Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Σποράκι είπε:

Λύσεις υπάρχουν πολλές απλά μην τρελαίνεσαι αυτή τη στιγμή. Θέλει λίγο παρακολούθηση αλλά δεν σημαίνει ότι και με έξι ενδομήτριο απαγορεύεται να προχωρήσεις. Θα βρεθεί ο καλός ο μήνας 

Ευχαριστώ...απλά το μυαλό μου κάνει σενάρια ...φοβάμαι μην έχω τραυματισμό ανεπανόρθωτο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια μου καλησπέρα! Να σας πω και τα δικά μου νέα. Για όσες κοπέλες δε θυμούνται είχα κάνει ωοληψια με δυο ωάρια πριν μια βδομάδα και δεν γονιμοποιήθηκαν. 
Με πήρε τελικά χθες ο γιατρός και μου είπε πως από το εργαστήριο του είπαν πως τα ωάρια ήταν καλά όποτε δεν ξέρουν να το αποδώσουν κάπου και είπαν απλά θέμα τύχης (ή μάλλον ατυχίας).

Του λέω και τι θα κάνουμε γιατρε θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μου λέει. 
Εγω όμως κορίτσια δε νιώθω καλά νιώθω ότι παω στα τυφλά ότι κανεις δε μπορεί να μου πει τι φταίει άρα πως θα το διορθώσουμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Lotos είπε:

Ευχαριστώ...απλά το μυαλό μου κάνει σενάρια ...φοβάμαι μην έχω τραυματισμό ανεπανόρθωτο 

Λογικό να σκέφτεσαι διαφορα αλλά μου φαίνεται αδύνατον αυτό. Ίσως θέλει λίγο χρόνο ο οργανισμός σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Fay_ είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Να σας πω και τα δικά μου νέα. Για όσες κοπέλες δε θυμούνται είχα κάνει ωοληψια με δυο ωάρια πριν μια βδομάδα και δεν γονιμοποιήθηκαν. 
Με πήρε τελικά χθες ο γιατρός και μου είπε πως από το εργαστήριο του είπαν πως τα ωάρια ήταν καλά όποτε δεν ξέρουν να το αποδώσουν κάπου και είπαν απλά θέμα τύχης (ή μάλλον ατυχίας).

Του λέω και τι θα κάνουμε γιατρε θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μου λέει. 
Εγω όμως κορίτσια δε νιώθω καλά νιώθω ότι παω στα τυφλά ότι κανεις δε μπορεί να μου πει τι φταίει άρα πως θα το διορθώσουμε..

Τη θυμήθηκα την περίπτωσή σου κορίτσι μου. Ήταν η 1η σου διέγερση/ωοληψία? Θες να γράψεις και την ηλικία σου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Soho24 είπε:

Τη θυμήθηκα την περίπτωσή σου κορίτσι μου. Ήταν η 1η σου διέγερση/ωοληψία? Θες να γράψεις και την ηλικία σου?

Όχι ήταν η 4η. Έχω κάνει 2 φυσικούς, 1 με λίγες μονάδες και τώρα είχα πάρει μόνο σερπαφαρ. Τις προηγούμενες γονιμοποιούνταν και δεν έφταναν 3η μέρα. 36 χρόνων είμαι. Το θέμα μου για το οποίο ξεκινήσαμε και εξωσωματική είναι η χαμηλή ΑΜΗ στην πορεία ανακαλύψαμε και θέμα στο σπερμα. Βέβαια απ ότι φαίνεται υπάρχει και θέμα στην ποιότητα των ωαρίων.
Φφ δε ξέρω πια τι άλλο να κάνω, έχω απογοητευτεί 😢

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

Όχι ήταν η 4η. Έχω κάνει 2 φυσικούς, 1 με λίγες μονάδες και τώρα είχα πάρει μόνο σερπαφαρ. Τις προηγούμενες γονιμοποιούνταν και δεν έφταναν 3η μέρα. 36 χρόνων είμαι. Το θέμα μου για το οποίο ξεκινήσαμε και εξωσωματική είναι η χαμηλή ΑΜΗ στην πορεία ανακαλύψαμε και θέμα στο σπερμα. Βέβαια απ ότι φαίνεται υπάρχει και θέμα στην ποιότητα των ωαρίων.
Φφ δε ξέρω πια τι άλλο να κάνω, έχω απογοητευτεί 😢

