Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Με αισιοδοξία!


Recommended Posts

Καλημέρα όμορφες.

Σταβιδακι ελπίζω ολα να πήγαν τέλεια και κατ΄ευχήν!!

Πως εισαι εσύ καλή μου;τα παιδάκια σου;;

Συμμενιο μου μπαίνω καμια φορά και σας διαβάζω, μετα κλαιει ο λαιμαργάκος μου και το ξεχνάω ανοιχτό γιατί τον ταΐζω. Τι κάνει η αμαζόνα μου;; Η Μανουλα της;;

Ολγακι με προβληματίσες σήμερα. Όπως σας εχω πει ο μικρός είναι λαιμαργος με αποτέλεσμα να τρώει πολυ κι ενώ τον αφήνω να ρευτει, πνίγεται όταν το βάζω για ύπνο. Έτσι αναγκαστικά τον εχω στο κρεββάτι μας κι αναρωτιέμαι αν θα τη κόψει αυτή τη συνήθεια εύκολα.

Τεσπα. Πως τα πάτε εσείς; Η μικρή σε θέλει δική της έτσι;; Κρίμα μωρε τον αντρουλη σου.

Εμείς εδώ παλεύουμε με τους κολικους μας. Ο μικρός μου πρίγκηπας είναι καλό παιδάκι, θέλει με από τη μαμά και πιπίλα τη μαμά. Μάταια προσπαθεί η γιαγιά να του δώσει πιπίλα. Τη φτύνει και κλαίει γοερά. Μέγαλωσε παρά πολυ, αλλάξαμε νούμερο στα ρούχα και γενικά τρώμε συνέχεια.

Εδώ με το θήλασμο δεν έχουν πρόβλημα, ούτε εγω εχω, εδώ - Ελλάδα δεν ξέρω- αλλά είναι δύσκολο. Ο μπεμπης κλαίει γοερά αμέσως μόλις ξυπνήσει, μέχρι να ετοιμάστω έχει σηκώσει τον τόπο από το κλάμα. Μετα τρέχει πολυ γάλα και γινόμαστε κι οι 2 μούσκεμα, δεν το εχω επιχειρήσει ακόμη. 2 φορές που λείψαμε είχα αντλήσει και τον άφησα στο σπίτι.

Σας αφήνω κλαιει


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περαστικά στη μικρούλα και ομορφούλα! Κάνει εισπνοές? Μην ψάχνεις τώρα να τη χωρίσεις απο την αγκαλίτσα σου..νιώθει ανασφάλεια....

Και κάτι ακόμα..

Σκέψου μήπως όλα αυτά είναι απόρροια των προηγούμενων γεγονότων ....μήπως πρέπει να πάρεις κάποιες συμβουλές από κάποιον ειδικό στο θέμα αυτό?

Θα περάσει, όμως..παροδικό είναι......

Καταρχήν, να ευχηθώ και πάλι ολόψυχα να πάνε όλα καλά με το αγοράκι!!! Θα χαρώ πολύ να μάθω καλά νέα! Δεν μπορώ να διανοηθώ καν ότι θα πάει κάτι στραβά...περιμένουμε νεάκια...ευχάριστα!

Όσον αφορά την μικρή, είναι γεγονός ότι όλο αυτό το σκηνικό ξεκίνησε τότε... ενώ είχε μάθει να κοιμάται μόνη της, μεταφέρθηκε στο Ηράκλειο για να είναι κοντά μας και έμαθε να κοιμάται με την μαμά μου σε ξένο σπίτι... το σκέφτομαι να ζητήσω την βοήθεια κάποιας ειδικού... κι έχω αργήσει, είναι η αλήθεια! Σε φιλώ καλή μου, χάρηκα που σε διάβασα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες.

Σταβιδακι ελπίζω ολα να πήγαν τέλεια και κατ΄ευχήν!!

Πως εισαι εσύ καλή μου;τα παιδάκια σου;;

Συμμενιο μου μπαίνω καμια φορά και σας διαβάζω, μετα κλαιει ο λαιμαργάκος μου και το ξεχνάω ανοιχτό γιατί τον ταΐζω. Τι κάνει η αμαζόνα μου;; Η Μανουλα της;;

Ολγακι με προβληματίσες σήμερα. Όπως σας εχω πει ο μικρός είναι λαιμαργος με αποτέλεσμα να τρώει πολυ κι ενώ τον αφήνω να ρευτει, πνίγεται όταν το βάζω για ύπνο. Έτσι αναγκαστικά τον εχω στο κρεββάτι μας κι αναρωτιέμαι αν θα τη κόψει αυτή τη συνήθεια εύκολα.

