Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Πληροφορίες σχετικά με Λονδίνο -μετακόμιση λόγω δουλειάς


oneiraki

Recommended Posts

Η έλλειψη πτυχίου δεν είναι πρόβλημα, πρόβλημα είναι η έλλειψη προϋπηρεσίας. Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να σκεφτείτε είναι για ποιο λόγο πάτε Αγγλία και για πόσο καιρό. Αν πρόκειται να μείνετε μακροπρόθεσμα ("για πάντα") ένας μισθός με μέγιστο όριο 55Κ λίρες δεν φτάνει για να μεγαλώσετε οικογένεια στο Λονδίνο και κυρίως δεν φτάνει για να αγοράσετε σπίτι, το οποίο είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να τα βγάλετε πέρα όταν συνταξιοδοτηθείτε. Για να πεις ότι πας Λονδίνο και περνάς καλά μακροπρόθεσμα νομίζω ότι πρέπει να μπορείτε να βγάλετε τουλάχιστον 70Κ οικογενειακώς, κατά προτίμηση από 2 μισθούς (δηλαδή 35Κ + 35Κ) γιατί έτσι είναι μικρότερη η φορολόγηση.

Αν θέλετε να πάτε μόνο για λίγα χρόνια με σκοπό να βγάλετε κάποια λεφτά και να γυρίσετε πίσω, τότε πρέπει να βρεις δουλειά με πολύ περισσότερα από 70Κ.

Αν θέλετε να πάτε για 1-2 χρόνια για την εμπειρία του εξωτερικού, τότε καλό θα είναι να κοιτάζεις για μίνιμουμ 40Κ αλλά νομίζω κι εγώ ότι με ένα μισθό μόνο θα είσαστε στριμωγμένοι οικονομικά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου oneiraki. Πιστευω μπορεις να επιλέξεις να ζήσεις εκτός Λονδίνου ακόμα και αν δουλεύεις σε αυτο.

Απο προσωπική εμπειρία μπορω να σου πω πως όση ώρα έπαιρνε στον άντρα μου να παει στην δουλεια του στο νότιο Λονδίνο απο βορειο-δυτικο που έμενε, την ιδια ώρα χρειάζεται και απο εδω που είμαστε, βόρειο-ανατολικά, εκτός Λονδίνου εννοείται. Έχει να κανει με το σιδηροδρομικό/οδικο δίκτυο.

Για μένα δηλαδη, ακόμα και αν βρεις δουλεια στα χρήματα που θέλεις oneiraki, κοίταξε για να μείνεις περιοχη εκτός Λονδίνου. Θα ειναι συγκριτικα πιο φθηνά, και θα έχεις και τα δυο οταν τα θέλεις: την ησυχία σου στην αγγλική εξοχή η το buzz της μεγαλούπολης οταν έχεις όρεξη για βόλτες. Στο τρένο βλέπω πολυ κόσμο που κανει commuting. Κάποιο ποσοστό χρηματων των εισιτηριων μπορει να το καταβάλει και η εταιρεία. Έχεις και αυτη την επιλογη. Σου εύχομαι οτι καλυτερο.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Biggi σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..Δυστυχώς με 4χρ προυπηρεσία Ελλάδα σιγά μην βρω δουλειά με πάνω από 40Κ. Γιατί δεν σκεφτόμαστε να έρθουμε για καιρό Αγγλία..Ίσως του πω πάντως του καλού μου να το κοιτάξει γενικώς το θέμα δουλειά..αν κι δεν θα ήθελ να στέιλω τον μικρό σε παιδικό ή να έχουμε πάλι νταντά...

Travelgirl έχεις δίκιο!Αααααααν βρω δουλειά..θα σας συμβουλευτώ για το μέρος κατοικίας:)


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

«Η φαντασία είναι η αρχή της δημιουργίας. Φαντάζεσαι αυτό που επιθυμείς, βούλεσαι αυτό που φαντάζεσαι και τελικά δημιουργείς αυτό που θες.» - George Bernard Shaw

Ολα θα πανε καλα. ^^


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Μετά από προτροπή μίας φίλης έβαλα προχθές το βιογραφικό μου στο monster & reed -ούτε τα ήξερα καν!- και εχθές με πήρε κάποιο από πρακτορείο και έχουμε αύριο στις 7 μέσω σκάιπ τηλεφώνημα για να μου πει για κάποια θέση που έχω λέει τα προσόντα..!!Για να δούμε...!!:):):)


