Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Καντι είπε:

Παντως κανεις πολυ καλη άντληση εχεις πολυ γαλατάκι. Εγω εκεί υστερώ, αν αυτα τα γραμμάρια τα ειχε πάρει με δικο μου γάλα θα ήμουν πιο πολυ ευχαριστημένη, αλλα δεν χάνω το δάσος που ειναι να εχω ενα υγιες μωρο και χορτάτο. Η αλήθεια ειναι οτι ο μικρός εχει πολυ όρεξη  για φαγητό και εμεις τον σταματάμε. Πιστεύω αν του έδινα μισο λιτρο γάλα θα το κατέβαζε.

Μπραβο κορίτσι!

 Ξαναγυρίσεις δουλειά; Τα μικρά που τα αφηνεις;

Μαλλον σε εναν μηνα θα πρεπει να ξαναγυρισω, η αληθεια ειναι εχω αγχωθει αρκετα για τα παιδια. Θα ερχονται οι γιαγιαδες τις ημερες που μπορουν κ τις υπολοιπες ειπα να ψαξω για μια κοπελα. Πολυ δυσκολο παντως γτ κ το αλλο παιδι ειναι μικρο ακομα κ δεν αυτοεξυπηρετειται. 

φαντασου με το ενα χερι κραταω την μικρη κ με το αλλο πχ ταιζω τον μεγαλο, η παιζω μαζι του κλπ κλπ. 

Να σε ρωτησω, ποιο θερμομετρο εχεις για το γαλα κ πως μετρας; ισως μου χρειαστει για τις γιαγιαδες

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Μαλλον σε εναν μηνα θα πρεπει να ξαναγυρισω, η αληθεια ειναι εχω αγχωθει αρκετα για τα παιδια. Θα ερχονται οι γιαγιαδες τις ημερες που μπορουν κ τις υπολοιπες ειπα να ψαξω για μια κοπελα. Πολυ δυσκολο παντως γτ κ το αλλο παιδι ειναι μικρο ακομα κ δεν αυτοεξυπηρετειται. 

φαντασου με το ενα χερι κραταω την μικρη κ με το αλλο πχ ταιζω τον μεγαλο, η παιζω μαζι του κλπ κλπ. 

Να σε ρωτησω, ποιο θερμομετρο εχεις για το γαλα κ πως μετρας; ισως μου χρειαστει για τις γιαγιαδες

Infrared thermometer γράφει το κουτί 20 ευρώ το πήρα απο το φαρμακείο. Οπως μετράς το παιδί στο μέτωπο, ετσι μετράς και το μπουκάλι με το γάλα που εχεις ζεστάνει. Εχει κουμπάκι για σώμα ή επιφάνεια.

 Ειναι πολυ δύσκολο να εχεις δεύτερο τοσο μικρο παιδακι, ειναι μια σκέψη που μου έρχεται συνεχεια γιατι αν θα ηθελα να κανω και δεύτερο θα έπρεπε να το κανω άμεσα. Με τον μικρο τωρα ασχολουμαι 24 ωρες το 24ωρο. Σε αυτο που περιγράφεις σκέφτομαι το που θα βρίσκω φαΐ να ταΐσω το πρώτο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Κ εγω ειμαι σχεδον στην ιδια φαση. Να πω οτι γενικα κλαιει κ τον βαζω συνεχεια στηθος - κ τωρα εχω ξυπνησει γ αντληση - ειμαστε 3ων εβδομαδων σημερα

Βαρος γεννησης 3.450 - χανουμε κ πριν βγουμε απο μαιευτηριο εχουμε ξεκινησει μα παιρνουμε κ ειμαστε 3.330 - χαρουμενη εγω

γυρναμε σπιτι κ μετα απο μερικες μερες αποκλειστικου θηλασμου (κυριολεκτικα καθε μια ωρα στηθος) ζυγιζω στα 3.280!!!!! Μεγαλη στεναχωρια

η παιδιατρος λεει οτι ειναι μεγαλο παιδι κ δε χορταινει. Ξεκινησαμε humana 100ml δυο φορες τη μερα (μου ειπε να του δινω 130 ανντα 100 τα καταβροχθιζει) συν θηλασμο οποτε το ζητησει συν πηρα θηλαστρο γ να κανω κ μερικες αντλησεις να βλεπω τι γινεται.

βγαζω περιπου 80 μλ μπορει κ 90 σε μια καλη αντληση τα οποια επισης καταβροχθιζει. Επιδιωκω δυο αντλησεις τη μερα γ να εχει το στηθος γαλα κ για θηλασμο ( καταφερνω σιγουρα τη μια)

Το παιδι πηρε λιγο βαρος, πηγε 3.520 και χαρηκα. Μου ειπε να ζυγισω μια βδομαδα μετα. Εγω πμως ζυγισα στις τρεις μερες κ παλι εχασε στα 3.480. (Την τριτη αυτο). Του εχω προσθεσει αλλο ενα μπουκαλι και θα τον ζυγισω παρασκευη. Ελπιζω πραγματικα να εχει παρει!!!

