Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Δεν τις  έκανα σήμερα αυτές,μόνο ΑΜΗ έκανα..

      Εγώ έχω μόνο ένα εμβρυακι ακόμα.. ευτυχώς που έχω την κορούλα μου,νιώθω πως δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο παιδί..δεν αισθάνομαι καθόλου καλά,δεν ξέρω 

      Θα περάσει ο καιρός θα τα βάλεις όλα σε μια σειρά και θα δεις μερικές φορές θα σε πάει εκεί που πρέπει μόνο του βήμα βήμα … αλλά σίγουρα με το καιρό θα ηρεμήσεις κ θα σκέφτεσαι ψύχραιμα … αλλά από τη φάση σπυ έχω περάσει και ξέρω πολύ καλα πως νιώθεις … άφησε το χρόνο να σε οδηγήσει και σίγουρα τους ειδικούς … 

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

τελικά αυτό που σε τραβούσε στο εξωτερικό ήταν το ένστικτο της επιβίωσης....

Εχω τέτοιες τάσεις εδω και μερικά χρόνια αλλά ο άντρας μου ούτε να το ακούσει!

Πως είναι τα πράγματα Σουηδία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικά αυτό που σε τραβούσε στο εξωτερικό ήταν το ένστικτο της επιβίωσης....

Εχω τέτοιες τάσεις εδω και μερικά χρόνια αλλά ο άντρας μου ούτε να το ακούσει!

Πως είναι τα πράγματα Σουηδία?

Κοιτα, χωρίς να ειναι ο παράδεισος, γιατί τετοια χωρα δεν υπάρχει, μπορείς να εχεις μια αξιοπρεπή ζωή σχετικά ευκολα. σε ο,τι αφορά στο πως αντιμετωπίζουν, εγκυμοσύνη, οικογένεια, νεογέννητο, παιδί γενικά ειναι πολυ καλοι. βεβαια εχουν και αλλη νοοτροπια.

υπαρχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για ολους ανεξάρτητα με το αν δουλευεις και ποσα ημερομίσθια κάνεις το χρονο. απο τη στιγμή που εισαι στο σουηδικό σύστημα εγγεγραμμένος μπαίνεις και στο συστημά υγείας. η εννοια του ιδιωτικού δεν υπάρχει τοσο εντονη εδω. οχι οτι οι ανθρωποι δεν απευθύνονται αλλά γενικά το δικό τους ΕΣΥ λειτουργεί.

εγω η εμπειρία που ειχα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν πολυ καλή. με βοήθησαν και με ενθάρρυναν να τον θηλάσω οσο πιο πολύ μπορούσα. το εκανα για ενα χρόνο. γέννησα εννοείται σε δημόσιο νοσοκομείο και με ξεγεννήσανε μαιες. και τώρα μαια με παρακολουθεί και μαια θα με ξεγεννήσει και πάλι. και αν υπάρξουν επιπλοκές τοτε μονο επεμβαινει γιατρός, μαιευτήρας ή γυναικολόγος. οκ την αμνιο μου την εκανε γιατρός! η εγκυμοσύνη δεν κοστίζει τιποτα. στην κυριολεξία. ουτε η γέννα. στην οποία ο αντρας ειναι παρόν και διανυκτερέυει κιολας αμα θελει με τη γυναίκα του και το νεογέννητό του.Η γέννα γενικά αντιμετωπίζεται σαν ένα φυσικό φαινομενο, δεν σου δίνουν φάρμακα με την μια, εγώ σίδηρο να φανταστείς θα ξεκινήσω και αυτή τη φορά στην 20η εβδομάδα. ακόμη δεν παίρνω. και τωρα σταμάτησα και το φολικό οξύ.

