Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Ελένη το σπίτι που βρήκαμε (αν και δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα) έχει electric heating αλλά έχει double glaze. Τι λες γι αυτό??? Ο μεσίτης μας είπε ότι το ρεύμα στον προηγούμενο ερχόταν γύρω στις 35 λίρες τον μήνα, που δεν μου φαίνεται πολύ..... Εντωμεταξύ είδαμε και χθες σε αγγελία ένα σπίτι στο μόρλευ με το ίδιο ενοίκιο (395 λίρες), κι αυτό επιπλωμένο, αλλά με όλα τα έξοδα included (μέχρι και το council tax) αλλά φοβάμαι ότι αν το δούμε και μας αρέσει μπορέι να χάσουμε τελικά την προκαταβολή που έχουμε δώσει για το άλλο στο kirkstall (την προμήθεια του μεσίτη και τη μισή εγγύηση). Εντωμεταξύ μας είπαν ότι χρειάζεται και contents insurance, καμιά ιδέα πόσο πάει το μαλλί??? Κάθε βοήθεια δεκτή και σ'ευχαριστώ πολύ για την προθυμία!

Stellinula να σαι καλά, για να δούμε τι θα δούμε....

Alice και εγω θα σου ελεγα να το αποφυγεις το ηλεκτρικο στη θερμανση. Να προτιμησεις γκαζι, εκτος και αν το σπιτι εχει ενδοδαπεδια θερμανση που εκει επειδη καιει λιγο δε σε πειραζει να ειναι και με ρευμα. Αμφβαλλω ομως γιατι πολυ λιγα σπιτια εχουν ενδοδαπεδια και αν εχουν ειναι ακριβα.

Για το σπιτι που λες στο Μορλει που ακριβως ειναι? Δυο χρονια εμεινα Μορλει ακριβως απεναντι απο το παρκο :P

Κοιτα σαν περιοχη δεν ειναι τοσο καλη οσο Kirkstall σιγουρα και δεν εχει και φοιτητες που σημαινει δεν εχει ουτε μια καφετερια να πας, ουτε ενα σινεμα, εκει μενουν πολλοι γεροι!:tongue: Αφου εδω το λεμε the nursing home of leeds.

Αν σου αρεσει ομως εσενα, οκ. εμενα η τιμη του ενοικιου με προβληματιζει. Δηλαδη 395 ολα μεσα και επιπλωμενο? Μηπως ειναι πολυ παλιο η' υπερβολικα μικρο? Οταν ακους τετοιες τιμες να σαι λιγο επιφυλακτικη. Εγω εδινα το 2009 475 λιρες για σπιτι εκει. εγω θα σου προτεινα να πας να το δεις δε χανεις τιποτα, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δε θα σου αρεσει γιατι ειναι..υπερβολικα φτηνο για να ειναι καλο...:-(

Αν και τα δυο σπιτια ειναι απο το ιδιο γραφειο δε νομιζω να χασεις την προκαταβολη σου. Αληθεια απο ποιο γραφειο ενοικιαζεις? το David Moors ειναι?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια, η ηλεκτρική θέρμανση κοστίζει πολύ, δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση. Τι είδους electric heating είναι, σας είπε; Αν είναι storage heaters η κατανάλωση δεν είναι τόσο ακριβή, αλλά τις κρύες μέρες δεν θα ζεσταίνεστε με τίποτα... Πάντως να έρχεται το ρεύμα 35 λίρες το μήνα και στην τιμή αυτή να συμπεριλαμβάνεται η θέρμανση, εμένα μου φαίνεται λίγο. Εκτός αν ο προηγούμενος ενοικιαστής έμενε μόνος, έλειπε όλη μέρα στη δουλειά, τα βράδυα έκανε clubbing και χρησιμοποιούσε θέρμανση μόνο τα σαββατοκύριακα. Τι να πω... Επίσης παίζει ρόλο αν είχε πλυντήριο, στεγνωτήριο, ηλεκτρικό φούρνο.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ηλεκτρικη θερμανση, πεσαμε στον πιο κρυο μηνα του χειμωνα και επισης δεν εχουν παει ακομα τα παιδια σχολειο, εμεις δουλεια, οποτε οπως καταλαβαινεις καψαμε πολυ, περισσοτερο απ'ο,τι θα καιμε υπο κανονικες συνθηκες.Στο τελος του μηνα θα σου πω ποσο βγηκε. Α, και δεν εχουμε καθολου γκαζι στο σπιτι δυστυχως, και η κουζινα και το νερο ειναι με ηλεκτρικο.

