Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 42 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Όλα θα πάνε καλά και θα γυρίσεις σπίτι με το μωράκι σου τον σωστό χρόνο. Μεγάλη μέρα σήμερα η γιορτή των Βαΐων. Ο Θεός και η Παναγία να είναι μαζί σου! 🙏

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Καλημέρα, κορίτσια!

Κατερινάκι, ευχαριστούμε πολύ!!! Κι εσύ να είσαι καλά και να χαίρεσαι την οικογενεια σου!! :P Υπομονη και κουραγιο με τα 2 ζουζουνια σου... Περιμένουμε τα νέα σας!

Λία μου, εγώ θα πάρω γάλα χωρίς λακτόζη γιατί να μην πίνω καθολου δεν μπορω!!! Πήραμε χθες και τις σταγονες τις infacolic και βλεπουμε... Θαυματα δεν κανει παντως! Υπομονη και υπομονη! Τιποτα αλλο!!! :? Όσο μπορώ την παιρνω αγκαλιτσα οταν την πιανει και την ανακουφιζω με τριψιμο...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας μανούλες!!!!

Λία μου, ο γιος σου είναι ένας γλυκας....να τον χαίρεσαι....

...που να δεις το "θαυματάκι" σου, όταν θα αρχίσει να σου γελάει, να σου μιλάει...ή να σου κάνει αγκαλιές...και να σου λέει, όπως μου λέει τώρα εμένα ο μεγάλος...."μανούλα, σ' αγαπώ!!!"

Κορίτσια ξέρετε ότι τα μωρά μας πρέπει να τα βγάζουμε φωτογραφίες χωρίς φλας...για να μην πειραχτούν τα ματάκια τους...επειδή είναι πολύ μωράκια....

Λία 2,760 γεννήθηκε ο μικρούλης? Πώπω, κοντά σαν κι εμάς, κι έλεγα για τον δικό μου μόνο, πως ήταν μικρούλης...εμείς ήμασταν στα 2840 και μου φαινόταν πολύ μικρός βρε παιδί μου...τώρα που έχουμε πατήσει για τα καλά τα 3+, αρχίζει να πιάνεται...

Λία, πως πας με την μέση σου? Συνήλθες? Ευτυχώς που έχεις την μαμά σου εκεί...γιατί με την μέση είναι δύσκολο να τα κάνεις όλα μόνη σου....άμα λείπει και ο άντρας σου δηλαδή...

Τελικά θυμάσται που σας έλεγα ότι ο πεθερός μου, μου υποσχέθηκε να με βοηθήσει βάζοντας μου, μια γυναίκα - νταντά? Ευτυχώς το είπε και το έκανε...να 'ναι καλά ο άνθρωπος...γιατί αλλιώς δεν θα την πάλευα...από την πλευρά βέβαια του μεγάλου...γιατί ο μικρούλης είναι ψυχούλα...δεν βγάζει κιχ!!!! Οπότε έχουμε το εξής πρόγραμμα τις καθημερινές...το πρωί, εγώ δουλεύω στο σπίτι όπως νομίζω σας έχω ξαναπεί, γιατί λίγο πριν γεννήσω μας κάτσανε δόξα το θεό κάμποσες δουλίτσες...και ο άντρας μου ετοιμάζει τον μεγάλο και τον πάει στον παιδικό....τον παίρνουμε πίσω "πακέτο" στις 4:00μμ...ο οποίος είναι κομμάτια...και μόλις έρθει σπίτι βγάζει όλη την παραξενιά και την υπερένταση του...καθώς δεν κοιμάται για μεσημέρι να ηρεμήσει...μέχρι λοιπόν να φάει κάτι μαζί μας...να γκρινιάξει...να βγάλουμε παπούτσια και ρούχα...έχει πάει 5 η ώρα...όπου μου έρχεται..η γυναίκα...μέχρι τις 8:00μμ Το κανόνισα έτσι γιατί εκείνη την ώρα, ο άντρας μου θέλει να ξαπλώσει καμιά ωρίτσα...και μετά πάει γραφείο..οπότε θα ήμουν μόνη μου...και θα ήταν πολύ δύσκολο να έχω ταυτόχρονα να κάνω μπάνιο - ταίσω - αλλάξω το μωρό...γιατί ο μεγάλος εκείνη την ώρα, θέλει να βγει στο μπαλκόνι να παίξει...και δεν μπορώ να τον κυνηγώ απο πίσω, με το μωρό αγκαλιά...οπότε τον παίρνει η κοπέλα τις στιγμές που είμαι εγω απασχολημένη με το μωρό...τον παίζει...τον απασχολεί γενικά...ή τον προσέχει να μην μας πολυπλησιάζει και φάμε καμιά αδέσποτη....(κατά λάθος δηλαδή...γιατί μέχρι τώρα δείχνουμε μόνο δείγματα αγάπης, και καθόλου επιθετικότητα). Γενικά οι αντιδράσεις του μεγάλου είναι καλές...θέλει να πετάει το πάμπερ του μωρού...να μου διαλέγει το μπουκάλι που θα πιει γάλα...να το πάει στον πάγκο της κουζίνας άμα το πιούμε όλο...να μας βλέπει όταν τον αλλάζω και τον κάνω μπάνιο...και συνήθως μετά μου λέει...."τώρα είναι η σειρά μου...(για μπάνιο εννοεί)"...αααααα, ξέχασα το καλύτερο...κάθε φορά που πάω να του βάλω την πιπίλα, η οποία δεν την βάζουμε συνέχεια...μόνο κάποιες ώρες την ημέρα...μου λέει ο Χρήστος...."θα θω κι εγώ...του κιάτσω την πετσέτα του" = (Μετάφραση: Έρχεται κι αυτός να του φτιάξει το σεντονάκι του...θέλει να τον σκεπάζει, ο γλυκούλης μου...)

