Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κ καλη εβδομαδα κοριτσακια μου ! Τι κανετε?

καταρχην σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας! κ εσεις οτι καλυτερο!Σημερα μαθαμε πως μαλλον θα ειναι κοριτσακι!! τι χαρα!!!

Καλα διαβαζω κ τρομαξα κοριτσακια.Εβιρακι μου ειναι δυνατον τοσες μερες να περνας ολα αυτα! και οχι μονο εσυ ολη η οικογενεια...πωπω πολυ ταλαιπωρια κοριτσακι. τι να πω πηγαινε σε κανα γιατρο μην το αφηνεις κ τρεχεις. Ετσι την πατησα κ εγω στον 5ο μηνα στην εγκυμνοσυνη στο δευτερο.απο την δευτερα λυκειου ειχα να αρρωστησω τοσο ασχημα κ εκατσε στην εγκυμοσυνη κ κοντεψα να χασω το παιδι .... περαστικα κορισταρα μου σε ολους σας!Μακαρι να ημασταν κοντα να μπορουσα να ερθω να σε βοηθησω λιγακι !!

Φωτεινη μου εσεις πως ειστε?η ζουζουνιτσα σας?το εχω ξανακουσει το αιφνιδιο εξανθημα.Μην φοβασαι δεν ειναι τιποτα απο την ιωση ειναι.Καλα εκανες κ δεν την εστειλες σχολειο ,μπραβο κοριτσακι , μακαρι να σκεφτοταν ολες οι μαμαδες ετσι.!

Σαντι κανε σουποτσα ειναι οτι πρεπει με τον καιρο σημερα!Ναι σαν τις πατατες γιαχνι γινεται κ το κουνουπιδι.Βασικα βαζεις κ πατατες κ κουνουπιδι.Εγω βαζω κ καροτο,ενα φυλλο δαφνης,2 μπαχαρια ,λιγη κανελλα αλατι πιπερι ριγανη κ στο τελος το σβηνω με λιγο ξυδακι.

Αρετη γιατι να αρρωστησετε καλε? τερμα !! Αρκετα περασταε κ εσεις! Δεν πειραζει βρε κοριτσι στο προγραμμα κ οι αποτυχιες σιγα δεν μασαμε.

Αγγελικη μου τι κανεις?μακαρι να μην εισαι γραφειο κ να πινεις καφεδακι στην λιμνη ...

Εμεις οπως σας ειπα πηγαμε χωριο κ εννοειτε το σαββατο το βραδυ με το τραπεζι χαλασα την διαιτα κ χτες το ιδιο.Δεν πειραζει ομως δεν χλασε κ ο κοσμος.Απο σημερα στο προγραμμα κ παλι.Ενταξει δεν ξεφυγα πολυ αλλα δεν θα παιθανουμε κιολας ....

Για σημερα μαγειρεψα ενα γρηγορο κριθαρακι με κιμα κ για μενα κοτοπουλακι με πιπεριες. Για αυριο λεω να κανω αρακα με πατατουλες κ καροτακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Santibel, το κουνουπίδι γίνεται φανταστικό κατά τη γνώμη μου με αυτό τον τρόπο. το καβουρδίζεις λίγο στην αρχή, μετά βάζεις τα κρεμμύδια αλεσμένα, προσθέτεις 2 ξυλάκια κανέλλα, αλάτι-πιπέρι και 1-2 φύλλα δάφνης, σάλτσα ντομάτας και όταν το σβήσεις ξύδι κατά βούληση. Αυτό είναι, τόσο απλό. Χθες επειδή ήταν λίγο το κουνουπίδι πρόσθεσα και πατάτες για να χορτάσουμε.

Νίνα μου, τι εννοείς τι κάνω με τη μυρωδιά του; ό,τι κάνω με όλα, ανάβω τον απορροφητήρα αλλά δε γίνεται να μη μυρίσει. Δεν με πειράζει όμως, δε μ'ενοχλεί.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!

Σκέφτομαι να κάνω ιατρικό ανακοινωθέν κι όχι μαγειρικό. Το Σαββατοκύριακο μας πήρε και μας σήκωσε. Τι να πρωτοπώ.