Στο τελος του μηνα που θα εχω το λογαριασμο σκοπευω να παω στο gocompare.com, μπορεις να γλιωσεις χρηματα απλως αλλαζοντας εταιρια. Κοιτα και για αλλες προσφορες, πχ καποια supermarket αν παρεις ρευμα απο αυτους μπορει να μην ειναι η καλυτερη ταριφα αλλα μπορει να σου διπλασιασουν/τριπλασιασουν τους ποντους στην καρτα σου. Κοιταξε τα ολα αυτα και τι σε συμφερει αναλογα με το lifestyle σας. Παντως αν και δεν ειναι οσο φθηνο ειναι το γκαζι, δεν ειναι και τραγικο να εχεις ηλεκτρικη θερμανση, εμεις στην ελλαδα με το πετρελαιο καιγαμε Ε2500 το χρονο, σιγουρα καλυτερα η ηλεκτρικη...

Μιλα και με το σπιτονοικοκυρη αν εχει απολειες το σπιτι. Αν πιανει το χερι σας και σας αρεσει το DIY μπορει με ευχαριστηση να πληρωσει τα υλικα για να κανετε αλλαγες που θα μειωσουν τις απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο καιτε θερμανση?

εμεις αναβουμε το καλοριφερ 5 το πρωι μεχρι τις 7 που φευγουμε για δουλεια. Μετα παλι το βραδυ απο τις 6 μεχρι τις 11. Μας εχει βγει αρκετα οικονομικο ετσι, γυρω στα 300 το τριμηνο. Για 35 λιρες το μηνα και εμενα μου φαινονται λιγα εκτος και αν εκανε οικονομια και το αναβε μια ωρα τη μερα.

Για το DIY εγω προσωπικα δεν το συνιστω γιατι και ειναι φασαρια, αλλα και δε ξερεις και τι να κανεις ουσιαστικα, εδω τα σπιτια τα χτιζουν τελειως διαφορετικα απο οτι Ελλαδα που χρησιμοποιουν μπετο. Αυτο που μπορεις να κανεις για το σπιτι ειναι να βαλεις μονωση αλλα πρεπει να συμφωνησει ο ιδιοκτητης να ο πληρωσει. ακομα πες και οτι καθεσαι και κανεις χιλια δυο αν και παλι ειναι κρυο το σπιτι? Θα πρεπει να το υπομενεις μεχρι να περασουν οι 6 μηνες να αλλαξεις. Γιαυτο εγω θα σου ελεγα να βρεις σπιτι να μην εχει "ορατα" προβληματα για αρχη.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Για το DIY εγω προσωπικα δεν το συνιστω γιατι και ειναι φασαρια, αλλα και δε ξερεις και τι να κανεις ουσιαστικα, εδω τα σπιτια τα χτιζουν τελειως διαφορετικα απο οτι Ελλαδα που χρησιμοποιουν μπετο. Αυτο που μπορεις να κανεις για το σπιτι ειναι να βαλεις μονωση αλλα πρεπει να συμφωνησει ο ιδιοκτητης να ο πληρωσει. ακομα πες και οτι καθεσαι και κανεις χιλια δυο αν και παλι ειναι κρυο το σπιτι? Θα πρεπει να το υπομενεις μεχρι να περασουν οι 6 μηνες να αλλαξεις. Γιαυτο εγω θα σου ελεγα να βρεις σπιτι να μην εχει "ορατα" προβληματα για αρχη.

προσωπικα στα περισσοτερα σπιτια που εχω μεινει στην αγγλια εχω κανει diy, οχι, δεν το συστηνω σαν κατι για ολους, αλλα αν σ'ευχαριστει (για μενα ειναι λιγο χομπυ) τοτε μπορεις να διορθωσεις πολλα πραγματα. Το οτι φτιαχνουν διαφορετικα τα σπιτια δε λεει κατι για διαφορους λογους, μεσα στους οποιους ειναι οτι η καποιες απλες κινησεις για μονωση ειναι οι ιδιες και οτι εδω το diy ειναι πολυ διαδεδομενο και μπορεις ευκολα να μαθεις οτι χρειαζεσαι. Ετσι σαν ιδεα το ειπα, δεν ειναι κακο να λεμε ιδεες, ισως καποιος να μην το εχει σκεφτει και να του αρεσει ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς αυτή τη στιγμή πληρώνουμε 60 λίρες το μήνα, με συντηρητική χρήση και σε διαμέρισμα. Ευτυχώς ο χειμώνας φέτος ήταν ελαφρύς κι έτσι δεν έχει χρειαστεί να καίμε συνέχεια το καλοριφέρ.

