Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Όλα με το καλό!!!! ❤️

      3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      Θα είναι η τυχερή σας!!!! 🥰

      7 ώρες πρίν, Angot είπε:

      πήγε στο 2 από 2,5 σε 14 ημέρες 30η εβδομάδα ! ο γιατρός μου το έχει πει ότι θα γεννήσω πιο νωρίς! είπε ως 35 θα φτάσουμε.   τώρα τι να σ πω

      Σε βλέπω για 35 μέσα στο νερό!!!! Κάνει από τώρα το δικα του 😆αλλά δε θα βιαστεί !!! Και 35 καλά δεν είναι? Δε γνωρίζω....

      On 10/5/2024 at 6:24 ΜΜ, Angot είπε:

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

      Μέθη και ξερο ψωμί!!!! 😁

      • Μου αρέσει 1

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

αυτό με την απόξεση απο το στόμα μου το πήρες!!χωρίς να γνωρίζω πολλά, αν το σώμα σου ¨τακτοποιήσει¨ αυτήν την εγκυμοσύνη, έτσι δεν ειναι καλύτερα??δεν ειναι λίγο τραυματική η απόξεση για τη μήτρα?

κι εγώ έτσι ξέρω,συνήθως την κάνουν οταν ψάχνουν να βρουν την αιτία.

Τι να πω ...πολλά τα αρνητικά...νάρκωση...σκάλισμα...κτλ

Η φύση ξέρει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως πρέπει να συζητήσεις το θέμα της απόξεσης πάλι με το γιατρό σου?Εχεις νέα στοιχεία για το τι προκαλεί τις αποβολές και ίσως γλιτώσεις την επέμβαση.

Γιατί ρε γμτ..τι γίνεται με αυτή τη θρομβοφιλία??πολλές κοπέλες έχουν.Φαίνεται κάτι στις απλές αιματολογικές εξετάσεις πχ στα αιμοπετάλια ή μόνο σε εξειδικευμένες?

αυτό με την απόξεση απο το στόμα μου το πήρες!!χωρίς να γνωρίζω πολλά, αν το σώμα σου ¨τακτοποιήσει¨ αυτήν την εγκυμοσύνη, έτσι δεν ειναι καλύτερα??δεν ειναι λίγο τραυματική η απόξεση για τη μήτρα?

Κορίτσια μπορεί να έχετε και δίκιο και ίσως πλέον με τα νέα δεδομένα να μην χρειάζεται και απόξεση...Το σκέφτομαι...Ούτε και ο γιατρός μου "καίγεται" για απόξεση, ακριβώς για να μην τραυματιστεί περισσότερο η μήτρα, ειδικά αφού την προηγούμενη την έκανα πριν μόλις τρεις μήνες. Τον ρώτησα τι γίνεται με αυτά που λένε οι περισσότεροι γιατροί, ότι χωρίς απόξεση δημιουργούνται συμφύσεις που είναι επικίνδυνες για μελλοντική εγκυμοσύνη κτλ, και μου είπε να μην τα πιστεύω :shock: :shock:

Τι να πω, ο γιατρός αυτός θεωρείται αυθεντία στη γυναικολογική χειρουργική (μου τον σύστησε μια καλή μου φίλη που είναι εργαλειοδότριά του), άρα φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρει..

Ευη, γι' αυτό που ρωτάς, αν φαίνεται η θρομβοφιλία στις απλές εξετάσεις, όχι δυστυχώς...Αλλιώς όλες θα το ξέραμε και θα γλιτώναμε τα δυσάρεστα..Η διάγνωση γίνεται με ειδικές μοριακές εξετάσεις και το θρομβοελαστόγραμμα που έκανα κι εγώ, σε αιματολόγο.

Jeni, σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι για τα καλά σου λόγια, μακάρι κι εσύ να έχεις ευχάριστα νέα μεθαύριο και να μας τα πεις! :)


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι ξέρω,συνήθως την κάνουν οταν ψάχνουν να βρουν την αιτία.

Τι να πω ...πολλά τα αρνητικά...νάρκωση...σκάλισμα...κτλ

Η φύση ξέρει καλύτερα...

