Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 7/5/2024 at 5:16 ΜΜ, Bluee19 είπε:

      Για ετ μ τα ξεκινάμε 1η μέρα εμένα μόνο στην διέγερση με ξεκίνησε 2η 

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!

Βλέπω ξεψαχνίζετε το συστημα υγείας στην Ελλάδα...δυστυχώς είναι πολλοί για καρπαζιές....ακους εκει "είναι υποχρέωση να σου δείξει με το μπιμπερό"!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θέμα του θηλασμόυ στην ελλάδα ειναι μεγάλος αγώνας μονο της μάνας!! και αυτό ειναι κρίμα. για να πετύχει ο θηλασμός χρειάζεται μεγάλη ενθάρρυνση, ηρεμία, χρειάζεται ανθρωπος δίπλα σου που ακόμη και αν αμφιβάλλεις αν ολα πάνε καλά να σου δίνει δύναμη και να σε στηρίζει. οχι τύπου, αα δεν παιρνει βαρος δωστου φορμουλα..εδω ποτε δεν ειχα το προβλημα του βαρους του μικρου. ποσο παιρνει..δεν υπάρχει τιποτα καλυτερο απο το μητρικό γάλα και μπράβο σου που το εκανες για 8 μήνες..εγω τον θήλασα ενα χρονο, αλλά ειμαι ειλικρινής, ειχα τοση ενθαρρυνση και βοήθεια που ενιωθα αχαριστία μέσα σε τετοιο περιβαλλον να μην το εκανα..και αν σταμάτησα ήταν γιατί επέστρεψα στη δουλειά και ήταν η φύση της δουλειάς τετοια που εφευγα ταξίδι πολλές μέρες!

εμενα πάντως οπως τον περιγράφεις μια χαρά γυναικολόγος μου φαίνεται. σε ποια πόλη εισαι αν επιτρέπεται.αν θες στειλε μου πμ. .κοιτα αρρωστες δεν ειμαστε εγκυες ειμαστε και αυτό ειναι η πιο φυσική πράξη στον κοσμο. και οπως εγραψε και η ευη, τι στο καλό, οι γυναικες γεννάν εδω και εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια με το ιδιο τρόπο.. εμένα οι περισσότεροι γυναικολόγοι στην ελλάδα με τρομάζουν λίγο. ειδικά οταν παίρνουν αποφάσεις για καισαρικές με λόγους αστείους. φίλη μου που εκανε εξωσωμ γέννησε με καισαρική γιατί λεει εκανε εξωσωμ...αν ειναι δυνατόν! αλλά ευτυχώς δεν ειναι ολοι ετσι. εισαι τυχερή λοιπόν.

Έχεις απόλυτο δίκιο Peni μου, έτσι είναι, το περιβάλλον είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για τον θηλασμό..Και αυτό για τις εξωσωματικές το έχω ακούσει, ότι θεωρούν δεδομένη την καισαρική μετά..Βέβαια, αυτό ίσως γίνεται επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις κυοφορούν δίδυμα. Όμως και η γιαγιά μου δίδυμα έκανε, αλλά γέννησε φυσιολογικά..Όπως τα λέει και η Εύη, οι παλιές ήταν αλλιώτικες γυναίκες;; :rolleyes:

Δώρα!! Τι κάνεις κοριτσάκι, πώς περνάς;; Να σε ρωτήσω..ο αιματολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να κόψω το φυλλικό για ένα διάστημα, να κάνουμε τη μέτρηση της ομοκυστεΐνης, και μετά να το ξαναρχίσω για κανα τρίμηνο πριν ξαναμείνω έγκυος. Και μόλις μείνω, να τον πάρω αμέσως τηλέφωνο για οδηγίες. Εσύ το ίδιο έκανες; Οι ενέσεις πονάνε? Και τις κάνεις μόνη σου; Στην κοιλιά μου είπε ότι γίνονται..:confused:

Εύη, άστα, και μιλάμε για ιδιωτικό μαιευτήριο..Ίσα ίσα για να πάρουν τα 7 χιλιάρικα της εντατικής και μετά δεν σε ξέρω, δεν σε είδα...Για να μην πιάσουμε καν το θέμα της εντατικής..άστο αυτό..