Βρε Εβιρακι τι ειναι αυτα που διαβασα! Τι περνατε καλέ; Πολυ βαρια σας βρηκε η αρρωστια. Ευχομαι απο σημερα να τελειωσουν τα βασανα σας! Παντως το μπουκωμα ειναι προβλημα - πραγματικα δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αφπυ δεν μπορεις να αναπνευσεις ουσιαστικα. Παρολα αυτα βεβαια εφτιαξες αρκετουτσικα φαγητακια. Προσεχε πανω απο ολα να γινεις καλά και ολα τα αλλα γινονται.

Έτσι όπως σας διαβάζω σκέφτομαι ότι σε λίγο είναι η σειρά μου, αρκετά μας έγινε η χάρη και μείναμε χωρίς ίωση:rolleyes::(!

Καλε μην το μελετας γιατι να σας πιασει ιωση; Αφησε την να σας προσπερασει!

Κορίτσια να σας πω κάτι; Το Σάββατο έφτιαξα ζυμαρικά βίδες με κρέμα λαχανικών αλλά ήταν χάλια...Εμ βέβαια, έπρεπε να το σκεφτώ από πριν: μέσα στα λαχανικά είχε και πατάτες. Πάνε πατάτες με ζυμαρικά μαζί; Δεν πάνε! Μην το δοκιμάσετε!

Δεν μπορω να το φανταστω αλλα για να το λες εσυ... Δεν πειραζει ομως

εγώ είμαι καλά, μετά το ΣΚ που έφαγα διάφορα... μόνο λίγο πρόβλημα με την τουαλέτα είχα... θα το γυρίσω λίγο στις σούπες για λίγο, μου φαίνεται. Σήμερα θα πάω από το γιατρό, μήπως και μου πει να αρχίσω καμία σαλάτα... μου έλειψαν πολύ!

Άντε μπραβο να αναρρωσεις πληρως και να ξενοιασεις απο ολα!

εχτες ήταν λίγο αδυναμος ο σαντιμπέλος και σκεφτομαι να κάνω κανα φαγάκι να ναι λίγο δυναμωτικο αλλα ακομα δεν κατέληξα κάπου!

μάλλον σε καμια σουπίτσα βραστο με μοσχαράκι και λαχανικα θα καταλήξω!!;)

Πολυ ωραια ιδεα! Ευχομαι να δυναμωσει γρηγορα ο Σαντιμπελος!

Σημερα μαθαμε πως μαλλον θα ειναι κοριτσακι!! τι χαρα!!!

Γερο να ειναι πανω απο ολα κι ολα να πανε καλά! Αλλα τα κοριτσακια εχουν τη χαρη τους!

Καλα εκανες κ δεν την εστειλες σχολειο ,μπραβο κοριτσακι , μακαρι να σκεφτοταν ολες οι μαμαδες ετσι.!

Να σου πω την αληθεια με βοηθα και το γεγονος οτι δεν δουλευω ακομη οπότε γιατι να μην προσεξω; Καταλαβαινω ομως και τις εργαζομενες μητερες που δεν εχουν και καποια αλλη βοηθεια και δεν μπορουν να παρουν τοσο συχνα αδεια - τι να κανουν;

Ναι σαν τις πατατες γιαχνι γινεται κ το κουνουπιδι.Βασικα βαζεις κ πατατες κ κουνουπιδι.Εγω βαζω κ καροτο,ενα φυλλο δαφνης,2 μπαχαρια ,λιγη κανελλα αλατι πιπερι ριγανη κ στο τελος το σβηνω με λιγο ξυδακι.

Κι εγω ετσι το φτιαχνω αλλα δεν βαζω παντα πατατες.

Εμεις οπως σας ειπα πηγαμε χωριο κ εννοειτε το σαββατο το βραδυ με το τραπεζι χαλασα την διαιτα κ χτες το ιδιο.Δεν πειραζει ομως δεν χλασε κ ο κοσμος.Απο σημερα στο προγραμμα κ παλι.Ενταξει δεν ξεφυγα πολυ αλλα δεν θα παιθανουμε κιολας ....

Δεν πειραζει εισαι τοσο πειθαρχημενη που σιγουρα δεν επηρεασες τη διαιτα σου

Ευχαριστω ολες για τις ευχες σας! Η μικρη παει καλύτερα, ευτυχως το εξανθημα υποχωρει. Ο μικρος ειναι πολυ μπουκωμενος και δεν μπορει να καλοκοιμηθει ο καημενος. Δεν ανησυχησα γιατι μας ειχε προειδοποιησει ο γιατρος αλλιως που να το ηξερα!