Ελένη, εσείς ηλεκτρικό έχετε ή γκάζι;

Το DIY είναι μια λύση για όποιους πιάνουν τα χέρια τους. Εγώ δεν θα το αποτολμούσα ποτέ :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Aν σου αρεσει γιατι οχι...;)

Εγω μιλαω απο προσωπικη πειρα, σιχαινομαι το DIY και εκνευριζομαι απιστευτα να καθομαι να βαφω η' να μαστορευω...

απλα ισως να ναι πιο ευκολο να βρει κατι "ετοιμο" τωρα και μετα ας..μαστορεψει :P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αυτή τη στιγμή πληρώνουμε 60 λίρες το μήνα, με συντηρητική χρήση και σε διαμέρισμα. Ευτυχώς ο χειμώνας φέτος ήταν ελαφρύς κι έτσι δεν έχει χρειαστεί να καίμε συνέχεια το καλοριφέρ.

Ελένη, εσείς ηλεκτρικό έχετε ή γκάζι;

Το DIY είναι μια λύση για όποιους πιάνουν τα χέρια τους. Εγώ δεν θα το αποτολμούσα ποτέ :lol:

Εμεις εχουμε γκαζι για τα παντα, δηλαδη ζεστο νερο, θερμανση και μαγειρεμα. Γενικα την εχω καταβρει με το γκαζι, μαγειρευεις πιο γρηγορα, σβηνεις το ματι αμεσως μολις τελειωσεις και αρα ελαχιστοποιεις τη σπαταλη..Και Ελλαδα βεβαια γκαζι εχουμε, πιστευω οτι το ηλεκτρικο δε συμφερει καθολου. Εκτος βεβαια και αν καποιος εχει να διαθεσει για φωτοβολταικα που ειναι πολυ καλη επενδυση.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ηλεκτρικη θερμανση, πεσαμε στον πιο κρυο μηνα του χειμωνα και επισης δεν εχουν παει ακομα τα παιδια σχολειο, εμεις δουλεια, οποτε οπως καταλαβαινεις καψαμε πολυ, περισσοτερο απ'ο,τι θα καιμε υπο κανονικες συνθηκες.Στο τελος του μηνα θα σου πω ποσο βγηκε. Α, και δεν εχουμε καθολου γκαζι στο σπιτι δυστυχως, και η κουζινα και το νερο ειναι με ηλεκτρικο.

Στο τελος του μηνα που θα εχω το λογαριασμο σκοπευω να παω στο gocompare.com, μπορεις να γλιωσεις χρηματα απλως αλλαζοντας εταιρια. Κοιτα και για αλλες προσφορες, πχ καποια supermarket αν παρεις ρευμα απο αυτους μπορει να μην ειναι η καλυτερη ταριφα αλλα μπορει να σου διπλασιασουν/τριπλασιασουν τους ποντους στην καρτα σου. Κοιταξε τα ολα αυτα και τι σε συμφερει αναλογα με το lifestyle σας. Παντως αν και δεν ειναι οσο φθηνο ειναι το γκαζι, δεν ειναι και τραγικο να εχεις ηλεκτρικη θερμανση, εμεις στην ελλαδα με το πετρελαιο καιγαμε Ε2500 το χρονο, σιγουρα καλυτερα η ηλεκτρικη...

Μιλα και με το σπιτονοικοκυρη αν εχει απολειες το σπιτι. Αν πιανει το χερι σας και σας αρεσει το DIY μπορει με ευχαριστηση να πληρωσει τα υλικα για να κανετε αλλαγες που θα μειωσουν τις απωλειες...

