Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Ασε ρε παιδι μου.....τι χάλι είναι αυτό το φετινό....δηλαδή ελεος, συν ότι αλλάζουν τις ώρες μας στα γυμνάσια κ λύκεια...κ αυτό ειναι ντόμινο...

γενικα με την αλλαγη ωραριου προεκυψαν πολλα θεματα. καλα φετος εινια πολυ χαλια η κατασταση.... ελπιζω να εισαστε στον πινακα πολυ ψηλα....

απορω ποτε θα τα βγαλουν.... θα μας γυρισουν μου φαινεται για καψωνια στις οργανικες και μετα θα τις βγαλουν τις αποσπασεις.

εχω χαθει απο τις εξελειξεις με την αδεια, δεν μπορω να τα παρακολουθησω ολα κανονικα.

gia ayrio κατεβασα κιμα απο καταψυξη και θα βρασω μακαρονια. και εχω 5 πλυντηρια σιδερο αλλα με τη ζεστη δεν αντεχω να τα κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κυριες μου βλεπω ακδραματε στας εξοχας και δεν ασχολειστε με τα μαγειρεματ;α....

εγω παλι καταλαβαινετε οτι ασχολουμαι. σημερα εκανα γιουβετσακι με μοσχαρακι.

το βραδυ σαλατα φακη και για αυριο γεμισατ απο καταψυξη....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθααα!! καλώς σας βρήκα!:P

kourkoumpini μην πτοείσαι! θα μαζευτούμε σιγά σιγά...:tongue:

Και για να μην ξεχνιόμαστε, χτες έκανα μακαρονάδα με κυμά, που πολύ την πεθυμήσαμε και σήμερα μπριζολίδια και παιδάκια κοτόπουλο με πατάτες φούρνου, αμπελοφάσουλα και χωριάτικη... και πολλές μπύρες:tongue:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες!επανήλθαμε!για λίγες μέρες!;)

καλαμαρακι,βγήκε η περιβόητη εγκύκλιος!τακανα κι εγώ τα χαρτιά μου αν και εγω στην ειδική αγωγή δουλεύω!ήθελα όμως να δω που βρίσκομαι στον πίνακα!πως τα βλέπεις φέτος τα πράγματα;

εσύ κουρκουμπίνι;πότε βγαίνουν οι αποσπάσεις;

μαγειροκόριτσα,σήμερα εχουμε κοτοπουλάκι με μακαρόνια και φετούλα!μιαμ μιαμ!

άντε να αδειάζουμε πάλι σιγά σιγά την κατάψυξη!

πήρα και κοκολκυθια και μελιτζάνες από το χωριό

τι να κάνω εκτός απο μπριαμ;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

είχα όρεξη χτες το βράδι και εκανα το σημερινό μας φαγητό ώστε να πάμε βολτίτσα-καφεδάκι!;)

έκανα αυτό τελικά

http://www.sintagespareas.gr/sintages/ena-fagito-me-psita-laxanika-kai-tirialoukoumi.html

αλλά με κάποιες αλλαγές λόγω έλλειψης υλικών

δεν έβαλα πιπεριες δεν είχα

ούτε φέτες μπεικον και γαλοπούλα

έβαλα ανταυτών μικρές φετούλες λουκάνικο

και πρόσθεσα και 2 μικρές κρέμες γάλακτος

να μην αφήνουμε και πράγματα στο ψυγέιο αφού φεύγουμε ;)

και έγινε λουκουμέισιον!:tongue::P:p:p:p

φωτό το μεσημέρι!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια.

Χτες έκανα ένα σουφλεδάκι με ψωμί, τυρί, ντομάτα και γαλοπούλα, που έχω ξανακάνει και ένα τράιφλ που είδα κάπου στην τηλεόραση

hrv3.jpg

Σήμερα μπιφτέκια στο τηγάνι, με συνοδεία πατατούλες και βλήτα. Τώρα πάω να ψωνίσω στο σούπερ γιατί ψιλοξεμείναμε... βρε να μην παίρνω κάθε φορά όσα χρειαζόμαστε:mad:... κάθε λίγο και λιγάκι είμαι στο σούπερ! τα νεύρα μου!:evil:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

Χτες έκανα ένα σουφλεδάκι με ψωμί, τυρί, ντομάτα και γαλοπούλα, που έχω ξανακάνει και ένα τράιφλ που είδα κάπου στην τηλεόραση

hrv3.jpg

Σήμερα μπιφτέκια στο τηγάνι, με συνοδεία πατατούλες και βλήτα. Τώρα πάω να ψωνίσω στο σούπερ γιατί ψιλοξεμείναμε... βρε να μην παίρνω κάθε φορά όσα χρειαζόμαστε:mad:... κάθε λίγο και λιγάκι είμαι στο σούπερ! τα νεύρα μου!:evil:

για ρίξε τα συνταγολόγια!!!