Χθες το βραδυ εφτιαξα πιτσα κι εφαγε και το καμαρι μου! Δεν ακουσατε τα πυροτεχνηματα; Σημερα φτιαχνω χταποδακι με ζυμαρικα βιδες και τη σουπιτσα του μικρου. Αυτα..

Φιλακια σε όλες και Αγγελικουλα ευχομαι ναπερνας υπεροχα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Ακόμα είμαι εν ζωή. Σήμερα είδα κι απόειδα κι αποφάσισα να πάρω αντιβίωση του 1γρ. Ελπίζω αύριο να ξεκινήσει έστω και αμυδρή βελτίωση.

Έφτιαξα σήμερα και τι δεν έφτιαξα. Μωρέ τα θέλει κι εμένα η "κωλότσεπή" μου. Στο ταψί έβαλα ροδέλες κολοκυθάκια και πατάτας με λαδορίγανη. Στην κατσρόλα έβαλα κρεμμυδόσουπα και τέλος, έφτιαξα και σπανακοπιτούλες στριφτές άλλες νηστίσιμες κι άλλες αρτύσιμες (με τυρί).

Μη μου σούρετε πολλά.

Για σήμερα έφτιαξα κουνουπίδι γιαχνί και πρόσθεσα και πατατούλες για να χορτάσουμε.

Ωραία ιδέα, έχω πάρα πολύ καιρό να φτιάξω.

Εβιρούλα μου τι να πω;! :(Περαστικά σε όλους σας, πολύ αργεί βρε σε σένα να περάσει. Απορώ πώς κάθεσαι και μαγειρεύεις ξεχωριστά για τον καθένα σας. Δεν πιστεύω να πάει ο Έβιρος για δουλειά έτσι; ούτε η Εβιρίνα σχολείο φυσικά!Δεν παλεύονται τόσες νύχτες αϋπνίας...

Σ' ευχαριστώ Αρετή μου. Πού θα πάει θα έρθει και η βελτίωση. Κι εγώ απορώ όταν πέφτω ξερή στον καναπέ το βραδάκι. Ο Έβιρος πήγε στη δουλειά κι ευτυχώς εκεί κρατήθηκε γερά, αλλά ξανάκανε ένα 38άρι στις 17:00 το απόγευμα την ώρα που ήρθε από τη δουλειά. Η Εβιρίνα πάει συνέχεια στο σχολείο κανονικά. Αυτό που μέχρι τώρα δεν έκανε είναι μάθημα κολύμβησης (δώσαμε χαρτί στη δασκάλα ότι είναι ακόμα άρρωστη) και μπάσκετ που είναι εξωσχολική δραστηριότητα.

Eviraki τί να πω? πολύ άσχημη ίωση τελικά! κουράγιο... θα κάνει τον κύκλο της και θα περάσει... πόσες μέρες είσαι εσύ έτσι? νομίζω το πολύ σε 5 μέρες, θα πρέπει να αρχίσει να περνάει!

Το ξεκίνημα το αρχικό ήταν από την Τρίτη που πέρασε.

ARNIKOL και εσύ κουνουπίδι? πολύ πέραση έχει τελευταία! με την μυρωδιά του τί κάνεις?

Νίνα, στο κουνουπίδι έχω δοκιμάσει κι εγώ διάφορα που κατά καιρούς λέγονται όπως για παράδειγμα να βάλω ψωμία μέσα στην κατσαρόλα να βράσει για να πάρει τη μυρωδιά.

Τίποτα δεν είναι αποτελεσματικό. Το μόνο που κάνω είναι να έχω συνέχεια ανοιχτό παράθυρο και μετά ανάβω ένα κερί για αρκετές ώρες. Είναι το πιο αποτελεσματικό απ' όλα, ακόμα και για τη μυρωδιά της ψαρίλας.

εγώ είμαι καλά, μετά το ΣΚ που έφαγα διάφορα... μόνο λίγο πρόβλημα με την τουαλέτα είχα... θα το γυρίσω λίγο στις σούπες για λίγο, μου φαίνεται. Σήμερα θα πάω από το γιατρό, μήπως και μου πει να αρχίσω καμία σαλάτα... μου έλειψαν πολύ!