μετα την πρώτη εβδομάδα σε επισκέπτεται σπίτι η νοσοκόμα που θα ειναι υπέυθυνη για την παρακολούθηση του παιδιόυ μεχρι να γίνει 2. και εκτός απο το βιβλιάριο υγείας του παιδιού που δίνουν στους γονείς, ολα τα τσαρτ και οι μετρήσεις παιρνούνται στον υπολογιστή. η συνταγογράφηση για να πάρεις φάρμακα ειναι ηλεκτρονική. γενικά η διαχείριση του δημοσίου ειναι ηλεκτρονική.εχεις εναν αριθμό ταυτότητας, που τον χρησιμοιποιέις σε ολες τις συναλλαγές με το δημοσιο..και αυτό βοηθά αρκετά στο να μην υπάρχει γραφεικρατία..οι υπηρεσίες επικοινωνούν μεταξύ τους επίσης.

οκ, ειναι πιο κλειστοί σαν λαός, εχουν μακρύ χειμώνα, και οταν σκοτεινιάζει σκοτεινιάζει..εχουν υψηλή φορολογία σε ολα..

οπως ειπα και πιο πανω..παράδεισος δεν ειναι αλλά σου εξασφαλίζει μια ήρεμη και καλή ζωή, ειδικά στα παιδιά.


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα εχει υψηλή φορολογία αλλά σε τέτοιο σύστημα "χαίρεσαι" να πληρώνεις φόρους!!

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπίζουν την εγκυμοσύνη και τη γέννα...αν χρειαζόταν όλη αυτή η παρέμβαση δε νομίζω πως θα επιβιώναμε ως ανθρωπινο είδος.Γυναίκες γεννούσαν πολύ πριν σκεφτουν την ιατρική!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έφυγε ταξίδι ο άντρας μου και πήρε το λαπτοπ μαζί, οπότε δεν μπορούσα να μπω να σας γράψω τα νεώτερα (λέμε τώρα.. :rolleyes: )

Λοιπόν, την Πέμπτη που μας πέρασε πήγα για τον 2ο υπέρηχο..Ο σάκος έχει μεγαλώσει όσο θα έπρεπε για μία εβδομάδα που μεσολάβησε από τον πρώτο, αλλά πάλι δεν αντιστοιχεί στις εβδομάδες από την τελευταία περίοδο..Και το έμβρυο ήταν πολύ μικρό για να ακούσουμε καρδιά..Τουλάχιστον κάτι υπήρχε μέσα στο σάκο! Η μαία με ρώτησε αν είχαμε επαφές προς το τέλος του Αυγούστου, γιατί τότε είμαστε οκ σε σχέση με αυτό που έβλεπε στον υπέρηχο..Μπορεί λέει να είναι καθυστερημένη η σύλληψη γιατί το καλοκαίρι με τα μπάνια είναι συχνό φαινόμενο να αλλάζει ο κύκλος και η ωορρηξία..Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ή αν ήταν παρηγοριά στον άρρωστο, περιμένω να έρθει η Παρασκευή για τον 3ο υπέρηχο, όπου πρέπει να ακούσουμε καρδιά, αλλιώς... καταλάβατε...Ουφ τα νεύρα μου!!!!!!! :mad: :mad:

Εν τω μεταξύ τις προηγούμενες ημέρες είχα ελάχιστο καφέ στο σκούπισμα (sorry) - βέβαια ξεπατώθηκα και στις δουλειές - αλλά ευτυχώς δεν είχα τίποτα κράμπες...Για να δούμε...

Εσείς κορίτσια τι νέα;;


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ ότι κατάλαβα εχει υψηλή φορολογία αλλά σε τέτοιο σύστημα "χαίρεσαι" να πληρώνεις φόρους!!

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπίζουν την εγκυμοσύνη και τη γέννα...αν χρειαζόταν όλη αυτή η παρέμβαση δε νομίζω πως θα επιβιώναμε ως ανθρωπινο είδος.Γυναίκες γεννούσαν πολύ πριν σκεφτουν την ιατρική!

