Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

Pani καλά κάνεις και την κάνεις θα ηρεμήσεις μετα πολύ

ΚΙ εγω φοβόμουν...ετρεμα!Δε πονάει καθόλου,σα να σου παίρνουν αίμα.Κλείσε τα μάτια και μέχρι να το σκεφτείς πάει ...τέλειωσε!μετα μπορεί να νιωσεις πονακια μικρα σαν πριν την περιόδο αλλά μη τρομάξεις.Ευχομαι τελεια αποτελέσματα!

η επόμενη είμαι το ξέρω....εγω έμεινα..:tongue::tongue::tongue:

ααα την ειχες κάνει και εσύ ευάκι!!!!γιατί αν επιτρέπεται?


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι μετρήσεις της αυχενικής ήταν οριακές αν και το τελικό ποσοστο που έβγαινε ήταν πολύ μικρο για τρισωμία.Ο γιατρός τότε μου έλεγε οτι το παιδί είναι μια χαρά αλλά εγω είχα τρομάξει.Φρίκη!Ετσι μέτρησα τα υπερ και τα κατα,τον έβαλα να μου εξηγήσει για τις επιπλοκές και τελικά πήρα την απόφαση πως αν χάσω το παιδί λόγω επιπλοκών της εξετασης καποια στιγμή θα μου το συγχωρέσω ,αν όμως δε την κάνω και κάνω ενα παιδί που θα παιδεύεται μια ζωη δε θα με συγχωρέσω ποτε....

Μεταξύ μας όμως οι πιθανότητες αποβολών είναι μηδαμινές.Ειδικά στην 17-18 εβδομάδα ,αν θυμάμαι καλά ,0,5-1% και τις περισσότερες υπήρχαν παθολογικά αίτια (κανένας δεν αποκλείει οτι δε θα γίνοταν έτσι κι αλλιώς).

Να σου πω την αλήθεια αν μείνω έγκυος σκέφτομαι να ξανακάνω.Η αυχενική διαφάνεια είναι στατιστική μελέτη κι εδω μιλάμε για την υγεία του παιδιού μας.Ορίστε σε μένα η μέτρηση βγήκε 2,9 και το παιδί μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις της αυχενικής ήταν οριακές αν και το τελικό ποσοστο που έβγαινε ήταν πολύ μικρο για τρισωμία.Ο γιατρός τότε μου έλεγε οτι το παιδί είναι μια χαρά αλλά εγω είχα τρομάξει.Φρίκη!Ετσι μέτρησα τα υπερ και τα κατα,τον έβαλα να μου εξηγήσει για τις επιπλοκές και τελικά πήρα την απόφαση πως αν χάσω το παιδί λόγω επιπλοκών της εξετασης καποια στιγμή θα μου το συγχωρέσω ,αν όμως δε την κάνω και κάνω ενα παιδί που θα παιδεύεται μια ζωη δε θα με συγχωρέσω ποτε....

Μεταξύ μας όμως οι πιθανότητες αποβολών είναι μηδαμινές.Ειδικά στην 17-18 εβδομάδα ,αν θυμάμαι καλά ,0,5-1% και τις περισσότερες υπήρχαν παθολογικά αίτια (κανένας δεν αποκλείει οτι δε θα γίνοταν έτσι κι αλλιώς).

Να σου πω την αλήθεια αν μείνω έγκυος σκέφτομαι να ξανακάνω.Η αυχενική διαφάνεια είναι στατιστική μελέτη κι εδω μιλάμε για την υγεία του παιδιού μας.Ορίστε σε μένα η μέτρηση βγήκε 2,9 και το παιδί μια χαρά!!!