Ελπίζω να διορθωθούν όλα πολύ σύντομα.

ευχομαι περαστικα σε όσους ταλαιπωρούνται απο ιωσεις!!

πω πω δεν έχω χειρότερο... προτιμω να ψηνομαι στον πυρετο παρα αυτο το μπουκωμα να μην μπορείς να αναπνευσεις να μην μπορείς να κοιμηθεις κτλ...!!καλη δυναμη και κουράγιο !!

Σ' ευχαριστούμε Σάντιμπελ. Άσε αυτό το ρημάδι το μπούκωμα, ούτε το σάλιο μου δεν μπορώ να καταπιώ ώρες ώρες. Νομίζω ότι στα αφτιά έχω μπαλόνια που κάποιος προσπαθεί να τα φουσκώσει εκείνη την ώρα. Αμ το παυσίπονο που πήγα να πιω σήμερα για τον πονοκέφαλο....πώς να το καταπιώ με νερό μέσα στο στόμα και μύτη κλειστή; Κόντεψα να πνιγώ πάλι.

εχτες ήταν λίγο αδυναμος ο σαντιμπέλος και σκεφτομαι να κάνω κανα φαγάκι να ναι λίγο δυναμωτικο αλλα ακομα δεν κατέληξα κάπου!

Για κρυολογήματα είναι πολύ καλή η κοτόσουπα, διαφορετικά μπορείς και σούπα με μοσχαράκι να του κάνεις.

Σημερα μαθαμε πως μαλλον θα ειναι κοριτσακι!! τι χαρα!!!

Με το καλό να έρθει και το φουστανάκι, να γεννηθεί γερό.

Καλα διαβαζω κ τρομαξα κοριτσακια.Εβιρακι μου ειναι δυνατον τοσες μερες να περνας ολα αυτα! και οχι μονο εσυ ολη η οικογενεια...πωπω πολυ ταλαιπωρια κοριτσακι. τι να πω πηγαινε σε κανα γιατρο μην το αφηνεις κ τρεχεις.

Πιστεύω ότι η αντιβίωση θα κάνει τη δουλειά της πλέον Τζένη μου. Είναι ότι ούτε εγώ δεν πίστευα πως δε θα αναρρώσω μέσα στο Σαββατοκύριακο.

περαστικα κορισταρα μου σε ολους σας!Μακαρι να ημασταν κοντα να μπορουσα να ερθω να σε βοηθησω λιγακι !!

Σ' ευχαριστώ για όλα Τζένη μου και κυρίως για τη σκέψη και τη διάθεσή σου.

Βρε Εβιρακι τι ειναι αυτα που διαβασα! Τι περνατε καλέ; Πολυ βαρια σας βρηκε η αρρωστια. Ευχομαι απο σημερα να τελειωσουν τα βασανα σας!

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου. Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αφτί.

Χθες το βραδυ εφτιαξα πιτσα κι εφαγε και το καμαρι μου! Δεν ακουσατε τα πυροτεχνηματα;

χαχαχαχαχα

Σημερα φτιαχνω χταποδακι με ζυμαρικα βιδες και τη σουπιτσα του μικρου. Αυτα..

Πάρα πολύ ωραίο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για σήμερα έφτιαξα ρεβυθια για όλους μας συμπεριλαμβανομένης και της Γεωργίας και ελπίζω να τα φάει.

Εβιρί μου, ευκαιρία σήμερα να μη μαγειρέψεις με τόσα που έφτιαξες χθες. Τώρα με την αντιβίωση κι εγώ πιστεύω ότι θα δείς βελτίωση... τι στο καλό πια;!

Φωτεινή, εσείς καλύτερα;

Αγγελικούλα καλοπερνάς;:D

Οι άλλες κοπέλες τι κάνετε;Νίνα τι είπε τελικά ο γιατρός;

Αύριο θα έχω μάλλον άδεια, λέω μάλλον γιατί σήμερα θα ζητήσω προκειμένου να κρατήσω τη μικρή, αφού θέλει η πεθερά μου να σφάξει κοτόπουλα. Γι'αυτό έλεγα να φτιάξω κανά νηστίσιμο κέικ για ξελιγούριασμα. Πρώτα όμως θα συγυρίσω όλο το σπίτι, ευκαιρία θα 'ναι χωρίς τα άλλα παιδιά.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Εβιρακι μου ηδη απο το 2ο 24ωρο κ μετα θα δεις διαφορα με την αντιβιωση κοριτσακι μου.Αλλα κ εσυ αρρωστη αρρωστη ενα σωρο φαγια εκανες χτες δεν καθεσαι να ξεκουραστεις.Αλλα τι σου λεω αφου κ εγω τα ιδια κανω.