Εύη, δηλαδή δεν είναι η πρώτη φορά που ακούς ένας γιατρός να μην είναι υπέρ της απόξεσης;; Ξέρεις γιατί σε ρωτάω; Η προηγούμενη αποβολή μου ήταν τέλεια, δηλαδή μέχρι να πάω στο νοσοκομείο για υπέρηχο δεν είχε μείνει τίποτα. Παρ' όλα αυτά, ο προηγούμενος γιατρός μου είπε να κάνουμε απόξεση "για να μην μείνουν συμφύσεις"..Τώρα μου μπαίνουν ψύλοι στ' αυτιά, ότι ίσως και να μην χρειαζόταν :? :?

Έτσι εγώ είχα μείνει με την εντύπωση πως σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις και απόξεση, δεν ήξερα ότι υπάρχουν και γιατροί που δεν την προτείνουν...


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εύη, δηλαδή δεν είναι η πρώτη φορά που ακούς ένας γιατρός να μην είναι υπέρ της απόξεσης;; Ξέρεις γιατί σε ρωτάω; Η προηγούμενη αποβολή μου ήταν τέλεια, δηλαδή μέχρι να πάω στο νοσοκομείο για υπέρηχο δεν είχε μείνει τίποτα. Παρ' όλα αυτά, ο προηγούμενος γιατρός μου είπε να κάνουμε απόξεση "για να μην μείνουν συμφύσεις"..Τώρα μου μπαίνουν ψύλοι στ' αυτιά, ότι ίσως και να μην χρειαζόταν :? :?

Έτσι εγώ είχα μείνει με την εντύπωση πως σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις και απόξεση, δεν ήξερα ότι υπάρχουν και γιατροί που δεν την προτείνουν...

Ευτυχώς δεν είναι όλοι υπερ των αποξέσεων..Συνήθως περιμένουν να δουν την εξέλιξη και στη δικιά σου περίπτωση (την πρώτη) θα ελενχαν αν μηδενίζεται η χοριακή μέσα σε ένα εύλογο διαστημα.Αν οι αποξέσεις ήταν πάντα απαραίτητες μπορείς να φανταστείς πόσες γυναίκες θα είχαν πρόβλημα πχ 100 χρόνια πριν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τώρα που το σκέφτομαι πιο λογικό είναι να κάνει συμφύσεις μια απόξεση παρα μια αποβολή....

Τεσπα μπορεί και να το βλέπω λάθος..

Εγω πάντως θα κοιτούσα να την αποφύγω.

Συζήτα το με τον γιατρό που έχεις τώρα και αν δεις οτι θέλει να περιμένεις ..περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν είναι όλοι υπερ των αποξέσεων..Συνήθως περιμένουν να δουν την εξέλιξη και στη δικιά σου περίπτωση (την πρώτη) θα ελενχαν αν μηδενίζεται η χοριακή μέσα σε ένα εύλογο διαστημα.Αν οι αποξέσεις ήταν πάντα απαραίτητες μπορείς να φανταστείς πόσες γυναίκες θα είχαν πρόβλημα πχ 100 χρόνια πριν??

:idea: Καλά δεν το πιστεύω...Έχεις δίκιο...Μου φαίνεται τσάμπα το δώσαμε εκείνο το 600αρι..Μην πω μεγάλα λόγια ακόμα, αλλά ίσως είναι καλό που τον άλλαξα...

Αλήθεια τι αιματοκρίτη έχεις συνήθως?

Λοιπόν..μια που ρώτησες, κοίταξα τα χαρτιά μου:

Σε αυτή την εγκυμοσύνη είχα αιματοκρίτη 37 (φυσιολογικές τιμές 36 - 46).

Στην προηγούμενη είχα 35.

Και στην εγκυμοσύνη στο γιο μου είχα 39.

Ψιλοχαμηλό τον λες ε? :?


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί να έχετε και δίκιο και ίσως πλέον με τα νέα δεδομένα να μην χρειάζεται και απόξεση...Το σκέφτομαι...Ούτε και ο γιατρός μου "καίγεται" για απόξεση, ακριβώς για να μην τραυματιστεί περισσότερο η μήτρα, ειδικά αφού την προηγούμενη την έκανα πριν μόλις τρεις μήνες. Τον ρώτησα τι γίνεται με αυτά που λένε οι περισσότεροι γιατροί, ότι χωρίς απόξεση δημιουργούνται συμφύσεις που είναι επικίνδυνες για μελλοντική εγκυμοσύνη κτλ, και μου είπε να μην τα πιστεύω :shock: :shock:

Τι να πω, ο γιατρός αυτός θεωρείται αυθεντία στη γυναικολογική χειρουργική (μου τον σύστησε μια καλή μου φίλη που είναι εργαλειοδότριά του), άρα φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρει..