Θα συμφωνήσω. οταν χρειάζεται, ο γιατρός επεμβαινει αλλά οταν οχι δεν ειναι παρον..στην προηγουμενη εγκυμοσύνη ειδα γιατρό με την γέννα. καποια στιγμή περασε τσεκαρε πως πηγαινε η κατάσταση, εφυγε και μου ειπαν οτι αυτή ηταν η γιατρός μαιετευτηρας, σε περιπτωση που χρειατεί. και ξέρω πως στην περίπτωση μου, επειδή εφτασα να εχω διαστολη 10 αλλά το μικρό για τρεις ωρες δεν ελεγε να βγει, στην ελλάδα μπορεί και να με πηγαιναν για καισαρική. εδω οχι..εβλεπαν οτι το μικρό ηταν οκ φυσικά, και συνέχιζα να σπρώχνω σε διάφοες στασεις, να με σηκώνουν να περπατάω στο δωμάτιο, επισκληρίδιο δεν εκανα .μου ειπαν οτι υπαρχει ως τροπος αλλά η μαια οταν συζητόυσαμε για τη γεννα δεν μου ειπε κάντο..ακόμη και τώρα στο δευτερο με την εξωσωμ σε σύγκριση με τι φάρμακα δίνουν στις κοπέλες (εκτός απο τις ορμόνες φυσικά)εγώ δεν πήρα τιποτα..μια προγεστερόνη κολπική για το ενδομήτριο και αυτό ήταν..για να μην πω οτι την καισαρική την εχουν μονο για ιατρικούς λογους..δεν το επιλέγεις εδω ως μέθοδος γέννας αν δεν υπάρχει οντως λογος να γίνει ετσι..αυτά εν ολίγοις!!

φιλιά σε ολες!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έφυγε ταξίδι ο άντρας μου και πήρε το λαπτοπ μαζί, οπότε δεν μπορούσα να μπω να σας γράψω τα νεώτερα (λέμε τώρα.. :rolleyes: )

Λοιπόν, την Πέμπτη που μας πέρασε πήγα για τον 2ο υπέρηχο..Ο σάκος έχει μεγαλώσει όσο θα έπρεπε για μία εβδομάδα που μεσολάβησε από τον πρώτο, αλλά πάλι δεν αντιστοιχεί στις εβδομάδες από την τελευταία περίοδο..Και το έμβρυο ήταν πολύ μικρό για να ακούσουμε καρδιά..Τουλάχιστον κάτι υπήρχε μέσα στο σάκο! Η μαία με ρώτησε αν είχαμε επαφές προς το τέλος του Αυγούστου, γιατί τότε είμαστε οκ σε σχέση με αυτό που έβλεπε στον υπέρηχο..Μπορεί λέει να είναι καθυστερημένη η σύλληψη γιατί το καλοκαίρι με τα μπάνια είναι συχνό φαινόμενο να αλλάζει ο κύκλος και η ωορρηξία..Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ή αν ήταν παρηγοριά στον άρρωστο, περιμένω να έρθει η Παρασκευή για τον 3ο υπέρηχο, όπου πρέπει να ακούσουμε καρδιά, αλλιώς... καταλάβατε...Ουφ τα νεύρα μου!!!!!!! :mad: :mad:

Εν τω μεταξύ τις προηγούμενες ημέρες είχα ελάχιστο καφέ στο σκούπισμα (sorry) - βέβαια ξεπατώθηκα και στις δουλειές - αλλά ευτυχώς δεν είχα τίποτα κράμπες...Για να δούμε...

Εσείς κορίτσια τι νέα;;

κοριτσάκι μην ανησυχείς!!

εγω στον μικρό εμεινα εγκυος την 22η μερα του κύκλου που ήταν διάρκεια 28/29 ημερών...και ευτυχώς που ήξερα ποτε ήταν η ωορρηξία για να υπολογίσουμε λιγο τις ημέρες γιατί με τον κλασσικό τρόπο που μετράνε παντού οι γιατροί, εβγαιναν αλλες εβδομάδες και αλλη αντιστοιχία με αυτό που ήταν μεσα επίσης..συμβαίνει αυτό με την καθυστερημένη ωορρηξία!!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια βρε Pani μου;; Την 22η ημέρα του κύκλου σου;! Μου δίνεις κουράγιο τώρα με αυτό που λες, γιατί κι εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω..Αν είχα ωορρηξία την 21η - 22η ημέρα, όπου είχαμε και επαφή - ευτυχώς που δεν κόψαμε το σπορ μετά τη 16η ημέρα δηλαδή! - τότε μπορεί να μιλάμε για καθυστερημένη σύλληψη...Μακάρι να είναι αυτό :)

Πριν λίγο πήρα τηλ. τη μαία να τη ρωτήσω γι' αυτή την καφέ βλέννα που έχω ενίοτε, και μου είπε καλύτερα να με δει την Τετάρτη και όχι την Παρασκευή, οπότε θα μάθουμε νωρίτερα τι συμβαίνει..

