Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

Just now, Fay_ είπε:

Κορίτσι μου εγω έχω κάνει ορμονολογικές, καρυοτυπο, κάποιες ανοσολογικες, βιταμίνη d και καμπύλη ζαχαρου. Όλες ειχαν γραφτεί από γυναικολόγο. 
Εχω κλεισει ραντεβού κ με ενδοκρινολόγο (έχω Χασιμότο) για να μου πει μια άποψη.

Επισης έκλεισα ραντεβού στην κα Οικονομόπουλου στο Έλενα όπως με ενημέρωσε η @MarGe2022 και την ευχαριστώ. 
Ας γράψουν και τα αλλά κορίτσια που σίγουρα έχουν ψάξει παραπάνω πράγματα. 
Κ εγω δεν μπορώ να πιστέψω πως στα 36 μου οι ωοθήκες μου είναι τοσο χάλια ενώ ο κύκλος μου δεν είχε ποτέ καμία ανωμαλία και όλα αυτά τα ανακάλυψα τυχαία κάνοντας μια ΑΜΗ

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ! Την έκανα τυπικά την εξέταση μόλις έκλεισα τα 35 κι ενώ η γυναικολόγος μου έλεγε κάθε χρόνο που πήγαινα ότι είναι "όλα τέλεια". 

Έχω κι εγώ χασιμότο και παίρνω χάπι από 19 χρονών. Η ενδοκρινολόγος αρνείται ότι σχετίζεται, αλλά εγώ αμφιβάλλω.

Ποιες ακριβώς είναι οι ανοσολογικές;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 18 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ! Την έκανα τυπικά την εξέταση μόλις έκλεισα τα 35 κι ενώ η γυναικολόγος μου έλεγε κάθε χρόνο που πήγαινα ότι είναι "όλα τέλεια". 

Έχω κι εγώ χασιμότο και παίρνω χάπι από 19 χρονών. Η ενδοκρινολόγος αρνείται ότι σχετίζεται, αλλά εγώ αμφιβάλλω.

Ποιες ακριβώς είναι οι ανοσολογικές;

Έχω κάνει ΑΜΑ, ΑΝΑ, ASMA, APCA, anti ss dna και αντιωοθηκικα αντισωματα. Είναι για να δουν για αυτοάνοσα αν έχω καταλάβει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

Έχω κάνει ΑΜΑ, ΑΝΑ, ASMA, APCA, anti ss dna και αντιωοθηκικα αντισωματα. Είναι για να δουν για αυτοάνοσα αν έχω καταλάβει καλά. 

Ευχαριστώ! 

Η Οικονομοπούλου είναι αιματολόγος; Έχει και ιδιωτικό ιατρείο; Μου βγάζει ένα στο Χολαργό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ιουλιέτα είπε:

Θα επαναλάβω ότι με σοκάρει που είμαστε τόσες γυναίκες 36 χρόνων με πρόβλημα στις ωοθήκες (προσωπικά γνωρίζω και άλλες από το περιβάλλον μου)...

Σας παρακαλώ, όσες έχετε περάσει αυτό το Γολγοθά με τα ωάρια που δεν γονιμοποιούνται και τα έμβρυα που δεν εμφυτεύονται, μπορείτε να γράψετε από κάτω όλες τις εξετάσεις που θεωρείτε απαραίτητες και το ανακαλύψατε εκ των υστέρων, ενώ δεν σας το είχαν πει οι γιατροί;

Γράψτε δηλαδή ποιες εξετάσεις από ενδοκρινολόγο, ποιες από αιματολόγο και ποιες από γυναικολόγο.

Ευχαριστώ!

Εγώ το ανακάλυψα όταν αποφάσισα στα 36 να κάνω κατάψυξη ωαρίων και φυσικά θύμωσα με τον γυναικολόγο μου που δεν με είχε βάλει νωρίτερα να κάνω εξετάσεις. Νομιζω ότι ξεκάθαρη εικόνα έχεις από υπέρηχο δεύτερης μέρας όπου φαίνονται οι καταβολές και μετά με FSH και ΑΜΗ. Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν τα ζητάνε αυτά. Επίσης έχει λίγο σημασια και το ιστορικό της μαμάς μας (ηλικία κλιμακτήριος)!!!