Ρε Συ τι μου θυμησες τώρα...Τον τενόρο που τραγουδάει gocompare και μου το έχει κολλήσει κατα καιρους και το σιγοτραγουδάω...χαχαχαχαχα

Ηoi is your pumpkin insured???? :lol::lol::lol::lol:

Ελένη το σπίτι που βρήκαμε (αν και δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα) έχει electric heating αλλά έχει double glaze. Τι λες γι αυτό??? Ο μεσίτης μας είπε ότι το ρεύμα στον προηγούμενο ερχόταν γύρω στις 35 λίρες τον μήνα, που δεν μου φαίνεται πολύ..... Εντωμεταξύ είδαμε και χθες σε αγγελία ένα σπίτι στο μόρλευ με το ίδιο ενοίκιο (395 λίρες), κι αυτό επιπλωμένο, αλλά με όλα τα έξοδα included (μέχρι και το council tax) αλλά φοβάμαι ότι αν το δούμε και μας αρέσει μπορέι να χάσουμε τελικά την προκαταβολή που έχουμε δώσει για το άλλο στο kirkstall (την προμήθεια του μεσίτη και τη μισή εγγύηση). Εντωμεταξύ μας είπαν ότι χρειάζεται και contents insurance, καμιά ιδέα πόσο πάει το μαλλί??? Κάθε βοήθεια δεκτή και σ'ευχαριστώ πολύ για την προθυμία!

Stellinula να σαι καλά, για να δούμε τι θα δούμε....

Alice εμεις έχουμε κεντρική θερμανση γκαζιού και πληρωνουμε τωρα που κάνει κρύο γύρω στις 90 λιρες το μηνα...με κοντομάνικα κυκλοφορούμε εδω μέσα....Το ηλεκτρικό μας έχει 25 λιρες το μηνα....

Δεν ξερω για το γκάζι αν παίζει ρόλο αλλά ΔΕΝ εχουμε μικρούλι σπίτι...


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς γκάζι σε όλα εκτός από τον φούρνο, που ευτυχώς είναι ηλεκτρικός. Είχαμε φούρνο με γκάζι στα προηγούμενα δύο σπίτια, και δεν το ήθελα με τίποτα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντωμεταξύ μας είπαν ότι χρειάζεται και contents insurance, καμιά ιδέα πόσο πάει το μαλλί???

Εξαρτάται από τα contents, αλλά συνήθως δεν είναι πολύ. Καμιά 200αριά λίρες το χρόνο να υπολογίσεις για να είσαι μέσα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το σπίτι στο Μόρλευ δεν πήγε τελικά ο άντρας μου να το δει, γιατί σήμερα δεν πρόλαβε και από αύριο θα λείπει 4 μέρες σε σεμινάριο εκτός πόλης. Εγώ ούτως ή άλλως έχω γυρίσει Ελλάδα, οπότε δεν παίζει να πάω να το δω.... έτσι το αφήνουμε για την ώρα, με την ελπίδα ότι όντως θα ήταν πολύ χάλια με τέτοια τιμή:). Επιπλέον το γραφείο για το άλλο σπίτι (στο kirkstall) έχει ξεκινήσει ελέγχους, οπότε επειδή έχουμε πληρώσει ήδη την προμήθεια και μέρος της εγγύησης (μόνο έτσι μας είπαν ότι μπορούν να προχωρήσουν την αίτηση, ελπίζω ότι δεν μας πιάσανε κορόιδα) αυτά θα τα χάσουμε αν κάνουμε πίσω. Όσον αφορά το ηλεκτρικό λοιπόν, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά τώρα, δεν το είχαμε σκεφτεί δυστυχώς από πριν. Όμως δεν με καίει και πολύ το θέμα, για δύο λόγους:

1. αυτό το σπίτι το θέλουμε μόνο για 7 μήνες, μέχρι δλδ να πάμε κι εμείς (εγώ και τα παιδιά) εκεί, οπότε και θα βρούμε μεγαλύτερο σπίτι

2. ο άντρας μου λοιπόν, που θα μένει μόνος του, θα λείπει από το πρωί μέχρι το απόγευμα στη δουλειά, ε, πόσο πια να το καίει??? πόσο ψοφόκρυο θα κάνει ακόμα, τέλος Φεβρουαρίου θα μπει ουσιαστικά στο σπίτι... και μετά είναι άνοιξη, καλοκαίρι......άσε που αυτος δεν κρυώνει κιόλας, όλο με ένα κοντομάνικο είναι.

3. Το σπίτι είναι μία τρύπα, βασικά είναι ένα σαλόνι/κρεβατοκάμαρα (πρέπει να είναι αυτό 30 τ.μ., ένα μικρό μπάνιο και μία μικρή κουζίνα, οπότε πόσο πια θα θέλει για να ζεσταθεί?