το αναφέρω γιατί 'οταν εγω είχα την πρώτη αιμορραγία, στην 9η εβδομάδα, και νόμιζα οτι ήμουν σε διαδικασία αποβολής, μιλούσα με την πεθερά μου, που ειναι μαια εδώ στην Σουηδία και την ρωτούσα τι να κάνω? να πάω νοσοκομείο? και μου λεει, αν το σώμα τακτοποιήσει την κατάσταση μόνο του απλα στο νοσοκομείο θα επιβεβαιώσουν οτι κάτι δεν εμεινε μέσα, δεν θα σου κάνουν μου λεει τιποτα επεμβατικό τωρα, και αυτό που κάνουν επισης ειναι να δίνουν αν κατάλαβα καλά ενα χάπι που βοηθά το σώμα, τη μήτρα με συσπασεις φυσικές να καθαρίσει. δεν ειναι τόσο των αποξέσεων..σε πολλές αποβολές δλδ ειδικά στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης, αφήνουν τη φύση να κάνει τη δουλειά της και αυτό.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pani μου έλα βρε, έχεις πεθερά μαία, στη Σουηδία κιόλας!; Τυχερήηηηη :D :D

Πρέπει να είναι μεγάλο στήριγμα αυτό για σένα..

Τελικά απ' ό,τι καταλαβαίνω, μόνο στην Ελλάδα έχουν ψωμοτύρι τις αποξέσεις και τις καισαρικές :evil:

Θα το αφήσω λοιπόν στη φύση..Σήμερα τελείωσαν και τα utrogestan που έπαιρνα και δεν θα πάρω άλλο κουτί, μπας και επισπεύσει η διαδικασία. Αιματάκι πότε έχω, πότε δεν έχω..Άντε να έρθει η Δευτέρα να δούμε.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σας, να είστε καλά! :)


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Pani μου έλα βρε, έχεις πεθερά μαία, στη Σουηδία κιόλας!; Τυχερήηηηη :D :D

Πρέπει να είναι μεγάλο στήριγμα αυτό για σένα..

Τελικά απ' ό,τι καταλαβαίνω, μόνο στην Ελλάδα έχουν ψωμοτύρι τις αποξέσεις και τις καισαρικές :evil:

Θα το αφήσω λοιπόν στη φύση..Σήμερα τελείωσαν και τα utrogestan που έπαιρνα και δεν θα πάρω άλλο κουτί, μπας και επισπεύσει η διαδικασία. Αιματάκι πότε έχω, πότε δεν έχω..Άντε να έρθει η Δευτέρα να δούμε.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σας, να είστε καλά! :)

τα ουτρογεστάν γιατι τα επαιρνες??ειναι προγεστερόνη ετσι??


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι ειναι μαια εδω..βεβαια δεν ασχολειται με γέννες τα τελευταια χρόνια, διευθύνει το τμήμα διακοπής κύησης στο νοσοκομείο που δουλευει :(:( αλλά στο παρελθόν ειχε κάνει εννοείται γέννες και στην δεκαετία του '90 μαζί με αλλες μαιες ειχαν ξεκινήσει μεγαλη καμπάνια υπερ του θηλασμου, καταφέρανε να ανεβάσουνε τα ποσοστά των γυναικών που θηλάζουν πάρα πολύ, εδω νομίζω ειναι περίπου στο 90 τοις εκατό με ενα 70/80 να συνεχίζει μετα τους 6 μήνες επίσης και πάνω απο το μισό να το κάνει για ενα χρόνο και πάνω. οποτε επειδή ειναι ειδική στο θηλάσμό την ειχα μεγαααααλη βοήθεια οταν θήλαζα το γιό μου. ειδικά στην αρχή μέχρι να συνηθίσω.

γενικά το σύστημα εδω δίνει μεγάλο ρόλο στην ύπαρξη της μαιας στη ζωή μιας εγκύου. ειναι το κατεξοχήν άτομο που σε παρακολουθεί, οπως ελεγα και στην ευη, κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά με τον θηλασμό. they are the queens.:tongue::tongue:


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

marilou ..περαστικα σου κοριτσακι μου...τωρα που ξερεις τι φταιει θα εισαι προετοιμασμενη για την επομενη φορα..κι ευχομαι ολοψυχα να μην αργησει!!!!