 

Από ότι κατάλαβα όλες λίγο πολύ με το βάρος τα ίδια αντιμετωπίζουμε!! Τώρα που τον βάζω στο στήθος πάντως μετά το 20λεπτο η ψευδοθηλη είναι γεμάτη γάλα και φαίνεται ότι έχει κ λίγο στάξει από το στοματάκι του! Όποτε φαντάζομαι ότι έχει φάει αρκετά.. μετά όμως του κάνω για σιγουριά κ 90 ml φόρμουλα και τα καταπίνει σε 5 λεπτά!! Που σημαίνει ότι δεν έχει χορτάσει καθόλου από το στήθος.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ said:

Από ότι κατάλαβα όλες λίγο πολύ με το βάρος τα ίδια αντιμετωπίζουμε!! Τώρα που τον βάζω στο στήθος πάντως μετά το 20λεπτο η ψευδοθηλη είναι γεμάτη γάλα και φαίνεται ότι έχει κ λίγο στάξει από το στοματάκι του! Όποτε φαντάζομαι ότι έχει φάει αρκετά.. μετά όμως του κάνω για σιγουριά κ 90 ml φόρμουλα και τα καταπίνει σε 5 λεπτά!! Που σημαίνει ότι δεν έχει χορτάσει καθόλου από το στήθος.. 

Αυτο ακριβως!!!! Επισης εμενα σημερα ξεκινησε απ οτι φαινεται εντονη παλινδρομηση. Εκοψα άπο σημερα μονη μου τα γαλακτοκομικα - αυριο θα μολησω με τη παιδιατρο αλλα απ πτι διαβαζω ειναι στανταρ σε αυτες τις περιπτωσεις. Προβλεπω δυσκολο βραδυ


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ είπε:

Από ότι κατάλαβα όλες λίγο πολύ με το βάρος τα ίδια αντιμετωπίζουμε!! Τώρα που τον βάζω στο στήθος πάντως μετά το 20λεπτο η ψευδοθηλη είναι γεμάτη γάλα και φαίνεται ότι έχει κ λίγο στάξει από το στοματάκι του! Όποτε φαντάζομαι ότι έχει φάει αρκετά.. μετά όμως του κάνω για σιγουριά κ 90 ml φόρμουλα και τα καταπίνει σε 5 λεπτά!! Που σημαίνει ότι δεν έχει χορτάσει καθόλου από το στήθος.. 

Κι εγω το ίδιο ρε κοριτσια, οταν τον διακόπτω εχει πάντα γάλα στο στόμα του. Και φτιάχνω γάλα 60 ml για να ειμαι σιγουρη οτι έφαγε και το εξαφανίζει αμέσως! Άρα πεινάει και δεν κανει εμετό μετα γιατι τότε θα ηταν δείγμα λαιμαργίας.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , pap88 είπε:

Αυτο ακριβως!!!! Επισης εμενα σημερα ξεκινησε απ οτι φαινεται εντονη παλινδρομηση. Εκοψα άπο σημερα μονη μου τα γαλακτοκομικα - αυριο θα μολησω με τη παιδιατρο αλλα απ πτι διαβαζω ειναι στανταρ σε αυτες τις περιπτωσεις. Προβλεπω δυσκολο βραδυ

Τι εννοεις κοριτσι μου; 

 

Εμενα παντως κανει πολλες αναγωγες. Ηδη σημερα της εχω αλλαξει 4-5 φορες ρουχα, σεντονια κλπ επειδη βγαζει γαλα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 said:

Τι εννοεις κοριτσι μου; 

 

Εμενα παντως κανει πολλες αναγωγες. Ηδη σημερα της εχω αλλαξει 4-5 φορες ρουχα, σεντονια κλπ επειδη βγαζει γαλα. 

Αυτο με τις αναγωγες εννοω... οταν πινει συμπληρωμα και τον ρευω βγαζει πολυ μεγαλη ποσοτητα σαν να κανει μεγαλο εμετο. Θεωρω οτι ειναι παλινδρομηση κ οτι θα μας αλλαξει σε καποιο αντιαναγωγικο συμπληρωμα. Και στο μητρικο θα κανει γουλιτσα αλλα οχι μεγαλη ποσοτητα

 


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Αυτο με τις αναγωγες εννοω... οταν πινει συμπληρωμα και τον ρευω βγαζει πολυ μεγαλη ποσοτητα σαν να κανει μεγαλο εμετο. Θεωρω οτι ειναι παλινδρομηση κ οτι θα μας αλλαξει σε καποιο αντιαναγωγικο συμπληρωμα. Και στο μητρικο θα κανει γουλιτσα αλλα οχι μεγαλη ποσοτητα

 

Οχι μου κανει μεγαλες γουλιες. Κ ο πρωτος μου εκανε αλλα αυτη σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Ακομα και αφου την εχω ρεψει μπορει μετα απο μιση ωρα να αρχιζει να βγαζει κ να βγαζει. Της ανεβαινει το γαλα κ το ακουω. Ισως να ναι παλινδρομηση κ σε μας, πιστευω τα περισσοτερα βρεφη εχουν αλλα σε μεγαλυτερο αλλα σε μικροτερο βαθμο. Εχω δοκιμασει να την κρατησω ορθια κανα 20λεπτο μετα το ρεψιμο αλλα κ παλι μετα μπορει να βγαλει. 