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Βλέπω ξεψαχνίζετε το συστημα υγείας στην Ελλάδα...δυστυχώς είναι πολλοί για καρπαζιές....ακους εκει "είναι υποχρέωση να σου δείξει με το μπιμπερό"!!!!

δεν το σχολίασα γιατί δεν έβρισκα τα κατάλληλα λόγια!!

100 χρόνια πριν δηλαδη που δεν υπήρχαν μπιμπερό τι κάνανε?? καμιά φορά πράγματι αναρωτίεμαι τι τις μαθαίνουν στη σχολή μαιευτικής, και δεν εννοώ τις ιατρικές τους γνώσεις γι αυτές δεν αμφιβάλλω.. και οι παιδίατροι ακόμη, εγώ δυστυχώς εχω γνώσει 2/3 στην πόλη καταγωγής μου, απο φίλες μου δλδ τους ξερω, που προτιμούν με την πρώτη ευκαιρία να σου πουν πάρε το τάδε συμπληρωμα παρά να καθήσουν να σου εξηγήσουν το πόσο σημάντικό ειναι να θηλάσεις το παιδί σου και πως να το κάνεις!Μακάρι να ήταν περισσότεροι σαν τον παιδίατρο που περιέγραψε η Μαριλού. μακάρι.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Peni μου, έτσι είναι, το περιβάλλον είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για τον θηλασμό..Και αυτό για τις εξωσωματικές το έχω ακούσει, ότι θεωρούν δεδομένη την καισαρική μετά..Βέβαια, αυτό ίσως γίνεται επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις κυοφορούν δίδυμα. Όμως και η γιαγιά μου δίδυμα έκανε, αλλά γέννησε φυσιολογικά..Όπως τα λέει και η Εύη, οι παλιές ήταν αλλιώτικες γυναίκες;; :rolleyes:

Εύη, άστα, και μιλάμε για ιδιωτικό μαιευτήριο..Ίσα ίσα για να πάρουν τα 7 χιλιάρικα της εντατικής και μετά δεν σε ξέρω, δεν σε είδα...Για να μην πιάσουμε καν το θέμα της εντατικής..άστο αυτό..

κοίτα την καισαρική για ιατρικούς λόγους την παραδέχομαι γιατί εχει σκοπό να σωσει τη ζωή μανας και παιδιού! αυτό εξ υπακούεται. η φίλη που ανέφερα ειχε ενα, εμβυάκι, οπως εγω..και θυμάμαι τη ρωτούσα, πως πάει η εγκυμοσύνη σου , μια χαρά μου λεει.οταν μου ειπε πως παει η καισαρική της λέω μα γιατί, εε...επειδή ειμαι απο εξωσωματική μου κάνει και φρίκαρα. Εγω την έκανα εδω Σουηδία και μπορώ να σου πω τη διαφορά με Ελλάδα. Εδω λοιπόν βάζουν μονο ενα εμβρυο. Για να μπούνε 2 πρεπει να εχεις τρεις αποτυχημένες, να μην συντρεχουν ιατρικοί λόγοι, και να εισαι πανω απο 39. δεν προτιμούν διδυμες κυήσεις γιατί εχουν περισσότερες επιπλοκες και επιβαρύνουν τον οργανισμό.

βεβαια μια εποχή οπως λες τα διδυμα γεννιόταν φυσιολογικά...τωρα τι άλλαξε απο τότε? δεν ξέρω.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Peni μου, έτσι είναι, το περιβάλλον είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για τον θηλασμό..Και αυτό για τις εξωσωματικές το έχω ακούσει, ότι θεωρούν δεδομένη την καισαρική μετά..Βέβαια, αυτό ίσως γίνεται επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις κυοφορούν δίδυμα. Όμως και η γιαγιά μου δίδυμα έκανε, αλλά γέννησε φυσιολογικά..Όπως τα λέει και η Εύη, οι παλιές ήταν αλλιώτικες γυναίκες;; :rolleyes:

