Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 4

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

μαγειροκόριτσα!!!

Χρόνια πολλά!Χριστός ανέστη!αυτός την έκανε τη μαγκιά!;) εμείςτι κάνουμε;:tongue:

πώς τα περάσατε;

εμείς περάσαμε πολύ ωραία!χτες κάναμε και το 1ο μας μπάνιο!κι αργήσαμε κιόλας!:tongue:

τέλεια τα καλούδια μας όντως!!!αλλά γιατί δεν μπορώ να κάνω διόρθωση στη φωτό με το τσουρέκι;δε μου δίνει επιλογή!!

για αύριο έχουμε ό,τι απέμεινε εννοείται!!!!:P:p:p

τα κουλουράκια καλαμαράκι έχουν όντως πολλά αυγά!:shock:

πείτε καμιά καλή συνταγή χωρίς αυγά;να βγαίνουν κουλουράκια όμως όχι έτσι ψωμένια που τακανα εγώ τις προάλλες!:evil:


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οκ πήρα το οκ για τη συνταγή

Κουλουράκια της γιαγιάς της Ρ.

Υλικά

7 αυγά

300γρ ζάχαρη,

2κγ μαγειρική σόδα

1 φακ. αμμωνία

2 βανίλιες

ένα φλυτζάνι γάλα χλιαρό(γύρω στα 200γρ)

250γρ βούτυρο (έβαλα αγελαδινό)

και περίπου 1 με 1,5 κιλό αλεύρι γοχ

Εκτέλεση

Χτυπάς αυγά με ζάχαρη.

Μετά προσθέτεις σόδα, αμμωνία, βανιλιες κ γάλα χλιαρό.

Μετά μισό κιλό αλεύρι, το μισό βούτυρο κ ανακατεύεις στο μιξερ.

Είναι ώρα να αφήσεις το μίξερ και να βάλεις χέρι...

Ζυμώνεις προσθέτοντας αλεύρι και βούτυρο, το οποίο πρώτα πασαλείβεις στα χέρια σου για να αρχίσει να ξεκολλάει και η ζύμη.

Τώρα εγώ έκανα το εξής γιατί δεν μπορώ τόοοοοοσα αυγά

Εβαλα μόνο 3 αυγά κ συμπλήρωσα λίγο τα χαμένα υγρά με γάλα κ έβαλα μόνο μισό φακελάκι αμμωνία. Επίσης ξεκίνησα με 1 κιλό αλεύρι κ στο τέλος συμπλήρωσα τελικά άλλα 240γρ. Την ζύμη τη δούλεψα μόνο στο μίξερ χωρίς δαχτυλάκια παρά μόνο στο τέλος χε χε κ βγήκε άριστη τριφτή αφράτη κ μαλακή οχι σαν μπισκότο.

Ακόμη κ αυτά που έχω εδώ σπίτι μου, τα άφησα κλειστά σε μπισκοτιέρα, εως κ σήμερα παραμένουν άψογα! Εγώ την έγραψα ήδη στα κοιτάπια μου :tongue:;)

ευχαριστουμε πολυ

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω με τη σειρα μου, χρονια πολλα και χριστος ανεστη.

να ειμαστε ολες γερες και δυνατες και να χαιρομαστε τις οικογενειεςμας. και να γιορτασουμε και του χρονου με υγεια.

να σας δειξω και το εκμεκ με τσουρεκι που εκανα για το πασχα

363tp.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και τη σημερινη ταρτα με καραμελα και μπανανες

364h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ειναι και τα φαγητα σου κοριτσι αλλα οι φωτο του άντρα σου ειναι ολα τα λεφτά!!!:D

Πολλά συγχαρητηρια να του δωσεις!

Σευχαριστούμε κι οι δυο πολύ πολύ!!για οποιαδήποτε απαθανάτιση ή διαφήμιση εδώ είμαστε!!!!;)

καλαμαράκι,μέχρι τώρα το ζύμωνες στο χέρι δλδ το ψωμί;;;με την ίδια συνταγή;καλό υπόλοιπο διακοπών ναχουμε!εμένα μου έμειναν τα χαλιά!δεν έχω και πολλά διότι τα απεχθάνομαι!και φυσικά κάτω στο χωριό μου δε βάζουμε χαλιά!:P:p:p:p:p:p οπότε θα γίνουν πακέτο με τα μπαλκόνια και τέλος!και ευτυχώς που δεν τακανα αυτές τις μέρες γιατί έριξε λάσπη!:evil:

κουρκουμπίνι,τι περίεργα είναι πάλι αυτά!!!για δώσε και τις συνταγές!!!

Νίνα,δεν ήξερα ότι είσαι συνονόματη της κόρης μου!!!:P Χρόνια πολλά και καλά!!!και σε σένα Ειρήνη!!!:P

και γενικώς καλημέρα σε όλες!!:P:p

α,να σημειώσω ότι με προβληματίσατε αρκετά με τη χύτρα!!!και θα αλλάξω τροπάριο!αχχααχ

στο 2 το ματι λιγότερη ώρα!τέλος!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω με τη σειρα μου, χρονια πολλα και χριστος ανεστη.