Και τις ώρες που δεν απασχολούμαι εγώ με το μωρό...και μπορώ να έχω εγώ τον Χρήστο, η γυναίκα, μου κάνει δουλειές...η οποία είναι απίστευτα καθαρή...και σχολαστική...και ακούραστη....Φανταστείται ότι όση ώρα είναι σπίτι μου, δεν κάθεται ποτέ...με τον ζόρι την κάνω να πιει ή να φάει κάτι...και μονίμως με ρωτάει τι να κάνω τώρα....Η αλήθεια είναι ότι το σπίτι μας...έχει αστράψει...άσε και το άλλο μου κάνει το σίδερο που το σιχαίνομαι...είχα κάτι πουκάμισα κανένα εξάμηνο τώρα...χωρίς υπερβολές...και προχθές μου τα σιδέρωσε...τα έκανε...του κουτιού...αύριο θα την βάλω να μου κατεβάσει τις κουρτίνες...που τώρα δεν μπορώ να τα κάνω μόνη μου....Αχ...η αλήθεια είναι...είμαι ενθουσιασμένη μαζί της...Να ναι καλά ο παππούς και η γιαγιά μας....(γιατί μάλλον δικιά της ιδέα ήταν...)

Κορίτσια ευτυχώς ο μπεμπάκος μου είναι πολύ ήσυχος...και το βράδυ συνήθως με ξυπνάει μία φορά για να φάει, γύρω στις 5:30 - 6:00 το πρωί...σπάνια ξυπνάει 2 φορές μέσα στην νύχτα...τι να πω ελπίζω ότι πάει να με "αποζημιώση" σε σχέση με τον Χρήστο που μου έχει αλλάξει τα φώτα...

Ελένη με είχες ρωτήσει τι γάλα δίνω στο μωρό...από την κλινική μου προτείνανε το Frisolac...τώρα δεν ξέρω κατά πόσο καιρό θα το πίνουμε αυτό...γιατί είναι ελαφρύ γάλα, και θυμάμαι και στον Χρήστο με αυτό ξεκινήσαμε αλλά μετά που μεγάλωσε λίγο δεν τον έπιανε και το αλλάξαμε...Τότε παίρναμε το Novalac και ήμουν πολύ ευχαριστημένη...

Ελένη, ζόρικη μάλλον η μικρή ε...σου κάνει κολπάκια ε? Την καημενούλα, μπορεί να έχει κολικούς...να της χαιδεύεις την κοιλίτσα, και να της κάνεις μασαζάκι...

Κορίτσια, εγώ για τον σαραντισμό, ναι μεν θα περιμένω για το μωρό, γιατί και ο καιρός δεν είναι και ο καλύτερος, για να το βγάλω βόλτα...αλλά για μένα...όταν μπορώ να βγώ, βγαίνω...πχ. το μεσημέρι που θα έρθει ο άντρας μου από την δουλειά...θα τον αφήσω σπίτι, για να πάω σούπερ μάρκετ, ή να πάρω τον Χρήστο από τον παιδικό...ή το Σάββατο κατέβηκα να αλλάξω κάτι δώρα, και να κάνω και μερικές άλλες δουλειές...βγαίνω λίγο και μου χτυπά λίγος αέρας...γιατί όλη μέρα μέσα...δεν μπορώ...βγαίνω λίγο και γυρνώ άλλος άνθρωπος..."ξελαμπικάρω" που λένε...(άχχχχχχχχχχχ, που καταντήσαμε...βόλτα το σούπερ μάρκετ...)

Λοιπόν, μην σας πρίζω άλλο...

Να πάω και για ύπνο τώρα που μπορώ...

Πολλά φιλιά σε όλες σας!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα μανουλίτσες!!! :P

Έλα βρε Κατερινάκι!!!! Μας έλειψες κορίτσι μου.... Λογικό είναι βέβαια με 2 μικρούλια και δουλεια.... :? Αφού υπάρχει όμως δουλειά χαλάλι η κούραση! Δυσεύρετη και πολύτιμη στις μέρες μας!!! :rolleyes: Χάρα στο κουράγιο σου όμως που δουλεύεις πριν καλά καλά σαραντίσεις! Σε βοηθάει και το στερνοπούλι σου όμως που είναι ησυχούλι!!! Αχ, το γλυκό μου!!! Δεν κάνει "κιχ", ε;;; Τι καλούλης!!! Έτσι να παραμείνει εύχομαι!!!! Φίλα μου τα μπουτάκια και τα πατουσάκια!!! χιχιχι

Ώστε το Frisolac είναι ελαφρύ γάλα; Κι εμάς αυτό μας πρότειναν από την κλινική, το βιολογικό όμως. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο. Βέβαια δεν της έχω δώσει ακόμη καθόλου. Τη θηλάζω αποκλειστικά. Και τώρα που το λέω την Παρασκευή ζυγιζόμαστε και ένα άγχος το έχω για το αν πάιρνει όσο πρέπει με το θηλασμό... Μας είπε η γιατρός την προηγούμενη φορά που ήρθε να μην την ξυπνάω κάθε 3 ώρες πλεόν γιατί έδειξε οτι άρχισε να παίρνει βάρος (3600 ήταν πριν 6 μέρες) και να τρώει όποτε ξυπνάει και ζητάει. Βέβαια και μόνη της πάλι ξυπνάει κάθε 3,5 με 4 ώρες και τρώει...χεχε :tongue:Και επίσης μου είπε να τη ζυγίζω 1 φορά τη βδομάδα και θα πρέπει να παιρνει 170 - 200 γρ. Για να δούμε!! :rolleyes:

Τι καλά που έχεις την κοπέλα να σε βοηθάει και είναι και πολύ σχολαστική! Δεν το συζητώ...μέγάλη βοήθεια είναι αυτή! Εμείς είμαστε με τον άντρα μου μόνοι μας εδώ και 1 βδομάδα και ο άντρας μου δουλεύει κανονικά (νομίζω Λία με είχες ρωτήσει, ε;). Ούτε και στη γέννα είχε άδεια της προκοπής γιατί δεν μπορούσε να πάρει λόγω εκλογών! Και τώρα που θέλαμε να πάρει ένα 10ήμερο πάλι δεν μπορεί και πάλι λόγω εκλογών!!!! Έλεος!!!!!!!!!!! :mad::mad::mad: Την Κυριακή όμως έρχεται η πεθερά μου από Καβάλα και θα κάτσει για 2 βδομάδες. Ελπίζω να συνεννοούμαστε και να μην έχουμε παρατράγουδα!!! :? Η αλήθεια όμως είναι οτι λίγη βοήθεια τη χρειαζόμαστε αυτές τις μέρες που η μικρή ζορίζεται με τα πονάκια και τα αέρια που έχει η καημενούλα... Της τρίβω την κοιλίτσα και αφού κοκκινίσει αερίζεται και ξελαφρώνει η δόλια... :confused:

Εσύ Κατερινα δίνει συμπλήρωμα και θηλάζεις κι όλας ή όχι;

Αύριο, μεθαύριο λέμε να βγάλουμε έξω βολτούλα τη μικρή ΑΝ το επιτρέψει ο καιρός...

Αυτά για τώρα, την ακούω να ζουζουνίζει, είναι και η ώρα της να φάει...

Φιλάκια!! :P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσες!!!

Κατερινάκι, μπράβο ρε κορίτσι μου που τα καταφέρνεις...και δουλειά και 2 μωρά!!!μου φαίνεται απίστευτο...εγώ με τον μικρούλη μου που είναι και απίστευτα ήσυχο μωράκι, και έχω κλατάρει ελαφρώς...

Δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ, ακόμα έχουμε θεματάκι όταν ξυπνάμε το βράδυ για φαγητό στις 12 στις 3 και στις 6 πάλι, αλλά το θέμα είναι ότι κάθε θηλασμός - άλλαγμα κρατάει περίπου 1με 1μιση ώρα...οπότε δεν μου μένει και πολύς χρόνος στο ενδιάμεσο για ύπνο:rolleyes::rolleyes::rolleyes: τελικά καταλήγω λίγο ζόμπι...το πρωί όταν τελειώνουμε στις 7μιση δεν ξανακοιμάμαι γιατί πλέον θέλω και να φάω κτλ. έτσι πάμε σερί!!!

Και σκέφτομαι, όταν θελήσουμε να κάνουμε και το δεύτερο πως θα το θηλάσω?αν έχω και το αγοράκι μου να τρέχει περα δώθε?μόνο αν πάρω γυναίκα, αλλά λεφτά δεν υπάρχουν και πολύ αμφιβάλλω ότι θα ξαναδούμε ποτέ...

τέλος πάντων..

Ελενίτσα μου 3600 το κοριτσάκι σου?Μπράβο η μπουμπού!

ακόμα και από την φωτό που έβαλες με το χεράκι της καταλαβαίνω την διαφορά από τον μπέμπη μας..

σχεδόν 1 κιλό διαφορά έχουμε...είναι πολύ μικρούλης βρε κορίτσια ο μπεμπάκος μου...τον ταίζω συνέχεια, μόλις δω ότι ψάχνει τρέχω και του δίνω στήθος όπως μου είπε η παιδίατρος...και εμείς αύριο θα πάμε για ζύγισμα, ελπίζω να έχει πάρει τα πάνω του το μαναράκι μου...

Κατερινιώ ο δικός σου πόσο είναι τώρα???


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσες!!!

Κατερινάκι, μπράβο ρε κορίτσι μου που τα καταφέρνεις...και δουλειά και 2 μωρά!!!μου φαίνεται απίστευτο...εγώ με τον μικρούλη μου που είναι και απίστευτα ήσυχο μωράκι, και έχω κλατάρει ελαφρώς...

Δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ, ακόμα έχουμε θεματάκι όταν ξυπνάμε το βράδυ για φαγητό στις 12 στις 3 και στις 6 πάλι, αλλά το θέμα είναι ότι κάθε θηλασμός - άλλαγμα κρατάει περίπου 1με 1μιση ώρα...οπότε δεν μου μένει και πολύς χρόνος στο ενδιάμεσο για ύπνο:rolleyes::rolleyes::rolleyes: τελικά καταλήγω λίγο ζόμπι...το πρωί όταν τελειώνουμε στις 7μιση δεν ξανακοιμάμαι γιατί πλέον θέλω και να φάω κτλ. έτσι πάμε σερί!!!

