Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Agatte είπε:

Ρε παιδί μου, πολύ ωραία νιώθω ξαφνικά! Λες και γκαστρωθηκα ένα πράμα, χάχαχα! 

@TATAKI πού είσαι; Έλα οι γριές κότες εδώ μαζευτήκαμε!

Δεν έχει να κάνει με το ποια θα κόψει πρώτη το νήμα γιατί οποία κι αν κάνει την αρχή, θα είναι χαρά μεγάλη για όλες μας! 

Κράτα με να σε κρατώ να ανέβουμε το βουνό!

Λοιπόν, εν τάχει στα νέα μου! Πήγα χθες στον καινούριο γιατρό, με είχε πάνω από μία ώρα μέσα και μιλούσαμε, χαλαρός, ευγενικός και πολύ εφησυχαστικος! Μου είπε πως παρόλο που το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου δεν είναι καλό, δεν το βλέπει καν γιατί έγινε σε αμιγώς μικροβιολογικο εργαστήριο και δεν το θεωρεί αξιόπιστο. Μας σύστησε κάποιο στην Αθήνα, αλλά τώρα με την καραντίνα, δύσκολη η μετακίνηση. Πρότεινε, όπως και ο ανδρολογος, πιο συχνές επαφές και είπε να μη δίνω πολύ βαρύτητα στα τεστ ωορρηξίας (είχα θετικό τεστ στη 16η και 17η μέρα και μου ήρθε περίοδος την 28η. Μου είπε πως για έναν εξωσωματικο θα ήμασταν το τέλειο ζευγάρι γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα τα καταφέρναμε με την πρώτη προσπάθεια, αλλά για κανένα λόγο δε μας θεωρεί ουσιαστικά υπογονιμους ώστε να συστήσει σπερματέγχυση η ετ(θυμάστε τι μου είπε ο προηγούμενος;) . Μου έκανε και υπέρηχο, 6η μέρα του κύκλου μου, 4 χιλιοστά ενδομήτριο όταν η μέση γυναίκα έχει 2,5 χιλιοστά. Το πόρισμα του ήταν πως κάνω νωρίς ωορρηξία. Στη δεξιά ωοθήκη 2 αυγά μεγαλύτερα και στην αριστερη ένα ακόμα πιο μεγάλο. Είπε πως λογικά θα κάνω ωορρηξία από την αριστερή. Γενικά για την ηλικία μου με βρήκε άριστα και πρότεινε ο άνδρας μου να κάνει ένα ακόμα σπερμοδιαγραμμα πιο εξειδικευμένο και όχι σε μικροβιολογικο. Σύστησε να συνεχίσουμε τις βιταμίνες, αν μας παίρνει, να πάρουμε και τα profertil και να έχουμε όσο πιο συχνά γίνεται επαφές με το που μου τελειώνει η περίοδος. Ρε κορίτσια, δεν ξέρω, αλλά πήρα ένα κουράγιο. Να πάει και η αγάπη για το νέο σπερμοδιαγραμμα και μακάρι οι βιταμίνες να έκαναν δουλειά! 

Του είπα και για σαλπιγγογραφια και μου είπε πως η σαλπιγγογραφια θα είναι η τελευταία εξέταση για να πω πως ολοκλήρωσα τον έλεγχο μου. Μου είπε πως προς το παρόν και σύμφωνα με την εικόνα μου, δεν υπάρχει λόγος να την κάνω. Είπα θα την αφήσω ακόμα ένα δύο μήνες και θα κοιτάξω να την κάνω μετα. Εντελώς βλακώδες αλλά νιώθω καλύτερα. Με ηρέμησε πολύ 

Ότι σου είπε αυτό είναι ...λοιπόν και τώρα πες ποσο συχνές επαφές σας είπε;;;;;;το κάθε μέρα δηλαδή;;;;;όσο πιο συχνές τι εννοεί;;;;;γιατί είμαι μέσα το κάνω αν είναι κ δύο φορές την μέρα χαχαχαχαχαχαχαχα.