Δώρα!! Τι κάνεις κοριτσάκι, πώς περνάς;; Να σε ρωτήσω..ο αιματολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να κόψω το φυλλικό για ένα διάστημα, να κάνουμε τη μέτρηση της ομοκυστεΐνης, και μετά να το ξαναρχίσω για κανα τρίμηνο πριν ξαναμείνω έγκυος. Και μόλις μείνω, να τον πάρω αμέσως τηλέφωνο για οδηγίες. Εσύ το ίδιο έκανες; Οι ενέσεις πονάνε? Και τις κάνεις μόνη σου; Στην κοιλιά μου είπε ότι γίνονται..:confused:

Εύη, άστα, και μιλάμε για ιδιωτικό μαιευτήριο..Ίσα ίσα για να πάρουν τα 7 χιλιάρικα της εντατικής και μετά δεν σε ξέρω, δεν σε είδα...Για να μην πιάσουμε καν το θέμα της εντατικής..άστο αυτό..

Δυστυχώς κάπου φταίμε κι εμείς....υπάρχουν πολλές που απαιτούν από μόνες τους καισαρική ή ζητανε να μην θηλάσουν καθόλου!!!Πραγματικά οι λόγοι είναι αχαρακτήριστοι..πχ μη χαλάσει το στήθος :shock:

Που πας κυρά μου και θέλεις να σε πουν και μάνα!!!!ΕΛΕΟΣ!

Εδώ οι γιατρούληδες για να μην στεναχωρήσουν τον "πελάτη" λένε σε όλα ναι!!Στο εξωτερικό το πιθανότερο είναι να σε διαολοστείλουν (και καλά κάνουν).

Νευρίασα πάλι!!!

Στο πρώτο παιδάκι μόλις μπήκα στην 30 εβδομάδα με έπιασαν πόνοι,νοσηλευτικα,η αντιμετώπιση ήταν επιεικώς απαράδεκτη,με στούμπωσαν με φάρμακα και ακόμα εκεί θα ήμουν αν δεν είχα έναν ιδιώτη γιατρό να με κατευθύνει..Με τη βοήθειά του έμεινα στο κρεβάτι 8 εβδομάδες και ενώ σε άλλη περίπτωση αλλος θα με έβαζε για καισαρική,αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε.Ολα πήγαν καλά (αν και η γεννα ήταν δύσκολη) κι εγώ δεν έχω ούτε ενα ράμμα...Αν ακολουθούσα τις οδηγίες του και για το θηλασμό σίγουρα θα τα καταφερνα για μεγαλύτερο διάστημα,δυστυχώς όμως επρεπε να επιστρέψω στη δουλειά στις 19 μέρες :(.Ετσι 2,5 μήνες καταφερα μέχρι να μου κοπεί το γάλα Κουβαλούσα μπουκαλάκια γάλα με παγοκύστες...φρίκη....θήλαστρα κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίτα την καισαρική για ιατρικούς λόγους την παραδέχομαι γιατί εχει σκοπό να σωσει τη ζωή μανας και παιδιού! αυτό εξ υπακούεται. η φίλη που ανέφερα ειχε ενα, εμβυάκι, οπως εγω..και θυμάμαι τη ρωτούσα, πως πάει η εγκυμοσύνη σου , μια χαρά μου λεει.οταν μου ειπε πως παει η καισαρική της λέω μα γιατί, εε...επειδή ειμαι απο εξωσωματική μου κάνει και φρίκαρα. Εγω την έκανα εδω Σουηδία και μπορώ να σου πω τη διαφορά με Ελλάδα. Εδω λοιπόν βάζουν μονο ενα εμβρυο. Για να μπούνε 2 πρεπει να εχεις τρεις αποτυχημένες, να μην συντρεχουν ιατρικοί λόγοι, και να εισαι πανω απο 39. δεν προτιμούν διδυμες κυήσεις γιατί εχουν περισσότερες επιπλοκες και επιβαρύνουν τον οργανισμό.

βεβαια μια εποχή οπως λες τα διδυμα γεννιόταν φυσιολογικά...τωρα τι άλλαξε απο τότε? δεν ξέρω.