Αχ λυπάμαι τόσο πολύ για όλα αυτά που πέρασες. Σκεφτόμουν αν ήταν η 1η σου, πως όντως ήταν τυχαίο γεγονός. Αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα πετύχεις έναν ποιοτικότερο κύκλο που θα σου δώσει κάποια εμβρυάκια! Η κακή ποιότητα ωαρίων δυστυχώς δεν βελτιώνεται θεαματικά, έχω κι εγώ κακή ποιότητα λόγω ηλικίας (42) και μόνο υπομονή μπορώ να κάνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη βιταμίνες, αλλά δεν θα περίμενα θαύματα. Νομίζω πως το πιο σημαντικό είναι να εμπιστεύεσαι απόλυτα τον γιατρό σου και να μαζέψεις το κουράγιο σου συνεχίζοντας την προσπάθεια. Να υποθέσω ότι δεν προχωρήσατε σε κανονική διέγερση γιατί θεώρησε ότι δεν θα είχε αποτέλεσμα λόγω χαμηλής ΑΜΗ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Soho24 είπε:

Αχ λυπάμαι τόσο πολύ για όλα αυτά που πέρασες. Σκεφτόμουν αν ήταν η 1η σου, πως όντως ήταν τυχαίο γεγονός. Αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα πετύχεις έναν ποιοτικότερο κύκλο που θα σου δώσει κάποια εμβρυάκια! Η κακή ποιότητα ωαρίων δυστυχώς δεν βελτιώνεται θεαματικά, έχω κι εγώ κακή ποιότητα λόγω ηλικίας (42) και μόνο υπομονή μπορώ να κάνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη βιταμίνες, αλλά δεν θα περίμενα θαύματα. Νομίζω πως το πιο σημαντικό είναι να εμπιστεύεσαι απόλυτα τον γιατρό σου και να μαζέψεις το κουράγιο σου συνεχίζοντας την προσπάθεια. Να υποθέσω ότι δεν προχωρήσατε σε κανονική διέγερση γιατί θεώρησε ότι δεν θα είχε αποτέλεσμα λόγω χαμηλής ΑΜΗ?

Ναι δεν θα είχε αποτελεσμα λόγω χαμηλής ΑΜΗ. Δεν ξέρω πια αν έχω κουράγιο για άλλη προσπάθεια 😢

Σ ευχαριστώ πάντως για τα λόγια σου! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

Ναι δεν θα είχε αποτελεσμα λόγω χαμηλής ΑΜΗ. Δεν ξέρω πια αν έχω κουράγιο για άλλη προσπάθεια 😢

Σ ευχαριστώ πάντως για τα λόγια σου! 

Αλίμονο, γι'αυτό είμαστε εδώ. Ό,τι σου φαίνεται βουνό τώρα, μπορεί μετά από λίγο καιρό να σου φανεί πιο ανεκτό. Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fay_ είπε:

Ναι δεν θα είχε αποτελεσμα λόγω χαμηλής ΑΜΗ. Δεν ξέρω πια αν έχω κουράγιο για άλλη προσπάθεια 😢

Σ ευχαριστώ πάντως για τα λόγια σου! 

Δεν υπάρχει απάντηση, δυστυχώς περιπτώσεις σαν εμάς ψάχνουμε ένα καλό ωάριο και ένα καλό έμβρυο. Φυσικά και το σπερμα παίζει ρόλο και υποθέτω σου κάνουν μικρογονιμοποιηση. Κορίτσια εγώ το μόνο που λέω για να το ακούω και εγώ φυσικά είναι πάλεψε το όσο αντέχεις, αλλιώς λύσεις υπάρχουν. Πιέζουμε τον εαυτό μας όσο μπορούμε. Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με φυσικούς (δοκίμασε και φεμαρα), δώσε χρόνο και όπως πάει… αλλιώς παμε σε άλλους τρόπους!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Δεν υπάρχει απάντηση, δυστυχώς περιπτώσεις σαν εμάς ψάχνουμε ένα καλό ωάριο και ένα καλό έμβρυο. Φυσικά και το σπερμα παίζει ρόλο και υποθέτω σου κάνουν μικρογονιμοποιηση. Κορίτσια εγώ το μόνο που λέω για να το ακούω και εγώ φυσικά είναι πάλεψε το όσο αντέχεις, αλλιώς λύσεις υπάρχουν. Πιέζουμε τον εαυτό μας όσο μπορούμε. Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με φυσικούς (δοκίμασε και φεμαρα), δώσε χρόνο και όπως πάει… αλλιώς παμε σε άλλους τρόπους!