Και εγώ που δεν τα πήρα ποτέ μου στο κρεβάτι, πάλι με έχουν πρήξει με τον ύπνο...είναι το παιδί.....άλλωστε είναι πολύ μικρούλης ακόμα για να αποκτήσει "κακες" συνηθειες.....θέλει τη μαμά του..απόλαυσέ το γιατί μετα έρχεται η ανεξαρτητοποίηση και ...βράστα.....

Τεσπα. Πως τα πάτε εσείς; Η μικρή σεέλει δική της έτσι;; Κρίμα μωρε τον αντρουλη σου.

Εμείς εδώ παλεύουμε με τους κολικους μας. Ο μικρός μου πρίγκηπας είναι καλό παιδάκι, θέλει με από τη μαμά και πιπίλα τη μαμά. Μάταια προσπαθεί η γιαγιά να του δώσει πιπίλα. Τη φτύνει και κλαίει γοερά.

Ούτε εμένα πήραν ποτέ την πιπίλα...και δεν τα ζόρισα και ποτέ...ακολουθείς το παιδί......

Μέγαλωσε παρά πολυ, αλλάξαμε νούμερο στα ρούχα και γενικά τρώμε συνέχεια.

Πόσο κιλά είστε τώρα? Γεννηθήκατε και μεγάλα παιδιά! Θυμάσαι του προβληματισμούς σου με τις πάνες?:tongue::tongue::tongue::tongue:

Εδώ με το θήλασμο δεν έχουν πρόβλημα, ούτε εγω εχω, εδώ - Ελλάδα δεν ξέρω- αλλά είναι δύσκολο. Ο μπεμπης κλαίει γοερά αμέσως μόλις ξυπνήσει, μέχρι να ετοιμάστω έχει σηκώσει τον τόπο από το κλάμα. Μετα τρέχει πολυ γάλα και γινόμαστε κι οι 2 μούσκεμα, δεν το εχω επιχειρήσει ακόμη.

Και εγώ έχω ξεπεράσει αυτά τα θέματα και θηλαζω και έξω, με σεβασμό πάντα και χωρίς να προκαλώ.......Όσο για την παραγωγή γάλακτος, η καλή μας αγελάδα.....θα ρυθμιστεί μετά το δίμηνο..Υπομονή

2 φορές που λείψαμε είχα αντλήσει και τον άφησα στο σπίτι.

Μπορείς να κάνεις και τράπεζα στην κατάψυξη, για ώρα αναγκης....

Σας αφήνω κλαιει

Χα! Σε τσάκωσα "πράσινη!

Φιλάκια στον πρίγκιπα......


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες.

Σταβιδακι ελπίζω ολα να πήγαν τέλεια και κατ΄ευχήν!!

Πως εισαι εσύ καλή μου;τα παιδάκια σου;;

Συμμενιο μου μπαίνω καμια φορά και σας διαβάζω, μετα κλαιει ο λαιμαργάκος μου και το ξεχνάω ανοιχτό γιατί τον ταΐζω. Τι κάνει η αμαζόνα μου;; Η Μανουλα της;;

Ολγακι με προβληματίσες σήμερα. Όπως σας εχω πει ο μικρός είναι λαιμαργος με αποτέλεσμα να τρώει πολυ κι ενώ τον αφήνω να ρευτει, πνίγεται όταν το βάζω για ύπνο. Έτσι αναγκαστικά τον εχω στο κρεββάτι μας κι αναρωτιέμαι αν θα τη κόψει αυτή τη συνήθεια εύκολα.

Τεσπα. Πως τα πάτε εσείς; Η μικρή σε θέλει δική της έτσι;; Κρίμα μωρε τον αντρουλη σου.

Εμείς εδώ παλεύουμε με τους κολικους μας. Ο μικρός μου πρίγκηπας είναι καλό παιδάκι, θέλει με από τη μαμά και πιπίλα τη μαμά. Μάταια προσπαθεί η γιαγιά να του δώσει πιπίλα. Τη φτύνει και κλαίει γοερά. Μέγαλωσε παρά πολυ, αλλάξαμε νούμερο στα ρούχα και γενικά τρώμε συνέχεια.