Και σκέφτομαι, όταν θελήσουμε να κάνουμε και το δεύτερο πως θα το θηλάσω?αν έχω και το αγοράκι μου να τρέχει περα δώθε?μόνο αν πάρω γυναίκα, αλλά λεφτά δεν υπάρχουν και πολύ αμφιβάλλω ότι θα ξαναδούμε ποτέ...

τέλος πάντων..

Ελενίτσα μου 3600 το κοριτσάκι σου?Μπράβο η μπουμπού!

ακόμα και από την φωτό που έβαλες με το χεράκι της καταλαβαίνω την διαφορά από τον μπέμπη μας..

σχεδόν 1 κιλό διαφορά έχουμε...είναι πολύ μικρούλης βρε κορίτσια ο μπεμπάκος μου...τον ταίζω συνέχεια, μόλις δω ότι ψάχνει τρέχω και του δίνω στήθος όπως μου είπε η παιδίατρος...και εμείς αύριο θα πάμε για ζύγισμα, ελπίζω να έχει πάρει τα πάνω του το μαναράκι μου...

Κατερινιώ ο δικός σου πόσο είναι τώρα???

Καλό ζύγισμα να έχουμε αύριο!!! Εμείς σπίτι θα τη ζυγίσουμε, έχουμε πάρει ζυγαριά. :D

Θα πάρει τα πάνω του, Λιάκι μου! Θα πάρει και θα μεγαλώνει γρήγορα ο μπεμπάκος σου, μην ανησυχείς καθόλου! Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο. Το ότι τον βάζεις στο στήθος συχνά, εννοώ. Απλά σου φαίνεται μικρούλης γιατί γεννηθηκε λίγο μικρός. Σύντομα ομως θα αρχισει να παιρνει βάρος και θα το πάρει μαζεμενο. Το δικό σου γάλα είναι η ιδανικη τροφη για εκεινον! Συνέχισε έτσι! ;)


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζυγιστήκαμε σήμερα και είμαστε 3 ολόκληρα κιλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μεγάλη χαρά πήρα!!!

από την άλλη, από χθες άρχισαν οι κολικοί μας....

δεν κλάιει το μαναράκι μου , παρα μόνο βογκάει και δεν μπορει να κοιμηθεί αν δεν είναι αγκαλίτσα να του χαιδεύουμε την πλατούλα....μου σπαράζει την καρδιά να τον ακούω να ζορίζεται..

εσείς πως τα πάτε Ελενίτσα???

καλυτερεύουν ή όχι οι κολικοί σας?

η παιδιατρος μου έκοψε όλες τις φυτικές ίνες...μόνο κρέας-κοτόπουλο και ρύζια-μακαρόνια θα τρώω...αντίο τουαλέτα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ζυγιστήκαμε και είμαστε 3840! Τι χαρά πήρα κι εγώ, Λία μου! Είδες; Μεγαλώνουν τα νινάκια μας!!! :P

Αυτοί όμως οι βρωμοκολικοί δεν με αφήνουν να ξενοιασω και να χαρώ τη μπεμπούλα μου... :-(

Οχι μόνο δεν καλυτερεψαν Λιακι, αλλά από χθες βράδυ είναι λίγο χειρότερα η καημενούλα μου.... κλαψ! Κλαιει πιο πολυ και πιο εύκολα.... Και της δίνω και το infacolic...

Άρχισαν και του δικού σου;;! Που σου στο καλό να πάνε! Να χαθούν, να χάνονται!!! Ταράζουν τα μικρά μωράκια μας!!! Κι εμάς έτσι άρχισαν, βογγουσε και κοκκινιζε και σφιγγοταν!!

Αχ, παλι ξυπνησε και έκλαψε.... Ουφ!!!

Αντι να χασουμε κιλα θα παρουμε με αυτη τη διατροφη!! :shock:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!!

Πολύ χαίρομαι που ζυγιστήκατε και είστε μια χαρά....βλέπω Λιάκι και ο δικός σου, παίρνει τ' απάνω του σιγά σιγά!!! Εμείς Λία είχαμε ζυγιστεί στις 14 Μαίου και είμασταν 3030 και συν 5εκ. ύψος (51έκ. δηλαδή). Τώρα δεν τον έχω ζυγίσει ξανά, αλλά τον βλέπω ότι έχει μεγαλώσει αρκετά, το ζουζουνάκι...τώρα θα ξαναπάμε παιδίατρο στις αρχές του Ιουνίου...δηλαδή κάθε που θα αλλάζει μήνα ο μικρός...θα πηγαίνουμε να μας βλέπει η παιδίατρος...(η καλή μας ξαδερφούλα, την οποία την έχουμε πρήξει...με τον Χρηστάρα, τώρα θα της πηγαίνουμε και τον Γιωργάρα!!!....)

Κορίτσια έχετε κολικούς ε? Τα καημενούλια, μωρέ...εμείς προς το παρόν δεν έχουμε δείξει δείγματα πόνου....τρώμε και κοιμόμαστε στο καπάκι...σαν μην έχουμε κλείσει μάτι όλη μέρα!!!!!!!!! χεχεχε!!! Μόνο η πιπίλα μας, μας φεύγει κάπου κάπου...και τρέχω για να του την βάλω στο στόμα....που δεν νιώθει καλά καλά να το ανοίξει, και νευριάζει...

