Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Christinα είπε:

Ειναι μικρό το παιδί κι έχεις δίκιο! Καλέ μπαμπατσικο είναι! Φτου φτου! Αλλά προσπάθησε να το μάθεις να ανεβαίνει μόνο του στο κάθισμα του αυτοκινήτου κ να κρατάς το χεράκι, κ φαγητό στο τραπέζι κανονικά ή στον καναπέ ή πάρε μια πλαστική κατρουλιτσα παιδικη να κάθετε εκεί. Ψάξε λύσεις για να βοηθήσεις τν εαυτό σου . Το κάγκελο της κουνιας δεν βγαίνει??? Είδες από το βάρος είναι παιδάκι μου, άραξε, να ναι καλά η γυναίκα που σε βοηθάει!

Είναι Μπαμπατσικη αλλά και  ψηλή για την ηλικία της. 

Κατρουλιτσα;;; Χαχαχαχα τι είναι αυτό;;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, P.L.L. είπε:

Είναι Μπαμπατσικη αλλά και  ψηλή για την ηλικία της. 

Κατρουλιτσα;;; Χαχαχαχα τι είναι αυτό;;

Αχαχαχα κι εγώ μετά το ειδα ...καρεκλιτσα ήθελα να πωωωωωαχαχαχαχα...Με έχει ξεφτιλίσει το autocorrect 

  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

 

Εννοείται ότι θέλω να τα δω να τα πιάσω να τα μυρίζω να τα αγκαλιάσω... αλλά ρε κορίτσια όλες αυτές οι αλλαγές που έρχονται στη ζωή μου με έχουν κατά αγχώσει! Είναι κάτι το άγνωστο δε ξέρω πως να το εξηγήσω..
 

Γιατί καλέ δεν είναι για εμάς που είμαστε πρώτο μάνες σαν εσένα?? Εγώ έχω να πιάσω νεογέννητο από τα αδέρφια μου πριν 14 χρόνια!!!!!

Όμως μέρα με τη μέρα που διαβάζω οοοσα κατεβάζει η Κούτρα μου κ με απασχολούν,που βλέπω βίντεο με γέννες,ρουτίνα νεογέννητων κτλ κτλ αρχίζω κ μπαίνω οοολο κ πιο πολύ στο κλίμα..

Κ ειδικά από τότε που σας είχα πει πάλι πως δεν τον ένιωθα πόσες ώρες κ όταν κλοτσισε το απόγευμα άρχισα να δακρύζω ασυναίσθητα γεμάτη από ανακούφιση κ ευτυχία κατάλαβα πως αυτό το πλάσμα μέσα μου είναι δικό μου κ ήδη το αγαπώ απίστευτα κ είμαι η μόνη ικανή να το μεγαλώσω κ θα το κάνω!

Just now, marianna1986 είπε:

Για το θέμα θηλασμός και θηλαστρο έχω αρκετή εμπειρία μιας και χρησιμοποιησα θηλαστρο αποκλειστικά τους τρεις πρώτους μήνες... Πολυ κλαμα και απελπισία τον πρώτο καιρο που την έβαζα στήθος και αυτή ήθελε το μπουκάλι... Τεσπά είχα αγορασει το ameda lactaline, δεν είναι νοσοκομειακό αλλά μια χαρά την εκανα τη δουλειά μου και δεν μου μείωσε την παραγωγή. Ένα βράδυ γύρω στους τρεις μήνες είχαμε πάει σε μια ταβέρνα και δεν είχα πάρει γάλα μαζί μου και η μικρή άρχισε να κλαιει. Πήγα στο αμαξι και θήλασε πρώτη φορά κανονικά! Από τότε δεν ξαναεδωσα αντλημενο! Αν και τώρα θα το πάω με αντλήσεις μέχρι τον έκτο μηνα και μετά ξένο. Δεν θελω να ξαναθηλασω.

Για την επισκληριδιο είμαι φαν και δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσω να πονάω έτσι όπως πονουσα μέχρι η διαστολή να πάει στο 5... Αλλά υπάρχουν κοπέλες που είναι ανεκτικές στον πόνο...

@P.L.L. μερικές φορές νιώθω απλά κλωτσιές χαμηλά και μερικές χτυπάνε πάνω στην κύστη και είναι πολυ ενοχλητικό.

 

Πως κ προτιμάς την άντληση αντί του θηλασμού?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Γιατί καλέ δεν είναι για εμάς που είμαστε πρώτο μάνες σαν εσένα?? Εγώ έχω να πιάσω νεογέννητο από τα αδέρφια μου πριν 14 χρόνια!!!!!

