοσχαρα!!

@Jasmine@ το πόσο με αγαπάς δεν λέγεται !! :wub:

@Renez να στην στείλω την χοντρούλα μου όταν πάω σπίτι, αν και στον υπέρηχο έκανε τούμπες και φαίνεται ένα κουβάρι!

  • Χαχα 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Irinoula86 είπε:

καλημέρα!!!! αχ κ εγω έτσι έκανα!!!! λες να έχουμε δημιουργήσει κανένα θέμα στο μωράκι μας? πολλές φορές το σκέφτομαι αυτό.... να φανταστείς εγω η χαζή..... έκανα το τέστ και στην ώρα που περίμενα έκανα τσιγάρο γτ σκεφτόμουν  ότι είναι το τελευταίο μου..... αυτό..... πειτε με ηλίθια χαζή και ότι άλλο θέλετε........

Καλημερα... Βρε ασε μας πρωι

Λέω να σε σταυρώσουμε και σενα κακουργα που κάπνισες.. ΕΛΕΟΣ δλδ... Τσιγάρο και κλήση? Τστστστστσ

Χάλια ομάδα είμαστε έεεεε

Πεθαίνω ωωω

 

Just now, Christinα είπε:

@Eva137 κ @Hope89 έχετε πολύ δίκιο με το σπίτι! Το ψιλό περασα κ το περνάω αλλαχωρίς το σημαντικότερο άγχος του επείγοντος! Δείτε το σαν μια νέα αρχή απ όλες τις απόψεις κ χαλαρά όλα θα γίνουν! (Εύκολο στα λόγια, Ναι...)

@Ninamc έχω το ίδιο άγχος με το νωρίτερα...δν έχω ενδείξεις αλλά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό...Παλι καλά οι γονείς μας είναι κοντά, εμένα το θέμα είναι η δουλειά που θέλω να δουλέψω τν Σεπτέμβρη γτ αν την αφήσω με άφησε κ τότε καήκαμε...Ειπαμε κ με τον γιατρό να πάμε για γύρω 1η εβδομάδα του Οκτωβρίου Καλώς εχοντων6των πραγμάτων! Φοβάμαι όμως!

@Renez βρε παιδάκι μου κι εγώ τρώω κάτι τέτοιες φρικες χωρίς λόγο! Λένε όταν είμαστε κ λίγο στρεσαρισμενες αυτά είναι ήσυχα κ όταν κινούμαστε!

Αχ άρα δεν είμαι μόνη μου στο άγχος.. Κάτι είναι κο αυτό. Χαχαχα

Ευχαριστώ κορίτσια @Renez και αν στο φέρω και δει τα σκυλάκια θα μου ζητήσει να μείνει μαζί σας μόνιμα.. Χαχαχαχα παει ο κοκκινομάλλης μουυυυ

 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

καλημέρα!!!! αχ κ εγω έτσι έκανα!!!! λες να έχουμε δημιουργήσει κανένα θέμα στο μωράκι μας? πολλές φορές το σκέφτομαι αυτό.... να φανταστείς εγω η χαζή..... έκανα το τέστ και στην ώρα που περίμενα έκανα τσιγάρο γτ σκεφτόμουν  ότι είναι το τελευταίο μου..... αυτό..... πειτε με ηλίθια χαζή και ότι άλλο θέλετε........

Πολλά τα άγχη στην αρχή μωρέ! Εντάξει προσέχουμε αλλά δεν θα τρελαθουμε κιολας! 

Εγώ το έκοψα κ το κράτησα κ μετά αφού γέννησα κ τώρα. Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει στο μελλον:tongue:

Μου έχει λείψει λίγο η αλήθεια είναι!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Εμένα ενώ πίνω 2 Μαγνησία πρωί βράδυ σύσπαση παθαίνει το πρωί πρωί μόλις ξυπνάω στις 6 τη νιώθω συνήθως πολύ σκληρή αλλά μόλις τη χαϊδεύω λίγο ηρεμεί αμέσως..