Ισως επειδή είναι διαφορετικό να έχεις δίδυμα με φυσικό τρόπο και διαφορετικά να βάλεις μια γυναίκα που ο οργανισμός της δεν μπορεί να υποστηρίξει από μόνος του την κύηση, με το ζόρι να φέρει εις περας δίδυμη κύηση!

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδή είναι διαφορετικό να έχεις δίδυμα με φυσικό τρόπο και διαφορετικά να βάλεις μια γυναίκα που ο οργανισμός της δεν μπορεί να υποστηρίξει από μόνος του την κύηση, με το ζόρι να φέρει εις περας δίδυμη κύηση!

αυτό πιστεύω και εγω. Οι δίδυμες κυήσεις ειναι η εξαίρεση στον κανόνα. οταν λοιπον όπως το λες, την επιβάλεις, ειναι αλλιως.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάπου φταίμε κι εμείς....υπάρχουν πολλές που απαιτούν από μόνες τους καισαρική ή ζητανε να μην θηλάσουν καθόλου!!!Πραγματικά οι λόγοι είναι αχαρακτήριστοι..πχ μη χαλάσει το στήθος :shock:

Που πας κυρά μου και θέλεις να σε πουν και μάνα!!!!ΕΛΕΟΣ!

Εδώ οι γιατρούληδες για να μην στεναχωρήσουν τον "πελάτη" λένε σε όλα ναι!!Στο εξωτερικό το πιθανότερο είναι να σε διαολοστείλουν (και καλά κάνουν).

Νευρίασα πάλι!!!

Στο πρώτο παιδάκι μόλις μπήκα στην 30 εβδομάδα με έπιασαν πόνοι,νοσηλευτικα,η αντιμετώπιση ήταν επιεικώς απαράδεκτη,με στούμπωσαν με φάρμακα και ακόμα εκεί θα ήμουν αν δεν είχα έναν ιδιώτη γιατρό να με κατευθύνει..Με τη βοήθειά του έμεινα στο κρεβάτι 8 εβδομάδες και ενώ σε άλλη περίπτωση αλλος θα με έβαζε για καισαρική,αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε.Ολα πήγαν καλά (αν και η γεννα ήταν δύσκολη) κι εγώ δεν έχω ούτε ενα ράμμα...Αν ακολουθούσα τις οδηγίες του και για το θηλασμό σίγουρα θα τα καταφερνα για μεγαλύτερο διάστημα,δυστυχώς όμως επρεπε να επιστρέψω στη δουλειά στις 19 μέρες :(.Ετσι 2,5 μήνες καταφερα μέχρι να μου κοπεί το γάλα Κουβαλούσα μπουκαλάκια γάλα με παγοκύστες...φρίκη....θήλαστρα κτλ κτλ...

γι αυτο και λεω οι μανες στην Ελλάδα που το θηλάζουν το παιδι ειναι ηρωίδες για μενα.. δεν εχουν καμια βοήθεια.

εδω η αδεια μητρότητας ειναι 400 ημερες! εκ των οποιον 66 υποχρεωτικες για τον πατέρα και οταν γεννήσει η μάνα, ο πατέρας δικαιουται 10 μερες αδεια να μείνει με την γυναίκα του και το νεογέννητο σπιτι. εχουν το πλαισιο οι ανθρωποι να ενθαρρύνουν πολλά πράγματα.

εγώ θυμάμαι ειχα ρωτήσει την πεθερά μου, αν πονά η γέννα. και μου λεει "ναι. σε κάθε γυναίκα ειναι διαφορετικά, αλλά γενικά πονάς. μπορεί και πάρα πολύ, σε σημείο που να μην το αντέχεις. δεν ειναι μια "όμορφη" στιγμή με την εννοια που λεμε ομορφη. ειναι μια στιγμή με αδρεναλίνη, με αιματα παντού, με εντονα συναισθηματα, και πονο. ο οποιος με το που βγαίνει το παιδί , σταμάτα. Αμέσως. Γίνεται ομορφη μόλις ολο αυτό εχει τελειώσει και κρατάς το παιδί σου στην αγκαλιά σου". και ετσι ειναι. εγώ πεθανα στον πονο, δεν εκανα και επισκληρίδιο, αλλά μακάρι να πάνε ολα καλά μέχρι τέλους και αυτή τη φορά, και πάλι κάπου θα βρεθεί η δύναμη να γίνει ολο φυσιολογικά. και ας σιχτιρίζω όλο τον κόσμο παλι.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά Pani έμαθες τι είναι το μωράκι??