καλημέρα μαγειροκόριτσα!

δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό το φοβερό αυτό τύπου πρωτοτύπου μπριαμάκι!θα φάμε το ίδιο σήμερα οπότε ελπίζω να βγει σήμερα!

αύριο τι θα κάνετε;

θα πάμε χωριό εμείς για τσιτσί και Παρασκευή καμιά μακαρονάδα να φύγομεν εις τας εξοχάς!;):P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ntemiii φαίνεται οι δυό μας μείναμε εδώ! οι υπόλοιπες είναι εις τας εξοχάς!:P και πλατσουρίζουν:P ακόμα και η kourkoumpini εξαφανισμένη είναι! Παρόλα αυτά εμείς θα μείνουμε απτόητες, ε?

Λοιπόν το τράιφλ έγινε πολύ απλά: χτύπησα φυτική σαντιγύ με τυρί Φιλαδέλφεια πολύ καλά να αφρατέψει. έβαλα στο ποτήρι σταφιδόψωμο τριμμένο (που είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό και το είχα στην κατάψυξη), εναλλάξ με μαρμελάδα φράουλα και την σαντιγύ... το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι η σαντιγύ ήθελε λίγο γάλα μέσα για να γίνει πιο αφράτη.

Σήμερα το τραπέζι είχε λίγα από τις προηγούμενες μέρες που είχαν μείνει... το μόνο που έκανα είναι κάποια μακαρόνια που είχαν περισσέψει, τα έβαλα στο τηγάνι με ένα αυγουλάκι και τυρί που λιώνει...ααα μην ξεχάσω: έκανα αμπελοφάσουλα βραστά και έριξα από πάνω μία σάλτσα που είδα στην tv από τον Jamie Oliver... δεν σας την λέω,γιατί δε μου άρεσε:(

tvo2.jpg

και τα αμπελοφάσουλα

ty9q.jpg

Απόψε έκανα μία ωραιότατη φρουτοσαλάτα με γιαούρτι, μέλι, κανέλα και ότι φρούτα είχα

oozh.jpg

Καλό σας βράδυ:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ntemiii φαίνεται οι δυό μας μείναμε εδώ! οι υπόλοιπες είναι εις τας εξοχάς!:P και πλατσουρίζουν:P ακόμα και η kourkoumpini εξαφανισμένη είναι! Παρόλα αυτά εμείς θα μείνουμε απτόητες, ε?

Λοιπόν το τράιφλ έγινε πολύ απλά: χτύπησα φυτική σαντιγύ με τυρί Φιλαδέλφεια πολύ καλά να αφρατέψει. έβαλα στο ποτήρι σταφιδόψωμο τριμμένο (που είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό και το είχα στην κατάψυξη), εναλλάξ με μαρμελάδα φράουλα και την σαντιγύ... το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι η σαντιγύ ήθελε λίγο γάλα μέσα για να γίνει πιο αφράτη.

Σήμερα το τραπέζι είχε λίγα από τις προηγούμενες μέρες που είχαν μείνει... το μόνο που έκανα είναι κάποια μακαρόνια που είχαν περισσέψει, τα έβαλα στο τηγάνι με ένα αυγουλάκι και τυρί που λιώνει...ααα μην ξεχάσω: έκανα αμπελοφάσουλα βραστά και έριξα από πάνω μία σάλτσα που είδα στην tv από τον Jamie Oliver... δεν σας την λέω,γιατί δε μου άρεσε:(

tvo2.jpg

και τα αμπελοφάσουλα

ty9q.jpg

Απόψε έκανα μία ωραιότατη φρουτοσαλάτα με γιαούρτι, μέλι, κανέλα και ότι φρούτα είχα

oozh.jpg

Καλό σας βράδυ:tongue:

ευχαριστώ Νινάκι!