Ας ελπισουμε τουλαχιστον κοριτσια να μην μας κανουν κολικους. Ουτε να το σκεφτομαι


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 said:

Οχι μου κανει μεγαλες γουλιες. Κ ο πρωτος μου εκανε αλλα αυτη σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Ακομα και αφου την εχω ρεψει μπορει μετα απο μιση ωρα να αρχιζει να βγαζει κ να βγαζει. Της ανεβαινει το γαλα κ το ακουω. Ισως να ναι παλινδρομηση κ σε μας, πιστευω τα περισσοτερα βρεφη εχουν αλλα σε μεγαλυτερο αλλα σε μικροτερο βαθμο. Εχω δοκιμασει να την κρατησω ορθια κανα 20λεπτο μετα το ρεψιμο αλλα κ παλι μετα μπορει να βγαλει. 

Ας ελπισουμε τουλαχιστον κοριτσια να μην μας κανουν κολικους. Ουτε να το σκεφτομαι

Εμας εχω την εντυπωση οτι εχουν ξεκινησει κολικοι - παιρνουμε προβιοτικες σταγονες 

πιο γαλα παιρνετε;;


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Εμας εχω την εντυπωση οτι εχουν ξεκινησει κολικοι - παιρνουμε προβιοτικες σταγονες 

πιο γαλα παιρνετε;;

Ωχ ναι; Ευχομαι να το περασετε οσο πιο γρηγορα γινεται κ οσο πιο ανωδυνα!

Θηλαζω δεν δινω ξενο προς το παρον. Αν χρειαστει να δωσω ομως αν γυρισω δουλεια , θα παω λογικα σε σανιλακ, η σε ναν, επειδη υπαρχει σχεδον παντου κ το βρισκεις ευκολα. Αν το δεχτει καλα κ το μωρο βεβαια

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, pap88 είπε:

Ζυγιστηκαμε σημερα κ επιτελους πηραμε βαρος!!!! 3.740 ο μπεμπης μου απο 3.450 που γεννηθηκε :wub:

Μπραβο σας τελεια!! Αφου ξεκινησε να παιρνει μην αγχωνεσαι. Κ μενα πλεον δεν κοιμαται οσο κοιμοταν ετσι ληθαργικα και θηλαζει πολυ πιο ενεργητικα. Την βλεπω κιολας οτι εχει αφρατεψει λιγο χαχαχα

  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!!

Γεννησαμε κ εμεις... 14 Δεκεμβριου ενα κοριτσακι 3050... Το αγγελουδακι μου :wub:

Να σας ρωτησω... Εχει καμια σας εικονα οταν λεμε για  μια καλα βρεγμενη πανα που πρεπει να εχει ενα βρεφος ποσο περιπου ζυγιζει;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nantia1286 said:

Γεια σας κοριτσια!! Να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!!

Γεννησαμε κ εμεις... 14 Δεκεμβριου ενα κοριτσακι 3050... Το αγγελουδακι μου :wub:

Να σας ρωτησω... Εχει καμια σας εικονα οταν λεμε για  μια καλα βρεγμενη πανα που πρεπει να εχει ενα βρεφος ποσο περιπου ζυγιζει;;

Οχι :-? αλλα μερικες φορες οταν κανει τσισακια και τον αλλαζεις η πανα ειναι μουσκιδι..και αλλες λιγοτερο! αυτο θαρρω εννοουν


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nantia1286 είπε:

Γεια σας κοριτσια!! Να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!!

Γεννησαμε κ εμεις... 14 Δεκεμβριου ενα κοριτσακι 3050... Το αγγελουδακι μου :wub:

Να σας ρωτησω... Εχει καμια σας εικονα οταν λεμε για  μια καλα βρεγμενη πανα που πρεπει να εχει ενα βρεφος ποσο περιπου ζυγιζει;;

Να σας ζήσει η μπεμπουλα σας!καλοτυχη και ευτυχισμένη.

στα pambers εχει μια γραμμουλα κίτρινη που οταν εχει κανει τσισα το μωρο γινεται μπλε, ανάλογα ποσο μπλε ειναι καταλαβαίνεις ποσα τσισα έκανε. Εμενα αυτο με βοηθάει με μια ματια εχω καταλάβει. Παντως 7 πάνες την μερα που μας ειπαν δεν τον αλλάζω στις 5 ειμαι.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...