οχι :P:p:p

έταξα να το αφήσω χωρίς να μάθω μέχρι το τέλος! μπορούμε ακόμη και τωρα να τους πάρουμε στο νοσοκομείο και να μάθουμε, αλλά γενικά δεν το συνηθίζουν να μαθαίνουν. στο γράμμα που μας στείλανε πάντως μας ειχαν προειδοποιήσει οτι δεν θα το γράψουν.

ακούγεται λιγο παράξενο αλλά ειναι λιγο παραδοσιακοι οι σουηδοί σε κατι τετοια και με εξεπληξε ο τροπος που αντιμετωπίζουν την εγκυμοσύνη για παράδειγμα. δεν το περίμενα πριν ελθω εδω.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γι αυτο και λεω οι μανες στην Ελλάδα που το θηλάζουν το παιδι ειναι ηρωίδες για μενα.. δεν εχουν καμια βοήθεια.

εδω η αδεια μητρότητας ειναι 400 ημερες! εκ των οποιον 66 υποχρεωτικες για τον πατέρα και οταν γεννήσει η μάνα, ο πατέρας δικαιουται 10 μερες αδεια να μείνει με την γυναίκα του και το νεογέννητο σπιτι. εχουν το πλαισιο οι ανθρωποι να ενθαρρύνουν πολλά πράγματα.

εγώ θυμάμαι ειχα ρωτήσει την πεθερά μου, αν πονά η γέννα. και μου λεει "ναι. σε κάθε γυναίκα ειναι διαφορετικά, αλλά γενικά πονάς. μπορεί και πάρα πολύ, σε σημείο που να μην το αντέχεις. δεν ειναι μια "όμορφη" στιγμή με την εννοια που λεμε ομορφη. ειναι μια στιγμή με αδρεναλίνη, με αιματα παντού, με εντονα συναισθηματα, και πονο. ο οποιος με το που βγαίνει το παιδί , σταμάτα. Αμέσως. Γίνεται ομορφη μόλις ολο αυτό εχει τελειώσει και κρατάς το παιδί σου στην αγκαλιά σου". και ετσι ειναι. εγώ πεθανα στον πονο, δεν εκανα και επισκληρίδιο, αλλά μακάρι να πάνε ολα καλά μέχρι τέλους και αυτή τη φορά, και πάλι κάπου θα βρεθεί η δύναμη να γίνει ολο φυσιολογικά. και ας σιχτιρίζω όλο τον κόσμο παλι.

Λενε οτι η δευτερη γέννα ειναι πιο σύντομη και ευκολη...στο ευχομαι!!!Αντε να μου πεις κι εμένα!Είχα κι εγω πόνους χωρίς καθόλου παυση για 7 ώρες (ερχόταν με τον αγκώνα το μωρο ) μετα με έπεισαν για επισκληρίδιο διότι πλέον ήμουν λίγο πριν λιποθυμήσω.Είμαι ξεροκέφαλη...δεν ήθελα με τιποτα να την κάνω...όταν άκουσα για καισαρική όμως....

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι η δευτερη γέννα ειναι πιο σύντομη και ευκολη...στο ευχομαι!!!Αντε να μου πεις κι εμένα!Είχα κι εγω πόνους χωρίς καθόλου παυση για 7 ώρες (ερχόταν με τον αγκώνα το μωρο ) μετα με έπεισαν για επισκληρίδιο διότι πλέον ήμουν λίγο πριν λιποθυμήσω.Είμαι ξεροκέφαλη...δεν ήθελα με τιποτα να την κάνω...όταν άκουσα για καισαρική όμως....