πώς τα περάσατε στην Τήνο;είχε κόσμο;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες!επανήλθαμε!για λίγες μέρες!;)

καλαμαρακι,βγήκε η περιβόητη εγκύκλιος!τακανα κι εγώ τα χαρτιά μου αν και εγω στην ειδική αγωγή δουλεύω!ήθελα όμως να δω που βρίσκομαι στον πίνακα!πως τα βλέπεις φέτος τα πράγματα;

εσύ κουρκουμπίνι;πότε βγαίνουν οι αποσπάσεις;

μαγειροκόριτσα,σήμερα εχουμε κοτοπουλάκι με μακαρόνια και φετούλα!μιαμ μιαμ!

άντε να αδειάζουμε πάλι σιγά σιγά την κατάψυξη!

πήρα και κοκολκυθια και μελιτζάνες από το χωριό

τι να κάνω εκτός απο μπριαμ;

αν ντεμακι ιδεα δεν εχω ποτε θα βγουν. εμενα με καιει να βγουν πριν την 1η σεπτεμβρη.... να μην χρειαστει να παω σαντορινη για να κανω εξετασεις. και εχει μειενι το μισο σχολειο στα φιλολογικα οπως πληροφορηθηκα... και αυτο δεν εινια το θεμα μου. το θεμα μου εινια που θα αφησω τα παιδια για αγνωστο αριθμο ημερων και ποσα λεφτα θα χρειαστω. γιατι ο μισθος βεβαιως βεβαιως δεν φτανει ουτε για 5 μερες αν χρειαστει να παω...

Γειά σας κορίτσια.

Χτες έκανα ένα σουφλεδάκι με ψωμί, τυρί, ντομάτα και γαλοπούλα, που έχω ξανακάνει και ένα τράιφλ που είδα κάπου στην τηλεόραση

hrv3.jpg

Σήμερα μπιφτέκια στο τηγάνι, με συνοδεία πατατούλες και βλήτα. Τώρα πάω να ψωνίσω στο σούπερ γιατί ψιλοξεμείναμε... βρε να μην παίρνω κάθε φορά όσα χρειαζόμαστε:mad:... κάθε λίγο και λιγάκι είμαι στο σούπερ! τα νεύρα μου!:evil:

καλα το τραιφλ εκλεψε παρασταση...

Ntemiii φαίνεται οι δυό μας μείναμε εδώ! οι υπόλοιπες είναι εις τας εξοχάς!:P και πλατσουρίζουν:P ακόμα και η kourkoumpini εξαφανισμένη είναι! Παρόλα αυτά εμείς θα μείνουμε απτόητες, ε?

Λοιπόν το τράιφλ έγινε πολύ απλά: χτύπησα φυτική σαντιγύ με τυρί Φιλαδέλφεια πολύ καλά να αφρατέψει. έβαλα στο ποτήρι σταφιδόψωμο τριμμένο (που είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό και το είχα στην κατάψυξη), εναλλάξ με μαρμελάδα φράουλα και την σαντιγύ... το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι η σαντιγύ ήθελε λίγο γάλα μέσα για να γίνει πιο αφράτη.

Σήμερα το τραπέζι είχε λίγα από τις προηγούμενες μέρες που είχαν μείνει... το μόνο που έκανα είναι κάποια μακαρόνια που είχαν περισσέψει, τα έβαλα στο τηγάνι με ένα αυγουλάκι και τυρί που λιώνει...ααα μην ξεχάσω: έκανα αμπελοφάσουλα βραστά και έριξα από πάνω μία σάλτσα που είδα στην tv από τον Jamie Oliver... δεν σας την λέω,γιατί δε μου άρεσε:(

tvo2.jpg

και τα αμπελοφάσουλα

ty9q.jpg

Απόψε έκανα μία ωραιότατη φρουτοσαλάτα με γιαούρτι, μέλι, κανέλα και ότι φρούτα είχα

oozh.jpg

Καλό σας βράδυ:tongue:

καλε δεν ειμια εξαφανισμενη... δηλαδη εξαφανισμενη ειμια αλλα δεν προλαβαινω να καθισω με την ηρεμια μου να γραψω. σημερα οντως πλατσουρισα.... πηγαμε μουδανια για μπανιο το πρωι.

την φρουτοσαλα τα βαζω στα υποψιν για δοκιμη, αν και δεν τις πολυσυμπαθω:oops::oops:

ευχαριστώ Νινάκι!