1 hour ago, TaxAgg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας πω και τα δικά μου νέα ! Σημερα κάναμε εμβρυομεταφορα, περίμεναμε δυο εμβρυακια όμως το δεύτερο δεν τα κατάφερε και μου έβαλαν ένα grade β. Ούτε που ξέρω τι σημαίνει. 
Τους άκουσα επίσης που έλεγαν πως έχω μεγάλη κοιλότητα της μήτρας κ το έλεγαν με ενθουσιασμο. Ούτε αυτό ξέρω τι σημαίνει ! 
μακάρι να είναι το ένα το δυνατό μου και να παίξει μπάλα μόνο του εκεί κ να πιαστεί 😂

καλη επιτυχία σε όλα τα στάδια που βρίσκονται όλα τα κορίτσια ♥️

Αυτό να είναι το τυχερό σας!!! Να φωλιάσει για τα καλά, οπλίσου με υπομονή γιατί θα έχει πολλά σκαμπανεβάσματα η ψυχολογία σου αυτές τις 14 μέρες. Ευχομαι μια τεράστια χοριακή 🥰

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εγώ το ανακάλυψα όταν αποφάσισα στα 36 να κάνω κατάψυξη ωαρίων και φυσικά θύμωσα με τον γυναικολόγο μου που δεν με είχε βάλει νωρίτερα να κάνω εξετάσεις. Νομιζω ότι ξεκάθαρη εικόνα έχεις από υπέρηχο δεύτερης μέρας όπου φαίνονται οι καταβολές και μετά με FSH και ΑΜΗ. Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν τα ζητάνε αυτά. Επίσης έχει λίγο σημασια και το ιστορικό της μαμάς μας (ηλικία κλιμακτήριος)!!!

Αυτό να είναι το τυχερό σας!!! Να φωλιάσει για τα καλά, οπλίσου με υπομονή γιατί θα έχει πολλά σκαμπανεβάσματα η ψυχολογία σου αυτές τις 14 μέρες. Ευχομαι μια τεράστια χοριακή 🥰

Αχ ευχαριστώ παρά πολύ ! Θα προσπαθήσω πααααρα πολύ να ασχοληθώ με πράγματα που μου αρέσουν κ γενικα να είμαι χαλαρή κ ήρεμη ! Ένα το χω το γλυκουλι ΟΦΕΙΛΩ να το πιστέψω και να το κάνω να νιώσει όμορφα μέσα μου 🙏🏼

  • Μου αρέσει 6
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Εγώ το ανακάλυψα όταν αποφάσισα στα 36 να κάνω κατάψυξη ωαρίων και φυσικά θύμωσα με τον γυναικολόγο μου που δεν με είχε βάλει νωρίτερα να κάνω εξετάσεις. Νομιζω ότι ξεκάθαρη εικόνα έχεις από υπέρηχο δεύτερης μέρας όπου φαίνονται οι καταβολές και μετά με FSH και ΑΜΗ. Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν τα ζητάνε αυτά. Επίσης έχει λίγο σημασια και το ιστορικό της μαμάς μας (ηλικία κλιμακτήριος)!!!

Αυτό να είναι το τυχερό σας!!! Να φωλιάσει για τα καλά, οπλίσου με υπομονή γιατί θα έχει πολλά σκαμπανεβάσματα η ψυχολογία σου αυτές τις 14 μέρες. Ευχομαι μια τεράστια χοριακή 🥰

Κι εμένα ρε κορίτσια με είχε αγχώσει πολύ το θέμα της ΑΜΗ και ο γυναικολόγος με μάλωσε, λέει τα τελευταία χρόνια πολύς χαμός έχει γίνει με αυτή την ΑΜΗ, περισσότερο ρόλο παίζει ο υπέρηχος για να έχεις καλή εικόνα, λέει, της παραγωγής ωαρίων, όπως και η FSH.. Σε άλλο ιστότοπο διάβαζα πριν για κοπέλα με ΑΜΗ 0,3 που έδωσε με μία διέγερση 14 ωάρια, 11 ώριμα, και εν τέλει 5 βλαστοκύστες γιατί έχει κάποιο θέμα ότι είναι "σκληρά" τα ωάριά της και δεν γονιμοποιούνται εύκολα οπότε το θεωρούν 100% επιτυχία το 5 στα 11, γιατί ουσιαστικά 5 ήταν κατάλληλα προς γονιμοποίηση. Κάθε περίπτωση προφανώς διαφέρει, αλλά γιατί να μην είμαστε αισιόδοξες..;