να ειμαστε ολες γερες και δυνατες και να χαιρομαστε τις οικογενειεςμας. και να γιορτασουμε και του χρονου με υγεια.

να σας δειξω και το εκμεκ με τσουρεκι που εκανα για το πασχα

363tp.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και τη σημερινη ταρτα με καραμελα και μπανανες

364h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ω ρε μάνα μου τι βλέπουν τα μπιρμπιλωτά μου μάτια πρωί πρωί!!

Πολύυυυ ωραία φαίνονται κ ζήλεψα το εκμέκ:tongue::D

Σευχαριστούμε κι οι δυο πολύ πολύ!!για οποιαδήποτε απαθανάτιση ή διαφήμιση εδώ είμαστε!!!!;)

καλαμαράκι,μέχρι τώρα το ζύμωνες στο χέρι δλδ το ψωμί;;;με την ίδια συνταγή;καλό υπόλοιπο διακοπών ναχουμε!εμένα μου έμειναν τα χαλιά!δεν έχω και πολλά διότι τα απεχθάνομαι!και φυσικά κάτω στο χωριό μου δε βάζουμε χαλιά!:P:p:p:p:p:p οπότε θα γίνουν πακέτο με τα μπαλκόνια και τέλος!και ευτυχώς που δεν τακανα αυτές τις μέρες γιατί έριξε λάσπη!:evil:

κουρκουμπίνι,τι περίεργα είναι πάλι αυτά!!!για δώσε και τις συνταγές!!!

Νίνα,δεν ήξερα ότι είσαι συνονόματη της κόρης μου!!!:P Χρόνια πολλά και καλά!!!και σε σένα Ειρήνη!!!:P

και γενικώς καλημέρα σε όλες!!:P:p

α,να σημειώσω ότι με προβληματίσατε αρκετά με τη χύτρα!!!και θα αλλάξω τροπάριο!αχχααχ

στο 2 το ματι λιγότερη ώρα!τέλος!

Οχι....δεν κατάλαβες...τόσο καιρό που είχε χαλάσει αγόραζα ψωμί χε χε σιγά μη ζυμώσω στο χέρι δεν σφάξανε!

Τα χαλιά να ναι καλά που δεν έχω αποθήκη κ τα μαζεύει κ τα πλένει ο χαλάς χο χο :rolleyes::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Πάω σουπερ τώρα για προμήθειες μήνα

Τα λεμε μετααααααααααα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σήμερα βρέχει!έλεος!γυρίσαμε άρον άρον!!

οπότε άλλη μια μέρα χωρίς μπαλκόνια και χαλιά!;):mrgreen:

και επισης οι μέρες που τρώμε μαζέματα ειναι οι καλύτερες!!απλά δε μαγειρευεις!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι χρόνια πολλά!

Ntemiii να χαίρεσαι και εσύ την κορούλα σου, την συνονόματη:P

Περάσαμε πολύ ωραία αυτές τις μέρες... ψήσαμε το κατσικάκι μας στην εξοχή, είδα συγγενείς που είχα καιρό να δω και μου λείψανε, κάναμε το πρώτο μας μπανάκι και ξεπάγιασα (περίεργο που δεν άρπαξα κρύωμα...) και χτες πήγαμε και μία ημερήσια εκδρομή στην Εύβοια... επιτέλους λίγο χαλάρωμα βρε φιλενάδες! με τον αντρούλη μου και αγαπημένα πρόσωπα! Οπότε όπως καταλάβατε, από μαγείρεμα δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο.. μόνο σήμερα έκανα ντολμαδάκια με φύλλα που μάζεψα τις προηγούμενες μέρες:P

Link to comment
Share on other sites

Kαλά.....έκανα μια αυγοσαλάτα με τα 10 κόκκινα αυγά που είχα περίσσευμα χε χε πολύ μου άρεσε κ είχα πολύ καιρό να τη φτιάξω. Έβαλα μουστάρδα Ντιζόν...κ λίιιιιγο ταμπάσκο χε χε Θα την έχω για νυχτερινές επιδρομές ή πάνω σε πρασινάδα

photo-2013-05-08-15-51-30-739_zps8bcac789.jpg

Και έφτιαξα κ λίγα γεμιστά κολοκυθάκια ορφανά χωρίς κιμά, ευτυχώς η μικρή μου τα θέρισε

photo-2013-05-08-15-58-13-34_zps7ebead9c.jpg

Τώρα για αύριο θα δούμε.....ίσως κοτοπουλάκι

Τα φιλιά μου κ καλά μαγειρέματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι χρόνια πολλά!

Ntemiii να χαίρεσαι και εσύ την κορούλα σου, την συνονόματη:P

Περάσαμε πολύ ωραία αυτές τις μέρες... ψήσαμε το κατσικάκι μας στην εξοχή, είδα συγγενείς που είχα καιρό να δω και μου λείψανε, κάναμε το πρώτο μας μπανάκι και ξεπάγιασα (περίεργο που δεν άρπαξα κρύωμα...) και χτες πήγαμε και μία ημερήσια εκδρομή στην Εύβοια... επιτέλους λίγο χαλάρωμα βρε φιλενάδες! με τον αντρούλη μου και αγαπημένα πρόσωπα! Οπότε όπως καταλάβατε, από μαγείρεμα δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο.. μόνο σήμερα έκανα ντολμαδάκια με φύλλα που μάζεψα τις προηγούμενες μέρες:P

σ'ευχαριστώ κορίτσι!νασαι καλα!