πώς τα περάσατε στην Τήνο;είχε κόσμο;

αχ ναι καλε! πως τα περασατε; οι παραλιες τελικα πως σου φανηκαν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το λοιπον, οι προκοπες μου εινια πολλες αλλα ανευ φωτογραφιων:oops::oops::oops::oops::oops:

σημερα εκαν κοτοπουλο στηθος μπυρατο με μουσταρδα και λιγο μελι στη χυτρα και ειχα και ρυζακι συνοδευτικο. εκανα τουρλου, στη χυτρα επισης, χθες. τις προαλλες καναμε πιτσα και με το ζυμαρι που περισσεψε εκαν τσακ μπαμ τυροψωμακια. εβαλα σε πιτακια λιγη φετα και τα τηγανισα στο σντικολλητικο. τα τσακισαν τα πιτσιρικια και ο συζυγος.

χθες βραδυ βολταραμε και πηραμε γυρο που ηθελε ο μεγαλος. και σημερα ψησαμε σνιτσελ κοτοπουλο στο φουρνο για βραδινο με σαλατουλα... για αυριο λιγο απο ολα. εχουμε ενα σνιτσελακι για τα παιδια, εγω θα φαω τουρλου και ο συζυγος που δουλευει θα φαει χοιρινο μπυρατο χυτρας με ρυζακι....

εχω καιρο να κανω γλυκο αλλα κανουμε αποτοξινωση... εχω γιαουρτια και ζελε. η γιαουρτζελε θα κανω η το τραιφλ της νινας.... γιατι εχω και μορφατ και μαρμελαδα δικη μου ροδακινο και βερυκοκο και τυρι κρεμα..... ;);)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

κουρκουμπίνι,εύχομαι καμάρι μου να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείτε!σαφώς και το θέμα είναι τα παιδιά!αλλά ποιος νοιάζεται;:twisted: μετάθεση δεν καταφερνεις να πάρεις ε;μήπως άλλο ένα μικιό;:tongue::D:D:D

όσο για τα καλουδια σου,αν τα βλέπαμε κιόλας θα μας έβγαζες τα μάτια!τι τυρί κρέμα έκανες καλέ;για πες!

εγώ έκανα κρεπούλες πρωινό να φάει το μικιό κι ο σύζυξ όταν ξυπνήσουν!

και έβαλα μπανάνες ροδέλες στην κατάψυξη να κρατάω παγωτοσορμπέ στους παππούδες που θα πάμε για φαι!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες κορίτσια.

kourkoumpini δεν πρόλαβα να πω ότι εξαφανίστηκες και επανήλθες με τα καλούδια σου!:tongue: τί ωραία πραγματάκια είναι αυτά... μου άρεσε η ιδέα με την ζύμη της πίτσας που έκανες τυροψωμάκια... όλο λέω να κάνω μία ζύμη να την έχω στην κατάψυξη και όλο το ξεχνάω;) ελπίζω με την δουλειά να πάνε όλα καλά και να μην τρέχεις από δω και από κει!:mad:

ntemiii βλέπω την καλομαθαίνεις την οικογένεια χα χα: άκου κρέπες όταν ξυπνήσει ο σύζυξ! μπράβο, σε χαίρομαι! όταν αγαπάς, πρέπει να το δείχνεις, με όλους τους τρόπους:P

Κορίτσια η Τήνος ήταν μία μικρή απογοήτευση:( κόσμο είχε πολύ λίγο, είχε πάρα πολύ αέρα, με αποτέλεσμα να μην ευχαριστηθώ θάλασσα και παραλία, αφού μας μαστίγωνε η άμμος και πολύ ξερό νησί, βρε παιδάκι μου! και οι άλλες Κυκλάδες είπαμε ότι είναι ξερονήσια, αλλά όχι και τόσο! οι παραλίες πιστεύω σε νορμάλ συνθήκες, από άποψη αέρα, είναι ωραιότατες... και το τελευταίο, ακριβό φαγητό: ότι και να παραγγέλναμε, είτε σε ψάρι είτε σε κρεατικό, με δύο πιάτα και μία σαλάτα ή ορεκτικό, κάτω από 35 ευρώ δεν πέφταμε! μόνο το δωμάτιο ήταν φτηνό.αλλά τί να το κάνεις?:(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

κουρκουμπίνι,εύχομαι καμάρι μου να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείτε!σαφώς και το θέμα είναι τα παιδιά!αλλά ποιος νοιάζεται;:twisted: μετάθεση δεν καταφερνεις να πάρεις ε;μήπως άλλο ένα μικιό;:tongue::D:D:D

όσο για τα καλουδια σου,αν τα βλέπαμε κιόλας θα μας έβγαζες τα μάτια!τι τυρί κρέμα έκανες καλέ;για πες!