Εγώ Λία, του δίνω ένα με δύο γεύματα από δικό γάλα, κι αυτό όταν λείπει ο μεγάλος στον παιδικό...Το ένα γεύμα του το δίνω στις 2:30 - 3:00 το μεσημέρι, και το άλλο το βράδυ κατά τις 10 που πάλι έχει κοιμηθεί ο μεγάλος......και μετά "παίζει" το Frisolac...Βασικά δεν έχω και περισσότερο γάλα, αλλά και 2ον μόνη στο σπίτι δεν θα μπορούσα τις ώρες που τα έχω και τα δυο να θηλάζω...δεν γίνεται...γιατί όταν ασχολούμαι πολύ ώρα με τον μικρό..ο μεγάλος κάνει τα πάντα για να μου τραβήξει την προσοχή!!! Οπότε φοβάμαι για τον μικρό μην του έρθει καμιά αδέσποτη....ή κανένα αδέσποτο παιχνίδι...παρόλο που ακόμη δεν έχουμε δείξει δείγματα ζήλιας...

Οπότε Λία, μην αγχώνεσαι, όταν θα έρθει η ώρα για το 2ο θα βρεις τον τρόπο...ή θα το θηλάζεις λιγότερο...όταν πχ κοιμάται το μεγάλο...ή θα το βγάζεις με το θήλαστρο ώρες που δεν σε βλέπει ο μεγάλος.... και θα του το δίνεις αργότερα...δεν γίνεται διαφορετικά...κι εμείς για γυναίκα δεν το συζητώ...ήταν πολύ δύσκολα...να την βάλουμε, γιατί πληρώνουμε και τον παιδικό του Χρήστου και πόσα άλλα δηλαδή....αλλά ευτυχώς την κανόνισε ο πεθερός μου (να είναι καλά ο άνθρωπος)...ε,τι ...το όνομα του θα πάρει ο μικρός...να μην ξηλωθεί ο παππούς?

Σας αφήνω να κοιμηθώ μέχρι τις 1 - 1:30 που θα ξυπνήσουμε για γάλα...και μετά πάει κατά τις 6 - 7 το πρωί!!!!!!!!!!!

Καληνύχτα!!!!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Χάθηκα λίγο λόγω ίντερνετ αυτές τις μέρες, τι κάνετε? τα ζουζουνάκια μας καλά?

Χρόνια πολλά Ελενίτσες για τη γιορτή σας!

Λιάκι κούκλος ο μπεμπίκος σου κοριτσάκι!

Να τον χαίρεσαι κοπέλα μου!

Μπράβο που τα κατάφερες τόσο καλά στη γέννα κι ας πήρες αρκετούς πόνους, θα δεις το δεύτερο θα βγει και δεν θα το καταλάβεις, χαχα!!

Κι ο αντρούλης σου τι πέρασε καλέ ο καημένος?

Το σημαντικό είναι ότι ήταν κοντά σου και ήθελε να το ζήσετε μαζί, τόση φόρτιση όμως που να την αντέξει ο χριστιανός?

Εμείς κοριτσάκια κρυώσαμε κιόλας!

Ο γιάννης κόλλησε τη μικρή μάλλον, μαζί εμφάνισαν τα συμπτώματα και δεν πρόλαβα να τα προσέξω να μην έρθουν σε επαφή, μύξες και φλεματάκια έχει η μπεμπούλα η καημένη, είπε η παιδίατρος πως είναι καλύτερα ευτυχώς γιατί φοβήθηκα πολύ! Ορό μόνο της βάζω και πολύ βυζί, την ταίζω κάθε μια-δυο ώρες γιατί δεν ξυπνάει μόνη της με τίποτα η υπναρού! Πήρε βάρος ευτυχώς, 3.880 ήταν την Πέμπτη που τη ζυγίσαμε, ελπίζω να της περάει γρήγορα γιατί είναι πολύ μικρούλα για να ταλαιπωρείται μωρέ.

Κι εγώ ήθελα να τη βγάλω έξω Ελενίτσα αλλά τώρα με το κρύωμα αναβάλλεται. Τι άλλα? Με το Γιάννη ευτυχώς την παλεύουμε, την προσέχει αρκετά, την κουνάει στο ριλάξ όταν κλαίει και της βάζει τραγουδάκια, δείχνει να το έχει πάρει αρκετά καλά, δόξα το Θεό.

Ελενίτσα περαστικά με τα πονάκια της μικρής, δύσκολο να πονάνε και να μην ξέρεις τι να κάνεις για να περάσει. Μακάρι να μην κρατήσουν πολύ!

Κατερινάκι τρέχεις βρε κορίτσι ε, σου έτυχε και η δουλίτσα τώρα, ευτυχώς που βοηθάει η κοπέλα να σε αλαφρώνει λιγάκι, κοίτα να ξεκουράζεσαι κι εσύ όταν είναι σπίτι εκείνη ή ο σύζυγος.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μανούλες!

Σοφάκι, τροφαντούλα η μικρούλα σου!!! Τι καλά! Σημαίνει οτι η μανούλα έχει μπόλικο γαλατάκι!!! Και ο Γιαννάκης σου κύριος με την αδερφούλα,ε; Εύχομαι έτσι να συνεχίσει! Ε, δεν είναι πια απαραίτητο να του βγει ζήλια και να σας δυσκολέψει... Πρόσεχε μόνο την μπέμπα πολύ από ιωσεις και κρυωματα γιατι τοσο μικρα μονο στο παιδων τα πανε για σιγουρια αν αρρωστησουν! Τρεμει το φιλοκαρδι μου κι εμενα μην την αρρωστησουμε καμια ωρα και τρεχουμε... :shock:

Κατερίνα και Λία να μου φιλήσετε τα αγοράκια σας τα όμορφα!! :P Λία πώς πάνε οι κολικοί;;;

Εμείς είμαστε σχετικά καλά, οι κολικοί υπάρχουν βεβαίως, αλλά τουλάχιστον δεν χειροτέρεψαν τελικά.. Απλά είναι κάποιες ώρες που την πιάνει λίγο πιο έντονα το σφίξιμο και κλαιει εύκολα... Με αγκαλίτσα όμως και χαιδεματάκια συνήθως ηρεμεί γρήγορα...:rolleyes: Και ευτυχως τα 2 τελευταια βράδια κοιμάται αρκετά και πιο πολύ τη μέρα είναι ανήσυχη. Είδωμεν! 'Εχω μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας....