Για την μυρωδια που λετε απο κουνουπιδι τελικα οτι κ να ακνεις με τιποτα δεν φευγει.Εγω παντα τομαγειρευω με αποροφητηρα στο φουλ κ παραθυρο ανοιχτο αλλα κ παλι μυριζει.Κ καροτο-πατατ-σελινο που λενε εχω βαλει τιποτα...

Ισως κανω γι ααυριο γιατι εχω στερεψει απο ιδεες δεν ξερω τι να μαγειρεψω...

Φωτεινη μου τα ειδαμ ετα πυροτεχνηματα κ ακουσαμε κ τα ζητω που φωναζες!! μπραβο κοριτσακι !! Αντε καθε μερα κ καλυτερα να ειναι!

Αρετη μου μακαρι να ειχα κ εγω αδειουλα αλλα να ξεκουραζομουν να μην εκανα τιποτα απολυτως...Ωραια τα ρεβυθακια μιαμ μιαμ! Μηπως ομως την πειραξουν την γεωργια ειναι λιγο βαρυ φαγακι. Αν εχεις ετοιμο κανα βραστο λαχανικο πετα το μεσα στο μουλτι να μην ειναι σκετο ρεβυθι το φαγακι.

Κανω κ εγω ενα ωραιο νηστισιμο κεικ με χυμο πορτοκαλι ,κανελα ,σταφιδες κ νομιζψ κ καρυδια μμμμ

Νινακι πως εισαι? Η Αγγελικη δεν φανηκε αρα πηγε μαλλον χωριουδακι, τι καλα!!

Εγω κοριτσια αισθανομαι πολυ κουρασμενη κ ειμαι οχι μονο αισθανομαι.Στην δουλεια γινεται χαμος.Εφυγα χτες με πιεση δεν ξερω κ εγω ποση..ενα αλλαλουμ,ωρες ωρες αισθανομαι οτι ειμαστε στο κλουβι με τις τρελες .Στο σπιτι τα ιδια , ολο τρεχω ....Χτες κοιμηθηκα απο της 10:15 κ παλι δεν ξεκουραστηκα... Το απογευμα με περιμενουν 3 πλυντηρια για σιδερωμα συν σκουπισμα-σφουγγαρισμα-μαγειρεμα. Φυγαμε κ ΣΚ κ παρολο που ΠΑρασκευη πριν φυγουμε ειχα καθαρισει απο την μαζωξη της Κυριακης το απογευμα το σπιτι ειναι χαλι.Εχω κ φιλοξενουμενους μεχρι σημερα φανταζεστε....

Χτες εριξα κ ενα ματς με το συζυγο μοθ την ειπε γιατι δεν στρωσαμε ακομα κ κρυωνουν τα παιδια ε νευριασα κ εγω κ του ειπα αν κρυωνει να κατσει να καθαρισει κ να στρωσει! Αμαν πια λες κ ολη μερα καθομαι ....

Απο φαγητα δεν εφτιαξα τιποτα ιδιεταιρο ενα απλο αρακα κ γι αμενα ειχα ετοιμα μπιφτεκια στην καταψυξη κ απλα τα εψησα.Αφου μου ειχε βαλει η πεθερα χορτα κ ουτε κουραγιο να τα καθαρισω κ να τα βρασω δεν ειχα....

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλημέρα,

δεν έχω ξαναγράψει στο τόπικ αλλά σας παρακολουθώ. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Θέλω σήμερα να κάνω μπρόκολο ω γκρατεν, πως θα το μαγειρέψω? Κρέμα γάλακτος θα βάλω απο πάνω ή μπεσαμέλ? Φαντάζομαι οτι μέσα θα βάλω και τυριά, σωστά? Θα ήθελα να βάλω και μπεικον. (υπόψιν οτι θα είναι το πρώτο μου εγχείρημα για φαγητό αυτού του στύλ γι'αυτό ζητάω τη βοήθεια σας)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Λουκια καλως ηρθες!