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nomizw pws isws laveis arketa thlefwna mias kai auta ta site einai san ti dikh mas xrush eukairia. alla den einai toso exeidikeumena gia sugkekrimenes douleies. egw prosophka de tha to ekana mias kai exw thn ais8hsh oti xrhsimopoiountai kuriws gia ligotero kaloplhrwmenes douleies. egw omws genika den anevazw to cv mou, protimaw na to stelnw se sugkekrimemes etaireis

tha mas peis omws esu meta apo kapoio diasthma pou ha exeis empeiria me auta ta site.

anyway good luck!!!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

oneiraki αν βρεις κάποια δουλειά Αγγλία, ο άντρας σου θα παραιτηθεί ή θα πάρει άνευ αποδοχών?

Θα δούμε..έαν μπορεί να πάρει άνευ αποδοχών τότε θα το κάνουμε έτσι.Δεν νομίζω να παραιτηθεί απευθείας γιατί δεν ξέρω τι θα βρουμε και αν έρθουμε εκεί.


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα δούμε..έαν μπορεί να πάρει άνευ αποδοχών τότε θα το κάνουμε έτσι.Δεν νομίζω να παραιτηθεί απευθείας γιατί δεν ξέρω τι θα βρουμε και αν έρθουμε εκεί.

Ρωτάω, γιατί νομίζω κάτι ανέφερες πως δεν σκέφτεσαι την μετακόμιση στην Αγγλία για μόνιμα... Οπότε, αν τελικά βρεις κάποια δουλειά εδώ, κι ο άντρας σου δεν μπορέσει να πάρει άνευ και παραιτηθεί, τότε - εφόσον μείνετε μόνο λίγα χρόνια στην Αγγλία - κάτι θα πρέπει να έχετε υπόψη σας για τη μελλοντική επιστροφή σας στην Ελλάδα....

Επιπλέον θα σου έλεγα - αν μου επιτρέπεις - την προσωπική μου άποψη για την περίπτωσή σας, όπως φαίνεται από αυτά που έγραψες.

Από ό,τι κατάλαβα, έχετε και οι δύο δουλειά. Ο άντρας σου μόνιμη θέση στο στρατό κι εσύ σε ιδιωτική εταιρεία. Στην Αγγλία ψάχνεις δουλειά εσύ για λίγα χρόνια μόνο, με τον άντρα σου να μη δουλεύει, αλλά να κρατάει το παιδί και με κίνδυνο να χάσει τη μόνιμη θέση του στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω τι έχετε σκοπό λοιπόν να κάνετε όταν μετά από μερικά χρόνια θα ξαναγυρίσετε στην Ελλάδα, αλλά πιστεύω πως το να αφήσετε δύο δουλειές στην Ελλάδα τώρα για να έρθετε εδώ όπου θα δουλεύεις μόνο εσύ σε δουλειά με μέτρια χρήματα, δεν φαίνεται και τόσο σοφή κίνηση να την κάνει κανείς....

Το άλμα αυτό θα φαινόταν λογικότερο στην περίπτωση που η δουλειά που θα έβρισκες θα είχε τρομερά λεφτά (τύπου "αρπαχτής" που λέει ο λόγος), ώστε να σας εξασφαλίζει και κάποια εναλλακτική για το επόμενο βήμα, της επιστροφής στην Ελλάδα και της εκ νέου εύρεσης εργασίας εκεί (ίσως κάποια επιχείρηση η οποία θα μπορούσε να αποδώσει εν μέσω κρίσης...?), ή πάλι, αν μένατε στην Αγγλία για λίγα χρόνια με σκοπό την μετανάστευση μετά σε άλλο κράτος, π.χ. Αμερική, Αυστραλία, Καναδά...?

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα τι λες.η αγγλια ειναι κατι που σκεφτομαστε υπι συγξεκρθμενες προυποθεσει;.προφανως κ δεν θα φυγουμε για να παραιτηθει κ μετα να επιστρεψουμε κ οι δυο ανεργοι.επθσης αν τελικα μας προλαβει μια δευτερη εγκυμοσυνη ειναι κ αυτος ενας λογος αναβολης


