Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια εχετε κανει ολες εξετασεις για κυστικη; εμενα στον γιο μου δεν μου ειχαν πει και δεν εχω κανει ουτε τωρα.. λετε να παω να κανω;; εσεις που κανατε;

Όχι δεν έκανα δνε Μ είπε ο γιατρός μ να κάνω την συγκεκριμένη εξέταση ....έκανα του κόσμου τις εξετάσεις αλλά όχι την συγκεκριμένη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια εχετε κανει ολες εξετασεις για κυστικη; εμενα στον γιο μου δεν μου ειχαν πει και δεν εχω κανει ουτε τωρα.. λετε να παω να κανω;; εσεις που κανατε;

Εμείς είμαστε από εξωσωματική οπότε ελέγχθηκαν αυτά πριν μπούμε στην διαδικασία. Ότι σου πει ο γιατρός

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια εχετε κανει ολες εξετασεις για κυστικη; εμενα στον γιο μου δεν μου ειχαν πει και δεν εχω κανει ουτε τωρα.. λετε να παω να κανω;; εσεις που κανατε;

Εγώ έκανα την ημέρα της αυχενικής ιδιωτικά τον πλήρη έλεγχο. Βγήκα θετική και επιμένω τα αποτελέσματα του συζύγου. 

 

Από όσο το μελέτησα έπρεπε να το έχουμε κάνει ήδη πριν από την σύλληψη. Είναι μεν μικρά τα ποσοστά κυστικής αλλά υπάρχουν ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Όχι δεν έκανα δνε Μ είπε ο γιατρός μ να κάνω την συγκεκριμένη εξέταση ....έκανα του κόσμου τις εξετάσεις αλλά όχι την συγκεκριμένη

Κι εγω το ιδιο. Εχω διαβασει οτι ειναι κατι πολυ σπανιο οπως τοσα και τοσα.. αλλα ακουω πλεον συχνα οτι πολλες κανουν και ειναι και πανακριβη εξεταση.

@Margr αν επιτρεπεται ποσο κοστιζει ιδιωτικα και για τους δυο σας;

Αιματος ειναι;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

 

@Margr αν επιτρεπεται ποσο κοστιζει ιδιωτικα και για τους δυο σας;

Αιματος ειναι;

Ιδιωτικά δώσαμε 500€ και για τους δύο στο intergenetics. Το αίμα το πήρε η εμβρυολογος και το απέστειλε. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Margr είπε:

Βρε κορίτσια χθες ο νέος γιατρός μόλις έμαθε ότι ο σύζυγος έχει στίγμα και εγώ ΔΕΝ έχω μας έστειλε για εξετάσεις μοριακού ελέγχου μεσογειακής αναιμίας γιατί λέει ότι μπορεί να είμαι αρνητική αλλά μπορεί να έχω κρυφό γονιδιωμα, παρά το γεγονός ότι οι εξετάσεις μου είναι μια χαρά από την ηλεκτρόλυση αιμοσφαιρίνης. 

Η προηγούμενη γιατρός καλά δεν είχε βιαστεί καν για την κυστική....Εσείς το έχετε ακούσει αυτό ότι αν έχει στίγμα ο ένας εξετάζονται και οι δύο; 

Εν τω μεταξύ στο λαϊκό ούτε καν να βρω ραντεβού. Είναι αξιόπιστο άραγε να κάνω την εξέταση ιδιωτικα; Ο κούκος αηδόνι βέβαια, ήδη έφυγαν 500€ με την κυστική. 

Εγω εχω στιγμα αλλα στον αντρα μου ειχαμε κανει μονο την εξεταση για το στιγμα που ειχε βγει αρνητικος. Δε μας ειχε ζητησει ο γιατρος κατι αλλο. 

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Εγω εχω στιγμα αλλα στον αντρα μου ειχαμε κανει μονο την εξεταση για το στιγμα που ειχε βγει αρνητικος. Δε μας ειχε ζητησει ο γιατρος κατι αλλο. 

Και εγώ αυτό ήξερα. Θαρρώ όμως πως το πρωτόκολλο έχει αλλάξει. Το βρήκα και σε σελίδα για ivf. Αν και μου είπαν ότι οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια εχετε κανει ολες εξετασεις για κυστικη; εμενα στον γιο μου δεν μου ειχαν πει και δεν εχω κανει ουτε τωρα.. λετε να παω να κανω;; εσεις που κανατε;

Εμεις ειχαμε κανει στην πρωτη εγκυμοσυνη την εξεταση που συνταγογραφειται και καλυπτει τις πιο συχνες περιπτωσεις. Μας τα ειχε εξηγησει τοτε ο γιατρος για να επιλεξουμε τι θελουμενα κανουμε αλλα η ιδιωτικη ηταν πολυ ακριβη και μας ειχε φανει γενικα υπερβολη να μπουμε σε αυτην τη διαδικασια για κατι τοσο σπανιο...