Εγω δεν το πολυφτιαχνω αυτο το φαγητο το κανω συνηθως βραστο το μπροκολο αλλα εχεις δυο επιλογες.Θα βαλεις ειτε κρεμα γαλακτος κ τυρια ειτε μπεσαμελ.

Δηλαδη, θα βρασεις αρχικα το μπροκολο οχι να γινει νιανια κ θα το βαλεις στο σουροτυρι να φυγουν τα ζουμια.

Μετα σε ενα πυρεξ οπου θα το εχεις λαδωσει λιγο πρωτα, θα βαλεις το μπροκολο-τυρια-ζαμπον μανιταρια οτι τραβει η ψυχη σου κ απο πανω α) μπεσαμελ η β) κρεμα γαλακτος κ τυρια.

Νομιζω στο μπροκολο παει κ λιγο μοσχοκαρυδο.

Ελπιζω να στο εδωσα να το καταλαβεις κ ναμην σε μπερδεψα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ ggeny!

Όχι, δε με μπέρδεψες, ίσα ίσα με διαφώτησες. Για το λάδωμα του πυρέξ, το σουρωτήρι να φύγουν τα νερά καλά, και άλλα που δεν ήξερα.

Κι εγώ βραστό το έχω κάνει πάντα ώς τώρα, όπως και το κουνουπίδι, και μιας και θα είναι το πρώτο μας μπρόκολο για φέτος είπα να δοκιμασω κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κι απο μενα.

Κορίτσια καλημέρα.

Σήμερα είμαι χάλια... πέθανε μία φίλη χτες το απόγευμα:-(... θα τα πούμε αύριο, ελπίζω με καλύτερη διάθεση.

Οταν μπηκα και το διαβασα ταρακουνηθηκα. Τι να πουμε τωρα... Να κρατησετε στην καρδια σας τις ομορφες στιγμες που περασατε μαζι και κουραγιο στην οικογενεια της...

Koρίτσια καλημέρα,

δεν έχω ξαναγράψει στο τόπικ αλλά σας παρακολουθώ. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Θέλω σήμερα να κάνω μπρόκολο ω γκρατεν, πως θα το μαγειρέψω? Κρέμα γάλακτος θα βάλω απο πάνω ή μπεσαμέλ? Φαντάζομαι οτι μέσα θα βάλω και τυριά, σωστά? Θα ήθελα να βάλω και μπεικον. (υπόψιν οτι θα είναι το πρώτο μου εγχείρημα για φαγητό αυτού του στύλ γι'αυτό ζητάω τη βοήθεια σας)

Ευχαριστώ!

Καλως ηρθες Lucia (συνονοματη στη λατινικη εκδοχη του δικου μου ονοματος). Δεν το εχω φτιαξει ποτε αλλα εχω διαβασει τη συνταγη που σου εδωσε κι η Τζενη. Πες μας εντυπωσεις.

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Ακόμα είμαι εν ζωή. Σήμερα είδα κι απόειδα κι αποφάσισα να πάρω αντιβίωση του 1γρ. Ελπίζω αύριο να ξεκινήσει έστω και αμυδρή βελτίωση.

Πιστευω οτι γρηγορα θα σε πιασει η αντιβιωση και θα δεις επιτελους καλυτερευση. Τωρα για τα μαγειρεματα που εκανες τι να πω. Σιγουρα νοστιμοτατα αλλα μηπως να καθοσουν λιγο στα αυγα σου για να βοηθησεις και τον οργανισμο σου να συνελθει;

Εγω κοριτσια αισθανομαι πολυ κουρασμενη κ ειμαι οχι μονο αισθανομαι.Στην δουλεια γινεται χαμος.Εφυγα χτες με πιεση δεν ξερω κ εγω ποση..ενα αλλαλουμ,ωρες ωρες αισθανομαι οτι ειμαστε στο κλουβι με τις τρελες .Στο σπιτι τα ιδια , ολο τρεχω ....Χτες κοιμηθηκα απο της 10:15 κ παλι δεν ξεκουραστηκα... Το απογευμα με περιμενουν 3 πλυντηρια για σιδερωμα συν σκουπισμα-σφουγγαρισμα-μαγειρεμα. Φυγαμε κ ΣΚ κ παρολο που ΠΑρασκευη πριν φυγουμε ειχα καθαρισει απο την μαζωξη της Κυριακης το απογευμα το σπιτι ειναι χαλι.Εχω κ φιλοξενουμενους μεχρι σημερα φανταζεστε....