Εδώ με το θήλασμο δεν έχουν πρόβλημα, ούτε εγω εχω, εδώ - Ελλάδα δεν ξέρω- αλλά είναι δύσκολο. Ο μπεμπης κλαίει γοερά αμέσως μόλις ξυπνήσει, μέχρι να ετοιμάστω έχει σηκώσει τον τόπο από το κλάμα. Μετα τρέχει πολυ γάλα και γινόμαστε κι οι 2 μούσκεμα, δεν το εχω επιχειρήσει ακόμη. 2 φορές που λείψαμε είχα αντλήσει και τον άφησα στο σπίτι.

Σας αφήνω κλαιει

Edelaki γλυκό μου... δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να κοιμάται το μωρούλι στο κρεβάτι μαζί σας. Θα ήταν, ίσως, προτιμότερο να έχετε την κούνια ή την καλαθούνα δίπλα στο κρεβάτι σας για να τον παρακολουθείτε. Ρώτα και τον παιδίατρό σας, αλλά απ΄όσα έχω ακούσει, δεν είναι πολύ υγιεινό να είναι ανάμεσα ανάμεσα στους μεγάλους όλη τη νύχτα, τουλάχιστο όχι όταν είναι τόσο μικρούλι... δεν θέλω να σε αγχώσω, μπορεί να λέω και βλακειούλες, απλά και αυτοί οι παιδίατροι μας έχουν μπερδέψει...άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος. Νομίζω ότι και το αγοράκι σου ίσως θα κοιμάται πιο άνετα αν είναι μόνο του στην κούνια του...

Αχ αυτό το ...τρεχούμενο γάλα!! Πόσες φορές είχα αλλάξει όχι μόνο εσώρουχο, αλλά φανελάκι και ολόκληρη πυτζάμα στην συνέχεια! Αυτο σημαίνει ότι όλα πάνε καλά, όταν εδραιωθεί και ο θηλασμός δεν θα τα έχεις αυτά τα "ατυχήματα" και το στήθος σου δεν θα σκληραίνει, θα παράγει το γάλα όταν το μωρούλι θα ετοιμάζεται να φάει....

Σας αφήνω προς το παρόν...είμαι στη δουλειά, πρέπει να το θυμίζω κι εγώ στον εαυτό μου πότε πότε! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ομορφες..

παλι με το ενα χερι σας γραφω.. μαντεψτε γιατι...

Σταβακι μολις ειδα το μηνυμα σου το χθεσινο, ευχομαι να σας πανε ολα καλα μεσα απο την καρδια μου!

οσον αφορα τα δικα μας, δεν εχω ιδεα ποσο υψος πηρε, ουτε ποσο βαρος, σταματησαμε να τον μετραμε μολις ξεπερασε το βαροσ γεννησης - πριν 10 μερες περιπου δηλαδη. την αλλη βδομαδα εχουμε παιδιατρο. αν θυμαμαι λεει το νουμερο πανας;;;τωρα θα θυμαμαι και ποσο αχρηστη ημουν στην αρχη με την αλλαγη πανας. και με την αλλαγη ρουχων - αυτο ακομη με ζοριζει οταν κλαιει. τοθ καναμε μπανακι... του αρεσε... απλα φοβοταν κι ηθελε να τον κρατω απο το χερι μην πεσει. η γιαγια μας εβγαλε και φωτο.. ηταν τοσο ηρεμος...

ολγα μου δεν ξερω κι εγω τι να κανω με αυτο το θεμα. τον αφηνω να ρευτει 2-3 φορες πριν κοιμηθει και μολις τον αφησω μετα απο 10 λεπτα πνιγεται. φυσικα προτιμω να ζησει παρα να κακομαθει ή να ειναι ανετος. για το ποσο ειναι υγιεινο, εε οταν λενε να τα θηλαζουμε ξαπλωτοι στο κρεββατι, ποια ειναι η διαφορα; επισης οι παιδιατροι εδω λενε να κοιμαται στους 19 βαθμους, ανασκελα και με υπνοσακο. στους 19 εμεις πιασαμε μουχλα στο δωματιο (καθαριζε η γιαγια μας παλι), ανασκελα πνιγεται και κανει εμετο.. οποτε δεν εχω πολλες επιλογες. χθες το πρωτο τριωρο κοιμηθηκε στην κουνια.. τον ειχε ο μπαμπας μας αγκαλια μια ωρα να ρευτει... εε μετα διπλα μου και στο πλαι. το καλοκαιρι που φτανει 35 βαθμους δηλαδη θα βαζω το κλιματιστικο στους 19 να κοιμαται;; αποριες της δολιας μανας..