Όμως μέρα με τη μέρα που διαβάζω οοοσα κατεβάζει η Κούτρα μου κ με απασχολούν,που βλέπω βίντεο με γέννες,ρουτίνα νεογέννητων κτλ κτλ αρχίζω κ μπαίνω οοολο κ πιο πολύ στο κλίμα..

Κ ειδικά από τότε που σας είχα πει πάλι πως δεν τον ένιωθα πόσες ώρες κ όταν κλοτσισε το απόγευμα άρχισα να δακρύζω ασυναίσθητα γεμάτη από ανακούφιση κ ευτυχία κατάλαβα πως αυτό το πλάσμα μέσα μου είναι δικό μου κ ήδη το αγαπώ απίστευτα κ είμαι η μόνη ικανή να το μεγαλώσω κ θα το κάνω!

Έχεις δει τα βιντεάκια του θηλασμου από την πατσουρου, με είχαν ηρεμήσει όταν τα είδα! Πρέπει να τα βάλω πάλι μάλλον γιατί έχω αγχωθεί με όλα.... από τη γεννα μέχρι που θα βάλω τη μπανιέρα! 
να πω κ κάτι άλλο βλέπετε κάθε μέρα με τα κρούσματα τι γίνεται; Και όλος αυτός ο κόσμος μπαίνει αφιλτράριστος Ελλάδα...

  • Μπερδεμένη/-ος 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Jasmine@ είπε:

Έχεις δει τα βιντεάκια του θηλασμου από την πατσουρου, με είχαν ηρεμήσει όταν τα είδα! Πρέπει να τα βάλω πάλι μάλλον γιατί έχω αγχωθεί με όλα.... από τη γεννα μέχρι που θα βάλω τη μπανιέρα! 
να πω κ κάτι άλλο βλέπετε κάθε μέρα με τα κρούσματα τι γίνεται; Και όλος αυτός ο κόσμος μπαίνει αφιλτράριστος Ελλάδα...

Με τις μλκιες αυτές φίλε μας βλέπω ξανά σε κάνα lock down το χειμώνα κ να δω πως θα επιβιώσουμε μετά οικονομικά!!

Άντε τώρα!! Κατανοώ πως έπρεπε να ανοίξουν τον τουρισμό επειδή στην Ελλάδα πάνω από το 50% του πληθυσμού εργάζεται σε τουριστικα επαγγέλματα (ξενοδοχεια-σεφ-ταβερνες-μπαρ-παραλιες-ναυτιλιακες-αεροπορικες-τουριστικα γραφεια-ξενοδοχ.υπαλληλοι-καθαριστριες-ναυαγοσωστες-ξεναγοι κτλ κτλ..) αλλά ρε παιδιά ας μην αφηναμε καταρχάς από χώρες με υψηλά κρούσματα πχ Αμερική,Γερμανία Αγγλία κτλ κ ας κάνανε καλύτερους ελέγχους σε όλους. Μέχρι να βγουν αποτελέσματα να είναι σε καραντίνα από το κράτος όχι μόνοι τους κ καλά ανεξέλεγκτοι!!!

Με φουντωσες τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Έχεις δει τα βιντεάκια του θηλασμου από την πατσουρου, με είχαν ηρεμήσει όταν τα είδα! Πρέπει να τα βάλω πάλι μάλλον γιατί έχω αγχωθεί με όλα.... από τη γεννα μέχρι που θα βάλω τη μπανιέρα! 
να πω κ κάτι άλλο βλέπετε κάθε μέρα με τα κρούσματα τι γίνεται; Και όλος αυτός ο κόσμος μπαίνει αφιλτράριστος Ελλάδα...

Εγώ στην κόρη μου είχα αγχωθεί τόσο πολύ που έφαγα μια φρικη μια μέρα και άρχισα να τσακώνομαι με τον άντρα μου γιατί δεν με βοηθάει με το μωρό (το οποίο δεν είχα γεννήσει ακόμα!!!) Παραλογισμός σου λέω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Με τις μλκιες αυτές φίλε μας βλέπω ξανά σε κάνα lock down το χειμώνα κ να δω πως θα επιβιώσουμε μετά οικονομικά!!

Άντε τώρα!! Κατανοώ πως έπρεπε να ανοίξουν τον τουρισμό επειδή στην Ελλάδα πάνω από το 50% του πληθυσμού εργάζεται σε τουριστικα επαγγέλματα (ξενοδοχεια-σεφ-ταβερνες-μπαρ-παραλιες-ναυτιλιακες-αεροπορικες-τουριστικα γραφεια-ξενοδοχ.υπαλληλοι-καθαριστριες-ναυαγοσωστες-ξεναγοι κτλ κτλ..) αλλά ρε παιδιά ας μην αφηναμε καταρχάς από χώρες με υψηλά κρούσματα πχ Αμερική,Γερμανία Αγγλία κτλ κ ας κάνανε καλύτερους ελέγχους σε όλους. Μέχρι να βγουν αποτελέσματα να είναι σε καραντίνα από το κράτος όχι μόνοι τους κ καλά ανεξέλεγκτοι!!!