Βέβαια η θέρμανση δεν είναι το μόνο έξοδο, το σπίτι έχει πλυντήριο/στεγνωτήριο, οπότε κάτι θα φεύγει και από εκεί. Ας ελπίσουμε ο καλός μου να μην είναι και πολύ προκομμένος:)

Ελένη το γραφείο είναι το Linley & Simpson (για το Kirkstall), ενώ για το άλλο που σου είπα στο μόρλευ είναι το reeds rains.

Α, αφήστε κιόλας που, επειδή είναι επιπλωμένο, θέλουν και προστασία περιεχομένου (με ασφάλεια), η οποία πάντως από ό,τι κατάλαβα δεν είναι κανένα μεγάλο έξοδο.

Δλδ πώς θα γίνει τώρα? Θα μπει στο σπίτι και θα πρέπει να πάει σε κάποια εταιρεία για να κανονίσει το ηλεκτρικό? Ρωτάω γιατί το σπίτι είχε ρεύμα όταν πήγαμε να το δούμε. Πείτε και καμιά άλλη συμβουλή, εταιρείες κινητής τηλεφωνίας? ίντερνετ στο σπίτι? τι συμφέρει? αυτοί εκεί έχουν ήδη καλώδια της virgin και μας είπε ο μεσίτης ότι καλύτερα αυτήν να προτιμήσουμε (δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς).

Τελοσπάντων, με το σπίτι ό,τι έγινε έγινε τώρα, ούτως ή άλλως, ό,τι και να είναι μας συμφέρει περισσότερο να κλείσουμε άμεσα σπίτι παρά να πληρώνει ξενοδοχεία (γιατί έχει ήδη ξεκινήσει να δουλεύει εκεί).

Αργώ λίγο να ανταποκριθώ, να με συγχωρείτε γι αυτό, έχω δύο μετακομίσεις να κάνω, με δύο δίδυμα 2,5 χρονών άρρωστα με απανωτές ιώσεις, έχω μία σχετική βοήθεια, αλλά οι γονείς μου δουλεύουν, τα πεθερικά μου μένουν εξωτερικό, τελοσπάντων, είναι λίγο ζόρικος αυτός ο μήνας, πού θα πάει όμως?θα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το σπίτι στο Μόρλευ δεν πήγε τελικά ο άντρας μου να το δει, γιατί σήμερα δεν πρόλαβε και από αύριο θα λείπει 4 μέρες σε σεμινάριο εκτός πόλης. Εγώ ούτως ή άλλως έχω γυρίσει Ελλάδα, οπότε δεν παίζει να πάω να το δω.... έτσι το αφήνουμε για την ώρα, με την ελπίδα ότι όντως θα ήταν πολύ χάλια με τέτοια τιμή:). Επιπλέον το γραφείο για το άλλο σπίτι (στο kirkstall) έχει ξεκινήσει ελέγχους, οπότε επειδή έχουμε πληρώσει ήδη την προμήθεια και μέρος της εγγύησης (μόνο έτσι μας είπαν ότι μπορούν να προχωρήσουν την αίτηση, ελπίζω ότι δεν μας πιάσανε κορόιδα) αυτά θα τα χάσουμε αν κάνουμε πίσω. Όσον αφορά το ηλεκτρικό λοιπόν, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά τώρα, δεν το είχαμε σκεφτεί δυστυχώς από πριν. Όμως δεν με καίει και πολύ το θέμα, για δύο λόγους:

1. αυτό το σπίτι το θέλουμε μόνο για 7 μήνες, μέχρι δλδ να πάμε κι εμείς (εγώ και τα παιδιά) εκεί, οπότε και θα βρούμε μεγαλύτερο σπίτι

2. ο άντρας μου λοιπόν, που θα μένει μόνος του, θα λείπει από το πρωί μέχρι το απόγευμα στη δουλειά, ε, πόσο πια να το καίει??? πόσο ψοφόκρυο θα κάνει ακόμα, τέλος Φεβρουαρίου θα μπει ουσιαστικά στο σπίτι... και μετά είναι άνοιξη, καλοκαίρι......άσε που αυτος δεν κρυώνει κιόλας, όλο με ένα κοντομάνικο είναι.

3. Το σπίτι είναι μία τρύπα, βασικά είναι ένα σαλόνι/κρεβατοκάμαρα (πρέπει να είναι αυτό 30 τ.μ., ένα μικρό μπάνιο και μία μικρή κουζίνα, οπότε πόσο πια θα θέλει για να ζεσταθεί?