εμένα σπάσαν τα νερά μου μεσάνυχτα, παμε στο νοσοκομείο, αλλά μας στελνουν πισω σπιτι (εμενα στης πεθεράς μου τοτε, και αυτή ειχε το διαμερισμά της σχεδόν σε μια απόσταση 5 λεπτων με το αυτοκίνητο) γιατί δεν ειχα διαστολή και συσπάσεις ακόμη. μετά απο τρεις ωρες επιστρέψαμε και με κρατήσανε..εεε μου κάνανε βελονισμό, με βάλανε σε μπανιέρα μεγάλη με ζεστό νερό, ειχα και ενα ωραίο μειγμα απο ενα αεριο που σε ζάλιζε λιγο, αλλά...το μωρό οταν εφτασα 10 διαστολή δεν εβγαινε. ειχε σκαλώσει και αυτός με τον αγκώνα καπου και για τρεις ωρες τιποτα. οταν ειχα διαστολή 7/8 τα ειχα δει ομως ολα, οταν λεμε ολα ολα ,που μου εφυγε ενα , θέλω επισκληρίδιο τωωωωρα, αλλά ήταν λιγο αργά...οποτε αποδέκτηκα τη μοιρα μου στωικά.:rolleyes::rolleyes:..αλλά οι τρεις ωρες που δεν εβγαινε ηταν παναγια μου...ελπιζω το δευτερο να ειναι πιο γρήγορο οντως.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

ααχ!κάτι ξέρουν που δε θέλουν να βγουν!!!!που θα βρουν καλύτερα!!!

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ φοβάμαι την εγκυμοσύνη παρά την γέννα...μια μέρα είναι ,κουτσα στραβα περνάει!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααχ!κάτι ξέρουν που δε θέλουν να βγουν!!!!που θα βρουν καλύτερα!!!

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ φοβάμαι την εγκυμοσύνη παρά την γέννα...μια μέρα είναι ,κουτσα στραβα περνάει!!!!

α ναι!!!!και εδω θα συμφωνήσω μαζί σου!!!η γέννα ειναι φυσικόςπονος που διαρκεί σχετικά λίγο, δεν συγκρίνεται με το αγχος και την αγωνία στη διάρκεια της εγκυμοσύνης!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, πώς μου αρέσουν οι ιστορίες τοκετού σας :D Άντε Pani με το καλό, κι εσύ Εύη σύντομα ξανά να φουσκώσεις! Μακάρι κι εγώ να καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά στο μέλλον..Θέλω να το ζήσω αυτό. (Και) γι' αυτό δεν γεννηθήκαμε γυναίκες άλλωστε; Για να κυοφορούμε, να γεννάμε και να θηλάζουμε! Ο άντρας μου μερικές φορές μου λέει: Πόσο τυχερές είστε εσείς οι γυναίκες για όλα αυτά που ζείτε!

Καλά Pani, πόσο ζήλεψα με αυτά που μας γράφεις για τη Σουηδία!! Ειδικά αυτό με την μπανιέρα και το αιθέριο έλαιο...με αποτελείωσε!! :D Και δεν το ήξερα ότι στη Σουηδία έχουν τέτοιο κανόνα για τις εμφυτεύσεις 2 ωαρίων..Είναι μπροστά οι άνθρωποι, γιατί αν το καλοσκεφτούμε, είναι και μεγάλη η επιβάρυνση για το κράτος (και για τους γονείς εννοείται) η κυοφορία διδύμων και τριδύμων, από την άποψη των πρόωρων τοκετών, εντατικές κτλ. Ενώ εδώ που την εντατική την επιδοτεί το ελληνικό δημόσιο και δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, τα ιδιωτικά μαιευτήρια τα συμφέρει να έχουν όσο πιο πολλά νεογνά γίνεται μέσα στις ΜΕΝΝ..

Εύη μου, και τόσο που τον κράτησες τον θηλασμό, για μένα είσαι ηρωίδα! Στις 19 μέρες, λεχώνα ακόμα, επιστροφή στη δουλειά;! :shock:


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...