Εσύ όλα καλά;; Πότε είναι τα αποτελέσματα της άμνιο;


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια βρε Pani μου;; Την 22η ημέρα του κύκλου σου;! Μου δίνεις κουράγιο τώρα με αυτό που λες, γιατί κι εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω..Αν είχα ωορρηξία την 21η - 22η ημέρα, όπου είχαμε και επαφή - ευτυχώς που δεν κόψαμε το σπορ μετά τη 16η ημέρα δηλαδή! - τότε μπορεί να μιλάμε για καθυστερημένη σύλληψη...Μακάρι να είναι αυτό :)

Πριν λίγο πήρα τηλ. τη μαία να τη ρωτήσω γι' αυτή την καφέ βλέννα που έχω ενίοτε, και μου είπε καλύτερα να με δει την Τετάρτη και όχι την Παρασκευή, οπότε θα μάθουμε νωρίτερα τι συμβαίνει..

Εσύ όλα καλά;; Πότε είναι τα αποτελέσματα της άμνιο;

τα περιμένουμε απο μέρα σε μέρα!!μας ειπαν δευτέρα, αλλά και μεχρι την τετάρτη είμαστε μέσα στο πρόγραμμα!!

καλέ θυμάμαι, πήγα στην γιατρό, και μου λεει...ποτε ειχες τελευταία περίοδο, της λεω 9η Μαιου, αααα ωραια..ΠΗΤ θα ειναι 25/ 26 φεβρουαριου...δηλαδη σύλληψη 23 μαιου..τις λεω..τσ τσ τσ τσ...σύλληψη εγινε στις 30 μαιου! μου λεει ο ξερεις ? τι λεω ναι! τελικά να μην στα πολυλογώ οταν καναμε την α επιπεδου μας ειπαν ΠΗΤ 19 φεβρουαριου, που αντιστοιχούσε με την ημερομηνία που ειχα συλλάβει..και ο μικρος γεννήθηκε τοτε ακριβως..και αν μετρήσω ανάποδα βγαινει 30 μαιου η σύλληψη (ή 31 μικρή διαφορά) γιατί εγκυμοσύνη διαρκει 266 ημέρες η 280 ( απο την τελευταια περίοδο, σε ολον τον κόσμο πάντα προσθέτουν τις 14 μέρες)


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

κάτσε τώρα γιατί μπερδεύτηκα...Αφού η σύλληψη έγινε μία εβδομάδα αργότερα, τότε πώς στην Α επιπέδου σου είπαν ΠΗΤ μία εβδομάδα νωρίτερα; Κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά εγώ προφανώς :confused: :confused:


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κάτσε τώρα γιατί μπερδεύτηκα...Αφού η σύλληψη έγινε μία εβδομάδα αργότερα, τότε πώς στην Α επιπέδου σου είπαν ΠΗΤ μία εβδομάδα νωρίτερα; Κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά εγώ προφανώς :confused: :confused:

εχεις απολύτως δίκιο:tongue::tongue: ετσι οπως το έγραψα και εγώ μπερδέυομαι που το διαβάζω:rolleyes::rolleyes::oops::oops:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...μπράβο βρε μαριλου.!!:P:p:p μ εκανες να ανοίξω τις σημειώσεις τις πρώτης μου εγκυμοσύνης..χαχαχαχααχα