φιλακια πολλα σε ολες


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Edelaki μου... μην με παρεξηγείς, δεν θέλω να σε μπερδέψω ή να σου κάνω υποδείξεις, άλλωστε αυτά τα θέματα είναι τόσο λεπτά και προσωπικά που ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο. Και τελικά το λάθος και το σωστό είναι σχετικές έννοιες. Ας κάνουμε αυτό που αισθανόμαστε, επομένως ξέρουμε ότι αφού το νιώθουμε και το κάνουμε με αγάπη, κακό δεν κάνει. ;) Πάντως, ο μικρούλης σου παίρνει πολλή αγάπη και είναι τυχερός. Είστε πολύ τρυφεροί γονείς και φαντάζομαι η μαμά σου τί γλυκιά χαζογιαγιούλα θα έχει γίνει, ε? Εγώ έχω την μικρή άρρωστη ... πάλι!! Ξεκινάμε από σήμερα αντιβίωση, έχουμε ακροαστικά και λίγο χαμηλό οξυγόνο.. παρόλ΄αυτά, να μην την ματιάσω, είναι μέσα στην ενέργεια και στην αταξία! Έχουμε και θέμα με τις βρογχίτιδες, έχουνε γίνει κολλητές φιλενάδες ..:confused: Κάνουμε χρόνια αγωγή με σκονάκια Singulair προκειμένου να μην της γίνει χρόνιο άσθμα, αλλά τώρα θα αλλάξουμε αγωγή γιατί δεν βλέπουμε σημαντική βελτίωση.

Σταβουλι, περιμένουμε νεότερα....σας αφήνω, είμαι στη δουλειά! Φιλιά σε όλες!!! Συμμάκι ελπίζω να είσαι καλά!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρέ Ολγάκι... Τι να σε παρεξηγώ, είναι δυνατόν;;;

Απλά με έχουν κουζουλάνει... Καθένας με τη γνώμη του. Το είχα αντιμετωπίσει με τα γυναικολογικά μου παλιά, αλλά τώρα με το παιδί είναι αλλιώς. Είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό και προσπαθώ να συνηθίσω και στο σύστημα εδώ, που έχω μαία κι όχι γιατρό να έρχεται να βλέπει το παιδί.

Μου έβγαλε κάτι εξανθήματα στο σβέρκο και ψηλά στην πλατούλα και μόλις τα είδα και ανησύχησα πάλι. Άσε που ρεύτηκε δυνατά (σαν ενήλικας) και μετά τον άλλαξα και με το που τον σήκωσα έκανε εμετό. Κι όλα αυτά με θηλασμό, αν έπαιρνε ξένο που λένε πως είναι πιο δύσπεπτο τι θα έκανε δηλαδή; Και είναι δυνατόν πλέον όλα τα μωρα να έχουν κολικούς, αλλεργίες και ΓΟΠ;; Πάλι απορίες της δόλιας μάνας.... Και άπειρης βεβαίως βεβαίως... Και έχω να δηλώσω πως μου πλήγωσε και πάλι τις θηλές εκεί που είχαν κλείσει οι ραγάδες :(

Το θετικό είναι πως έχω πλήρη αντίληψη πως είμαι στα ντάουν μου κι αναμένω να περάσει, μιας και είμαι σίγουρη πως είναι ορμονικό.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρέ Ολγάκι... Τι να σε παρεξηγώ, είναι δυνατόν;;;

Απλά με έχουν κουζουλάνει... Καθένας με τη γνώμη του. Το είχα αντιμετωπίσει με τα γυναικολογικά μου παλιά, αλλά τώρα με το παιδί είναι αλλιώς. Είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό και προσπαθώ να συνηθίσω και στο σύστημα εδώ, που έχω μαία κι όχι γιατρό να έρχεται να βλέπει το παιδί.