εγώ έκανα κρεπούλες πρωινό να φάει το μικιό κι ο σύζυξ όταν ξυπνήσουν!

και έβαλα μπανάνες ροδέλες στην κατάψυξη να κρατάω παγωτοσορμπέ στους παππούδες που θα πάμε για φαι!;)

ντεμακι δεν πηρα μεταθεση ακομα. και δεν προβλεπεται μαλλον:(:(:(:(

καλα για αλλο μικρο ο συζυγος δεν θελει ουτε να ακουσει.... και μεταξυ μας και εγω που ηθελα, τωρα δεν θελεω γιατι οντως εινια δυσκολα, τουλαχιστον για εμας που δεν εχουμε καμια βοηθεια απο πουθενα.

οχι καλε, το τυρι κρεμα το αγορασα.

αχ κρεπουλες εχω και εγω πολυ καιρο να κανω. ειπαμε αν ξαναπαμε στον πεζοδρομο στην καλαμαρια βολτα να παρουμε.....

κατι θελω να κανω για αυριο που θα ερθει η κουνιαδα μου επισκεψη.

σκεφτηκα τυροψωμακια και για γλυκο το τραιφλ της νινας αλλα με σαβαγιαρ.....

Καλησπέρες κορίτσια.

kourkoumpini δεν πρόλαβα να πω ότι εξαφανίστηκες και επανήλθες με τα καλούδια σου!:tongue: τί ωραία πραγματάκια είναι αυτά... μου άρεσε η ιδέα με την ζύμη της πίτσας που έκανες τυροψωμάκια... όλο λέω να κάνω μία ζύμη να την έχω στην κατάψυξη και όλο το ξεχνάω;) ελπίζω με την δουλειά να πάνε όλα καλά και να μην τρέχεις από δω και από κει!:mad:

ntemiii βλέπω την καλομαθαίνεις την οικογένεια χα χα: άκου κρέπες όταν ξυπνήσει ο σύζυξ! μπράβο, σε χαίρομαι! όταν αγαπάς, πρέπει να το δείχνεις, με όλους τους τρόπους:P

Κορίτσια η Τήνος ήταν μία μικρή απογοήτευση:( κόσμο είχε πολύ λίγο, είχε πάρα πολύ αέρα, με αποτέλεσμα να μην ευχαριστηθώ θάλασσα και παραλία, αφού μας μαστίγωνε η άμμος και πολύ ξερό νησί, βρε παιδάκι μου! και οι άλλες Κυκλάδες είπαμε ότι είναι ξερονήσια, αλλά όχι και τόσο! οι παραλίες πιστεύω σε νορμάλ συνθήκες, από άποψη αέρα, είναι ωραιότατες... και το τελευταίο, ακριβό φαγητό: ότι και να παραγγέλναμε, είτε σε ψάρι είτε σε κρεατικό, με δύο πιάτα και μία σαλάτα ή ορεκτικό, κάτω από 35 ευρώ δεν πέφταμε! μόνο το δωμάτιο ήταν φτηνό.αλλά τί να το κάνεις?:(

αχ δεν ηθελα και εγω να σε απογοητευσω. γενικα η τηνος εινια η αγαπημενη της μανας μου. εμενα παλι δεν με τραβαει καθολου. τα κιονια εινια καλυετρα απο τη χωρα γενικα, αλλα εγω δεν.........

ε βρε αυτον τον καιρο εινια τα μελτεμια.... παντου εχει αερα.... σε ολες τις κυκλαδες εννοω και οχι μονο....

σαντορινη κοριτσια εμαθα να ξεχωριζω τα μποφορ.... ελεγα σημερα εχει 9, τωρα επεσε στα 7 και παει λεγοντας....

σας βαζω φωτο μονο απο τα τυροψωμακια που εκανα τις προαλλες μαζι με σαλατουλα

ogrb.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα παλι εξαφανιστηκαμε...

εγω εκανα διαφορα, αλλα εβγαλα φωτο νεα παρτιδα απο τυροψωμακια. και το τραιφλ που λεγαμε, με διαφοροποιησεις βεβαιως.

εβαλα σαβαγιαρ, τα σιροπιασα ελαφρως, μαρμελαδα βερυκοκο δικη μου, κρεμα ζαχαροπλαστικης και στολισα με σοκολατα

g6k0.th.jpg

381r.th.jpg

αυτα τα ολιγα απο φωτογραφιες...

καλε στα εξοχας εισαστε ακομα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...