Με φουντωσες τώρα!!

Μα έχουν λυσσάξει με τον τουρισμό... τον έχουν βάλει πάνω από την υγεία των πολιτών! 
στην Ιταλία που είχε αμέτρητα κρούσματα αφήνουν τα καράβια κ έρχονται κάθε μέρα χωρίς ελέγχους! Το Βελιγράδι είναι σε καραντίνα κ εμείς τους αφήναμε να έρχονται Ελλάδα για διακοπές... 

Just now, P.L.L. είπε:

Εγώ στην κόρη μου είχα αγχωθεί τόσο πολύ που έφαγα μια φρικη μια μέρα και άρχισα να τσακώνομαι με τον άντρα μου γιατί δεν με βοηθάει με το μωρό (το οποίο δεν είχα γεννήσει ακόμα!!!) Παραλογισμός σου λέω 

Εγώ μόλις τον ρώτησα πόσες μερες άδεια θα έχει για να με βοηθήσει! Χαχαχαχαχ άσε που το σκέφτομαι κ αυτό που λες ότι δε με βοηθάει κ κλαίω! Έτσι μόνη μου...


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Εγώ στην κόρη μου είχα αγχωθεί τόσο πολύ που έφαγα μια φρικη μια μέρα και άρχισα να τσακώνομαι με τον άντρα μου γιατί δεν με βοηθάει με το μωρό (το οποίο δεν είχα γεννήσει ακόμα!!!) Παραλογισμός σου λέω 

Χαχαχχα είπαμε είναι κ οι ατιμες ορμόνες ρε κουτοοοο

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Μα έχουν λυσσάξει με τον τουρισμό... τον έχουν βάλει πάνω από την υγεία των πολιτών! 
στην Ιταλία που είχε αμέτρητα κρούσματα αφήνουν τα καράβια κ έρχονται κάθε μέρα χωρίς ελέγχους! Το Βελιγράδι είναι σε καραντίνα κ εμείς τους αφήναμε να έρχονται Ελλάδα για διακοπές... 

Εγώ μόλις τον ρώτησα πόσες μερες άδεια θα έχει για να με βοηθήσει! Χαχαχαχαχ άσε που το σκέφτομαι κ αυτό που λες ότι δε με βοηθάει κ κλαίω! Έτσι μόνη μου...

Κι εγώ έτσι ήμουν! Ξέσπασε! Έχεις το δικαίωμα γιατί οι ορμόνες μέσα σου κάνουν πάρτυ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Jasmine@ είπε:

Μα έχουν λυσσάξει με τον τουρισμό... τον έχουν βάλει πάνω από την υγεία των πολιτών! 
στην Ιταλία που είχε αμέτρητα κρούσματα αφήνουν τα καράβια κ έρχονται κάθε μέρα χωρίς ελέγχους! Το Βελιγράδι είναι σε καραντίνα κ εμείς τους αφήναμε να έρχονται Ελλάδα για διακοπές... 

Εγώ μόλις τον ρώτησα πόσες μερες άδεια θα έχει για να με βοηθήσει! Χαχαχαχαχ άσε που το σκέφτομαι κ αυτό που λες ότι δε με βοηθάει κ κλαίω! Έτσι μόνη μου...

Ρε Αντωνακι μου παίζουν λεφτά κ συμφέροντα για αυτό..σου λέει αν δεν τους ανοίξω τον τουρισμό δε θα με ψηφίσουν απλά τα πράγματα..συν τα λεφτά πίσω από ναυτιλιακές κ αεροπορικά..

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Κι εγώ έτσι ήμουν! Ξέσπασε! Έχεις το δικαίωμα γιατί οι ορμόνες μέσα σου κάνουν πάρτυ! 

Εν τω μεταξύ τον βλέπω τόσο ήρεμο κ χαλαρό κ εγώ από μέσα μου σκέφτομαι διαφορά  κ τσακώνομαι μόνη μου...

Just now, Renez είπε:

Ρε Αντωνακι μου παίζουν λεφτά κ συμφέροντα για αυτό..σου λέει αν δεν τους ανοίξω τον τουρισμό δε θα με ψηφίσουν απλά τα πράγματα..συν τα λεφτά πίσω από ναυτιλιακές κ αεροπορικά..

Ναι ρε εννοείται! Αλλά ξέρεις πως φοβάμαι απο φθινόπωρο τι θα γίνει;


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εν τω μεταξύ τον βλέπω τόσο ήρεμο κ χαλαρό κ εγώ από μέσα μου σκέφτομαι διαφορά  κ τσακώνομαι μόνη μου...