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , xristinakarr είπε:

Κι εμένα ρε κορίτσια με είχε αγχώσει πολύ το θέμα της ΑΜΗ και ο γυναικολόγος με μάλωσε, λέει τα τελευταία χρόνια πολύς χαμός έχει γίνει με αυτή την ΑΜΗ, περισσότερο ρόλο παίζει ο υπέρηχος για να έχεις καλή εικόνα, λέει, της παραγωγής ωαρίων, όπως και η FSH.. Σε άλλο ιστότοπο διάβαζα πριν για κοπέλα με ΑΜΗ 0,3 που έδωσε με μία διέγερση 14 ωάρια, 11 ώριμα, και εν τέλει 5 βλαστοκύστες γιατί έχει κάποιο θέμα ότι είναι "σκληρά" τα ωάριά της και δεν γονιμοποιούνται εύκολα οπότε το θεωρούν 100% επιτυχία το 5 στα 11, γιατί ουσιαστικά 5 ήταν κατάλληλα προς γονιμοποίηση. Κάθε περίπτωση προφανώς διαφέρει, αλλά γιατί να μην είμαστε αισιόδοξες..;

 

έχεις απόλυτο δίκιο ! Εγώ με ΑΜΗ 8,7 που ο γιατρός την θεωρεί και χαμηλή έκανα μια διέγερση με 6 ωάρια 2 ώριμα που τελικά σήμερα μου βάλανε το ένα κ μοναδικό που επιβίωσε και έφτασε 3 ημερών ! Άρα δεν έχει να κάνει τόσο η ΑΜΗ ! Βέβαια στην δική μου περίπτωση και οι ορμονολογικές μου είναι καλές με χαμηλή FSH ρυθμισμένο θυρεοειδή, πεντακάθαρο υπέρηχο κ άψογη σαλπιγγογραφία και. παρόλα αυτά δεν εβγαλα πολλά ωαριάκια. Πραγματικα καταλήγω πως κάποια πράγματα πρέπει να σταματήσω να ψαχνω γιατί δεν είμαι γιατρος.. ας εμπιστευτώ εκείνον, ας εμπιστευτώ το ένα σποράκι στην κοιλίτσα μου και ας ελπίσω στο καλύτερο ! και για εμένα και για ολες μας !! Γιατί είμαστε μαχήτριες όλες !!

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , xristinakarr είπε:

Κι εμένα ρε κορίτσια με είχε αγχώσει πολύ το θέμα της ΑΜΗ και ο γυναικολόγος με μάλωσε, λέει τα τελευταία χρόνια πολύς χαμός έχει γίνει με αυτή την ΑΜΗ, περισσότερο ρόλο παίζει ο υπέρηχος για να έχεις καλή εικόνα, λέει, της παραγωγής ωαρίων, όπως και η FSH.. Σε άλλο ιστότοπο διάβαζα πριν για κοπέλα με ΑΜΗ 0,3 που έδωσε με μία διέγερση 14 ωάρια, 11 ώριμα, και εν τέλει 5 βλαστοκύστες γιατί έχει κάποιο θέμα ότι είναι "σκληρά" τα ωάριά της και δεν γονιμοποιούνται εύκολα οπότε το θεωρούν 100% επιτυχία το 5 στα 11, γιατί ουσιαστικά 5 ήταν κατάλληλα προς γονιμοποίηση. Κάθε περίπτωση προφανώς διαφέρει, αλλά γιατί να μην είμαστε αισιόδοξες..;

 

Έτσι ακριβώς είναι, τα ίδια μου είπε και εμένα ο γιατρός που είμαι τώρα γιατί ο προηγούμενος με είχε ρίξει στην κατάθλιψη. Βέβαια εγώ έχω και υψηλή fsh και μαζεύονται πολλά αλλά παρόλα αυτά ο φυσικό δουλεύει ακόμα. Μωρό δεν βλέπουμε 🤨