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάρες όμορφες ήρθα και εγώ. Τυχερό το θέμα μας να είναι και σύντομα. Εγώ είμαι σε γόνιμες μέρες και δίνω τις μάχες μου πάλι. Η περίοδος μου ήταν οτι να ναι αυτη τη φορα...3 μερες και οχι ιδιαιτερη ροη. Σκεφηκα μηπως ηταν οι βιταμινες που ειχα ξεκινησει...θα δειξει...αντε κοριτσια να κανουμε εδω καλη αρχη. Περιμενει καμια συντομα;

Just now, Emilly said:

Ότι σου είπε αυτό είναι ...λοιπόν και τώρα πες ποσο συχνές επαφές σας είπε;;;;;;το κάθε μέρα δηλαδή;;;;;όσο πιο συχνές τι εννοεί;;;;;γιατί είμαι μέσα το κάνω αν είναι κ δύο φορές την μέρα χαχαχαχαχαχαχαχα.

Ελα ντε...ποσο συχνες; εγω εβαλα αλλο προγραμμα αυτο το μηνα...καθε 1.5 μερα χαχαχα...πεφτουν σκ φυσικα οι γονιμες...δηλαδη μεσημερι τη μια, βραδυ την επομενη...γελοιο ακουγεται αλλα κανω παραλλαγες η γυναικα χαχαχα. Εχω μια απορια...κοιτουσα ποτε εχω θετικο τεστ και ποτε αδιαθετω. Εχω 11η και 12η μερα θετικο και αδιαθετω την 28η. Καθε μηνα το ιδιο...αρα ποια ειναι συγκεκριμενα η μερα της ωορρηξιας μου;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Δεν ξέρω ποιες δέχεστε στο τόπικ αλλά έτσι για να παίρνετε θάρρος , επειδή πολύ age shamming έχει πέσει το τελευταίο διάστημα...έκανα την 1η μου προσπάθεια πέρυσι στην ηλικία των 42. έπαθα υπερδιέργεση, νοσηλεύτηκα και ενώ νοσηλευόμουν μου έγινε και εμβρυομεταφορά (για μου μείνει για πάντα η απορία, γιατί μου το έκαναν αυτό).  Τελικά έμεινα για 9 μέρες μέσα. Αφού απέτυχε η εμφύτευση μάζεψα τα κομμάτια μου και πήγα άλλου. Ακριβώς 1 χρόνο μετά είμαι έγκυος (43 γεμάτα, γεμάτα)!όλα θα γίνουν, να είστε αισιόδοξες!

Καλησπερα,

Καταρχην η ωρα η καλη!!! Μια τελειομηνη εγκομοσυνη να εχεις κοριτσι μου κ με εναν πονο! Βασικα δεν σε πηγε με φυσικο? Κ οκ σε πηγε με διεγερση, οταν επαθες υπερδιεγερση ειναι δυνατον να σου κανουν ετ??? Πρωτη φορα το ακουω αυτο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Την 1η φορά ξεκίνησα με 300 pergoveris. Καμία αιματολογική παρά μόνο στην 10η μέρα που η οιστραδιόλη είχε φτάσει κοντά 4000. Μόνο υπέρηχο στην 5η που μου είπε ότι δεν έβλεπε τίποτα κ να συνέχιζα τις ενέσεις. Φυσικά τη 10μέρα έπαθε σοκ ο να μην τον χαρακτηρίσω κ το βράδυ έκανα μισή δόση, cetrotide ,ovitrelle.Την μεθεπόμενη μου έκαναν ωοληψία κ με έδιωξαν. την μεθεπόμενη δεν αισθανόμουν καλά κ ζήτησα να πάω να με δουν. Με κράτησαν φυσικά μέσα. γιατί η υπερδιέργεση συνεχιζόταν. 3μέρες μετά μου έκαναν μεταφορά και φυσικά την επόμενη είχα πάρει 2 κιλά επειδή τα νεφρά μου είχαν σταματήσει τη λειτουργία τους...Να μην τα θυμάμαι...με είχαν κάνει σουρωτήρι στις ενέσεις, από παντού κρέμονταν οροί. Αφού έφυγα σίγουρη ότι έχει αποτύχει μου είχε γράψει κ λάθος ημερομηνία να κάνω χοριακή η οποία φυσικά ήταν αρνητική. Κ όμως ρε κορίτσια δεν το παραδέχτηκε ποτέ κ με έβαζε να κάνω ινοχέπ μέχρι τη μέρα που αδιαθέτησα.  Με κλάματα να κάνω ενέσεις στην κοιλιά μου που ήταν πράσινη κ ενώ είχα αρνητική χοριακή στα χέρια μου. Αν είχα τη δύναμη την οικονομική και το ψυχικό σθένος θα τον κυνηγούσα μέχρι τέλους. Με φώτισε ο Θεός και πήγα λίγο πριν το 1ο λοκ ντάουν στα Γιάννενα και τώρα είμαι 14η εβδομάδα. Να μην το βάζετε κάτω και όλα μα όλα θα γίνουν!Σας εύχομαι καλή τύχη μέσα από την καρδιά μου!