Μου έβγαλε κάτι εξανθήματα στο σβέρκο και ψηλά στην πλατούλα και μόλις τα είδα και ανησύχησα πάλι. Άσε που ρεύτηκε δυνατά (σαν ενήλικας) και μετά τον άλλαξα και με το που τον σήκωσα έκανε εμετό. Κι όλα αυτά με θηλασμό, αν έπαιρνε ξένο που λένε πως είναι πιο δύσπεπτο τι θα έκανε δηλαδή; Και είναι δυνατόν πλέον όλα τα μωρα να έχουν κολικούς, αλλεργίες και ΓΟΠ;; Πάλι απορίες της δόλιας μάνας.... Και άπειρης βεβαίως βεβαίως... Και έχω να δηλώσω πως μου πλήγωσε και πάλι τις θηλές εκεί που είχαν κλείσει οι ραγάδες :(

Το θετικό είναι πως έχω πλήρη αντίληψη πως είμαι στα ντάουν μου κι αναμένω να περάσει, μιας και είμαι σίγουρη πως είναι ορμονικό.

Κοριτσάκι γλυκό, μην ανησυχείς για τίποτα!!! ;) Όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά! Η σουσού μου, ειδικά τους πρώτους 2 μήνες, ρευόταν σαν ... νταλικέρης και έβγαζε συνέχεια ποσότητες γάλακτος -μπορεί να γεμίζαμε και ένα κουβά καθημερινά!!- Και ναι, Edelaki, όλα αυτά με τον θηλασμό -την θήλαζα 13 μήνες-. Ίσως φταίει και το ότι ήταν λαιμαργούλα -και ο δικός σου δεν είναι?- και νόμιζε φαίνεται ότι θα της έπαιρναν το ..τζιτζάκι! Και τελικά, διαπιστώνουμε ότι φυσικά και ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο για τα μωράκια μας, αλλά αυτό δεν αποκλείει το να έχει κολικούς ή ΓΟΠ ... δυστυχώς! ;) Άσε που η ζουζού μου από 3 μηνών πάθαινε βρογχίτιδες και της ξεκίνησα από τότε αγωγή... το σίγουρο είναι ότι εσύ κάνεις το καλύτερο για τον πρίγκηπά σου και μπράβο σου!! Όσον αφορά το στήθος σου, βάζεις κρεμούλα στις θηλές? Είχα κι εγώ πρόβλημα -πολύυυυ μεγάλο μάλιστα- και έβαζα συνέχεια κρέμες, ζεστά νερά...στην αρχή, μετά βαρέθηκα και τα σταμάτησα. Πάντως, κοίταξέ το για να μην πονάς γιατί είναι κρίμα.... Όσον αφορά την ψυχολογία σου, και μόνο που λες ότι αυτό που σου συμβαίνει ξέρεις ότι είναι φυσιολογικό, δεν με κάνει να ανησυχώ. Να βγαίνεις όμως, κορίτσι... να ασχολείσαι και λίγο με σένα. Να διαβάζεις κάποιο βιβλίο, τώρα που είναι και η μαμά σου εκεί να σε πάρει ο αντρούλης σου να σε βγάλει έξω, να πάρεις αέρα! Μην κλείνεσαι μέσα, είναι και βαρύς ο χειμώνας εκεί και δεν θα σου κάνει καλό ψυχολογικά.... πρέπει να σε αφήσω, είμαι στην δουλειά αλλά θα τα ξαναπούμε... φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα σε όλες!!Μπαίνω στα γρήγορα γιατί έχω δουλειά πολύ πολύ...Κι εμείς Edelaki είχαμε θέματα με αναγωγές όχι μόνο όταν ρευόταν αλλά και σε ανύποπτο χρόνο...Δυστυχώς αυτό με οδήγησε να πάρω λάθος απόφαση και να ξεκινήσω και ξένο μετά τον πρώτο μήνα μαζί με το δικό μου γιατί ότι έτρωγε το έβγαζε και ζητούσε συνέχεια γάλα!!Έπινε θυμάμαι το δεύτερο μήνα 150 ml δικά μου και 70 ml ξένο ανά θηλασμό και έβγαζε πολύ μεγάλες γουλιές μέχρι να ξαναφάει...Δεν ξέρω τι έμενε τελικά στο στομάχι της...Άλλαζα συνέχεια σαλιάρες, ρούχα, σεντονια χαμός!!!Το απότέλεσμα ήταν ότι δεν έπαιρνε το απαιτούμενο βάρος γι αυτό και ξεκινήσαμε μεικτό θηλασμό!!Μία καλή λύση για τις θηλές που μου είχε πει η μαία μου είναι το ίδιο σου το γάλα!!Πίεσε λίγο τις θηλές να βγάλεις γαλατάκι και άλειψέ το πάνω!!!Φιλιά σε όλες!!!