και εγώ έτσι νιώθω!! Νομίζω η πιο δύσκολή φάση θα είναι οι πρώτες μέρες που λένε οτι υπαρχει αυτό το ρίσκο..και αυτό με τρομάζει περισσότερο και απο ένα άσχημο αποτέλεσμα της εξέτασης καθε αυτής!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι νιώθω!! Νομίζω η πιο δύσκολή φάση θα είναι οι πρώτες μέρες που λένε οτι υπαρχει αυτό το ρίσκο..και αυτό με τρομάζει περισσότερο και απο ένα άσχημο αποτέλεσμα της εξέτασης καθε αυτής!!

μη φοβάσαι..η τρυπούλα που αφήνει η βελόνα κλείνει αμέσως (μου είχε πει ο γιατρός) ,την υπόλοιπη μερα καλύτερα να μείνεις ήρεμη και μετα λίγο πιο προσεκτικα για 1 ακόμα μέρα.

Να φανταστείς εγω αναγκαστικά ανέβηκα σκάλα (1 όροφο) αμεσως μετα την εξέταση.

Τα πρωτα αποτελέσματα για τρισωμίες βγαίνουν σε 2-3 μέρες.

Πότε κάνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη φοβάσαι..η τρυπούλα που αφήνει η βελόνα κλείνει αμέσως (μου είχε πει ο γιατρός) ,την υπόλοιπη μερα καλύτερα να μείνεις ήρεμη και μετα λίγο πιο προσεκτικα για 1 ακόμα μέρα.

Να φανταστείς εγω αναγκαστικά ανέβηκα σκάλα (1 όροφο) αμεσως μετα την εξέταση.

Τα πρωτα αποτελέσματα για τρισωμίες βγαίνουν σε 2-3 μέρες.

Πότε κάνεις?

Αύριο το πρωί στις 8!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, Pani μου καλή επιτυχία αύριο!!! Όλα θα πάνε καλά, αυτό το ποσοστό του ρίσκου το βρίσκω αμελητέο πραγματικά, σε σχέση με τα οφέλη..Και συμφωνώ απόλυτα με την Εύη σε όλα αυτά που έγραψε για το θέμα..Να σου πω, κι εγώ θα ήθελα να την κάνω - αν και εφόσον προχωρήσει εγκυμοσύνη..Καλά τώρα που πήρα φόρα, θα κάνω ό,τι εξέταση υπάρχει στον πλανήτη! :P

Δώρα που χάθηκες εσύ κοριτσάκι; Όλα καλά με τον υπέρηχο;;


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία Pani!!Περιμένουμε νέα σου!Να δεις δε θα καταλάβεις σχεδόν τίποτα,ο φόβος είναι πιο μεγάλος!Το μωρακι θα είναι μια χαρά!Αντε και μέχρι το τελος της εβδομάδας θα ξέρεις και 100% τι χρώμα ρουχαλάκια θα πάρεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Pani όλα καλά?

γεια σας κορίτσια!!

είμαι σπίτι, εγινε η άμνιο..δεν πονάει οπως μου ειπες ευη!τη αισθάνεσαι βέβαια τη βελόνα αλλά δεν πονας! με κρατήσανε μισή ώρα να ξεκουραστώ εκεί, πιο πολύ για να δουνε αν ειχα τιποτα πόνους στην κοιλιακή χώρα. μου ειπαν πως η σημερινή μέρα ειναι η κρισιμότερη και αν όλα πάνε καλά σήμερα, τρόπον τινά ο κίνδυνος της επιπλοκής μειώνεται. εγώ θα ειμαι σε χαλαρή διαθέση και αυριο και μεθάυριο βεβαια. οχι βαρη, οχι πολλά πολλά και με το μικρό για την ώρα και ελπίζω να πάνε ολα καλα. Δευτέρα θα εχουμε αποτελέσματα. Θα γνωρίζουν και το φύλο αλλά δεν μας το λένε, παρα μόνο αν εμεις τους καλέσουμε και το ζητήσουμε. αλλά για να ειμαι ειλικρινής, το φύλο λίγο με νοιάζει αυτή τη στιγμή! να ναι καλά το σποράκι μου και να μεινει εκεί που ειναι σταθερό και μπορώ να περιμένω μέχρι το Μαρτιο. και στο μικρό μέχρι τέλους δεν ξέραμε!