είχα την εντύπωση πως είχες κάνει μπάνιο ήδη καλέ εσύ;;1ο;;;;:shock:


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλά.....έκανα μια αυγοσαλάτα με τα 10 κόκκινα αυγά που είχα περίσσευμα χε χε πολύ μου άρεσε κ είχα πολύ καιρό να τη φτιάξω. Έβαλα μουστάρδα Ντιζόν...κ λίιιιιγο ταμπάσκο χε χε Θα την έχω για νυχτερινές επιδρομές ή πάνω σε πρασινάδα

photo-2013-05-08-15-51-30-739_zps8bcac789.jpg

Και έφτιαξα κ λίγα γεμιστά κολοκυθάκια ορφανά χωρίς κιμά, ευτυχώς η μικρή μου τα θέρισε

photo-2013-05-08-15-58-13-34_zps7ebead9c.jpg

Τώρα για αύριο θα δούμε.....ίσως κοτοπουλάκι

Τα φιλιά μου κ καλά μαγειρέματα

πόσα αυγά είχες βάψει καλέ;;;;και έμειναν 10;;;;:shock:

φαίνεται πολύ ωραία η σαλάτα πάντως!!μπράβο σου!!!

και τα κολοκυθάκια!!

εγώ έχω ακομη αρνί άψητο!ένα κομμάτι μπούτι κι ένα κομμάτι πλευρά! δεν έχω χώρο στην κατάψυξη!:(


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πόσα αυγά είχες βάψει καλέ;;;;και έμειναν 10;;;;:shock:

φαίνεται πολύ ωραία η σαλάτα πάντως!!μπράβο σου!!!

και τα κολοκυθάκια!!

εγώ έχω ακομη αρνί άψητο!ένα κομμάτι μπούτι κι ένα κομμάτι πλευρά! δεν έχω χώρο στην κατάψυξη!:(

χαχαχαχα ρε συ έβαψα καμιά εικοσαριά, έσπασαν δυο, τα 10 τα πήγα στη μαμά μου , τα 8 έμειναν εδώ κ γύρισα κ με λίγα αυγά της μαμάς μου χαχα

Και εγώ έχω όλη τη σπάλα από το αρνί που έψησαν.....να δω πως θα το κάνω. Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω μια συνταγή που είχα κάνει παλιότερα κ γλείφαμε την λαδόκολλα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ρε συ έβαψα καμιά εικοσαριά, έσπασαν δυο, τα 10 τα πήγα στη μαμά μου , τα 8 έμειναν εδώ κ γύρισα κ με λίγα αυγά της μαμάς μου χαχα

εν τω μεταξύ, σου ζητούσα τη συνταγή για την αυγοσαλάτα ενώ μου έχουν μείνει μόνο ΔΥΟ κόκκινα :lol::lol::lol:

πάω να βράσω μερικά:rolleyes::cool:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ κορίτσι!νασαι καλα!

είχα την εντύπωση πως είχες κάνει μπάνιο ήδη καλέ εσύ;;1ο;;;;:shock:

Η αλήθεια είναι ότι πήγα στη θάλασσα, αλλά δεν τόλμησα να μπω την πρώτη φορά:) πολύ κρύα και φοβήθηκα μη πάθω και τίποτα... στην ηλικία μου χα χα χα... την επόμενη φορά, άφησα και πήγε λίγο μεσημέρι, οπότε δεν ήταν τόσο κρύα... τρόπος του λέγειν βέβαια, γιατί ένιωθα λες και με είχες αλείψει με κάτι παγωμένο:P πλάκα είχε!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ρε συ έβαψα καμιά εικοσαριά, έσπασαν δυο, τα 10 τα πήγα στη μαμά μου , τα 8 έμειναν εδώ κ γύρισα κ με λίγα αυγά της μαμάς μου χαχα

Και εγώ έχω όλη τη σπάλα από το αρνί που έψησαν.....να δω πως θα το κάνω. Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω μια συνταγή που είχα κάνει παλιότερα κ γλείφαμε την λαδόκολλα.

πώς δλδ για πε!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πήγα στη θάλασσα, αλλά δεν τόλμησα να μπω την πρώτη φορά:) πολύ κρύα και φοβήθηκα μη πάθω και τίποτα... στην ηλικία μου χα χα χα... την επόμενη φορά, άφησα και πήγε λίγο μεσημέρι, οπότε δεν ήταν τόσο κρύα... τρόπος του λέγειν βέβαια, γιατί ένιωθα λες και με είχες αλείψει με κάτι παγωμένο:P πλάκα είχε!

καλά έκανες!και σε μας εδώ ηταν λίγο κρύα στην αρχή αλλά μετά το απολάμβανες!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...