Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

25 minutes ago, Xrisaaaaaa said:

Μπράβο κορίτσι!!! Τέλεια! Κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί πάλι αγχώθηκα όσες κάνατε την τρίτη δόση είχατε καμια παρενέργεια? Το μωρό όλα καλά?? Χτες το έκανα βασικά δεν έχω κάτι εκτός από το ότι με πονούσε χτες το χέρι και είχα πονοκέφαλο.. Σήμερα είμαι καλά αλλά φοβάμαι λίγο για το μωράκι!!!

Καλημέρα!! Εγώ δεν την έχω κανει ακόμα την τρίτη δόση μου είπε να περιμένω μετα τη β επιπέδου. Με τον παιδιατρο που μίλησα (γιατι κι εγώ αγχώνομαι για το μωρο οχι για μενα) μου ειπε οτι το εμβολιο δεν το επηρεάζει καθολου το μωράκι! Εχω και φιλη που εκανε στην 10η εβδομάδα την τριτη δοση και ολα καλα! Μην αγχώνεσαι καθολου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Evaki19 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ δεν την έχω κανει ακόμα την τρίτη δόση μου είπε να περιμένω μετα τη β επιπέδου. Με τον παιδιατρο που μίλησα (γιατι κι εγώ αγχώνομαι για το μωρο οχι για μενα) μου ειπε οτι το εμβολιο δεν το επηρεάζει καθολου το μωράκι! Εχω και φιλη που εκανε στην 10η εβδομάδα την τριτη δοση και ολα καλα! Μην αγχώνεσαι καθολου!

Αχχ Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ τώρα είμαι 14+2 ο γιατρός μου είπε να το κάνω.. αλλά δεν ξέρω φοβάμαι όχι για μένα αλλά για το μωράκι...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Μπράβο κορίτσι!!! Τέλεια! Κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί πάλι αγχώθηκα όσες κάνατε την τρίτη δόση είχατε καμια παρενέργεια? Το μωρό όλα καλά?? Χτες το έκανα βασικά δεν έχω κάτι εκτός από το ότι με πονούσε χτες το χέρι και είχα πονοκέφαλο.. Σήμερα είμαι καλά αλλά φοβάμαι λίγο για το μωράκι!!!

Καλημέρα! Εγώ έκανα την 3η δόση πολύ καιρό τώρα. Νομίζω ότι ήμουν 6η εβδομάδα κύησης και μέχρι τώρα όλα καλά. 
Για μια μέρα είχα κάπως βαρύ κεφάλι και κόπωση. Δηλαδή τίποτα  ιδιαίτερο. Το χέρι με πονούσε 2-3 μέρες.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dream85 είπε:

Καλημέρα! Εγώ έκανα την 3η δόση πολύ καιρό τώρα. Νομίζω ότι ήμουν 6η εβδομάδα κύησης και μέχρι τώρα όλα καλά. 
Για μια μέρα είχα κάπως βαρύ κεφάλι και κόπωση. Δηλαδή τίποτα  ιδιαίτερο. Το χέρι με πονούσε 2-3 μέρες.

 

Και εγώ έτσι μόνο χτες δεν ήμουν καλά είχα κόπωση όπως λες και πονοκέφαλο και το χέρι με πονούσε λίγο.. σήμερα είμαι καλά!! Αφού σκεφτόμουν να ξανά πάω στο γιατρό ότι είναι καλά το μωρό γιατί τώρα έχω ραντεβού στις 21.. μου φαίνεται αιώνας!! Αν και πήγα προχθές

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Xrisaaaaaa said:

Και εγώ έτσι μόνο χτες δεν ήμουν καλά είχα κόπωση όπως λες και πονοκέφαλο και το χέρι με πονούσε λίγο.. σήμερα είμαι καλά!! Αφού σκεφτόμουν να ξανά πάω στο γιατρό ότι είναι καλά το μωρό γιατί τώρα έχω ραντεβού στις 21.. μου φαίνεται αιώνας!! Αν και πήγα προχθές