1. Πώς τα βάζετε να κοιμηθούν; Ανάσκελα ή στο πλάι;;;; Από την κλινική μας είπαν και μαςέφεραν τα μωρά κοιμισμένα στο πλάι και η παιδίατρος μας το ίδιο. Έτσι λοιπον την κοιμιζω μέχρι στιγμής. Όμως στο ιντερνετ διαβαζω σε άρθρα από πολλούς παιδίατρους και σύμβουλους γαλουχίας οτι πρέπει τα βρέφη να κοιμούνται ανασκέλα γιατι υπάρχει κίνδυνος να γυρίσουν μπορούμυτα (!) και να πάθουν ασφυξία.. Και ρώτω... Είναι δυνατόν τόσο μικρά να γυρίσουν μπρούμυτα;;; Αν πάλι κοιμηθει ανασκελα με το κεφαλάκι στο πλαι, ειναι δυσκολο να γυρισει το κεφαλακι κοιτώντας το ταβάνι ίσια; Αν ερθει γάλα εκεινη την ώρα δε θα πνιγει;;;; Η νύφη μου μού είπε οτι δεν μπορουν να γυρίσουν το κεφαλάκι ίσια και οτι τη δικιά της την είχε ανασκελα πάντα...

2. Πώς είναι τα κακάκια από τα μωράκια σας με αποκλειστικό θηλασμο;;; Εμάς τις πρώτες μέρες μετά το μυκώνιο που άρχισε να κάνει αυτα τα κιτρινοκαφε ήταν ελαφρώς πιο πιχτά από τώρα. Τις τελευταίες 2 βδομάδες κάνει πολύ νερουλά κακάκια ειδικά την ώρα που βγαίνουν! Μετα πήζουν ελαφρώς, αλλά πολυ ελαφρώς. Ειναι γενικά νερουλά με κάτι σαν σποράκια μέσα και από χθες παρατήρησα και κάτι σαν βλέννα μεσα αρκετή! Ρώτησα τη γιατρό και δεν ανησύχησε για τη βλέννα και ειπε οτι ισως ειναι απο τους κολικους, ισως απο γαλακτοκομικα (δε νομιζω γιατι τελευταια δεν τρωω πολλα). Και επίσης χθες βραδυ και σημερα μου εκανε κιτρινοπράσινα κακά. Τα δικά σας τι κάνουν;;

Κατά τα άλλα πήγε ο άντρας μου στο αεροδρόμιο να φέρει την πεθερούκλα μου!χιχιχι Θα κάτσει 2 βδομάδες να βοηθήσει.


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και σπό μένα κοριτσάκια!!!

Σοφακι, περαστικούλια στα μωράκια σου...αχ, και η καημενούλα η μπεμπουλίτσα, δεν θα ξέρει από που της ήρθε...

περαστικά και πάλι, ΄το καλό είναι ότι αυτή την εποχή δεν έχει ιδιαίτερα δυνατές ιώσεις και αφού ο γιατρός σας δεν ανησυχεί όλα θα είναι καλά!

Ελενίτσα μου καλώς την δέχτηκες την πεθερούλα σου!τυχερούλα, θα έχεις και πάλι βοήθεια..εμένα η μαμά μου θέλει να φύγει μεθαύριο και προσπαθώ να την πείσω να μείνει λίγο ακόμα...:|:-|

Ελένη μου, σχετικά με τον ύπνο, και εγώ στο πλάι τον βάζω να κοιμάται, περισσότερο γιατί δεν ρεύεται σχεδόν ποτέ μετά το θηλασμό και φοβάμαι μην πνιγεί, αλλά μετά από λίγη ώρα γυρίζει μόνος του ανάσκελα!!!!!!!!!:shock::shock::shock: και όχι μόνο γυρίζει αλλά αν τον ενοχλεί η κουβερτούλα περνάει τα χεράκια του από πάνω και την κατεβάζει!!!Αλήθεια!!! Έχω χαζέψει με αυτό το μωρό!!!

τώρα σκεφτομαι να τον βάζω κατευθείαν ανάσκελα...

το θέμα είναι ότι όσες φορές τον έχω πετύχει να του έρχεται γουλίτσα, βλέπω ότι την καταπίνει αντί να την φτύσει, και αυτό λίγο με ανησυχει...

Σχετικά με τα κακάκια, και τα δικά μας είναι κιτρινοπράσινα ανοιχτόχρωμα, κάποιες φορές πιό νερουλά, κάποιες άλλες λίγο πιό σφιχτά, και βλενιτσες έχουμε και απόλα!!!

η παιδίατρος είπε να ανησυχήσουμε μόνο αν δούμε αιματάκι, που ευτυχώς δεν έχουμε δει...