Βέβαια η θέρμανση δεν είναι το μόνο έξοδο, το σπίτι έχει πλυντήριο/στεγνωτήριο, οπότε κάτι θα φεύγει και από εκεί. Ας ελπίσουμε ο καλός μου να μην είναι και πολύ προκομμένος:)

Ελένη το γραφείο είναι το Linley & Simpson (για το Kirkstall), ενώ για το άλλο που σου είπα στο μόρλευ είναι το reeds rains.

Α, αφήστε κιόλας που, επειδή είναι επιπλωμένο, θέλουν και προστασία περιεχομένου (με ασφάλεια), η οποία πάντως από ό,τι κατάλαβα δεν είναι κανένα μεγάλο έξοδο.

Δλδ πώς θα γίνει τώρα? Θα μπει στο σπίτι και θα πρέπει να πάει σε κάποια εταιρεία για να κανονίσει το ηλεκτρικό? Ρωτάω γιατί το σπίτι είχε ρεύμα όταν πήγαμε να το δούμε. Πείτε και καμιά άλλη συμβουλή, εταιρείες κινητής τηλεφωνίας? ίντερνετ στο σπίτι? τι συμφέρει? αυτοί εκεί έχουν ήδη καλώδια της virgin και μας είπε ο μεσίτης ότι καλύτερα αυτήν να προτιμήσουμε (δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς).

Τελοσπάντων, με το σπίτι ό,τι έγινε έγινε τώρα, ούτως ή άλλως, ό,τι και να είναι μας συμφέρει περισσότερο να κλείσουμε άμεσα σπίτι παρά να πληρώνει ξενοδοχεία (γιατί έχει ήδη ξεκινήσει να δουλεύει εκεί).

Αργώ λίγο να ανταποκριθώ, να με συγχωρείτε γι αυτό, έχω δύο μετακομίσεις να κάνω, με δύο δίδυμα 2,5 χρονών άρρωστα με απανωτές ιώσεις, έχω μία σχετική βοήθεια, αλλά οι γονείς μου δουλεύουν, τα πεθερικά μου μένουν εξωτερικό, τελοσπάντων, είναι λίγο ζόρικος αυτός ο μήνας, πού θα πάει όμως?θα στρώσει...

Θα πρεπει να μετακομισει και να ρωτησει ποια ειναι η εταιρεια που παρεχει ηλεκτρικο στο σπιτι. Θα του πουν απο το γραφειο. Μετα θα τουσ παρει τηλεφωνο να πει οτι ειναι ο νεος ενοικιαστης να αλλαξουν το λογαριασμο στο ονομα του. Θα δωσει τα στοιχεια του και θα πρεπει να τους δωσει και το νουμερο που γραφει πανω ο μετρητης του ρευματος στο σπιτι. Αυτο γινεται για να αρχισουν να υπολογιζουν αυτοι απο τη μερα που μπηκε στο σπιτι να μη χρεωθει παραπανω.

Για ιντερνετ και τηλεφωνο αν το σπιτι εχει ηδη Virgin καλυτερα να χρησιμοποιησει αυτη την εταιρεια γιατι ισως μια αλλη εταιρεια να τον χρεωσει για εγκατασταση. Ασε που αφου θα μεινει ισα ισα ενα εξαμηνο μην ασχοληθει πολυ και τρωει τσαμπα χρονο.

Σε ποιο μερος ειναι στο σπιτι στο Kirkstall?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

αχ εμεις χαλαμε πολλλααααα στην θερμανση χεχε...μας αρεσει η ζεστη ομως!!! κ εχουμε κ το μικρο, ειμαι κ ασθματικη οποτε το αφηνω κ τα βραδυα στους 17...

100-130 το μηνα στο νερο τωρα με τα κρυα. βεβαια μαγειρευω κ με γκαζι κ δεν μαγειρευω κ λιγο :) ο φουρνος μου ειναι ηλεκτρικος κ σε ολο το σπιτι εχω μονο οικονομικες λαμπες. ρευμα τον μηνα χαλαμε 15-20 λιρες αν καψω πολυ στεγνωτηριο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς γκάζι σε όλα εκτός από τον φούρνο, που ευτυχώς είναι ηλεκτρικός. Είχαμε φούρνο με γκάζι στα προηγούμενα δύο σπίτια, και δεν το ήθελα με τίποτα!

κ εγω το ιδιο!!!! επιτελους εχω ηλεκτρικο φουρνο!!! να ψησω μια μπεσαμελ βρε παιδια αχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...