Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Πληροφορίες σχετικά με Λονδίνο -μετακόμιση λόγω δουλειάς


oneiraki

Recommended Posts

Το average δεν λέει τίποτα. Η δεσπόζουσα τιμή είναι αυτή που ενδιαφέρει περισσότερο στην προκειμένη περίπτωση.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι μωρς το ξερω...αλλα ποτε δεν ξερεις..ισως βρω εκτος λονδινου καπου με τοσα και να ειναι καλα..ξερω κ γω;

Με έναν μισθό 35.000 δεν ζεις ούτε εκτός Λονδίνου φοβάμαι Ονειράκι.

Έχω και τα δύο παιδιά στο σταθμό και μου κοστίζει 1620 λίρες το μήνα. Σχεδόν όλος μου ο μισθός πάει στο σταθμό (και θα πηγαίνει μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα πάει ο μεγάλος γιος σχολείο). Ζούμε με τον μισθό του άντρα μου.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Είναι οριακός μισθός οι 35000 λίρες για οικογένεια, είτε είσαι εντός είτε εκτός Λονδίνου - εκτός αν είσαι βόρεια που είναι χαμηλότερο το κόστος ζωής.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρς το ξερω...αλλα ποτε δεν ξερεις..ισως βρω εκτος λονδινου καπου με τοσα και να ειναι καλα..ξερω κ γω;

πρεπει να σκεφτεις κ αλλα πραγματα εκτος του μισθου. εκτος του οτι οπως ειπε η Μπιγκι πρεπει να μπορεις να καλυψεις ολα σας τα εξοδα, πρεπει να δεις κ τι εχει να σας προσφερει κ η πολη για την οικογενεια σας. αν ο αντρας σου δεν δουλευει κ φυγει απο το στρατο, κ καθεται με το παιδι στο σπιτι, σιγουρα θα θελει να εχει προσβαση πχ σε παρκα, πισινες κλπ. πρεπει να δεις το bigger picture για το που θα μετακομισετε. το Λονδινο ειναι ενα χαος.....τουλαχιστον για το δικο μου σκεπτικο που δεν εχω επαφη με shopping κ high street :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με έναν μισθό 35.000 δεν ζεις ούτε εκτός Λονδίνου φοβάμαι Ονειράκι.

Έχω και τα δύο παιδιά στο σταθμό και μου κοστίζει 1620 λίρες το μήνα. Σχεδόν όλος μου ο μισθός πάει στο σταθμό (και θα πηγαίνει μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα πάει ο μεγάλος γιος σχολείο). Ζούμε με τον μισθό του άντρα μου.

nai allα δεν θα εχει σταθμο η κοπελα εφοσον ο αντρας της δεν θα δουλευει...οποτε ετσι κατι γινεται.....

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα, απλά έχω την αίσθηση ότι θα είναι τσίμα τσίμα :(


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο shopping και high street το Λονδίνο. Δόξα τω Θεώ και πάρκα έχουμε και πισίνες και θέατρα και ό,τι playgroup μπορείς να φανταστείς. Λένε ότι για μικρά παιδιά το Λονδίνο είναι ιδανικό (γιατί συν όλα τα παραπάνω έχεις άπειρα μουσεία, εκθέσεις, αθλητικά κέντρα, ποδηλατοδρόμια, φάρμες, ζωολογικούς κήπους, λούνα πάρκ και πάμπολλες δραστηριότητες στη διάθεσή σου). Απλά θέλει λεφτά.

Στις μικρές επαρχιακές πόλεις έχεις πολύ λιγότερες επιλογές αλλά η ζωή είναι φτηνότερη.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο shopping και high street το Λονδίνο. Δόξα τω Θεώ και πάρκα έχουμε και πισίνες και θέατρα και playgroups. Ίσα-ίσα που λένε ότι για μικρά παιδιά το Λονδίνο είναι ιδανικό (γιατί συν όλα τα παραπάνω έχεις άπειρα μουσεία, εκθέσεις, ποδηλατοδρόμια, αθλητικές εγκαταστάσεις και ό,τι μπορείς να φανταστείς). Απλά θέλει λεφτά.

ναι βεβαια τα εχει αλλα δεν ειναι διπλα στην πορτα σου. αυτο εννοουσα. κ θα εχεις το κουραγιο καθε Σαββατο νε ξεκινας να κανεις μια ωρα δρομο μονο με τη συγκοινωνια για να πας σε ενα μουσειο πχ? το οτι ειναι ιδανικο για παιδια βεβαια πρωτη φορα το ακουω γιατι οσες φιλες εχω εκει κ ειδικα αν χρησιμοποιουν καροτσι ακομα εχουν φρικαρει :D:D εγω ημουν Λονδινο 4ημερο με τον 2 μηνων γιο μου κ ευτυχως τον ειχα σε σλινγκ. πηγα μουσεια, πηγα παντου κ δεν νομιζω πως μπορω να τον ξαναπαω αν δεν γινει 10-12 χρονων κ μπορει να περπαταει ανεξαρτητος κ να ανεβοκατεβαινει σκαλες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο, απλά παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο. Εμείς εκεί που μένουμε τα έχουμε όλα αυτά σε κοντινή απόσταση - πισίνα στα 5 λεπτά με τα πόδια, γύρω στα 5 διαφορετικά playgroup σε απόσταση αναπνοής, πάρκο στα 10 λεπτά με τα πόδια, παιδικό μουσείο και φάρμα στα 20 λεπτά με το λεωφορείο και είμαστε ζώνη 2, υποτίθεται κεντρικά. Κι εγώ με καροτσάκι κυκλοφορώ και γενικά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, εκτός αν πρέπει να κατέβω κέντρο, αλλά πόσες φορές θα πας για ψώνια σε πολυκατάστημα με μωρό παιδί; Όλες οι άλλες δραστηριότητες είναι τοπικές.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

τελοσπαντων...ονειρακι δεν ξερω αν σε βοηθανε ολα αυτα :) νομιζω πως αρχικα πρεπει να βγαλεις κομπιουτερακι χεχε να δεις ποιος ειναι ο κατωτερος μισθος που μπορει να σας σηκωσει σαν οικογενεια κ να ξεκινησεις απο εκει :) κ μετα να δεις τι θελετε κ τι θα εχετε αναγκη μεγαλη απο την πολη που θα μετακομισετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki, σκέψου όμως και μακροπρόθεσμα. Κάποια στιγμή θα βρει ο σύζυγός σου δουλειά και θα έχετε δύο μισθούς (βέβαια και κόστος παιδικού, κατ' επέκταση) και ίσως να μπορέσετε να ανταπεξέλθετε έτσι στο μέλλον.

Καλό θα ήταν να έριχνε μία ματιά από τώρα για να έχει μία γενική ιδέα για τις δουλειές που θα τον ενδιέφεραν και να δει σε τι μισθούς κυμαίνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...