Κι εγώ την έκανα την Τρίτη δόση στην αρχή της εγκυμοσύνης, 5η εβδομάδα ,όλα καλά... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Xrisaaaaaa είπε:

Μπράβο κορίτσι!!! Τέλεια! Κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί πάλι αγχώθηκα όσες κάνατε την τρίτη δόση είχατε καμια παρενέργεια? Το μωρό όλα καλά?? Χτες το έκανα βασικά δεν έχω κάτι εκτός από το ότι με πονούσε χτες το χέρι και είχα πονοκέφαλο.. Σήμερα είμαι καλά αλλά φοβάμαι λίγο για το μωράκι!!!

Εγώ ακόμα δν την έκανα λέω να πάω μετά τον Μάρτιο!πιστεύω όλα καλά θα είναι αφού πλέον απ' το πρώτο τρίμηνο επιτρέπεται!επίσης κάποιες παρενέργειες εμφανίζονται ως το πρώτο 24ωρο απ' το εμβόλιο μετά δν θα κάνεις κάτι!

Εμένα με έπιασε ένας σφαχτης πόνος στο έντερο χτυπάει ωοθήκη πόδι μέση!θα ρωτήσω αν επιτρέπεται να πιω buscopan 

Μόλις μου απάντησαν όχι buscopan!Ντεπον μαξιμουμ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , marilia35 είπε:

Εγώ ακόμα δν την έκανα λέω να πάω μετά τον Μάρτιο!πιστεύω όλα καλά θα είναι αφού πλέον απ' το πρώτο τρίμηνο επιτρέπεται!επίσης κάποιες παρενέργειες εμφανίζονται ως το πρώτο 24ωρο απ' το εμβόλιο μετά δν θα κάνεις κάτι!

Εμένα με έπιασε ένας σφαχτης πόνος στο έντερο χτυπάει ωοθήκη πόδι μέση!θα ρωτήσω αν επιτρέπεται να πιω buscopan 

Μόλις μου απάντησαν όχι buscopan!Ντεπον μαξιμουμ

Εμένα και ο προηγούμενος γιατρός που πήγαινα και αυτός τώρα μου είπαν μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο μπορώ να το κάνω!! Τώρα ότι έγινε έγινε!! Μόνο χτες ήμουν λίγο κάπως αλλά σήμερα είμαι καλά...ο θεός βοηθός...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Μπράβο κορίτσι!!! Τέλεια! Κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί πάλι αγχώθηκα όσες κάνατε την τρίτη δόση είχατε καμια παρενέργεια? Το μωρό όλα καλά?? Χτες το έκανα βασικά δεν έχω κάτι εκτός από το ότι με πονούσε χτες το χέρι και είχα πονοκέφαλο.. Σήμερα είμαι καλά αλλά φοβάμαι λίγο για το μωράκι!!!

Καλημέρα κορίτσια!!!
 

Έκανα τη Τρίτη δόση πριν 1μιση μήνα και είχα δέκατα για 1 μέρα! Κατά τα αλλα όλα καλά μην αγχώνεσαι είναι για καλό! 
το έκανα γύρω στην 6η βδομάδα! Συγκεκριμένα ο γιατρός όταν τον ρωτησα μου είπε όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Didimaki13 είπε:

Το ντοπλερ δεν γινεται προς το τελος; 

Θα μας δει ειδικη υπερηχολογος καρδιας, η εξέταση γίνεται πριν τη β επιπεδου και θα εξετασει μονο τις καρδιες τους. Βρήκα αυτο:

Κατά τη διάρκεια του εμβρυικού υπερηχοκαρδιογραφήματος η καρδιά εξετάζεται από πολλαπλές γωνίες ή τομές, και κοιτάμε προσεκτικά ένα-ένα τα στοιχεία της, τις φλέβες, τις αρτηρίες, τις βαλβίδες, τα μεγάλα αγγεία, τις κοιλότητες, τα τοιχώματα που χωρίζουν τις κοιλότητες. Τα μάτια μας ψάχνουν επιμελώς όχι μόνο για τις μείζονες συγγενείς καρδιοπάθειες, που άλλωστε είναι εμφανείς συνήθως στα πρώτα δευτερόλεπτα της εξέτασης, αλλά και για τις ελάσσονος σημασίας καρδιοπάθειες, οι οποίες όμως δυνητικά μπορεί να συνδέονται με χρωμοσωμικές ανωμαλίες ή μπορούν να θέσουν τη ζωή του παιδιού σε κίνδυνο, αν διαλάθουν αδιάγνωστες τις πρώτες ημέρες μετά τη γέννηση.

Κι εγώ έκανα υπέρηχο καρδιάς στο πρώτο! Δεν είναι υποχρεωτικό!! Αλλά πράγματι δείχνει πολλά!! 

1 hour ago, Xrisaaaaaa είπε:

Αχχ Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ τώρα είμαι 14+2 ο γιατρός μου είπε να το κάνω.. αλλά δεν ξέρω φοβάμαι όχι για μένα αλλά για το μωράκι...

 

Να το κάνεις, κοπέλα μου,έχω ρωτήσει  κορυφαίους γιατρούς πολλών ειδικοτήτων! Το κακό μπορεί να γίνει με τις επιπτώσεις του κορονοιου ανάλογα τη μετάλλαξη και τον οργανισμό της γυναίκας και όχι με ενδεχόμενες παρενέργειες του εμβολίου. Εμένα φαντάσου με πονούσε η πλάτη έντονα αλλά πάντα έτσι με πιάνει όταν αρρωσταινω

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Εμένα και ο προηγούμενος γιατρός που πήγαινα και αυτός τώρα μου είπαν μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο μπορώ να το κάνω!! Τώρα ότι έγινε έγινε!! Μόνο χτες ήμουν λίγο κάπως αλλά σήμερα είμαι καλά...ο θεός βοηθός...

Να σκέφτεσαι ότι έτσι με το εμβόλιο προφυλάσσεις το μωρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , marilia35 είπε:

Να σκέφτεσαι ότι έτσι με το εμβόλιο προφυλάσσεις το μωρο

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Είμαι λίγο φοβιτσιαρα και αγχώνομαι για τα πάντα! Ευτυχώς είμαι καλά προς το παρόν δεν έχω κάτι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xrisaaaaaa said:

Εμένα και ο προηγούμενος γιατρός που πήγαινα και αυτός τώρα μου είπαν μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο μπορώ να το κάνω!! Τώρα ότι έγινε έγινε!! Μόνο χτες ήμουν λίγο κάπως αλλά σήμερα είμαι καλά...ο θεός βοηθός...

Φίλη που δουλεύει στον τομέα των εμβολίων ως ερευνήτρια με διαβεβαίωσε ότι δεν φτάνει στο έμβρυο σε καμία περίπτωση, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Το χειρότερο θα ήταν να ανέβαζες πυρετό ή να είχες κάποια σπάνια παρενέργεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, enjoy said:

Τρίκαλα θα πάνε... απλά η Π θα αγορασομεν η μπαστούνι...:P 

Μιλάμε λόγω εγκυμοσύνης έκανα περιορισμένα πράγματα άλλα πλέον έχει ξεφτιλίσει η κατάσταση!!

Δεν μπορώ να σιδερωσω ούτε να σκύψω να βάλω πλυντήριο (γίνεται της κακομοιρας)... Καλά για να τα απλώσω δεν το συζητώ γελάω ούτε να το φανταστώ... με.το ζορι ξεσκονιζω... και μαγείρεμα τα πετάω όλα στο φουρνο (ακόμα και το ταψί το βάζει ο συζυγος).. ευτυχώς ο σύζυγος σκουπίζει και σφουγγαριζει και πλένει τα παιδια...  γτ μπλέξαμε...