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας πω και τα δικά μου νέα ! Σημερα κάναμε εμβρυομεταφορα, περίμεναμε δυο εμβρυακια όμως το δεύτερο δεν τα κατάφερε και μου έβαλαν ένα grade β. Ούτε που ξέρω τι σημαίνει. 
Τους άκουσα επίσης που έλεγαν πως έχω μεγάλη κοιλότητα της μήτρας κ το έλεγαν με ενθουσιασμο. Ούτε αυτό ξέρω τι σημαίνει ! 
μακάρι να είναι το ένα το δυνατό μου και να παίξει μπάλα μόνο του εκεί κ να πιαστεί 😂

καλη επιτυχία σε όλα τα στάδια που βρίσκονται όλα τα κορίτσια ♥️

Αχ μπράβο κορίτσι μου! Να χουχουλιάσει και να φωλιάσει για 9 μήνες μέσα στην κοιλίτσα σου το μικρό φασόλι ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας πω και τα δικά μου νέα ! Σημερα κάναμε εμβρυομεταφορα, περίμεναμε δυο εμβρυακια όμως το δεύτερο δεν τα κατάφερε και μου έβαλαν ένα grade β. Ούτε που ξέρω τι σημαίνει. 
Τους άκουσα επίσης που έλεγαν πως έχω μεγάλη κοιλότητα της μήτρας κ το έλεγαν με ενθουσιασμο. Ούτε αυτό ξέρω τι σημαίνει ! 
μακάρι να είναι το ένα το δυνατό μου και να παίξει μπάλα μόνο του εκεί κ να πιαστεί 😂

καλη επιτυχία σε όλα τα στάδια που βρίσκονται όλα τα κορίτσια ♥️

Εύχομαι μια τερααααααστια χοριακη. Τώρα ηρέμησε, ξεκουράσου και φαε και κανένα αβοκαντο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xristinakarr είπε:

Κι εμένα ρε κορίτσια με είχε αγχώσει πολύ το θέμα της ΑΜΗ και ο γυναικολόγος με μάλωσε, λέει τα τελευταία χρόνια πολύς χαμός έχει γίνει με αυτή την ΑΜΗ, περισσότερο ρόλο παίζει ο υπέρηχος για να έχεις καλή εικόνα, λέει, της παραγωγής ωαρίων, όπως και η FSH.. Σε άλλο ιστότοπο διάβαζα πριν για κοπέλα με ΑΜΗ 0,3 που έδωσε με μία διέγερση 14 ωάρια, 11 ώριμα, και εν τέλει 5 βλαστοκύστες γιατί έχει κάποιο θέμα ότι είναι "σκληρά" τα ωάριά της και δεν γονιμοποιούνται εύκολα οπότε το θεωρούν 100% επιτυχία το 5 στα 11, γιατί ουσιαστικά 5 ήταν κατάλληλα προς γονιμοποίηση. Κάθε περίπτωση προφανώς διαφέρει, αλλά γιατί να μην είμαστε αισιόδοξες..;

 

Κι εμένα με μάλωσε η ενδοκρινολόγος και μου είπε ακριβώς το ίδιο! 

1 hour ago, Σποράκι είπε:

Έτσι ακριβώς είναι, τα ίδια μου είπε και εμένα ο γιατρός που είμαι τώρα γιατί ο προηγούμενος με είχε ρίξει στην κατάθλιψη. Βέβαια εγώ έχω και υψηλή fsh και μαζεύονται πολλά αλλά παρόλα αυτά ο φυσικό δουλεύει ακόμα. Μωρό δεν βλέπουμε 🤨

Πόσες εμβρυομεταφορές έχεις κάνει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Κι εμένα με μάλωσε η ενδοκρινολόγος και μου είπε ακριβώς το ίδιο! 

Πόσες εμβρυομεταφορές έχεις κάνει;

Τρεις!!! Ψάχνω ακόμα αυτό το ένα και καλό έμβρυο!!!

  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ana21 είπε:

Εύχομαι μια τερααααααστια χοριακη. Τώρα ηρέμησε, ξεκουράσου και φαε και κανένα αβοκαντο..

Ευχαριστώ πολύ πολύ ! Αχ κ δεν μ αρέσει καθολουυυυυυ😹 βοηθάει ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...