Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, η μεγάλη περνάει δύσκολα, όχι στην καθημερινή επαφή με το σχολείο, αλλά στη σκέψη ότι θα δώσει εξετάσεις για το γυμνάσιο (φυσικά δεν μπορεί στη γλώσσα) και επίσης σκεφτόμαστε ότι στο γυμνάσιο θα πατώσει σ'αυτό το επίπεδο.

Στο σχολείο φέρνουν σήμερα μία μεταφράστρια για να της μεταφράζει τις ασκήσεις των μαθηματικών (!!) και μου είπανε πως θα ζητήσουν? θα πετύχουν? να πάει μεταφραστής και στις εξετάσεις στα μαθηματικά. Πιστεύουν πως μαθηματικά μπορεί να πάει καλά, τα άλλα....

Πήγα και ζήτησα από τη διευθύντρια να τη βάλει μία τάξη κάτω (άλλωστε στην Ελλάδα ήταν στην Πέμπτη) και ενώ αυτή μου είπε ότι ίσως γίνεται, η υποδιευθύντρια που είναι και η δασκάλα της τάξης της μου είπε ότι το απαγορεύει ο νόμος (αλλά δεν με έπεισε...)

Επίσης, ενώ μου είπε η τελευταία ότι θα πάει στο γυμνάσιο ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων εξετάσεων, κάτι που μου έκανε εντύπωση (γιατί έχουν τότε τις εξετάσεις αν δεν έχουν σημασία τα αποτελέσματα?) κάπου διάβασα στο "βιβλίο" οδηγιών για την επιλογή γυμνασίου πως υπάρχει "enough" σκορ για entry στη 7th year....

κάτι δεν μου πάει καλά σε όλα αυτά.... σκεφτόμουν να στείλω επιστολή στο δημοτικό γραφείο για τα σχολεία, να το κάνω? (Η δασκάλα σε αντίστοιχη ερώτηση μου είπε πως όπου και να απευθυνθούμε δεν θα γίνει τίποτα...)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε μήπως αν επιτρέπεται/προβλέπεται ή όχι, βάση του αγγλικού νόμου, ένα παιδί που έρχεται στην Αγγλία από άλλη χώρα, να πάει μία τάξη πίσω από αυτή που βάση ηλικίας τοποθετείται στο αγγλικό σχολείο?

σε γενικες γραμμες οχι, δε συμβαινει, εκτος και αν το παιδι εχει μεγαλες δυσκολιες που δε φαινεται να παρακαμπτονται με τη βοηθεια στη γλωσσα που του δινουν στο σχολειο. Ισως αν ειναι σε μεγαλη ταξη κιολας και κοντευει γυμνασιο να ειναι αλλιως τα πραγματα. Παντως δεν το εχω ξανακουσει επειδη το συστημα εδω ειναι διαφορετικο, δηλαδη δεν δινεις εξετασεις απο τη μια χρονια στην αλλη, τα παιδια προχωρανε στο επομενο ετος ασχετως επιδοσης στο προηγουμενο. Κρινονται βασει καποιων επιπεδων και οχι βασει της χρονιας στην οποια βρισκονται.

Link to comment
Share on other sites

οι εξετασεις για το γυμνασιο δινονται για δυο λογους : 1) για να δουν σε ποιο γυμνασιο θα παει, πολλα παιδια με εξαιρετικες επιδωσεις πηγαινουν σε academies ανεξαρτητως διευθυνσης, και αλλα στοχευουν σε grammar schools. ΟΛΑ ομως μπορουν να πανε σε comprehensive

2) για να εχει το νεο σχολειο μια εικονα του μαθητη ωστε να ξερουν πως να δουλεψουν μαζι του

Τι μηνα γεννηθηκε η κορη σου;

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστο! Είναι από τις μικρότερες εδώ... για μερικές μέρες "κερδίζουμε" τη χρονιά...

Από ό,τι φαίνεται δεν το γλυτώνουμε το γυμνάσιο.... ελπίζω τουλάχιστο να μας δεχτούν σε κάποιο καλό... θα έχουμε σύντομα απάντηση σ'αυτό.

Πάντως από ό,τι είδα, στην περιοχή μας τουλάχιστον, υπάρχει μία τάση τα γυμνάσια να μετονομάζονται σε ακαδημίες για να βρίσκουν χρηματοδότηση, ή κάτι τέτοιο.... Ολα τα γειτονικά μας σχολεία, φέτος είναι "ακαδημίες"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ειναι αυγουστο ισως να εχεις καποιο πατημα. Τα παιδακια εδω δεν υποχρεουνται να ξεκινησουν σχολειο μεχρι να κλεισουν τα 5 (αλλα εχουν το δικαιωμα να ξεκινησυον πριν τα 5). Πολλοι γονεις παιδιων που γεννηθηκαν αυγουστο, επειδη τα παιδακια τους μολις εχουν κλεισει τα 4, τα θεωρουν μικρα και τα στελνουν σχολειο την επομενη χρονια. Δεδομενου και οτι η κορη σου ξεκινησε ενα χρονο αργοτερα μια που ηταν στην Ελλαδα, και ειναι γεννημενη αυγουστο, ισως εισακουστεις...

Link to comment
Share on other sites

για τις ακαδημιες ειχα την εντυπωση οτι "κερδιζουν" τον τιτλο τους με την ποιοτητα της δουλειας τους και επιλεγουν μαθητες με υψηλες επιδοσεις. Αλλα αυτο το ακουσα καπου στην τυχη (δε θυμαμαι καν που) οποτε ισως να μην ισχυει τιποτα απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

πού όμως να απευθυνθώ? Από το σχολείο μου το απέκλεισαν...

Για τις ακαδημίες, τα γειτονικά μας σχολεία που γίνανε ακαδημίες, είχαν ofsted από 1 έως 3 (τρία τριάρια και 2 δυάρια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το παραθέτω προς ενημέρωση. Διαβάστε το όσο προλαβαίνετε γιατί σε 1.574 δευτερόλεπτα το μύνημα αυτό θα αυτοκαταστραφεί :P

544219_10151376240648883_782319848_n.jpg


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν το έχω ξαναδεί αυτό :( 1η Απρίλη στο SMP για τις έγκυες παιρνει αύξηση, είναι επισημο αυτό μιας κ έχω τα χαρτιά μου. Αυτό ισχυει για οσες θα μείνουν έγκυες απο Απρίλη κ μετα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Mήπως αλλάζει ο συντελεστής φορολόγησης ή η αύξηση είναι μικρότερη του πληθωρισμού (γι' αυτό λέει "in real terms")?


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...