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα διαβασει ολοκληρο το μην απο το κιν μου κ το ειδα τωρα. εδω εχουμε 2 δουλειεσ ναι με πολυ μςτριους μισθους που δεν φτανουν τα 2χιλ κ οι 2 μαζι κ με παγια εξοδα μπολικα.εγω δουλευω μονο για να μεγαλωνει το παιδι μου με μια ξενη και οτι περισσευει απο αυτξ παει στο ενοικιο.με τα υπολοιπα προσπαθουμε να τα βγαλουμε περα οπως ολοι φυσικα.σε 3μηνες που θα μετατεθουμε εγω δεν θα δουλευω καν επομενως θα προσπαθπυμε να ζησουμε με 1χιλ περιπυ το μηνα.εαν αποφασισω να βρω μια περιστασιακη δουλεια θα πρεπει και παλι καποιος να πληρωνεται για να μου μεγαλωνει το παιδι γτ δεν εχουμε βοηθεια απο γιαγιαδες λογω αποστασης.αν σκεφτομαστε το εξωτερικο ειναι γτ εχω περισσ ευκαιριες ςργασιας εκει λογω της ειδικοτητας μου.ακομη κ αν μεναμε αθημα κ αν ελεγα να αλλαξω δουλεια δεν θα ειχα πολλες επιλογες στον τομεα μου κ αντε να εφτανα τα χιλια ευρω για να λειπω απο το σπιτι 12ωρες η μερα στην καλυτεη γιατι τοσο λειπω και να βλεπω τον γιο μου μια ωρα καθε μερα.επομενως σκεφτομενη οτι ΑΝ μπορπυσα να βρω μια καλη δουλεια αγγλια οχι με τα σουπερ ντουπερ λεφτα γτ εχω επιγνωση τη; καταστασης κ οτι δεν εω την απαιτπυμςνη προυπηεεσια κλπ αλλα εστω σε μια καλη εταιρια οπου θα μπορουσα να παιρνω εστω τον μισθο που παιρνουμε εδω οι δυο μας και το παιδι μου να μεγαλωνει με εναν απο τους δτο μας τοτε θα εφςυγα.προφανως και η δουλεια του ανδρα μου ειναι θεμα ομως ολα αυτα θα γινοταν υπο συγκεκρ πρπυποθμδεν θα βρω δουλεια κ αυτος θα παραοτηθει.εαν δεν μπορουσε να παρει αδεια πρπφανψς κ δεν θα φευγαμε.οταν εχει; ενα παιδι δεν κανεις βοαστικες κινησεις ομως η κατασταση εδω ειναι τοσο μα τοσο τεαγικη στα σωματα ασφαλειας που δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.και φυσικα οθ μειωσεις δεν εχουν πατο πραγματικα.ελπιζω να σας καλυψα..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ονειράκι, αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να μη βάζεις την Ελλάδα και την Αγγλία στο ίδιο τσουβάλι εξόδων. Το οτι τα βγάζετε πέρα με 2 χιλιάρικα ευρώ στην Ελλάδα δε σημαίνει πως θα τα βγάζετε πέρα με 1500 λίρες εδώ.

Πέρα από το σούπερ μαρκετ και τη βενζίνη, όλα τα υπόλοιπα είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα. Δες λίγο πάνω κάτω τι θα δίνεις κάθε μήνα στα πάντα όπως: ενοίκιο (υπολόγισε πως θα δώσεις και ένα ενοίκιο για εγγύηση αρχικά), έξοδα σούπερ μάρκετ (εμείς είμαστε 2 και δίνουμε 70 λίρες την εβδομάδα minimum), ρεύμα, νερό, τηλέφωνα, συγκοινωνίες (να μην αναφέρω κάν ασφάλεια για αυτοκίνητο καθώς είναι υστερικές οι τιμές), δημοτικά τέλη, τέλη τηλεόρασης, έξοδα για το παιδί, εισιτήρια για Ελλάδα, προσωπικά έξοδα και φυσικά τα αρχικά έξοδα για να φτιάξετε το σπίτι σας εδώ- και προσάρμοσε όλα αυτά στο μέρος που θα ζεις για να δεις ένα μέσο όρο εξόδων για το μήνα.

Σου υπογράφω πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω από 2000 λίρες το μήνα, σε περιοχή εκτός Λονδίνου. Κοντά στο Λονδίνο το ποσό διπλασιάζεται.

Έτσι θα δεις αν η δουλειά που θα έχεις θα σε καλύπτει σε αυτά τα έξοδα. Μην κάνεις το λάθος και δεν έρθεις με ένα plan B, όπως ένα κεφάλαιο στην άκρη για περίπτωση ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...