Ts5Wp2.png?qYMQzoGx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας όμορφες!!!

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές!!

Η μαμα σήμερα είναι χαρούμενη, τελικά πήγαμε για τις κοκκινίλες στο γιατρό και μας μέτρησε και βάρος. Φτάσαμε 4350 με το γαλατάκι της μαμάς και τη λαιμαργία του πρίγκηπα! Μας είπε πως είναι δυνατό παιδάκι για την ηλικία του, οι κοκκινίλες δεν είναι τίποτα κι οι κολικοί γιατί καταπίνει αέρα.

Για τις θηλές κι εγώ βάζω γαλατάκι, μια αλοιφή που διάβασα σε ένα βινλίο θηλασμού και με έχει σώσει και σπάνια λανολίνη. Αέρισμα και τα συναφή... Σας το μινωικό αγαλματάκι είμαι που είναι ξέστηθο... Μια ομορφιά!

Επίσης ενθουσιάστηκα με το ιατρείο. Έίχε πολλά μικρά δωμάτια 2x2 για να μην έρχονται τα παιδάκια σε επαφή και αρρωσταίνουν και εκει μας έβλεπε ο γιατρός. Ο πεινάλας μας ήθελε να φάει, αλλά δε μας είδε κανείς, άρα άκυρος ο δημόσιος θηλασμός, αν κι εγώ τον πραγματοποίησα, χεχε.

Συμμένιο μας μας λέιπεις, να προσέχεις, ναι;;;

Σταβίδι πάντα αναμένουμε νέα!

Ολγάκι μου αρέσει που στενοχωριόσουν πως δε θα μιλούσαμε και κάναμε ένα καμ μπακ καραμπινάτο!

Μάκια πολλά κι από τους 2.

Συμμ δες τα μαιλ σου! Αν και μεγαλώσαμε πολύ από τότε! Είμαστε μόλις 6 ημερών εκεί!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Βλέπω πήρε φωτιά το παρεάκι..Μπράβο....

Δυστυχώς η κατάσταση είναι ακόμα κρίσιμη...αναμένεται και 2ο χειρουργείο......άρα διάθεση μηδέν...ανιχνεύτηκε και ο γιος με διάσπαση προσοχής και ζοριζομαστε στα διαβάσματα..είναι και ο χάλια μήνας...δε μου πάει ο Νοέμβρης......

Μη σας μαυρίζω

Πολλά φιλιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον......


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Βλέπω πήρε φωτιά το παρεάκι..Μπράβο....

Δυστυχώς η κατάσταση είναι ακόμα κρίσιμη...αναμένεται και 2ο χειρουργείο......άρα διάθεση μηδέν...ανιχνεύτηκε και ο γιος με διάσπαση προσοχής και ζοριζομαστε στα διαβάσματα..είναι και ο χάλια μήνας...δε μου πάει ο Νοέμβρης......

Μη σας μαυρίζω

Πολλά φιλιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον......