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, TATAKI είπε:

Κοριτσάρες όμορφες ήρθα και εγώ. Τυχερό το θέμα μας να είναι και σύντομα. Εγώ είμαι σε γόνιμες μέρες και δίνω τις μάχες μου πάλι. Η περίοδος μου ήταν οτι να ναι αυτη τη φορα...3 μερες και οχι ιδιαιτερη ροη. Σκεφηκα μηπως ηταν οι βιταμινες που ειχα ξεκινησει...θα δειξει...αντε κοριτσια να κανουμε εδω καλη αρχη. Περιμενει καμια συντομα;

Ελα ντε...ποσο συχνες; εγω εβαλα αλλο προγραμμα αυτο το μηνα...καθε 1.5 μερα χαχαχα...πεφτουν σκ φυσικα οι γονιμες...δηλαδη μεσημερι τη μια, βραδυ την επομενη...γελοιο ακουγεται αλλα κανω παραλλαγες η γυναικα χαχαχα. Εχω μια απορια...κοιτουσα ποτε εχω θετικο τεστ και ποτε αδιαθετω. Εχω 11η και 12η μερα θετικο και αδιαθετω την 28η. Καθε μηνα το ιδιο...αρα ποια ειναι συγκεκριμενα η μερα της ωορρηξιας μου;

Αχ με έφαγες στην στροφή χαχαχαχαχαχαχαχα.πως δεν το σκέφτηκα ....αλλά κ πως να ξεμοναχιαστουμε μεσημέρι;;;;αυτό αδύνατον....λοιπόν θα κάνω το άλλο βράδυ και μεθεπόμενη πρωί.αυτο γίνεται...τέλεια...το χω.

Just now, BILLE είπε:

Δεν ξέρω ποιες δέχεστε στο τόπικ αλλά έτσι για να παίρνετε θάρρος , επειδή πολύ age shamming έχει πέσει το τελευταίο διάστημα...έκανα την 1η μου προσπάθεια πέρυσι στην ηλικία των 42. έπαθα υπερδιέργεση, νοσηλεύτηκα και ενώ νοσηλευόμουν μου έγινε και εμβρυομεταφορά (για μου μείνει για πάντα η απορία, γιατί μου το έκαναν αυτό).  Τελικά έμεινα για 9 μέρες μέσα. Αφού απέτυχε η εμφύτευση μάζεψα τα κομμάτια μου και πήγα άλλου. Ακριβώς 1 χρόνο μετά είμαι έγκυος (43 γεμάτα, γεμάτα)!όλα θα γίνουν, να είστε αισιόδοξες!