με τους κολικούς πάμε πολύ καλά, φτου-φτού, εχθές είμασταν λίγο καλυτερα και σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχουμε καθόλου...είναι ένας άγγελος το αγορακι μου...μαμ, κακά και νάνι!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σπό μένα κοριτσάκια!!!

Σοφακι, περαστικούλια στα μωράκια σου...αχ, και η καημενούλα η μπεμπουλίτσα, δεν θα ξέρει από που της ήρθε...

περαστικά και πάλι, ΄το καλό είναι ότι αυτή την εποχή δεν έχει ιδιαίτερα δυνατές ιώσεις και αφού ο γιατρός σας δεν ανησυχεί όλα θα είναι καλά!

Ελενίτσα μου καλώς την δέχτηκες την πεθερούλα σου!τυχερούλα, θα έχεις και πάλι βοήθεια..εμένα η μαμά μου θέλει να φύγει μεθαύριο και προσπαθώ να την πείσω να μείνει λίγο ακόμα...:|:-|

Ελένη μου, σχετικά με τον ύπνο, και εγώ στο πλάι τον βάζω να κοιμάται, περισσότερο γιατί δεν ρεύεται σχεδόν ποτέ μετά το θηλασμό και φοβάμαι μην πνιγεί, αλλά μετά από λίγη ώρα γυρίζει μόνος του ανάσκελα!!!!!!!!!:shock::shock::shock: και όχι μόνο γυρίζει αλλά αν τον ενοχλεί η κουβερτούλα περνάει τα χεράκια του από πάνω και την κατεβάζει!!!Αλήθεια!!! Έχω χαζέψει με αυτό το μωρό!!!

τώρα σκεφτομαι να τον βάζω κατευθείαν ανάσκελα...

το θέμα είναι ότι όσες φορές τον έχω πετύχει να του έρχεται γουλίτσα, βλέπω ότι την καταπίνει αντί να την φτύσει, και αυτό λίγο με ανησυχει...

Σχετικά με τα κακάκια, και τα δικά μας είναι κιτρινοπράσινα ανοιχτόχρωμα, κάποιες φορές πιό νερουλά, κάποιες άλλες λίγο πιό σφιχτά, και βλενιτσες έχουμε και απόλα!!!

η παιδίατρος είπε να ανησυχήσουμε μόνο αν δούμε αιματάκι, που ευτυχώς δεν έχουμε δει...

με τους κολικούς πάμε πολύ καλά, φτου-φτού, εχθές είμασταν λίγο καλυτερα και σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχουμε καθόλου...είναι ένας άγγελος το αγορακι μου...μαμ, κακά και νάνι!!!

Μη φοβάσαι, Λία μου κι εμένα κάνει κάτι γκλουπ στο ασχετο και μαλλον καταπίνει σαλάκια! Ελπίζω δηλάδη!

Από κακάκια ίδια έχουμε πανω κατω, ε; Αχ, παλι καλα!! Ειχα ένα άγχος!!

Και όσον αφορά τον ύπνο, κι εμένα γυρίζει μόνη της σχεδον ανάσκελα!! Και μάλιστα οπως ο δικος σου πεταει και την κουβερτουλα προς τα κάτω με την κινηση απο χερακια - ποδαρακια που κάνει! :tongue: Εγω τη βαζω για υπνο στο πλαι αλλα οχι τελειως. Κατι ενδιαμεσο ειναι με πλαι και ανασκελα.... Το κεφαλάκι με ενδιαφερει να ειναι στο πλαι οπωσδηποτε! Παντως η δικια μου ρευεται σχεδον παντα και μαλιστα σα μοσχαρακι...πιο δυνατα απο εμενα (!!!) αλλα και παλι τυχαινει να μου βγαζει γαλα καποιες φορες....

Απο κολικους μπραβο που τα πατε καλα! Κι εμεις ευτυχως ζοριζομαστε και γκρινιαζοκλαιμε κανενα 2ωρο τη μερα το πολυ. Ελπιζω να συνεχισουμε έτσι γιατί βαδιζουμε προς την 5βδομαδα που ειναι απο τις κρισιμες! :shock:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαιομανουλες και μαιοπαιδα!!!!!

Εχω μερες να γραψω, αν και σας διαβαζω καθημερινα απο το κινητο, αλλα μου ειναι δυσκολο να γραψω απο αυτο....ελπιζω να μην πηρα πολλες απουσιες:P:p

Ελενη και τα δικα μας κακα ετσι οπως περιγραφεις ειναι και απο τι ξερω ετσι πρεπει να ειναι (εκτος απο τη βλεννα αλλα αφου ρωτησες τη γιατρο ολα καλα)

Και εγω στο πλαι τον κοιμιζω και καποιες φορες γυριζει ανασκελα. Στο μαιευτηριο μας ειπαν οτι οι νεες ερευνες δειχνουν οτι ανασκελα ειναι πιο ασφαλες αλλα και εγω το φοβαμαι.....

Λια την επεισες τη μαμα σου τελικα;;; Η δικη μου ευτυχως μενει αθηνα και ερχεται δευτερα με παρασκευη (πολυ μεγαλη βοηθεια). Το αρνητικο ειναι οτι τις μερες που ειναι εδω ο Νικολας προσκολαται πανω της και αυτη σαν χαζογιαγια τον καλομαθαινει παρα πολυ. Γινεται αλλο παιδι με απαιτησεις πο κανονικα δεν εχει και εκνευρισμο χωρις λογο. Οταν φευγει ευτυχως επανερχεται αλλα δεν μου αρεσει αυτο το μπρος-πισω......