Εσυ πως πας?? Πηγαίνεις δουλειά?? Η πήρες άδεια?? Την μικρή πως την προσέχεις τα φέρνεις βόλτα?? 

:rolleyes: τι φάση Τώρα??

Σήμερα τεταρτη 2/2:

ΠΗΤ 8/7 Είμαι 17και5 άρα στην 18η εβδομάδα.. 

@VDald ΠΗΤ 2/7 Πρέπει να είσαι 18και5 άρα 19η εβδομάδα όχι 18!! 

Και η @Dimi84  με την καισαρική το έχασα... αν εχεις υπερηχογράφικη ΠΗΤ 1/7 είσαι 18και6 άρα 19 εβδομάδα..  αν ως ΠΗΤ έβαλες πιθανη προγραμματισμένη καισαρική τότε άλλαζουν τα πραγματα..

Ε??

Θα με κάνετε να ξέχασω και τα λίγα μαθηματικά που ξερω:P

Υποτίθεται πως μετράω βάσει της αυχενικής. Κάτσε να σου πω πόσο μου είπαν πως είμαι στην αυχενική (μιας που εισαι η μαθηματικός της παρέας, χαχαχα) 
Λοιπον, στις 22/12/21 ήμουν 12+4 (κ ΠΗΤ 2/7/22).
Άρα στις 25/12 ήμουν 13ων εβδομαδων κ άρα αλλάζω κάθε Σάββατο.


Καλημερα σε όλες - συγχαρητηρια για οσες εκαναν προσφατα τις εξετασεις τους!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , VDald είπε:

Υποτίθεται πως μετράω βάσει της αυχενικής. Κάτσε να σου πω πόσο μου είπαν πως είμαι στην αυχενική (μιας που εισαι η μαθηματικός της παρέας, χαχαχα) 
Λοιπον, στις 22/12/21 ήμουν 12+4 (κ ΠΗΤ 2/7/22).
Άρα στις 25/12 ήμουν 13ων εβδομαδων κ άρα αλλάζω κάθε Σάββατο.


Καλημερα σε όλες - συγχαρητηρια για οσες εκαναν προσφατα τις εξετασεις τους!! 

Περιμένω και εγώ εγώ αλλάζω εβδομάδα κάθε πέμπτη δεν καταλαβαίνω γιατι μπερδευσε πητ έχω 14/ιουλιου θα γεννήσω 1ιουλιου λόγο καισαρικής έτσι γίνεται. Γεννάμε  νωρίτερα. Και υπερηχογραφικα και βάση τελευταίας περιουδου επίσημα 17 εβδομάδων είμαι αυριο πεμπτη κλείνω την 17 και μπαίνω 18 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Dimi84 said:

Περιμένω και εγώ εγώ αλλάζω εβδομάδα κάθε πέμπτη δεν καταλαβαίνω γιατι μπερδευσε πητ έχω 14/ιουλιου θα γεννήσω 1ιουλιου λόγο καισαρικής έτσι γίνεται. Γεννάμε  νωρίτερα. Και υπερηχογραφικα και βάση τελευταίας περιουδου επίσημα 17 εβδομάδων είμαι αυριο πεμπτη κλείνω την 17 και μπαίνω 18 

Δεν είμαι σίγουρη για το αν μπερδεύομαι :P Νομίζω πως μετραω σωστα (απλως δεν θυμομουν τις 2 βδομαδες νωρίτερα λογω της καισαρικης σου). 
Θα μας πει και η enjoy οταν το δει. 

Ο δικος μου γιατρος δεν μου εχει δωσει ακομη απαντηση σχετικα με το αν γεννησω κ εγω νωριτερα (μιας που το συζηταμε για καισαρικη). Μου λεει πως ειναι νωρις ακομη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...