Με το καλό σου εύχομαι πολύ ευχάριστο ....με έναν πόνο κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE said:

Δεν ξέρω ποιες δέχεστε στο τόπικ αλλά έτσι για να παίρνετε θάρρος , επειδή πολύ age shamming έχει πέσει το τελευταίο διάστημα...έκανα την 1η μου προσπάθεια πέρυσι στην ηλικία των 42. έπαθα υπερδιέργεση, νοσηλεύτηκα και ενώ νοσηλευόμουν μου έγινε και εμβρυομεταφορά (για μου μείνει για πάντα η απορία, γιατί μου το έκαναν αυτό).  Τελικά έμεινα για 9 μέρες μέσα. Αφού απέτυχε η εμφύτευση μάζεψα τα κομμάτια μου και πήγα άλλου. Ακριβώς 1 χρόνο μετά είμαι έγκυος (43 γεμάτα, γεμάτα)!όλα θα γίνουν, να είστε αισιόδοξες!

Με το καλο κοπελα μου. Σε λιγους μηνες θα κρατας το μωρακι σου αγκαλια και θα ξεχασεις καθε ταλαιπωρια που περασες.

Just now, Emilly said:

Αχ με έφαγες στην στροφή χαχαχαχαχαχαχαχα.πως δεν το σκέφτηκα ....αλλά κ πως να ξεμοναχιαστουμε μεσημέρι;;;;αυτό αδύνατον....λοιπόν θα κάνω το άλλο βράδυ και μεθεπόμενη πρωί.αυτο γίνεται...τέλεια...το χω.

Με το καλό σου εύχομαι πολύ ευχάριστο ....με έναν πόνο κορίτσι μου.

Σκεφτομουν μηπως καθε μερα ειναι τσαγακι που λες και εσυ, μετα καθε 2 μερες λεω ειναι πολυ μηπως το χασω το τρενο και κατεληξα σε αυτο το συστημα της 1.5 μερας. Φυσικα αν οι γονιμες πεφτουν καθημερινη δεν παιζει γιατι δουλευω αλλα επειδη ειχα εχθες θετικο ωορρηξιας λεω παμε ετσι για το ΣΚ και βλεπουμε χαχαχα. Εμεις της δωσαμε youtube και ακουστικα σημερα χαχαχα ντροπη. Δες λιγακι της λεμε και εμεις παμε για υπνο..ωραιοι γονεις...αλλα ειναι για καλο σκοπο χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Δεν ξέρω ποιες δέχεστε στο τόπικ αλλά έτσι για να παίρνετε θάρρος , επειδή πολύ age shamming έχει πέσει το τελευταίο διάστημα...έκανα την 1η μου προσπάθεια πέρυσι στην ηλικία των 42. έπαθα υπερδιέργεση, νοσηλεύτηκα και ενώ νοσηλευόμουν μου έγινε και εμβρυομεταφορά (για μου μείνει για πάντα η απορία, γιατί μου το έκαναν αυτό).  Τελικά έμεινα για 9 μέρες μέσα. Αφού απέτυχε η εμφύτευση μάζεψα τα κομμάτια μου και πήγα άλλου. Ακριβώς 1 χρόνο μετά είμαι έγκυος (43 γεμάτα, γεμάτα)!όλα θα γίνουν, να είστε αισιόδοξες!

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!Φυσικά όλα γίνονται αλλά για το age shaming που λες,μεγάλη αλήθεια.

Εγώ που είμαι χρόνια στο καφέ και γράφω τα ίδια,έχω υποστεί πολύ bullying.Ειναι σοκαριστικό και αδιανόητο αλλά.οντως πολλές γυναίκες εν έτει 2020 θεωρούν ότι άνω των 40 είναι σχεδόν αδύνατο να μείνεις έγκυος,διότι είσαι "μεγάλη"!!

Ε κι εγώ έμεινα έγκυος στα 42!