Εγω ..εκτος απ τις ενεσεις και το φυλλικο ξεκινησα και μαγνησιο!!!!!!! επειδη εχω πονακια..σαν πρεζονι αισθανομαι...τι να γινει ομως..αγαθα κοπης κτονται....

Τελικα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..στην πρωτη δεν ειχα το παραμικρο και τωρα τα εχω ολα!!!!!!!!!


Yvqjp3.png4s09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολύ ενδιαφέρουσα η πεθερά σου, μπράβο της για όσα κατάφερε..! :D

Το θέμα του θηλασμού είναι πονεμένο για τα ελληνικά δεδομένα..Θυμάμαι τα δικά μου και συγχύζομαι..Εγώ θήλασα τον γιο μου μετά από 2 εβδομάδες που πέρασε στην εντατική, χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν. Σκέψου ότι την ημέρα που πήρε το εξιτήριο, ζήτησα από τις μαίες εκεί να μου δείξουν πώς να θηλάσω και η προϊσταμένη μου λέει επί λέξει: "Εμάς υποχρέωσή μας είναι να σας δείξουμε πώς να τον ταΐσετε με το μπιμπερό. Το τι θα κάνετε εσείς μετά στο σπίτι σας, είναι δικό σας θέμα". :shock: :shock: Τελικά τα κατάφερα μόνη μου, με τη βοήθεια του παιδιάτρου μου, ο οποίος είχε συγκλονιστεί από την προσπάθεια που κατέβαλα και μου φερόταν σαν "εμψυχωτής"..Δύο φορές του ζήτησα να μου δώσει φόρμουλα από την απελπισία μου, και τις δύο αρνήθηκε..Να 'ναι καλά ο άνθρωπος...:) Τελικά θήλασα αποκλειστικά οχτώ μήνες, και μετανιώνω που δεν θήλασα περισσότερο..Στο επόμενο με το καλό! ;)

Γι' αυτό που λες για τις μαίες στη Σουηδία και το πόσο ενεργό ρόλο παίζουν σε μια εγκυμοσύνη/γέννα, ήθελα να σε ρωτήσω κι εγώ, αλλά με πρόλαβες..

Ο καινούργιος γιατρός που έχω τώρα, έχει την ίδια τακτική. Δηλαδή η μαία του σε αναλαμβάνει, σου κάνει τους υπέρηχους και σε παρακολουθεί γενικότερα, και απλά τον ενημερώνει. Μου φάνηκε περίεργο στην αρχή, έχοντας συνηθίσει κιόλας από τον προηγούμενο που τα έκανε όλα αυτός, αλλά απ' ό,τι μου λες τώρα για το σύστημα στη Σουηδία, τελικά δεν είναι..Επίσης μια άλλη τακτική που έχει αυτός ο γιατρός είναι ότι δεν πληρώνεις τίποτα, καμία επίσκεψη, παρά μόνο τον τοκετό! :shock:

ΥΓ. Τα utrogestan ναι, είναι προγεστερόνη.


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολύ ενδιαφέρουσα η πεθερά σου, μπράβο της για όσα κατάφερε..! :D

Το θέμα του θηλασμού είναι πονεμένο για τα ελληνικά δεδομένα..Θυμάμαι τα δικά μου και συγχύζομαι..Εγώ θήλασα τον γιο μου μετά από 2 εβδομάδες που πέρασε στην εντατική, χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν. Σκέψου ότι την ημέρα που πήρε το εξιτήριο, ζήτησα από τις μαίες εκεί να μου δείξουν πώς να θηλάσω και η προϊσταμένη μου λέει επί λέξει: "Εμάς υποχρέωσή μας είναι να σας δείξουμε πώς να τον ταΐσετε με το μπιμπερό. Το τι θα κάνετε εσείς μετά στο σπίτι σας, είναι δικό σας θέμα". :shock: :shock: Τελικά τα κατάφερα μόνη μου, με τη βοήθεια του παιδιάτρου μου, ο οποίος είχε συγκλονιστεί από την προσπάθεια που κατέβαλα και μου φερόταν σαν "εμψυχωτής"..Δύο φορές του ζήτησα να μου δώσει φόρμουλα από την απελπισία μου, και τις δύο αρνήθηκε..Να 'ναι καλά ο άνθρωπος...:) Τελικά θήλασα αποκλειστικά οχτώ μήνες, και μετανιώνω που δεν θήλασα περισσότερο..Στο επόμενο με το καλό! ;)

Γι' αυτό που λες για τις μαίες στη Σουηδία και το πόσο ενεργό ρόλο παίζουν σε μια εγκυμοσύνη/γέννα, ήθελα να σε ρωτήσω κι εγώ, αλλά με πρόλαβες..