Σταβουλινο μου.... δεν ξερω τι να γραψω, να εχετε πιστη, προσευχομαι κι εγω να πανε ολα καλα με τον μικρο. Υπομονη και κουραγιο σε αυτους τους γονεις, μπορω να καταλαβω την αγωνια τους...οσο για τον γιοκα σου, μην σε στεναχωρει αυτο. Η διασπαση προσοχης ειναι κατι που με την καταλληλη αντιμετωπιση δεν αποτελει ουσιαστικο προβλημα. Νιωθω το αγχος σου και την στεναχωρια σου και ειναι λογικο.Πες μου κατι... πως διαγνωστηκε ο γιος σου? Σου το ειπε η δασκαλα, φερανε καποιο ειδικο? Οπως και να χει, αν οντως ισχυει, θα πρεπει προφανως να σου πει καποιος πως πρεπει να το χειριστεις ολο αυτο και πως να τον βοηθας με το διαβασμα. Βεβαια, κι εσυ που να τα προλαβεις βρε κοριτσι, αν ζοριζεσαι, δεν θα ηταν κακο να εφερνες καποιον στο σπιτι -παντα εξειδικευμενος στα παιδια με διασπαση προσοχης- ετσι ωστε να τον βοηθαει. Αληθεια, σε καταλαβαινω!! Να εισαι ψυχραιμη και να σκεφτεσαι οτι αντιμετωπιζεται. Μπορει να δυσκολευεται καποιες φορες, αλλα δεν ειναι το τελος του κοσμου... και προσπαθησε -πιστευω οτι το κανεις, συγχωρεσε με που στο λεω- οσο μπορεις να μην του περασεις το οτι εχει κατι σοβαρο και ανησυχητικο. Γενικα δεν ξερω πως σου εχουν πει να το χειριστεις απεναντι του. Να του μιλησεις, να του εξηγησεις? Σε εχουν συμβουλεψει? ΔΕν ξερω ποιο ειναι το σωστο.... ολα θα πανε καλα κοριτσι!!! Να ειναι καλα τα παιδακια μας μονο και ΟΛΑ τα υπολοιπα αντιμετωπιζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμμακι, Edelaki, καλημερα!!! Ελπιζω να ειστε καλα! Εγω ελιωσα αυτη την εβδομδα στη δουλεια! Τωρα ειμαι σπιτι, τα παιδια λειπουν, δουλευω απογευμα και ειπα να μπω λιγο να τσαταρω με την ησυχια μου! ;) Ειμαι πολυ κουρασμενη -τι πρωτοτυπο!- και αυριο ειμαι απογευμα, τουλαχιστο Κυριακη ρεπαρω!! Ελπιζω να μας κανει καλο καιρο να παμε καπου. Η μικρη μου βηχουλιζει ακομα και την Δευτερα εχουμε παιδιατρο παλι, παιρνουμε αντιβιωση, κανουμε μασκες, παιρνουμε τα σκονακια μας..... χορτασαμε απο φαρμακα πια! Να δουμε ποτε θα εχουμε αποτελεσμα...σας αφηνω, να εχετε μια ομορφη μερα!! Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάρες...Τι μου κάνετε;Eγώ πολύ τρέξιμο...Προσπαθώ να τα βγάλω πέρα με δουλειά, δουλειές σπιτιού και μεταπτυχιακό αλλά κα΄που χάνομαι...Το σπίτι είναι χάλια...Έρχονται και Χριστούγεννα που συνήθως κάνουμε μια γενική αλλά δεν το βλέπω...Τρέμω ακόμα και την ιδέα!!!Stavaki δε μας μαυρίζεις μη στεναχωριέσαι κοριτσάκι μου. Κάνουμε κι εμείς μια προσευχούλα για το παιδάκι της κουμπάρας σου. Μακάρι όλα να πάνε καλά. Όσο για τη διάσπαση προσοχής κι εγώ έχω ακούσει ότι δεν είναι κάτι φοβερό όπως λέει και η Όλγα. Βέβαια λογικό είναι όταν σου λένε κάτι για το παιδί σου να στεναχωριέσαι αλλά όλα θα πάνε μια χαρά με λίγη προσοχή. Μπαίνε να μας λες νέα και για το παιδάκι θέλουμε να μάθουμε οk;

Oλγάκι δουλειά φουλ έξτρα ε; Περαστικά εύχομαι για τη μικρούλα σου. Αχ να δω τι θα κάνω του χρόνου που θα την παώ μάλλον παιδικό κι εγώ...Δε θα προλαβαίνουμε να ανασάνουμε μου φαίνεται από τις ιώσεις...

Edelaki πώς πας κορίτσι;Πώς είναι ο γιόκας σου;Δεν μπόρεσα δυστυχώς να δω τις φωτογραφίες γιατί πάλι δεν μπορώ να μπω στο mail μου:(...Αν θες θα μου στείλεις προσωπικό μήνυμα στο fb μια φωτό να τον δώ;

Φιλιά σε όλες....


Ts5Wp2.png?qYMQzoGx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...