Χτες εριξα κ ενα ματς με το συζυγο μοθ την ειπε γιατι δεν στρωσαμε ακομα κ κρυωνουν τα παιδια ε νευριασα κ εγω κ του ειπα αν κρυωνει να κατσει να καθαρισει κ να στρωσει! Αμαν πια λες κ ολη μερα καθομαι ....

Τι τραβας κι εσυ βρε κοπελα μου! Τρεξιμο συνεχεια και δεν μπορεις να κοψεις ταχυτητα. Προσεξε μοναχα την υγεια σου! Οσο για το συζυγο ο δικος μου καθε φορα απορει που πρεπει να καθαρισουμε για να στρωσουμε τα χαλια. Γιατι αραγε δεν τα στρωνουμε πανω στη σκονη, τα ψιχουλα κλπ; Εγω εχω μυωπια αυτος δεν βλεπει τιποτα στο σπιτι.

Περιστερακι, Δωρακι και λοιπες κοπελες τι μου κανετε;

Εμεις σημερα ειχαμε παιδιατρο τον μικρο για το μηνιαιο εμβολιο και πηρα και τη μικρη παρεα. Ο μικρος ξεκινησε εισπνεομενα, κολλυριο στα ματια γιατι τον εχει χτυπησει ιωση αλλα χωρις πυρετο (φαινεται γιατι ειναι ανησυχος 2 μερες τωρα) και θα δουμε πως θα παει και η μικρη ενα σιροπι για το βηχα που την ταλανιζει. Όλα καλά λοιπον. Εχουμε ψιλοκολλησει και οι μεγαλοι αλλα αντεχουμε. Η γιαγια να μη μας βγαλει κανενα νοσοκομειο μοναχα αν επιμεινει να ερχεται γιατι θα τα παιξω.

Σημερα εφτιαξα το κριθαρακι με το λουκανικο καθως δεν ειχα πολυ χρονο για μαγειρικη. Για αυριο σκεφτομαι ρεβυθια. Ξερετε πως γινονται στο φουρνο (ετσι για αλλαγη);

Φιλακια και καληνυχτα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Στο ιατρικό ανακοινωθέν μας απόψε, η αντιβίωση λειτούργησε κι έχω δει διαφορά από χτες. Θέλω όμως, αρκετό δρόμο ακόμα μπροστά μου μέχρι την πραγματική βελτίωση. Κορίτσια είναι πραγματικά απίστευτα δυνατή ίωση αυτή. Σε βαθμό που έχουν πονέσει, εκτός από τη δεξιά πλευρά του προσώπου μου που πονάει εδώ και 3 μέρες, ακόμα και τα οστά εσωτερικά της μύτης και πάνω από τον ουρανίσκο. Τι να πω.......

Από φαγητό έφτιαξα σόγια με κίτρινο ρύζι γιατί τα χτεσινά φαγητά (εκτός από ένα μπολ κρεμμυδόσουπα) δεν περίσσεψαν. Η σπανακόπιτα για μας είναι κολατσιό, δεν πιάνεται. Την προτιμάμε συνήθως το απογευματάκι ή βραδάκι.

Γι'αυτό έλεγα να φτιάξω κανά νηστίσιμο κέικ για ξελιγούριασμα.

Χρειάζεται και το γλυκάκι στη νηστεία. Εγώ που είμαι γλυκατζού δεν έχω πρόβλημα με τις γλυκές γεύσεις. Θα βρω να φάω είτε ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα, κανένα παστέλι, κάποιο νηστίσιμο γλυκό της αγοράς. Το πρόβλημά μου είναι ότι δε βρίσκω εύκολα κάτι αρμυρό για κολατσιό. Δηλαδή, κάτι που να υποκαθιστά τη γεύση του τυριού που υπάρχει σε πολλές παραλλαγές.

Ισως κανω γι ααυριο γιατι εχω στερεψει απο ιδεες δεν ξερω τι να μαγειρεψω...