Ναι εννοείται ότι έχω σκεφτεί και τη δωρεά ωαρίων και είναι στις επόμενες κινήσεις μας από Σεπτέμβρη. Απλα μετά την τελευταία αποτυχία φοβάμαι μήπως και αυτό δεν… Γιατί όταν σου λέει ότι ο κύκλος ήταν τέλειος και τα ωάρια καλά και δε μπορεί να το αποδώσει κάπου… Με τρομάζει όλο αυτό.. Μήπως φταίει κάτι που δεν το έχουμε βρει 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα επαναλάβω ότι με σοκάρει που είμαστε τόσες γυναίκες 36 χρόνων με πρόβλημα στις ωοθήκες (προσωπικά γνωρίζω και άλλες από το περιβάλλον μου)...

Σας παρακαλώ, όσες έχετε περάσει αυτό το Γολγοθά με τα ωάρια που δεν γονιμοποιούνται και τα έμβρυα που δεν εμφυτεύονται, μπορείτε να γράψετε από κάτω όλες τις εξετάσεις που θεωρείτε απαραίτητες και το ανακαλύψατε εκ των υστέρων, ενώ δεν σας το είχαν πει οι γιατροί;

Γράψτε δηλαδή ποιες εξετάσεις από ενδοκρινολόγο, ποιες από αιματολόγο και ποιες από γυναικολόγο.

Ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Κορίτσι μου καλή επιτυχία για την εμβρυομεταφορά σου αύριο!!!!!!!!!!!!!!!! Να είναι τα τυχερά σου! 💓

@Alex@, @Σποράκι, @Neverstop, @Blue Velvet, @Katiamaxiking, @Ιουλιέτα, @Soho24 σας ευχαριστώ πραγματικά που μου δώσατε κουράγιο και που μοιραστήκατε τις ιστορίες σας για επιτυχημένες εγκυμοσύνες με τιμή ΑΜΗ χαμηλότερη από την δική μου, κάπως αναθάρρησα. Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που την έκανα. Με πήρε και ο γιατρός, μου είπε να μην ανησυχώ, εμείς πάμε να δούμε τι θα μας δώσουν οι ωοθήκες. Μου είπε επίσης ότι η τιμή της ΑΜΗ μπορεί να επηρεάστηκε ελαφρά από το γεγονός ότι το αίμα για την εξέταση πάρθηκε ενώ έχω τις τρεις κύστες και τόσο μεγάλη Ε2. 

Απλά ελπίζω να φύγουν οι κύστες μέχρι τον επόμενο κύκλο και να μπορέσω να προχωρήσω με το νέο πρωτόκολλο τον Ιούλιο. Αν πάω στον επόμενο υπέρηχο και δεν έχουν φύγει οι κύστες, και πάω μετά για Σεπτέμβρη, εντάξει, πιστεύω το άγχος θα χτυπήσει κόκκινο. Πραγματικά, θέλω από κάπου ένα θετικό νέο, έχει πέσει η ψυχολογία μου αρκετά. Σας ευχαριστώ όλες! 💖