λίγα πονάκι εχω, μου ειπαν ομως οτι θα ειναι φυσιολογικό, και ακόμη και αν δω μερικά υγρά δε θα σημαίνει απαραιτήτως οτι ειναι αποβολή! αυτα....!!!αααχ μακάρι να ολα να πάνε καλά!!γίνεται περάσουν αυτές οι 24 ώρες και ξαφνικά να είμαι στο αύριο????η στη δευτέρα????


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!

είμαι σπίτι, εγινε η άμνιο..δεν πονάει οπως μου ειπες ευη!τη αισθάνεσαι βέβαια τη βελόνα αλλά δεν πονας! με κρατήσανε μισή ώρα να ξεκουραστώ εκεί, πιο πολύ για να δουνε αν ειχα τιποτα πόνους στην κοιλιακή χώρα. μου ειπαν πως η σημερινή μέρα ειναι η κρισιμότερη και αν όλα πάνε καλά σήμερα, τρόπον τινά ο κίνδυνος της επιπλοκής μειώνεται. εγώ θα ειμαι σε χαλαρή διαθέση και αυριο και μεθάυριο βεβαια. οχι βαρη, οχι πολλά πολλά και με το μικρό για την ώρα και ελπίζω να πάνε ολα καλα. Δευτέρα θα εχουμε αποτελέσματα. Θα γνωρίζουν και το φύλο αλλά δεν μας το λένε, παρα μόνο αν εμεις τους καλέσουμε και το ζητήσουμε. αλλά για να ειμαι ειλικρινής, το φύλο λίγο με νοιάζει αυτή τη στιγμή! να ναι καλά το σποράκι μου και να μεινει εκεί που ειναι σταθερό και μπορώ να περιμένω μέχρι το Μαρτιο. και στο μικρό μέχρι τέλους δεν ξέραμε!

λίγα πονάκι εχω, μου ειπαν ομως οτι θα ειναι φυσιολογικό, και ακόμη και αν δω μερικά υγρά δε θα σημαίνει απαραιτήτως οτι ειναι αποβολή! αυτα....!!!αααχ μακάρι να ολα να πάνε καλά!!γίνεται περάσουν αυτές οι 24 ώρες και ξαφνικά να είμαι στο αύριο????η στη δευτέρα????

Γλυκιά μου πάει!!!ΤΕΛΕΊΩΣΕ!

Μη φοβάσαι τίποτα!Ο,τι ήταν να γίνει έγινε!κι εγω είχα πονάκια απαλά για 24 ώρες περίπου αλλά είναι αναμενόμενα!Θα δεις και τα αποτελέσματα θα είναι τέλεια!!!!!Λίγη υπομονή και μετα...πάρτι!!Εγω είχα μείνει όλη μέρα ξάπλα απ το φόβο μου και την επόμενη περπατούσα λες και φοβόμουν μη σπάσω τα αυγά:rolleyes: (είμαι πολύ φοβιτσιάρα)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου πάει!!!ΤΕΛΕΊΩΣΕ!

Μη φοβάσαι τίποτα!Ο,τι ήταν να γίνει έγινε!κι εγω είχα πονάκια απαλά για 24 ώρες περίπου αλλά είναι αναμενόμενα!Θα δεις και τα αποτελέσματα θα είναι τέλεια!!!!!Λίγη υπομονή και μετα...πάρτι!!Εγω είχα μείνει όλη μέρα ξάπλα απ το φόβο μου και την επόμενη περπατούσα λες και φοβόμουν μη σπάσω τα αυγά:rolleyes: (είμαι πολύ φοβιτσιάρα)

εγώ να δεις ποσο φοβιτσιάρα ειμαι επίσης!!!ουτε τουαλετα δεν θέλω να πάω!!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...