Εφόσον σε καθυσηχασε η γιατρός όλα καλά αγάπακι,ποτέ έχεις υπέρηχο??

Πονάς κιόλας κοριτισι μου εσύ; Γιατί εμένα αυτό με ζοριζει περισσότερο.... Αφού καμία φορά σκέφτομαι αν νιώθω έτσι τώρα κ δεν την παλεύω πως θα αντέξω στην γέννα! Αλλά όπως λες την χαϊδεύω, βάζω και μια κουβερτουλα γύρω γύρω που με ζεσταίνει και κάπως ανακουφιζομαι και περνάει σιγά σιγά.... 

Αύγουστο τώρα! 

@Ninamc Ευχαριστω πολύ!!! 

@Irinoula86 Άντε καλέ! Παλιά κάπνιζαν σε όλοι την εγκυμοσύνη κ δεν πάθαιναν τίποτα τα παιδιά (Μην το κάνετε κ εσείς όμως :tongue:

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου... το να ετοιμάζεσαι να γεννήσεις είναι από μόνο του αγχωτικό, αν δεν έχεις και σπίτι δεν το συζητάω. Έχεις και το παιδάκι σου που σκέφτεσαι και χειροτερεύει η ψυχολογία σου. Προσπάθησε να κάνεις ένα βήμα την φορά, μη σκέφτεσαι τόσο τί ακολουθεί μετά ή το χειρότερο που μπορεί να συμβεί γιατί αγχώνεσαι περισσότερο και πιθανότατα να ανησυχείς περισσότερο τζάμπα. Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος όλα παίρνουν το δρόμο τους και όλα γίνονται για καλό. Κι εμείς εδώ ακόμα στην αναζήτηση είμαστε και έχουμε απογοητευτεί αρκετά γιατί όλα τα σπίτια στην αγορά είναι ή πολύ παλιά και χάλια (μιλάμε για παράγκες όμως) ή καλούτσικα αλλά πανάκριβα. Είναι απίστευτο αυτό που γίνεται φέτος. Μόλις βγει ένα ωραίο σπίτι σε λίγο πιο νορμάλ τιμή εξαφανίζεται μέσα σε λίγες ώρες... ούτε να το δούμε δεν προλαβαίνουμε! Από ότι φαίνεται θα πρέπει να ξηλωθούμε κανονικά για να προλάβουμε μόλις ξαναβγεί κάτι καλό, αλλά επειδή ακόμα δεν έχει επισημοποιηθεί η πρόσληψή μου στη δουλειά δεν έχει εγκριθεί το δάνειο, οπότε έχουμε και αυτό το πρόβλημα. Τέλος πάντων, είπαμε ένα βήμα την φορά, και να έχουμε πίστη ότι όλα σιγά σιγά θα τακτοποιηθούν.

Κορίτσι μου όλα θα γίνουν.... μην αγχώνεσαι.... η καθεμιά μας αντιμετωπίζει τις δικές της δυσκολίες...... και όλα θα λυθούν ..... τα παιδάκια μας θα μας δώσουν την δύναμη τους........και όλα θα γίνουν.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@EugenJen αποθηλασα μόνη μ χωρίς χάπι! Σιγά σιγά τον μειώνεις τον θηλασμο,τραβάς κ λίγο με το θήλαστρο όλο κ λιγότερο κ μειώνεται. Αν νοιώθεις ότι γέμισε δν το αφήνεις όμως,θα δεις στη πράξη γτ είναι εύκολο να αρρωστήσεις από αυτό το πράγμα. Τώρα θα δω ίσως πάρω κ χάπι γτ φοβάμαι για υπολείμματα κ μετά θα κάνω κ υπέρηχο μαστού.

Παρακολουθούσα τέτοιες ομάδες κ με μαιες εδώ προ γέννας κ έπαιρνα ιδέες αλλά είναι τόσο απόλυτες που ποτέ δεν άνοιξα κουβέντα! Στη πράξη όλα θα τα λύσουμε!

  • Μου αρέσει 3

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...