  • Μου αρέσει 10

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , TATAKI είπε:

Κοριτσάρες όμορφες ήρθα και εγώ. Τυχερό το θέμα μας να είναι και σύντομα. Εγώ είμαι σε γόνιμες μέρες και δίνω τις μάχες μου πάλι. Η περίοδος μου ήταν οτι να ναι αυτη τη φορα...3 μερες και οχι ιδιαιτερη ροη. Σκεφηκα μηπως ηταν οι βιταμινες που ειχα ξεκινησει...θα δειξει...αντε κοριτσια να κανουμε εδω καλη αρχη. Περιμενει καμια συντομα;

Ελα ντε...ποσο συχνες; εγω εβαλα αλλο προγραμμα αυτο το μηνα...καθε 1.5 μερα χαχαχα...πεφτουν σκ φυσικα οι γονιμες...δηλαδη μεσημερι τη μια, βραδυ την επομενη...γελοιο ακουγεται αλλα κανω παραλλαγες η γυναικα χαχαχα. Εχω μια απορια...κοιτουσα ποτε εχω θετικο τεστ και ποτε αδιαθετω. Εχω 11η και 12η μερα θετικο και αδιαθετω την 28η. Καθε μηνα το ιδιο...αρα ποια ειναι συγκεκριμενα η μερα της ωορρηξιας μου;

Μάλλον 13η με 14η μέρα του κυκλου σου. Αφού αδιαθετείς 14 μέρες μετά. Μια χαρά. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 45 λεπτά , TATAKI είπε:

Κοριτσάρες όμορφες ήρθα και εγώ. Τυχερό το θέμα μας να είναι και σύντομα. Εγώ είμαι σε γόνιμες μέρες και δίνω τις μάχες μου πάλι. Η περίοδος μου ήταν οτι να ναι αυτη τη φορα...3 μερες και οχι ιδιαιτερη ροη. Σκεφηκα μηπως ηταν οι βιταμινες που ειχα ξεκινησει...θα δειξει...αντε κοριτσια να κανουμε εδω καλη αρχη. Περιμενει καμια συντομα;

Ελα ντε...ποσο συχνες; εγω εβαλα αλλο προγραμμα αυτο το μηνα...καθε 1.5 μερα χαχαχα...πεφτουν σκ φυσικα οι γονιμες...δηλαδη μεσημερι τη μια, βραδυ την επομενη...γελοιο ακουγεται αλλα κανω παραλλαγες η γυναικα χαχαχα. Εχω μια απορια...κοιτουσα ποτε εχω θετικο τεστ και ποτε αδιαθετω. Εχω 11η και 12η μερα θετικο και αδιαθετω την 28η. Καθε μηνα το ιδιο...αρα ποια ειναι συγκεκριμενα η μερα της ωορρηξιας μου;

Δοκίμασε και μια ξημερώματα! Φήμες την θέλουν ως καλύτερη ώρα. Εκεί γύρω στις 6 και ρίξε και έναν δίωρο ύπνο μετά! ;)

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι said:

Δοκίμασε και μια ξημερώματα! Φήμες την θέλουν ως καλύτερη ώρα. Εκεί γύρω στις 6 και ρίξε και έναν δίωρο ύπνο μετά! ;)

Οι φημες καλα τα λενε, ο αντρας μου δεν ξερω τι θα μου πει αν τον ξυπνησω κυριακη ξημερωματα χαχαχα. Δευτερα ομως ισως εχω πιθανοτητα πριν παει για δουλεια. Ενταξει θα πει τρελαθηκε αυτη αλλα θα το ρισκαρω λουκουμαδακι μου.

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Οι φημες καλα τα λενε, ο αντρας μου δεν ξερω τι θα μου πει αν τον ξυπνησω κυριακη ξημερωματα χαχαχα. Δευτερα ομως ισως εχω πιθανοτητα πριν παει για δουλεια. Ενταξει θα πει τρελαθηκε αυτη αλλα θα το ρισκαρω λουκουμαδακι μου.

Βρε θα ξεχάσει και καραντίνες και δουλειές και Δευτέρα και μια χαρά χαρωπός θα φύγει από το σπίτι :rolleyes:

  • Χαχα 4

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...