Κατερινα για ποσο καιρο θα εχεις βοηθεια;;;; Ευτυχως βρηκες μια κυρια που σου "κανει".

Ο μπεμπης μας ειναι καλα αν και εχουμε τους κολικους μας αλλα οχι εντονους. Σφιγγεται αρκετα και βογγαει ειδικα στον υπνο του αλλα ευτυχως δεν εχουμε κλαματα διαρκειας(βοηθαει και το θαυματουργο στηθος που ειναι μεγαλη παρηγορια για τα καιμενουλια)

Ειμαστε 4150(πηρε πανω απο κιλο σε 25 μερες) και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο γιατι ο Νικολας πηγαινε με πιο αργους ρυθμους και αγχονομουνα.

Το σαββατο καναμε και το πρωτο ξενυχτι μας, ξυπνησε 1,30 και ξανακοιμηθηκε 4....:mad::mad:, χωρις να εχει κατι απλα δεν νυσταζε και ηθελε να κοιταει γυρω....


P6jGp3.png?33zfA7k2

TZcSp3.png?gfJ9ZCG8

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την Ελένη μας!!!

Ελένη έγώ σας θαυμάζω τις δευτερομανούλες που προλαβαίνεται και μας γράφετε τα νέα σας!!!

εγώ με έναν μπεμπούκο και την μαμά ακόμα στο σπίτι και δεν βρίσκω εύκολα ευκαιρία...φαντάσου μετά...

τελικά την έπεισα τη μαμά μου να μείνει μέχρι την κυριακή:rolleyes::rolleyes:κάτι είναι και αυτό...

αυτό με τις γιαγιάδες που καλομαθαίνουν τα μωρά πιστεύω είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους νέους γονείς...ειδικά αν δουλεύεις και το αφήνεις στη γιαγιά συνέχεια, σου φέρνουν πίσω ένα άλλο παιδί...το έχω διαπιστώσει από πολλά φιλικά μου ζευγάρια...αλλά τι να κάνεις?μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...η βοήθεια χρειάζεται...

και εμείς με τους κολικούς βογκητά καισφιξίματα έχουμε αρκετά, και λίγες φορές έχουμε και κάτι κλαμματάκια..ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι γιατί όταν πονάει μου πονάει η καρδιά βρε κορίτσια μου...

Καλά δεν το πιστεύω....τώρα κάνατε το πρώτο σας ξενύχτι?????:shock::shock::shock:

εμείς κάθε βράδυ ξυπνάμε 2 φορές και κάθε φορά θέλουμε από 2 ώρες να ξανακοιμηθούμε...γαρίδα το μάτι μας!!!!!!!!!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια?

Πώς είστε?

Εμείς καλύτερα με το κρύωμα, λίγες μυξούλες έχει η μικρή ακόμα και φλεματάκι αλλά ελπίζω να φύγουν τελείως σε λίγες μέρες, από το πολύ τάισμα βέβαια μας έμεινε τώρα και ξυπνάμε κάθε μισή-μία ώρα για φαί αλλά δεν πειράζει, κοιμάται αρκετά το βράδυ και ξεκουράζομαι.

Εγώ ανάσκελα την κοιμίζω, μου το είχαν πει και από το νοσοκομείο και συμφωνεί και η παιδίατρος, εμετούλη έχει τύχει να κάνει και γουλίτσες αλλά γυρνάει το κεφαλάκι.

Κακά επίσης κίτρινα, αρκετά νερουλά, καμιά φορά και πρασινοκίτρινα, νόμιζα ότι είναι βέβαια από το κρύωμα, αν έχουν και τα δικά σας όμως μπορεί να είναι φυσιολογικά κι αυτά.

Ελενίτσα Πεταλουδίτσα καλώς να δεχτείς την πεθερούλα! Ελπίζω να τα βρίσκετε και να μη δημιουργούνται παρατράγουδα, η δικιά μου με είχε κουράσει ειδικά τις τελευταίες μέρες τις μετρούσα να περάσουν!

Πολύ μπλα μπλα βρε παιδί μου, ελπίζω η κόρη μου να μην της μοιάσει, θα πάρει και το όνομά της και πολύ το φοβάμαι!

Λιάκι μπράβο στη μαμά που κάθεται για βοήθεια παραπάνω!

Κι εμένα η μαμά μου με βοηθάει όταν μπορέι, παίρνει λίγο το Γιάννη τα πρωινά για βόλτα, όλη μέρα σπίτι βαριέται κι αυτός.

Ελένη1977 το ίδο πράγμα παθαίνει κι ο Γιάννης με τους παπούδες, τα πεθερικά κυρίως που έρχονται πιο σπάνια, του κάνουν όλα τα χατήρια με αποτέλεσμα να το εκμεταλλέυεται ο κύριος και να γίνεται τελείως ανυπάκουος!

Γενικά με τη μικρή το έχει πάρει αρκετά καλά πάντως, την κουνάει πόση ώρα στο ριλάξ για να την κοιμήσει, έχει πολύ πλάκα, της λέει: "Σώπα μπεμπούλα τώρα, ήρθε ο αδερφούλης σου!"

Αν και πολύ ζωηρός γενικά δε με ενοχλέι όταν την ταϊζω και κοιμάται μόνος του όταν είναι ώρα του και εγώ ταϊζω τη μπέμπα.

Μακάρι να το συνεχίσει έτσι!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...