Ναι ρε εννοείται! Αλλά ξέρεις πως φοβάμαι απο φθινόπωρο τι θα γίνει;

Κ εμένα έτσι είναι ο άντρας μου.. σε ότι αφορά το παιδί βασικά.. εκείνος αγχώνεται για τη δουλειά κτλ..

Κ όταν τον ρώτησα μα καλά όλα εγώ τα σκέφτομαι για το παιδί κ ψάχνω κ μαθαίνω κτλ κτλ κ εσύ το νου σου μόνο στη δουλειά κ μάλωνα μόνη μου μου λέει " εγώ αγχώνομαι για τη δουλειά γτ με αυτή θα ζήσει το παιδί μας κ εμεις.." 

ε εκει τον κατάλαβα κ με συγκίνησε το αναίσθητο γουρούνι που είχα πριν στο μυαλό μου..

Θέλω να πω πως εκείνοι πολλές φορές σκέφτονται πολύ διαφορετικα από εμάς χωρίς να σημαίνει πως δεν νιώθουν τα ίδια..

Όσο για το χειμώνα κ εγώ φοβάμαι αλλά προσεύχομαι έστω να έχουμε γεννήσει να είμαι σπίτι με το παιδί μου κ ας γίνει ότι θέλει γτ κάνω κ κάτι σενάρια επιστημονικής φαντασίας άσε..   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ρε Αντωνακι μου παίζουν λεφτά κ συμφέροντα για αυτό..σου λέει αν δεν τους ανοίξω τον τουρισμό δε θα με ψηφίσουν απλά τα πράγματα..συν τα λεφτά πίσω από ναυτιλιακές κ αεροπορικά..

Καλη μ εγω 17 ώρες με μια δόση επισκληροδιου ελάχιστη και το υπόλοιπο το έβγαλα με ξυλοκαινη.. Τα είδα όλα. Σε συμβουλεύω να φτάσεις στα άκρα για να κάνεις την επισκληρηδιο.. Δλδ να αντέχεις να κάνεις τις εξωθησεις.. Αλλιώς την έβαψες και θα πας για καισαρική. Βασικά ο έμπειρος γιατρός ξέρει ποτε θα την κάνει.. Την στιγμή που θα την κάνει.. 

Όλα καλά θα πανε. 

@Christinα εμένα είναι όλα πλαστικα. Αβεντ

Δεν υπάρχει ςπριπτωση να μην τα χρησιμοποιήσω.. 

Και αποστείρωση είχα.. Αβεντ παλι

Και θερμός chilly bottles. 

Όλα θα τα ξανά χρησιμοποιήσω.. @Anastasia05

Just now, Renez είπε:

Και..? Αξίζει? Ή ήταν ως εκεί υποφερτοι οι πόνοι?

Γαμωτο ενώ έχω πει να κάνω,τώρα που σκέφτομαι όλο κ πιο πολύ για τη γέννα κτλ σκέφτομαι διάφορα..δε ξέρω..πχ αν για εμένα είναι υποφερτός ο πόνος γτ να κάνω? Αλλά θα πρέπει να το ξέρει ο γιατρός μου από πριν για να έχει μιλήσει με αναισθησιολογο λογικά.. κ αν έρθει κ τον πακετωσω τελευταία στιγμή? Ή αν δεν έρθει κ εν τέλη πονάω πολύ κ θέλω τι θα κάνω..?

Πφφφφφ

Υποφερτοι πόνοι γέννας δεν υπάρχουν.. Στο χαλάω το ξερω. Θα κάνεις υπομονή και θα δαγκωθεις και όλα καλά θα πανε


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εν τω μεταξύ τον βλέπω τόσο ήρεμο κ χαλαρό κ εγώ από μέσα μου σκέφτομαι διαφορά  κ τσακώνομαι μόνη μου...

Ναι ρε εννοείται! Αλλά ξέρεις πως φοβάμαι απο φθινόπωρο τι θα γίνει;

Αχ κι εμενα μου έλεγε ήρεμος«εγώ δεν ανησυχώ, είμαι σίγουρος ότι θα σου ξυπνήσει το μητρικό ένστικτο και θα είσαι υπέροχη μανούλα» Κι εγώ γινόμουν έξαλλη και έλεγα «αστα αυτά! Αν νομίζεις ότι θα το μεγαλώσω το παιδί μόνη μου γελιέσαι! Τέρμα οι βόλτες και τα ποτά! Τώρα θα κάθεσαι σπίτι και θα βοηθάς!» Χαχαχα Παραλογισμός σου λέω. Αλλα μου έλεγε αλλα του απαντούσα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...