Ο καινούργιος γιατρός που έχω τώρα, έχει την ίδια τακτική. Δηλαδή η μαία του σε αναλαμβάνει, σου κάνει τους υπέρηχους και σε παρακολουθεί γενικότερα, και απλά τον ενημερώνει. Μου φάνηκε περίεργο στην αρχή, έχοντας συνηθίσει κιόλας από τον προηγούμενο που τα έκανε όλα αυτός, αλλά απ' ό,τι μου λες τώρα για το σύστημα στη Σουηδία, τελικά δεν είναι..Επίσης μια άλλη τακτική που έχει αυτός ο γιατρός είναι ότι δεν πληρώνεις τίποτα, καμία επίσκεψη, παρά μόνο τον τοκετό! :shock:

ΥΓ. Τα utrogestan ναι, είναι προγεστερόνη.

το θέμα του θηλασμόυ στην ελλάδα ειναι μεγάλος αγώνας μονο της μάνας!! και αυτό ειναι κρίμα. για να πετύχει ο θηλασμός χρειάζεται μεγάλη ενθάρρυνση, ηρεμία, χρειάζεται ανθρωπος δίπλα σου που ακόμη και αν αμφιβάλλεις αν ολα πάνε καλά να σου δίνει δύναμη και να σε στηρίζει. οχι τύπου, αα δεν παιρνει βαρος δωστου φορμουλα..εδω ποτε δεν ειχα το προβλημα του βαρους του μικρου. ποσο παιρνει..δεν υπάρχει τιποτα καλυτερο απο το μητρικό γάλα και μπράβο σου που το εκανες για 8 μήνες..εγω τον θήλασα ενα χρονο, αλλά ειμαι ειλικρινής, ειχα τοση ενθαρρυνση και βοήθεια που ενιωθα αχαριστία μέσα σε τετοιο περιβαλλον να μην το εκανα..και αν σταμάτησα ήταν γιατί επέστρεψα στη δουλειά και ήταν η φύση της δουλειάς τετοια που εφευγα ταξίδι πολλές μέρες!

εμενα πάντως οπως τον περιγράφεις μια χαρά γυναικολόγος μου φαίνεται. σε ποια πόλη εισαι αν επιτρέπεται.αν θες στειλε μου πμ. .κοιτα αρρωστες δεν ειμαστε εγκυες ειμαστε και αυτό ειναι η πιο φυσική πράξη στον κοσμο. και οπως εγραψε και η ευη, τι στο καλό, οι γυναικες γεννάν εδω και εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια με το ιδιο τρόπο.. εμένα οι περισσότεροι γυναικολόγοι στην ελλάδα με τρομάζουν λίγο. ειδικά οταν παίρνουν αποφάσεις για καισαρικές με λόγους αστείους. φίλη μου που εκανε εξωσωμ γέννησε με καισαρική γιατί λεει εκανε εξωσωμ...αν ειναι δυνατόν! αλλά ευτυχώς δεν ειναι ολοι ετσι. εισαι τυχερή λοιπόν.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

marilou ..περαστικα σου κοριτσακι μου...τωρα που ξερεις τι φταιει θα εισαι προετοιμασμενη για την επομενη φορα..κι ευχομαι ολοψυχα να μην αργησει!!!!

Εγω ..εκτος απ τις ενεσεις και το φυλλικο ξεκινησα και μαγνησιο!!!!!!! επειδη εχω πονακια..σαν πρεζονι αισθανομαι...τι να γινει ομως..αγαθα κοπης κτονται....

Τελικα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..στην πρωτη δεν ειχα το παραμικρο και τωρα τα εχω ολα!!!!!!!!!

δωράκι να μας γράφεις συχνά τα νέα σου!!! τo μαγνήσιο τι κάνει ακριβώς?? εγω αρχίζω σίδηρο σε 2 εβδομαδες αλλά μερα παρα μέρα για κανα μήνα.!ευτυχως!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...