Μπορώ να βοηθήσω; Παρόλο που μάλλον είναι αργά τέτοια ώρα που το προτείνω, αλλά αν χρειαστείς πες μου ποιες ομάδες τροφίμων σε ενδιαφέρουν περισσότερο;

Εγω κοριτσια αισθανομαι πολυ κουρασμενη κ ειμαι οχι μονο αισθανομαι.

Μήπως να πάρεις λίγες βιταμίνες για να τονωθείς;

Koρίτσια καλημέρα,

δεν έχω ξαναγράψει στο τόπικ αλλά σας παρακολουθώ.

Γεια σου Λουκία, καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Θέλω σήμερα να κάνω μπρόκολο ω γκρατεν, πως θα το μαγειρέψω?

Καταρχήν, συμφωνώ με όσα σου γράφει η Τζένη. Αν δεν το έχεις φτιάξει ακόμη, να σου πω κι εγώ.

Βράζεις το μπρόκολο σε φουντάκια με λίγο αλάτι στο νερό, τόσο όσο να κρατάνε λίγο. Το βάζεις στραγγισμένο σε λαδωμένο ή βουτυρωμένο πυρέξ. Χτυπάς 1 κρέμα γάλακτος και 2 αυγά, προσθέτεις μια ποσότητα κεφαλοτύρι. Αυτά τα βάζω με το μάτι και δεν ξέρω ακριβώς τις ποσότητες να σου πω. Προσθέτεις πιπέρι και προσέχεις το αλάτι να μη βάλεις πολύ. Μετά περιχύνεις το μπρόκολο με το μείγμα και ψήνεις μέχρι να ροδίσει λίγο.

Με μπέικον δεν το έχω φτιάξει ποτέ, αλλά πιστεύω ότι θα του ταιριάζει. Αν θες μπορείς να βάλεις. Στην πραγματικότητα δεν τα πολυφτιάχνω τέτοια φαγητά, ίσως μόνο σε κανένα τραπέζι, γιατί ο Έβιρος δεν τα προτιμάει με κρέμες γάλακτος και άσπρες σάλτσες. Εμένα πάντως μου αρέσουν.

Σήμερα είμαι χάλια... πέθανε μία φίλη χτες το απόγευμα:-(... θα τα πούμε αύριο, ελπίζω με καλύτερη διάθεση.

Αχ βρε Νίνα μου, συλλυπητήρια για τη φίλη σου. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι θα μας πεις ότι ήταν νέα σε ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Lucia (συνονοματη στη λατινικη εκδοχη του δικου μου ονοματος).

Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν το είδα, και πιο καλά μου ταιριάζει να το λέω Λουτσία, παρά Λουκία.

Ο μικρος ξεκινησε εισπνεομενα, κολλυριο στα ματια γιατι τον εχει χτυπησει ιωση αλλα χωρις πυρετο (φαινεται γιατι ειναι ανησυχος 2 μερες τωρα) και θα δουμε πως θα παει και η μικρη ενα σιροπι για το βηχα που την ταλανιζει. Όλα καλά λοιπον.

Μέτρια τα πράγματα, ούτε και βαριά, αλλά ούτε και αμελητέα. Περαστικά τους.

Εχουμε ψιλοκολλησει και οι μεγαλοι αλλα αντεχουμε. Η γιαγια να μη μας βγαλει κανενα νοσοκομειο μοναχα αν επιμεινει να ερχεται γιατι θα τα παιξω.

Περαστικά και σε σας τους μεγάλους κι ελπίζω να περάσει γρήγορα.

Σημερα εφτιαξα το κριθαρακι με το λουκανικο καθως δεν ειχα πολυ χρονο για μαγειρικη. Για αυριο σκεφτομαι ρεβυθια. Ξερετε πως γινονται στο φουρνο (ετσι για αλλαγη);

Μπορείς να τα βράσεις λίγη ώρα στην κατσαρόλα και μετά να τα γυρίσεις στη γάστρα με όλα τα υλικά που χρειάζονται (νερό, κρεμμύδι, λάδι, λεμόνι, αλάτι, πιπέρι, αν θες και λίγο κάρυ) και να τα αφήσεις μέχρι να γίνουν στους 160ο-180ο βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...