Καλημέρα κοριτσι μου. Εχω χαθεί τον τελευταίο καιρό γιατί χρειαζόμουν να μείνω μακριά από όλα και να περάσω καλά, όσο γίνεται δλδ γιατί και εγώ μετά την απόξεση είχα 2 κύκλους χάλια, αιμορραγικά ωχρά, κύστες και ότι άλλο θελεις. 
Εκανα υστεροσκοπηση την προηγούμενη εβδομάδα, είχα και χαλαρές συμφυσεις, όλα μαζί. Ο γιατρός μένει αισιόδοξος να πάμε το καλοκαίρι με φυσικούς, εχω σήμερα 1ο υπέρηχο. 
Θελω μόνο να σου πω είναι να μην ασχοληθείς  με την ΑΜΗ άλλο πια. Η δίκη μου ειναι 0.1 παρακαλώ και ο γιατρός μου ειπε αυτολεξεί να μην στεναχωριέμαι καθόλου, αυτή ειναι και θα πορευτούμε με αυτήν την τιμη, να στεναχωριόμουν μόνο εάν δεν είχα ξεκινήσει τπτ, τώρα εφόσον το δουλεύω, 1 καλό θελουμε και θα το βρούμε. 
Εχω τρομερή αγωνία για απόψε να δω εάν επιτελους θα εχω ένα φυσιολογικό κύκλο μετά την απόξεση και να ξεκινήσω. 
Χθες έκανα ακριβώς 1 χρόνο απο την πρώτη αποβολη (βιοχημική), ήταν και τα γενέθλια του άντρα μου και όλη μέρα ήμουν χάλια. 
Παρολαυτα κάτι μέσα μου, μου λέει ότι θα γίνω μανούλα, αργεί αλλά για κάποιο λόγο. 
Εμενα με βοήθησε πολύ ο γιατρός μου. Ήταν πολύ απότομος και ξεκάθαρος πέρσι όταν τον γνώρισα στην 1η αποβολη ότι μπορει να μην τα καταφέρω. Όταν μου έκανε την απόξεση στην 2η αποβολη τον Ιανουάριο το ίδιο βράδυ με πήρε τηλέφωνο (δεν ειναι το στυλ του να δίνει κουράγιο) να μου πει ότι πρέπει να ξανά προσπαθήσουμε και να μην το βάλω κάτω.  Ποτε δεν έχει πει ότι θα τα καταφέρω, τον βλεπω  ομως ότι το προσπαθεί και παίρνω δύναμη. Εάν ελπίζει αυτος, κάτι ξέρει καλυτερα απο εμενα. 
Και μην στεναχωριέσαι, σε παρακαλώ, κάνε όμορφες σκέψεις, σκέψου το μωράκι που θα έρθει μια μέρα, όμορφες εικόνες και αν χρειαστεί να πάμε απο Σεπτέμβριο, θα το κάνουμε και αυτό!

Εντωμεταξυ ειναι καλοκαιρακι και πρέπει να μαζέψουμε δυνάμεις. Τελευταία φορά που ειδα την Οικονομόπουλου μου ειπε κάτι πολύ σοφό. Να μην χάνω τον στόχο μου σε αυτό το ταξίδι, να μην ξεχνάω ότι θέλω να πετύχω ένα υγιές μωράκι που το μόνο που χρειάζεται ειναι τη μαμά και τον μπαμπά χαρούμενους και όχι σαστισμένους απο το άγχος. 

Και εγώ στην ίδια βάρκα ειμαι…

Πολλά αγωνιστικά Φιλια! 

 

  • Μου αρέσει 4
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Θα επαναλάβω ότι με σοκάρει που είμαστε τόσες γυναίκες 36 χρόνων με πρόβλημα στις ωοθήκες (προσωπικά γνωρίζω και άλλες από το περιβάλλον μου)...

Σας παρακαλώ, όσες έχετε περάσει αυτό το Γολγοθά με τα ωάρια που δεν γονιμοποιούνται και τα έμβρυα που δεν εμφυτεύονται, μπορείτε να γράψετε από κάτω όλες τις εξετάσεις που θεωρείτε απαραίτητες και το ανακαλύψατε εκ των υστέρων, ενώ δεν σας το είχαν πει οι γιατροί;

Γράψτε δηλαδή ποιες εξετάσεις από ενδοκρινολόγο, ποιες από αιματολόγο και ποιες από γυναικολόγο.

Ευχαριστώ!

Κορίτσι μου εγω έχω κάνει ορμονολογικές, καρυοτυπο, κάποιες ανοσολογικες, βιταμίνη d και καμπύλη ζαχαρου. Όλες ειχαν γραφτεί από γυναικολόγο. 
Εχω κλεισει ραντεβού κ με ενδοκρινολόγο (έχω Χασιμότο) για να μου πει μια άποψη.

Επισης έκλεισα ραντεβού στην κα Οικονομόπουλου στο Έλενα όπως με ενημέρωσε η @MarGe2022 και την ευχαριστώ. 
Ας γράψουν και τα αλλά κορίτσια που σίγουρα έχουν ψάξει παραπάνω πράγματα. 
Κ εγω δεν μπορώ να πιστέψω πως στα 36 μου οι ωοθήκες μου είναι τοσο χάλια ενώ ο κύκλος μου δεν είχε ποτέ καμία ανωμαλία και όλα αυτά τα ανακάλυψα τυχαία κάνοντας μια ΑΜΗ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...