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Margr είπε:

Και εγώ αυτό ήξερα. Θαρρώ όμως πως το πρωτόκολλο έχει αλλάξει. Το βρήκα και σε σελίδα για ivf. 

Γενικα, πλεον υπαρχει αυτη η ταση να τα ψανουν ολα παρα πολυ...Η αποψη η δικη μου ειναι οτι δεν αξιζει να ψαχνεται κανεις για την καθε απειροελαχιστη πιθανοτητα...οσες εξετασεις και να κανουμε αλλωστε, παντα θα υπαρχει και κατι αλλο...δε νομιζω οτι μπορουμε δηλαδη να γνωριζουμε για τα παντα και ολο αυτο με τις τοσες εξετασεις ειναι και ψυχοφθορο. Το καλυτερο βεβαια ειναι να κανει ο καθενας αυτο που νιωθει!Αν δηλαδη κατι σε τρωει και θες να το ψαξεις, καλο ειναι να το κανεις και αν απο την αλλη δεν το σπουδαιολογεις, να μην μπαινεις με το ζορι σε αυτην τη διαδικασια.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Τι ποσοστο δειχνει; ευχαριστω

Δείχνει αν είσαι θετικός και σε ποιο γονίδιο ακριβώς. Αν είστε και οι δύο θετικοί στο ίδιο τότε οι πιθανότητες είναι όπως στην μεσογειακή αναιμία. 25% παιδί με κυστική, 25% παιδί υγιές, 25% παιδί φορέας (άρα υγιές). 

Η εξέταση δεν αφορά το συγκεκριμένο έμβρυο. Αφορά τους γονείς και τα αποτελέσματα τα χρησιμοποιείς μετά και σε επόμενα παιδιά). Αν είστε αρνητικοί δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση κανένα παιδί να βγει με κυστική. 

πρίν από 7 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Γενικα, πλεον υπαρχει αυτη η ταση να τα ψανουν ολα παρα πολυ...Η αποψη η δικη μου ειναι οτι δεν αξιζει να ψαχνεται κανεις για την καθε απειροελαχιστη πιθανοτητα...οσες εξετασεις και να κανουμε αλλωστε, παντα θα υπαρχει και κατι αλλο...δε νομιζω οτι μπορουμε δηλαδη να γνωριζουμε για τα παντα και ολο αυτο με τις τοσες εξετασεις ειναι και ψυχοφθορο. Το καλυτερο βεβαια ειναι να κανει ο καθενας αυτο που νιωθει!Αν δηλαδη κατι σε τρωει και θες να το ψαξεις, καλο ειναι να το κανεις και αν απο την αλλη δεν το σπουδαιολογεις, να μην μπαινεις με το ζορι σε αυτην τη διαδικασια.

Το ποσό ψυχοφθόρο είναι δεν λέγεται. 

Το θέμα είναι ότι όταν σε στέλνει ο γιατρός και ξέρεις ότι υπάρχει η δυνατότητα ανίχνευσης, δεν πας;

Για εμένα είναι μονόδρομος να το ψάξω πλέον. Δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, vaso_mpempis said:

Κοριτσια εχετε κανει ολες εξετασεις για κυστικη; εμενα στον γιο μου δεν μου ειχαν πει και δεν εχω κανει ουτε τωρα.. λετε να παω να κανω;; εσεις που κανατε;

Eμείς ναι. Λόγω εξωσωματικής, την είχαμε κάνει απο πριν. Αλλα κάναμε την απλή που νομίζω καλύπτει το 50% των μεταλλάξεων. Κάναμε σε ένα μικροβιολογικό που κάνουμε, και απλώς την έστειλαν αυτοί σε κάποιο άλλο συνεργαζόμενο που κάνει για την κυστική.  Αυτή με το 50% καλύπτεται απο το ταμείο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Αν χρησιμοποιειτε αυτοκινητο θα χρειαστεις σιγουρα καθισμα αυτοκινητου. Εμεις φυγαμε απο το μαιευτηριο με αυτο. Ειναι πρωτης αναγκης ειναι θεμα ασφαλειας. Οποτε η γνωμη μου ειναι να το ψαξεις λιγο μηοως παρεις καποιο οικονομικο 3σε1. Και οσο να ναι.. πιστεψε με.. μια βολτα θα θελησεις να την πας και τον χειμωνα. Ποσο να αντεξουμε μεσα οι μανες!!!!  Φετος τα χριστουγεννα πχ ειχε χαρα θεου!! 

Δε θυμαμαι εχεις διδυμα; αν εχεις ενα μωρακι ψαξε μηπως  απο καποιον γνωστο.. φιλο.. συγγενη.. γειτονα. Εγω το δικο μου το ειχα δανεισει μετα τον γιο μου τωρα το πηρα πισω. Κριμα ειναι αν δεν τους ειναι χρησιμο θα μπορουσες να δανειστεις.

@vaso_mpempisNai 3se1 tha psaksw na parw.Den exw didima egw! Koritsaki einai to diko mou.❤❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...