θυμήθηκα λοιπόν τι είχε γίνει... Λοιπόν, με βάση την τελευταια περιοδό μου εβγαινε ΠΗΤ 12 Φεβ, αλλά επειδή εγω ελεγα στην ιταλίδα γυναικολόγο (ζουσα ιταλια τοτε) ποτε περίπου έγινε η σύλληψη, με οωρρήξια 22 μέρες μετά, (το διήμερο της 29ης/30ης Μαιου, το τσεκαρα) που επίσημα ομως δεν ίσχυε ως μετρο μέτρησης της εγκυμοσύνης, και επειδή δεν εβλεπε τιποτα ακομη στον υπερυχο, (εκανα για πρωτη φορά υπερυχο 16 ημέρες μετά την σύλληψη, τι να πρωτοδείς τοτε) έκανε μια αφαίρεση 14 μέρες απο την τελευταία μέρα του Μαιου, και αλλάξαμε την "πρώτη" μερα περιόδου σε μια ημερομηνία που αντιστοιχούσε με ΠΗΤ την 22η Φεβρουρ.(ειδα το χαρτί που μου εγραψε την πρωτη ΠΗΤ, θυμόμουν εγώ λάθος.) Η γυναίκα δεν άντεξε να επιμένω με την μέρα οωρρηξίας μου για αυτο στην ουσια μου δημιούργησε μια ΠΗΤ κοντινή σε αυτήν την ημερομηνία.

Ηταν αυθαίρετη ΠΗΤ ομως, τελείως, αλλά εφόσον η κανονική με βαση την περίοδο εβγαζε λάθος ηλικία στην εγκυμοσύνη δεν μας πειραζε και τόσο.

Ωστόσο στην α επιπέδου, που εκανα Σουηδία, οταν μετρήσανε το μικρο, μου δώσανε ΠΗΤ 19 φεβρουαριου .(η ίδια ημερομηνία εμφανίστηκε και πιο νωρίς στις μετρήσεις που εκανε η Ιταλίδα, όταν το εμβρυο πια φαινόταν και μπορουσε να μετρηθεί, αλλά μου ειχε πει να περιμένω την α επιπέδου για πιο σιγουριά). και η 19η φεβρουαριου ήταν η ημερομηνία που βρισκόταν πιο κοντά στην πραγματική περίοδο σύλληψης.

εν κατακλείδι, ειχα μια ΠΗΤ λογω περιόδου, που ποτε δεν την ελαβα υπόψη, και μια τεχνητή ΠΗΤ λόγω πιθανής οωρρηξίας και σύλληψης, που ισχυε για πολυ λιγο διάστημα. και στο τέλος ειχα μια ΠΗΤ λόγω μετρήσεων.

συμπέρασμα ακόμη και αν ξερεις ποτε εμεινες εγκυος αρχικά δεν μπαιζει και πολύ ρολο, μεχρι τουλαχιστον να εχει μεγαλώσει λιγο το εμβρυάκι και να μπορούν να το μετρήσουν. Αν τους πεις πολλες λεπτομερειες δημιουργούνται μπερδέματα!!οπως αυτό που δημιουργησα εγω:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ουφφφ το βρήκα το μπέρδεμα..


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!!!

βγήκαν!!ναιααα!!

ολα καλα!!!το μικρό ειναι οκ!! μπορώ επιτέλους να αρχιζω να ειμαι πιο ήρεμη!!

οπότε το αιμα αν ξανάρθει ειναι σίγουρα ασχετο με το μωρό!

την αλλη εβδομάδα εχουμε και την α επιπέδου!!!

εσεις τι κάνετε κορίτσια????οι εγκυουλες τι κάνουν??


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!

Απόλαυσέ το καλή μου τώρα!!!!!Με προσοχή βέβαια αλλά ήρεμα πλέον!!!

Δεν είναι απίστευτη η ανακούφιση???

Μονο απίστευτη!!και οσο περνάει ο καιρός πέρνω τα πάνω μου!!

Η προσοχή υπάρχει ετσι και αλλιως...μωρε αν δεν φτάσω στην 28η εβδομάδα, ήρεμη τελείως δε θα ειμαι.

τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνουν??

μαριλλου πηγες για εξέτάσεις??

δωράκι ολα καλά??


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...